Bomen zijn méér oan aardige stoffering van het landschap ÖJ Landschap niet meer wat het vroeger was Aantal minimumloners in drie jaar verdubbeld 700 'Eisen landbouwschap met spoed inwilligen' Bij het verschijnen van r' u [V7 rr^tr -p ll\ Minder klachten over stank en lawaai in eerste kwartaal Voetballers duelleren om Amsterdamse keizerskroon Vooral veroorzaakt door extra verhogingen Kiesraad oneens met minister over gronden kiesrecht Fietsers omgekomen Aanklacht wegens verduistering tegen bureau ANIB Man wisselt in Limburg valse dollarbiljetten Gelderse Maatschappij van Landbouw: DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND H8 door Henk van Halm Sommige mensen, technocra ten, spreken smalend over de natuur: zij denken dat de na tuur lijnrecht tegenover de cultuur staat en de techniek de natuur overbodig heeft ge maakt. Goed, voor onze voe ding hebben we dan nog wel (gekweekte) natuurprodukten nodig, maar eens komt de tijd dat we die ook uit een reageer buisje kunnen halen. En dan hebben we geen boodschap meer aan de dieren, de planten en de bomen. Hebt u er wel eens over nage dacht wat het zou betekenen als er geen bomen meer zouden zijn? De stad zonder het weldadige groen langs en boven de straten, de polders zonder de rijen popu lieren of iepen langs de wegen, de Veluwe zonder zijn naald- en loofbossen? Oppervlakkig gezien lijkt de boom een heel wat minder centrale plaats in ons leven in te nemen dan ln dat van onze voorouders, die sommige bomen zelfs vereer den en van het hout niet alleen hun huizen bouwden en het me rendeel van hun werktuigen en transportmiddelen vervaardigden, bron was van kunstmatige warm te en energie. Nu metalen, plas tics en gebakken steen en betoq het hout als materiaal voor werk tuigen en huizenbouw hebben vervangen, en we onze energie putten uit steenkool, olie en aard gas. lijkt de rol van de boom uitgespeeld. Maar de krant die u nu leest, is van papier, alle papier dat u da gelijks hanteert is van hout ge maakt. alle boeken die u ter hand neemt. De tegenwoordige weten schappelijke kennis en cultuur waren ondenkbaar geweest, als er geen papier had bestaan en voor de verbreiding ervan wordt nog steeds papier het meest gebruikt. Het verbruik van papier in de westerse wereld is zo groot dat als dit verbruik even intensief zou worden in alle andere delen van de wereld, er in de kortste tijd geen bomen meer zouden zijn. Dat zou niet minder dan een ramp betekenen. Niet alleen zou men dan een vervangingsmiddel voor papier moeten zoeken, maar het leven van hele dieren- en plantengemeenschappen zou on mogelijk worden, het klimaat zou over de hele aarde ingrijpend ver anderen het zuurstofgehalte van de atmosfeer zou in een voor heel veel levende wezens (inclusief de mens) fatale'mate afnemen. Bomen houden met hun wortels de grond vast. zuigen water eruit Herfótaspect van een berkenbos. Foto Henk van Halm op en geven dat in de vorm van waterdamp weer aan de lucht af. Ze zorgen ervoor dat na een hevi ge onweersbui de grond niet weg spoelt. dat het water snel wordt opgenomen door de wortels, dat het regelmatig aan de lucht wordt afgegeven. Bomen remmen de wind af. bomen geven schaduw, bomen zorgen voor een vochtige atmosfeer waardoor levensmoge lijkheden geschapen worden voor talloze wezens, planten en dieren dL buiten de schaduw van ge boomte niet in leven kunnen blij ven. Bomen zijn ontzaglijk belang rijk voor het hele leven op aar de. en niet alleen maar een aardi ge stoffering van een anders, saai landschap of economisch onmis bare grondstoffenleveranciers. Als we het louter op de mens betrek ken: ze zijn noodzakelijk voor zijn lichamelijk én zijn geestelijk welzijn. Dat laatste worden de meesten van ons zich pas lijvelijk bewust als ze eens een boswande ling maken of het nu ln de prille morgen is. op het heetst van de dag of bij het vallen van de avond. Maar hoevelen zijn er die door het bos de bomen zelf niet zien? Die verdienen juist on ze volle waardering en bescher ming. die in de lucht komt te hangen als we de bomen zelf niet kennen. Er zijn diverse bom en boeken ver schenen, met de bedoeling de ge wone wandelaar op de vele ver schillende soorten te attenderen. Om een paar bekende te noemen: 'Bomenspiegel voor de wandelaar' van W. L. Leclercq, 'Bomen en struiken in bos en veld' van Helge Vedel en Johan Lange 'Bomen en struiken in de natuur' door Gott fried Amann, 'Tuinheesters en- bomen in kleur' van Eigil Kjaer, 'Kosmos bomenboek' door Th. H. Klinkspoor en ten slotte 'Het bo menboek' van Hugh Johnson. Van recente datum zijn twee aar dige zakboeken in Meulenhoffs bibliotheek voor de natuur, van oorsprong Tsjechisch, maar zeer bruikbaar ook ln ons land. Beide zijn geschreven door Jaromir Po- korny. vertaald en bewerkt door A. A. Kruyne en geïllustreerd met fijnzinnige kleurentekeningen van Jirina Kaplicka. 'Bomen in Euro pa' geeft afbeeldingen en be schrijvingen van drieënzestig al gemeen in West- en Midden-Eu ropa voorkomende boomsoorten, niet alleen de wilde, maar ook uit andere streken geïmporteerde en veelvuldig aangeplante, meestal Amerikaanse bomen. Een aantal van drleërlzestig lijkt heel wat, maar is toch slechts een deel van de vele soorten die we kunnen zien in openbaar groen en vrije natuur. Van de wilgen wordt alleen schiet-, kraak- en bos wilg (vroeger waterwilg) opge nomen. in het deel over de strui ken ook bittere, kat- en geoorde wilg, tezamen dus zes. maar de helft van de wilgesoorten die in ons land inheems zijn. Ook ver diept de auteur zich niet in krui singen en ondersoorten, zodat ik bij voorbeeld de grauwe abeel, Po- pulus canescens, mis, een bast aard van ratelpopulier en witte abeel, die heel vaak wordt aange plant. Struiken Eveneens drieënzestig struiken zijn bijeengebracht in 'Struiken in het wild en in cultuur', dat de meest voorkomende inheemse heesters en houtige klimplanten op dezelfde manier beschrijft en toont als het deel over bomen. Ook dit geeft dus maar een zeer onvolledig beeld van het uitge breide assortiment van uitheemse soorten dat overal als tuin- en parkstoffering wordt gebruikt. Voor tuinliefhebbers zijn achter in het boek tabellen opgenomen, praktisch als men een keuze moet maken en daarbij rekening wil houden met zonnige of schaduw rijke standplaats, bloeitijden en bloemkleuren. J. Pokorny: Bomen ln Europa 188 blz. Struiken ln het wild en in cultuur. 192 blz. üitg. Meuienhoff, Amsterdam 16,50 per deel. Adriaan van Ostade: Hengelaar Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als je heel erg je best doet is er in ons land ook nu nog wel wat onaangetast landelijk schoon te vinden. Maar je moet het wel erg treffen om op zo'n plek toch niet op de achter grond een paar walmende fabrieksschoorstenen of een opdringend uitbreidingsplan van een belendende stad te zien. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Het aantal mel dingen over stankoverlast bij de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond Is in het eerste kwartaal van dit jaar lager geweest dan in het overeenkomstige kwartaal van 1974. Ook het aantal gevallen is minder. Vergeleken met het vierde kwartaal van 1974 zijn eveneens minder meldingen van de bevol king ontvangen. In de eerste drie maanden van dit jaar is het aan deel van de meldingen over ge luidshinder ook lager geweest dan de eerste en de laatste drie maan den van '74. Toegenomen zijn vol gens de Meld- en Regelkamer voor al de meldingen over zoete lucht. Mei! wijt dit aan de lekkage bij Shell Chemie op 3 maart. Van 26 februari tot en met 1 maart was er een periode van verhoogde lucht verontreiniging, mede ten gevolge van een vrijwel onafgebroken oost- westwind. Van de bevolking in Rot terdam. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn minder meldingen ontvangen. Daartegenover staat een opvallende stijging van het aantal klachten uit Pernis. Hiervoor is geen duidelijke oorzaak aan te ge ven. Kortom, het landschap is niet meer wat het vroeger was. Vroeger, toen bijvoorbeeld een artiest potlod en/of penseel maar een voet buiten de stadsmuur behoefde te zetten om met de schoonste landelijke ta ferelen geconfronteerd te worden. Zo'n artiest zette zich dan tot teke nen, en je zou soms denken dat hij dat deed met een erbarmen bij voorbaat voor ons, twintigste-eeu- wers die aan deze schilderijen en prenten een meer dan nostalgiek genoegen beleven. Niet eens altijd in de eerste plaats om de knapheid en de vaardigheid waarmee zo'n afbeelding is gemaakt, maar om de levensechte sfeer van zo'n prent. En dat heeft dan natuurlijk toch met vakmanschap en artistieke vi sie te maken. Te zien Hoevaak dat in Holland ln de 17e eeuw voortreffelijk werd gedaan, is van 9 augustus tot 2 november te zien op een tentonnstelling in het Rijksprentenkabinet van het Am sterdamse Rijksmuseum. Het is een collectie van 190 'Prenten van bui ten'. gemaakt in de zeventiende eeuw door onder meer, Goltzius, Buytewech, Ruisdael, Segers en Rembrandt. Kunstenaars die met hun schetsboek tussen de boter blommen onder een knotwilg gin gen zitten, en dan maar op papier zetten wat ze om zich heen zagen. Met het gemak, maar met meer per soonlijke inbreng, waarmee wij nu het knopje van onze automatische camera indrukken. Thuis werde de plaatjes dan ook meestal 'ontwik keld' tot etsen of gravures. Die nu kapitalen waard zijn, zowel letter lijk in geld, als figuurlijk vanwege hun documentaire waarde, en het onvergankelijke genoegen dat zij de kijker nu kunnen verschaffen. De tentoonstelling in het prenten kabinet wordt nog opgesierd met een door de Dienst Publieke Wer ken van Amsterdam aangebrachte verfraaiing van de ruimte met groen dat destijds overvloedig, maar nu toch ook nog wel hier en daar in het wild groeit. Er is ter toelichting een geïllustreerde folder te koop (voor één 'gulden) waarin uitgebreide kunst historische gege vens. zijn vermeld over leven en werken van de kunstenaars en over de prenten die geëxposeerd zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Keizers kroon die al vele eeuwen op de toren van de Westerkerk prijkt, is komend weekend het middel punt in een confrontatie tussen vier bekende Europese voetbal formaties: Ajax, Feyenoord. Barcelona en RWD Molenbeek (de Belgische kampioen). In het kader van Amsterdams zeven honderdjarig bestaan treden deze ploegen in het Olympisch Stadion aan voor een jubileum- toernooi. Vrijdagavond spelen Feijenoord en RWD Molenbeek onder leiding van scheidsrechter Leo van der Kroft om zeven nur. Twee uur later ont moeten Ajax en Barcelona elkaar onder het toeziend oog van John Taylor, de Engelse fluitist die vorig jaar in Miinchen de finale tussen West-Duitsland en Nederland leid de. Zondagmiddag duelleren de ver liezers om t.wee uur in het stadion (scheidsrechter Charles Corver) en de winnaars om kwart over vier. opnieuw onder arbitrage van Tay lor. De trofee, die de winnaar van het internationale toernoof1 door loco burgemeester A. A. Verhey krijgt uitgereikt, is een verkleinde copie van de keizerskroon op de toren van de Westerkerk. In 1489 schonk Maximiliaan van Oostenrijk aan Amsterdam het recht om zijn kroon ln het stads wapen te voeren: volgens de legen de uit dankbaarheid over zijn gene zing na een mirakel, volgens histo rici uit dank voor de door Amster dam verleende hulp in de vorm van legereenheden in de strijd tegen Rotterdam. In de zeventiende eeuw- werd een model van de keizers kroon op de Westertoren geplaatst. Tijdens Amsterdams jubileumfees ten is de kroon bij allerlei gelegen- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het aantal minimumloners wa£s eind vorig jaar ruim het dubbele van drie jaar geledenVan de werkende vrouwen van 23 jaar en ouder zat zelfs zeventien procent op het minimum- loon. Van de mannelijke werknemers was dat bijna drie procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het centraal bureau voor de statis tiek naar de toestand in november 1974. Er waren toen 173.000 werk nemers van boven de 22 die niet meer verdienden dan een mini mumloon. Bijna zestig procent van hen was vrouwen. Telt men alleen de werknemers met een volledige •baan. dan waren er 101.000 mini mumloners, waarvan 42.000 vrou wen. Vooral vrouwelijke part-time werknemers zitten naar verhouding vaak op het minimumloon. De verdubbeling van het aantal mi nimumloners vergeleken met 1971 wordt vooral veroorzaakt door de extra verhogingen van het mini mumloon door het kabinet-Den Uyl. Een aantal werknemers die net iets meer verdienden dan het mini mumloon. werd toen door het minimumloon 'ingehaald'. Dit wijst erop dat er tienduizenden werkne mers zijn die maar weinig meer ontvangen dan het minimumloon. Tot 23 jaar heden als een trots symbool voor de hoofdstad gehanteerd. Onder de deelnemers, die zaterdag middag om half zes door het ge meentebestuur ln het Amsterdams Historisch Museum worden ontvan gen. bevinden zich tal van bekende namen. De Nederlandse ploegen, die vele jaren de toon aangaven in bet Europese en wereldvoetbal zijn be kend Barcelona komt onder leiding van trainer Weisweller met de Ne derlanders Cruljff en Neeskens naar Amsterdam. RWD Molenbeek brengt he« grote contingent Neder landse spelers (Boskamp. De Bree Koens) mee. Tot de eregasten van het toernooi behoren loco-burge meester Verhey. Sir Stanley Rous (ere-voorzitter van de Fifa). Harry Cavan (vice voorzitter Fifa). Jos Coler (bestuurslid UEFA) de minis ters Boersma en Van Kemenade. de KNVB-vertegenwoordigers Van Marle en Hogewoning en Rinus Ml- chels. de ex-trainer van Ajax en Barcelona. Het CBS telde ook de werkende jongeren tot 23 jaar met minimum loon. Dat waren er 205.000, dat is een kwart van de totale groep werknemers beneden 23 Jaar. Ook •van hen bleek rond 60 procent meisjes. Jongeren en volwassenen samen waren er 379.000 minimum loners, part-timers meegerekend. Dat is tien procent van het totaal aantal werknemers. In de handel (waaronder het win kelbedrijf) liggen de lonen gemid deld het laagst: 24 procent mini mumloners. Bij banken, verzeke ringsbedrijven en dienstverlenende instellingen verdiende acht procent van het werknemersbestand niet meer dan het minimumloon. In in dustrie en bouwsector was dat zes procent, in de sectoren vervoer en communicatie vier procent, en bij de overheid nog geen 1.5 procent. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De kiesraad is het niet eens met minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken), die alle gronden, waarop het kiesrecht aan iemand ontzegd kan worden, uit de grondwet wil schrappen. De staatscommissie inzake de grondwet en de kieswet heeft enige jaren geleden geadviseerd twee gronden voor ontzegging van het kies recht in de grondwet te hand haven. namelijk: veroordeling tot een gevange nisstraf van ten minste één jaar. geestelijke gestoordheid, waar door men onbekwaam is rechtshan delingen te verrichten (door de rechter te bepalen). De kiesraad heeft zich in 1972 bij dit advies van de staatscommissie aangesloten. Minister de Gaay Fortman heeft in een nadere advie saanvrage aan de kiesraad zich af gevraagd of deze twee uitsiultlngs- gronden wel hhoudbaar zijn. Hij vroeg daarom de kiesraad advies over het denkbeeld, toe halle gron den te laten vallen. De kiesraad wijst dit af. De minister zal zich nu beraden over dit advies van de kiesraad. Na overleg in de ministerraad zal hij zijn standpunt bepalen en dit op nemen ln een wetsontwerp tot wij ziging van de grondwet. Van een verslaggever EGMOND/LOON OP ZAND De achttienjarige P. Hopman is in Eg- mond aan de Hoef (NH) omgeko men toen hij samen met iemand anders op een Links van de rijweg gelegen fietspad fietste en gegrepen werd door een hem achteropko mende taxi die een flauwe bocht dacht te zien en de fietsers links wilde passeren. In Loon op Zand (Brabant) is de veertienjarige H. W.A. de Lange uit Den Haag omge komen toen hij met zijn fiets fron taal op een auto botste. HAARLEM Bij de officier van justitie in Haarlem Is een aan klacht ingediend tegen het Cen traal Adviesbureau van de Algeme ne Nederlandse In validen bond (A- NIB). Reden voor de aanklacht die door de advocaat van een invalide, voormalige werknemer van de slo- tenfabriek Lips in Drunen is inge diend, is de verduistering van 15.000 gulden smartegeld, die het adviesbureau zou hebben gepleegd. In 1970 verloor de nu ongeveer 50- jarige Lips-werknemer Van N. bij een bedrijfsongeval zijn arm. Hij werd afgekeurd voor het werk en werd lidvan' de ANIB. De invali- denbond zette zich in voor de be langen van de man. Ondanks me ningsverschillen over de schuld vraag besloot de fabriek de voor malige werknemer een smartegeld van 15.000 gulden uit te betalen. In 1974 ging de man voor de zo veelste maal bij de slotenfabriek informeren waar >zijn geld bleef. Hij kreeg tot zijn stomme verba zing te horen dat hij eens moest ophouden met zeuren, omdat het geld al lang was overgemaakt naar het Centraal Adviesbureau. In die tijd werkte bij het Centraal Advies bureau ene Van Z die inmiddels is ontslagen, omdat hij tweemaal eer der gefraudeerd zou hebben. Vol gens de bond ging het hier om een zaak tussen Van Z. en Van N. De advocaat van de gedupeerde be streed dat, omdat Van Z. in loon dienst van de ANIB werkte en de bond verantwoordelijk is. Eind vo rig jaar kreeg de ex-Lips-werkne- mer tenslotte een betalingsregeling aangeboden, die erop neer kwam dat de man elke maand driehon derd gulden van het Adviesbureau zou ontvangen. 'Uitkering van het geld op afbetaling' zoals een voor malig ANIB-hoofdbestuurder het stelt. Daarmee ging de gedupeerde niet akkoord. Het gevolg is dat er nu een aanklacht wegens verduistering van 15.000 gulden ligt bij de offi cier in Haarlem. De vraag is wie het geld heeft geïnd dat voor Van N. was bestemd. Daarop zal een gerechterlij k onderzoek antwoord moeten geven. Van een verslaggever MAASTRICHT In Zuid Limburg zijn valse dollarbiljetten in omloop. Een nog onbekende heeft deze bil jetten ingeruild bij een bank in Gulpen voor Belgische francs. In totaal had de man 98 biljetten van vijftig dollar, ter waarde van onge veer twaalfduizend gulden omge ruild. Een dag eerder was hij bij de bank komen vragen of hij de biljetten kon inruilen. De man sprak accent loos Nederlands en was in het bezit van een witte Mercedes met een Belgisch kenteken. Volgens de rijksrecherche in Maastricht is het verschil tussen de valse en echte biljetten slechts met een loep te constateren. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het hoofdbestuur van de Gelderse Maatschappij van Landbouw heeft er in een telegram aan minister-president Den Uyl met klem op aangedrongen dat de regering op korte termijn on verkort de eisen van het Landbouwschap uitvoert met betrekking tot verlichting der fiscale en sociale lasten. In het telegram wordt verontrusting uitgesproken over de inkomenssituatie en inkomens ontwikkeling in- de landbouw. In een hoofd bestuursvergadering diept voordat een afgerond oordeel van de maatschappij is uitvoerig mogelijk is. In het kader van het aandacht geschonken aan de Inko mens situatie in deze sectoren. Bij vergelijking van de bedrljfsresulta- te op ee ^tweehonderdtal bedrij ven bleken de resultaten vorig jaar ten opzichtevan 1973 met gemid deld veertig procent achteruit te zijn gegaan. De nota van het kabinet inzake het inkomensbeleid, waarin is ingegaan structuurbeleid zal tevens aandacht gegeven moeten worden aan de middengroep bedrijven. Het rente- subsidiebeleid biedt onvoldoende soelaas voor een grote groep bedrij ven, zodat een nader uit te werken regeling noodzakelijk blijft. Daarnaast is een knelpuntenbeleid noodzakelijk, gericht op incidentele investeringen. Inkrimping van de op een minimum inkomen voor diensten voor bedrijfsontwikkeling agrarische zelfstandigen, moet naar de mening van het hoofdbestuur van de maatschappij worden uditge- op het ministerie van landbouw ln deze tijd onbegrijpelijk, vindt men in Gelderland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8