Vooruitgang bij Sinaï-akkoord Azoren hebben sterke bindingen met Amerika Militaire versterkingen naar opstandig Oporto Premier Gandhi uit juridische problemen Zuid-Korea sleutel tot vrede in Azië Vorster zet Smith weer onder druk Argentijnse leger slaags met guerrillastrijders Aanslag op Savimbi Kissinger spoedig weer op reis? Ongerustheid over ondermijning tucht Japans-Amerikaanse verklaring: Chili belooft onderzoek naar 'vermisten' Opnieuw overleg in Pretoria Front tegen Lissabon heeft succes i DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 7 TEL AVIV, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Egypte en Israël j zijn dichter bij een akkoord over de Sinaï dan enige weken terug, zo is gisteren uit Israëlische regeringsbronnen vernomen. Tegelij kertijd hebben Amerikaanse functionarissen gemeld dat er een -| goede kans bestaat dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, tegen het einde van deze maand weer een bezoek zou brengen aan Egypte, Israël en Syrië. Deze reis zou tot doel hebben het uitwerken van de laatste details van een akkoord over de Sinaï- woestijn. Kissinger heeft herhaal delijk laten weten dat hij- zijn heen-en-weer diplomatie niet zou hervatten tenzij een akkoord voor 90 procent rond was. Functionaris sen van het ministerie van buiten landse zaken zeiden dat, er officieel nog niets voor een reis van Kissin ger naar het Midden-Oosten gere geld was. Kissinger heeft Egypte's laatste voorstellen tot een tussentijdse re geling voorgelegd aan de Israëli sche ambassadeur in Washington. woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had in de loop van dinsdag ai gezegd dat de Verenigde Staten sinds april voor ruim 100 miljoen dollar aan wapens aan Israël had den geleverd en dat het 'aanvoer kanaal' in het algemeen open was. Hij bevestigde dat enkele dingen die Israël had besteld niet waren afgeleverd. De vertraging zou tijde lijk zijn, aldus de woordvoerder. De Egyptische president Sadat NEW DELHI (Reuter, AP) Het Indiase Hogerhuis heeft gisteren, zoals verwacht, unaniem zij het zonder de oppositie die de zit tingen boycot zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel tot wij ziging van de kieswet. Hiermee is premier Indira Gandhi uit de juridische moeilijkheden, want precies die punten waar op zij door het hooggerechtshof in Alla habad-schuldig werd bevonden, zijn nu niiet strafbaar meer. Het hof had haar schuldig bevonden aan corrupte verkiezingspraktijken en haar veroordeeld tot het niet meer mogen bekleden van een openbare functie gedurende zes jaar In de debatten stelde de regering zich gisteren op het standpunt dat het 'belachelijk zou zijn de verkie zingsresultaten door de rechter te laten beoordelen'. Kort daarop zette het Indiase staatshoofd, president Fakhrudiin All Ahmed, zijn handte kening onder het voorstel dat daar mee wet is geworden, vijf dagen voordat het opperste gerechtshof de zaak Gandhi in hoger beroep gaat behandelen. Deze procedure heeft nu dan ook nog slechts waarde voor de geschiedenisboekjes. Tij dens het debat sprak minister van lust.itie Gochale zijn goedkeuring uit de over de suggestie van een lid van de regerende Congrespartij om bepaalde hoge ambten uit de be oordelingssfeer van de rechter te halen. Dat zijn de ambten van pre sident vice-president, premier en voorzitter van de beide parlemen taire huizen. 'Naar mijn mening is het belachelijk om hen te onder werpen aan het oordeel van de rechter terwijl zij worden gekozen met een grote meerderheid van de bevolking en door instellingen die worden verondersteld hen te ver kiezen. Wij hebben dit uit de erva ring geleerd', aldus minister Gocha le. Simcha Dinitz die zei dat hij de 'Ford, de cowboy' Egyptische ideeën naar zijn rege ring zou telegraferen en het ant woord daarop weer aan Kissinger voorleggen. Intussen wacht de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Hermann Eilts ook in Washington om het Israëlische antwoord weer voor te leggen aan de Egyptische president Anwar Sadat. De belang rijkste problemen om tot een ak koord te komen zijn nog steeds de afstand die de Israëlische troepen zullen nemen van de oosterse in gangen van de Gida- en Mitlapas- sen en de Amerikaanse deelneming in het Israëlische electronische waarschuwingssysteem, aldus Israë lische regeringskringen. Gisteren meldde een Israëlische militaire correspondent dat de huidige Egyp tische opvattingen 'meer reden tot optimisme bij de Israëlische rege ring had veroorzaakt' £an die van enige weken terug. Toen werd ge zegd dat het Egyptische standpunt genoeg waarborgen gaf 'om met de onderhandelingen door te gaan'. Wapenleveranties De Israëlische ambassadeur in Di nitz heeft in zijn onderhoud met minister Kissinger geklaagd over vertragingen in de Amerikaanse wapenleveranties aan Israël. Een WASHINGTON (UPI) Onder de mensen die de Amerikaanse presi dent Ford op het vliegveld van Boe karest de hand drukte, was een ver tegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Ford had niets tegen de man gezegd, die hem, volgens een Israëlisch blad. beide handen drukte. Tegen omstan ders riep hij: 'Kijk, daar komt de cowboy'. De ontmoeting was puur toeval, aldus een woordvoerder. De president was niet geschokt. Portugese militairen bewaken het hoofdkwartier van de communistische party in Famalicao bij Oporto, dat door anti-communistische betogers zwaar is beschadigd. Later werden zij vervangen door meer regeringsgetrouwe mariniers. LISSABON (Reuter, UPI, AP) Het Portugese leger heeft gisteren militaire versterkingen naar het opstandige Oporto gezonden. Zij moeten paal en perk stellen aan de golf van anti-communis tisch geweld in het overwegend behoudende noorden van Portugal. TUCUMAN (Reuter, UPI) Bij een gevecht tussen Argentijnse militairen en leden van de linkse guerrillabeweging het 'revolutio naire volksleger' (ERP) zijn acht guerrilleros gedood, terwijl een officier en een soldaat licht werden gewond. •heeft gisteren gewaarschuwd dat Egypte zich atoomwapens zal aan schaffen als Israël dat ook doet. 'Wij weten al lang dat Israël bezig is met het vervaardigen van atoom wapens. Naar onze mening bete kent het bezit van dergelijke wa pens niet dat wij ons dan maar alles moeten laten welgevallen. Als Israël deze wapens gaat gebruiken, staat het ons vrij dat ook te doen', aldus Sadat. die de situatie in het Midden-Oosten nog steeds explosief noemde. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) President Ford van de Ver enigde Staten en de Japanse premier Takeo Miki hebben gisteren hun tweedaags overleg afgesloten met een verklaring waarin wordt gezegd dat een veilig Zuid-Korea onmisbaar is voor de handhaving van vrede en stabiliteit in Oost-Azië. Chinese vice-premier Teng Hsiao- Ping. De Republikeinse senator Charles Percy heeft van te voren gezegd dat hij de kwestie Korea ter sprake zou brengen. Hij zou de Chinese leiders vragen hun invloed aan te wenden bij de Noordkore- aanse premier Kim II Soeng om de spanning tussen Noord- en Zuid- Korea te verminderen. Honderdveertig mariniers over het algemeen gezien als de meest communistisch gezinde eenheid in de strijdkrachten zullen perma nent in Oporto gelegerd worden Landmachtmilitairen in het noord en slaagden er tot nu toe niet in bestormingen van communistische partijgebouwen in twee nabijgele gen steden tegen te houden. Militairen die aanvankelijk moes ten optreden deden mee aan de actie tegen de partijgebouwen, col lega's die hen later vervingen ga- vën hun geweren aan de demon stranten. Ook hebben militairen die aan de achterkant het gebouw bin nenkwamen de voordeur voor de betogers geopend. Ooggetuigen in de Noordportugese stad Famalicao vertelden dat burgers die commu nistische gebouwen aanvielen, door militairen werden omhelsd en be groet met de woorden: 'Wij zijn zoons van het volk. zoals jullie'. In het nabijgelegen Santo Tirso kwamen militairen twee uur nadat een woedende menigte het partij- gèbouwd had vernield, hoewel zij wisten da ter een betoging was. De militaire top wordt steeds onge ruster over de ondermijning van de tucht bij de Portugese landmacht. Zij vrezen dat in het noorden de kiem wordt gelegd voor een militai re opstand. De Beweging der strijd krachten an nog rekenen op de volledige steun van de marine, de luchtmacht is verdeeld, terwijl de landmacht zich steeds meer van haar afkeert. Aanzien daalt Onder een veilig Zuid-Korea wordt dan verstaan een land waar de Amerikaanse troepen gehandhaafd diener. te blijven en een stabiel Oost-Azië houdt in dat de Ameri kaanse atoom-paraplu boven Japan gehandhaafd blijft Daarnaast verklaarden beide staatshoofden te hopen op een vreedzame hereniging van Zudd- en Noord-Korea, echter niet zonder nadrukkelijk te stellen dat de Vere nigde Staten zijn defensie overeen komsten met Seoel (de hoofdstad vaaj Zuid-Korea) moet blijven na komen. Ford verzekerde Miki dat de Verenigde Staten zijn defensie verplichtingen jegens Tokio zal blijven nakomen en zowel met con ventionele als met atoomwapens zal ingrijpen in geval van een gewa pende aanval op Japan. Beide lei ders waren het er over eens dat Zuid-Korea de sleutel vormt voor een stabiele toekomst van Azië Een gewapende confrontatie tussen Noord- en Zuid-Korea zou de grote mogendheden kunnen meeslepen. De communistische partij van Por tugal heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin het leger ervan wordt beschuldigd het aanzien van de strijdkrachten naar beneden te halen voor voortdurend bakzeil te halen voor de betogers tri Noord- Portugal en hen zelfs te helpen. Afgevaardigden van de communis ten en de aanverwante MDP zijn weggelopen uit een vergadering van de grondwetgevende vergadering, nadat de socialisten de demonstra ties in Portugal hadden toegeschre ven aan 'fouten van de revolutie' en 'demagogie van de communis ten'. De communistien daarentegen leggen de verantwoordelijkheid bij 'fascistische reactionairen' die uit zijn op herstel van de rechtse dic tatuur. Wat de kabinetsformatie in Lissa bon betreft: een zegsman van pre- dicale eerste regiment genie in Lis- -mier Vasco Gongalves heeft gezegd sabon. De wagen werd gebruikt dat het 'vrijwel zeker' is dat een voor de politieke campagne op het hieuw kabinet Is tot stand geko- platteland die afkeer opwekt bij de men. Hij on echter niet zeggen behoudende boeren. wanneer dat wordt bekendgemaakt. Auto opgeblazen Het verzet richt zich niet alleen meer tegen communistische bol werken: gisteren werd bij de Noordportugese stad Pinhel, dicht bij de Spaanse grens, een zware vrachtauto opgeblazen van het ra- SANTIAGO (Reuter) De rege ring van Chili heeft een onderzoek beloofd naar het lot van 119 mili tante linkse revolutionairen die door hun families als vermist zijn' opgegeven. Het onderzoek is toege zegd nadat de hulpbisschop van Santiago, mgr. Enrique Alvaar. een beroep op de autoriteiten had ge daan informatie te verschaffen over de vermiste leden van MIR. de beweging van re -nlutionair links. Verwanten hebben gezegd dat en kelen van de 119 vermisten spoor loos zijn sinds ze door de Chileense politie werden aangehouden. Een Argentijns tijdschrift heeft bericht dat 60 van de 110 zijn gedood in onderlinge twisten tijdens balling schap buiten ChiM, en het Brazili aanse dagblad O Dia in Curitlba heeft geschreven dat de overige 59 om het leven zijn gekomen in een gevecht met het Argentijnse leger in de noordelijke provincie Salte. In de Argentijnse kranten is hiero ver -niets verschenen Het aantal revolutionairen dat door welzijnsor ganisaties als vermist is opgegeven sinds de staatsgreep van 22 maan den geieden. bedraagt ruim dui zend. Het gevecht vond plaats in de ber gen van de noordelijke provincie Tucuman. waar een legerpatrouille een kampement van de ERP ont dekte. Het was het eerste grote treffen sinds het leger in februari een offensief begon op bevel van president Isabel Peron. In dit of fensief in de bergen van Tucuman zijn tot dusver 24 leden van de erop gesneuveld. Drie dagen geleden liet de guerril labeweging aan de pers weten, dat zij bereid was tot een bestand", mits de regering de staat van beleg zou opheffen, alle politieke gevangenen zou vrijlaten en het verbod op de ERP zou opheffen. De regering heeft nog niet gereageerd op dit aanbod. Intussen heeft president Isa bel Pe ron een gesprek gehad met vak bondsleiders. dat geleid heeft tot een betere verhouding. De bijeen komst was de eerste ontmoeting sinds de vakbeweging vorige maand door een algemene staking het streven van het staatshoofd om de Joonstijgingen te halveren had doorkruist. Mevrouw Peron had de vakbondsleiders uitgenodigd, nadat zij haar werkzaamheden na een rustpauze van twee weken had her vat. Casildo Herreras. de leier van het 25 miljoen tellende algemene vakverbond, sprak van een vriend schappelijk en hartelijk onderhoud. 'Wij kwamen mevrouw de president onze steun betuigen en onze wens uitspreken voor haar volledig her stel'. aldus Berreras. Hij voegde er aan toe dat afspraken zijn gemaakt voor een reeks werkbijeenkomsten. Mevrouw Peron heeft rust moeten houden om te herstellen van een griepaanval- en van overspanning. PRETORIA (Reuter, AP) De Zuidafrikaanse eerste minister John Vorster lijkt zijn Rhodesische ambtgenoot Ian Smith opnieuw onder druk te willen zetten. Smith reist morgen voor besprekingen naar de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria, zoals hij de laatste maanden al verschillende malen heeft gedaan. Waarnemers geloven dat aan dit overleg speciale betekenis moet worden gehecht. Zij zeggen dat het gesprek in Pretoria en het huidige bezoek aan Londen van de zwarte Rhodesische leider Abel Moezorewa onderdeel kunnen zijn van een laatste poging een hervatting van de guerrillastrijd in ÏUioGeslé te voorkomen. Moezorewa heeft laten weten dat zijn land 'in 'staat van oorlog is. Een spoedige grondwetge vende conferentie is volgens hem de enige mogelijkheid om een 'tra gische. bloedige weg naar torstand- Troepenmacht In Zuid-Korea ligt een Amerikaan se troepenmacht van ongeveer 40.000 man en deze dient te worden gehandhaafd zolang er geen sprake is van vermindering van de span ning tussen Seoel en Pjongjang (de hoofdstad van Noord-Korea), aldus het tweetal. Washington heeft de laatste maanden Noord-Korea ver schillende malen gewaarschuwd te gen het beginnen van 'militaire avonturen' gericht tegen het zui den. De Japanse premier zei gisteren nog dat hij de noodzakelijke stap pen zou ondernemen om ër voor te zorgen dat Japan 'zo spoedig moge lijk' over zou gaan tot ratificering van het verdrag dat de spreiding van kernwapens moet verkomen. Het was gisteren dertig Jaar gele den dat de Amerikanen een atoom bom op Hirosjima lieten vallen. Ook in Peking is gisteren over de Koreaanse spanningen gepraat. In Peking hebben een aantal Ameri kaanse Congresleden namelijk een langdurig onderhoud gehad met de Hoffa mogelijk op eigen initiatief verdwenen DETROIT (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse depar tement van justitie heeft het ver moeden uitgesproken dat de voor malige vakbondsleider jimmy Hoffa zijn verdwijning vorige week woens dag zelf geregeld heeft om niet te hoeven verschijnen vooi een tederale grand jury ANGRA DO HEROISMO. AZOREN (Reuter) 's Werelds nieuw ste bevrijdingsbeweging is blank, anti-communistisch en pro-Ame rikaans Het Front voor de bevrijding van de Azoren (FLA) wil on afhankelijk worden van Portugal. Verleden week deelde het op straat vlugschriften uit waarin staat dat er een ondergrondse rege ring is gevormd en dat er plannen zijn een onafhankelijke demo cratische eilandenrepubliek Azoren uit te roepen. Ogenschijnlijk is deze groep van negen vulkanische eilanden, die ongeveer 1600 kilometer ten westen van Lissabon in de Atlantische Oceaan ligt, de laatste plaats zijn waar men verraderljke ontrouw aan het centrale gezag zou verwachten. De boeren, handelaren en de land- dadel bereizen de met keien bezaai de wegen, mijl na mijl afgezet met schitterend blauwachtig struikge was. op ezeltjes en in pony-wagens, zoals dat al eeuwenlang gebeurt. Drinkwater wordt op sommige ei landen met muilezels aangevoerd, de boerenvrouwen dorsen het koren nog met houten vlegels en de windmolen zijn pas bij d e komst van de elektriciteit buiten werking gesteld. Maar het front heeft één machtig wapen in handen dat de ongeveer 250 000 conservatieve, streng katholieke bewoners van de Azoren aanspreekt: zijn sterke ban den met de Verenigde Staten. Rijke familie De radiozender van de FLA. die iedere avond vanuit een vrachtwa gen ergens buiten Angra een uit zending van een kwartier heeft, waarschuwt de eilandbewoners er voor dat zij hun verwanten in de Verenigde Staten of Canada mis schien nimmer meer terug zullen zien als in Lissabon de communis ten het bewind overnemen. Sinds de dagen dat walvis jagers van de Azoren het zwerven over de Atlan tische Oceaan er aan gaven eh zich een kleine driehonderd jaar gele den in Noord Amerika vestigden hebben de bewoners van de eilan dengroep zich vergaapt aan het le ven en de vooruitzichten, die voor hen onbereikbaar waren. In New England. California en Ca nada wonen nu ongeveer 700.000 mensen van Azorese afkomst en dat is bijna driemaal zoveel als het aantal bewoners dat de Azoren mo menteel hebben. Het inwonertal neemt nog steeds af: per jaar ver treken ongeveer 5000 emigranten naar de Verenigde Staten. De ban den met het moederland blijven sterk. De bedragen, die vanuit de Verenigde Staten naar familie op de Azoren worden overgemaakt vormen een wezenlijk deel van de economie van de eilanden. Afkeer Iedere nacht bivakkeren hele fami lies op de luchthaven, wachtend op de vliegtuigen, die in de vroege ochtend uit de VS komen. Van de grootmoeders met de zwarte am- slagdoeken tot de kleine kindertjes blijft iedereen liever wakker dan dat men de van veel tranen voor ziene hereniging mist met de ver wanten. die op vakantie komen of een vrouw komen zoeken. In het boekenstalletje op de luchthaven is er zo weinig belangstelling voor de net vanaf het vasteland aangevoer de boeken over Marx. Lenin. Mao en het Frelimo dat er zelfs geen verkoper voor te vinden Is. Het bedrijven van politiek is van ouds voorbehouden geweest aan de landeigenaren maar er is één op vatting, die vanuit de Verenigde Staten is ingevoerd en die door de conservatieve kerkleiding wordt ge deeld: het communism is slecht en goddeloos. Bij de verkiezingen van april gin gen de linker-liberale PPD en de socialisten met de winst strijken en kreeg de communistische partij nog geen twee procent van de stemmen. De mensen hier mogen dan niet weten wat het verschil is tussen de PPD en de socialisten, ze weten wel wat ze niet willen', zo zegt een functionaris van de PPD. Leuzen Het front voor de bevrijding van de Azoren trad ongeveer vier maanden geleden voor het eerst naar buiten. Plotseling verschenèh er over alle eilanden FLA-leuzen op kademuren, verkeersborden en gebouwen. De FLA-radio begon twee keer per week uit te zenden en bankbiljet ten met FLA-opdruk werden bijna gemeengoed. Ofschoon er nog geen geval bekend is van winkels of café's, die andere dan FLA-biljet- ten weigeren zijn er wel café's, waar de klanten alleen een drankje accepteren, als het met biljetten koming van een meerderheidsbewind te voorkomen'. 'De laatste tijd wordt steeds duide lijk dat Zuid-Afrika Rhodesië in fei te heeft opgegeven. Het bezoek van Moezorewa aan Londen is van be lang omdat de blanken in Rhodesië zich destijds eenzijdig van Enge- Jand losmaakten. Londen kan daar door een bemiddelende rol spelen bij besprekingen tussen de blanke minderheidsregering in Rhodesië en de zwarte meerderheid over een nieuwe grondwet. Dlz besprekingen worden opge houden omdat Smith alleen in ei gen land wil praten. De overkoepe lend: nationalistische beweging ANC (Afrikaanse nationale raad) willen echter door besprekingen in -Rhodesië zelf niet het gezag van de onwettige regering Smith vergro ten. Bovendien -loopt een aantal van hun leiders kans bij aankomst in Rhodesië te worden gearresteerd. Eerste minister Smith heeft vorige week in het parlement gezegd dat hij eventueel voor de formele ondertekening van een akkoord met de zwarte nationalisten wel naar het buitenland wil, maar de besprekingen die daaraan vooraf gaan moeten in Rhodesië zelf wor den gehouden, zo zei Smith. Troepen terug Een kaartje met Poitugals vroegere koloniale rijk. waar van de Azoren de meest westelijke snippers vormen. van het FLA kan worden betaald Er is binna niets bekend over de manier, waarop het FLA is samen gesteld en schattingen over het aantal leden lopen uiteen van een handjevol tot een paar honderd. Een befaamde jurist en een mede werker van het Amerikaanse consu laat in Ponta Delgada op het eiland San Miguel zijn door de kranten genoemd als leiders van het FLA en op het eiland Terceira weet iedereen dat de rijke winkelier, die het eiland van televisies en wasma chines voorziet, één van de leiden de figuren In de beweging is. Tot dusver heeft de politie nog geen pogingen gedaan de beweging de kop in te drukken. In Angra zijn er een FLA-café en FLA-straten waar leden van de plaatselijke communistische afdeling zo nu en dan met de strijders voor onafhan kelijkheid op de vuist gaan. Een woordvoerder van de commu nistische partij geeft in het goed beveiligde hoofdkwartier een om schrijving van het FLA: "Een reac tionaire vereniging van zakenmen sen, grootgrondbezitters, hereboe- ren en mensen uit de vrije beroe pen. Een vereniging, die de geves,- tlgde belangen moet verdedigen, die onder het socialisme aan het volk toevallen. Het FLA is het sterkst op Sao Miguel, waar 16 fa milies 85 procent van het land in handen hebben'. Als Lissabon strenger gaat optreden in verband met de vorming van een ondergrondse regering kan de nu nog gemoedelijk verlopende campagne voor onafhankelijkeheid gewelddadig worden. Begin juni de monstreerden de veehouders van Sao Miguel op straat tegen de maatregel van de regering om de prijs van de melk op het eiland twintig cent lager te houden dan op het vasteland. FLA-vlaggen'wer- den aan de menigte uitgedeeld en de betoging veranderde geleidelijk aan in een demonstratie voor onaf hankelijkheid. waarbij de boeren met hun tractoren de toegangswe ger. tot de luchthaven blokkeerden. De Azorese politici in' Lissabon pleitten steeds feller voor meer au tonomie voor de eilanden, voor an dere landbouwprijzen en het begin van de televisieuitzendingen. waar op de eilandbewoners nu al zeven maanden zitten te wachten. De an dere band met de Verenigde Staten, die de bewoners niet verbroken willen zien door de politiek van Lissabon, is de aanwezigheid van de luchtmachtbasis, die de VS op Ter ceira hebben. Onderhandelingen over een regeling van het landings recht zij door Lissabon uitgesteld tot de ernstige politieke problemen zijn opgelost. De laatste regeling is in februari van het vorig jaar geë indigd. Vij. dagen geleden maakte de Zuid afrikaanse regering bekend dat zij haar po li tietroepen, die nog in Rhodesië zijn om de Rhodesiërs te steunen in de af en toe oplaaiende guerrillastrijd zal terugtrekken. Zuid-Afrika heeft de afge lopen acht jaar een leger van tweeduizend manschapper in Rho desia gehad. Op het ogenblik zijn er nog tweehonderd over en ook deze zullen dus worden teruggehaald. Ook dit wordt gezien als een po ging druk uit te oefenen op Rhode sië om naar een overeenkomst met de Afrikaanse nationalisten te stre ven. LOEANDA (Reuter. UPI) Giste ren is geschoten op het vliegtuig van de leider van de Angolese be vrijdingsbeweging UNIWTA, Jonas Savimbi. Dit is bekendgemaakt in Johannesburg. Volgens ooggetuigen werd gevuurd door soldaten van de MPLA. Het is bijna uitgesloten dat het om een vergissing gaat; het privé-vliegtuig van Savimbi is vaai bekritiseerd en daardoor bekend genoeg in Angola. Als de aanslag inderdaad is gepleegd door de MPLA-militairen is de kans groot dat de UNITA zich nu definitef schaart aan de zijd evan de FLNA, waarmee een gezamenlijk front te gen de MPLA zou ontstaan» zo vre zen waarnemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7