'Huize Prins begin '77 in Willem' gebruik Kort Nieuw ministerie geen 'eiland' in wijk De Hertenhorst: meer slaapplaatsen Kritiek op subsidie aanvrage Symposium over stadsvernieuwing SIMCA-CHRYSLSR Uw proefrit wordt profijtrit! Bestemming van Huize Royal nog niet bekend Delft krijgt tweede tennispark Meer nieuws uit de regio pag. 14 Drietal verdacht van oplichting O*5 SIMCA Lichaam tweede vermiste man in plas gevonden Jaar celstraf voor vervalsers girokaarten Verdachte overval post agentschap aangehouden Den Haag geen tweede Hoog- Catharijne DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN 6 j A;\" Si' 1 /U* •Q .t -0 "fc .-V. DEN HAAG In de commissie voor stadsontwikkeling is woens dag enige discussie geleverd over de subsidie-aanvrage van de International Federation for Housing and Planning voor het begin september in Den Haag te houden symposium over stads vernieuwing ip Nederland. Op de foto boven: Zo gaat het nieuwe bejaardencentrum aan de Rusthoekstraat èr uit zien. Op de foto onder: Mr. J. W. van Hoogstraten, oud-voorzitter van Huize Royal plaatst samen met de 'leading lady' mevr. Hartge- rink-Feith en mevr. Van Steyn- van Meerle de eerste steen voor het nieuwe 'Huize Prins Willem'. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN In het voorjaar van 1977 zullen de bewoners van het bejaardentehuis 'Huize Royal' verhuizen naar het dan gereed zijnde 'Huize Prins Willem' aan de Rusthoekstraat. Gistermiddag heeft de oud-voorzit ter mr. J. W. van Hoogstraten de eerste steen gelegd voor het aan ruim 200 bejaarden plaats biedende nieuwe bejaardentehuis. Hij deed dit niet alleen zoals eerst de bedoeling was, maar liet zich vergezellen door twee "leading ladytf zoals de secretaresses in het bejaardentehuis genoemd worden. De geschiedenis van Huize Royal begint m 1938 toen het gebouw aangekocht werd joor de vereniging 'Ons Thuis'. De leden van de vere niging, die al 56 jaar functioneert, zijn van..alle gezindten en komen voornamelijk uit Den Haag en om geving. Zoals zij momenteel door hun lidmaatschap in aanmerking komen voor plaatsing in Huize Royal komen zij in de toekomst in aanmerking voor Inwoning in Hui- DELFT B. en W. van Delft stel len de gemeenteraad voor een kre diet van 1.190.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een tennispark aan de Van der Dussen- weg. .Volgens het college hebben de ervaringen, opgedaan bij de ver huur van het tennispark 'De Delft- se Hout' uitgewezen, dat er in Delft grote belangstelling bestaat voor deze sport Het huidige tekort aan banen, heeft bij verschillende vere nigingen geleid tot het instellen van een ledenstop. Het vertrek van de hopkeyverenIging Hudito naar het sportpark 'Kruithuisweg' schept de mogelijkheid op twee vrijko mende terreinen aan de Van der Dussenweg een tennispark aan te leggen. Het plan omvat twaalf banen, waarmee het totaal op 28 banen zou komen. Het college heeft de voorkeur gegeven aan de aanleg van zeven gravel- en vijf mateco- banen, inclusief de fundering voor een draagluchthal (ballonhal). Als clubgebouw voor het nieuwe ten nispark kan het voormalige onder komen van Hudito worden ge bruikt. ze Prins Willem. Nadat de bewoners tn de oorlogsja ren naar hotel "Malle Jan' geëvacu eerd werden keerden zij in 1947 naar hun eigen home terug. Op den duur bleek het huis, ondanks ver bouwingen in 1955 en 1964, echter niet meer voor (haar doel geschikt. Aan het einde van de zestiger jaren kwamen de eerste plannen voor een grondige reorganisatie. Het eerste plan was om het gebouw in gedeeltes af te breken en weer op te bouwen zodat de bewoners niet zouden hoeven te verhulzen. Toen dit niet mogelijk bleek ging men uitkijken naar een geschikt terrein waarop men een geheel nieuw te huis zou kunnen plaatsen. Dit ge schikte terrein vond men in de bosrijke omgeving van de Rust hoekstraat en werd ondanks de hoge kosten, 190.000 gulden, door de inmiddels in verband met de nieuwbouw in het leven geroepen Prins Willem Stichting aangekocht. Na de koop bleek het nieuwe tehuis voor de grootte van terrein en door de hoge kosten wel belangrijk gro ter moest worden opgezet. Buiten het boven genoemde aantal inwo ners van Huize Prins Willem zullen er nog 40 bejaardenflats komen die dan geschikt zijn voor zelfstandige bewoning. Wat er met het oude Huize Royal gaat gebeuren, wat inmiddels afge keurd ls als bejaardentehuis, is nog niet helemaal bekend. Gedacht wordt aan een oplossing die in de toeristische sfeer ligt. DEN HAAG Twee Hagenaars hebben bekend hun verzekering- maatschappij te hebben willen op lichten. Beiden hebben ten onrech te aangifte gedaan van de diefstal van hun caravan ter waarde van 10.000 gulden. Een derde verdachte, die is aangehouden, ontkent iets met de zaak te maken te hebben. De 30-Jarige bar-exploitant A. D. J. L. en de 29-Jarige autohandelaar J. van L. zouden beiden op papier een caravan hebben gekocht van de 29- jarige Haagse koopman J. L. B. De caravans zouden als gestolen wor den opgegeven bij de politie en de verzekering, waarna de verzeke ringspenningen zouden worden ver deeld. (ADVERTENTIE) De meeste commissieleden vonden deze zaak (de subsidie is 27.000 gulden groot) een aangelegenheid voor het ministerie van volkshuis vesting. De subsidie ls nodig voor het betalen van een drie-talige ver taling voor de deelnemers. De heer Lampe (CDA) noemde het van een slechte organisatie getuigen wan neer een congres daar niet zelf voor kan zorgen De heer Duijve- stein (PvdA) vond dat mensen die al 600 gulden kunnen betalen, de ontbrekende bedragen ook wel kunnen opbrengen. Bij een deelna me van 45 mensen komt dit op 600 gulden per persoon. Een dergelijke subsidie vond hij wel wat veel. Ook andere commissieleden hadden hun bezwaren, maar uiteindelijk werd het voorstel toch met -alleen de heren Lampe en Duijvestein tegen aangenomen. In de commissie kwam ook het onlangs aangekondigde plan voor nieuwbouw in de Wagenstraat ter sprake. Een projektontwikkeling wil daar een complex woningen en winkels neerzetten. De heer Duij vestein maakte ernstig bezwaar te gen het feit dat weer eens een plan in de openbaarheid ls gebracht, zonder dat de gemeente of de be volking er een stem in heeft gehad. ZOETERMEER Duikers van de landmacht en personeel van de rijkspolitie hebben gistermorgen om half twaalf op aanwijzingen van een zwemmer het stoffelijk overschot van de 18-jarige vermiste Turk Moestafa Barbaarslan uit Den Haag in de recreatiepias aan de Broekweg gevonden. De man werd sinds maandagmiddag vermist. Vrienden van het slachtoffer uit Zoetermeer alarmeerden toen de politie nadat hij niet van een zwempartij was teruggekeerd. Waarschijnlijk ls de heer Barbaars lan in het midden van de plas, waar het water veel kouder is dan aan het strand, door kramp getrof fen. Het stoffelijk overschot van de ver miste winkelier P. Boon uit Zoeter- meer werd, zoals bekend, dinsdag middag opgedregd. De heer Boon was, naar wij eerder meldden, niet naar het midden van de plas ge zwommen, maar zou. aldus deelde een familielid ons mede, door een hartaanval zijn getroffen toen hij in aanraking kwam met het water. Hij vroeg om het instellen van een verordening die bepaalt dat een ieder die een plan wil realiseren, ,dit vooraf bekend moet maken. Wethouder Nulj zegde toe dat over deze materie een nota zal verschij nen. Hij zei overigens ook, dat bij B. en W. nog geen verzoek om een bouwvergunning is binnengekomen. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de 28-jarige assu radeur W. J. Z. en de 24-jarige autospuiter R. G. F. E., beiden uit Den Haag, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De mannen werden verdacht van het vervalsen van girokaarten. De officier van justitie had tegen ieder van de verdachten twaald maanden waar van twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest geëist. Verdachten waren tn kennis geko men met een man die werkzaam was bij de Staatsdrukkerij en die ongeveer 1500 girokaarten had ge stolen. Deze werden bewerkt, van ponsgaatjes voorzien, waarna de uit te betalen bedragen werden inge vuld. In Zwitserlan werd in enkele dagen tijd met medewerking van nog een vierde man bij diverse banken ongeveer 180.000 gulden geïncasseerd. Indien het hele plan gèlukt zou zijn dan zou de PTT voor rond de 400.000 gulden zijn benadeeld. Doordat snel kon wor den ingegrepen kon bijna het vol ledige bedrag weer ln beslag wor den genomen op een bank in Ne derland. waarop men het geld had laten overmaken op een .gefingeerd bedrijf. De PTT zal na de uitspraak van de rechtbank 171.647,85 gulden terugontvangen. DEN HAAG De Amsterdamse po litie heeft de 24-jarige Hagenaar W. C. aangehouden en overgedra gen aan de Haagse politie. De man wordt ervan verdacht op 25 april een gewapende overval te hebben gepleegd op een postagentschap annex drogisterij in Den Haag. De Amsterdamse politie hield de man, voor wie een landelijk opsporings bevel bestond, aan wegens verbo den wapenbezit. DELFT B. en W. van Delft hebben de gemeenteraad voor gesteld een krediet van 600.000 beschikbaor te stellen voor de modernisering van het gemeen telijk centrum T>e Hertenhorst' in het natuur- en recreatiege bied De Hertenkamp. In de loop de jaren ls het gebouw op «een aantal punten vérbeterd, teneinde de gebruiksmogelijkheden zo optimaal mogelijk te laten zijn. Een en ander heeft echter niet geleid tot een accommodatie die voldoet aan te stellen 'normen voor deze tijd. In verband met de functie, die 'De Hertenhorst' ln de eerste plaats ten opzichte van de Delftse bevolking vervult, acht het college het juist het gebouw zo ln te richten dat het deze taak zo goed mogelijk kan vervullen. B. en W. achten het van groot belang dat de sociaal-culture le en recreatieve activiteiten in een sfeer plaats vinden, die daarvoor op zijn minst ook geschikt is. 'Het buitencentrum 'De Herten- horst' werd destijds op Initiatief van de Commissie Delftse Jeugd Actie gesticht nadat de toen 80- Jarige Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabriek een gift had geschonken van 25.000. Sinds de opening in de vijftiger jaren ls de beztiing doorgaans altijd redelijk geweest. Vorifc Jaar trok 'De Hertenhorst' 321 bezoekers (in 1973: 2188). In een rapport over het buitencen trum wordt geconcludeerd dat het gebruik van deze schitterend gele gen accommodatie groter is door Delftenaren dan door niet-inwo- ners van deze gemeente. Vorig jaar waren er 61 groepen die bleven overnachten. Hiervan waren er 39 Het in het groen verscholen buitencentrum van de gemeente Delft. uit Delft en 23 van buiten Delft jecteerd met elf 4-persoons kamers afkomstig, waaronder twee -buiten landse groepen. Het centrum ver vult in de tweede plaats een func tie voor Zuid-Holland en slechts in zeer beperkte mate voor groepen en personen van buiten deze provincie. Teneinde het gebouw aan te passen aan de eisen des tijds is een geheel nieuwe slaapaccommodatie gepro- twee 2-persoonskamers. Dou ches, wasgelegenheden en toiletten zijn in aparte ruimten onderge bracht. Daardoor kunnen de twee slaapza len met elk 20 bedden in het huidi ge hoofdgebouw voor andere doe leinden worden benut. o.a. een ruimte voor handenarbeid. Boven dien wordt voorgesteld de vrijwel geheel versleten c.v.-installatie te vernieuwen en op aardgas over te schakelen. Gedacht wordt aan de aanschaf van .een bandrecorder, een filmprojektor en een grammo fooninstallatie. Op het terrein kun nen voorzieningen worden getrof fen voor het beoefenen van volley bal, basketbal en badminton. Ruimte voor beat De gemeente Delft is van plan het voormalige vuilverbran- dingskantoor aan het Oostblok be gaan verhuren aan beat- en andere muziekgroepen als repe titieruimte. Deze ruimte is welis waar klein en weker niet ideaal voor de bedoelde groepen, maar als tijdelijke oplossing accepta bel. Het gereed maken van deze 'muziektempel' kost ƒ5.000. De gemeente wil de huurprijs zo laag mogelijk houden en wel ƒ10 per week. Nieuwe woningen 's Gravenzande krijgt er 257 nieuwe woningen bij. Deze ko men in het herziene bestem mingsplan 'Het Oude Land', ge legen tussen de Naaldwijkseweg, de Koningin Julianaweg en het Edelsteenpad. In dit plan is een voetgangersstraat opgenomen, die in noordelijke richting naar de sporthal, scholen en het na- fcuurspeelpark loopt en in zuide lijke richting wordt vertakt naar de woonblokken. De straten worden zodanig aaiigelegd dat de auto ondergeschikt is aan de voetganger. De Vereniging Leef baar 's Gravenzande vindt dat er be weinig groen in het plan is opgenomen, dat er geen of wei nig rekening is gehouden met speelstraten en betreurt het dat de bebouwing aan de Naaldwijk seweg niet meer betrokken is bij dit vierde ontwerp voor 'Het Ou de Land'. Dit alles heeft de Ver eniging kenbaar gemaakt in een bezwaarschrift dat inmiddels door het college van B. en W. ongegrond is verklaard. Trefcentrum De gemeente Voorburg heeft be sloten de proef met het gemeen telijke trefcentrum voort te zet ten. Het is de bedoeling de in formele bijeenkomsten op ver schillende plaatsen in Voorburg te houden, het liefst niet op donderdag in verband met de koopavond. Als mogelijke pla*4 sen komen in aanmerking hbfc gebouw De Haak, De Loot. -wa trum De Mantel, het van' de Vliegermolen, het Ftord- gebouw en het gebouw Kom kommaar. De mogelijke data die zijn voorgesteldwoensdag 1 ok tober, dinsdag 16 december, maandag 9 of dinsdag 10 februa ri 1976 en maandag 12 of dins dag 13 april 1976. Verkeerslichten Door het omleiden van het ver keer buiten de bebouwde kom van Monster vla de route Em- mastraat-Molenweg-Haagweg is het noodzakelijk geworden het kruispunt van de wegen Emrna- straat-Zwartendijk-Poeldijkse- weg-Molenweg te beveiligen door middel van verkeerslichten. Het was eerst de bedoeling de regelautomaat te gebruiken, die vrij kwam op het kruispunt van de wegen 11 en 13 in Poeldijk, maar dit werd door de verkeers- deskundigen van Provinciale Waterstaat afgeraden. Er komen dus geheel nieuwe verkeerslich ten, waarvan de kosten geraamd zijn op ƒ120.000. De gemeente heeft de provincie om een bij drage verzocht, maar er is nog geen antwoord ontvangen. De commissie bedrijven is inmiddels akkoord gegaan met het voorstel tot het beschikbaarstellen van het krediet. Fotowedstrijd In Wassenaar kan iedereen nog meedoen aan de fotowedstrijd van plaatselijke monumenten, die tot 1 oktober duurt. Inlich tingen hierover eijn te verkrij gen bij het VW. DEN HAAG Het PPR-raadslid Verduyn Lunel heeft het college van B. en W. gevraagd met betrek king tot het Centraal Station en de nieuwbouw in Scheveningen-bad plaats krachtig op te treden tegen ontwikkelingen, zoals die zich voor deden in het Utrechtse winkelcen trum Hoog-Catharijne. Groepen jongeren waren, zoals bekend, ver antwoordelijk voor ongeregelheden in dit centrum. Volgens het raadslid worden ge noemde ongereldheden versterkt door de bijzondere vervreemdende en ontmenselijke werking die van de holenstruetuur van het commer- cie-centrum Hoog-Catharijne uit gaat. In Scheveningen-badplaats en Den Haag-Centraal ziet de heer Verduyn Lunel, zoals hij zegt, op veel pun ten een redelijke kopie van ge noemde ontwikkelingen in het Utrechtse centrum. DEN HAAG, ZOETERMEER 'Wat ons bezighoudt is een gebouw op te zetten dat 'van de mensen is'. Het nieuwe gebouwencomplex in Zoetermeer moet geen vierkante doos worden, waarin 2500 amb tenaren kunnen worden opgeborgen.' Dit verklaren de architecten ir. A Mastenbroek en Ph. Rosdorff. die de nieuwbouw voor het ministerie van onderwijs en wetenschappen ln de Zoetermeerse stadswijk Buyten- wegh de Leyens ontwerpen, in het blad 'O en W-Visie' van genoemd ministerie 'Het gebouw moet een levendig ge heel worden, waarin het prettig werken is en waar leder zijn eigen- plekje heeft. Het moet niet zo zijn dat een ambtenaar zich in een immens doolhof waant, en denkt in een onmetelijke ruimte te verdrin ken. Daarom zijn we er heel erg voor dat de mensen van O. en W. tijdens de gehele ontwerpperiode met al hun wensen en Ideeën bij ons komen'. Beide architekten kregen enkele maanden geleden de opdracht voor het, ontwerp van het nieuwe minis terie. Het accent zal op het speelse karakter van het complex Jcomen te liggen. Aan de vormgeving worden diverse elementen toegevoegd, zo dat er niet één strak recht gebouw ontstaat, maar één met alle moge lijke variaties er in verwerkt. Opgave ontzettend belangrijk dat er straks vordt gewerkt in één gebouw, dat is veel efficiënter en economischer. Het complex zal niet hoger worden dan zes lagen, waardoor het com plex uitgestrekt wordt. Bekeken wordt of er verschillende ingangen kunnen komen. Wel komt er een speciale hoofdingang voor de be zoekers. In tegenstelling tot het programma van eisen moeten er meerdere fietsenstallingen komen. In het blad 'O en W-Visie' zeet Ir. Restaurant Mastenbroek dat het een opgave is om 26 verschillende vestigingen van het ministerie, die nu elk hun eigen leventje leiden, ln één com plex onder te brengen. Volgens de heer Rosdorff ls voor O. en W. De architecten denken aan het rea liseren van een pand met diverse kantoorvleugels. Het ls beslist niet de bedoeling dat er eindeloze gan gen komen. In elke vleugel moet er voldoende verscheidenheid zijn in gangen en grote en kleine kamers. Volgens het programma van eisen is in de nieuwbouw ruimte gepro jecteerd voor een centraal bedrijfs restaurant. De ontwerpers willen er een soort dorpsplein van maken binnen het nieuwe ministerie: een gezellige ontmoetingsplaats voor ie dereen. Ook zullen ln de verschillende kan toorvleugels zitjes worden gecre- eerd, zodat men niet altijd helemaal naar het restaurant behoeft te lo pen. Datzelfde speelt ook een rol bij het centrale vergaderblok. Ook rondom het complex moet het no dige gebeuren, immers de ambtena ren die nu in het hartje van Den Haag werken zullen straks hun Denneweg. Voorhout. Spui en Pas sage gaan missen. De architecten zeggen ervan door drongen te zijn dat hier iets moet gebeuren, al komt het nieuwe stadscentrum met al zijn winkels en centrale voorzieningen vlakbij het gebouwencomplex te liggen. Bij het ontwerp houden zij reke ning met de vormgeving van de woningen in de buurt: voorname lijk eengezinslhuiizen en enkele lage flatgebouwen. Het complex moet dan ook geen bolwerk worden met een hek er omheen: niet een soort eiland in de wijk. Zoals bekend hebben de ontwerpers hun ideeën neergelegd in het voor- lópig structuurplan O. en W. in samenspraak met de leden van de Projektgroep Nieuwbouw Zoeter meer. Volgens de architecten eijn de meeste voorstellen ln goede aar de gevallen. Eind dit jaar wordt het gebouw ln detail op papier gezet, waarna men dan een jaar tijd heeft om allefc besteksklaar te maken. Het com- i plex kon eind 1979 begin 1980 klaar zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6