'Mensenrechten ook in rest Afrika met voeten getreden' I Jongeren putten moed uit Grahams Eurofest Vandaag Nogmaals roepende in de woestijn Personalia Waarde van een mensenleven W Onze adressen Kissinger met uitstoting uit jodendom bedreigd Conferenties* Overleg over opvolging van de kardinaal Adventisten in Roemeense cel Beroepingswerk DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 KERK/BINNENLAND 2 Rapport voor commissie internationale zaken door Aldert Schipper Of je nu kijkt naar de zelfstandige zwarte Afrikaanse staten, naar de nog overgeble ven Afrikaanse kolonies of naar de landen van de apartheid, in bijna alle Afrikaanse landen vormt de toepassing van de rechten van de mens een somber beeld, dat een uitdaging is voor het christelijk geweten. Dit is de conclusie van een studie over de schending van de mensenrechten, die Michel Ndoh, een Afrikaanse jurist, heeft opgesteld voor de commissie voor internationale zaken van de wereldraad van kerken. Het document heeft enige tijd als vertrouwe lijk stuk in de kring van de wereldraad gecir culeerd. nadat het besproken was in de confe rentie die de wereldraad vorig jaar oktober aan de mensenrechten heeft gewijd in het Oostenrijkse St.-Pölten. Ndoh noemt de toenemende betrokkenheid van christenen bij de strijd om de mensenrechten in Afrika bemoedigend en hij pleit voor het mobiliseren van de publieke opinie, ook buiten Afrika, voor toepassing van de mensenrechten in het zwarte werelddeel. Hij vindt dat nog teveel kerken en individuele christenen hun ogen sluiten voor het overtreden van de men senrechten. De bewoners van zwart Afrika verwijt hij dat zij al te ggmakkelijk hun ogen sluiten voor wat in hun landen van de rechten van de mens terechtkomen, terwijl zij terecht hun mond vol hebben over de wandaden van Ian Smith en John Vorster in Zuidelijk Afrika. 'Het zwijgen van de christenen in Afrika en elders tegenover het schandaal en de tragedie van de wijdverspreide schending van mensenrechten in onafhankelijk Afrika kan alleen maar opgevat worden als medeplichtig heid aan de instandhouding van geweld, te meer daar de dictators vaak niet aarzelen te streven naar de steun van de kerk (in het kader van nationaal gebed) om hun tirannie te rechtvaardigen'. 'The Black Man's Burden Drogreden In zijn documentatie geeft Ndoh naast aan dacht aan Rhodesië en de republiek Zuid- Afrika veel informatie over onafhankelijk Afri ka. Hij stelt vast dat je in zwart en Noord- Afrika vaak hetzelfde argument tegenkomt om een dictatuur te rechtvaardigen als in Zuid- Afrika, namelijk dat de Afrikanen nog niet rijp zouden zijn om hun eigen zaken te behartigen. Het enige verschil met vroeger is volgens Ndoh dat de oude kolonialisten zeiden dat alle Afri kanen ongeschikt waren om voor zichzelf te zorgen, terwijl de huidige tirannen zeggen dat de meerderheid daar niet toe in staat is. Zichzelf en de hun omringende elite beschou wen zij als een hoopgevende uitzondering. Vroeger werd de ongeschiktheid van de Afri kanen als ongeneeslijk afgeschilderd. Nu moe ten de Afrikaanse volken het juk van de dictatuur blijven dragen tot de dag, waarop het hele volk tot de elite behoort. Op deze scherpe, ironische manier gaat mr. Ndoh de politieke werkelijkheid van huidig Afrika te lijf. Hij wijst er op dat de meeste Afrikaanse landen een één-partijsysteem kennen. Sommi ge zijn vooruitstrevend, maar andere zijn vol gens Ndoh fascistisch, zoals Zaïre. Equatoriaal Guinee of Kameroen. Vluchtelingen In Equatoriaal Guinee heerst nu al vijf jaar lang de terreur, aldus Ndoh. Er gaat geen dag voorbij of zogenaamde tegenstanders van het regime van Francisco Macias Nguema of hun familie worden gedood door leden van de 'Jeugd, die opmarcheert met Macias', een ter reurorganisatie die de president heeft ge vormd. Van de 300.000 inwoners van Guinee wonen er nu 50.000 als vluchteling in Gabon. Kameroen of Spanje. Onnodig te zeggen dat de hele intellectuele en geestelijke elite van het land in de gevangenis zit, is gevlucht of vermoord is door Macias' volkspolitie. Volgens Ndoh is marteling van gevangenen een wapen dat in vele landen van Afrika in zwang is. Hij noemt naast Namibië. Rhodesië en Zuid-Afrika, Soedan, Boeroendi, Nigeria. Ma rokko. Tunesië, Kameroen, Togo, Ethiopië, Oe- De commissie van de kerken voor interna tionale zaken (CCIA) staat onder leiding van de uit de Baltische staten afkomstige Argentijn dr. Leopoldo \iilus, een jurist, die vaak aangetroffen wordt waar over oorlog en vrede wordt onderhandeld. Hij speelde een voorname rol in de besprekin gen die leidden tot het einde van de oorlog in Soedan en bij het overleg over Cyprus. Hij opereerde in Soedan samen met kanunnik Burgess Carr, de secretaris van de raad van kerken van geheel Afrika en met de voorzitter van de CCIA, de Zweedse VN-ambassadeur Olie Dahlen. In de CCIA concentreert zich de laatste tijd de speciale aandacht, die de oecumene heeft voor de wijdverbreide schending van de mensenrechten in de wereld. In 1974 hield de CCIA over dit onderwerp een conferentie in Oostenrijk. Voor deze conferentie stelde de Kameroense jurist Michel Ndoh een rapport samen over de mensenrechten in Afrika. Hij noemt de apartheidsbastions in Zuidelijk Afrika 'ui terst pervers', maar 'het leven van een Afrikaan in Noord-Afrika of Centraal Afri ka is niet minder waardevol dan dat van een Afrikaan die leeft in de landen ten zuiden van de Zambesi'. De uitspraken van Ndoh blijven voor zijn rekening. Hij is werkzaam in Zwitserland, waar hij, gezien zijn opvattingen over zijn vaderland beter voorlopig nog maar even kan blijven. ganda. de Centraal Afrikaanse Republiek. Gha na. Gabon, Mali, Senegal, Lesotho, Guinee, Zaire. Mauretanië. De ruime toepassing van martelpraktijken toont hoe weinig waarde de Afrikaanse machthebbers hechten aan mense lijkheid en aan het leven van hun medebur gers. Het enige leven dat telt is hun eigen leven. Daarom kan elke tiran bijvoorbeeld rustig moordend rondgaan onder zijn eigen bevolking zonder dat de andere Afrikaanse leiders hem op de vingers tikken. De volken- moord, die kolonel Micomero in 1972 uitvoerde in Boeroendi (officieel 10.000 mensen afge slacht) werd door de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en door de Afrikaanse macht hebbers met sympathie begroet'. Godsdienstvrijheid Ndoh stelt vast dat nergens in Afrika de godsdienstvrijheid officieel wordt aangetast. Toch komen godsdienstige vervolgingen voor. Hij noemt Zuid-Afrika en Namibië, waar de apartheid ook in de kerk is doorgedrongen. Maar hij beschrijft ook het conflict tussen kerkelijke leiders en de staat in Kameroen, Zaïre en Guinee. Deze conflicten komen voort uit het verzet binnen de kerk tegen politiek onrecht. In andere landen worden leden van godsdienstige secten, zoals de Jehova's getui gen vervolgd. Een speciaal probleem wordt gevormd door de etnische minderheden in Afrika, zoal s de pygmeeën, die verspreid leven in de regenwou den van zwart Afrika, overgelaten aan de uitbuiting door de zg. pygmee-bezitters, die de produkten van deze kleine zwarte mensen op kopen. Wat is de rol, die in deze situatie geëist wordt van de christelijke kerk? Mr. Ndoh noemt drie punten en beroept zich daarin op hetgeen gezegd is door kanunnik Burgess Carr, de algemeen secretaris van de raad van kerken voor geheel Afrika. 1. de kerk moet zich losmaken van alle dicta toriale activiteiten; 2. de kerk moet staan naast de armen en onterfden en hun tenminste morele steun ge ven in hun pogingen een rechtvaardiger en menselijker samenleving tot stand te brengen, die beter rekening houdt met de belangen van de meerderheid van de mensen; 3. de kerk moet met moreel gezag de Afrikaan se regeringen trachten te bewegen een over eenkomst voor heel Afrika te sluiten waarin de mensenrechten worden gegarandeerd en in het bijzonder ijveren voor een gerechtshof voor mensenrechten, waar individuele Afrikanen met hun klachten terecht kunnen. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kuniien worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Kerklied (2) Jammer, dat de heer Watjer uit Utrecht negatief reageert op het kerkliedcongres en zich schaart on der de groep criticasters van het Liedboek. In het verleden zijn in deze rubriek meer kritische stem men vernomen op het nieuwe lied boek: of dit altijd juist is betwijfel ik. 'k Zou de heer Watjer willen aanraden eens een paar keer in zijn woonplaats de kerkdiensten in de Dom mee te maken. Wellicht wordt u ook getroffen door de ple zierige wijze waarop het nieuwe lied daar als vooroefening op de dienst aan de gemeente gepresen teerd wordt. Als er door kerkeraden en predikanten op gelet wordt dat er in iedere kerkdienst niet mee dan één. hoogstens twee, onbeken de liederen gezongen worden, dan behoeft het Lieboek geen probleem te zijn Integendeel, het nieuwe HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN; Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. lied kan een verfrissende zaak zijn, mits we ons er voor openstellen. Als er ook nog een samenwerking ontstaat tussen predikanten en on derwijzers kan door de week op de scholen het lied reeds gezongen worden dat op de zondag daarna in de eredienst aan de orde komt. Zo gaan de jongeren de ouderen voor. Geldrop F. A. van Mameren Bevoorrecht Dankbaarheidssyndroom voor 54 procent korting op de aow. als ik 65 jaar ben met 27 dienstjaren NCRV. Niet waardevast en niet welvaartsvast. Ambtenaren, oud ministers, Kamerleden, behoren tot een bevoorrechte groep, zoals in dit blad al eerder betoogd is. Met be lastingvrije kapitaalsopbouw van pensioen, terwijl er niet eens een wettelijke regeling voor een werk nemerspensioen is. Dit is bedeling. Jaren doorgebracht bij andere werkgevers tellen niet mee bij de pensioenopbouw. Als je te hard ge werkt hebt. dan stoppen ze je in de wao. Die jaren in de wao tellen ook al niet mee in de pensioenopbouw. Ruurlo H. J. van Houten Dure trein U vindt het normaal, dat de auto bezitter moet bijpassen in de tekor ten van de spoorwegen. Wat denkt u dan over de tekorten van de KLM? De KLM heeft concurrentie te duchten, als ze haar prijzen gaat verhogen. Bovendien zijn in het luchtvervoer ook prijsafspraken ge maakt. De spoorwegen bezitten, wat dat betreft, een monopolie-positie. En daarvoor moet de autorijder be talen. Dat lijkt me niet rechtvaar dig. Hilversum J. Holleman Kerklied (2) De woorden van de heer Watjer over het liedboek waren mij uit het hart gegrepen, Wat is ons lied in vergelijking met zo'n 20-30 jaar geleden erbarmelijk achteruit ge gaan. De nieuwe psalmberijming is mij een wekelijkse ergernis. Waar om in vredesnaam die nieuwe be rijming? Omdat de oude niet pre cies volgens de onberijmde psalmen waren? Nou en? We zingen tot Gods eer, nietwaar? Waren die ou- NEW YORK Een joodse organisatie in New York wil de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, uit het jodendom laten stoten omdat hij vol gens deze groep 'de grootste bedreiging voor miljoenen jo den vormt sinds de dagen van de Tweede Wereldoorlog'. De groep die zo ontevreden is over de Amerikaanse politicus is de 'conferentie van voorzit ters van grote Amerikaans- joodse organisaties van acti visten'. De vertegenwoordiger van deze groep. Samuel Knopfler, is inmiddels naar Israël gereisd om er met de rabbinale gezagsdragers te overleggen over de uitstoting. Rabbijn Sjlomo Thaler, de vi ce-president van het dagelijks bestuur van de conferentie, zei dat Kissinger schuldig is aan handelingen die het fysieke en geestelijke voort bestaan van het joodse volk, ernstig in gevaar brengen. Hij acht dit voldoende grond voor de zwaarste straf, die het jo dendom kent. Wat Kissinger precies misdreven heeft licht te hij niet toe, maar waar schijnlijk betreft het de druk die hij op Israël oefent om veroverde gebieden aan Egyp te terug te geven, teneinde tot een nieuw akkoord oter de Siani te komen. Werkdag over arm en rijk. Bedoeld voor mensen in de kerk, die zich Iti hun gemeente speciaal inzetten voor zaken als de twee procent, werelddiakonaat, zending, vredes- week, Nairobi, nieuwe levensstijl. Zaterdag 30 augustus van kwart over tien tot half vier in de Jphijn- neskerk in Amersfoort. Inl. en opg. herv. gen. diak. raad tel. 030 - 332426 Verkenning, waar gaan wij heen? Conferentie voor doopsgezinde, re monstrantse en andere vrouwen, 8- 12 september op de Hoorneboeg té Hilversum met om. ds. W. Overdoep en prof. dr. G. J. Hoenderdaol Israeldag met evangelist Wim Mal- go (Midder-nachtsgroep), zaterdag 30 augustus in Figi. Tweede Dorps straat, Zeist Aanvangsuren half elf, half drie en half zes. DEN BOSCH Na het overleg over de opvolging van kardinaal Alfrink, dat dinsdag in Den Bosch plaats had tussen het Nederlandse episco paat (pimus kardinaal Alfrink) en een afvaardiging van het kapittel van Utrecht is een communiqué verstrekt waarin slechts stond dat het gevoerde overleg een strikt be sloten karakter droeg. De -kardinaal werd op 5 juli 75 Jaar. Op 7 juli zond hij zijn ontslagaan vrage naar Rome. Nederlandse journalisten in Rome en het pers bureau Agence France Press had den sterke aanwijzingen om te me nen dat de ontslagaanvrage reeds was aanvaard door het Vaticaan. Dit werd echter afgelopen zaterdag tegengesproken door bisschop Bluys- sen van Den Bosch. Men zei dat hij er in een brief aan de bisschoppen van half juli van uit was gegaan dat het ontslag spoedig zou worden aanvaard. LONDEN Amnesty International heeft in een brief aan de Roemeen se regering bezorgdheid geuit over het vasthouden van gewetensbe zwaardén. Amnesty merkt op dat in Roemenië dertien Zeven-Dagad- vèntisten gevangen zitten omdat zij geweigerd hebben, samen met andere christelijke groepen, het so cialistische eenheidsfront te steu nen. Een Aantal gevangenen, die weiger den op zaterdag of zondag te wer ken, werd bijzonder hard aange pakt. De cellen zijn overvol de ge vangenen worden geboeid, krijgen in de winter koude douches en lijfstraffen van dertig stokslagen zijn geen uitzondering. Aan de ge volgen hiervan zijn twee gevange nen bezweken. De heer H. G. Overweg, waarnemend chef van het bureau voorlichting van de provinciale griffie van Overijssel, is met ingang van 1 september 1975 benoemd tot burgemeester van de gemeente Diever. Hij woont in Zwol le, is 31 jaar, doopsgezind en lid van de Partij van de Arbeid. De heer Gerrlt Noordzij (Gld) schrijft ons: In Trouw/Kwartet van 26 Juli staat een artikel van de heer Prlnaen, uit Rotterdam, onder de titel 'Een roe pende in de woestijn'. In dit stukje ^krijgen wij er allemaal van langs de psalmen dat niet? Nog zo'n mooi smoesje was: de buitenkerkelijken begrijpen van de 'vreemde' taal van de oude berij ming niets. Nou, ten eerste zingen we niet voor de buitenkerkelijken psalmen en ten tweede zullen dé buitenkerkelijken nu wel zeggen: ze zingen wel, maar het gaat niet bepaald van harte. Ons lied ia voorgoed verstoord en het ls een groot verdriet als je geen kerk dienst kan meemaken zonder je minstens aan één miskleun in de berijming, de wijswijziging, de/On bekendheid of de onmogelijke wijs te ergeren. Borger (Dr). K. Schram omdat wij de bijbel verkeerd cite ren. En de «evangelisten en de apos telen krijgen dezelfde reprimande. Als Prinzen terecht zegt dat het Nieuwe Testament steeds de Septuagint citeert, dan is daarmee dé kous af. Het gaat trouwens niet om wetenschappelijk verantwoord citéren: Paulus met name veroor looft zich nogal eens een grapje door expres 'verkeerd' fce citeren (daar zit wel een proefschrift in). Vervolgens neemt Prinzen de verta ling van Hieronymus (de Vulgata) onder schot. Dé vertaling 'steunde', voor wat betreft het oude testa ment, óok op de Septuagint. Voor het Nieuwe Testament had hij de beschikking over handschriften in het Hebreeuws! Bij dé formulering van deze ont hulling is iets misgegaan. Het Is misschlèn wel interessant om een stukjé te vertalen uit het voor woord van de Vulgata van de WÜrttembergische Bibelanstalt, 1969: 'In het Oude Testament zijn de ONWEER Het in het bezit hebben van het boekje 'Luchtverschijnsels' door dr. T. C. Winkler uit de Kamer-biblio theek. kwam mij bij de terugkeer in ons dorp al meteen goed van pas. De eerste nacht reeds brak er een daverend onweer los. We had den het zogezegd zien aankomen en toch haalde het ons lelijk uit de slaap. We gingen zelfs het bed uit. zoals het dorpsbewoners met een stroodak betaamt en zaten daar te gen elkaar aan te praten over de felle bliksems en de rollende don derslagen. En ineens zag ik me weer die nacht zitten. Ik was gelo geerd bij een vriendje van mij, jaren geleden. Het onweerde en wij kwamen terecht op de slaapkamer van zijn ouders. Ik zat te oreren over een berekening die je kon maken ten aanzien van de afstand van het onweer. Het had iets te maken met de snelheid van licht en geluid. Waarschijnlijk klink het allemaal wat eigenwijs, want ik vergeet nooit die toon waarmee de moeder van m'n vriend terzijde zei: Zo'n jong toch! Maar nu kwam ik nog beter beslagen ten ijs. Want Winkler weet veel van luchtver schijnsels. Een enig hoek waarin voor de uitwerkselen van de elek triciteit deze hypothese wordt aan genomen, dat elektriciteit een vloei stof is met twee wijzen van bestaan, nl. positief en negatief. En daar komt alle gedonder van .om zo te zeggen, t Interessante wordt het hoofdstuk 'uitwerkselen van den bliksem' echter als er enige tref fende staaltjes van het raadselach tig gedrag van de bliksem aan bod komen. Fraaie gravures verluchten de volgende meldingen: een moor denaar wordt door de bliksem het. moordend mes uit handen geslagen. 'Zékere dame had een testament weten te krijgen van zekeren vorst..' Enfin het in de holle boom verborgen testament wordt door de bliksem letterlijk aan het licht ge bracht. Een andere dame ziet zich terwijl ze voelt of het regent de gouden armband door de bliksem ontroofd. Ja. die Winkler. Hoewel, als 't weer eens onweert. NED. HERV. KERK Beroepen te Stellendam: J. den Hoed te Sliedrecht. Aangenomen naar Oudenhoorn drs. J. H. Hoekert kand. te Amster dam. Bedankt voor 's-Gravendeel (toez.): C. Vijfhuizen te Oosterend (Fr). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Bergschenhoek: A. Veldman kand. te Kampen. Beroepbaar: C. A. Versluis voorheen missionair predikant op Irian Jaya. De Savomin Lohmanlaan 60 te Groningen. meeste boeken van de Vulgata re gelrechte vertalingen van Hiero nymus uit het Hebreeuws. (Behalve het psalter, dat naar een oude la- tijnse versie bewerkt is). Aan alle boeken van het Nieuwe Testament ligt een oudlatijnse tekst ten grondslag, die aan de hand van het Grieks verbeterd is: in de evangeliën oppervlakkig, in de vorige delen zorgvuldiger. De bewerking van de evangeliën is ze ker van Hieronymus, voor de ande re boeken is de auteur onbekend. Samengevat is de Vulgata geen eenheid, en men kan haar alleen bij wijze van spreken als het werk van Hiernoymus beschouwen, om dat het grootste deel van hem stamt! door Ton van der Hammen AMSTERDAM Eurofest in Brussel is afgelopen. En hoe is het nu geweest? Om te beginnen dit: het IS toch wel wat om te constateren, dat zo'n vijftienduizend Jongeren er hun tijd (tien dagen vakantie) en hun geld (reis- en verblijfkosten) voor over hadden om voor evangelisatiewerk wat meer te worden toegerust. Zoiets mee te maken is erg bemoedigend. De Eurofestorganlsatie (Biliy Graham) heeft al dat engagement dan toch maar gemobiliseerd. Portugal De heer Julio Castro veronderstelt bij ons een misverstand over mili taire dictatuur en beperking van persvrijheid, die zi. een gevolg zou zijn van slecht geïnformeerd zijn. Laat ik deze heer geruststellen: in de periode '40-'45 hebben wij met belde kennis gemaakt en wij laten ons op dit gebied geen knollen voor citroenen verkopen. De heer Castro poneert dat de westerse democra tieën schijnheilig zijn, hoewel in deze democratieën vrijheid van godsdienst, van drukpers, van vere niging en van vergadering heerst en verkiezingen gegarandeerd vrij zijn zonder zelfs de mogelijkheid van intimidatie. Wat vindt de heer Castro hiervan schijnheilig? Over schijnheiligheid gesproken. een voorbeeld daarvan is een volksbe vrijder die met de arena dreigt! Rotterdam C. P. van Renssen Dat is één indruk van enkele Ne derlanders die deel uitmaakten van het kleine UBS-Jeugdcongres (UBS is wereldbond van bijbelgenoot schappen) dat met Eurofest gelijk liep. waardoor over en weer leuke contacten zijn ontstaan. Hun ervaringen op Eurofest leken interessant, omdat ze nu eens' niet uit Youth for Christ- Campus Crusade- of Navigatormilieu af komstig zijn. Deze jongelui werden om zo te zeggen ineens in het hun onbekende Eurofestgebeuxen onder gedompeld en ze konden er zich zo heel spontaan een eigen oordeel over vormen. Van de Eurofest-deelnemers werd behoorlijk wat inspanning geëist. El ke dag had weer een ander thema: verlossing, persoonlijke verhouding tot Gort. eigen levensstijl, geestelij ke strijd, praktijk van evangelise ren. om er de belangrijkste van te noemen. Dat begon dan met een inleiding die anderhah uur duurde voor alle deelnemers in een grote hal op het terrein van de voormali ge wereldtentoonsteling. Daarna werden per taal groepen gevormd, waarin een spreker toe- praatte naar de vragen die je op een stencil had en die je moest beantwoorden. De antwoorden be sprak je in een minigroep van vijf tot tien mensen, waarna je In groepjes van twee tot een persoon lijk gesprek over het thema pro beerde te komen, wat dan met ge bed eindigde. Dit alles nam de héle morgen in beslag, 's Middags wanen er vrije onderwerpen, onder meer over soci aal engagement aan de orde en de meeste avonden waren er evangeli satiemeetings in het nabijgelegen Heize Is tadion. Indruk Als centrale inleider In de grote hal was het vooral Festo Kivengere, anglicaans bisschop van Oeganda, die op het UBS-jongeren diepe In druk maakte. Hij ging genuanceerd vanuit de betreffende bijbelgedeel ten op de thema's in, probeerde üjnen naar nu door te trekken, besteedde veel aandacht aan de di versiteit die er onder christenen bestaat als gevolg van onder meer verschillend karakter, gevoelsleven, milieu, culturele achtergrond en belichtte ook hoe de relatie God mens-medemens door allerlei in vloeden kan worden verstoord. Hij zette Je aan het denken. Jammer was het dat allerlei door hem opge roepen vragen niet in discussie konden komen, omdat volgens «én vast schema (je moest Je ftoUdétt aan de vragen op je papier) Werd verder gewerkt. Zelfs die papléjrétt vragen kwamen vaak rtdét Uit dé verf vanwege tijdnood. Kennelijk was alles tot in finesses geprogram meerd om oeverloze discussies té vermijden, maar of dit nu de oplos sing is? Een ander bezwaar dat volgens de UBS-jongeren bij de verwetfclng naar voren kwam was het some nogal gemakkelijke gebruik van bijbelse sleutelwoorden of tekst fragmenten in plaats van dat die woorden meer vanuit de context waarin ze staan, werdén benaderd. Dat vonden de T>ijbelgenóotschaps- jongeren onjuist, immers opper vlakkig bijbelgebruik. Behalve Kivengere aprak Billy Gra ham. die in het grote Heizelstadion (overigens niet altijd geheel ge vuld) regelmatig het woord voerde de UBS-jongeren erg aan. Hij kwar. over als een man, dié vanuit een diep geloof leeft, werkt en ge tuigt. Iemand die. om het wat cru te zeggen, maar niet blijft staan bij Een van de vele gesprekken tijdens Eurofest. 'geel Je hart aan Jezus, geloof, lees Jé bijbel en dan is het wel goed' (dfie trend kon op Eurofest ook nogal eens worden beluisterd.), maat als een man, die herhaalde lijk inging op de uitdaging, de strijd waarmee iedereen wordt ge confronteerd die als christen pro beert te leven. Een strijd, die niet is af te doen met de dooddoener 'de wereld is 6lecht', maar die voor Alles te maken heeft met je eigen ik. Waarbij hij op een ontwapende manier zichzelf durfde prijs te geven door over zijn persoonlijke strijd te spreken om het geloof te behouden. Samenvattend: er zat veel goeds in liet Eurofestgebeuren, al konden de jongeren van de wereldbond van bijbelgenootschappen er zich niet helemaal aan onttrekken dat het hier en daar mank ging aan een zekere oppervlakkigheid, omdat nogal eens te gemakkelijk met de bijbeltohoud werd omgesprongen en omdat de keus voor het geloof vaak als wel erg eenvoudig werd gepresenteerd. Vandaar, dat ze ach ter de uitnodiging tot bekering die in de evangelisatiemeetings werd gedaan (steek je hand op en kom naar voren) hoe goed gemeend ook, de nodige vraagtekens hebben ge zet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2