Gijzelhouders naar Libië Inkomensverschil kleiner geworden Lijf Nieuwe Leidse Courant De Gruyter stoot helft winkels af Stormloop op subsidie voor werkverbetering In deze krant T/-. II °o» £J met Nieuwe Haaöse Courant Veel middenstanders geen minimumloon - pag. 3 Vakantie nog regelen? en met Watertekort door hitte, Italianen op rantsoen 1MB» Vrees dat 'pot' van 45 miljoen te klein is Warmte blijft Warmte vraagt aanpassing In gezelschap vrijwilligers Chili toch in Baastad 'Hoog en 'laag' in vijf jaar dichter bij elkaar Winkel Thuis opgedoekt, verkoop Kijkshops afgewezen Veiligheidsraad wijst Z.-Korea af Van Doorn: 'Enkele gemeenten' tegen komst Surinamers Jongetje door trein overreden De man heeft nog steeds de leiding ■71 Trouw heeft ook altijd wat. Doe er iets mee. Welkomstvcordcc!. hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9592, - DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT f 13,52 PER MAAND f 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Foto's: In de steden zocht men verkoeling waar maar water te vinden was (links) en stond men zelfs in alleen maar een zwembroek op de tram te wach ten (rechts). AMSTERDAM De tropische temperaturen die op het ogen blik in heel Europa heersen, doen vooral in Zuid-Europa een tekort aan water ontstaan. In het zuiden van Italië is op tal van plaatsen tot rantsoene ring van drinkwater overge gaan. Er zijn al waterwagens overvallen, terwijl in Palermo en omstreken de illegale han del in water bloeit. Het gebrek aan water, waarbij het met de hygiëne niet meer zo nauw wordt genomen, heeft in de Portugese stad Oporto tot de eerste gevallen van cholera ge leid. In bijna alle Europese landen is met het binnenhalen van de oogst enkele weken vroeger begonnen dan nor maal. In Frankrijk is in drie departe menten de droogtenoodtoe stand uitgeroepen. Overigens verwacht dat land een buiten gewoon goed wijnjaar. In Brus sel, het 'mekka' van de Euro pese bierdrinkers,'is al van een buitgenwoon goed 'bierjaar' sprake. In Nederland is op verschillen de plaatsen de brandweer druk doende: in de Arnhemse wijk Presikhaaf probeerde zij de vis sterfte in de zogeheten Akzo- vijvers tegen te gaan door met het in- en uitpompen van wa ter te proberen het zuurstofge halte op peil te houden, en in het natuurreservaat De Hoge Veluwe vulde zij de uitgedroog de drinkplaatsen van ongeveer 100 zwijnen bij. Het treinverkeer ondervond gisteren hinder tussen Zaan dam en Purmerend, waar een brug als gevolg van de hitte niet meer dicht wilde. In Ede viel een jonge bouwvakker van een zeven meter hoge steiger, doordat hij door de warmte be vangen werd; hij kwam op een berg zand terecht en moest met rugklachten naar het zie kenhuis. Gevreesd moet worden dat ook de bewoners van 250 flats in de wijk Lankhorst in Nijmegen door de warmte be vangen zullen worden: in ver band met de warmwatervoor ziening kunnen de radiatoren van de c.v. niet geheel worden afgezet. Op de Veluwe is de politie onverbiddelijk opgetre den tegen bromfietsers die in de warmte hun valhelm had- den afgezet. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Bij de ondernemers blijkt een 'enorme belangstel ling' voor de subsidie die minister Boersma verstrekt voor het verbeteren van arbeidsplaatsen. Het betreft een experimentele rege ling om minder gewaardeerd werk. dat nu vaak door buitenlandse werknemers wordt gedaan, weer aantrekkelijk te maken voor Neder landse werknemers. Boersma heeft 45 miljoen gulden voor subsidies beschikbaar. Maar op zijn ministerie vreest men dat de pot te klein is om aan alle goedge keurde aanvragen te voldoen, aldus een woordvoerder. Aanvragen zijn tot 1 oktober mogelijk bij onder meer arbeidsbureau's. Daar vindt ook de eerste beoordeling plaats of de aanvraag voldoet aan de bepa lingen van de experimentele rege ling. Op het ministerie waren de aanvragen tot nu toe overigens nog niet centraal geteld. De subsidie tot de helft van de te maken kosten kan een bedrijf krij gen om verbetering aan te brengen in werkomstandigheden als lawaai, vocht, onaangename temperaturen, vuil werk. Ook is subsidie mogelijk voor uitvoering van plannen om op afdelingen in bedrijven taken an ders in te delen zodat het werk minder (lopende bond bijvoorbeeld.1» eentonig wordt en een groter beroep wordt gedaan op eigen ver antwoordelijkheid, menselijke vaar digheden, bewegingsvrijheid van de werknemer. Van werkgeverszijde is al aange drongen op meer geld voor dit soort projecten voor het geval de regering nieuwe bedragen uittrekt voor stimulering van de economie. Binnenland Norg wil geen Surinamers in centraal gelegen hotel Buitenland Azoren hebben sterke binding met Amerika Als je hoort dat ze Gelderland van de kaart willen vegen gaat je bloed koken. Drs. E. Broekhuis, secretaris van de Gelderse CBTB Droog, zonnig en zeer warm weer, maar in de middag aan de kust wind van zee en enige afkoeling. Overigens zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Minimumtempera turen omstreeks 18 graden, maxima circa 32 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Weinig verandering. Morgen zon op: 05.11 zon onder: 20.19 maan op: 06.39 maan onder: 20.17 Ik pas niks meer aan! Het industriegebied in de Noordzee verkeert nog steeds in het papieren stadium, maar op dat papier gaat het steeds groter vormen aannemen. Wa ren aanvankelijk de reacties over het algemeen positief, de laatste tijd worden ook be zorgde geluiden gehoord. Zal het milieu niet geschaad wor den, zullen de werkomstandig heden op het eiland wel goed zijn? Over deze (en andere) bezwaren tegen het plan schrijft Hans Schmit op pa gina 5. Eén van de gijzelhouders leidt een technicus naar het vliegtuig dat hen en hun vijftien gijzelaars wegbracht. De technicus voerde 7 een laatste inspectie uit. Kerk Jongeren putten moed uit Grahams Eurofest 2 Sport Bob Janse geen 'papieren' trainer bij Excelsior 11 Economie Vissers willen havens blokkeren 15 Dichtbij en verder 5 Weerovcrzicht 5 Weekbladen 9 Familieberichten 10 KOEALA LOEMPOER (Reuter, AP) De Maleise eerste minister Abdoei Rachman heeft gezegd dat de gijzelhouders die maandag hun actie in de Amerikaanse ambassade van Maleisië begonnen, naar Libië mogen gaan. De vijf gemaskerde mannen van het Rode Leger bevonden zicb om middernacht in gezelschap van vijftien gijzelaars en hun door Ja pan vrijgelaten collega's aan boord van de Japanse DC-8. Deze zou in de loop van de nacht naar Libië vertrekken. De vijftien gijzelaars op het vliegveld zouden volgens af spraak vlak voor vertrek in groepen worden vrijgelaten. De guerrilla's zullen dan op hun vlucht worden vergezeld door vrijwilligers: twee Japanse en twee Maleisische func tionarissen. Er zou een vliegtuigbemanning van negen leden mee gaan, De leden van het Rode Leger hadden eerst geëist dat de gijzelaars met hen mee zouden vliegen. SANTIAGO Chili zal de Davis- Cup-tenniswedstrijd tegen Zweden toch in Baastad spelen. De Chileen se tennisfederatie had twee dagen geleden aan de internationale fede ratie (ILTF) gevraagd of het duel niet in een neutraal land kon wor den gespeeld omdat men demonstra ties vreesde. Chili eist nu in ieder geval politiebescherming voor zijn spelers. Jaime Fillol, de Chileense topspeler, was reeds met de dood be dreigd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De inkomensverschillen zijn sinds 1967 kleiner geworden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de eerste harde cijfers (over 1972) geproduceerd, waaruit blijkt in welke mate de inkomens sinds 1967 dichter naar elkaar zijn gegroeid. Het CBS heeft hiertoe het aantal inkomenstrekkers verdeeld in tien groepen van elk tien procent. Ver volgens heeft het CBS de groep met de hoogste -inkomens de 'top tien' genomen en deze vergele ken met ae vierde groep. De dertig procent inkomenstrekkers met de laagste inkomens heeft het CBS buiten beschouwing gelaten omdat daarin veel mensen zitten met 'ge deeltelijke' inkomens, zoals parti- mers, vakantiewerkers, of school verlaters die slechts een deel van het jaar een baan hadden. In 1967 verdiende de 'top-tien' ge middeld 5,9 maal zo veel als d vierde groep, in 1972 was dat nog maar 4,9 maal zo veel. Deze cijfers gelden voor de belastbare inko mens. Wordt gerekend met de in komens n£ aftrek van belasting, dan worden de verschillen nog een stuk kleiner, -daar de hoge inko mens immers een groter deel van hun inkomen aan inkomstenbelas ting moeten betalen. Voor de inko- mens na aftrek van belastingen Inkomens was -de verhouding tussen toptien en vierde groep in 1972: 3.8 (vijf jaar daarvóór was dat nog 4.3). materiaal werd verstrekt door de belastingdienst. Buiten belasting? Overigens is het mogelijk dat deze cijfers een niet helemaal juist beeld geven. Er wordt, met name in bepaalde vakbondskringen, wel eens verondersteld dat hoger be taalden in toenemende mate inko mensbestanddelen krijgen, die bui ten de belasting blijven, zoals wo ning, auto, consumptieve goederen en dergelijke 'van de zaak', globale 'onkosten'-vergoedingen of door het bedrijf betaalde vakantiereizen. Het CBS heeft bij zijn berekeningen uitsluitend gewerkt met de belast bare inkomens, waarvoor het cijfer- Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De levensmiddelengroep De Gruyter, onderdeel van de Steenkolen Handels Vereniging (SHV), is verder gekort wiekt- Vietnams wèl op agenda NEW YORK (Reuter) In de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties, die gisteravond opnieuw bij elkaar kwam om zich te beraden over de aanvragen tot het lidmaat schap der VN van de beide Viet nams en Zuid-Korea, heeft men besloten de aanvraag van Noord- Vietnam en Zuid-Vietnam wel op de agenda te plaatsen en de aan vraag van Zuid-Korea niet. De dag tevoren was het beraad in een vol ledige impasse geraakt. Het op de agenda-plaatsen van de aanvraag van de beide Vietnams maakt het lidmaatschap van deze landen nog lang niet zeker. De Verenigde Staten, die betrokken zijn geweest bij oorlogen in alle drie landen, wil dat de aanvragen van alle drie landen, wil dat de aanvragen van alle drie tegelijk worden Ingewilligd. Zo niet dan zal Washington de toetreding van Noord- en Zuid-Vietnam door mid del van een veto blokkeren. China en de Sowjet-Unie. net als de VS permanente leden van de Veilig heidsraad en ook uitgerust met het vetorecht zijn tegen toelating van Zuid-Korea als volwaardig lid. L04Z150 MACH 2 Van de overgebleven winkels wordt nog eens de helft gesloten. Verder zal de Winkel Thuis-organisatie (boodschappen op bestelling aan huis bezorgd) ophouden te bestaan en is de toekomst van de Kijkshops voorlopig onzeker. De Gruyter. die aan het begin van de jtren zestig over ruim 500 win kels beschikte, heeft er op dit mo ment maar 152 over. Van dit laat ste aantal zullen na komende sane ring slechts zeventig tot tachtig overblijven. De winkels, die in het noorden en zuiden van het land zijn gelegen, worden afgestoten, terwijl die, welke zich bevinden in een straal van ongeveer tachtig ki lometer rondom Den Bosch, -ge- DEN HAAG Volgens de minister van CRM. mr. H. W. van Doorn, zijn er 'enkele gemeenten' die er bezwaar tegen maken huisvesting te verlenen aan Surinamers die naar Nederland komen. Hij zei dit gisteravond in een interview met het NOS-journaal, dat sprak van 'tientallen gemeenten' die de Suri namers niet zouden willen opvan gen. Bekend is alleen dat de gemeente Norg in Drente bezwaar maakt te gen de vestiging van Surinamers, terwijl de gemeente Rotterdam heeft laten weten liever niet meer Surinamers te zien komen dan er al zijn. In Nederland verblijven op het ogenblik 100.000 Surinamers; het Centraal bureau uitvoering ves tigingsbeleid rijksgenoten in Den Haag verwacht voor dit jaar een immigratie van minstens 20.000 Su rinamers. Gevraagd of hij kan optreden tegen gemeenten die geen Surinamers willen opvangen, zei minister Van Doorn slechts te hopen 'dat ze tot de conclusie komen dat het zo niet moet'. De minister legde er de na druk op dat de meeste gemeenten ziet In dezen positief opstellen. Zie ook pag. 3. UTRECHT De 6-jarige Jopie G. van den Berg uit Ede is gisteravond tussen Maarn en Veenendaal onder een trein gekomen. Het pongetje was op slag dood. Volgens de NS gebeurde het ongeluk op een over weg met een automatische knippery lichtinstallatie, waar het slachtof fer met zijn flets wachtte voor een trein. Toen deze voorbij was stak de jongen de overweg over. Juist toen er een tweede trein van de andere kant aankwam. handhaafd zullen blijven.- De bezorgorganisatie van De Gruy ter, Winkel Thuis, wordt opgehe ven, n-adat een onderzoek heeft uit gewezen, dat de activiteit in deze of in gewijzigde vorm geen levensvat baarheid heeft. Bij Winkel Thuis werken vierhonderd mensen. De onderhandelingen met V D over de verkoop van de Kijkshops (soort cataloguswiokels) zijn opgeschort, omdat de ondernemingsraad van De Gruyter er een negatief advies over uitbracht. Zie verder pagina ecnomie. De 'top-tien' verdiende in 1972 ge middeld 45 030 gulden belastbaar inkomen. In deze groep kwamen overigens zeer grote verschillen voor. Het gemiddelde lokomen van de vierde -groep bedroeg drie jaar geleden 9160 gulden, het gemiddel de van alle belastbare inkomens samen was toen 15.050 gulden, dat is 58 procent méér dan het gemid delde van 9550 gulden in 1967. Bij politici en deskundigen is er grote belangstelling voor de nieuwe CBS-cijfers. Het CBS verricht dit soort onderzoeken namelijk niet elk jaar uitgebreid. Daardoor had bij voorbeeld de regering voor haar inkomensnota van dit voorjaar slechts harde cijfers van 1967 en daarvóór, en over de latere jaren slechts vaag of onvolledig cijferma teriaal. Van een verslaggever AMSTEkDATif Het aantal vrou wen in Ven leidinggevende functie is van 1V60 tot 1973 naar verhou ding niet toegenomen. Leidingge vende banen worden nog vrijwel uitsluitend door mannen bezet. Dit blijkt uit een arbeidskrachten- telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1960 werkten 0.4 procent van de vrouwen in een leidinggevende functie, in 1973 was dat nog steeds 0,4 procent. Wat wel opvalt is dat het aantal vrouwen dat als hulp ln de huishouding of iets dergelijks werkzaam is ('dienstverlenende functie ln parti culiere huishoudens') naar verhou ding sterk gedaald is: in 1973 werkte 2,8 procent als zodanig te gen 14,6 procent in 1960. Verder werken vrouwen veel in admini stratieve functies (een op de drie), commerciële functies (een op de negen) en in een medisch beroep (een op de elf). Oo ls er veel winkelpersoneel onder hen. In Portugal blijken legereenheden hier en daar te helpen bij het bestormen van communistische partij gebouwen. Directe democratie is soms onvoorspel baar. Zeker als het lijf-aan-lijfdemocratie wordt. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats:-. -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder.' welse locumot lef modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. J O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, oil gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hm betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Mtr ni '*l 4v Tm,. X 'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1