Goncalves gaat door na steunbetuiging Unita mobiliseert troepen in Angola Over stratosfeer valt ook zonder raket wat te leren New York moet buikriem strak gaan aanhalen Politieke geweldpleging in Spanje verbreidt zich Andere indeling staten in Nigeria belangrijkste taak Anti-communistisch geweld steeds feller India's Lagerhuis keurt wetswijziging premier Gandhi goed Veel gezochte Bask achter de tralies I Advocaat van Joan Little uitgestoten Vietnams verwijten VS vertraging van hun VN-Iidmaatschap Melina Mercouri bij proces Beperkt bestand tussen MPLA en FNLA Brit in bootje verruimt inzicht in gevolgen spuitbus Wetenschap en techniek Nieuwe regering voor 't eerst bijeen WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 7 LISSABON (Reuter, UPI, AP) Eerste minister Vasco Gongalves, de pro-communist in de troika die Portugal sinds enige dagen bestuurt, heeft laten blijken dat hij nog doorgaat met zijn pogingen een kabinet te vormen. Maandag waren er hardnekkige geruchten dat Gongalves er een punt achter wilde zetten. Hij zou daarvan vooralsnog hebben afgezien nadat vijftig belangrijke mili tairen hun vertrouwen in hem hadden uitgesproken. Terwijl ln het conservatieve noor den des lands voor de derde achter eenvolgende dag felle aanvallen plaats vonden op communistische NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) Het Indiase Lagerhuis heeft gis teren de door de regering van pre mier Indira Gandhi met terugwer kende kracht voorgestelde wijziging van de kieswet goedgekeurd. De wijziging is bedoeld om de premier te laten ontkomen aan het vonnis van het hooggerechtshof in Allaha bad waarbij haar het bekleden van een openbare functie gedurende zes jaar verboden werd. De wet wijzigt precies die punten van de kieswet op grond waarvan het hof mevrouw Gandhi schuldig had bevonden aan corrupte verkiezingspraktijken ge durende haar campagne van 1971. Slechts één lid van het Lagerhuis, ex-minister Mohan Dharia, heeft tegen de wetswijziging gestemdT Dharia is uit de Congrespartij gezet omdat hij zich had uitgesproken voor het aftreden van mevrouw Gandhi als premier. Het voorstel tot wetswijziging wordt vandaag in het Hogerhuis behandeld en zal ook daar door de Congresmeerderheid worden goedgekeurd. De Indiase oppositie boycot de vergaderingen in beide huizen uit protest tegen het optreden van mevrouw Gandhi en haar Congrespartij en de arres tatie van vele oppositieleiders. partijkantoren ontbood Gongalves gisteren enkele ministers in zijn demissionaire kabinet om hen te vragen aan te blijven, als was het maar voor enkele dagen. Een woordvoerder voor de premier noemde dit korte onderhoud een 'routinekwestie' en zei erop te ver trouwen dat Goncalves het land nog voor het weekeinde een nieuwe regering zal kunnen presenteren. Dat optimisme wordt in brede krin gen van het volk niet gedeeld. Men staat algemeen vrij sceptisch tegen over de mogelijkheid dat Goncal ves zowel zijn eigen politieke huid zal weten te redden, als een rege ring zal weten te vormen die het land verenigt. De Portugese communisten, die de afgelopen weken door een aanzwel lende roep om gematigdheid in het «defensief zijn gedrongen, stelden zich dinsdag opnieuw met nadruk op achter de 54-jarige Goncalves. wiens persoonlijke drama lijkt te worden dat zijn revolutionair elan niet door de bevolking blijkt te kunnen worden bijgebeend. De kleine communistische satelliet partij MDP stelde een door haar geconstateerde lastercampagne te gen Goncalves aan de kaak, en de communisten in het noorden dreig den met legale stappen tegen hen die de hand hebben in en verant woordelijk zijn voor de aanvallen op hun partijkantoren, die ook giste ren in alle hevigheid, doorgingen. Woedende betogers Duizenden woedende betogers door braken een militaire afzetting van honderd soldaten en bestormden het-gebouw van de communistische partij in het Noordportugese stadje Famalicao. De militairen probeer den de menigte tegen te houden, maar de betogers waren verre in de meerderheid en duwden de soldaten opzij. Er werden geen schoten ge lost. Alles in het partijkantoor werd vol ledig verwoest. Twee dagen geleden werden twee mensen door de mili tairen doodgeschoten bij een po ging het partijkantoor te bestor men. Het partijkantoor en de hui zen van communisten in Famalicao zijn al vijf dagen het doelwit van anti-communistische rellen. Dinsdagavond zouden de twee slachtoffers van de eerdere bestor ming begraven worden. De gemoede ren werden opnieuw verhit toen de menigte hoorde dat de begrafenis der 18-jarige verpleger L. Barroso moest worden uitgesteld omdat in het naburige Oporto een lijkschou wing werd verricht. Voor de begra fenis waren ook al duizenden men sen op de been. De belegeraars van het partijkantoor hebben het em bleem van de communistische par tij weggehaald en het huis her doopt tot 'huis van de vluchtelin gen uit Angola'. Aan het plunderen en vernielen van huizen en winkels van communisten in Famalicao is ook deelgenomen door enkele sol daten. MADRID (AP, UPI) In Spanje verbreidt de politieke geweld pleging zich van de grote steden naar kleinere: een politie-agent in Valencia werd ernstig gewond toen dinsdag drie mannen op hem schoten en in Saragossa pleegden rechtse extremisten een bomaanslag op een boekhandel. De schietpartij in Valencia volgt op drie soortgelijke aanslagen in- Madrid, waarbij twee politieman- |nen de dood vonden en twee ver wond. de politie verdenkt marxisti sche guerrillastrijders hiervan. De bom in Zaragossa eiste geen slachtoffers. De getroffen boekhan del etaleerde boeken over de Spaanse burgeroorlog en marxisti sche literatuur. Rechtse extremis ten hebben de laatste weken in antwoord op linkse geweldpleging al vaker boekwinkels aangevallen. Inmiddels heeft de Spaanse politie één van de meest gezochte Basken achter de tralies weten te krijgen. HilJ is Pedro Ignacio Beotegui beter bekend onder zijn guerrilla- naam 'Wilson* die werd gezocht wegens de moord op de Spaanse premier Luis Carrero Blanco. 'Wil son' werd vorige week na een vur- gevecht in Barcelona gearresteerd, pe politie heeft hem aan het pra ten gekregen en kwam zo op de hoogte van de uitbraak- en ontvoe ringsplannen van de Basken. Eén van de plannen was veertig politie ke gevangenen te bevrijden uit de gevangenis van de stad Segovia, aldus de politie. Zij heeft wapens ontdekt in de riolering die leidde naar een douchecel in de' gevange nis. Alles leek gereed voor de be vrijding van de gevangenen en vol gens de politie had deze 'goede kans van slagen'. Vorige week was in Madrid al een groep Basken opgerold na een vuurgevecht waar bij zeker één dode viel. Ook zijn vijf nonnen gearresteerd dip 'Wil son' verborgen zouden hebben ge houden. RALEIGH (Reuter) In het pro ces tegen de 21-jarige Joan Little I die beschuldigd wordt van moord op pen blanke gevamgenasbewaker heeft rechter Hamilton Hobgood een verdediger tot twe uur gevan- I genisstraf veroordeeld en hem ver volgens van het proces uitgesloten. De btrokken advocaat, William Knus tier, die naam heeft gemaakt als verdediger van radicalen en dis sidente Indianen, wekte de woede van de rechter op, toen hij zei: Ik blij te zin dat de kwaliteit van de Justdtde in Noord-Carolinja nog niet ls verbeterd.' Aanleiding was de uitsluiting van een van zijn colle- i ga's, wegens poging om een getuige k charge een ownaarheld te laten 1 vertellen, toen Knustler deze wilde laten vervangen, zei d rechtr dat t de vrdachte al voldoende was ver tegenwoordigd met zes advocaten. Joan Little, een negerin, heeft I steeds gesteld dat de bewaker haar proberde te vrkrachten. In de Jury zdtten venveel negers als blanken, nadat een blanke vrouw vervangen is door een neger. Dit gebeurde toen de vrouw zich we gens persoonlijke problemen terug trok. Als d verdachte schuldig wordt bevonden, krijgt zij in Noord-Carolina automatisch de doodstraf wegens moord. De Franse politie heeft een Bask, die maandag bij de Franse grens- 'post Behobie uit een auto sprong en zijn toevlucht zocht in een dou anekantoor, overgeleverd aan Spanje. De Franse politie ontruim de het gebouw en stond toe dat de Spaanse politie de man arresteerde. NEW YORK (AP) Noord- en Zuid-Vietnam hebben de Verenigde Staten gisteren beschuldigd van een 'manoeuvre' om de behandeling in de Veiligheidsraad van hun aan vraag voor lidmaatschap van de VN te vertragen. In een verklaring wordt gezegd dat de manoeuvre bestaat uit de voor waarde die de Verenigde Staten stel len dat als de twee Vietnams worden toegelaten tot de Verenigde Naties, Zuid-Korea ook lid moet kunnen worden. Noord- en Zuid-Vietnam eisen dat de raad, waarin de Verenigde Sta ten veto-recht hebben, de Vietname se aanmeldingen eerst moeten be handelen 'voor andere aspiranten aan de beurt komen' en geven ook als hun mening dat de Veirenigde Naties Zuid-Korea's aanvraag voor lidmaatschap niet een in behande ling zouden moeten nemen omdat Noord-Korea zich daar tegen verzet De Griekse actrice Melina Mercouri wordt teruggetrokken nadat zij Dimotros Ioannides een aantal verwijten naar het hoofd heeft geslingerd. Ioannides was chef van de militaire politie onder de kolonels. Zij staan op het ogenblik in Athene terecht en Melina Mercouri verslaat het proces voor een Grieks weekblad. Tijdens de zitting in Athene zei de linkse oppositieleider Andreas Papan- dreoe gisteren dat de militaire staatsgreep van 1967 in Griekenland was georganiseerd door de NAVO en de CIA. Hij zei dat als de kolonels niet naar de macht hadden gegrepen, koning Constantijn het zelf zou hebben gedaan. Daarom zou volgens hem ook de vorst op de beklaagdenbank moeten zitten. LOEANDA (Reuter, UPI) De Angolese bevrijdingsbeweging Unita heeft haar troepen gemobiliseerd en hen gezegd zich zo nodig te verdedigen. Tot nu toe had de Unita (nationale unie voor de totale onafhankelijkheid van Angola) zich buiten de strijd tussen de twee andere bevrijdingsbewegingen (MPLA en FNLA) gehouden; desondanks zijn al driehonderd van haar leden gedood. De mobilisatie kwam af na een spoedvergadering van de Unita-top. Daarna werd een verklaring uitge geven waarin staat dat de Unita - troepen zich zullen verdedigen als ze worden uitgedaagd en in actie zullen komen als burgers be schermd moeten worden, zonder onderscheid naar ras. In de verkla ring wordt verder gevraagd om snelle terugkeer van de Portugese hoge commissaris Silva Cardoso, De verklaring kwam na een drie daags bezoek aan Angola van een Portugese commissie waarvan ook de voormalige hoge commissaris in Angola Rosa Coutinha, bijgenaamd 'de rode admiraal' deel uitmaakte. Hij moest het veld ruimen omdat hij al te zeer de linkse bevrijdings beweging MPLA steunde. Thans zou Coutinho hebben aangedrongen op vervanging van Cardoso door een hoge commissaris die evenals hij zelf meer achter de MPLA staat, Inmiddels hebben de MPLA en de FNLA bestandsakkoorden gesloten voor de plaatsen Malanje, Lobito en Benguela. Malanje ligt ongeveer 400 km ten oosten van Loeanda. De plaatsen Löbito en Benguela zijn verscheide ne honderden kilometers teh zui den van de hoofdstad gelegen. Aan het staakt het vuren dat voor Ben guela iwas overeengekomen hielden de strijdende partijen zich nauwe lijks: het schieten bleef door gaan. Als je de laatste ontwikkelingen in de spuitbussenkwestie naast el kaar houdt, ligt de ironie voor het oprapen. De Amerikanen heb ben met veel moeite luchtmonsters genomen op hoogten tussen twintig en vijftig kilometer en daar inderdaad in spuitbussen tóe- gepaste drijf gassen gevonden. Hun ergste vermoedens werden be waarheid, want ze vonden die drijfgassen wel tot dertig, veertig kilometer hoog, maar daarboven niet meer. Dus wan-en de gassen zoals op pa pier al verondersteld was, halver wege afgebroken door ultraviolet zonlicht. En dus kon het daarbij vrijkomende chloor zijn afbrekende werk doen in het ozon-gas dat op die hoogten in kleine hoeveelheden voorkomt. En omdat dat ozon voor ons (en voor alles wat groeit en bloeit) een venijnig onderdeel van het ultraviolette zonlicht wegfiltert, is dat een kwalijke ontwikkeling. Verder uitstel van maatregelen te gen die drijfgassen is nu niet meer verantwoord, verklaarden Sherry Rowland en Mario Molina vorige week in Californië. Ze hadden enig recht van spreken, want zij waren het die vorig jaar de kat de bel aanbonden door op de mogelijkheid van dit gevaar te wijzen. Maar of zij gelijk hebben, is erg de vraag. Want terwijl de Amerikanen moei zaam met s tratos f eer bal lonnen en raketjes hun ijle luchtmonsters verzamelden op tientallen kilome ters hoogte, ontplooide James Love lock soortgelijke activiteiten in Zuid-Engeland gewoon op de bega ne grond. Hij ging zelfs met een bootje een eind de zee op, en nam daar watermonsters. Daar deed hij metingen aan, en met die cijfers en een hoop gezond verstand sloeg hij aan het rekenen. En hij rekende uit dat er zich in die beruchte ozonlaag op tientallen kilometers hoogte, waarschijnlijk heel andere dingen afspelen dan zijn Ameri kaanse collega's dachten. Witte plekken Want de oorspronkelijke vermoe dens van Rowland^ en Molina wa- reh zeer redelijk, maar voordat ze echt serieus genomen konden wor den, moesten er een paar witte plekken in worden opgevuld. Dat waren echt witte plekken, want niemand had een flauw bcnuld van wat er zich precies chemisch af speelde in die zeer hoge en daar door nogal moeilijk te peilen lucht lagen. Vast stond dat daar ozon-gas voor kwam, en dat dat belangrijk was voor ons welzijn. Dat ozon ontstaat (onder invloed van zonlicht) met een bepaalde snelheid uit zuurstof, dat ook daar, net als hier beneden, ongeveer eenvijfde uitmaakt van de gassen in de atihosfeer. De rest is stikstof, op wat kleinigheden na. Dat de hoeveelheid ozon gelijk blijft (op schommelingen van eeni- procent of twintig na) betekent dat het met dezelfde snelheid moet worden afgebroken, waarmee het wordt gevormd. Op dat punt nu. begon de ongerustheid. Als de af braak sneller gaat dan de vorming, houden we uiteindelijk minder ozon over, met alle gevolgen van dien. Al jaren lang was bekend, dat vrij chloor de afbraak zou versnellen als het op die hoogte zou voorko men. Maar Rowland en Molina wezen er voor het eerst op, dat dat geen papieren mogelijkheid was. Met na me drijf gas uit spuitbussen (en de werkvloeistof uit koelkasten) zou hier een kwalijke rol kunnen spe len. Die gassen zijn zo stabiel dat ze door niets hier beneden worden afgebroken of uitgeregend. Dus zul len ze uiteindelijk ln de hogere luchtlagen terechtkomen. Halver wege de ozonlaag, aldus Rowland en Molina, worden ze dan wel de gelijk afgebroken, onder invloed van het nog niet uitgefilterde ul traviolette licht. Dat levert vrij chloor op, dat vervolgens het ozon afbreekt. Natuur Of dat proces zoveel zoden aan de dijk zet dat we het hier beneden merken, hangt ervan af. Er zijn ook natuurlijke afbraakprocessen voor door drs. RokFoppema ozon (anders zou er steeds meer van komen). Pas als de Invloeden van onze industrie vergelijkbaar worden met het natuurlijke af braaktempo, zit er echt iets fout. Wat dat betreft, zag het er op paier treurig uit. De produktie van chloorf luorkoolwaterstof f en CFK om de boosdoeners maar eens bij hun naam te noemen, stijgt hard, dank zij ons toenemende enthousi asme voor koelkasten en vooral spuitbussen. En die CFK leken, dank zij hun chemische stabiliteit, de enige chloorverbindingen die in de atmosfeer tijd van leven hadden om zo hoog te komen dat ze kwaad konden doen. En als de produktie bleef stijgen, viel eenvoudig uit te rekenen, zou den de natuurlijke afbraakproces sen van ozon. voor zover die be kend waren, binnen een afzienbaar aantal jaren worden overvleugeld. En al vóró die tijd zouden de effec ten pijnlijk merkbaar worden. Maar er zaten witte plekken in die theo rie. Vandaar dat regeringen niet onmiddellijk maatregelen tegen spuitbussen namen. (Het gevreesde effept neemt zoveel tijd dat het weinig uitmaakt of we het nu stop pen, of volgend jaar. Vragen Er lagen twee belangrijke vragen open. Ten eerste: komen de CFK's inderdaad zo hoog dat ze een in vloed van betekenis kunnen heb ben? Daarop hebben de Amerika nen dus nu een duidelijk antwoord gevonden; jazeker. Ten tweede: is die invloed inder daad van betekenis, of spelen er nog andere afbraakprocessen een rol die zoveel belangrijker zijn dat de aanwezigheid van PCK's op twintig tot veertig kilometer hoogte weinig uitmaakt. En op die tweede vraag heeft Jim Lovelock op grondniveau en in zijn bootje zo te zien een keurig ant woord gevonden: het maakt inder daad weinig uit (Nature, vol. 256, pag. 193-194). Al langer was bekend dat ook uit natuurlijke bronnen gasvormige chloorverbindingen ontstaan. Maar omdat die minder stabiel zijn dan de CFK's, nam men aan dat ze .wel nooit zo hoog zou den komen (dat duurt maanden tot jaren). Maar Lovelock maakt aannemelijk dat het door hem gemeten methylchloride (grotendeels ge vormd door zeewier) de hogere luchtlagen moet bereiken in veel grotere hoeveelheden dan de CFK's. Het brengt ongeveer viermaal zo veel chloor in de ozonlaag, schat hij. Dat is voor de CFK-industrie nog een bedenkelijke verhouding. Maar, eenmaal op die hoogte, keert het argument van de chemische stabili teit zich helemaal om. Het methylchloride wordt door zonlicht snel ontleed en maakt zijn chloor vrij met alle gevolgen van dien, maar dat doet het al eeuwen, en dat maakt dus kennelijk deel uit van het heersende evenwicht waar bij wij ons wel bevinden. De CFK's daarentegen, zijn moei lijk kapot te krijgen, en lopen dus een forse kans om onbeschadigd weer naar de lagere luchtlagen te rug te zwemmen, waar ze in het geheel geen invloed hebben op de ozonlaag. Voorbarig Ook dit verhaal van Lovelock zal door nader onderzoek bewezen moeten worden voordat we het als werkelijke geruststelling zouden kunnen aanvaarden. En zelfs als het juist blijkt, zullen we met spuitbussen en koelkasten wel wat zorgvuldiger moeten omspringen dan we in onze onwetendheid ge wend waren. Maar de ondergangs-' voorspellingen lijken een tikje voorbarig te zijn geweest. Eéns rijkste stad VS, nu aan rand van bankroet NEW YORK (Reuter) Als Abraham Beame, de burgemees ter van New York, tegenwoordig zorgelijk kijkt, dan komt dat omdat zijn stad de ene financiële klap na de andere schijnt te krijgen. New York, eens Amerika's rijkste stad, komt er achter dat de rekeningen voor .het tijdperk van lenen worden gepresenteerd en de stad heeft geen geld om ze te voldoen. De afgelopen tien Jaar zijn er voor 7 miljard dollar aan kortlo pende leningen met hoge rente's afgesloten. New York maakt nu de Indruk van een man, die op straat wordt neergeslagen, op staat, zich afklopt en weer wordt neergeslagen. Iedere maand komt er een nieuwe gigantische rekening binnen. Deze maand moet er 791 miljoen dollar wor den afgelost, volgende maand 591. Iedere crisis ziet er ernstiger uit dan de vorige. Men heeft 30.000 ambtenaren moeten ontslaan en de salarissen van de overgeble ven 330.000 zijn bevroren, de prijzen van het openbaar ver voer zijn met bijna 50 procent gestegen en de inwonèrs van New York wordt nu verteld dat hun stad nog maar 50 procent kans aan een bankroet te ont snappen. Wanbetalen Een paar weken geleden kon men nog menig New Yorkse vakbondsleider horen zeggen dat de stad dan beter wanbetaler kan worden zodat iedereen in hetzelfde schuitje zit. Maar ban- -kiers en arbeiders gaan zelfs niet in dezelfde treinen naar huis, laat staan hetzelfde schuit je. En langzaam maar zeker zijn de kranten gekomen met gru welverhalen over wat er gebeurt als een Amerikaanse stad failliet gaat zoals dat Detroit in de ja- cen dertig overkwam. De banken worden betaald en de stad wordt overgeleverd an zijn schuldei sers. Een artikel uit de Village Voice wordt dn de hele stad aange haald, vooral de conclusie: 'De banken zullen het niet gemakke lijk de stad weer enige financie- ele speelruimte krijgt: ze zullen ons leegzuigen'. Het artikel bracht Shanker, de leider van de machtige bond van onderwijzend personeel ertoe dat hij zijn woorden over het wanbetalen terugnam. In de wekelijkse ko lom, die zijn bond als adverten tie in de New York Times laat plaatsen zei hij: 'De schrijver van het artikel heeft gelijk en ik weet nu ook wel beter'. Hij voegde er aan toe dat het onder curatele van de bank staan niet alleen inhoudt dat New York financieel wordt leeg gezogen, maar dat ook de demo cratie verdwijnt. De gekozen functionarissen worden ontdaan van hun gezag en verantwoorde lijkheid voor de stadspolitiek en de macht over de toekomst van de stad valt in handen van mensen, die alleen aan zichzelf verantwoording schuldig zijn. De leider van de onderwijzers bond is één van de drie machti ge voormannen, die zich met hand en tand verzetten tegen het bevriezen van de salaris sen. Hij stelt dat de stad een arbeidscontract met zijn werk nemers heeft afgesloten dat evenveel waard is als de ver plichtingen tegenover de ban ken. Shanker heeft al gewaar schuwd voor stakingen tegen de tijd dat de schoolvakanties zijn afgelopen. Vrijwillig De burgemeester van de stad heeft verklaard dat hij zal voor stellen de salarissen van de on derwijzers, de brandweerlieden en de politie te bevriezen als zij niet vrijwillig aan een loonstop meewerken, zoals 23 andere bon den al hebben beloofd. De vrij willige afspraken zijn echter ln de bankwereld niet zo goed ge vallen ais Beame had gehoopt. De dag nadat de inhoud van de regeling openbaar was gemaakt zeiden financiële adviseurs van de stad dat de stop z'n 'ens' als' en maars' heeft. Om te beginnen zouden werkne- ers, die minder dan 10.000 dol lar per jaar verdienen vier van de beloofde zes procent salaris verhoging krijgen, de salarissen tussen 10.000 en 15.000 zouden twee procent stijgen en de sala rissen boven de 15.000 niets. Deskundigen uit de bankwereld vinden Beame's plannen minder ingrijpend dan hij had aange kondigd. Hij zed dat hij tot het bot zou gaan, de deskundigen menen dat hij wel erg snel is gestopt. Het was een slechte ontvangst bij de belangrijkste critici, die de stad momenteel heeft. De kans is groot dat Bea me met hardere maatregelen komt. De versobering kan een tegenge steld effect krijgen nu de zaken wereld 'geklaagd heeft over de hoge belastingen, die ze moet betalen. Statistisch gezien heb ben ze gelijk: New York heeft de zwaarste belastingen in de Vere nigde Staten. Veel bedrijgen uit de belangrijke kledingindustrie zijn weggetrokken en een groot aantal wolkenkrabbers kan zijn kantoorruimten niet kwijt. De stad zelf is de grootste werkge ver. Middenklasse De zakenmensen hebben er over geklaagd dat de forse tarieven- verhoging voor het openbaar vervoer tot gevolg zullen hebben dat er minder mensen naar het winkelcentrum komen. Andere stellen dat de benarde situatie veel gezinnen uit de blanke middenklasse er toe zal brengen naar de buitenwijken te trekken. Vanaf 1970 zijn al een miljoen mensen weggegaan. Voor Beame levert de financiële toestand van New York nog een wrange maatregel op. De man, die de weg naar het burgemeesterschap in belangrijke mate geopend zag doordat hij gratis aan de univer siteit van New York kon stude ren, moet nu dit voor de VS vrij unieke stelsel in 'gevaar brengen. Hij heeft bepaald dat de uitga ven voor het universitair onder wijs met 32 miljoen terug moe ten en dit bedrag is nodig op de opleidingen aan de universiteit gratis te houden. Het is dus zeer de vraag of de traditie kan wor den voortgezet. De banken wil len een verandering van de le vensstijl in de stad. De beper kingen op de onderwijsbegroting zijn nog maar één voorbeeld; andere staan er aan te komen. LAGOS (AP) Voor het eerst sinds generaal Jakoeboe Gowon op 29 juli als staatshoofd werd afgezet is de nieuwe militaire regering van Nigeria in Lagos bijeengekomen. Doel van de vergadering was het inventariseren van de huidige bin nenlandse situatie en het uitstippe len van beleidslijnen voor de toe komst. De vergadering der 21 leden van de opperste militaire raad werd voor- ?ezeten door brigade-generaal Roe- ai Mohammed, de nieuwe sterke man. De nieuwe machthebber over het volkrijkste land van zwart Afrika, onderhuids nog steeds verscheurd door vijandschap tussen de diverse stammen, zei dat een van de voor naamste atken si de herstructure ring van Nigeria. Het land telt mo menteel 12 staten, maar deze struc tuur voldoet niet zodat men zint op een nieuwe ordening. Verder wordt bekeken of het uit zijn voegen bar stende Lagos wel kan worden ge- hattidhaafd als de zetel van federale en staatsoverheid tegelijk. De regering van Gowon stond on der stevige druk om haast te ma ken met de vorming van meer sta ten. Met name de grote staten in het noordwesten en noordoosten werden als onhandelbare bestuur lijke dinosaurussen beschouwd, maar ook de westelijke staat drong op pslitsing aan, terwijl er minder heden zijn in de rivierenstaat en de oostelijke-centrale staat die ijveren voor meer eigen identiteit. Mohammee zei dat de vorige rege ring onder dermate zware druk stond dat zij van plan was zo snel mogelijk gehoor te geven aan ie ders eisen. Maar het nieuwe be wind, zo stelde hij vast. zal de zaak ROEFAI MOHAMMED corruptie bestrijden eerst grondig bestuderen', voordat het beslissingen neemt. Mohammed zei verder dat dankzij het tijdig ingrijpen van de strijd krachten het Nigeriaanse volk an dermaal in staat wordt gesteld bij de wederopbouw van 't land een nieuwe start te maken. HIJ wilde niet 'uitvoerig stil staan bij alle euvelen die het land hebben getrof fen door het gebrekkige bestuur van de vorige militaire regering en bij de daaruit voortvloeiende alge mene ontevredenheid en gedesillu sioneerdheid onder de bevolking." Mohammed herhaalde dat hij de corruptie in het land te vuur en te zwaard zal bestrijden en vroeg zijn collega's hem daarin ten volle te steunen. Deze regering zal niet toestaan, hoch op federaal noch op staatsniveau, dat er overheidsgel den worden achtergehouden of ge bruikt voor verkeerde doeleinden.*

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7