Zwemmen in Broekpias niet zonder gevaar Bloemen en historie in feestend Rijnsburg Wandelen door Den Haag rond de eeuwwisseling Bezuidenhout tegen bouw van brandweerkazerne Twee mannen negeerden borden bij strand Zwaargewicht op de fiets Den Haag gaat onderzoek instellen naar forensisme Vooral wonen in Van Stolkpark in Naaldwijk WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN 6 DEN HAAG De olifant Bijoya zorgde gisteren voor de nodige opschudding door een fietstochtje te maken door de Venestraat. Deze zes jaar oude en drie ton wegende dame, die zich tegoed deed aan stokbroden, werd begeleid door haar leermeesters Christel Sembach-Krone, de junior-directrice van het Circus Krone, dat nog tot 20 augustus a.s. op het Malieveld optreedt. De fiets van Bjjoya is een speciale constructie met vliegtuigbanden en een zeer breed zitvlak. Na het fietstochtje wan delde Bjjoya terug naar de wagen waar ze ook mee gekomen was en kreeg- als beloning voor de flinke inspanningen een hele emmer appels en bananen. DEN HAAG In deze tijd van nostalgie heeft de Europese Ver naar de winkelstraten die - J - rAA<. Vi n» riool ninf T-iir, Bibliotheek in Zaltbommel een tweede deel van "s-Gravenhage in oude ansichten' uitgebracht. In het Den Haag rond de eeuw wisseling is het vaak moeilijk de beelden van toen in te passen in het stadspatnoon van nu. Niet al leen de sloper heeft zijn best ge daan om zo veel mogelijk open plekken in en om de binnenstad te slaan, maar ook het bombarde ment in de Tweede Wereldoorlog heeft vele gaten geslagen. Tevens heeft men bij de wederopbouw en vernieuwing niet altijd de loop van de oude straten en iwegen gehandhaafd. De samensteller, de heer H. van Zon heeft drie wandelingen ge maakt aan de hand van de an sichten en is begonnen aan de Rijswijksekant. over de Rijswijk- seweg. over het Spui. de Kneuter dijk en het Noordeinde enerzijds en het Haagse Bos anderzijds. Waar nu kantoorpanden verrijzen en het verkeer toeneemt, stonden toen in alle rust de vele rege ringsgebouwen en de woningen van de 'bovenlaag' van de bevol king. Ook het Spui van toen is geheel onherkenbaar geworden, alleen het rijtje huizen vanaf de Bierkade naar de Nieuwe Kerk (hier stond het logement 'De ze ven kerken van Rome') is nog hetzelfde gebleven. De nieuwe Kerk is gespaard gebleven en wordt nu gerestaureerd om als zonoertmimte gebruikt te kunnen worden. Of het rijtje huizen kan blijven staan is nog maar de vraag. Toch zijn er nog wel stuk jes die ndet veel veranderd zijn, zoals de Lange Poten. Korte en Lange Vijverberg en ook het Plein bèvinden zich grotendeels nog In de oude staat. De wandeling ein digt bij het Roomhuis' van het Haagse Bos. voor vele Hagenaars van die tijd het einde van een zondagse wandeling. De tweede wandeling laat ons alle prachtige grachten zien, waarvan de meeste nu gedempt zijn, zoals de Turfmarkt en de Brouwers gracht en de Prinsegracht, waar vroeger de markt werd gehouden voordat deze werd overgeplaatst naar de Herman Costerstraat. Grote kerk Op de ansichten van dit gedeelte van de residentie is de Grote Kerk te zien. nog met het gietij zeren bovenstuk. Dit is later ver anderd omdat het bovenstuk te zwaar drukte op de rest van de toren en scheuren veroorzaakte. Vele oud-Hagenaars zullen zich echter de toren nog zo kunnen herinneren, net zoals de visban- ken in de Schoolstraat met daar naast het Zuidhollandsch Koffie huis, later bekend onder de naam "t Zuid', toen een dansgelegen heid. Via de Groenmarkt gaat het ver- mor het grootste deel niet zijn veranderd, zoals de Venestraat, de Spuistraat en de Wagenstraat. De laatste wandeling brengt ons naar de noord- en westzijde van de stad. Ook hier is veel veran derd, zoals de hele Loosduinse Vaart, waar vroeger de 'westlan ders' (de platboomde schuiten waarmee de tuinders hun produk- ten naar Den Haag brachten) af meerden. Via de Loosduinse brug gaan we naar het Westeinde, waar aan het begin de paardenremise stond. Langs de Veen kade waar aan de molen 'De Prins van Oranje' van de stoomzagerij De Nijverheid stond, komen wij bij het eindpunt van ook deze wan deling. de Prinsestraat. Brandweer De laatste ansichtkaart toont ons de Haagse brandweer in de brandweerkazerne aan de Prinse straat 37. Menig oud-Hagenaar zal zich nog het lawaai herinneren. Het boekje is op een goede en leuke manier samengesteld laat veel zien van de oude glorie van Den Haag. Het is alleen wel aan de prijzige kant, het kost namelijk 24,90, maar vele oud- Hagenaars zullen het de kosten wel waard vinden. 's-Graveuliaee In oude ansichten, deel 2 samengesteld door H. van Zon, uitge geven bij de Europese Bibliotheek In Zaltbommel. Prijs t 24,90. Meer invloed gewenst bij samenstelling bestuur 'Rijnland' LEIDEN Het PPR-raadslid L. Beijen heeft het Hoogheemraad schap van Rijnland gevraagd het reglement van Rijnland zodanig aan te passen, dat iedereen die een aanslag ontvangt voor polderlasten invloed kan uitoefenen op de sa menstelling van het bestuur van Rijnland. Het blijkt namelijk dat bewoners van minder waardevolle woningen geen invloed kunnen uit oefenen en zeker geen deel uit kunnen maken van het bestuur. In de folder 'Duinen, dijken, gemalen', die tezamen met de aanslagen wordt verstuurd, worden de aange- slagenen echter opgewekt om bij Rijnland van hun rechten gebruik te maken. De heer Beijen stelt dan ook dat het bestuur zich moet aan passen en dat meer genuanceerde oproepen tot deelname in de fol ders van Rijnland wel op hun plaats zullen zijn. Dit is één van de 156 plaatjes uit het boekje en toont hetWagenplein met de Wagenstraat, omstreeks 1905. De achterste paardenwagen is een wagen van Hotel Americain. die gasten heeft opgehaald van het Hollands Spoor. De enorme paal op het plein is een telefoonmast, die toen her en der verspreid stonden over de stad. Dit gedeelte is nog niet veel veranderd, alleen heeft de likeurstokerij op de hoek van de Dagenstraat rechts plaats gemaakt voor een groentehandel. Het huls links op de hoek van de Bierkade waar nu een radio-tv-handel zit, behoorde destijds toe aan de muziekinstrumentmaker Bebrens, die zijn gevel vol had hangen met allerlei re clameborden. Het echtpaar Paauw met Wlm-Jan in het midden staan hier bij een vatspuit op wagen. Eén van de vele oude gereedschappen die zijn opgesteld tussen de bloemenpracht op de Bloemvaktentoonsteliing. Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG De tijd stond gistermiddag even stil in Rijnsburg. De Middeleeuwen herleefden in de hal van het gemeentehuis tij dens de opening van de Bloemenvaktentoonstelling, de Historische tentoonstelling en de Braderie, die alle in het teken staan van het 1000-jarig bestaan van dit bloemenstadje. Burgemeester W. K. de Roos, gesto ken in historische kledij net als alle andere aanwezigen, was blij met de terugkeer van de Bloemen vaktentoonstelling, die vijf jaar ge leden was opgeheven wegens ruim tegebrek. Het is de bedoeling deze tentoonstelling ook in de komende jaren te houden. In zijn openings rede herdacht de burgemeester de Braderie zoals die in de tijd van Breughel van belang -was. Hier ont moetten de plattelanders de poor ters en de kwakzalvers, die altijd de verkeerde kies trokken en niet te vergeten de grollenmakers. Het was de plaats waar weel gedronken en gegeten werd, maar naast het ver maak was er ook een nuttige func tie. Hier werd ook handel gedreven, Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Bij de bewoners van de wijk Bezuidenhout-Oost zijn nogal wat bezwaren gerezen tegen de bouw van een nieuwe brand weerkazerne op het oude VUC-terrein aan de Schenkkade. Vanuit deze kazerne, de vijfde die de Haagse brandweer tot haar be schikking krijgt, zal te zijner tijd 25 pet. van alle Haagse brandweer auto's kunnen uitrukken. Zo'n 1600 wagens per jaar die dan de beschikking krijgen over twee vrije routes, één via de Schenkkade rich ting Prinses Beatrixlaan en één vla de Schankkade rich tin g Laan van DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat een onderzoek instellen naar het forensenverkeer teneinde een beter inzicht te krijgen in het verband tussen economische activiteiten en de ruimtelijke ordening in de stad. Onder de mensen die in de Haagse agglomeratie wonen en mogelijk elders werken zal een enquête worden gehouden. Ook wordt een onderzoek in gesteld bij de Haagse bedrijven naar mensen die in de agglomeratie en Zoetermeer werken maar mogelijk elders wonen. Volgens B. en W. van Den Haag moeten de gegevens strekken tot betere informatie van de Stuurgroep Haags Stadsgewest waarin zowel de gemeente Den Haag als de agglomera tie. de provincie en het rilk wiu »>v uritied De onderzoekingen worden uitgevoerd door de al deling siatisiiek en onderzoek van de ge meente. door het E.T.I.-Zuid-lIolland en door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Nieuw Oost-Indië. Om deze routes vrij te krijgen krijgt de brandweer de beschikking over beïnvloedings- apparatuur op de stoplichten van de kruisingen Schenkkade-Prinses Beatrixlaan en Schenkkade-Laan van Nieuw Ooost Indië. Klimtoren Verder zai de brandweer regelmatig gebruik moeten maken van de Ja cob Mosselstraat, eens in de drie a vier dagen, zo büjkt uit statistie ken. Vooral tegen dit laatste heeft de buurt bezwaren. Zij ziet meer in een ander tracé, te weten doortrek king van de Wilhelmina van Prui sen weg naar de Laan van Nieuw Oost-Lndie. Hiertegen echter heeft vooral de N.S. bezwaren omdat de plannen voor de reconstructie van het voorplein van het station Laan van Nieuw Oost-Indië ln verband met de toekomstige Schiphollijn al •n een vrrrrevorck.d aiiura gzijn. Ook is de buurt niet zo gelukkig met de geplande klimtoren bij de brandweerkazerne. De gemeente wil de t oren echter voorzien van -een bepaalde aankleding in de vorm van strak turen. Dit alles wordt toe gelicht tijdens de informatiebijeen komst die op dinsdag 19 augustus 's avonds om acht uur gehouden wordt ln de grote zaal van de Wilhelm makerk, ingang kleuter school aan de Louise Henriëtte- straat 6. DEN HAAG Het college van B. en W. van Den Haag heeft beslo ten .dat bij de verdere ontwikkeling van het bestemmingsplan voor het Van Stolkpark en omgeving een versterking van de woonfunctie moet worden nagestreefd Het Bu reau voor Stedebouw ir. F. J. Zand- voort BV heeft B. en W. daaroe geadviseerd. wat zelfs in die tijd vele buitenlan ders naar Rijnsburg lokte. Dit alles is ook terug te vinden ln de geschiedkundige stukken van Rijnsburg, die vier dagen lang te bezichtigen zijn in de aula van de Mavo aan het Noordeinde. Deze Historische Tentoonstelling werd samengesteld door de heer Leen heer. Aan de schoolkinderen van Rijnsburg was een standbeeldje uitgereikt, De Pionier genaamd. Dit beeldje, als symbool van de wel vaart. heeft een plaats gekregen op de grens van het oude Rijnsburg tussen het gemeentehuis en de Ou de Kerk. De burgemeester wenste iedereen succes met de tentoonstel lingen, die hij samenvatte onder: De teelt van bloemen, de handel en de historie. Hierna nam de heer C. Leeuwen burg, voorzitter van het Corso-co mité het woord en bracht het eer ste corso in herinnering, dat toen nog georganiseerd werd door de Oranjevereniging. Dit corso waar voor 300 beschikbaar was, kostte zo weinig dat nog 130 terugge stort kon worsen in de kas. Het corso van afgelopen zaterdag heeft 150.000 gekost, aldus de voorzit ter. Hierbij bedankte de heer Leeu wenburg de heer Buurman,' die dit Jaar voor het laatst het corso en de tentoonstellingen ontworpen heeft. De heer Buqrman, die zich jaren lang heeft ingezet voor de corso's, heeft speciaal van de Bloemenvak tentoonstelling een zeer verfijnde expositie gemaakt. Dit in samen werking met de Stichting Tuin- bouwhistorie uit het Westland. In een komplete filmzaal zullen door deze stichting en door de Rijnsburgse film- en diaclub, voor stellingen worden gegeven met Rijnsburg en het oude kwekerij be drijf als onderwerp. Met een 'Buur man, het ls geweldig' sloot de heer Leeuwenburg zijn toespraak af. Na dat alle aanwezigen van een frisse dronk, wat gezien hef. weer en de warme kledij zeer welkom was, ge noten had ten, begaf het gezelschap zich naai- bulten om de Historische ten tonstelling, de Braderie en de Bloemenvaktentoonstelling te be zichtigen. Deze kleurige stoet was op zich al De burgemeester van Rtjnsburg, de heer W. K. de Roos tijdens de openingsrede. een optocht en buiten hadden zich dan ook al vele toeristen verzameld om alles gade te slaan. Na deze wel zeer feestelijke dag zijn er de ko mende dagen nog tal van bezighe den. zoals het kindercorso met prijs uitreiking en de' lampionoptocht op donderdag, de bustocht door oud- en nleuw-Rijnsburg op vrijdag en natuurlijk ndet te vergeten het afsluitingsfeest met vuurwerk op zaterdag. NAALDWIJK De firma G. Dek ker heeft de gemeente ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan 25 papierbakke o aangeboden. De ge meenteraad zal donderdag a.s. een besliss'ng r.rnen over hol \*"1 cf niet aanvaarden va:: dezo bakken, die in overleg met de gemeente op verschillende plaatsen ln Naaldwijk zullen worden geplaatst. ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer gaat op korte termijn nog een aantal waarschuwings borden plaatsen nabij het strand van de plas aan de Broekweg met het doel op de gevaren te wijzen die aan het zwemmen in dit water zijn verbonden. Aanleiding daartoe is het feit dat maandagmiddag laat en ln de voor avond twee mannen ln deze plas zijn verdronken. Ondanks de aan wezige waarschuwingsborden op het strand en de aanwezigheid van een drijvende afzetting met ballen in het water zwommen beide mannen naar het midden van de plas, waar het bijna dertig meter diep is. De politie noemt het waarschijnlijk dat de slachtoffers, de 18-jarige Turk Moestafa Barbaarslan uit Den Haag en de 56-Jarige P. Boon uit Zoetermeer in het midden van de plas door dé- koude temperatuur van het water aldaar kramp hebben gekregen en daardoor geen kans meer zagen de kant te bereiken. Het stoffelijk overschot van de heer Boon. eigenaar van een zelfbedie- niingszaak aan het Piet Heinplein werd gistermiddag rond half drie opgedregd. Op dat moment werd de de landmacht en personeelsleden van de rijkspolitie waren maandag middag al met dreggen begonnen. De Turk werd maandagmiddag tloor vrienden uit Zoetermeer, waar hij verbleef, als vermist opgegeven. Zijn kleding werd op het strand aangetroffen. Het tweede slachtof fer. de heer Boon, was na het sluiten van zijn winkel gaan zwem men. Een zoon, die mee was gegaan alarmeerde de rijkspolitie, die op dat moment naar de Turk zocht, dat zijn vader verdwenen w^s. Volgens de politie is de plas. die deel uit maakt van het recreatiege bied Noord-Aa (nog in aanleg) op sommige plaatsen verraderlijk diep. Daarom zijn overal borden ge plaatst. Een woordvoerder van de gemeente zei desgevraagd dat men op eigen verantwoording zwemt. 'Laat men toch op de borden let ten. Ze staan er niet voor niets. De plaatsing van extra borden is voor doen'. De woordvoerder zei dat on mogelijk verdere veiligheidsmaatre gelen kunnen worden getroffen. Al leen als het recreatiegebied Noord- Aa volledig klaar is kan daar eerst sprake van zijn. Zoals bekend kent het recreatiege bied de Delftse Hout nabij de strandstrook van de Grote Plas wel een beveiliging. Op drukke dagen is de uitkijkpost daar permanent be zet, o.a. door leden van Delftse zwemveren igingen Peppi en Kokki komen op zater dag a.s. in 'De Vliegermolen' aan de Badhuislaan in Voorburg. Zij brengen een anderhalf durende show met medewerking van o.a. de goochelaar Ad Engel en veld wachter FEpsen en de aardige boef Bart je. De zaal gaat om 10.00 uur open. Kaartjes te koop bij McDonald's aan de Juliana - laan, prijs 2. Kledingbeurs Op de woensdagen 6 en 13 au gustus wordt aan het Westeinde 177 een kledingbeurs gehouden. Hier worden jan kledingstukken, boeken, speelgoed en sieraden verkocht tegen zeer lage prijzen. Op donderdagavond wordt aan de Nieuwe Haven 476 B de meu belbeurs 'De Habbekrats' gehou den van 19.00-21.30 uur. De op brengsten van deze beide beur zen komen ten goede aan de Stichting Ontspanning Gehandi capte 'Jeugd. Stoomtrein In de tweede week van augustus gaat op de Scheveningse Pier een stoomtreintje rondtoeren. Alle Pier-bezoekers kunnen gra tis een tochtje maken met dit uit Alphen aan den Rijn afkom stige historische voertuig, dat luistert naar de fraaie naam 'Hercules*. Opening fietspad Bij het restaurant 'De Likke- baartshoeve' in Maasland wordt vrijdag 8 augustus om 10.00 uur het nieuwe fietspad 73 van Den Hoorn via Schipluiden naar De Lier officieel geopend door gede puteerde drs. J. Borgman van Zuid-Holiland. Expositie In Katwijk aan Zee is tot en met zaterdag 16 augustus nog de expositie van schilderijen, foto's, scheepsmodellen en klederdrach ten te bezichtigen. De expositie wordt gehouden in de voormali ge Vuurbaak (anno 1605) aan de Boulevard. Openingstijden: ma t.m. za van 15.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. Verkeersafsluiting Op zaterdag 9 augustus zal vanaf 's middags 12.00 uur de Prinses Beatrixlaan ln de omgeving van de spoorbaan voor alle verkeer worden afgesloten. Dit in ver band met de werkzaamheden aan het spoorwegviduct. Zondag 10 augustus rond het middaguur wordt deze afsluiting weer opge heven. Jubileumtaptoe De chr. muziekvereniging 'Liora* in De Lier bestaat op 15 augus tus 60 jear. Deze gebeurtenis zal gevierd worden op 9 augustus met een jubileumtaptoe, waar aan ook andere muziekvereni gingen meewerken. Liora zal bij deze teptoe geheel in het nieuw aantreden. Uit diverse wijken van De Lier zullen de medewer kende verenigingen naar het ou de voetbalveld aan de Kerklaan marcheren. De aanvang van de taptoe is om 19.00 uur. Zilver voor jubilaris Vrijdag J.l. was het 40 jaar gele- den dat de heer J. Remmelzwaal als leerling-timmerman in dienst trad bij het aannemersbe- i 1 drijf Van Duijvenbode te Kat- wijk aen Zee. In de loop der jaren klom hq op tot voorman- timmerman. Ter gelegenheid 1 van dit jubileum kreeg de heer Remmelzwaal de eremedaille ln R zilver, verbonden aan de Orde c< van Oranje Nassau, die werd 4 uitgereikt door de loco-burge- I °I meester van Katwijk. h' e< Feest in Voorburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6