Natuurgenezers komen op voor vrije-artsen-keuze dichtbij Klachten van vakbonden over opleiding stichting Bemetel B33KSSI Commentaar Verzet tegen plannen van staatssecretaris Hendriks Opleving? (1) Opleving? (2) Opleving? (3) KVP betwijfelt nut ministerraad met gering aantal leden Tegenwerking van homeopathie met spitsvondigheden? .Neckermann en'Arke kopen gezamenlijk vliegtuigstoelen in Zomer blijft Strandverwachting andersen zag zijn 'sprookjes' schimmel beleefd WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 5 Dat we momenteel een hoogconjunc tuur beleven in de verkoop van ijs en bier is nauwelijks voor betwisting vat baar. Maar of de lichte stijging van de hypotheekrente die enkele; banken' hebben aangekondigd, ook gezien moet worden als een betrouwbare voorbode van een naderende hoogcon junctuur voor het gehele economisch leven in ons land, is hoogst twijfelach- tig. Nee, de verklaring moef veeleer wor den gezocht in het feit, dat de hypo theekrente iets te ver was doorgescho- I ten naar beneden. In wezen werd dat met de 'gewone rente' begin juli reeds gesignaleerd. In die tijd trok de rente ook een beetje bij en de hypotheek rente is nu als het ware een beetje nageijld. Er is dus zo te zien meer sprake van een lichte correctie. Overigens is de economische situatie nog zo weinig stabiel, dat niet met zekerheid kan worden gezegd, of de rente spoedig meer zal stijgen. Op grond van het beschikbare cijfermate riaal hebben wij de neiging te geloven, dat een tweede rentedaling in ieder geval weinig waarschijnlijk zal zijn. Wil men een zinnige opmerking ma ken bijde vraag, of er tekenen van opleving in de economie zijn, dan is bijvoorbeeld een analyse van de order portefeuille van de verschillende be drijfstakken een betrouwbare indicatie. I En de jongste cijfers tonen niet aan, dat er sprake is van een duidelijke opleving (de machine-, elektrotechni sche- en transportmiddelen industrie uitgezonderd). In de meeste andere sectoren van het economisch leven moet er rekening mee worden gehou den, dat men, veel langer dan bij vorige economische inzinkingen het geval was, nog langdurig met grote- moeilijkheden te maken zal krijgen. Deze verwachting doet misschien wat pessimistisch aan, maar een te opti mistische kijk is op grond van de cijfers ongemotiveerd. Er zijn hier en daar wel tekenen van opleving zoals in Japan (in dat land is met name sprake van een opleving van de industriële produktie), maar voor ons land (met een markt aandeel in Japan van 0,6 procent) is dat nauwelijks van enige betekenis. Onze hoop (in economisch opzicht) moet in de eerste plaats gezocht wor den in de Bondsrepubliek. En nu is het vervelende dat de USO (Organisa tie voor economische samenwerking tn ontwikkeling) verwacht dat het her- stel in West-Duitsland vrij zwak zal zijn. Anders gezegd: een hernieuwde hoogconjunctuur bij de Oosterburen zit er voorlopig niet in. En daarbij moet niet uit het oog worden verlo ren, dat de inflatie in de Bondsrepu bliek de laatste tien jaar minder ern stig was dan bij ons. Dat heeft er dit jaar onder andere toe geleid, dat de loonstijgingen (in West-Duitsland) aan zienlijk konden worden beperkt. De conclusie ligt voor de hand. Eén van de voorwaarden om onze positie op de Westduitse markten te behoiiden, is ervoor te zorgen dat de prijzen van onze produkten concurrerend blijven! ten opzichte van die van andere aan bieders. Slagen wij daar niet in, dan is een daling van onze export met alle nare gevolgen van dien de extra prijs die moet worden betaald. door Huib Goudriaan AMSTERDAM Natuurgenezers, homeopathische artsen en hun patiënten willen een vuist maken tegen de door hen als bedreiging beschouwde 'richtlijnen van het ministerie van de volksgezond heid.' Zij vrezen dat de door staatssecretaris Hendriks voorgestelde volksverzekering ziektekosten en de structuurnota gezondheidszorg een eind zal maken aan de natuurgeneeswijze en aan de vrije art senkeuze. Geen geringe zaak in deze tijd van sterk groeiende be langstelling voor mystiek aandoende geneesmethoden, die zich soms baseren op een hartgrondig wantrouwen tegen de officiële geneeskunde. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP-ers Weij- ters, Peijnenburg en Kleisterlee rragen zich af of het wel nodig was, dat de minsterraad vorige week donderdag vergaderde. Aan wezig waren toen minister Vorrink, die voorzitter was, en de ministers Westerterp en Trip. De drie kamerleden hebben giste ren minister-president Den Uyl ichriftelijk gevraagd vergaderingen van de ministerraad, die door een gering aantal leden worden bijge woond. slechts in geval van uiterste noodzaak te houden. Ze willen ver der weten hoveel besluiten het mi nisteriële trio vorige week heeft genomen en hoeveel van deze be sluiten geen uitstel gedoogden. Volgens het reglement van orde voor de raad van ministers heeft 'n lid van het kabinet, dat ad interim ?en ambtgenoot vervangt in de vergadering van de ministerraad een extra stem. In de bewuste ver gadering was het aanwezige drietal meer dan eens ad interim, het zal daar voor 16 ministers. Een vraag van de KVP-ers ls er dan ook op gericht hoe het reglement van orde op dit punt is toegepast. De in Amsterdam gevormde 'werk groep voor alternatieve geneeskun de' is bezig alle verenigingen, orga nisaties en particulieren die de na tuurgeneeskunde voorstaan, te bun delen. In wat gezwollen bewoordin gen schrijft de werkgroep in een stencil dat de 'massa daadwerkelijk zal moeten worden gemobiliseerd tegen deze inperking van de per soonlijke vrijheden'. In een gesprek met Herman W. J. den Hartog uit Purmerend, adjpnct- hoofdredacteur van het bij na tuurgenezers bekende tijdschrift 'Natura Docet'. en secretaris van de werkgroep, kondigt deze een actie aan. Ongeveer half augustus zal worden begonnen met een infor matieve bri ef aan de Tweede-Ka- merleden. Hij legt uit dat de werkgroep voor alternatieve geneeskunde opkomt voor het recht van elké burger om zelf te bepalen, welke arts en welke therapie hij wil' kiezen. 'Waarbij elke individu ook zelf moet kunnen bepalen, in weik ziekenhuis hij of zij wil worden opgenomen. De werkgroep heeft uit de structuurno ta, die in juli door de Tweede Kamer ter kennisneming werd aan genomen geconcludeerd, dat bij uitwerking van de plannen van staatssecretaris Hendriks iedere arts een eigen wijk zal worden toegewezen. Hierdoor zou de burger enerzijds zijn opgescheept met een arts, terwijl de arte op zijn beurt patiënten moet behandelen die zijn therapie niet willen volgen. 'Elke arte moet zijn praktijk dan uitoefenen volgens de door Volks gezondheid bepaalde richtlijnen. Daardoor wordt het natuurartsen en homeopathen onmogelijk ge maakt hun praktijk te behouden. Ook de Moermantherapie (Moer man is een arts in Vlaardingen, die met een dieet kanker bestrijdt - red), behoort dan tot het verleden', aldus de werkgroep. De heer Den Hartog vreest dat alleen geneesmiddelen zullen mo gen worden verstrekt, die op de lijst staan van de inspectie voor de volksgezondheid en die worden ge leverd door bepaalde industrieën. Als afschrikwekkend voorbeeld voert hij de situatie in Zweden aan, waar een directeur van een fa briekje. dat natuurgeneesmiddelen vervaardigde, en een gebruiker ge vangenisstraffen kregen. Vraag aan de heer Den Hartog: Wordt in Nederland de verkoop van niet-chemische middelen dus na tuurgeneesmiddelen. ook gehinder- d? MaAl verscheidene jaren bestaat er een geneesmiddelenwet, die. bepaalt dat alle geneesmiddelen moeten worden geregistreerd. De registra tiekosten waren vroeger veertig gulden per artikel, stegen vervol gens tot honderd, tweehonderd, vierhonderd en achthonderd gulden per artikel, en bedragen nu achttien honderd gulden. Het is duidelijk dat een fabriek van homeopathische ge neesmiddelen deze registratie niet meer kanbetalen Enkele homeo pathische fabrieken hebben de pro duktie van bepaalde artikelen dan ook moeten staken. We krijgen de Indruk dat met spitsvondigheden wordt gepro beerd het gebruik van homeopathi sche middelen tegen te gaan. En dat terwijl het in de praktijk her haaldelijk is gebleken, dat groepen mensen niet tegen de chemisch vervaardige geneesmiddelen kun nen en dat deze middelen gevaar lijke nevenverschijnselen veroorza ken'. Welke groepen doen aan de actie mee? 'De groep 'Overleven' uit Norg, 'De Kleine Aarde' uit Boxtel, de Stich ting 'De Nieuwe Wereld' uit Wap- serveen, die het blad 'De Water man' uitgeeft, en de Vereniging voor recht en persoonlijke vrijheid in de gezondheidszorg. Wij zijn in een stadium van overleg met de vereniging tot bevordering van de homeopathie in Nederland en met de Nederlandse vegetardërsbond'. Staatssecretaris Hendriks 'Manoeuvre' De heer Den Hartog weidt vervol gens uit over de opvallende, door hem met wantrouwen bekeken 'ma noeuvre' van staatssecretaris Hen driks om geen voorontwerp van wet voor de volksverzekering ziektekos ten aan de Tweede Kamer voor te leggen. 'De kamerleden hebben nu er direct met een wetsontwerp is gekomen, geen gelegenheid gehad zich in deze materie in te werken. Een aantal kamerleden heeft hier tegen dan ook geprotesteerd. Wij vrezen dat de staatssecretaris hier door wil voorkomen dat er teveel weerstand ontstaat.' De werkgroep is ook bang dat de premie van de volksverzekering elk jaar onrustbarend zal stijgen. 'Een wettelijke ziektekostenverzekering kan een nieuwe melkkoe worden voor een ondoelmatig overheidsbe leid. Een voorbeeld van ondoelma tig werken door de overheid is bij voorbeeld dat ziekenhuizen die op overheidsgeld zijn aangewezen, ie der jaar met grote tekorten werken, terwijl particuliere ziekenhuizen vaak wel rond kunnen komen'. Heeft de werkgroep een alternatief voor door de natuurgeneeswijze be handelde patiënten? 'Wij zoeken een verzekeringsmaat schappij, die voor een groep men sen een ziektekostenverzekering met een redelijke premie wil afslui ten, die ons de vrijheid geeft van vrije artsenkeuze en vrije zieken huiskeuze'. Zal de volksverzekering, over de inhoud waarvan bij alle betrokken instanties nog de grootst mogelijke onzekerheid heerst, het verstrekken van homeopathische middelen wer kelijk onmogelijk maken? Een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid, die overi gens ook niets zinnigs over de plannen kan zeggen, verwacht dat de natuurgeneeswijze en de natuur geneesmiddelen in het fondsenpak ket zullen worden opgenomen. 'We geloven beslist niet dat de homeo pathie de nek zal worden omge draaid. 'Het is toch mogelijk dat een homeopaat aan de gezond- heidsctraen zal worden toegevoegd'? Vraagtekens en onzekerheid: wel licht toch een reden voor de na tuurgenezers om bij voorbaat aan de bel te trekken. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Vakbondsbestuurders van NKV en CNV hebben de stichting Bemetel verweten, dat dit leerlingenstelsel tekort schiet in de begeleiding yan jongeren in de scheepsbouwopleiding, dat onder wijs en exameneisen in het theorieprogramma niet op elkaar zijn afgesteld en dat op sommige scho len de algemene vorming te lijden heeft onder praktijklessen die eigenlijk op het bedrijf thuishoren. De stichting Bemetel verzorgt be drijfsopleidingen voor totaal 8600 vijftien en zestien-jarigen in de metaal- en electrotechnische indus trie. De kritiek heeft zich toege spitst op de Bemetel scheepsboutvo- leiding aan de Don Bosco-school in het district Leiden. Daar is vol gens de leerlingen en hun vak- bondsvertegenwoorddgers de afgelo pen jaren negentig procent gezakt voor het uitgebreid theoretisch exa men De slechte begeleiding door Bemetel-cons ulenten wordt gewe ten aan het feit dat de consulenten naast hun controlerende en bege leidende taak ook instructielessen geven, wat ten koste zou gaan van de begeleiding van de leerlingen op hun werk en op de school, waar zij één dag per week theorievakken volgen. Naar aanleiding van ge sprekken met leerlingen van de school in Leiden heeft districtbe stuurder A J. Verdijsseldonk van de Industriebond NKV aan minister van Kemenade van onderwijs en wetenschappen gevraagd een on derzoek In te stellen naar de oorza ken van de lage percentages ge slaagden en naar de gang van za ken rond de Instructielessen. KRITIEK De voorzitter van 'Werkende Jeugd' van het CNV de heer J. van Treur- ren heeft ook kritiek op de gang van zaken. Hij heeft de hoofdbe stuurder van de Industriebond CNV, de heer H. Veld (ex-Bemetel- bestuurder) verzocht de klachten over de opleiding te onderzoeken. Voor de heer Van Treuren valt het zwaarst, dat de instructielessen door de consulenten ten koste gaan van de begeleiding. In het verleden heeft hij er al eens opgewezen dat in Hoog zand de instructielessen in het eendaagse theorieprogramma waren verschoven, ten koste van de algemeen vormende vakken maat schappijleer en lichamelijke opvoe ding. Instructielies is in feite een praktisch vak, dat de werkgever op het bedrijf moet geven, maar in verreweg de meeste gevallen ge beurt dat niet. De heer H. Ponteir, secretaris van Bemetel, heeft de bezwaren van de vakbondsbestuurders van de hand gewezen. Volgens hem worden juist de scheepsbouwleerlingen goed be geleid. Intussen hebben de jongeren van de Industriebond NKV in Noord- Holland hun collega's in het leer- lingenstelsel gevraagd hun ervarin gen _op papier te zetten. De gege vens uit deze enquête moeten in het najaar door de jongerenraad van de Industriebond NKV tot een standpunt worden verwerkt. Van een verslaggever AMSTELVEEN Neckermann vlieg reizen en Arke reizen gaan met Ingang van volgend Jaar samen vliegtuigstoelen inkopen voor hun vakantieklanten. 'Op deze manier kunnen wij aan grotere vliegtuigen gaan denken om onze passagiers baar hun vakantiebestemming te brengen', aldus een woordvoerder van Neckermann. De reisorganisa ties worden hierdoor de grootste bikopers van vliegtuigstoelen in Nederland. Een woordvoerder van Arke reizen zei dat de samenwerking uitslui tend betrekking heeft op de inkoop van vliegtuigstoelen. Van onze weerkundige medewerker Na een koufront uit Engeland en Frankrijk zal het vandaag en mor gen wat minder warm zijn dan gisteren, maar de zomer blijft bij ons. Middagtemperaturen bereiken continuwaardeh boven 25 graden en plaatselijk kan het opnieuw 30 worden. Het koufront zelf heeft geen imponerende activiteit aan de dag kunnen leggen (althans tot gisteravond) en -bovendien kwam het front tergend langzaam vooruit tegen het wat terugwijkende hoge- drukgebied van Zuid-Scandinavië tot de Alpen. Daardoor kon het giste ren in Zuidoost-Engeland plaatse lijk opnieuw 31 'graden worden. Hoge uitslagen ook in Zuid-Fin- land: 30 graden en in het oosten van midden-Zweden: 33 graden in Söderhamm, 35 graden in Toulon. Dat de komende dagen in een warme zomer stijl zullen zijn en de hitte golf Europa nog geen vaarwel zegt, komt ook door de ontwikkeling van een nieuwe rug van hogedruk ach- ter genoemd front. Op die wijze is de huidige zomer met geen storing kapot te krijgen. Dat was in de bloeiende zomer van 1947 weken achtereen zo. Oceaan- fronten trokken toen vaak blank (zonder wolken of buien) over en de temperatuur in de droge conti nentale lucht maar stijgen tot bo ven 30 graden. Een deskundige als dr. S. W. Visser opperde in het tijdschrift 'Hemel en dampkring' dat de toegenomen zonnevlekke- nactiviteit de maxima in Europa extra verhoogd zou hébben. Als dit zo is zitten we ook in de huidige augustusmaand gunstig, want er doen zich op verschillende plaatsen op df zon erupties voor (uitbarstingen)Het relatieve zon nevlekkengetal is volgens het insti tuut Boulder (VS) momenteel 93. Gistermiddat waren de maxima in ons land tamelijk eensluidend 32 graden of je nou in Maastricht, in Amersfoort of Groningen zat. Mar ken meldde 30.4 graden celcius en een watertemperatuur in de Gouw zee van 23 d 24 graden, dat is zeer Weerrapporten van gisteravond 19 nnr, maximum temperaturen en neerslag 7 19 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vüsslngen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrtick Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt Ucht bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Ucht bewolkt Mallorca München Nice Oslo Parlje Rome Spilt Stockholm Wenen Zllrlch Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onweer onbewolkt licht bewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt onweer licht bewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt warm. De relatieve vochtigheid was gistermiddag zeer laag, op ons sta tion 28 a 30 gr. Onze augustustem- peratuur was de hoogste in de oogstmaand sinds 23 augustus 1944 toen 35 graden. Mijn volijverige correspondent in Amersfoort noemt als plaats met de hoogste gemiddelde temperatuur op aarde: Dallol op 14 graden noord, 40 oost in het noordoosten van Eritrea. Het ligt in het Slenk- tussengebergte dicht bij zee. De ge middelde -jaarlijkse -temperatuur is daar 34.7 graden célsius, de gemid delde dagelijkse maximumtempera tuur "over een heeljaar 41.1 graden celsius, de minima 28.3. De gemid delde maximumtemparatuur van de warmste maand juni is 47 graden en kouder dan 20.6 graden is het er nooit. Het absolute majimum is er echter mondiaal bekeken niet ex treem: -49 graden, de temperatuur blijft er alzo binnen zeer nauwe grenzen. Opnieuw uitstekend strandweer met zon. Op de meeste plaatsen droog. Maximumtemperatuur 25 tot 27 graden, zeewater 20 graden. Verdere vooruitzichten: aanhoudend zomers. een lokale bui N OPKLARINGEN =msT b REGEN 10 MAX. TEMP. WINDRICHTING HOOGWATER voor donderdag 7 augustus Vllsslngen: 1.31-13.54; Harlngvlletslulzen: 3.01-15.31: Rotterdam: 4.17-16.25; Scheve- nlngen: 2.33-15.03: IJmulden: 3.06-15.36: Den Helder: 7.43-20.25; Harllngen: 9.48- 22.38; Delfzijl: 11.43-0.00. onder redactie van loes smil Wie was Hans Christian Ander sen? Schrijver van Moederde gans, De varkenshoeder en De nieuwe kleren van de keizer. Zo ver komen de meesten nog wel, maar zelfs onder de verwoedste Andersenlezers zullen er maar heel weinigen op de hoogte zijn van zijn totale oeuvre: 156 sprookjes, 9 romans, 36 toneel stukken, 9 reisbeschrijvingen, 5 gedichtenbundels, 6 autobiogra fische geschriften en 5 artikelen. Andersen stierf op 4 augustus 1875, mandag op de kop af dus een eeuw geleden. Ter gelegen heid daarvan schreef Andersen- kenner drs. Helene W. van Woelderen 'Wie anders dan An dersen', een lijvige, schitterend geïllustreerde biografie over het fenomeen. Zoveel uitgaven als er in ons land zijn (geweest) van Ander sens sprookjes, zo weinig biografieën zijn er over hem verschenen. Deze 'beeldbiografie' is de eerste sinds bijna dertig jaar en bevat 48 pagina's illus traties in kleur uit onder meer oude Nederlandse sprookjesboe ken, en meer dan 130 zwart-wit- afbeeldingen. Een kostbare uit gave van Real Israel Press (1 47,50), die in ons taalgebied vetspreid wordt door uitgeverij W. van Hoeve b.v. te Baarn. Om Andersen en zijn werk te kunnen doorgronden, leerde me vrouw Van Woelderen eerst Deens en dankzij haar kennis van de taal heeft ze een aantal hier onbekende sprookjes De vogel Phoenix en De theepot bijvoorbeeld zelf kunnen ver talen en aan haar biografie toe gevoegd. Maar dat is nog maar één interessant aspect. Ze heeft weten na te gaan hoe de ver schillende sprookjes ontstonden door de milieus waarin de schrijver in zijn vroege en latere levenslaren verkeerde, uit te diepen. Andersen had bepaald geen ta lentvolle ouders, van wie hij zijn gave geërfd zou kunnen hebben: 'Erfelijke factoren had hij vol komen tegen zich. Zijn moeder kon lezen noch schrijven, was een prostituée (zoals meerderen in haar familie red.), raakte aan de drank en stierf in een gesticht'. Twee maanden voor Hans' geboorte trouwde ze hals over kop met schoenmakersgezél Hans Andersen, reden waarom er nog altijd twijfel over bestaat of haar man wel tevens Hans' vader is geweest. Mevrouw Van Woelderen komt er ook niet uit en geeft sterke aanwijzingen door uit diepgaande Deense on derzoeken, volgens welke de werkgever van Andersen sr. de vader zou zijn geweest. Behalve zijn schrijverstalent had Hans Christian nog meer gaven. Hij was. zegt zij nbiografie, 'as traal helderziend''Wat hij bij een stervend kind zag gebeuren, was geen kinderachtig verzinsel of een brok fantasie, nee, hij zdg de ijlere krachten aan het werk. Rond de vlinder, de slak, de rozenhaag zag en hoorde hij vi braties. Geen wonder dat hij het woord 'sprookjes', zoals men zijn vertellingen alom betitelde, haatte. Hij wilde anderen laten weten wat hij zag en niet wat hij zich zogenaamd verbeeldde. Natuurlijk kmen zijn levenser varingen zijn reizen, zijn ge voelens, zijn liefdes èn zijn 'sprookjes' uitvoerig aan de orde, maar wie zich interesseert voor astrologie kan uit deze biografie nog veel meer over Andersen en zijn karaktereigenschappen ha len. Mevrouw Van Woelderens echtgenoot. Willem A. Koppejan, beschrijft achterin het boek An- dersens geboortefiguur en trekt daar niet minder dan twintig pagina's conclusies uit. Een van Andersens vele gedich ten gaat over ons land, waar hij driemaal geweest is, en hij zegt daar onder meer in: 'In Holland heb ik mij blij en thuis gevoéld daar vond ik voor mijn leven een dag van zoneschijn'. Jam mer dat er vrijwel niets van de brieven bewaard is die hij zon der twijfel aan zijn Nederlandse vrienden en relaties geschreven moet hebben. 'Wijnboer op ezel, waarschijnlijk met veulen', schreef Hans Christian Andersen onder een schetsje dat hij op reis door Italië maakte. Want de Deense dichter-schrijver Andersen kon meer dan schrijven alleen; zijn tekeningen zijn wel eens vergeleken met die van Van Gogh. Deze is met aan aantal andere die hij tijdens een Italiaanse reis maakte, opgenomen in het tweede deeltje van 'schetsboek zonder schetsen', dat dan ook de titel 'schetsboek met schetsen' meekreeg. Veel mensen denken dat brood, kaas en andere door de warmte beschimmelde etenswaren best weer te etn zijn als je d groe ne aanslag er maar goed af krabt. Maar pas op: de 'schone rest van het voedsel mag ook niet meer opgegeten worden. Dat kan erg gevaarlijk zijn, om dat door schimmelen een be paalde gifsoort kan ontstaan. De consument-endienst Consu weet dat bij onderzoekingen op dieren die dit vergif kregen toegediend, gebleken is dat het zelfs kanker verwekkend is. Dat gaat overi gens niet op voor de 'echt schimmelige' kaassoorten als Gorgonzola, roquefort, danlsh blue, camembert en brie: daar voor is een speciale en natuur lijk niet giftige schimmel ge kweekt. William Lindley is maar een mi serabel rovertje. In Llthia Springs in de Amerikaanse staat Georgia had hij zijn eerste bank roof opgezet, maar daarbij heel beleefd, zij het per ongeluk, zijn naam en adres achtergelaten. Bang was hij ook. want toen de kassier alarm sloeg zodra Lind ley hem een envelop in handen had geduwd met de eis die vol geld te stoppen, stak de overval ler haastig het pjstool ln zijn zak en nam de benen. De politie stond al gauw op de stoep van zijn huls, want de envelop die Lindley bij zijn overhaaste vlucht op de plaats van het mis drijf had achtergelaten, was be drukt met zijn eigen naam en adres. Volgens de politie leert hij het 'vak' nooit: 'Voor bank rover is Lindley zeer duidelijk niet in de wieg gelegd', zei een woordvoerder. 'Dit is de heer Jansen. Hij werkt hier al heel lang.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5