Werkloosheid is weer verslechterd YAk""V 'Gezondheid onze jeugd valt best mee' v Geleidelijke overgang naar meerderjarigheid bepleit J Amro Spaarbrief '75-81. Een slimme manier om 81% rente te maken. Boersma niet optimistisch: ff Soms is het handiger om Licht Romig in de koffie te doen. In uw zomerhuisje bijv V Roofoverval op bejaarde broers Papier door de hitte in brand De hoge rente staat vast, maar uw geld niet. Aantoonden amro bank Oud-staatssecretaris Glastra va Loon: niet te abrupt Dodelijk ongeluk Dokter F. Wafelbakker: Lengte toegenomen, ziekten verminderd met machine op land TEXEL Wel zorgen over te vet en veel eten WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 3 Van een onzer verslaggevers HARDENBERG 'Ik kan geen optimist zijn. W e groeien nog steeds de verkeerde kant op. De nieuwste werkloosheidscijfers geven een verdere verslechtering te zien.' Dit zei minister drs. J. Boersma (sociale zaken) gisteren in Harden- berg, zelf een der grootste pro bleemgebieden van ons land met twaalf a dertien procent werkloos heid, nadat hij daar de eerste steen had gemetseld voor een flinke uit breiding van het gemeentehuis in het kader van de zogenaamde ACW (Algemeen cultuur technische wer ken) projecten. Dit zijn projecten voor aanvullende werkgelegenheid. Minister Boersma arriveerde een half uur te laat. Op een of andere wijze was het gerucht in de wereld gekomen, dat boeren hem met tractoren en dergelijke in de buurt van Ommen de doorgang zouden versperren. De politie adviseerde toen om in plaats van over Zwolle via Almelo te rijden. Wat achteraf overbodig bleek te zijn. 'Ik heb bijna heel Overijssel, moeten door kruisen om hier weg te komen', zei de heer Boersma. die overigens 's middags in Hardenberg bijna an derhalf uur uittrok voor een ge sprek met afgevaardigden van de drie landbouw-standsorganisaties in deze provincie, de OLM, de GBTB en dc ABTB. De heer A. J. L. Schopman van de ABTB, bij toerbeurt voorzitter van het Overlegorgaan der drie stands- sorgandsaties, vroeg de aandacht van de minister voor de landbouw problematiek inhet algemeen, maar spitste dit toe op de algemene ar beidsongeschiktheidswet (AAW die op 1 juli 1976 zou moeten in gaan, maar welke datum door de Sociale Verzekeringsraad technisch niet haalbaar wordt geacht. 'Het wordt dan wel een schrijnende zaak voor de landbouwers', werd gisteren in Hardenberg gesteld. 'Heeft dat nu alleen een technische oorzaak of zit er politiek achter?' werd gevraagd. Ten aanzien van de sociale wetten werd speciaal aan dacht gevraagd voor zelfstandigen met een inkomen dat beneden het voor werknemers geldende mini mum-loon ligt. Volledige vrijstel ling van premie zegde minister Boersma niet toe, wel optrekking van de grenzen van het gedeelte waarover deze premie niet ver schuldigd zal zijn. Hij wees erop, dat het een politieke zaak is, dat de AAW er komt. maar dat er ander zijds technisch gezien een slechte wet uit de bus mag komen door overhaasting. Fabeltje Burgemeester mr. L. A. van Splun- der zei dankbaar te zijn voor de miljoenen, die de rijksoverheid in dit probleemgebied heeft gestopt ter verbetering van de infra-structuur. Hij vond het echter een wijdver breid fabeltje, dat gemeenten als Hardenberg, behorende tot het noorden des lands, waar al jaren lang gekampt wordt met structurele moeilijkheden, die de laatste tijd nog gecompliceerder zijn geworden door conjuncturele ontwikkelingnen, met dit soort subsidies 'uit de brand' zijn. De heer Van Splunder hoopte, dat het komende integraal structuur plan' voor het noorden het nodige instrumentarium zal leveren als bijdrage voor oplossing van de zeer complexe problematiek. Wat de uit breiding van het gemeentehuis be treft. waarvóór vijf en een half miljoen gulden is uitgetrokken als ACW-project, sprak de burgemees ter de wens uit, dat het straks huisvesting biedt voor een gemeen te oude stijl en niet voor een uitgeklede gemeente, conform het concept-ontwerp van wet 'reorgani satie binnelands bestuur' (het Gele Boek). 'Sterke gemeenten, vertol kend wat er aan de basis leeft, kunnen op gepaste wijze inspelen op de vraagstukken van de dag'. Nieuwe woorden Minister Boersma merkte op. dat het spreken over 'laagste bestuurs niveau' met betrekking tot de ge- ADVERTENTIE) Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen is het prettig om 'Licht Romig' koffie-creamer bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts 'Licht Romig' (pp poederbasis) is ook buiten de koelkast uitstékend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes 'Licht Romig1 geven een leldcer wolkje in uw'koffié zonder dat de pittigheid verloren gaat. 'Licht Romig' is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin gl; Oók handig: de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. Een voorraad-verpakking 'Licht Romig' van 300 gram voor maar f '2,95. Daarmee kunt u uw lege 'Licht Romig'- potje - of een ander stopflesje - weer handig navullen. 200 gram a f 2,42 lekker handig in de koffie. (ADVERTENTIE) Minister Boersma meenten een nogal ongelukkige terminologie is. Volgens hem is, zonder dat hij zich bij deze gelege neheid in het Gele Boek wilde be geven. het hoogste bestuursniveau dat wat het dichtst bij de burger staat. 'Wij moeten toch eens op zoek naar nieuwe woorden', zei hij. Wat Hardenberg betreft, wees hij erop. dat er in enige tientallen jaren veel is gebeurd ter verbete ring van de levensomstandigheden, maar men is er nog lang niet. Als de conjunctuur maar even terug loopt, is dit structureel gevoelige gebied extra kwetsbaar.' In deze streek is ineen kleine halve eeuw veel veranderd. De veenderij, waar destijds veertig procent van de inwoners van leefde. Is verdwe nen. Ook de landbouw liep, evenals elders, terug. Een belangrijke ver andering was de industrialisatie. Grootste werkgever op dit gebied is de Wavin, die onder meer plastic buize#, brievenbussen en vuilnis zakken maakt. Het personeelsbe stand is er recent minder op ge worden. Anderzijds is men thans bezig nieuwe initiatieven te ont wikkelen Van ^en verslaggever LEEK Twee nog onbekende jonge mannen hebben een roofoverval ge pleegd op de gebroeders Douwe (76) en Hendrik (87) Sikkema in het Gro ningse dorp Lettelbert (gemeente Leek). Beide mannen, die vermoede lijk via weilanden het afgelegen boerderijtje van de broers bereikten, dwongen de bejaarde pluimveehou ders met een schaar te zeggen waar hun geld was. Zij namen twee por tefeuilles mee en enig geld uit een geldkistje. De totale waarde zou tweehonderd gulden zijn gew.eest. Ook werd in de woning een grote ra vage aangericht. Na de overval vluchtten de beroofde broers naar familieleden, die de politie waar schuwden. Zeker miljoen schade Van een verslaggever HOUT Voor waarschijnlijk meer. dan een miljoen schade is aange richt bij een brand in de karton en papierfabriek De Halm bv te Hoogkerk (Groningen). De brand weer vermoedt ddt de papieropslag door de hitte is gaan broeien: over een lengte van meer dan Vijftig meter vloog de gehele opslag ineens in brand. Kort tevoren was er nog personeel bij het opgeslgen papier geweest en toen was er niets aan de hand. Een opslag van ongeveer -vierdui zend ton papier ging in vlammen op. De brandweer, die met 25 man het -vuur bestreed, kon met grote moeite voorkomen dat omliggende silo's ook verloren gingen. Het was voor de vierde keer in acht jaar dat er bij het bedrijf brand uitbrak. Een van die vier keren was het vuur aangestoken. De Amro Bank heeft iets nieuws. Sinds 1 augustus 1975 geeft zij Amro Spaarbrieven '75-'81 uit. Wie zo'n Spaarbrief afhaalt, betaalt 963,31* exclusief de sinds 1 augustus '75 verstreken rente. En wie 'm per 1 augustus 1981 inlevert bij de Amro Bank ontvangt er 1.550,-voor. Deze spectaculaire groei ontstaat, doordat er sprake is van een hoge, gegarandeerde rente van 8V4 pér jaar. Wat het geheel extra interessant maakt: de bank stelt zich voor beurs notering aan te vragen. Na verkrijging hiervan zal de verkoop aan de balie worden.gestaakt. Uw Amro Spaarbrieven'75-'81 kunt u dan altijd vóór de afloop datum verkopen tegen de geldende beurskoers. Met andere woorden: de hoogste spaarrente zonder uw geld echt vast te zetten. De Amro Spaarbrief '75-'81 is aan toonder en is dus makkelijk cadeau te doen. Fiscaal gezien is het belangrijk dat de samen gestelde interest tegelijk met de koopsom wordt uitgekeerd aan het eind van de looptijd. Dit kan in het bijzonder interessant zijn voor hen die i.v.m. hun naderende pensionering 'n deel van hun belastbaar inkomen willen verschuiven. De nieuwe Amro Spaarbrieven '75-'81 zijn te koop bij alle 800 Amro Banken. U bent daar uiteraard welkom voor nadere informatie. *De brieven kunnen 2 dagen na bestelling worden afgehaald. De algilteprijs kan worden aangepast als gevolg van eventuele rente wijzigingen. DEN HAAG Oud-staatssecretaris van justitie, mr. J. F. Glastra van Loon, wil de overgang van minder- naar meerderjarigheid ge leidelijk laten verlopen. Het huidige systeem van de ene op de andere dag wordt je meerderjarig vindt hij veel te abrupt. igens hem onvoldoende mogelijkhe den om interne conflicten te be slechten. Glastra van Loon wijst er Dit schrijft de heer Glastra van Loon in Sjow' het tijdschrift voor jeugdbescherming en jeugdwelzijn. Op deze manier wil hij nog een bijdrage leveren aan de oplossing van de problemen, die er in de kinderbescherming bestaan en die hij door zijn vroegtijdig aftreden niet zelf heeft kunnen oplossen. Naast de geleidelijke overgang die volgens hem op achttien jarige leeftijd moet zijn voltooid wil Glastra van Loon kinderen zowel als ouders de bevoegdheid geven om conflicten tussen beiden aan de trechter voor te leggen. De huidige «wettelijke regelingen bieden vol- overigens op dat de huidige wetge ving er terecht vanuit gaat dat conflicten zoveel mogelijk binnen het gezin worden opgelost, maar er zijn gevallen, waarin dat niet meer mogelijk is. De kinderen zouden vanaf hun veertiende jaar de mogelijkheid moeten hebben zelf naar de rechter te stappen om die te laten beslissen over de keuze van de hulpverlener. Vanaf het zestiende jaar zouden de jongeren conflicten ten aanzien van de keuze van een tijdelijke Van een verslaggever LEEUWARDEN De 25-jarige veeverzorger R. Feenstra uit Kou- dum (Friesland) is omgekomen bij een ongeval met een mestversprei- der. De man trachtte de mestver- spreider, toen deze op een gegeven moment dienst weigerde, weer aan de gang te krijgen, echter zonder eerst het draaiend werk stil te zet ten. Bij zijn pogingen de "versprei der schoon te maken met een hooi vork viel' hij en kwam met een been in de machine. fiij verloor hierbij een teen. Van eén verslaggever UTRECHT 'Tegenover al het geroep dat de jeugd zo ongezond zou zijn, staan vrij harde gegevens waaruit blijkt dat het best meevalt,' vindt dokter F- Wafelbak ker, hoofd van de afdeling jeugdgezondheidszorg op het ministerie van volksge zondheid. (ADVERTENTIE) voor de NAZOMER-. HERFST- OF KERSTVAKANTIE Tussen 1/9 en 31/12 '75 HOTEL ARRANGEMENTEN 3-daagse reis vanaf 60, 5-daagse reis vanaf 113, 8-daagse reis vanaf 183, 2, resp. 4 en 7 dagen voll. pension bootkosten auto personen Verzekering. Ook half-pension mogelijk Inlichtingen en boekingen VVV-TEXEL Groenepl. 19 Den Burg 02220-2844 innemingen ei De percentages jongeren die worden afgekeurd voo rmili- taire dienst of voor bepaalde banen, kunnen wel een an dere indruk wekken. Maar daarbij gaat het grotendeels om bijvoorbeeld afwijkingen aan oren en ogen, die veel voorkomen maar die in het gewone ïeven bepaald niet als een handicap worden er varen. Een van de onderzoekingen die een nogal negatief beeld opwierpen va n de gezond heid van de Nederlandse - jeugd was het proefschrift waarop dr. H W. A.Nijen- buis eerder deze zomer in Amsterdam promoveerde. Uit keuringsgegevens van achtduizend sollicitanten tussen veertien e n achttien jaax bleek, d at één op de vijf afwijkingen had die de oedrijfsarts beslist moest weten .wilde hij een verant woord plaatsingsadvies kun- t.,tn geven Bij maar dertig [Hocent va n de gekeurden werden in h et geheel geen negatieve bevindingen vast gesteld. Maar dokte r Wafelbakker ziet de algemene toestand gezond in. De Nederlanders zijn, met de Zweden het langste volk ter wereld en dat. wordt in het algemeen beschouwd als een bewijs van gezondheid. De toene mende gemiddelde li chaamslengte (1,5 centime ter per tien jaar) hangt waarschijnlijk samen met nee afnemen van ziekten. Normale kinderen zijn bijna niet meer ziek, aldus dokter Wafelbakker. De meeste in fectieziekten zijn verdwenen en kinderen lopen nu hoog uit nog de kans op water pokken. een griepje, de bof of 'Cara' (afwijkingen aan de luchtwegen). De 'groei' is ook te danken aan de eiwit rijke voeding. Hierbij te kent de heer Wafelbakker aan, dat eiwitten helaas vaak aan vetten zijn gebon den (kaas veel vleessoorten, melk). Dc dikkerds Daarmee komt hij op een verschijnsel dat wél zorgen baart, namelijk het stijgen de percentage dikkers onder de jongeren. Het is overi gens moeilijk vast te stellen, wanneer een kind te dik is, ornaat objectieve normen ontbreken. Meestal wordt een gemiddeld gewicht vast gesteld bij een bepaalde leeftijd en lichaamslengte en dan worden kinderen die boven het gemiddelde zitten als overvoed aangemerkt. Hei meten van huidplooien biedt ook niet altijd uit komst, omdat de 'plooi' niet alleen uit vet bestaat. Wel zijn chemische bepalingen mogelijk waarbij wordt vastgesteld, hoe gToot het percentage 'mager vlees' en het percentage vet ls. Het dik worsen wijt dokter Wafelbakker aan het 'te vet, te veel en te zout' eten. Over de STER-reclame voor allerlei ongezonde snoeperij en zegt hij: 'Ongelofelijk dat we dat toestaan'. Tegen over de miljoenen die aan die beïnvloeding van de jeugd worden uitgegeven, staan maar uiterst minieme bedragen voor gezondheids voorlichting en -opvoeding. Geslachtsrijp Een ander 'gezond' verschijnsel is "oigens dok ter Wafelbakker dat de Ne derlandse jongens en meis jes steeds eerder geslachts rijp worden. De leeftijd waarop meisjes vopr het eerst menstrueren ligt nu al rond de dertien jaar. Jon gens zijn tegenwoordig rond hun zestiende en meisjes rond hun vijftiende jaar bi ologisch volwassen. Onderzoek heeft .uitgewezen, dat, hoe welvarender een gebied is, hoe vroeger de kinderen er geslachtsrijp worden. Het ls een misvat ting, dat meisjes in bijvoor beeld onderontwikkelde tro pische landen wat dit be- treft de meisjes in westerse geïndustrialiseerde gebieden vóór zouden zijn 'Daar zeg gen ze: ze menstrueert, dus ze zal wel dertien jaar zijn', aldus dokter Wafelbakker. band stelt dokter Wafelbak ker onder meer, dat het pro bleem van de verkeersonge lukken waarschijnlijk in dezelfde orde van grootte 'ligt als het Rapport van Ro me'. Waarschuwen helpt niets, als er met ook maatre- len wrden geomen (geen snelverkeer door woonker nen, gescheiden rij- en wandelmilieus-. Maar. zegt hij. ten aanzien van het verkeer stellen we ons net zo fatalistisch op als vroeger tegenover longohtsteking. verblijfplaats, opleiding en beroep aan de rechter moeten kunnen voorleggen. Glastra van Loon wil de rechter in die gevallen een bemiddelende rol laten spelen. Hij zou bijvoorbeeld een bemiddelaar in het conflict kunnen aanwijzen. Krijgt de rech ter de indruk dat er een maatregel opgelegd moet worden (ontheffing uit de ouderlijke macht bijvoor beeld) dan moet dit niet tegelijker tijd worden beslist. Volgens de oud staatssecretaris zouden dergelijke beslissingen genomen moeten wor den door een meervoudige kamer, waarin ook niet-jurister^ zitting hebben. De ouderlijke macht, zoals die nu wettelijk is geregeld, laat volgens Glastra van Loon. de ouders de volledige vrijheid om de relatie tot de kinderen op uiteenlopende ma nieren vorm te geven. De enige beperking die de wet hieraan ver bindt, is dat de maatschappij zich er niet te ernstig aan mag stoten. Glastra van Loon is met deze vrij heid van de ouders eens, maar v' d„ dat de vrijheid te ver gaat als hierdoor de ontplooiingskansen van de kinderen worden beperkt. Glastra van Loon stelt tenslotte dat de wetgever de dringende taak heeft, de zelfstandige ontwikke lingsmogelijkheden van zowel ge zinnen als kinderen van betere voorwaarden te voorzien. 'Daar voor zal nodig zijn dat men minder gaat denken in termep van gezags- voorzieningen en meer in die van ontplooiing tot zelfstandigheid, minder in termen van zorg voor in nood verkerende individuen en meer in die van persoonlijke ver houdingen en hun Inbedding in de maatschappij. Alcohol Geestelijk Tenslotte is het ook met de geestelijke gezondheid van de jeugd, in ons land, vergeleken met die in ande re landen, niet zo slecht ge steld. Dat leidt dokter Wa felbakker onder meer af uit het relatief lage zelfmoord percentage. Met al deze optimistische geluiden ls overigens niet gezegd, dat de Nederlandse jeugd vrijwel onbedreigd-door het leven gaat. In dit ver- Verbazingwekkend vindt hij ook de geringe aandacht voor het alcoholprobleem, dat veel minder in de publi citeit komt dan bijvoorbeeld de drugs. 'Er is sprake van een geruisloos opdringende verslaving, onder kinderen wordt het steeds meer bon ton om mee te drinken'. Hij windt zich ook op over 'het gemak waarmee het roken wordt geaccepteerd'. Volgens hem zou het schijnheilig zijn om Jongeren het roken te verbieden, als de ouderen •er gewoon mee doorgaan. 'Kan tommy een appel mee brengen als hij naar buiten komt?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3