Nederduits gereformeerde kerk (Zuid-Afrika) wil niet in raad van kerken :B Vandaag fllslllêlll Leider satanskerk was In ons land Rechtse rabbijn in Israël in de ban Relatie met wereldraad vormt obstakel Onze adressen Koele kerken Beroepingswerk Pater Van Asten gaat trouwen Nieuwe boeken WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 KERK/BINNENLAND 2 Van een onzer redacteuren HAMMANSKRAAL, KAAPSTAD Dr. F. E. O'Brien Geldenhuys, de directeur voor oecumenische zaken van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika heeft de uitnodiging van de Zuidafri- kaanse raad van kerken om lid te worden van deze raad afgewezen. De raad deed de uitnodiging door middel van een resolutie, die ingediend werd door ds. E. Scharf van de evangelisch lutherse kerk van Transvaal en die unaniem werd ondersteund door alle honderd le den van de algemene vergadering van de raad van kerken. Tevoren was reeds In de Zuidafrl- kaanse pers druk gespeculeerd ovèr een eventueel 'toetreden van de grote blanke NG kerk tot de raad. Aanleiding voor de speculaties was het toetreden tot de raad van de zwarte Nederduits Gereformeerde Kerk in Afrika. In het conservatie ve blad Hoof stad. dat in Pretoria verschijnt, pleitte de bekende prof. Ben Marais voor het Lidmaatschap, maar het laatste woord is waar schijnlijk gesproken door dr. Koot Vorster, de broer van premier John Voster. Koot schreef in Hoof stad dat de relatie die de Zuidafrikaanse raad van kerken onderhoudt met die wereldraad een lidmaatschap voor de NG Kerk onmogelijk maakt. Lakens Dr O'Brien Geldenhuys noemde ln zijn afwijzing van de uitnodiging bovendien nog de rede van de voorzitter van de raad van kerken, ds. J. F. Thorne als aanleiding voor de weigering. Thorne sprak over de houding van de zwarte man tegen over de blanke, zodra in Zuid- Afrilka de zwarte volledige demo cratische rechten zou hebben ver kregen. Ook de secretaris-generaal van de raad van kerken. John Rees. ging uit van de stellige verwachting dat de dag niet ver me*" is dat de zwarte in Zuid-Afrik; zich zal meester maken van zijn rechten. Rees daagde de zwarte man uit. nu reeds openlijk te zeggen hoe hij de toekomst van de blanke in Zuid- Afrika ziet. wanneer de zwarte er de lakens uitdeelt. Ds. Thorne zei: 'De mensen die steeds het sterkst gestreden hebben tegen apartheid, eisen nueen ge heel zwarte leiding in kerk en staat. De mensen die het ergst vochten tegen het uitsluiten van zwarten uit leidende posities, ijve ren nu voor het uitsluiten van blankenen voor het bevoordelen van zwarten. Het is onrechtvaardig dat de blanken vroeger de vooraan - staande plaatsen in de kerk inna men. Is het niet even onrechtvaar dig als de zwarten nu hetzelfde wensen te doen? Indien een man een positie niet mag Innemen om dat hij zwart is. zou het dan niet even onjuist zijn als een blanke man wegens zijn huidskleur zou worden uitgesloten?' Samen delen John Rees riep op tot een deling van macht tussen blank en zwart in de kerk. Ons getuigenis zal pas effectief zijn, als we uit onze in stellingen ongelijkheid. onder scheid en racisme verwijderen. Hij riep op tot groter Inspanning op het gebied van zending en evange lisatie en tot 'radicale vroomheid', die zou bestaan uit een 'diepe be trokkenheid ep Jezus Christus als de Heer van het gehele leven, en tevens op de maatschappelijke no den van de dag van vandaag.' Na het toetreden tot de raad van de zwarte gereformeerden telt de raad van kerken 21 leden-kerken. Zes kerken hebben de status van waarnemer. Van de raad zijn voorts acht kerkelijke organisaties lid. Een kerkelijke organisatie Is waarne mer. Via deze kerken en organisa ties zijn tien tot vijftien miljoen mensen in Zuid-Afrika bij de raad van kerken aangesloten bijna driekwart van de totale bevolking. Behalve de vele onafhankelijke Af rikaanse kerken en de grote Zuid- Afrikaanse pinksterkerk (een half miljoen leden) zijn ook nog drie kerken van het gereformeerde type geen lid van de raad van kerken. Het budget van de raad is voor dit jaar vastgesteld op ongeveer vier miljoen gulden. Hiervan komt circa zestig procent uit Zuidafrikaanse bron. Ontspanning Ds. J. F. Thorne, de voorzitter van de raad van kerken in Zuid- Afrika. Gedurende de bijeenkomst ln Ham- manskraal nam de nationale confe rentie van de raad van kerken en kele resoluties aan. Zonder een te genstem aanvaardde de vergadering een verklaring waarin de maatrege len van de regering teneinde de spanning tussen de rassen tegen te gaan 'oppervlakkig' werden ge noemd. In de verklaring wordt de regering verweten dat zij 'de apart heid verder verscherpt door nog maals 200.000 mensen gedwongen te doen verhuizen naar 'een uitge strekte mestvaalt in Committees Drift' en door 'veel van haar bin nenlandse critici tot stilte te dwin gen door middel van terreur'. In de resolutie wordt gewaarschuwd, dat verdere pogingen tot het opleggen van totalitaire onderdrukking aan de bevolking van Zuid-Afrika al leen een gewelddadige confrontatie ln ons land bespoedigt'. De resolutie werd voorgesteld door ds. Douglas Bax, die reeds bekend is van de oproep tot dienstweige ring van een vorige conferentie in Hammamskraal. Bax is een presby teriaanse dominee, die» sterk werd afgevallen door twee van zijn presbyteriaanse collega's, die de toon van de resolutie wilden af zwakken. In de stemming bleek echter dat Bax een grote meerder heid van de honderd afgevaardig den achter zich kreeg. Een van de twee presbyteriaanse critici, ds. J. B. Hawkridge, kreeg echter spijt van zijn oppositie, nadat hem was gebleken hoe de zwarte vertegen woordigers ln de vergadering hem zijn tegenstand hadden kwalijk ge nomen. De conferentie besloot een bedrag van 211.000 rand ter beschikking te stellen voor hulp aan de gezinnen van politieke gevangenen in Zuid- Afrika. Dit bedrag is 80.000 rand hoger dan in het afgelopen jaar ter beschikking was voor dit doel. Er wordt op dit moment gezorgd voor 680 gezinnen. Dit aantal neemt nog van dag tot dag toe. Elk gezin ontvangt een bedrag tussen tien en 19 rand per maand. UIT VAN LEZERS Uitverkiezing (slot) In uw blad van 26 Juli geeft Van Doorne een recensie van het boek Moïra. maar in wezen is het een recensie van de leer der uitverkie zing. compleet met nieuwe exegese van Mattheus' 22 vers 14 enz. Hij verstout zich zelfs om van een cal vinistisch noodlotsgeloof te spre ken. Terwijl toch de apostel Paulus zijn brief aan Efeze begint met één groot loflied op de uitverkiezende God. die ons tevoren bestemd heeft om ons erfdeel te ontvangen, want ln liefde heeft Hij ons tevoren er toe bestemd als zonen van Hem te worden aangenomen. Ik begrijp dus Van Doorne niet. Weet hij het soms beter dan de apostel Paulus? Van Doorne schaart zich hiermee ln de rij van al die krantenschrijvers, radioreporters, televisiecommentato ren en dergelijke volksvoorlich ters. die op roekeloze wijze oude bijbelse gegevens nieuw, dat wil zeggen negatief, belichten en daar door twijfel zaaien ln plaats van te inspireren. Rotterdam 4 Jac. Minnaar Surinamers Keer op keer valt op te merken dat Surinaamse negers door journalis ten worden voorgetrokken. Bij elk geharrewar worden hun beelden op de televisie vertoond en in de kranten vermeld. Als er sprake is van een Surinaamse familie, dan wordt er tot onze verbazing een negergezin op de televisie vertoond. Als de negers de afschaffing van de slavernij vieren in de flat Gllphoe- ve. dan wordt dat op de televisie vertoond. Maar als de Hindoesta nen ln het Haagse Amicltla hun Immlgratlefeest vieren, wordt er met geen woord over gerept. Is dit geen discriminatie? Langs deze weg nodig Ik alle Journalisten van Ne derland uit mij te berichten hoe de Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3 steel ln de vork zit. Schrijf naar postbus 4347 in Den Haag. Den Haag Sadisme Nederland, dat zich zo gaarne in het buitenland als een achtens waardig en humanitair land voor doet, tolereert binnen zijn grenzen de meest afschuwelijke dierenmis handeling die zich maar denken laat. Zo werd ln een recent tv- programma de schandalige behan deling van jonge biggen getoond, die bewees dat de Nederlandse var kenshouderij een uitgesproken sa distisch karakter draagt. Zonder enige verdoving of andere pijnstil lende methode toe te passen wor den Jonge varkentjes met een ge wone tang. een stuk gereedschap derhalve dat voor andere doelein den is ontworpen, de tanden uitge trokken om te voorkomen dat de tepels van de zeug gekwetst zouden worden. Eveneens zonder verdoving worden deze diertjes van hun staart beroofd door dit lichaams deel af te snijden. Alsof deze mis dadige handelingen nog niet ge noeg zijn worden de biggen op een afschuwelijke wijze gecastreerd. De manier waarop dit geschiedt ken merkt de diepte minaphting welke de Nederlandse veehouder voor het aan zijn zorg toevertrouwde leven de schepsel koestert. En wat is nu de achtergrond van deze schande lijke folteringen? Omdat Duitsland, de grootste afnemer van Nederland varkensvlees. uitsluitend geca streerde varkens accepteert, worden de biggen massal gecastreerd als ze drie weken oud zijn. Ondergeteken de heeft in de organen van de buitenlandse organisaties op die- renbeschermingsgebied een oproep tot de buitenlandse dierenvrienden- (innen) geplaatst om alle produk- ten van de Nederlandse veehouderij te boycotten zolang dergelijke ma lafide praktijken in ons land be dreven worden. Rotterdam Helsinki De volken ktmnen tevreden zijn: president Ford heeft gepleit voor de mensenrechten, toe te passen door de tegenstanders (twee jaar gele den, toen de B52 angst en dood verspreidde, golden die rechten niet Vietnam is vergeten) en nu constateert hij dat de weg is vrijge maakt voor nieuwe pogingen om te komen tot troepenvermindering in Europa. Wat is hier in 't geding: huichelarij of domheid? Ford, als hoogste man, moet weten dat het eigenlijke van de krijgsmacht niet meer ligt in de kazerne maar in het laboratorium. Had de president aangekondigd dat de research zou worden ingekrompen en had hij gevraagd dat de tegenpartij over eenkomstige maatregelen zou tref fen. dan had de wereld verruimd kunnen ademhalen. Ware kerk De vrijgemaakte ds. D. van Dijk is er blijkens zijn artikel in de geref. kerkbode voor Groningen, Friesland en Drente aangehaald in Trouw/Kwartet van 4 augustus heilig van overtuigd dat 'de erk, waartoe ik behoor, de ware kerk is en naar schrift en belijdenis is ieder van u schuldig zich daarbij te voegen'. Kerk en belijdenis worden met een hoofdletter geschreven, nog steeds, alsof het onwankelbare grootheden zijn. Enkele opmerkin gen: De ware kerk is hier natuur lijk de vrijgemaakte kerk, binnen- verband wel te verstaan. De bul- tenverbanders 'doen daar niet meer aan mee' noch de chr. gereformeer den, om van 'gewone' gereformeer den maar niet te spreken. De chris tenen, die zich niet meer gebonden weten aan enig kerkverband en die komen er steeds meer in deze tijd behoren zeker niet tto deze ware kerk. Als men spreekt van een ware kerk, dan moet er ook een minder ware kerk zijn, ja zelfs een valse erk. Dit nu is onzin! Er kunnen wel minder ware en valse kenmerken aan een kerk zijn, maar dat raakt 'de' kerk niet. De kerk ik spreek liever van gemeente is daar. waar zondige mensen Jezus Christus aannemen als hun verlos ser en zaligmaker, wedergeboren kinderen Gods (Joahnnes 3). Wie durft zulke mensen buiten de kerk te sluiten? In deze tijd, in dit ontzettende tijdsgewricht, dient die gemeente zich te manifesteren als een hechte eenheid rondom haar ene Hoofd: laten de zg. ware en minder ware kerkmuren maar scheuren! De Heer herstelle Zijn gemeente rondom Zijn ene avond maalstafel: wat zal dat een feest zijn! Amsterdam De stichter van de satanskerk, dr. Anton Szandor Lavey, met twee van zyn volgelingen. Rechts de Nederlandse leider van de groe pering, Martin Lamers. door Aldert Schipper AMSTERDAM Tijdig hadden wij ons vervoegd bij het Amster damse Hilton-hotel, waar de heer Anton Szandor Lavey de pers te woord zou staan. Dr. Lavey wordt door zijn volgelingen 'de zwarte paus' genoemd. Aan hem enkele welgemikte vragen over het sata nisme te mogen stellen was een buitenkansje dat wij ons niet lie ten ontgaan. S. de Jong Apartheid (9) Amerongen P. Verburg Terug van een reis van 46 dagen per auto door Zuid-Afrika las ik het artikel van Marja Kroef over het toerisme naar dat land. Het bevat vele onwaarheden of een zeer een zijdige voorlichting. Vanaf het vliegveld Jan Smuts tot het eind van de reis hebben we geen enkele vorm van censuur of controle mee gemaakt. Dat er delen van het land verboden zijn. bv. de townships of de bantustans, is niet waar. Voor de bantustan verstrekt de regering Vorster niet het visum maar de eigen regering. Dat een toerist die in dit land reist niets te zien krijgt van de omstandigheden waaronder de bant us leven ls onzin. Krijgen ze dan alleen een blinddoek voor? Juist omdat wij vorig jaar de lan den Kenia en Zambia bereisd heb ben. konden we vergelijken. De zwarte mens in Zuid-Afrika heeft het veel beter dan Ln die landen. Waarom boycot? Als het waar is wat Marja Kroef schrijft dan komt elke toerist terug als een groot tegenstander van de apartheid. De Nederlander is nog kritisch genoeg om zelf te denken. Boycot is dom me angst en bevoogding. Heemstede P. W. de Koning Waarom CDA? Waarom één christelijke politieke partij? WIJ kunnen nu doen wat Christus heeft gebeden! Lees Jo hannes 17 vers 20: 'En lk bid niet alleen voor dezen, maar ook voor hen. die door hun woord in Mij geloven, opdat zij allen één zijn'. Waarom CDA? Omdat Christus dat graag wil. Badhoevedorp W. L. K. van Oosten De directie van het Amstelhotel had de zwarte paus liever niet bin nen haar veste, maar die van Hil ton wilde niet zo kinderachtig doen en had de Nassau-zaal gereserveerd, die om twee uur precies openging. De zwarte man liet echter nog even op zich wachten. Een ongezochte gelegenheid om ons te onderhouden met een van zijn volgelingen, een meisje dat werkzaam is als deur wacht bij de sexclub van een van de Nederlandse Satanlsten. Aan het 'echte werk' ln haar baan kwam zij nog niet toe. bekende zij ons spij tig. Maar haar chef had haar voor de gelegenheid wel vrijaf gegeven. Er is dus nog hoop. 'Het is een goeie man', die zwarte paus. zei het meisje. 'Je hebt echt geestelijk contact met hem'. Het meisje was geheel in het zwart gehuld. 'Ook mijn onderkleding'. voegde zij er ietwat overbodig aan toe. Het werk in de porno- en sex-business stond haar bijzonder aan. Het geloof in het satanisme gaf haar de daarbij behorende geestelijke achtergrond, want ook hier behoren het geloof en de werken vermoedelijk niet te worden gescheiden. Het meisje vertelde mij dat zij ln vroeger Jaren, toen zij nog in Win schoten woonde, onze krant ook placht te lezen, maar tegenwoordig, 'sinds ik bij de kerk van satan ben. ben ik lid van de Telegraaf. In de satanskerk vond zij talrijke geest verwante vrienden en vriendinnen. Zij voelde zich nu een geheel ander mens. "De rest kan me niet sche len'. Droeve heer Toen was het moment aangebro ken, dat het voorwerp van haar verering binnentrad, voorafgegaan door een droeve heer. die zich niet voorstelde, maar die later geïrri teerd raakte, toen wij zijn meester vroegen of er veel sex-exploitanten onder de satanisten zijn. De droeve jongeman zal dus wel Martin C. Lamers geweest zijn. een beginnend zakenman in liefde die. naar later bleek, ruimschoots voldoet aan het ideaal van de heer Lavey. En die iets te maken schijnt te hebben met het satanisme. Lavey zei dat in West-Europa en in de Verenigde Staten talrijke satanisten wonen, ook al weten zij het van zichzelf niet. Voor hün gerief zal binnen kort ook in ons land het Boek van Satan in de boekhandel te krijgen zijn. Om ons een voorproefje te geven, las 'Lamers' alvast een hoofdstukje voor uit dit werkje, dat stijf staat van opmerkingen zoals 'dood aan de zwakke', 'lof zij de sterke' en 'we maken ons los van conventies, die niet tot succes lel den.' 'Waarom zou ik mijn vijand niet haten? Liefde levert geen suc ces op.' Volgens dr. Lavey heeft de mens het Instinct van een prooidier en is dat maar goed ook. 'Haat uw vijanden met hart en ziel', is zijn wijsheid. Vertraagd Terwijl 'Lamers' deze belangwek kende inzichten van zijn baas voor leest, zit de opperpriester zelf duf voor zich uit te staren. Hij beweegt zich als een vertraagde film. Pas wanneer de vertegenwoordiger van een regionale krant hem ernstig op de man af enkele gewetensvragen voorlegt, komt hij tot leven. 'Is de kerk van satan een kerk van vra gen of van antwoorden? vraagt de man. Dat is spekkie naar satans bekkie. 'We zijn beide', meldt hij diepzinnig. 'Wij houden sommige dingen heilig. We zijn bijvoorbeeld bijzonder gehecht aan romantiek en nostalgie. En we zijn trots op het kwaad, zolang het niet pijnlijk is voor anderen. De hogepriester wenst zijn leer niet te zien als een filosofie, maar als een way of life, waarin het redelij ke eigenbelang een vooraanstaande plaats inneemt. Hij verwacht vooral veel aanhangers uit de middengroe pen als zijn volgelingen te kunnen boeken. Maar het lidmaatschap is Van een correspondent JERUZALEM 'Het hele Huis van Israël' zal in het vervolg het Israëlische parlementslid rab bijn Sjlomo Lorincz moeten mij den als een melaatse. Men mag niet met hem bidden, eten, spre ken en zitten. Rabbijn Sjlomo Lorincz, van de vijf zetels bezettende ultra-rechtse par tij Agoedat Jisraeel is door de Op- perrabbinale Raad van Israël in de ban gedaan, omdat hij in het par lement opperrabbijn Sjlomo Goren van Isral vergeleek met veldmaar schalk-president Idi Arnin van Oe ganda. Amin ls geen vriend meer van Israël. Hij heeft zelfs nog niet zo lang geleden betoogd, dat Hitier gelijk had met het ombrengen van joden. Klacht Rabbijn Lorincz, woordvoerder van wat velen beschouwen het meest conservatieve deel van het religieu ze jodendom, klaagde tijdens een pa riemen tsdebat met minister van godsdienstzaken Josef Burg erover, dat de Israëlische opperrabbijn Sjlo mo Goren op nogal ergerlijke wijze vriendjespolitiek bedrijft bij het benoemen van rabbijnen ln rabbi nale gerechtshoven. Rabbijn Lo rincz besteedde een deel van zijn speech om zijn gal te spurwen over de opperrabbijn, die door velen van zijn groepering als te progressief wordt beschouwd. Hij bracht daarbij in het geding, dat de opperrabbijn, tot voor enige jaren opperrrabbijn van het Israë lische leger, het embleem van de parachutisten draagt, een embleem dat ook de borat kan sieren van de Oegandese president Idi Amin, die bij het Israëlische leger een oplei ding tot parachutist heeft gekregen. 'Mijnheer de voorzitter', zei rabbijn Lorincz in het parlement', ik wens een feit te onderstrepen, dat op zichzelf niet nieuw is. Wij zijn hier ln Jeruzalem, de stad van de Tofa, de hoofdstad van Israël en niet ln Kampala, de hoofdstad van Oegan da. Het embleem van de paratroe pers, op zich zelf belangrijk, is niet Indrukwekkend als het rabbinaat op het spel staat, de benoeming van rabbinale rechters en de op rechtheid. Merwaardigerwijs heeft in Kampala ook iemand het em bleem van de paratroopers'. Antwoord Het antwoord van opperrabbijn Sjlomo Goran, liet niet lang op zich wachten' De Opperrabinale Raad, waarvan hij vice-voorzitter is. kwam tot de conclusie, dat de woorden van rabbijn Sjlomo Lo-, rincz waren 'ongehoord ln het land en iedere jood in en buiten Israël zullen schokken'. De Opperrabblna- le Raad besloot de rechtse rabbijn in de ban te doen, een maatregel die in Nederland Spinoza en Da Costa heeft getroffen, maar dan wegens hun van het jodendom af wijkende ideeën. Nog nimmer voor dien heeft de Opperrabinale Raad van Israël de ban uitgesproken. Rabbijn Lorincz was er overigens niet bijster van onder de indruk. 'Als Gods naam wordt misbruikt, hoeft men voor een rabbijn geen eerbied te hebben. Evenals Amin is Goren een onevenwichtig mens. Bedden zouden er goed aan doen, af te treden', gaf het parlementslid als reactie. lang niet voor ieder weggelegd. Van elke tien aanmeldingen wordt er wellicht slechts een aangenomen. Behalve in Amsterdam, dr. Lavey kijkt verliefd naar zijn volgeling Lamers, behalve in deze stad zijn er ook nog enkele uitverkorenen in Rotterdam, meest vooraanstaande lieden ln het zakenleven en de industrie aldus de Amerikaan. Suc cesvolle mensen, schrijvers, kunste naars en journalisten, voegt hij er met een uitnodigende glimlach aan toe. Bescheiden Lavey plaatst zichzelf trouwens be scheidenlek in een rij van minder succesvolle lieden, zoals Galiléï en Copernicus. Maar hij noemt Machi- avelli ook als zijn voorbeeld. En Hitier? Dr. Lavey verliest zijn ge duld niet. Even- glijdt zijn hand over het bevallige gouden oorknop je dat zijn overigens kale schedel siert. 'Wij hebben enkele goede theorieën van het fascisme overge nomen, maar wij zijn niet racis tisch. Alle groepen brengen briljan te mensen voort'. Waarom Lavey zijn groepering Tcerk' noemt ont hult hij tenslotte ook nog. Wanneer je dit woord gebruikt dan trekt dat de aandacht, 'en dat is alles wat wij wilden.' PARIJS Kerken, catacom ben en de gevangenisruimte van de conciergerie in Parijs oefenen de laatste dagen een sterke aantrekkingskracht op toeristen uit. Er is echter geen sprake van een plotseling ge stegen belangsteilinng voor heiligdommen, skeletten of geschiedenis: de bezoekers ge nieten van de weldadige koelte binnen de dikke muren. PISTOLEN Telkens weer blijkt dat allerlei lie den over een pistool beschikken., wat blijkbaar onvermijdelijk tot schietpartijen moet leiden. We heb ben een pistolen - Paultj e, een man die er de twijfelachtige eer in stelt in wapens te handelen. In de krant van vorige week donderdag stonden twee berichten die mij hierover weer aan 't denken zetten. In Den Bosch werd tegen een man negen maanden geëist vanwege het feit dat hij zijn vrouw met eenpistool bedreigd had. Mijns inziens In de huidige verhoudingen een gerecht vaardigde eis. Wanneer denkt men een einde te kunnen maken aan allerlei schietpartijen en aanranr dingen zolang allerlei mensen met wapens rondlopen? Waarvoor heb ben ze zo'n wapen nodig? En hoe is het mogelijk dat, zoals iemand mij verzekerde, iedereen aan een pis tool kan komen? Is dat niet in de hand te houden? Is het eenvoudig onder zich hebben van een vuurwa pen (ook geweren) tenzij hij een funktie heeft bij de politie of een dergelijkeinstantieniet voldoende om iemand strafbaar te stellen? In Amerika is Oom Momo, één van de voornaamste gangsters van Chicago overleden. Zijn eigenlijke naam was Sam Giancana en hij kwam in het nieuws doordat gebleken is dat de IA hem huurde om Fidel Castro om te brengen. De krant die het meldde vergiste zich door te stellen dat hij miljoenen verdiende. Ik denk dat die man nooit iets anders dan straf verdiend heeft en wat die miljoenen betreft, die heeft hij al leen maar gestolen en gekaapt. Te veel aandacht aan dergelijke figu ren besteden lijkt mij onjuist. Ze stellen zich zelf buiten de mmenselij- ke samenleving met hun bevelen tot het vermoorden van iemand die •ze niet aanstaat 'alsof ze een eitje pelden'. Het wordt tijd dat mensen nog beter' tegen eigen driften be schermd worden door een strenger toezicht op wapenbezit. NED HERV KERK Aangenomen naar Oud-Alblas (te- oz., nadere beslissing)A. Breure te West broek. GEREF KERKEN Benoemd tot legerpredikant (vor mingswerk landmacht)JTerhorst te Amersfoort. GEREF KERKEN VRIJG- Beroepen te Haulerwijk: T. Wendt kand. te Kampen; te Oldenhove: A. Veldman kand. te Kampen. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo (Michigan. VS)D. Hakkenberg te Lisse. ROME Peter Theo van Asten, die tot vorig jaar ln Rome ver bleef als algemeen oerste van de witte paters, heeft zijn congrega te verlaten om te gaan trouwen. Van Asten werd bekend door zijn besluit in 1973 om alle witte pa ters terug te trekken uit Mozam bique wegens de steun van de bisschoppen aan het Portugese kolonialisme. In 1971 nam Van Asten deel aan de bisschoppensynode in Rome als vertegenwoordiger van de al gemene oversten. Hij vToeg er on der meer om meer begrip voor priesters die trouwen. 'Zouden de zorg voor kinderen of de liefde voor een vtouw echt gevaarlijker zijn voor een priester, dan het zich bekommeren om rijkdom en wierookgeur?', vroeg Van Asten. Hij drong ook aan op een herzie ning van de levensstijl van de hiërarchie. Hij zei: 'Het ls een feit dat de kerk vaak gelijkgesteld wordt met de kapitalistische we reld door de volken, die daar niet toe behoren. De kerk heeft te vaak, ln de ogen van niet-christenen, de Indruk gewekt het geweld te veroordelen tegen rechtse regiems, terwijl zij het geweld tegen linkse regiems stilzwijgend aanvaardde'. Het bericht van pater Van Asten de missiecongregatie heeft verla ten, is in Nederland heel hard aangekomen. Dit zei de provincia le overste, pater C. van der Brand. Hij vermoedt dat het nog harder aankomt, in Tanzania, waar hij van 1955 tot 1967 verantwoorde lijk was voor de opleiding van de Afrikaanse priesters. Hetty Mooi, Marijke Mooi: TEX TIELE WERKVORMEN VOOR KIN DEREN. Uitg. Cantecleer BV, de Bilt, 161 blz. Prijs 24.50. Wie kinderen (5 tot 12 Jaar) met het creatief be- en verwerken van textiel vertrouwd wil maken, kan terecht bij Hetty en Marijke Mooi. Zij stelden een handig ingedeeld educatief en aantrekkelijk boek sa men waarin zo'n beetje alles waar een kind zich op dit terrein in kan uitleven met duidelijk aangege ven werkwijzen aan de orde komt. Het werk is Ingedeeld ln diverse rubrieken, om. breien, we ven, haken, vlechten, werken met kralen en zelfs naaien op de ma chine. Bij elk onderdeel wordt de geschikte leeftijd vermeld. Deze praktische uitgave kan een uitstekend uitgangspunt zijn voor textiel-experimenten met kinderen; thuis of ln groepsverband. Naast goed uitgevoerde leuke suggesties ls tevens ruimte gelaten voor eigen Initiatief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2