Warmte blijft broeien Verkeer Nieuwe Leidsc Courant Gij zeihouders komen "beloften niet na Israëlische acties op Libanese kust L> Misbruik watersnoodhuisjes !n deze krant IJs- 'en drankverbruik verdubbeld- met Nieuwe Haaöse Courant WerkJoosheid weer verslechterd - pag. 3 Aiiülieberieiitfcii en met Zogezegd Einde van Black Beauty voor tv Deel gevangenen niet vrij FBI gelooft dat Hoffa dood is Verschil van mening over uitleg van veiligheidsverdrag Aanvraag voor het faillissement van scheepswerf blijft Faillisement aangevraagd voor Boltini Trouw heeft ook altijd wat. Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. °4/IV Vl hoort bij u. 5 mild rekte, deling iréén tion II Trouw kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (Tel. 020-220383)Op zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13.52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 AMSTERDAM De 140 hou ten woningen, die de Oosten rijkse vakbeweging in 1953 ter leniging van de waters noodramp aan Westerschou- wen heeft geschonken, blijken door de gemeente als melk koetje te worden gebruikt. De meeste van deze pittoreske wo ninkjes zijn volgens het NW in gebruik als vakantiehuis, waar goed gehonoreerde beoe fenaren van de vrije beroepen e.d. er een goedkope tweede woning aan hebben. In het blad 'De vakbeweging' consta teert het NVV nogal nijdig dat deze 140 woningen een sociale recreatiebestemming behoren te krijgen. De vakcentrale wijst er daarbij op dat het zeker niet de bedoeling was van de Oos tenrijkse zustervakcentrale dat deze woningen door de ge meente voor 3500 gulden per jaar als tweede woning zouden v-orden verhuurd. De zaak is opnieuw actueel ui gedeputeerde staten en het mi nu nisterie van volkshuisvesting het restant woningen dat nog permanent bewoond wordt (42) wil laten ontruimen. Ze vol doen niet aan de bouwverorde ningen, 'Daar valt weinig tegen in te brengen aangezien ver gunning is gegeven voor ver vangende nieuwbouw', zegt het NW. 'Alleen zou de provinciale overheid zich er wel op mogen bezinnen of de ontruimde huis jes ook bij het gemeentelijke goudmijntje terecht moeten komen', aldus de vakcentrale. ka- Engels arsiteit aat 25, C 19 sbedri|i Baer jelegei en al iden tapk. Wij krijgen de indruk dat -met spitsvondigheden wordt gepro beerd het gebruik van homeo- patische middelen tegen te gaan. Herman W. J. den Hartog, adjunct-hoofdredacteur van tijdschrift 'Natura Docet' over -plannen van staats secretaris Hendriks. Minder warm Aanvankelijk een lokale on weersbui, voornamelijk in het zuiden en westen van het land. Overdag droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Minimumtemperaturen rond 19 graden cn de middag- temperaturen van 25 tot 30 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend droog en zonnig, afgezien van een lokale on weersbui. Middagtemperatureu omstreeks 27 graden. Morgen zon op: 05.10 onder: 20.21 maan op: 05.15 onder: 19.50 ,L Binnenland Geboeid wordt Jun Nishikawa naar het vliegveld van Tokio ge bracht. Hij is één van de vijf gevangenen die door de Japanse regering zjjn vrijgelaten op eis van de gijzelhouders in Koeala Loempoer. KOEALA LOEMPOER (Reuter, AP) Doordat de gijzelhouders hun toezeggingen maar voor een deel nakomen vergt de afhande ling van de gijzelingszaak in Koeala Loempoer veel meer tijd dan werd verwacht. De Nederlandse jeugd is over het algemeen beslist niet zo ongezond, meent dokter F. Wafelbakker, hoofd van de af deling jeugdgezondheidszorg op het ministerie van volks gezondheid. Daarbij wijst hij op de gestegen lichaamslengte en onder meer ook op het feit dat zowel de meisjes als de jongens over het algemeen eerder.geslachtsrijp zijn dan vroeger. Wat hem wél zorgelijk stemt is het feit dat er vaak te veel, te vet en te zout ge geten wordt. Het verbaal staat op pagina 3. Hoewel de eis tot vrijlating van vijf leden van het Japanse Rode Leger die in Japan gevangen zaten is ingewilligd en het vijftal op de luchthaven Soebang bij Koeala Loempoer zijn aangekomen, hadden hun collega's die vijftig mensen in gijzeling houden, nog steeds niet de 37 Maleise gijzelaars vrijgelaten, zoals zij hadden toegezegd. Zij lie ten alleen eerst een oude vrouw gaan en later een Australische vrouw met drie kindet*em, drie Amerikanen en twee Malexsiers. In een verzekeringsgebouw in het centrum van Koeala Loempoer zit ten sinds maandagochtend de gij zelaars vast. Bij de onderhandelin gen over hun vrijlating vormen de vraag waarheen de overvallers met hun vrijgelaten medestanders wil len en kunnen gaan, en het punt of zij tijdens de vlucht naar deze nog onbekende bestemming hun wapens mogen meenemen, de voor naamste st-ruikelpunten. Maleisë heeft voorgesteldi dat de Japanners naar Syrië vertrekken. Naar ver luidt heeft echter tot dusver geen enkel land zich bereid verklaard de leden van het 'Rode Leger op te nemen. Wat de wapens betreft is tot dusver elke eis van de overval lers om hun wapens bij zich te mogen houden, afgewezen. Andere moeilijkheden bij het over leg vormen de details van de wijze waarop de Japanners naar het vliegveld zullen gaan. De overval lers zijn erg achterdochtig. Zij vre zen kennelijk dat hun een valstrik wordt aangespannen. Ook zouden de gijzelhouders plotseling geld vragen. Hoeveel si niet bekend, maar het zou een 'zeer hoog bedrag' zijn. (ADVERTENTIE) Buitenland New York moet buikriem strak gaan aanhalen 7 Kerk Nederluits gereformeerde kerk wil niet in de raad van kerken in Zuid-Afrika 2 Economie Nederland hQpg.op ranglijst van rechten ihgezetenen 11 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Even puzzelen 4 Commentaar 5 Dichtbij en verder Weeroverztcht Wetenschap en techniek 7 Familieberichten 12 DETROIT (Reuter) De federale recherche (FBI) gelooft dat Jimmy Hoffa. de vermiste ex-voorzitter van de Amerikaanse Transportbond, is ontvoerd en vermoord en dat men nooit zijn lijk zal vinden. Dit is dinsdag in FBI-kringen meegedeeld. De 62-jarige Hoffa verdween zes da gen geleden. De federale recherche zou weinig hoop hebben ooit de hele geschiedenis van wat hem is overko men, te ontsluieren. Journalisten de klos MOSKOU (UPI) De Sow- jet-Unie vindt dat. over het verlenen van in- en uitreis visa voor regelmatig gebruik aan buitenlandse journalis ten moet worden gepraat met het land waar zij van daan komen, niet met de journalisten zelf. Anders kan volgens de Russen de passage in het. veiligheids verdrag dat vorige week werd ondertekend niet wor den uitgelegd. Toen twee Amerikaanse journalisten die vast in Moskou zijn ge stationeerd om zo'n regel matig te gebruiken visum vroegen kregen zij te horen 'dat dat zomaar niet ging'. Volgens een woordvoerder van de ministeriële persaf deling in Moskon waar de twee journalisten hun ver zoek hadden gedaan, bete kent de tussen zin 'op basis van regelingen' in 't veilig heidsverdrag dat over het verlenen van dergelijke visa aan journalisten moet. wor den onderhandeld op rege ringsniveau. De tropische hitte gisteren bracht velen ertoe verkoeling te zoeken in, op of bij het water. De zwembaden in ons land waren overvol, zoals hier het Sloterparkbad in Amsterdam, waar honderden genoten van het verfrissende water. Van onze verslaggevers AMSTERDAM Hoewel cijfers nog moeilijk zijn te krijgen, mag worden aangenomen dat er bij deze warme temperaturen, die blijkens de voorspellingen nog wel enige dagen zullen voortduren, over het algemeen tweemaal zoveel wordt gedronken als normaal. De ijsverkoop ligt in deze dagen 50 procent hoger De stranden en zwembaden zijn iedere dag overvol. Voor de exploi tanten van strandtenten vallen er eindelijk goede zaken te doen, na het erg matige voorseizoen en de teleurstellende klandizie Ln voor gaande jaren. OVerigens is het de laatste dagen zelfs te warm voor terrasbezoek en de door glas be schutte strandterrassen zien er sinds vorige week vrijdag dan ook nogal verlaten uit. In het algemeen hebben de horeca bedrijven niet te klagen. 'Maar we 'hebben nog heel wat in te halen', aldus een woordvoerder van het bedrijfschap horeca. 'De zomer van 1974 was slecht en in onze branche werden tijdens en na de oliecrisis, en na de 1-november-wet van 1974 flinke verliezen geleden'. Dagelijks worden miljoenen ijsjes en flessen limonade en bier ver kocht. Een aantal fabrikanten heeft extra personeel en voertuigen moe ten inschalen om de dranken zo snel mogelijk bij de handelaren te krijgen. Emballageproblemen heb ben zich in het algemeen nog niet voorgedaan. Volgens een woord voerder van Heineken is er een opvallende vraag naar frisdranken, hoewel op gezag van een zegsman van het centrale brouwerijkantoor ook gemeld kan worden dat de vraag naar bier niet gering is. Met betrekking tot het ijs wordt een goed ijsjaar verwacht, al zal het geen topjaar worden, omdat het voorjaar matig was. Qpk de Ijsfa- brikanten hebben na vorig jaar wel wat in te halen. Loopbruggen Op de technische hogeschool in Eindhoven zijn gisteren op last van de bedrijfsgezondheidsdienst enkele loopbruggen tussen de verschillende gebouwen gesloten. De temperatuur in deze geheel door glas afgesloten TEL AVIV, TYRUS (Reuter, UPI, AP) De Israëlische strijd krachten hebben gisteren twee vergeldingsacties uitgevoerd tegen Palestijnse kampen m de buurt van de Libanese havenstad Tyrus. Bij de aanvallen zijn volgens Palestijnse woordvoerders 16 mensen gedood, onder wie vier Libanese officieren, en vielen er 44 gewon den. loopbruggen was zo hoog opgelopen dat het levensgevaarlijk wérd er nog langer gebruik van te maken. Vorig jaar werden de loopbruggen ook al enkele keren gesloten verkl aard voar hartpatiënten. Nu geldt bt verbod voor iedereen. Overigens ls gisteren op de Eindhovense TH een tropendienst ingevoerd, wat betekent, dat iedereen om half een naar huis gaat. In Arnhem werden gistermiddag de ambtenaren op het stafhuis om half drie naar huls gestuurd, omdat werken in het van veel glas voorziene gebouw niet meer mogelijk was. Ook ambtena ren van andere diensten mochten naar huis. als ze niet meer tegen de warmte konden. Een jonge vrouw is ln Arnhem tijdens het zonnebaden door een glazen dak gevallen. Toen zij op stond, gleed ze uit en kwam ze op een ruim twee meter lager gelegen vloer terecht. Ze liep enkele schaafwonden op. In het Arnhemse openluchtzwembad Klarenbeek is maandagavond de badmeester ge molesteerd door een groep van on geveer 25 jongens, nadat hij drie jongens die klandestien in het zwembad waren, had betrapt. Bij het sluiten van het bad werd de man aangevallen en met een steen aan het hoofd verwond. Ook werden vernielingen aan zijn auto aange bracht. Bij Harderwijk ontstond dinsdagochtend een wisselstoring ln de spoorbaan, doordat de staal draden waarmee de wissels worden bediend door de warmte waren uit gezet. De storing leidde tot vertra ging in het treinverkeer. Bosbranden Een aantal gemeenten in bosrijke delen van het land heeft de bevol king gemaand tot grote voorzich tigheid met vuur. In bos- en heide gebieden is een gevaarlijke situatiè ontstaan: een achteloos weggewor pen peukje kan veel natuurschoon in vlammen doen opgaan. In het artillerieschietkamp 't Harde heeft gistermiddag een heidebrand al drie hectare heide verwoest. De brand is waarschijnlijk een gevolg van het schieten. In elk geval zijn de schietoefeningen tot nader order gestaakt. In het Drentse Nieuw- Balingen (gemeente Westerbork) heeft een heidebrand zeven \tot acht hectare heidegrond vernield. De eerste actie, die gistermorgen vroeg plaats vond volgde op een botsing tussen een Israëlische pa trouille en een aantal Palestijnse commando's, waarbij een Israëlir en een Palestijn om het leven kwa men. Volgens ooggetuigen landde er om twee uur in de ochtend een Israëlische eenheid in rubberboten op de kust bij het Palestijnse kamp El-Buss in de buitenwijk van Tyrus. Tijdens de landing beschoten Is raëlische kannoneerboten de kust met raketten en graneten waarvan er e-nkele op een aangrenzende ka zerne van het Libanese leger te recht kwamen, waardoor de vier officieren gedood werden. De gelandde Israëlische comman do's verwoesten een aantal huizen en hutten in het kamp en bij de daaropvolgende gevechten werden vlji.' Palestijnse guerilla's gedood. De hele actie duurde ongeveer drie kwartier. Volgens een Palestijnse woordvoerder werden de Israëli's met zware verliezen teruggedreven, maar vanuit Israël werd gemeld dat alle militairen behouden waren te ruggekeerd. ROTTERDAM De faillissements aanvrage tegen de scheepswerf Van der Werf ln Deest gaat door. De vakbonden zijn er in een ge sprek met de president-commissaris en de directeur van Bodewes, de grootste schuldeiser, er niet in ge slaagd dit bedrijf van de aanvraag af te brengen, aldus de heer C. Boender, districtsbestuurder van de Industriebond CNV. De tweede Israëlische aanval vond ongeveer 12 uu*- later plaats nadat een Palestijnse guerrilla-eenheid die zich 'de wolken uit de hel' noemt een tegenactie had ondernomen en aanvallen had uitgevoerd op het Israëlische grensplaatsje Kiryat Shmonah. Volgens een Palestijns communiqué heeft deze eenheid een aantal raketten op het dorp afgevuurd, die verschillende bran den hebben veroorzaakt. Bij deze aanval kwamen volgens Palestijnse woordvoerders zeven mensen om het leven Volgens het opperbevel in Israël zijn alle vlieg tuigen veilig op hun basis geland. UTRECHT De Nieuwe algemene bedrijfsvereniging in Amsterdam, heeft het faillissement aangevraagd van de stichting Boltini 1973, waarin het circus Tony Boltini is onderge bracht. Vanmorgen om kwart over elf dient de aanvraag voor de arron dissementsrechtbank in Utrecht, zo heeft Tony Boltini gisteravond laten weten. Het gaat om een schuld bij de be drijfsvereniging en bij de fiscus van meer dan een half miljoen. Hangen de een hernieuwd verzoek aan de rijksoverheid om ondersteuning heeft de stichting uitstel van betaling aangevraagd om het verdere verloop van de huidige tournee, die nog 72 plaatsen moet aandoen, veilig te stellen. Boltini zegt dat het circus ln staat is de normale schulden na te komen. Heel Europa is het sinds Helsinki eens over dingen als een vrijer verkeer van mensen en ideeën. Maar het elastiek in de formuleringen wordt al beproefd: buitenlandse correspondenten in Moskou lopen toch tegen problemen aan. Is vrijheid rekkelijk? Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats:_ _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: AHrpg- Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwnrt-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte onder-' wetse locomotlefmodollen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. J O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, orl gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers.'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Tm,.. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1