Premier Gandhi wil wet wijzigen om straf te ontlopen Koerdische leiding vertrouwt verzoenend gebaar Irak niet Israël en VS weer dichter bij elkaar Philippijnen willen relaties met Moskou Troika bestuurt nu Comoren-eilanden Koperrijk Bougainville wil onafhankelijk worden Losgeld gevraagd voor Hof fa Marcos spoedig naar Sowjet-Unie Weer toenadering tot Frankrijk Japanse premier Miki praat met Ford over Korea Duizenden blanken voor snel vertrek in Angola betogen Strijdbare groepen blijven vrijheidsideaal trouw DINSDAG 5 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 7 I NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) De Indiase regering van premier Indira Gandhi heeft bij het j parlement een wetsontwerp ingediend tot zodanige wijziging van de kieswet met terugwerkende kracht, dat de punten waarop de premier door een hooggerechtshof schuldig is bevonden, niet meer strafbaar zijn. I Het ontwerp wordt vandaag nog in beide huizen van het parlement be- handeld en de uitslag van de stem ming zal zeker in het voordeel van mevrouw Gandhi uitvallen omdat baar regerende Congrespartij er een meerderheid heeft. Bovendien I zit een groot, deel van de leiders van de oppositie in de gevangenis i en worden de vergaderingen door de nog overgebleven oppositielei ders geboycot. Waanemers zien de- I ze nieuwe maatregel als de belan grijkste sinds de afkondiging vart de noodtoestand en achten de posi tie van de premier sterker dan ooit. Als het parlement de wetswijziging heeft goedgekeurd wordt het voor het oppergerechtshof, waarbij me vrouw Gandhi in beroep is gegaan tegen haar veroordeling, overbodig om de zaak nog verder af te hande len. Premier Gandihi was in beroep gegaan tegen de uitspraak van het hooggerechtshof van Allahabad I waar zij wegens corrupte verkie zingspraktijken veroordeeld werd tot het niet meer mogen bekleden van openbare functies gedurende zes jaar. Hangende haar beroep kreeg zij toestemming premier te blijven. Inmiddels was er in het land grote onrust ontstaan en mevrouw Gand- INDIRA GANDHI hi kondigde de noodtoestand af en liet leden van de oppositie arreste ren (naar schatting zijn 25000 mensen gevangen genomen) om een campagne voor haar aftreden te vermijden. Volgens het Ameri kaanse weekblad Newsweek zijn de nog overgebleven politieke tegen standers van mevrouw Gandhi on dergronds gaan werken om een verzetsbeweging te vormen tegen wat zij haar dictatuur noemen. Zij zouden voornamelijk via kleine ac tiegroepen werken en illegale lite ratuur verspreiden, stakingen orga niseren en campagnes van burger lijke ongehoorzaamheid proberen op te zetten. Volgens één van de voorstellen van de wetswijziging mogen de werk zaamheden die ambtenaren in functie verrichten tijdens een ver kiezingscampagne niet meer wor den beschouwd als illegale hulp aan kandidaat. Volgens- een ander voor stel moeten rechtbanken afgaan op informatie van de regering wan neer deze verklaart dat een bepaal de ambtenaar is afgetreden om aan een politieke campagne te kunnen deelnemen. Als deze wetswijzigin gen met terugwerkende kracht wor den aangenomen (en dat gebeurt vrijwel zeker) kan mevrouw Gandhi niet meer worden veroordeeld op grond van het feit dat zij tijdens haar campagne gebruik heeft ge maakt van de diensten van ambte naren in functie. JERUZALEM. BEIROET (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse regering heeft Israëlische functionarissen uitgenodigd naar Wash ington te komen om te praten over het verzoek van Jeruzalem om nieuwe militaire en economische hulp. De Amerikaanse president Ford in gesprek met zijn Joegoslavische ambtgenoot Tito. MANILLA (Reuter, AP) De Philippijnse regering hoopt over twee maanden diplomatieke betrekkingen aan te gaan met de Sowjet-Unie, zo heeft de minister van buitenlandse zaken van de Phlippijnen, Carlos Romulo gisteren bekendgemaakt. j MORONI (Reuter, UPI) Een driemanschap ondpr leiding van prins Said Mohammed Jaffar, een voormalig lid van de Franse se- naat, heeft de macht over de Komoren-eilanden overgenomen, na- I dat zondag zonder bloedvergieten een einde was gemaakt aan het bewind van president Achmed Abdallah. Volgens bronnen in de hoofdstad Mailla zal president Ferdinand Marcos eind augustus een bezoek brengen aan Moskou Romulo zei dat de herwaardering in het Philip pijnse buitenlandse beleid niet al leen verband houdt met de nieuwe realiteit in de Zuidoost-Aziatische wereld, ontstaan na de Amerikaan se aftocht uit Indo-China, maar ook met de nieuwe Philippijnse be langstelling voor nauwere banden met het oostblok. Manilla onder houdt reeds betrekkingen met Roe menië. Tsjecho-Slowakije en Bulga rije. In juni werden er betrekkin gen geopend met de Chinese Volks republiek van Singapore gisteren nog de ar restatie bekend van vijf personen die leden zouden zijn van de verbo den communistische partij van Ma leisië. Bij de arrestatie zijn ook een hoeveelheid wapens en 30Q grana ten in beslag genomen. Volgens diplomatieke bronnen in Jeruzalem is de Israëlische regering bijzonder ingenomen met d euitno- diging en zal zij een 'zware' com missie naar Washington sturen. Waarnemers zien in de uitnodiging een aanzienlijke verbetering van de betrekkingen tussen de VS en Is raël. De Israëliërs hebben zich de afgelopen maanden onder sterke pressie van de VS gevoeld om meer concessies aan Egypte te doen. In maart van dit Jaar werd de Ameri kaanse hulp aan Israël bevroren, -nadat Henry Kissingers vredesiniti atieven voor het Midden-Oosten mislukten. In Jeruzalem werd er druk gespecu leerd over de vraag of de uitnodi ging het resultaat is van de moge lijke vooruitgang die zou kunnen zijn geboekt in de besprekingen rond het Sinaï-akkoord met Egypte. De commissie die in Washington gaat praten staat onder leiding van Siincha Dinitz de Israëlische am bassadeur in Washington. Israël heeft nog een verzoe klopen van 2.5 miljard dollar aan militaire en an dere hulp voor het begrotingsjaar 1976. .President Ford heeft gistera vond in het vliegtuig dat hem van Belgrado naar Washington bracht gepraat met Herman Eilts, de Ame rikaanse ambassadeur in Cairo. De ze heeft hem ingelicht over de meest recente contacten met presi dent Anwar Sadat van Egypte. Vandaag heeft minister van buiten landse zaken Kissinger een onder houd met de Israëlische ambassa deur Dinitz. Belgrado De andere leden van het drieman schap zijn Ali Sodliih, de leider van de coup, en dr. Said Bacar Touqud, de leider van de 'democratische volksvergaderingspartlj' die een be kende pold/taeke figuur op de eilan den is. Verwacht wordt dat de troi ka zal streven naar eenheid tussen eenheid tussen de vier eilanden en de vier eilanden en naar nauwere banden met Frankrijk. De nieuwe leiders deden een beroep op alle politieke groeperingen, deèl te nemen aan de vorming van een bestuursraad, waarvan het de eerste taak zal zijn een grondwet op te stellen. Naar Soilih zei, zal de raad vertegenwoordigers van alle opvat tingen omvatten, waaronder die van de 'Udzima-partij' van de afge zette president Abdallah en de 'ma- horads-beweging' die het zuidelijke eiland Mayotte Frans wil houden. In Moroni, de hoofdplaats, was het gisteren rustig. Er was weinig ver keer, voornamelijk als gevolg van wegversperringen waar jonge ei landbewoners de voorbijgangers controleerden. Deze wachtposten beschikten over machinepistolen en andere wapens. Sinds de staats greep waarbij ongeveer 50 leden van het 'verenigde nationale front' (FNU), een brede oppositiebewe ging onder leiding van Soilih, de kazernes van de plaatselijke politie hadden bezet, bleven de regerings bureaus gesloten. Volgens de nieu we leiders kan het werk vandaag of morgen worden hervat. De coup was bedoeld om een een zijdige onaf hankeli jkheddsverkla- •- ring van het bewind van president Abdallah ongedaan te maken. De nieuwe machthebbers willen de banden met Parijs juist handhaven. In de Franse hoofdstad verklaarde de staatssecretaris voor de overzeese gebieden, Oliver Stirn, dat de staatsgreep een binnenlandse kwes tie van de Komoren was. Hij zei dat de Franse regering niet gekant is tegen de eenheid van de betrok ken eilanden, mits een dergelijk besluit unaniem wordt genomen. 'Je kunt een land onafhankelijk heid geven, maar geen eenheid', aldus StLrn in een vraaggesprek voor de Franse televisie. December vorig jaar werd op de eilanden een stemming gehouden over het een eeuw oude koloniale bestuur over de Komoren, waar on geveer 290 duizend mensen wonen. De 37 duizend bewoners van May otte overwegend christenen van een andere etnische afkomst als de islamieten van de andere eilanden stemenden voor het merendeel vóór het behoud van de band met Frankrijk. In de rest van de eilan dengroep stemde 95 procent vóór onafhankelijkheid. Toen Frankrijk na de stemming de zaak op zijn beloop liet verklaarden de Komoren zich drie weken geleden onafhan kelijk en sloten zich aan bij de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE). Deze ontwikkeling is nu door de staatsgreep omgebogen. WASHINGTON (AFP) Premier Takeo Miki van Japan is gisteren in Washington aangekomen voor een Verschillende Zuidaziatische landen bezoek van drie dagen. Naar men ver wacht zullen kwesties als Japans- Amerikaanse veiligheidsregelingen en de ontwikkeling op het schierei land Korea de voornaamste onder werpen zijn bij zijn besprekingen met president Ford en diens minis ter van buitenlandse zaken Kissin ger. Het is het eerste officiële be zoek dat Miki aan het buitenland brengt sinds hij eind vorig jaar aan de macht kwam. zijn hard bezig zich aan te aan de nieuwe realiteit in dat deel van de wereld. Onlangs lieten de Thaise premier Koekrit Pramoj en president Marcos van de Philippij nen nog weten voorstanders te zijn van een geleidelijke opheffing van de Zuid-Oost-Aziatische Verdrag sorganisatie (ZOAVO). De Thaise minister va, n buitenlandse zaken, Chatichai Choonhavan, die gisteren iil Nieuw Zeeland (ook lid van de ZOAVO) aankwam, herhaalde dit standpunt nog eens. De minister zei dat Thailand niet langer deel wil hebben aan enig militair pact en dat het vreedzaam en neutraal met zijn buren wil samen leven. Een recent bezoek aan China had hem ervan overtuigd, zo zei Choon havan, dat Thailand wat dit aan gaat geen moeilijkheden van de Chinezen zou ondervinden. Thai land, de Philippijnen, Singapore en Maleisië, met Indonesië ,id van de ASEAN, de Associatie van Zuid- Oost-Aziatische landen, zijn enigs zins bevreesd voor Chineze steun aan de in hun landen opererende ondergrondse communistische be wegingen. Zo maakte de regering President Ford heeft gisteren alle partijen in het Midden-Oosten nog eens opgeroepen gematigdheid en soepelheid te betrachten en mee te werken aan het bereiken van een regeling. Ford zei dit nadat hij in Belgrado bijna twee uur had ge sproken met zijn Joegoslavische collega Tito. President Tito, die voortdurend kritisch heeft gedaan tegenover Israël en zondagavond nog opriep tot terugtrekking van de Israëlische troepen uit Bezet Ara bisch gebied, bracht enige conster natie teweeg door op te merken dat de standpunten van Joegoslavië en de Verenigde Staten over het Mid den-Oosten 'volledig identiek zijn'. Kissinger zei even later hierover: 'onze standpunten zijn bekend. Wij zijn niet van mening veranderd. CANBERRA (AFP) De overheid van het eiland Bougainville heeft be sloten zich af te scheiden van de statenbond Papoea-Nieuw-Guinea en per 1 september de onafhankelijkheid van het eiland uit te roepen. Op 16 september wordt Papoea-Nieuw-Guinea onafhankelijk van Australië. Eerder had het eilandbestuur besloten een voorlopige regering te vormen, maar dit besluit werd door de autoriteiten in Port Moresby, de hoofdplaats van de statenbond, ongedaan gemaakt. Bougainville is zeer rijk aan. koper, dat gewonnen wordt door een dochtermaatschappij van de onderneming Rio Tinto. Dit koper is een van de voornaamste deviezen bronnen van Papoea-Nieuw-Guinea. Tito begreep wellicht onze politiek nu beter'. Tijdens de besprekingen tussen Ford en Tito zijn ook mogelijke wapenleveranties van Amerika aan Joegoslavië aan de orde geweest. De Verenigde Staten hebben dit land jarenlang geen wapens gele verd maar Belgrado zou nu van plan zijn Amerikaans electronisch materieel en luchtdoelraket ten aan te schaffen. Incident Bij gevechten tussen een Israëli sche patrouille en Palestijnse com mando's in de nacht van zondag op maandag, twee Palestijnen gevan gen genomen. Een Palestijn en een Israëlische commando vonden de dood. Het incident speelde zich af in West-Galilea. aan de Libanese grens. Volgens het Palestijnse pers bureau Wafa braken de gevechten gistermorgen vroeg uit en werden ze tot in de middag voortgezet. Gisteren is opnieuw een groepering uit het bestuur van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, het overkoepelend orgaan van de Pa lestijnse bevrijdingsbewegingen, ge stapt. Het is het volksfront voor de bevrijding van Palestina algemeen opperbevel (PELP-GC) dat de PLO verwijt zich te laten overheersen door rechtse elementen. Eerder al trad het PFLP van George Ha bas j uit het PLO-bestuur. Volgens een bericht in het Libanese blad As-Safir hebben Syrië en Jor danië nu ook besloten tot samen werking op militair gebied. Vorige week hebben de regeringen van de twee landen reeds aangekondigd dat ze zouden overgaan tot nauwere samenwerking op politiek en eco nomisch terrein. LOEANDA (Reuter) Duizenden Portugese kolonisten hebben in het centrum van de Angolese hoofdstad Loeanda betoogd om hulp te krij gen voor hun evacuatie. Onder het roepen van leuzen als 'Help ons uit Angola vertrekken' liepen ongéveer 4.000 mensen langs de consulaten van Frankrijk, de Verenigde Staten en Brazilië. Zaterdag maakte de Portugese re gering plannen bekend oor de eva cuatie van 250.000 kolonisten naar Portugal. In Angola is ook onrust ontstaan over het terugroepen van de Portugese hóge commissaris, ge neraal Siiva Cardoso, naar Portu gal. Volgens officiële zegslieden is hij alleen naar Portugal voor over leg. Silva Cardoso wordt beschouwd als tegenstander van de radicale stroming binnen de beweging der strijdkrachten, en van de linkse bevrijdingsbeweging MPLA. Zijn taak wordt tijdelijk waargenomen door de opperbevelhebber van het Portugese leger in Angola, generaal Maaido Ferrelra. FNLA en de derde bevrijdingsbeweging Unita hebben protest aangetekend tegen WASHINGTON (Reuter) Van twee kanten is losgeld gevraagd voor de verdwenen voormalige lei der van de Amerikaanse bond van vrachtwagenchauffeurs, James Hof- fa. In het eerste geval wordt 50.000 dollar (ongeveer 130.000 gulden) gevraagd, in het tweede slechts 5000 dollar. De laatste eis be schouwt de Amerikaanse politie niet als serieus. Een dochter van Hoffa vertelde dat agenten van de FBI ln verband met de eisen leden van de familie Hoffa had onder vraagd. Hoffa verdween afgelopen woens dag toen hij in een restaurant in een voorstad van Detroit een af spraak had met een bekende Maffi a-leider die een goede vriend van hem is. Deze verklaarde later tege nover de politie dat Hoffa niet was komen opdagen. Familieleden van Hoffa verzekerden echter dat hij hen telefonisch had laten weten, dat zijn gesprekspartner niet was komen opdagen en dat hij daarom naar huis kwam. De volgende dag J trof men zijn auto leeg aan nabij het restaurant. Zondag had de politie in New Jer sey een gesprek met Anthony Pro- venzano. met wie Hoffa destijds in de gevangenis heeft gezeten. Pro- venzano zei dat hij de ex-vak- bondsleider ln geen vier jaar had gezien. Provenzano werd overigens op de dag van de verdwijning van Hoffa wel gesignaleerd in Detroit. door Martin Pool Ruim vier maanden is het geleden 19 maart van dit jaar dat de Koerdische staf onder leiding van generaal Barzani besloot de strijd in Noord-Irak op te geven. De 50.000 pesh-merga's, de Koer dische partisanen, die sinds 1961 voor een volledig autonoom Koerdistan hadden gevochten, stonden voor de keus: öf zich met wapens en al overgeven aan de Iraakse regering, öf uitwijken naar het buurland Perzië om er ook zonder wapens in een vluchte lingenkamp te worden opgenomen. Voor sommigen was deze keus tussen tweemaal onvrijheid onmogelijk: zij pleegden zelfmoord. Er is één ding dat tot voor kort volkomen zeker was in het Midden Oosten: een Koerd zal zich nooit het leven benemen. Dat er nu toch zelfmoordgevallen zijn gerappor teerd tekent de wanhoopssituati. de blihde muur waarvoor deze mensen zich zien geplaatst. Wie bouwde deze muur: de wereld of de Koerden zelf? Het is heel duidelijk waarom de oude Barzani, met, al zijn gezag en prestige bij de Koerden, het einde van de strijd afriep. Van Perzische steun in de rug - financieel, econo misch en later vooral ook militair - kon sinds 6 maart, de dag dat de Sjah en Saddam Hussein. Iraks sterke tweede man, elkaar in Al giers im de armen vielen, geen sprake meer zijn. Het Koerdische vrijgevochten ge bied, wel uitgestrekt en moeilijk toegankelijk maar zwaar gebombar deerd en door de Iraakse blokkade economisch verzwakt, was nu vol komen omsingeld. Barzani zag het niet meer zitten, de staf van zijn Democratische Partij Koerdistan evenmin, en tenslotte legden ook de pesh-merga-commandanten. die een guerrilla hadden willen volhou den het hoofd in de schoot. Politiek voordeel Maar wie was de schuld? Alleen een keizer, die, na alle beloften tot steun, onverwacht zijn handen van de Koerden aftrekt als hij daarmee een groter politiek voor deel kan krijgen? Want met het Perzisch-Iraanse akkoord heeft de Sjah zowel terrein gewonnen - een veilige olievaartweg naar zee - als zijn politieke belangen in de Perzi sche Golf veilig gesteld. Bovenal, en dat ls een nóg groter belang, is nu Irak wat losgeweekt uit de omarming van Moskou en staat het Ba'at-bewind'in Bagdad iéts vrien delijker tegenover een regeling met Israël. Oud-CIA-chef Helm. thans Amerikaans ambassadeur, had het keurig bekeken in zijn standplaats Teheran. Alles paste precies - al leen de 25 miljoen Koerden in Noord-Irak hadden het nakijken. Voor hen geen echte vrijheid meer. alleen een beperkte autonomie op een beperkt gebied, zoals de Iraakse regering hun diie al eerder had aan geboden. Hadden Barzani en de zijnen drft aanbod toen. in maart 1974. moeten aannemen? Achteraf is het gemak kelijk hun de schuld voot een no deloze rampzalige oorlog te geven, en die honderdduizend Koerden, ingenieurs, dokters, politiemannen en militairen, die hun posities op gaven om de partisanen-gelederen ln de bergen te versterken voor misleide dwazen uit te schelden. Maar wel is zeker dat Barzani te veel op de Perzische steun heeft vertrouwd, dat hij er steeds meer afhankelijk vah werd - en dat de Sjah. toen de Koerden gingen pro beren op eigen houtje met Bagdad tot een vergelijk te komen, Barzani meteen daarop liet vallen als een baksteen. Die klap had kunnen worden voor komen als de Koerden, zoals ze nu ook zelf erkennen, niet zo politiek- naief waren geweest en tijdig an dere bondgenoten hadden gezocht. Maar Barzani wilde 'alle krachten van het Koerdische volk bundelen', en volgde daarom een behoudende middenkoers waarbij het regiem van de Sjah moest worden ontzien. Nu zeggen prominente Koerden het anders. Socialistisch Jalal Talabanl bijvoorbeeld, een- vroegere topman in de partij maar uitgestoten wegens zijn politiek ra dicale opvattingen, staat achter een Patriottisch Front Koerdistan dat onlangs een manifest uitgaf: het is solidair met de Arabische vrijheids strijd zoals die onder meer dobr de Palestijnen en het volk van Eritrea wordt gevoerd, en het is duidelijk an tl-imperialistisch, anti-Sjah en overtuigend socialistisch. Een groep Talabania-aanhangers zou zelfs al met Syrische steun een guerilla in de bergen van Noord-Irak zijn be gonnen. Zouden er werkelijk Koerden met open ogen in een doorzichtig Syrisch vangnet lopen en hulp ver wachten van een regiem dat zèjf Koerden vervolgt? Het is mogelijk zolang er Koerden zijn die denken dat ze slimmer zijn dan de rest - of gewoon, die elke kans aangrijpen om een geweer op te nemen tegen de gehate regering van Bagdad. Want laten we niet geloven dat alles nu pais en vree is in Irak. Natuurlijk doet de Iraakse regering alles om de opstandige Koerden voor zich te winnen. Alles wordt vermeden wat op massale wraakoe fening lijkt, alleswordt toegespitst op herstel en wederopbouw en de propaganda van het regiem, dat niet door een verkozen parlement en een vrije pers wordt gehinderd, doet de rest. Een journalist die toestemming krijgt er te reizen, een missie van de Wereldraad van Kerken op inspectie toer in Noord- Irak, zij zullen geen opvangkampen zien, geen executies, geen deporta ties. Vrede en rust heersen overal. Maar wat te denken van berichten, afkomstig van Iraakse officials en Koerdische functionarissen, over ongeveer tweehonderd executies in gevangenissen en daarbuiten, over massale deportaties van Koerdische gezinnen waarna Arabische boeren hun huizen en gronden overne men? Het zouden valse geruchten kunnen zijn - als de namen van de terechtgestelden niet precies klop ten. als de dorpen waarheen de gezinnen gevoerd worden niet nauwkeurig bekend waren, als het niet directe familieleden betrof. Trouwens, het zou het Iraakse re giem. berucht om zijn executies en deportaties zelfs in eigen kring sinds zijn greep naar de macht in 1968, nu opeens als een lam zo hef zijn geworden? Overwicht Het lijkt eT eerder op, dat de Iraakse regering haar greep op het Koerdengebied wil versterken door de gevaarlijke elementen onscha delijk te maken en in dié gebieden die voor haar olie-economie essen tieel zijn - de Koerdische regio's Sinjar. Kirkoek en Khaneqin - een Arabische bevolkingsoverwicht tot stand te brengen. Het is een beleid Koerden, in maart voor de keus gesteld: of met wapens en al capi tuleren voor de Iraakse regering of de wijk nemen naar het buur land Iran. dat al Jaren, wordt gevoerd; nu heeft de regering vrij spel om het door te zetten. Het is geen wonder dat lang niet alle Koerden die dèstijds met tien duizenden tegelijk naar Perzië wa ren gevlucht, na het einde van de strijd naar hun woongebieden in Irak zijn teruggekeerd. Want wat betekende voor hen de aangeboden algemene amnestie - alleen van toepassing op Koerden die leger en overheidsposities hadden verla ten - of een autonomie, als ze alleen maar deportatie konden ver wachten? Het aantal van hen die in Perzië sijn achtergebleven wordt geschat - nauwkeurige getallen zijn niet bekend - op tussen de 50.000 en 100.0000. Onder hen bevinden zich generaal Barzani. de meeste van zijn stafleden en een vrij grote groep uit het kader, waaronder honderden studenten, die hopen op toelating in het westen om daar een nieuw bestaan te kunnen be ginnen. En voor de Koerden ln Noord-Irak. wat betekent voor hen de door de regering geschonken autonomie? Een grotere culturele vrijheid dan Ln Turkije, Syrië of Perzië, dat wel. maar de politieke ruimte ls beperkt gebleven. In het autonoom ver klaarde gebied - dat uiteraard on der strikt regeringstoezicht staat - hebben de Koerden sinds vorig jaar oktober een eigen parlement. Unicum Het is een unicum in een land dat overigens geen volksvertegenwoor diging kent. Het telt overwegend koerden, maar dan houdt het sprookje op: de leden zijn door Bagdad aangewezen en wetgevende bevoegdheden hebben ze nog niet uitgeoéfend. Maar wat niet is kan komen - en misschien zal eens de Leider-President van Irak de tijd aangebroken achten voor herstel van de democratie in zijn land. Maar de strijdlustige Koerden, de mensen die onvoorwaardelijk voor de vrijheid hadden gekozen, willen daarop niet wachten. Voor hen is elk geweerschot, elk manifest, elke politieke beweging een kans om de nieuwe revolutie te beginnen. Ze zijn bezeten van hun ideaal van een Vrij Koerdistan, dat nu in gruizels aan hun voeten ligt. Die realiteit kunnen ze niet aanvaar den. Ze gaan door, op zoek n*>»r hun eigen wendend perspectief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7