'Een valkenier moet er veel voor over hebben' dichtbij Commentaar Portugal (1) Portugal (2) Half miljoen schade door brand in Landbouwhogeschool Hendrik Slijper spaart het vlees soms uit zijn eigen mond Aanhoudend heet weerrapporten Strandverwachting schieten met de metéor-bal debat prijs dansen DINSDAG 5 AUGJSTUS 1975 BINNENLAND Het lijkt erop et de ontknoping van het drama in Rrtugal nu snel nader bij komt. Zolaig het bij spreekkoren, pamfletten en tadions woedende men sen blijft, kan men nog van politieke hartstochten s»reken. Maar als er do den gaan valen kunnen figuren die menen dat zv'een voldoende overwicht aan macht hebben opgebouwd een hevige aamrang krijgen om in te grijpen. Wi< dit in de huidige situatie in Portugal zal proberen zal een gok nemen. Wnt achter het scherm van de revoluDnaire taal van de Bewe ging van e Strijdkrachten is de wer kelijke vtdeling van de loyaliteiten niet zeke: Wat is de machtsbasis nog van elk an de leden van het nieuwe driemanshap. Van preident Costa Gomes weten wij langzarorhand wel dat hij meer een boegbed dan een krachtsfiguur is. Als hi doortastender was zou hij waarscljnlijk een groot deel van het traditioele kader en de gewone solda ten vor zich op de been kunnen krijger De kaders van de landmacht, die voral het platteland in het noor den vrtegenwoordigen klagen al steen en bei over ondervertegenwoordiging in de Assemblee van de Beweging van de stjdkrachten. Het is nu al zover gekoien dat militairen zonder twijf. daartoe aangezet door lagere kadö het in Oporto vertikten om comiunistische kantoren tegen de. volfcVoede te beschermen. Dor deze gebeurtenissen rees er al twifel aan de machtsbasis van toon- aagevende figuren in de Beweging vaide Strijdkrachten die bleven zwe- reibij de communistisch gezinde pre- mir Congalves. Dat hij nu overweegt af te treden als premier kan een loische gevolgtrekking zijn uit zijn fjen om een kabinet om zich heen te kijgen nadat hij toch bepaald niet bhoudende mannen als Antunes (bui tenlandse zaken) en Almeida Santos Overzeese gebieden) van zich ver- Teemd had. Met het wankelen van Congalves is ook Portugal in een beslissend stadi um gekomen, ten goede of ten kwade. De linkse officieren die Congalves twee keer als overwinnaar uit een crisis met president Spinola te voor schijn deden komen, zijn hiermee nog niet van het tapijt. Zij hebben al veel geslaagde interne machtsgrepen achter de rug en zouden opnieuw kunnen toeslaan. Alleen is het de vraag of zij nog op de machtige veiligheidschef Otelo Saraiva de Carvalho kunnen rekenen die inmiddels ook met Con- ?alves overhoop is komen te liggen. En de tijd dat de communisten de straten domineerden om deze linkse initiatieven te ondersteunen is voorbij. De wegen en straten vooral in noord- Portugal daveren van de anti-commu nistische volkswoede. Als Congalves het veld ruimt en de hem ondersteunende officieren niet tot wanhoopdaden overgaan maar voor" het eerst weer eens iets aan democra-, tisch overleg willen overlaten zou het Portugese drama toch nog goed kun nen aflopen. Bijvoorbeeld in de vor ming van een regering van nationale redding, zoals die door Soares is voorgesteld. De Franse socialistische leider Mitterand heeft onlangs naar aanleding van alle gepraat over revo lutie in Portugal de vraag gesteld: "Wat is de werkelijke revolutie voor I de Portugezen? Toch zeker in de eerste plaats dat zij sinds een jaar vrij zijn?' De steeds feller wordende reacties van het publiek tegen de sluitende machts overname door de communisten vooral op het platteland en tegen de monotone ideologische bezwerings kunst van-radio en televisie, bewijzen hoe zorgvuldig men met deze vrijheid als eerste verworvenheid moet om gaan. Van een verslaggever WAGENINGEN Een met enorme rookontwikkeling gepaard gaande brand heeft gisterochtend voor on geveer een half miljoen schade aangericht aan een gebouw van de Landbouwihogjeschooi in Wagendn- gen. Het vuur heeft bovendien het resultaat van anderhalf jaar onder zoek van twee wetenschapsmensen vernietigd. Hierdoor zullen een aantal studenten dn de erfelijk heidsleer de komende maanden hun geplande practicum niet kun nen volgen. De brand is waar schijnlijk ontstaan door oververhit ting van apparatuur in een zoge naamde klimaatkamer. Mede dank zij assistentie van het korps uit Ede had de Wagendngse brandweer de brand binnen een uur onder con trole. door Fred Lammers EEMDIJK 'De tijd, waarin dames en heren te paard, met mooie tot het verleden. Dat kan tegenwoordig niet meer, behalve dan zame en beschermde vogels. We kunnen daar weinig tegen doen.' over dat niet overal op de wereld de noodzaak wordt ingezien van de weinige valkeniers, die ons land nog heeft, wordt hij er valken er vrij somber uitziet. kleren aan^ zich met de valkerij bezig hielden behoort voorgoed bij sommige oliesheiks. Voor oliedollars is alles te koop, zelfs zeld- Hendrik Slijper (53) in Eemdijk maakt zich er duidelijk zorgen heel zorgzaam om te springen met deze roofvogelsoorten. Als een eigeiilijk dagelijks mee geconfronteerd, dat de toekomst van de Vele valkensoorten komen hier he lemaal niet meer voor, terwijl ze vroeger algemeen bekend waren. Slechtvalken bijvoorbeeld zijn er momenteel, voor zover bekend, nog maar twee in Nederland en die leven niet in het wild. 'Wat de toren- en boomvalken be treft ben ik iets optimistischer. Met de torenvalken gaat het zelfs erg goed. De havikenstand, een roofvo- gelsooit, die ook voor de valkerij wordt gebruikt, breidt zich gelukkig eveneens weer uit. Er zijn nu ruim dertig paren bekend. In de jaren vijftig waren het er 125. Maar als je weet, dat haviken een jaar of vier geleden" in Nederland zo goed als uitgeroeid waren, mogen we niet ontevreden zijn. Die gunstige ontwikkeling kunnen we voor een belangrijk deel toe schrijven aan de maatregelen die de regering enige tijd geleden heeft genomen door bepaaLde giftige be strijdingsmiddelen, die in de land bouw werden gebruikt, te verbie den. Er zouden nog veel meer maatregelen in die geest moeten worden genomen. Biologisch dyna mische landbouw op grote schaal is volgens mij de oplossing voor vele problemen. Ik weet wel dat velen een beetje smadelijk lachen als je zoiets beweert. Ze vinden het een utopie. Toch moeten we het in die richting zoeken als het ons ernst is met dit soort zaken. Zelf verbou wen wij in onze tuin ook sla, boontjes, erwten, schorseneren, bie ten en aardappelen volgens deze methode en ik kan uit ervaring zeggen dat het erg lekker is'. Niet alleen de vogels varen er dus wel bij'. Om op de valken terug te komen, zelf heeft Hendrik Slijper ook een valk in huis. 'Het is een lannervalk, die thuishoort in .Noordafrikaanse landen. Hij is ruim een jaar gele den op Schiphol in beslag geno men, Het beest was meer dood dan levend. Ze hebben hem bij mij gebracht. Hij is er nu redelijk bo venop, alleen staat hij nog slap op zijn poten. Om dat weer in orde te krijgen zal er vermoedelijk een operatie nodig zijn. Ik ken wel iemand die dat kan doen, een die renarts, die ook valkenier is. Hij woont in Berlijn. Het is dus wel een eind uit de buurt, zeshonderd kilometer heen en terug, maar ik denk wel dat ik er in het najaar naar toe ga'. Een beetje triest bij dit alles is dat als het met die poten voor elkaar komt de moeilijkheden nog niet ten einde zijn. 'Wil mijn valk een toekomst hebben dan moet hij te rug naar Afrika en dat wordt in het gunstigste geval toegestaan nadat ze hem een hele tijd in quarantaine hebben gehouden. Mijn ervaring is dat in die tijd alles wat je moei zaam hebt bereikt volkomen teniet gaat.'Na zo'n quarantaine zijn vo gels meestal wrakken als ze het al overleven. Daarom vraag ik me soms af. waar ik het allemaal voor doe', verzucht Hendrik Slijper. Je moet er heel veel voor over hebben. Dat geldt voor elke valke nier. Op de televisie worden soms films gedraaid over de valkerij waarbij de zaken nogal romantisch worden voorgesteld. De mensen krijgen dan de indruk alsof het nog toegaat als in de tijd van Jacoba van Beieren. Na zo'n uitzending krijg je als valkenier tal van reac ties van mensen die er ook graag mee willen beginnen, omdat het hen 'zo leuk' lijkt een valk of een havik in huis te nemen. Ze hebben er geen snas van begrepen. Ze. den ken dat het net zo iets is ais een hond of een kanarie houden. "Er wordt wel eens over valkeniers gezegd, dat ze een elitair clubje vormen. Eigenlijk is dat ook zo, maar niet in de geest zoals de mensen suggereren. Wij zijn elitair, omdat je niet zo maar valkenier kan worden. Daarvoor moet je aan strenge eisen voldoen, niet in fi nancieel opzicht, wel wat deskun digheid betreft en dat is maar goed ook, in het belang van de vogels waarom het gaat'. 'Veel aandacht' In vele landen wordt de valkerij met de nodige tam-tam- omgeven, vooral in Duitsland, Oostenrijk en Groot Brittannië. Daar zijn valke niers vaak mensen, die niets anders uitvoeren dan met hun vogels op trekken. Hendrik Slijper noemt dit laatste 'minder vreemd, dan het op het eerste gezicht lijkt'. Wilde roof vogels vragen enorm veel aandacht. 'Als je ze in huis neemt ben je permanent de slaaf van zo'n beest. Je moet er doorlopend voor zorgen dat zo'n vogel kan leven in om standigheden die zoveel mogelijk overeenkomen met de omstandig heden die dergelijke vogels in het wild hebben. Je moet zorgen dat ze naar een beschut plaatsje gaan als het begint te waaien, er moet water Maar worden gezet als ze zin heb ben om in bad te gaan en ze moeten steeds het juiste voedsel hebben, met name veel vers vlees. Dat merk je ook in je portemon nee. Het is het afgelopen jaar wel eens zo geweest, dat ik zelf een tijdje vegetarisch ben gaan leven om mijn valk maar elke dag zijn portie vlees te kunnen aanbieden. Maar dat heb ik er wel voor over. Het 'klinkt misschien gek, maar je gaat zo'n vogel, omdat die van je afhankelijk is. een beetje als je kind beschouwen'. Ook op ander terrein houdt Hen drik Slijper zich met vogels bezig. Hij is tekenaar-schilder van beroep en beeldt in dat verband met name graag vogels uit. 'Ze hebben me in de loop der jaren zelfs het etiket van de vogeltjes-tekenaar opge plakt. Dat is maar ten dele waar, ik schilder en teken ook portretten en landschappen. Dat laatste doe ik vooral als ik op vakantie ben'. Talrijk zijn de vogelboeken die Hendrik Slijper van illustraties heeft voorzien. Op zijn naam staan ook vele schoolwandplaten en pos ters. 'Dat tekenen is een familie trekje. Mijn vader, die twaalf am bachten en dertien ongelukken had voordat hij zijn draai vond in het zakenleven als leverancier van glas en porcelein, Schilderde niet onver dienstelijk. Maar het bleef voor hem een hobby, zij het dat hij er veel voor "over had. 'Toen ik een opgroeiende jongen was kwam het vaak voor dat hij op mooie zomerdagen de zaak in Am sterdam belde en vroeg of er iets bijzonder was. Nu dat was meestal niet het geval. Vader pakte dan zijn schilderskist en samen trokken we er op uit. Heerlijk was dat. Mijn tante was een expert in tuinieren en mijn neef was Harry Slijper, de beroemde walvisprofessor, die een paar keer meevoer op de Willem Barendsz als .bioloog'. 'Alle Slijpers hadden iets van de bohemien in zich. Ze hebben allen een beetje stropersbloed in de ade- HENDRIK SLIJPER: praten over geld gênant ren. Het lag daarom eigenlijk voor de hand dat ik ook ging tekenen. Het was, als kind al mijn wijpe van reageren. Alles wat ik meemaakte in mijn wereldje legde ik vast. Zo is er een tekening bewa&rd geble ven die ik als vierjarige maakte van de watertoren in Overveen. Wë woonden daar vlakbij, in Haarlem. Het zat er gewoon in. Vader heeft het nooit aangemoedigd. Het hoef de helemaal niet zo erg van hem. Hij vond dat je in het leven moet doen waar je plezier in hebt en dat je als je iets doet dat dan ook zo goed mogelijk moet doen. Een heel gezond standpunt vind ik'. 'Los van de aarde' Waarom hij zich juist tot vogels voelt aangetrokken?' Ja, dat kan ik ook niet helpen. Een psycholoog zal er vermoedelijk wel een verklaring voor hebben. Die dingetjes, die al tijd tussen de struiken zitten, waar je nooit dichtbij kunt komen, die altijd wegvliegen, als je een onver wachte beweging maakt en dan los zijn van de aarde. Dat boeit mij. Die vogels kunnen naar toe vliegen waarheen ze willen, haar elk mooi rustig plekje. Ik ben ook iemand die graag de stilte zoekt. Het kan me niet eenzaam genoeg zijn. Van daar dat ik het in Noorwegen zo verrukkelijk vind. Daar is de na tuur nog onbedorven, heeft nog een soort maagdelijkheid. Je voelt je daar als mens een klein wezentje dn een groot geheel'. Rust is er gelukkig ook nog vol doende in Eemdijk, het kleine dorpje, een kilometer of zes van Baarn vandaan. Hendrik Slijper kwam er' zeven jaar geleden naar toe en woont er nu met zijn vrouw en twee kinderen. Zijn achtertuin grenst aan de rivier de Eem en daarachter strekt zich het wijde landschap uit van de Eemnesser polders. 'Het is hier heerlijk wonen. Het is een heel eigen wereldje. Iedereen kent hier iedereen. Wij vormen er een kleine gemeenschap. Als er ergens narigheid is hoef je niet om hulp verlegen te zitten. Velen zijn hier niet verzekerd uit godsdienstige principes, maar ook omdat men zoiets onzin vindt. Men gaat er vanuit dat als je huis af brandt je. ook als je verzekerd bent, persoonlijke herinneringen toch niet terugkrijgt. Daarom helpt men in voorkomende gevallen el kaar ook financieel. Dat is ook een vorm van verzekering natuurlijk, en eigenlijk is er veel voor te zeggen. Als buitenstaander wordt je beslist in deze gemeenschap opge nomen als 'je je maar houdt aan bepaalde regels. Op zondag je auto wassen is er niet bij. Dat zou je niet in dank worden afgenomen. Maar je kan dat toch ook op zater dag doen. 'Ik voel me hier volko men thuis. Als ik de brug over de ri vier de Eem passeer is het alsof ik een slotbrug overga. Daarachter voel ik me pas echt lekker'. Heeft Hendrik Slijper dan helemaal geen wensen meer? Hij lacht even en zegt dan'. Er zijn bepaalde men sen aan wie het echt besteed zou zijn als ze over een ongelimiteerde bankrekening zouden kunnen be schikken omdat ze dan aan dingen zouden toekomen, echt nuttige din gen, waar ze normaal geen tijd voor hebben. Ik geloof dat ik een van die mensen ben. Ik vind het jammer dat ik moet werken om geld te verdienen. Veel liever zou ik nooit over geld praten maar ge woon werkstukken kunnen wegge ven aan mensen die er werkelijk in zijn geïnteresseerd. Ik vind het al tijd een beetje gênant om over geld te praten. Dat ligt mogelijk aan mijn opvoeding, maar het is nu eenmaal zo'. Hoewel Hendrik Slijper omdat hij en zijn gezin moet eten wel eens opdrachten aanneemt, waarover hij niet echt geestdriftig is gaat er geen werkstuk de deur uit. dat niet aan al zijn eisen voldoet. 'Die eisen worden steeds strenger, naarmate ik ouder word. Van mijn werkstuk ken die ik op eigen initiatief maak bewaar ik alleen de goeie. Om de paar jaar neem ik alles door. Wat wel aardig is, en verder niet gaat er uit of mijn vrouw het al jammer vindt of niet. Ik wil dat alleen de goede dingen bewaard blijven. Wat heb je er aan of je een pakhuis vol werkstukken hebt. Alles wat er niet mee doorkan gaat. op de brandsta pel. Onlangs hebben we weer zo'n opruiming gehad'. Van onze .weerkundige medewerker Europa wordt bediend met, is be zocht door, wordt geplaagd met (vult u maar in) één hittegolf. In Frankrijk werd het gistermiddag 38 graden. Tot betrekkelijk vlakbij Parijs werd deze waarde waargeno men. In Duitsland was het maxi maal 33 graden, onder meer in Keulen. Opvallend hoog waren ook de kwikstanden op de Britse eilan den. In Londen en ten noorden en westen van deze stad 33 graden, Blackpool 32 graden, Plymouth 29 graden. Ook Prestwick, veel meer naar het noorden, had een tropi sche dag met 31 graden en in Schotland stegen de thermometers tot 28 graden, op de Hebriden tot 23 a 25 graden. Opvallend was ook de hoge uitslag in Belfast, te weten 27 graden, dat is daar wel eens anders. Om nog even terug te gaan naar Frankrijk: ook in het westen was het zeer warm met Caen op 36 graden celsius. In België liepen de thermometers bij Antwerpen op tot 35 graden en in ons land meldden de Bilt en Maastricht 32 graden, Rotterdam 31. Vlissingen en Am sterdam 30 graden. De journalisten zijn snéller dan de meteorologen geneigd de term 'hit tegolf te gebruiken. Een tempera tuur van 35 graden 'an sich' maakt nog geen hittegolf. Het criterium, in ons land toegepast is- 'Een opeenvolging van tenminste zeveii zomerse dagen van 25 graden celsius of hoger' of 'vijf zomerse dagen met daarin tenminste drie tropische da gen van 30 graden of meer'. De laatste keer dat. in ons land een hittegolf geregistreerd werd was in 1973, eerst in het noordoosten en later in augustus in Limburg en ANP/KNMI Weerrapporten 1 ran gisteravond 19 uur. maximum temperaturen en neerslag 7— 19 uur. Amsterdam onbewolkt 30 0 De Bilt onbewolkt 32 0 Deelen onbewolkt 31 0 Eelde onbewolkt 29 0 Eindhoven onbewolkt 32 0 Den Helder onbewolkt 25 0 Luchth. R'dam onbewolkt 31 0 Twente onbewolkt 31 0 Vlissingen onbewolkt 30 0 Zuid-Limburg onbewolkt 32 0 Aberdeen licht bewolkt 28 0 Athene onbewolkt 3C c Barcelona licht bewolkt 30 0 Berlijn zwaar bewolkt 28 0 Bordeaux zwaar bewolkt 38 6 Brussel onbewolkt 33 t> Frankfort onbewolkt 33 0 Genève zwaar bewolkt 29 0 Helsinki zwaar bewolkt 28 0 Inhsbrtlck half bewolkt 29 0 Brabant. De hittegolf van de eeuw is nog altijd die van 1911 met van 20 juli tot en met 14 augustus in De Bilt 23 zomerse dagen, waarvan 10 tropische, echter driemaal on derbroken door maxima van 23 of 22 graden. Het hogedrukgébied van meer dan 1025 millibar van Zuid-Scandinavië tot Italië blijft stabiel en gaat door met. de aanvoer van subtropische lucht. Vanmiddag wordt het in oAs land 32 tqt 34 graden. Hoewel in het zuiden en zuidwesten de atmos feer later wat minder stebiel zal worden en een lokale onweersbui niet onmogelijk is, blijft de warm- tegolf in groot verband aanhouden, zij het later met wat minder hoge extremen. Een onweersstoring uit Biskaje, die naar het zeegebied 'ten westen van Ierland trok (Scilly- eilanden gisteravond 6 mm regen en 23 graden maximum), gaf gister avond een onweersconcentratie ten zuiden van Ierland, maar blijft op afstand. Misschien gaan we in de tweede helft van deze week iets bespeuren van een tot de Pyreneeën reikende koufrontuit loper van het minimum, die aan stalten maakt zich in noordelijke richting te verplaatsen. Biarritz in Zuidwest-Frankrijk meldde gistera- l vond om 7 uur het codecijfer 99. overeenkomend met zwaar onweer met hagel tijdens de waarneming. Dit gebeurde na een maximumtem peratuur van 37 graden celsius. Af getapte neerslaghoeveelheid: 25 mm. Een krachtige westenwind van gemiddeld 6 Beaufort deed de tem peratuur er teruglopen tot 21 gra den. Plaatselijk in Bretagne viel er eerder op de dag uit veel minder betekenende onweersbuitjes 4 mm, eveneens plaatselijk in zuidwest- Engeland. Vandaag zonnig en op de meeste plaatsen droog. Matige oost tot zuid oostenwind. Temperatuur tot circa 30 graden, zeewater 20 graden dichtbij het strand. Kans op grote kwallen door landwaarts gerichte onderstroom toegenomen. Verdere vooruitzichten: ook woens dag zomers met kans op een lokale onweersbui. HOOGWATER 6 augustus Vlissingen: 0.44-13.08; HaringvHetsiuizen: 2,15-14/45; Rotterdam: 3.30-15.40; Schevenlngen 1.48-14.19; IJmulden: 2.21-14.52; Den Hel der 6.39-19.22; Harllngen: 8.54-21.39: Delf zijl: 10.54-23.27. onder redactie van loessmil Als we de zakenman Jan van Helmon uit het Noordbrabantse Asten mogen geloven, staat Ne derland aan de vooravond van de nieuwste rage: de météor-bal: Dat gaat zo: twee lange plastic lijnen met handvatten aan de uiteinden stuwen een soort rugby-bal voort. Die voortstu wing wordt veroorzaakt door twee spelers, die door het uit elkaar trekken van die lijnen de bal naar elkaar 'schieten'. Hoe sneller je de armen spreidt, hoe harder de bal naar de andere kant vliegt. Spelregels kent het météor-spel (nog) niet. al heb ben ae eerste beoefenaars intus sen wel al een soort puntentel ling ontworpen. Steeds als de bal tégen een van de eigen handvatten komt, betekent dat een strafpunt. Het metéor-spél komt uit Italië en mUg beschouwd worden als de opvolger van de klik-klak- ballen, een snel uitgewoede rage van enkèle jaren geleden. Waren vooral artsen bepaald niet ge lukkig met de komst van de klak-klakkers het aantal pols verwondingen nam zienderogen toe over de introductie van de nieuwe rage zijn ze duidelijk enthousiaster. Het is een goede oefening voor arm- en borst spieren voor wie uiteraard niet overdrijft. Ook sportleraren zien de nieuwe rage wel zitten; som migen van hen denken er al over om het nieuwste snuf je van de Italiaanse speelgoedindustrie aan te schaffen als oefenmateri aal. De komst van de météor-ballen werd ingeluid door Avro's wie- kent-kwis; in deze kwis werd het spel voor het eerst aan den volke getoond. Speelgoedjagers deden de rest en brachten het spel naar ons land, daarin voor gegaan door vakantiegangers, die het als souvenir in hun ba gage mee naar huis namen. Vol gens importeur Van Helmond die de vliegende ballen een gro te toekomst voorspelt zijn er in korte tijd al tienduizenden spellen verkocht. Hij speelt nu met de gedachte wedstrijden te organiseren om het kampioen schap van Nederland, waarbij de deelnemers de bal zo lang moge lijk in beweging moeten zien te houden. Météor wordt in twee uitvoerin gen geleverd: voor een gulden of vijftien krijg je het originele Italiaanse spel, een imitatie (en een goed nagemaakt spel is na tuurlijk net zo bruikbaar als het originele) is vijf gulden goedko per. Zo gaat het nieuwe balspel: de touwtjes stevig in handen houden, de armen wijd en dan schiet de bal als een pijl uit de boog (als een me teoor, mag je in dit geval wel zeggen) in de richting van de tegenpar tij, die vliegensvlug hetzelfde moet doen wil de bal heen en weer blij ven vliegen. 'woord moesten worden. Adam. die ook meedeed, kwam als een van de dertien eerste prijswin naars uit de bus. Alle dertien mogen ze nu tien dagen naar Marokko en naar het verjaar dagsfeest. Johannes Antonlus (Toon) Mid delhuis. van 1952 tot 1964 voor zitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond dat toen nog Nederlandse' Katholieke Arbei dersbeweging heette, heeft niet veel vertrouwen in het CDA. In het weekblad De Tijd, waarin hij izijn hele (73 /jaar lange) leven blootlegt, zegt hij er onder meer dit van: 'Als je nagaat wat ik vroeger op mijn rondreizen heb aangetrof fen aan echt anti-papisme in die streng gereformeerde milieus in Rijen, Vriezenveen, op de Veluwe in Zeeland Als kinderen had den we dat ook al op de lagere school. Ik ben op een openbare lagere school geweest, want er was geen katholieke, en dan zeiden die protestanten: 'Papen zijn geschapen, niet door God. maar door de duivel in een varkenskot' en dan zeiden wij: "Protestantse geuzen hebben ilange neuzen en een spitse kin. daar zit een lange duivel In'. Nou, dan was ongeveer ons the- ologgisch deba t ten einde en dan gingen we op de vuist. Dat was er van huis uit als het ware tngehamerd. Maar overigens za ten we wel in de gemengde dorpsharmonie'. Adam Bakker, een vijftienjarige Haagse padvinder, Is uitgenodigd op de verjaardag van kroonprins Sidi Mohammed van Marokko, die op 20 augustus twaalf wordt. Het prinsje had een wedstrijd uitgeschreven voor deelnemers aan de wereldjamboree in het Noorse Lillejammer, waarvoor vier vragen over Marokko beant- Er is de laatste Jaren veel ver anderd in de Nederlandse dans scholen. Het kille danslokaal van vroeger is gezelliger gewor den meestal is er zelfs een Ibar bij en zo is een avondje dansles uitgegroeid tot een avondje-uit. Foxtrot en jive. tango en rumba, rock en soul worden er gedanst oj> de laatste hits, op de steeds populairder dixlelandmuziek wordt ook weer gedanst en de klassieke stijlen komen terug. Naar ruwe schat ting volgen tegen de 450.000 mensen van zes tot tachtig Jaar lijks een danscursus en de dans- leraren mogen niet klagen, want het aantal danslustigen is groei ende. Die wetenswaardigheden zijn afkomstig van de heer Tho mas Bus en hij kan het weten, want hij is voorzitter van de Nederlandse bond van danslera- ren fNBD). Die bond houdt deze week in Het Turfschip in Breda zijn 28ste congres, direct (vrij dag) gevolgd door de Europese 'professional ballroom pkampl- oènschappen' in het Scheven- ingse Kurhaus. Daar strijden de achttien beste dansparen uit twaalf Europese landen om de Europese titel, maar de leraren zijn dan al van de nieuwste ontwikkelingen die daar te zien eijn, op de hoogte: die worden op het congres door internatio naal bekende ballroom-sterren al geïnstrueerd. 'Hü houdt van wat beweging tijdens de lunchpauze.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5