Kerk: handen af van de weduwe Peron El 1 Diakonessen zoeken nieuwe vormen Vandaag Pinksterbij belschool breidt alweer uit Radio-Vaticaan tegen roken Lutherse franciscaanse orde groeit snel Linkse pater uit ambt verwijderd Cursus geestelijke vorming in Eindhoven Wereldcongres in Bielefeld Onze adressen DINSDAG 5 AUGUSTUS 1975 KERK BINNENLAND 2 Nieuwe aartsbisschop voelt niet voor fascisme door Aldert Schipper Toen Juan Peron in 1955 ten val kwam als leider van Argentinië, was de kerk daarvoor een van de belangrijkste verantwoordelijken. Nu, twintig jaar later, behoort de kerk opnieuw tot degenen, die Perons erfgename, Isabel, naar het politieke leven staan. In de jaren van de ballingschap heeft Peron er alles aan gedaan om de ban, die de kerk tegen hem had uitgesproken opgeheven te krijgen. Toen hij succes had in zijn pogin gen via het Vaticaan en met name via mgr. Casaroli zijn voet weer tussen de Argentijnse kerkdeur te krijgen, lag de weg naar het Argen tijnse presidentschap opnieuw open. Maar de relatie tussen de kerk en het peronisme is na de dood van de Argentijnse volksleider in juli vorig jaar zeer verslechterd. In de kerk bestaat grote bezorgd heid over het klimaat van geweld en corruptie, dat in Argentinië heerst en waar de regeringen van linkse of rechtse peronisten niets aan schijnen te veranderen. Inte gendeel: er zijn sterke aanwijzin gen, dat de nu gevallen minister Lopez Rega, de vertrouweling van Isabel Peron. betrokken is bij de AAA, het'anti-communistische ver bond van Argentinië, dat vele poli tieke moorden en andere wandaden op zijn rekening heeft zonder dat de politie er achter komt, wie de AAA zijn. In de slechte verhouding tussen kerk en staat speelt deze José Lo pez Rega een sleutelrol. Rega is een man die gelooft in astrologie, to venarij en kristallen bollen. 'Kijk eens', zei Lopez Rega op een avond vlak voor zijn vertrek tegen een paar collega's in het kabinet, 'daar valt een ster. Die scheeft vlak langs de planeet Venus. Dat gebeurt maar eens ln de 21.000 jaar en dat heeft een enorme invloed op de komende gebeurtenissen'. Rega meent van zichzelf dat hij de opgestane profeet Daniel is en hij voelt veel voor de 'Amerikaanse katholieke apostolische orthodoxe kerk', een secte, die uit Brazilië stamt en die een mengsel is van roomse rites, verering van de indi aanse Umbamba-godheid, witte hekserij en macumba-verering. Op 24 december van het vorig jaar organiseerde Rega een kerstmisvie ring voor de kinderen uit de slop penwijken van Buenos Air». De leiding van deze dienst was in han den van de aartsbisschop-primaat van de secte. De dienst werd per televisie uitgezonden en er namen drieduizend kindertjes aan deel, die er per gevorderde autobus waren heengebracht Het Vaticaan en de Argentijnse bisschoppen eisten vergeefs een verklaring van deze bizarre ceremo nie. Kerken gesloten In dezelfde periode gaf de regionale regering In Cordoba opdracht een aantal katholieke kerken te sluiten een groep priesters te arreste ren, die beschuldigd werden dat zij sympathiek stonden tegenover het links-peronisme. In Tucuman werd huiszoeking gedaan in verscheidene parochiecentra, 'om er naar gueril- 1 astrijders te speuren', aei de politie In de paaspreken van dit Jaar was het thema 'Geweld', maar in de week voor Pasen vermoorde de AAA Carlos Dornak, een bekend priester en musicus. De AAA stak twee parochiegebouwen ln brand en dwong vijf priesters en twee nonnen^ Bahoa Blanca te verlaten, vermoedelijk omdat dit zevental te veel, ophad met de bewoners van de arme buurten. In zijn paaspreek klaagde de bisschop van Bahia Blanca, Jorge Mayer, op bittere wijze over de sfeer van geweld, die door de Argentijnse regering werd getolereerd. De bisschop van Mar del Plata, die tevens secretaris is van de Zuidamerlkaanse bisschop penconferentie Eduardo Pironio, sprak over 'dit uur van onzekerheid en angst, van pessimisme en droe fenis. dit moment van een gevoel van onmacht en frustatie en ont moediging'. Steeds duidelijker kwam de kerk op gespannen voet te staan met de Idealen van Lopez Rega. die van Argentinië een 'nationaal-recht- vaardige' staat wilde maken naar het voorbeeld van Hitler-Duitsland, waarin alleen een nationale kerk paste. Rega kon in zijn plannen alleen rekenen op de voorwaarde lijke steun van de 86-jarige primaat- aartsbisschop van Argentinië, Anto nio Cagiano. Deze kerkelijke leider zag wel wat in de plannen van Rega en aarzelde niet de pdlitie- troepen te zegenen, die later zijn eigen priesters zouden -arresteren en martelen. Nieuwe Primaat In april besloot het Vaticaan de reeds oude ontslagaanvrage van Cagiano te aanvaarden en benoem de in zijn plaats de dertig jaar jongere Juan Carlos Aramburu tot opvolger. Aramburu is een gematigd man. die niets voelt voor verstren geling van de kerk met een fascis tische staatefilosofie. Een van zijn hadden gekidnapt. In zijn kritiek op eerste daden als aartsbisschop was de politiek van Rega en Isabel Pe- Toen Lopez Rega nog in de gratie van Isabel Peron was, week hij nauwelijks van haar zijde. Hier zijn zij op bezoek op 'een militaire basis in het koude zuiden van Argentinië. te protesteren bij Isabel persoonlijk tegen de activiteiten van de AAA, die Marie del Carmen Maggi, een vooraanstaand katholiek hoogleraar ron gaat de aartsbisschop nu steeds meer dezelfde lijn trékken als de vakbonden. Het leger is bezig zijn handen van de weduwe Peron af te trekken. De kerk lijkt niet van plan haar val tegen te houden. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd near: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubUkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Salarissen WSW Het bericht in Trouw, overgenomen uit het maandblad voor de zwak zinnigenzorg 'Klik.' over de ver slechtering van de salarissen van mensen in de sociale werkvoorzie ning (WSW) ten opzichte van het minimumloon, is onjuist. We heb ben in Nederland al jaren één wet telijk minimumloon en de WSW- ers hebben daar recht op. Het is dan ook uitgesloten dat de WSW- salarissen beneden het wettelijk minimumloon zouden liggen. C. Groen Eersel Naschrift: Als gevolg van verschil len in berekening van het mini mumloon en de salarissen van het overheidspersoneel (het trendbe- leid) kunnen de WSW-salarlssen tijdelijk afwijken van het wettelijk minimumloon. Het Is evenwel on juist om aan te nemen dat het WSW-salaris op jaarbasis beneden het minimumloon ztou liggen, red. Alcoholproef Mr. Schuitemaker vindt de verplich te medewerking van de blaas- en bloedproef voor vermeend alcohol misbruik onrechtmatig. Maar de overhead is er om het kwaad te betéugele® en doet haar plicht wanneer zij zich ervan vergewist of een ongeluk veroorzaakt is door gebruik van alcohol. En dan is de medewerking van de overtreder geenszins onrechtmatig, maar abso luut noodzakelijk. Ede Apartheid (7) Er wordt nogal eens gesproken over de 'Raad van kerken' ln Zuid-Afri- ka, o.a. ln de krant van 25 Juli. Men komt dan zo spoedig tot de conclusie, dat 411e kerken in Zuid- Afrika daarmee bedoeld zijn. Voor een goed begrip en goede beoorde ling dient men wel te weten, dat met de 'Raad ven kerken' ln ZuJd- Afrika enkele Engelstalige kerken aangeduid worden. De miljoenen leden van de blanke, gekleurde en zwarte Nederduits gereformeerde kerken, alsmede die van de Dop- perkerken (afgescheiden kerken vanuit 1834) behoren niet daartoe. Het aantal leden, behorend tot de Raad van kerken' in Zuid-Afrika is in vergelijking daarmee gering. De kerken in Zuid-Afrika kunnen moeilijk iets zeggen ten nadele van het onderwijs aan dé kinderen van de gekleurde bevolkig. Ruim tach tig procent van de Bantoe kinderen geniet l.o. en m.o. Zij. die daarvan nog verstoken zijn wonen in dat grote land té verspreid of op té afgelegen plaatsen. Sinds 1954 staat elke school onder beheer van een Bantoe schoolcomité, gekozen door en uit de ouders. Dat comité be noemt en ontslaat de onderwijzers. De staat mag dat niet doen. maar betaalt alleen het onderwijs. De ouders blijven verantwoordelijk voor de opvoeding van hun kinde ren overeenkomstig de wensen van hun gemeenschap. Hoger onderwijs voor niet-blanken wordt mèt ver blijf en onderhoud der studenten door de overheid betaald. Wolfhcze ds. A. Notenboom vragen te stellen aan onze linkse minister van CRM? Utrecht D. J. C. Oosting CDA (2) In het artikel van Tr/Kw van 1 augustus stelt Bert de Jong in een zware kop op pag. 5: 'Groeiende oppositie in protestantse partijen (tegen CDA). Duidelijkheid ge vraagd over grondslag CDA'. Deze oppositie zou vooral zijn ontstaan door uitspraken van Andriessen. Hoezeer ik zelf voorstander ben van christelijke politiek, ben ik voor het woord even bang als Andriessen, omdat het niets zegt als we de inhoud ervan niet vastleggen. Als wij er aan twijfelen of de KVP een christelijke partij is die het evangelie wil aanvaarden als grondslag van politiek handelen, heb ik maar één advies: Stoppen met de CDA-gedachte daarbij ac cepterend dat de achterban van zeker twee van de drie betrokken partijen daaruit haar hernieuwde standpunt zal bepalen en verdere afbrokkeling van deze partijen zal plaatsvinden. Daarbij tevens accep terend dat de christelijke democra tische politiek een steeds geringere invloed krijgt op het regeringsbeleid in Nederland. Is dat wat we willen bereiken? Laten we uit blijven gaan va^ die zaken die vastgelegd en overeengekomen zijn, daarbij vertrouwen gevend aan wederzijdse goede wil en bedoeling. De wijze waarop de laatste tijd, vooral van de zijde van de ARP, op de CDA- gedachte wordt gereageerd, maakt de indruk op de achterban: 'Men senlief. waar zijn we aan begon nen', terwijl het vooral op de jon geren afkomt als een stukje calvi nistische gefrustreerdheid. Hoogland F. H. Bos Deze bijbelschool gaat uit van de broederschap van pinkstergemeen ten. Het nieuwe cursusjaar zal de school tachtig studenten tellen, een .recordaantal. De cursus duurt drie jaar. Zo groot is de toeloop, dat de broe derschap een plaatsingscommissie voor afgestudeerden in het leven geroepen heeft. Tot nu toe is het steeds gelukt, de afgestudeerden (dit jaar tiep) een plaats te geven, al is het wel eens moeilijk rekening te houden met specifieke wensen, vertelt de heer A. van Polen, secre taris van de broederschap. De broederschap gaat zich hierbij de komende jaren vooral richten op het pionierswerk: in plaatsen, waar enkele pinkstergezinnen wonen, vestigt zich een afgestudeerde van de bijbelschool en zo hoopt men tot gemeentevorming te kunnen ko men. Het ondersteuningsfonds biedt hierbij goede diensten. De bijbelschool te Scheveningen heeft goede contacten met het vormings centrum In de. Ruimte te Soest, dat ook gaat uitbreiden, en Jong en Vrij te Abbénes. Jong en Vrij start in september een trainingsjaar voor discipelschap. ROME Radio Vaticaan is het eens met het rapport van de wereldgezondheidsorgani satie (WHO) over de schade lijke gevolgen van het roken. Volgens het rapport worden hartafwijkingen en kanker door roken veroorzaakt. Radio- Vaticaan onderstreept de mening van de WHO dat een strenge controle op tabak meer dan enig ander initia tief kan bijdragen to t een langer en gezonder'leven, Ra dio Vaticaan wil dat het ro ken wordt bestreden door ho gere belasting op tabakswa- rqn, rookverbod in openbare gebouwen en door de verkoop van tabaksproducten -<• aan minderjarigen te verbieden. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De centrale pinksterbijbelschool gaat opnieuw uitbreiden. Het voormalig hotel Dolfijn aan de Gevers Deynoot- weg, dat>vorig jaar in gebruik genomen werd, is nu alweer te klein geworden. Het bleek mogelijk een pand ernaast aan te kopen. STOCKHOLM —De Zweedse lu therse franciscaanse gemeenschap groeit snel, ep heeft thans ruim achthonderd leden, die vanuit de franciscaanse leringen streven naar eenvoud, bescheidenheid, vreugde en een diepere gemeenschap. Oor spronkelijk behoorde de gemeen schap tot het Britse anglicaanse gezelschap van de heilige Francis- cus. Vier jaar geleden stichtten de Zweedse franciscanen hun eigen orde. Zij houden bewust vast aan de lutherse belijdenis van de Zweedse kerk. ROME Voor het eerst is een priester van zijn ambt ontheven om dat hij meedeeed aan de beweging christenen voor het socialisme. Het is pater Fausto Mecolini. Hij werd gesuspendeerd door zijn aartsbis schop. Anacleto Ca^zaniga, van Ur- bino in Italië. Pater Mecolini zette voor de Italiaanse verkiezingen op 15 juni uiteen waarom hij van plan was links te kiezen. De aartsbis schop reageerde hierpp met een verklaring, waarin stond: 'Ons is ter ore gekomen dat de priester pater F. Mecolini in het openbaar gezegd heeft dat hij voorstander is van politieke stromingen, die geïn spireerd zijn door 'het marxisme. Gezien het schandaal dat dit onder de gelovigen heeft veroorzaakt, ver klaren wij pater Mecolini 'a daivinis' gesuspendeerd'. REVALIDATIE In de afgelopen week was ik in staat enige revalidatie te onder gaan. Wat is dat een gezellige zaak! Vooral het tweede gedeelte, de ar- beidstberaple, maar toch ook dat eerste met al dat opmeten van de uitslag van je been en de pols. Ja, af en toe trekt zo'n jongeman je arm bekant uit elkaar, maar wie daarom kreunt is een kniesoor, 't Grappigst vond ik de rekoefening, waarbij ik mijn gebroken linker been op de tweede trede moest zetten en dan wegstoten. Toen ik dat een paar keer gedaan had luid de het advies: en nu thuis maar oefenen. Ik knikte gewillig, want zo ben ik, maar wie heeft er thuis een rekstok? Ik moest m'n 'hand inknij- pen rond een stukje chiliputti, van dat knijp'stofverf dat niet kleeft of afgeeft en weer moest ik daarmee oefenen, maar hier werd tenminste fneteen eerlijk verteld dat die din gen niet in de handel waren. Maar goed, ik knap er toch van op, er moet een grote zegen op rusten. De arbeidstherapie is nog vermakelij ker. Dat begint met koffie. En dan veel praten en intussen ook weer alles opmeten. En dan kogeltjes met twee handen tegelijk in een bakje doen. De kogeltjes worden hoe langer hoe kleiner tot het klei ne schroefjes zijn die me' onmid dellijk deden denken aan de NSF- afdeling van het concentratiekamp in Amersfoort. Daar moesten we ook schroefjes tellen. We deden de hele dag over één doosje, want zodra ie controle van verraders zijde of van de duitsers zelf uit de buurt was gooiden we weer alles door elkaar. Ik zat op den duur zowaar te figuurzagen en aan een soort weefgetouw. Wat een mens allèmaal nipt kan beleven. Maar 't is wel goed. Na mij komt er altijd een jonge Marokkaan, die alle aan dacht krijgt, en terecht, ook al om zijn niet te benijden omstandighe den. Het is er goed. Goed om te revalideren, om weer wat waard te worden, als je dat toch al niiet op een heel andere wijze was. Deze training is geen bijbelschool- oplelding .maar een korte, prakti sche, dynamische training van één jaar. Na dat jaar kunnen de jonge lui dan besluiten fulltime in het evangeüewerk te gaan (en zich dan b.v. bij de bijbelschool in Scheven ingen aannïelden), terwijl wie dat niet doet, toch een goede onder grond heeft gekregen om actief te zijn in gemeente- of jeugdwerk. Jong en Vrij kan hiertoe de be schikking krijgen over Huis ter Leede te Sassenheim, dat plaats biedt aan 75 jongens en meisjes. Afwisselend wordt twee maanden theorie en twee maanden praktijk gegeven. In de praktijkmaanden worden de jongelui twee aan twee uitgezonden naar koffiebars, evan gelische boekwinkels en dergelijke vormen van evangelisatie. Om Huis ter Leede te kunnen ko pen, voert Jong en Vrij thans een financiële, actie. Eind augustus moet achthonderdduizend gulden bijeen zijn. De actie, dde begin Juli gestart is, heeft nu al zes ton opge bracht, zodat men bij Jong en Vrij goede hoop heeft, dat de resterende twee ton deze maand zal volgen. In oktober begint, voor het eerst in het Zuide, onder auspiciën van de particuliere synode van de gerefor meerde erken en de provinciale kerkvergadering van de hervormde kerk, een cursus geestelijke vor ming te Eindhovet). Deze cursus duurt twee jaar en omvat* 32 weken van ongeveer drie lesuren per week. De cursus geeft informatie over het Oude en Nieuwe Testament,, de dogmatiek, de ethiek, de kerkge schiedenis, oecumene, sekten en stromingen, het praktische werk in de gemeente, omgaan met mensen en groepen e.d. Deze nieuwe cursus in het Zuiden wil in het teken staan van de opbouw van de christelijke ge meente en is bedoeld voor alle mensen die bij het werk van de kerkelijke gemeenten betrokken zijn: ambtsdragers en gemeentele den. die bezig zijn met bezoekwerk, bijbelkringen. gespreksgroepen, jeugdwerk, kinderdiensten, vrou wengroepen diakonale werkgroe pen, recreatiewerk enz. En de crusus is er ook voor hen, die geen direfct aandeel hebben in het kerkewerk, maar die zich willen verdiepen in de bijbel', de geloofs leer, de ethiek en andere theologi sche vakken. Hoewel de cursus kwalitatief op hoog niveau staat, kan hij door iedereen gevolgd worden, want een NED. HERV. KERK Beroepen te Dimteloord: J. den Dikken te Benthuizen: te Olde- boorn (ki federatief verband met de geref kerk te Oldeboorn): J. Bakker, kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Benoemd tot studentenpredikant aan de universiteit van Edmonton (Can.): drs J. S. Hlelema te Sur- h uister veen. Beroepen te Appingedam: G. J. Jans te Oudemirdum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Vennep: 4 J. Jonkman te Drogeham. vooropleiding is niet vereist. Aan het einde van de cursus bestaat er gelegenheid examen te doen en een getuigschrift te verkrijgen, maar verplicht is dat niet. Dit diploma is wël vereist, wanneer men na deze cursus eventueel zou willen door gaan met de studie voor het diplo ma Catecheet Reeds enige jaren vinden op diver se plaatsen in ons land dergelijke cursussen plaats. Zij hebben veel succes en een steeds groeiend aan tal deelnemers. Inlichten en verder informatie zijn .tot 15 september te verkrijgen bij: Deputaten Vormingswerk en Stich ting Gemeentetoerustang iil het Zuiden, Smalle Haven ld, Eindho ven. Telefoon: 040-434390: Apartheid (6) Apartheid (8) Waarom weer zo'n naar eenzijdig bericht over Zuid-Afrika? Niet ver meld is het aantal 'werknemers in de mijnen en ook niet het aantai en percentage van de blanken (die ook verongelukken)! Franeker ds. L. de Bruin HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. In Tr/Kw van 28 juli probeert Mar- ja Kroef de verhoudingen weer te geven van de samenleving in Zuid- Afrika. Ik moet zeggen dat het haar aardig is gelukt een vertekend beeld te geven van een vooruitstre vend en welvarend land. Toegege ven dat ook in Zuid-Afrika dingen gebeuren die niet altijd zijn goed te praten, gaat het ontketenen van een hetze tegen dit land toch wat te ver. Hoe denkt men aan de verhoudingen binnen ons eigen land? Is het niet juister dichter bij huis de problemen van discrimina tie onder de loep te nemen. Kan men zich verenigen met de politiek in enkele Zuideuropese landen om nog maar niet te spreken van die van een groot aantal Afrikaanse landen, waar moorden aan de lo pende band worden gepleegd?. La ten we toch eerst de hand ln eigen boezem steken voordat wordt ge oordeeld over anderen! Den Haag inf. C. Oostlander Van een medewerker In het geboorteland van het diakonessenwerk, Duits land, kwamen vanuit 26 landen uit alle werelddelen in de afgelopen week ruim 3,50 diakonessen naar 'Bethel'. Dit is eèn dorp van ruim achtduizend inwo ners, waarvan 6500 patiënten, epileptici, psychiatri sche patiënten, zwakzinnigen, daklozen, moeilijk op voedbare kinderen, grenzend aan de stad Bielefeld. Bob Meyer (2) Het wordt tijd. dat langs parlemen taire weg een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de beweegre denen die tot het besluit van de heer Meijer hebben geleid. Het Ne derlandse volk heeft er recht op te weten, hoe de NOS achter de scher men reilt en zeilt. Het is gewoon irriterend dat vele van de NOS- programma's dermate links indoc- trinerend overkomen, dat men zich wel moet afvragen waar men het recht vandaan haalt zulks te kun nen doen. Welke confessionele par lementariër heeft de moed hierover Het aantal diakonessen loopt terug, maar niet over al. Dit laatste geldt met na me voor Finland. In Duits land zijn er nog 23.171 ver deeld over zestig moederhui zen, soms verbonden aan een instelling van gezond heidszorg of bejaardente huis. maar ook als woonhuis voor diakonessen die op ver schillende plaatsen ln de gezondheidszorg of ln kerke lijk werk werkzaam zijn. Zeer velen wonen ook bul ten de woonhuizen. De gesprekken rond het the ma "Leven vanuit het evan gelie in een gebroken we reld' maakten wel duidelijk dat de stluatie in ieder land verschillend is. maar dat de problematiek toch wel met elkaar overeenstemt, name lijk het gevoel van onmacht, om het goede antwoord te vinden op de snelle ontwik kelingen van deze tijd. Zoals een diakones uit de DDR echter zei: 'Liefde kan over al gegeven worden'. In de DDR zijn nog 3500 diako nessen. Dr. Th. Schobert, president van de diakonie van de Evangelische Klrche in Duitsland, wees er op dat het evangelie de breuk in de wereld niet bedekt maar haar stelt in het licht van de hoop. Het overbrengen van het evangelie is geen zaak van woorden, maar moet geleefd worden. Dat moeten we leren en onze ervaringen moeten we aan de theologen kenbaar ma ken. De kerk is zelf geen boodschap van het heil. ook door diakonaaJ werk op al lerlei gebied. Vanuit Bethel zelf werd door pastor Funke gesteld, 'dat christenen zich niet door wetenschap en techniek la ten imponeren. Zij weten zich dagelijks weer door God opnieuw aangenomen. Het leven vanuit het evan gelie gebeurt nooit perfect. Het evangelie is geen ideaal maar het werkt in ons. Om de nood van de gebroken wereld aan te kunnen zijn er homogene groepen nodig. Die gebrokenheid werd heel goed ln het licht van de bijbelse boodschap gesteld door pastor N. Ziegler, even eens van Bethel. Hij maakte een vergelijking met de on tevredenheid van het volk Israël in de woestijn voor zij het beloofde land introk ken. In een tweede bijbel studie over Romeinen 8 sprak hij over de onmacht van de mens in deze wereld die door Christus' sterven toch niet verbroken is. Jongeren Ook in Duitsland lopen vele diakonessen alleen nog maar by officiële gelegenheden, zoals deze conferentie, in dc bekende dracht. Zijn nu de diakonessen ont moedigd door die gebroken heid. meer nog door het langzaam maar zeker terug lopend aantal diakonessen? Daar is geen sprake van. Ondanks deze ontwikkelin- gen staan zij blijmoedig en dienstbereid in het leven, geïnteresseerd naar eikaars omstandigheden die soms heel moeilijk zijn. We be hoeven alleen maar te den ken aan de DDR, aan Afrika en aan vele ontwikkelings landen. We moeten leren van de jongeren, zei het hoofd van een gemeenschap in Parijs. In Frankrijk zijn nog slechts 265 diakonessen (in ons land ongeveer 170).. Jongeren willen zichzelf zijn. ze willen het leven ten volle leven en ze verwijten de ouderen dat ze het altijd druk hebben, met volle agenda's in hun zak lopen. Ze vertelde van een jonge diakones die afscheid van haar kwam nemen. Zelf had ze maar tien minuten tijd om snel wat af te doen. Het was haar duidelijk dat. wan neer ze toen niet voorge steld had samen te bidden, dat afscheid voor deze jonge vrouw onbevredigend was geweest. Wij moeten zoeken naar nieuwe vormen, welke dan ook. Jongeren hebben zeker wel belangstelling. In de DDR komen Jongeren ook soms in kleine groepen bijeen, al is dat oncontro leerbaar. De conferentie werd geo pend met een indrukwek kende dienst in de oude Altstadter Nikolaikirche in Bielefeld. Daar hield de pre sident van de Evangelische Kirche in Westfalen de deelnemers voor dat predi king. apostolaat en diako- naat niet te scheiden zijn. Ook hij was verheugd over de aktlviteit van veel jonge ren. Wanneer dat niet altijd op de juiste- wijze gebeurt, moet dat niet worden mis verstaan. Gods aanwezigheid gaat over grenzen van tijd en ruimte heen, is niet aan plaats en tijd gebonden. Over vier jaar wordt de vol gende wereldconferentie van diakonessen gehouden in Manilla (Phillppijnen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2