Scheepswerf zet 246 werknemers op straat Goncalves denkt aan opstappen Wet Indezekrant Zogezegd i/hf, Dertig jaar na 'de bom' - pag. 9 Uw kleine advertentie met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant ■•HvwAiv ik:uR Vakbonden spreken van feodale toestanden Einde van gijzeling nog niet in zicht Twee anti-communistische betogers gedood - VS leveren wapens aan Noord-Jemen Spaanse politie jaagt op Basken Bolsward urenlang zonder water door lek in waterleiding VI Trouw heeft ook altijd wat Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. I Tr0 hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9590 - DINSDAG 5 AUGUSTUS 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 i Jaworski: Nixon had j banden eerder j moeten vernietigen WASHINGTON (AP) Richard Nixon zou nog pre sident zijn geweest als hij de bandjes van het Witte Huis had vernietigd toen het bestaan daarvan openbaar Jaworski was geworden, aldus Leon Jaworski, de voormalige spe ciale officier van justitie voor de Watergate-zaak. Jaworski leverde zijn com mentaar in een op de band opgenomen interview voor de Amerikaanse televisie. Gevraagd of Nixon president had kunnen blijven als hij de bandjes zou hebben ver nietigd, antwoordde Jawor ski: 'Als hij de bandjes ten tijde van of omstreeks een tijd toen bekend werd dat er een systeem van bandopna- me-apparatuur in het Witte Huis was, had vernietigd, zou ik zeggen van ja'. Jaworski voegde daar echter aan toe dat als Nixon met de vernietiging zou hebben gewacht tot het opperste ge rechtshof zou hebben inge grepen, het Amerikaanse volk dat niet had geaccep teerd en de president in staat van beschuldiging zou zijn gesteld. Van onze soc.-economische redactie DEEST De 246 personeelsleden van de Scheepswerf Gebr. Van der Werf in de Gelderse plaats Deest zijn gisteren in staking gegaan, nadat hen was medegedeeld dat er voor de scheepswerf fail lissement was aangevraagd. De faillissementsaanvrage door de huidige eigenaar, scheepswerf Bo de wes in Millingen, viel het perso neel zeer rauw op het dak. Ze kwamen gisteren terug van vakan tie. Verbolgen vakbondsbestuurders, die evenals de ondernemingsraad niet op /de hoogte waren gesteld, spra ken over een feodale toestand. Ze verwezen woedend naar een school bord in het bedrijf. Waarop de di rectie personeel 'en gezinnen een prettige vakantie toewensten. Dis trictbestuurder C. Boender van de Industriebond CNV noemde de gang van zaken zeer grievend. Per soneel en bonden kregen te horen Verkeken dat het begrote verlies van de werf met 6 1 miljoen was overschre den en dat daarmee voor Bodewes de kous af was. Het bedrijf zou moeten worden opgeheven om te voorkomen dat ook het moederbe drijf in gevaar komt. Buitenland Koerdische leiding vertrouwt Irak niet7 Kerk 'Handen af van weduwe Pèron' 2 Diakonesseri zoeken nieuwe vormen 2 Sport Coaching Meyers faalde in Barcelona8 Economie 120 ontslagen bij Enka 11 Meer contacten tussen bedrijven en Sowjet-Unie 11 Lezers schrijven 2 Strips, feuilleton 4 Even puzzelen 4 Radio en t.v4 Commentaar 5 Weeroverzicht 5 Dichtbij en verder 5 Beursberichten 10 We geven vele miljarden uit aan de gezondheidszorg waardoor we grote technische vooruit gang boeken. Maar de gezond heidstoestand van -ons volk loopt toch achteruit. Tweede-Kamerlid, dr. J. H- Lamberts (PvdA) Wie een valk in huis neemt is permanent 'de slaaf' van dat dier. Anders gezegdje moet er erg veel voor over hebben. Valkenier Hendrik Slijper uit Eemdijk vertelt dit uit erva ring; hij heeft zelf al eens ve getarisch moeten leven om te zorgen dat. zijn valk zijn dage lijkse portie vlees kon krijgen. Het verslag van het interview dat Fred Lammers met hem had staat op pagina 5. Precies een jaar geleden raakte de scheepswerf Van der Werf voor het eerst in, moeilijkheden. Toen bleek de directie van het bedrijf zich te (hebben verkeken op de bouw van twee chemicaliên-tankers voor Franse rekening. Uiteindelijk bood de scheepswerf Bodewes te Millin gen de helpende hand. De scheeps werf nam de aandelen van Van der Werf niet, over en kreeg bovendien van het ministerie van economi sche zaken een krediet van vier miljoen gulden, voor de financie ring van investeringen. Doordat Bodewes de continuïteit van de werkgelegenheid garandeer de, en zelfs een uitbreiding van het werk in het vooruitzicht stelde, leek het erop dat het bedrijf kon blijven doordraaien. Nu zegt men dat er ontwikkelingen zijn geweest die men ten tijde van de overname niet kon voorzien. De heer Boender: 'Alles leek nor maal té verlopen, totdat we vorige week werden opgeroepen voor een spoedberaad. Tijdens dit beraad bleek dat de afloop voor Bodewes vast stond. Meen heeft niet geprobeerd de zaak door reorgani saties, werktijdverkorting etc. te redden. Met deze handelswijze laad Bodewes de verdenking op zich, dat •men Van der Werf alleen heeft «willen gebruiken voor het uitvoeren rvan enkele aan levertijden gebon den opdrachten', aldus de heer ■Boender, die er ernstig bezwaar te- Zie verder pagina 3 ADVERTENTIE Zonnig en droog Zonnig en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind uit oost tot zuid oost. Maximumtemperaturen ongeveer 32 graden maar in het Waddengebied enkele gra den lager. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen zonnig met kans op een lokale bui en in het algemeen min der warm. zon op: 05.08 zon onder: 20.23 maan op: 03.53 maan onder: 19.19 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN Het Amerikaanse consu laat waar de gjj zeihouders en hun slachtoffers zich bevinden, ligt op de acht ste verdieping van het ge bouw rechts. Mensen die het w ilden verlaten werden door politiemannen gecon troleerd. KOEALA LOEMPOER TOKIO (AP. Reuter) Hoewel de Japanse rege ring heeft ingestemd met de vrijlating van zeven le den van het Japanse Rode Leger is het einde van de gijzelingsaffaire in Koeala Loempoer nog niet in zicht. Twee van de zeven weigeren namelijk' naar Koeala Loempoer te reizen, zo maakte de Japanse mi nister Ichitaro Ide gister avond in Tokio bekend. De overige vijf stemmen toe in hun overbrenging naar Maleisië. Japa/iners die in de Maleisi sche hoofdstad Koeala Loem poer een ambassadegebouw bezet houden dreigen hun 30 tot 40 gijzelaars te zullen do den als hun zeven geestver wanten. die in Japan zijn veroordeeld wegens Ontvoe ringen. aanslagen en' gijzelin gen, niet naar Maleisië worden overgevlogen. Onder de gijze laars is de Amerikaanse con sul Robert Stebbins. en de Zweedse zaakgelastigde Fre- deVik Bergenstrahler. De Zweedse zaakgelastigde houdt kantoor in de vertrekken van het Amerikaanse consulaat, dat een verdieping onder de Amerikaanse ambassade ligt. De overige gijzelaars zijn nog vijf Amerikanen. Australiërs, Japanners en Maleisiërs. Bij de overval op het gebouw werd een bewaker gedood, en een tweede bewaker gewond. Sinds premier Takeo Mlki maandagmiddag liet weten dat hij de eisen van de over vallers zou inwilligen staat op het vliegveld van Tokio een volgetankte DC-8 gereed om de zeven Japanners naar Ma leisië te vliegen, maar de uit eindelijke beslissing over de inwilliging van de eisen be rust bij de Maleisische rege ring, aldus de Japanse verkla ring. Het toestel zou vanmor gen vroeg in Koeala Loem poer hebben moeten aanko men. De overval op het ambassade gebouw had een koortsachtige diplomatieke activiteit tot ge volg in Tokio. Washington en Koeala Loempoer. De Japanse premier Miki bevond zich toevallig in Washington, waar hij besprekingen zou voeren met president Ford net terug van een reis door Europa. Mi ki heeft de Japanse regering geïnstrueerd de hoogste voor rang te geven aan, het leven van de gijzelaars. Het twaalf verdiepingen tel lende gebouw in Koeala Loempoer is door de Maleisi sche politie omsingeld. Het Amerikaanse consulaat be vindt zich op de negende ver dieping. De overvallers had den hun eisen op schrift ge steld en uit het raaip gegooid. LISSABON (Reuter, UPI, AP) De Portugese eerste minister Vasco Gongalves denkt aan opstap pen. Twee Portugese middagbladen berichtten gisteren dat hij zijn ontslag st1 heeft ingediend. Gongalves is 't tot nu toe niet gelukt een nieuwe Portugese regering te vormen. Anti-communis tische betogingen spreidden zich intussen als een inktvlek over het land uit. Gisteren vielen daarbij twee doden. Jorrial Novo en Diaro Popular schreven dat de directe aanleiding voor Congalves' besluit de weigering van generaal Otelo Saraiva de Car- valho is vice-premier te worden in een nieuwe regering waarvan Gon- t galves premier is. Het hoofd van de veiligheidspolitie (COPCON) vindt dat hij en Gongalves een gelijkwaardige plaats moeten krij gen; beiden zouden daarom vice- premier moeten worden in een ka binet onder leiding van president Francisco da Costa Gomes. Congal ves wil daar niet aan. Costa Gomes zélf Volgens Jomal Novo wil Costa Go- mes nu proberen zelf een regering te vormen en darabij de pro- communistische Gongalves vervan gen door een officier uit de gema tigde vleugel van de Beweging van de strijdkrachten. Donderdag kondigde Costa Gomes al aan dat een nieuwe regering onder Congalves was benoemd maar de posten werden maar niet ingevuld. Bekend is dat verschillen de relatief gematigde lieden voor de eer hebben bedankt toen zij werden aangezocht. Gistermiddag heeft het Portugese driemanschap Costa Gomes, Gon galves en Carvalho over de Impasse vergaderd, maar na afloop, werd geen verklaring uitgegeven. Vooral dat laatste gaf voedsel aan de geruchtenstroom die op gang was gekomen na het verschijnen van de middagbladen. De regering die Con galves wilde vormen moest in de plaats komen van een coalitie die uiteen viel toen de socialisten en de gematigd linkse volksdemocra ten er uit stapten vanwege de naar hun smaak radicale en ondemocra tische koers van die regering. Acties gaan voort De anti-communistische acties in het gehele land gaan intussen maar voortuin Vila Nova de Famalicao zijn twee anti-communistische be togers gedood doordat militairen het vuur openden. Volgens de le- WASHINGTON (DPA) De Vere nigde Staten zijn bereid wapens te leveren aan de Arabische Republiek Jemen (Noord-Jemen) en personeel ter beschikking te stellen voor de opLeddomg van het Jemlndtische le ger. Dat is gisteren bevestigd door een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, naar aanleiding van een be richt in de Washington Post. Maar volgens de zegsman hebben de le veranties 'bij lange na' niet de omvang waarover de Washington Post berichtte. Dat bericht meldde dat werd onderhandeld over lever ingen van 50 tot 100 miljoen dollar, die door Saoedi-Arabië betaald zou den worden. Tot dusver haalde Noord-Jemen zijn wapens uit de Sowjet-Unie. (ADVERTENTIE) over vlees gesproken een beste keus! Vasco Goncalves niet als vice-premier zing van de militairen werd alleen in de lucht geschoten, maar 'deson danks' bleven een trekkerchauffeur en een verpleger met schotwonden dood op straat, liggen. Demonstran ten eisten uitlevering van een leger- kapitein die volgens hen verant woordelijk was voor de schietpartij. Zij eisten dat de betrokkene voor een volksgerecht' moet verschijnen en ter dood gebracht. In Fafe en Castelo Branco werden bomaanslagen gepleegd op de wo ningen van marxisten, maar daar deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Ook werden inciden ten gemeld uit Serem en Povoa de Lanhoso. Een woordvoerder van de politie in het traditioneel behoudende noor den zei dat de toestand erger wordt. 'De massa's maken zich in vele dorpen op om de communisten af te maken'. De leiding van de com munistische partij in dit gebied be schuldigde' legereenheden er van dat zij de geweldpleging tegen le- dei. en gebouwen van de commu nistische partij zouden aanmoedi gen. Ook in het zuiden doen zich nu anti-communistische incidenten voor. In Portimao in de Algarve riepen betogers 'Stuur Cunhal (de leider van de communisten) naar Siberië'. 'Het volk is niet op de hand van de MFA' enu 'Weg met Vasco Gongalves'. MADRID (AB) De Spaanse poli tie heeft in het noorden van het land opnieuw een aantal leden van de Baskische beweging ETA gearres teerd en een hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt, zo is gisteren uit doorgaans goedingelichte bron vernomen. De arrestaties zouden hebben plaatsgevonden tijdens grootscheepse razzia's tegen ver meende ETA-schuilplaatsen in de drie Baskische provincies. De actie volgde op de aanhouding, vorige week. van drie ETA-kopstukken in Barcelona en op het doodschieten van een taxichauffeur in de buurt van San Sebastian. Bronnen in San Sebastian meenden dat de politie veel ETA-leden zou kunnen hebben gearresteerd omdat een van de in Barcelona gearresteerde leiders zou hebben doorgeslagen. Van een verslaggever BOLSWARD Een aanvankelijk onvindbare lekkage in het waterlei dingnet heeft Bolsward en wijde om geving gisteren uren lang droogge legd. De lekkage was gistermorgen al aanwezig, maar werd pas tegen het middaguur ontdekt. De breuk bleek te zitten in het 'Kruiswater', een vrij breed kanaal, dat uitmondt in de Stadsgracht. Het droogleggen zorgde tijdelijk voor ongerief. Hotels konden zich echter uit de nare situatie redden door het omsmelten van ijsblokjes en hiervan thee te zetten. In het verpleegtehuis 'Het Bloemkamp' kon men water putten uit een groot bad, dat men nog net op tijd had laten vollopen. Eerbied voor de wet neemt soms de meest merkwaar dige vormen aan. Premier Gandhi van India, met d< oppositie (wettig?) achter de tralies, laat nu een we aannemen waardoor haar verkiezingsfraude geei fraude meer is (was?) (zou zijn geweest?). Nieuwe abonnee:- Straat Plaats: -Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomollefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een weikomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben [y ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers," antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. V' ilV ,v' i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1