Misgreep Ernie Meyers bezorgt Italianen titel Wiersma valt tevergeefs aan KNWU ontneemt Rompelberg WK Azzuri's eindelijk geslaagd Manipulaties bij prof-stayers Gesprek over tv-rechten opgeschort Van der Velden profiteert van 'flip' Molinari Europese titel waterski voor Willy Staehle Louk Sanders en Marijke Schaar winnen in Deventer Volleybaljeugd zonder punten Clerc nog steeds aan de leiding met Germain MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 SPORT P8/RH9 MONTREAL De onderhan delingen tussen het organisa tiecomité van de Olympische Spelen 1976 (COJO) en de European Broadcasting Union (EBU) over de Europese tele visierechten voor de Spelen van het volgend jaar zijn voorlopig in Montreal opge schort. Sir Charles Curran, hoofd van de EBU, en Roger Rousseau (president van CO JO) ontmoetten elkaar achter gesloten deuren met de West duitser Walter Schaltz, die namens het ICC de televisie zaken waarneemt. Een woord voerder van COJO zei: 'Het ehad een geheime bijeen komst moeten zijn, maar op de een of andere manier is het uitgelekt'. De partijen hebben al maandenlang one nigheid over de prijs die be taald moet worden voor de Europese televisierechten. De laatste eis van het organisa tiecomité is 14,5 miljoen dol lar van de EBU en nog eens 6.4 miljoen dollar van het Oosteuropese equivalent, de OIRT. De EBU en de OIRT daarentegen hebben geza menlijk een bod uitgebracht van 5.25 miljoen dollar. BARCELONA De veertiende Europese honkbaltitel was voor de overwinning van de ploeg, maar tevens de nedetrlaag van Ne- Italië. De door Bill Arce gecoachte formatie werd na een zeer derland vierde. Bruna Beneck, de bijna ziekelijk eerzuchtige presi- overtuigende 94-overwinning in de vijfde en laatste slagbeurt dent van de Italiaanse en Europese bond, heeft zijn liefste wens gefêteerd, zoals alleen kan gebeuren bij Zuideuropese landen, in vervulling zien gaan: Nederland verslaan tijdens een Europees Barcelona was voor de Italiaanse kolonie, die op uitbundige wijze titeltoernooi. De Haliaanse praeses as - om zijn doel te bereiken - zeer ver gegaan en bracht in het toernooi in de Spaanse havenstad liefst 13 Italo- Amerilkanen in de Arena. Arce had heit wat dat betreft niet zo moeilijk als zijn opponent in het Nederland se kamp, Ernie Myers, want deze 'Italianen' spraken en verstonden beter Engels dan Italiaans. Met een 32 score in vijf wedstrij den heeft Italië zich voor twee jaar meester gemaakt van de Europese honkbalkroon. Het zal een gegeven zijn waarmee Nederland zal moeten leren leven. Wie weet hoe lang. Het beslissende weekeinde ging Ne derland in met een 12 achter stand In de eaterdag-ontmoetting rees de ploeg, geschraagd door de superieure klasse van Charles Urba- nus, naar grote hoogte. De squadra van Arce werd op alle manieren overklast, vooral aan slag. Liefst 15 honkbalslagen moesten de Italiaan se werpers laten passeren en daar bij waren twee homers van Harry van den Berg en Harm Horeman. ZWARE LAST Urbamus echter eiste alle eer voor zich op. Reeds in de eerste - bij - zonder moeilijke wedstrijd tegen Ita.lë, toen Myers nog steeds zoe kende was naar de juiste opstelling, droeg Urbanus de zware last. Maar 'OharHie' toonde zich toen al de echte topsporter. In een stijl en met een rust, zijn vader Han waar dig, toonde hij zijn veelzijdigheid en bediwong Italië. Arce wist dat hij het moeilijk zou krijgen. Hij zag met lede ogen naar deze - bijna, volmaakte - werpmachine en Italië had er een nieuw complex bij. Het complex Charles Urbanus. Na Hkn Urbanus, Jan Smidt. Her man Beidschat was er weer een ster aan de Europese honkbalhemel verschenen. Urbanus demonstreerde zijn klasse in de vierde wedstrijd. Twee wed strijden in een week op een derge lijk niveau zegevierend beëindigen tekenen de grote kwaliteit. 'Oerba- noes' kon echter in het beslissende duel niet weer op de heuvel ver schijnen en dat besliste in feite het toernooi. Want Ernie Myers, zoe kend en ook wel gokkend in de afgelopen week, deed opnieuw een verkeerde greep en zond Ferry Neu teboom voor de tweede maal als openingswerper de heuvel op. De Hagenaar had reeds het twijfelach tige genoegen mogen smaken in de tweede wedstrijd de verdediging te mogen leiden. Toen mocht hij ruim vier innings blijven staan, voordat Myers ingreep. Nadat een hopeloze 60 achterstand was bereikt. In de vijfde ontmoeting haalde My er® hem er na 1 1/3 innings reeds af. Maar ook toen was reeds een bijn a onoverkomenlijke 30 marge tussen beide ploegen ont staan. Twee wedstrijden, twee gezichten. Zaterdag een ploeg met geloof in eigen kunnen, steunend op dat fe nomeen Urbanus. Italië kreeg toen weinig of geen kans, ondan ksde drie homeruns - bijna traditioneel van deze long-ball-hitters - die vier runs opleverden. Nederland sloeg fel en hard terug en controleerde daarbij zowel aan- ROTTERDAM De internationale Grand Prix power boatraces, rond om het Noordereiland in Rotterdam zijn slecht afgelopen voor de Itali aan Renato Molinari (29) die vóór de latere winnaar Cees van der Velden (33) de eerste manche won. Na drie kwartier varen in de tweede manche ging hij ter hoogte van het Prinsenhoofd met zijn boot omhoog en maakte een halve rol. Hij kwam klem te zitten in de toch al nauwe cockpit. Mariniers trokken de aan zijn schou- geblesseerde Italiaan vrij. Hij werd naar het Bergwegziekenhuis ge bracht doch weer spoedig ontslagen. Na de hervatting de strijd werd een kwartier gestaatk lag voor Cees van der Velden de weg naar de eindzege open. De Noor Are Jonassen sloeg In de eerste manche om en werd met een shock naar het ziekenhuis gebracht. Kort voor de start van de tweede manche schoot de boot van de Brit Bill Brown uit de takels en viel op een dekschuit. Schade 65.000.-. TRIER (ANP) Willy Staehle is zondag in Trier Europees kampioene waterskiën geworden. Zaterdag won zij de slalom om zondag bij het schansspringen op de vierde plaats te eindigen. Op ditzelfde onderdeel legde een andere Nederlandse, Mar lon van Dijk, met een sprong van 30.20 pieter beslag op de derde plaats. Willy Staehle rekende zondag bij de figuren definitief af met haar grootste concurrente, de Westdultse Petra Trautman, die zowel op dit onderdeel als in het eindklassement op de tweede plaats eindigde. Eindklassement: 1. Willy Staehle (Ne) 2631 punten: 2. Petra Traut man (W-Dld) 2480 pnt: 3. Silvia Gu- tenstein (Lux) 2180 pnt. vallend als verdedigend de wed strijd. Een uitstekend duel overi gens. dat moed gaf voor de beslis sende ontmoeting. Italië had de haven in zicht, belangrijk terrein moeten prijsgeven, Nederland had het nodige zelfvertrouwen gekre gen. Niets was echter minder waar. Myers, de Amerikaanse coach, de man die zo graag inspraak wil toe passen, maar weinig of niets van de Needrlandse mentaliteit onderkent, maakte een levensgrote blunder met het starten met Neuteboom. Een jongen zonder enige overtuiigng, zonder enige kracht, zonder enige spirit. Reeds in de eerste slagbeurt kwam hij in ernstige moeilijkheden en zag door een vrije loop, een ge stolen honk en een wilde worp de batter van Italië, Prisco over de plaat glijden. Reeds toen had Myers moeten ingrijpen. Hij weigerde ech ter tot het te laat was. Neuteboom kreeg geen moment con trole over zijn worpen, bleef wat aanmodderen, zag twee Italianen opnieuw over de thuisplaat gaan en toen mocht hij, drie volle honken achterlatend. vertrekken. Bertil Haage kreeg de ondankbare opdracht het 'karwei te klaren'. Haage slaagde schitterend, stond in deze benarde situatie nog een run toe, maar legde daarna het Italiaanse geweld aan banden Alleen in de vijfde innings werd hij verslagen door een home- teerd. run van zijn opponent bij de Azurri, de briljante Michele Romano, die met een man aan boord de stand op 6—0 bracht. Maar Haage was niet in het minst geïmponeerd en beëindigde het Eu ropese toernooi met de schitterende cijfers 11-2-3, voordat hij na 5 2-3 Dik Leurs. Nederland kreeg nog even hoop in de zevende slagbeurt. Eerst hamerde Charles Urbanus met Haa ge voor zich de bal uit het stadion en vlak daarop deed King Zschu- schen, ingezet voor Hageman het nogmaals met Harry van den Berg aan boord. Het bracht de stand op 6-4. Maar toen Jan-Dik Leurs, inge- innings werd vervangen door Jan- zet voor Haage waarom? twee homers moest toestaan was het 9-4. Italië was kampioen en uitbun dig werd het feest gevierd. Scorelijst, derde wedstrijd: Italië 012011000 5 Nederland 000000100 1 Werpcijfers- Italië Federlco Martone 13-1- 4. Italië maakte 2 fouten. Nederland Bouke Vakkers 2 2/3 Innings) 4-0-5. Jan Dik Leurs (0 1/3 Innings) 5-1-4 Nederland maakte 3 fouten. Vierde wedstrijd: Italië 100001002 4 Nederland 000301005 9 Werpcijfers- Italië Daniele Mlele 7 In nings 5-0-12 Ivan Cavazzano 1 1/3 innings 1-1-3 Paolore 2/3 innings 0-0-0. Nederland Charles Urbanus 11-1-5 Ne derland maakte 3 fouten. Vijfde wedstrijd: Nederland 00000 0 400 4 Italië 130020030 9 WerpersresultatenItalië Michele Romano 10-4-9. Italië 0 fouten. Nederland: Ferry Neuteboom (1 1/3 In nings) 1-3-2, Bertil Haage (5 2/3 innings) 11-2 3 Jan-Dik Leurs (1 innings) 1-0-3. Ade Fyth (1 innings) 0-1-1 Nederland fout. Eindstand: 1 Italië: 2. Nederland. 3. West- Dultsland; 4. Spanje; 5. Zweden; 6. Frank rijk. DEVENTER (ANP) Loek Sanders heeft het internationale tennistoer nooi van Deventer gewonnen. In de heren enkelspel-finale won de Ne derlandse kampioen met 6-3 en 7-6 van de Amerikaan Rand Evett. Ook de titel in het dames enkelspel bleef in Nederlandse handen. Ma rijke Schaar won in drie sets (4-6, 6-3, 6-2) van de Zuidafrikaanse Marian Lloyd. De uitslagen van de finale partijen zijn: dames enkelspel: Marijke Schaar-Marian Lloyd (ZAF) 4-6, 6- 3, 6-2. Heren enkelspel: Loek San- ders-Rand Evett (VST) 6-3, 7-6 (tie-break). Heren dubbelspel: Joe Carcia/Dave Dick (VSt) Carlos Lando/Guillermo Michelli (Arg) 6-0. 6-4. Harry van de Berg op de schouders na een home run in de vierde wedstrijd tussen Nederland en Italië, die Oranje nog won. FRANKFORT (SID) De vertegen woordigende Nederlandse ploegen zijn tijdens de Europese volleybal kampioenschappen voor junioren als zesde (jongens) en tiende (meisjes) geëindigd. De Nederlandse jongens verloren za terdag in Frankfort hun laatste wed strijd in de finalegroep van Polen met 0—3 (6-15, 8-11, 5-15). De Oran- jeploeg behaalde in de finale geen punten. Van Rusland werd met 31 verloren (9-15. 15-11, 15-4, 15-11) en tegen de DDR werd het eveneens 1—3 (8-15, 15-9, 8-15, 5-15). De titel was voor de Sowjet-Unie. Tsjechoslowakije werd tweede, Polen derde. Ook bij de meisjes was het kam pioenschap voor de Sowjet Unie (2. Tsjechoslowakije, 3. Oost-Duitsland). In de strijd om de zevende tot en met twaalfde plaats verloren de Ne derlandse meisjes in Bocholt hun laatste wedstrijd van Italië: 23. De setstanden waren 9-15, 15-13, 7-15, 18-16 en 7-15) Clerck, koploper in het achtste internationale damtoernooi van Hoogezand. HOOGEZAND (ANP) In de zesde ronde van het internationale damtoernooi van Hoogezand/Sappemeer heeft de stand aan de kop geen wijzigingen ondergaan. Het belangrijke treffen tussen Clerc en Wiersma eindigde na 37 zetten in remise. In deze niet zo interessante partij heeft Wiersma wel getracht tot een aanval te komen door enkele malen een voorpost te plaatsen, maar even zovele keren werd deze door Clerc snel opgeruimd. Voor de Ne derlandse kampioen viel niets te bereiken. De andere koploper, de Haïtiaan Germain, had bijna een nederlaag te slikken gekregen. In een duel met als karakteristiek de klassieke spelvorm kwam hij tegen Nimbi in het middenspel slecht te staan. Bovendien kwam Germain in hevige tijdnood te verkeren. In de ze fase vond hij evenwel knap de enige juiste redding en bereikte op het nippertje remise. Germain en Clerc behielden samen de leiding. Alleen De Ruiter kwam een punt dichterbij, want hij won zeer be kwaam van Schotanus. Jansen mis te de aansluiting met de kopgroep door een remise tegen Waldring. waarin hij zijn aanvalsspel steeds weerlegd zag door de Surinaamse kampioen. eregroep, zesde ronde: Verpoest (Bel)- Guichet (Hal) 11. Jansen (Ned)-Wald- rlng (Sur) 11. De Ruiter (Ned)-Schota- nu3 (Ned) 20. Nlmbl (Zal)-Germain (Hal) 1—1. Clerc (Ned)-Wlersma (Ned) 11, Gagnon (Can) Mostovoy (Fra) 0 2. Stand na 6 ronden: 1. Germain en Clerc 9 punten. 3 Wiersma en De Ruiter 8. 5. Nlmbl en Jansen 7. 7. Waldring en Verpoest 6. 9. Schotanus 5. 10. Gulchet 4. 11. Mostovoy 3. 12. Gagnon. Hoofdgroep, zesde ronde: Van Vloten (Ned)-Spanjer (Ned) 11. Visser (Ned)- Sangare (Ivo) 20. Badialt (Ita)-Van Westerloo (Ned) 11. Graas (Ned)-Ro- billard (Hal) 02. Plcard (Bel)-Overman (Sur) 02. Mensonides (Ned-Comtois (Can) 2—0. Stand aan kop na 6 ronden: 1. Overman 11. 2. Mensonides. 9. 3. Van Vloten en Robillard 8. 5. Spanjer en Visser 7. UTRECHT De sportcommissie van de KNWU heeft de namen bekend gemaakt van de dames, amateurs en profs, die Nederland zullen vertegenwoordigen op het wereldkampioenschap wielrennen, dat vanaf 20 augustus in het Belgische Rocourt wordt gehouden Een pikante keus maakte de KNWU bij de profstayers. Na een onverkwikkelijk omkopingsschandaal bij de nationale kampioen schappen, waarin de Limburger Fred Rompelberg een hoofdrol speelde via allerlei slinkse wegen werd Rompelberg achter Nico Been tweede, een plaats die voor hem genoeg leek voor uitzending naar Rocourt besloot de sportcommissie naast wereldkampioen Cees Stam en Nico Been, Jan Breur, die als derde eindigde bij de 'nationale', te selecteren. Weg: (selectie van wie er twee moeten afvallen) Keetie Van Oosten, Bella van der Spiegel, Gré Knetemann, Betsie van IJken, Truus van der Plaat. Anne Riemersma, Tineke Fopma, Bea Huizinga. Baan sprint: Marijke Lagerlöf. Achtervolging: Keetie van Oosten. Amateurs, weg (100 km tijdrit) (se lectie van wie er vier zullen rijden) Ad Tak, André Gevers, Matthieu Dobmen, Adrie van Houwelingen, Fons van Katwijk. Arie Hassink en Frits Schür. Individueel (Selectie, van wie er zes zullen rijden): Gerrie van Ger- wen, Toine van den Bunder. Hans Langerijs, Piet Maas. Bert Scheune- man, Ger Lugtenburg, Frits Pirard. Zeker van deelneming zijn Ad Tak, André Gevers, Matthieu Dohmen en Gerrie van Gerwen. De volgende rondes gelden nog als selectiewedstrijd: Ronde van Oost- Duitsland (3—8 augustus), met Ge vers, Dohmen Van Houwelingen, Van Katwijk Hassink. Ronde van Henegouwen (16-18 augustus) met Gevers, Dohmen, Van Houwelingen, Van Katwijk, Hassink en Pirard en de Ronde van Wilhelm Teil (18-24 augustus) met Langerijs, Tak, Scheuneman, Lugtenburg. Van den Bunder, Maas en Schür. Baan: 1 km: Herman Ponsteen. Sprint: Ben ten Tije, Lau Veldt en Peter van Doorn. Tandem: Ten Tlje-Veldt. Individuele achtervolging: Pon steen en Peter Nleuwenhuis. Ploegachtervolging (Selectie, van wie twee renners als reserve wor den aangewezen): Wil van Helvoirt, Gerrie Möhlman, Gerrie van Ger wen, Ger Slot, Pet-er Nieuwenhuis, Herman Ponsteen, Rob Zuidweg. Profs weg: definitief aangewezen: Gerben Karstens, Gerrie Knete mann, Hennle Kuiper, Bert Pronk, Jan Raas en Joop Zoetemelk. Daar komen vier van de volgende zeven renners bij: Fedor en Nidi den Hertog, Gerard Kamper, Cees Priem, Roy Schuiten. Tino Tabak, Gerard Vianen. Baan, achtervolging: Roy Schuiten en Rene Pijnen. Sprint: Leijn Loevesijn plus nog een nader aan te wijzen renner. Stayers: Cees Stam, Nico Been en Jan Breur. Amateurstayers: Gaby Minneboo, Martin Venix. Matthe Pronk. Re serve: Jaap v.d. Broek. MERKWAARDIGE TAFERELEN Voorafgaand aan de KNWU-keuze speelden zich bij de profstayerlj weer merkwaardige taferelen af. De figuur van Fred Rompelberg was de aanleiding voor de nieuwe 'oor log' in het wereldje van niet alleen de stayers, maar zeker ook van de gangmakers. Rompelberg, een niet onbemiddelde aannemer uit Maas tricht wilde koste wat kost als Ne derlands vertegenwoordiger naar het wereldkampioenschap worden afgevaardigd. Hij tastte behoorlijk in de buidel om zijn doel te verwe zenlijken. De eerste die hij ln zijn plan op nam, was gangmaker Noppie Koch die hij een vorstelijk geldbedrag bood om hem te helpen. Koch was reeds door René Pijnen vastgelegd voor 1500 gulden maar voor Rom pelberg was dat geen bezwaar. Pij nen had immers geen getekend contract laten opmaken. Na de trains actie zei Koch: 'Ik rijd voor dege ne die het meeste biedt'. Pijnen maakte de wisseling wat ge makkelijker. Hij trok zich terug wegens gebrek aan training. Dat was een zorg minder voor de eer zuchtige zich onschuldig voordoen de Rompelberg. Maar het was nog lang niet het einde van het rumoer, dat de nationale kampioenschappen in het stadion de Galgenwaard een pikant tintje gaf. Tussen Rompel berg en de nationale titel stond nog de figuur van wereldkampioen Cees Stam. Zonder twijfel is Stam de sterkste van het beperkte stayer-wereldje, maar dat behoefde hij in Utrecht niet te bewijzen, omdat hij als titelhouder toch al zeker was van een startbewijs in Rocourt. Het geluk wees de oplossing. De wereldkampioen blesseerde zich woensdag tijdens de profronde van Steen wijk. Met een grote rode pleister op de knie kwam Stam de baan nog op, reed tien minuten voluit (met een maximum snelheid, die er niet om loog: 80 km) maar stapte vervol gens af en vertelde toen doodleuk dat het niet ging en dat hij van deelneming afzag. Een merkwaardige uitspraak, omdat hij wel degelijk een sterke indruk maakte. Op de vraag of hij de beslissing zelf had genomen, ant woordde Stam: 'Nee. dat moet je maar aan de dokter vragen'. Rozijn echter, die even later kwam aanlo pen. op zijn beurt: 'En Cees wat doe je vanavond?' Stam antwoord de dat hij toch maar niet zou rijden. 'Het gaat niet en ik; ga onmiddel lijk naar huis', en daar ging de man, die als titelverdediger toch wel naar België gaat, Ab Rozijn ver trok eveneens met de noorderzon, omdat hij honger had. Een uiterst voordelige gang van zaken voor Rompelberg, die nu zijn eigen race zou kunnen rijden. Daarvan kwam echter niets terecht. Nico Been. een verdienstelijk, maar weinig opvallend profstayer hield van start tot finisb de kop en nam daarmee de titel van Cees Stam als nationaal stayerkampioen over. Rompelberg bleef in de tweede po sitie steken op vijftig meter. Jan Breur werd derde op 725 meter. Na afloop besloot de sportcommissie van de KNWU evenwel naast Cees Stam en Nico Beén ook Jan Breur af te vaardigen, naar de wereld kampioenschappen in Rocourt. Rompelberg (30) viel af. Stayercoach Martin Wierstra: 'Wij hebben voor Breur gekozen om twee redenen. Hij is een jonge coureur en kan in België nuttige ervaring opdoen. Verder heeft hij vanavond veel werk verzet. Rompel berg zou alleen aan bod zijn geko men als hij kampioen was gewor den.' De werkelijke gevoelens van de KNWU ten opEichte van Rompel berg mogen blijken uit de toevoeging van Wierstra, toen hij sprak over de kansen van de Limburger om uitge zonden te worden: 'In dat geval had den we er niet meer onderuit ge kund Laatste uitslagen Nederlandse baankam- ploensc happen: Prorstayers: 1. Nico Been (achter de Graaf) In 1 nur 70.975 km.. 2. Fred Rompelberg (Koch) op 50 meter. 3. Jan Breur (Zijlaard) op 725 meter, 4. Jan de Jong (Marechal) op 1900 meter. Profs: sprint: 1. en Nederlands kampioen Leljn Loevesijn. 2. Gerrie Fens, 3. Van de Putten, 4. Van Rossem. Amateurs: Tandem: 1. en Nederland» kampioen Ten Tlje-Veldt. 2. Slot-Pon- steen. 3. De Vrles-Nljhuls. 4. Zuidweg- Van Helvoirt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9