'Eenzamen-telefoon' in hele land van de grond 'Laatste oude turfroute in Friesland moet blijven bestaan' J INSTITUUT PRAEHEP Premie bepleit voor in dienst nemen werkloze jongeren tot 25 jaar De zekerheid dat menniet vergeten wordt... Veenkolonie Gorredijk wordt door toeristen ontdekt PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN Weekend-aanbieding van Willem Breuker Kollektief Wim Kan ontspannen en in vorm terug MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND RH6 - JUm Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na een jaar experimenteren is het Neder landse Rode rKuis eWan over tuigd, dat de zogenaamde tele fooncirkels levensvatbaar zijn. De vorig jaar georganiseerde cirkels in Apeldoorn (drie) en in Geldermalsen, Brammen en Emmen werken goed. 'We zijn nu bezig in het hele land tele fooncirkels van de grond te krij gen', zegt mejuffrouw J. E. de Bruijn, hoofd van het bureau speciale activiteiten van het Nederlandse Rode'Kruis, die op treedt als coördinatrice van deze kringen van eenzamen, die el kaar telefonisch tot steun zijn. In de brochure, die het Rode Kruis over de telefooncirkels heeft uitge geven, wordt het doel als volgt omschreven: 'Mensen in staat te stellen veel voor elkaar te beteke nen en elkaar tot steun te zijn. De telefoon is een Ideaal middel om elkaar te bereiken, zonder lichame lijke inspanning. Mensen, die hier aan behoefte hebben, kunnen zo contacten leggen. Redenen kunnen zijn: ouderdom, ziekte, eenzaam heid. Door een dagelijks telefoontje is er die zekerheid dat men niet vergeten wordt.' De telefooncirkel werkt al een aan tal jaren met succes in Zweden. Nadat het Nederlandse Rode Kruis de ervaringen met deze telefoon dienst in Zweden en ook in de Verenigde Staten had bestudeerd, werd vorig jaar in Apeldoorn de eerste cirkel gesticht, die bestond uit zes personen. De cirkel wordt aangevoerd door een leidster, die 's morgens om tien uur begint de eerste deelneemster op te bellen: vervolgens belt deze de tweede, de tweede belt weer de derde enzo voorts, totdat de laatste de leidster belt en de kring weer is gesloten. Iedere deelnemer heeft dan die dag een gesprek kunnen voeren, dat hem of haar tot steun is geweest en bovendien is vastgesteld dat de be trokkene 'bij voorbeeld niet over een vloermat is gestruikeld en ge wond geraakt.' Onder de leidsters van de telefoon cirkels bevinden zich huisvrouwen, die toch vaak aan huis gebonden zijn, maar het prettig vinden ook maatschappelijk bezig te zijn. waardoor tevens de eenzaamheid van velen wordt verlicht. Ook ge pensioneerden of gehandicapten, die de eenzaamheid van hun lotge noten goed begrijpen, kunnen lei der of leidster zijn. Mejuffrouw De Bruijn: 'Er zijn massa's vrouwen, die naast hun huishoudelijk werk graag zoiets wil len doen. Maar ze moeten zich wel realiseren dat de telefooncirkel al tijd moet doorgaan: in het vakan tieseizoen, met Kerst en met Oud en Nieuw. Ook al vertrekt een aan tal leden van de cirkel gedurende feestdagen, dan blijft de cirkel toch draalen voor de thuis-gebleven le den. Natuurlijk kan een .leidster wel een vervangster of vervanger aan wijzen.' Wat is het verschil me t de SOS- telefonische hulpdienst? Mejuffrouw De Bruijn: T>e SOS- dienst houdt zich bezig met duide lijke noodgevallen, die moeten wor den opgevangen door daarvoor ge trainde krachten. Onze mensen zouden dat niet aankunnen. Wel kan er een samenwerking ontstaan tussen de SOS-dienst en de tele fooncirkels, waarbij de lichtere ge vallen door de cirkels kunnen wor den opgevangen en daaraan kun nen gaan deelnemen, terwijl men sen, uit een telefoonkring duidelijk in psychische nood verke ren zich tot de SOS-dienst kun nen richten.' Hoe spoort het Rode Kruis mogelij ke deelnemers aan zo'n cirkel op en wat voor soort mensen nemen deel? 'We doen dat via de huisarts, de wijkverpleegster, de kerk en de maatschappelijk werkster of vla de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Mensen uit alle leeftijdsgroepen en van beide, geslachten kunnen aan een telefooncirkel deelnemen. Het doet er ook niet toe of ze alleenwo nend zijn. of in een verpleeg- of bejaardentehuis verblijven. De er varing leert dat. We hebben overi gens al gemerkt, dat vooral mensen m bejaardentehuizen bijzonder eenzaam zijn. Mensen, die de nel- ging hebben zich te isoleren en voo- geen prijs naar gezamenlijke bijeenkomsten gaan zullen ook in tehuizen eenzaam zijn'. Mejuffrouw De Bruijn verwacht dat het aantal kringen ^terk zal toene men. 'Voor bejaarden en voor ge handicapten natuurlijk helemaal is een bezoek een hele bedoe- een telefoontje: dagelijkse bevrijding uit de eenzaamheid ning, terwijl een telefoontje volle- een bijeenkomst organiseren, waar dig is aangepast aan hun situatie: de leiders en leidsters van de reeds zo kan de tijd van telefoneren naar draaiende telefooncirkels hun erva- behoeven worden geregeld'. Het ringen uitwisselen. Inlichtingen komend najaar wil het Rode Kruis over de vorming van een Rode Kruis telefooncirkel zijn te krijgen bij: mejuffrouw J. E. de Bruijn, Nederlandse Rode Kruis. Prinsesse- gracht 27, tel."" 070-4695959, Den Haag. door Jan Sloothaak GORREDIJK 'Veel vroegere veenkoloniën hebben aan identi teitsverwoesting gedaan. Ze dempten de in onbruik geraakte kanalen en vaarten in een poging om het symbool van een gehaat verleden van armoede kwijt te raken'. Zo verklaart pater L. M. van Ulden te Gorredijk het feit, dat veel oude veenkoloniën in Friesland, Groningen en Drente probeerden een andere structuur te scheppen. Als het aan hem en aan de stich ting 'De Ne Compagnons' ligt zal de laatste nog n itact zijnde oude 'turfroute' door Zuidoost Friesland blijven bestaan. Pater Van Ulden, dde voorzitter van deze stichting is, meent dat er nieuwe mogelijkheden gloren voor de Opsterlandse Com pagnonsvaart (en de daarop aan sluitende kanalen, die samen deze turfroute vormen)Weliswaar neemt de vrachtvaart af. maar de toeristen beginnen de vaak door fraaie landschappen en dorpen voe rende kanalan te ontdekken. Als dat een basis blijkt te zijn om de turfroute in stand te houden, bete kent het tevens dat Gorredijk als enige nog geheel in tact gebleven veenkolonie met de oude brug en sluis zijn vroegere gezicht kan behouden. Gevaar Na de Schoterlandse en Drachtster Compagnonsvaart dreigde ook de Opsterlandse Compagnonvaart voor de scheepvaart te worden gesloten. De provincie Friesland dacht in die richting en de betrokken gemeen ten hadden er wel oren naar. 'Te genwoordig betekent dat niet direct meer dat er ook tot demping van grote stukken kanaal wordt overge gaan. Maar ook het sluiten voor de scheepvaart is een gevaar. In plaats van sluizen en bruggen legt men dan vaak dammen aan. Elk gebruik wordt dan onmogelijk en de kana len worden verwaarloosd', aldus pa ter Van Ulden. De geschiedenis van de veenkoloni ale kanalan is nauw verwant aan de skut.jes. waarmee tegenwoordig zeilwedstrijden op de Friese meren worden gehouden om de toeristen te vermaken. In 1630 werd begon nen met het graven van de Opster landse Compagnonsvaart. In 1830 werd Smilde bereikt en daarmee aansluiting op de Drentsche Hoofd vaart, Met schop en kruiwagen hadden de Friezen een waterpoort gegraven naar het oosten, uit harde noodzaak om door middel van turf- winning welvaart binnen te halen. De skütsjes vervoerden de tuff. Soms onder zeil maar heel vaak bij tegenwind ook moeizaam voortgetrokken. Inmiddels is de tijd van de verve ning echter voorbij. Het transport te water is ook veranderd. Scheepjes van 150 tot 200 ton zijn er nog maar in geringe mate. De tegen woordige 500-tonners zijn te groot voor de turf routes van weleer. De (ADVERTENTIE) De in 1974 gehouden examens brachten ons 1250 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 189 cursisten van het rayon Den Haag. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen juni 1976 vangen aan maandag 11. dinsdag 12 en donderdag 14 augustus. lol., prosp. en inschr.' maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7- ons lesgebóuw SWEELINCKPLEIN 46 TEL. 333880* In 1974 slaagden bij ons 2451 leerlingen, n.l. 1250 voor P D, 596 voor M.B.A. 557 voor S.P.D. en 48 voor Acc. A/C. Elke cursist ontvangt het jaarlijkse boekje met namen en adressen van onze geslaagde cursisten. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG-De werkgeversorganisatie in de metaal, FME, wil een premie van de regering voor werkgevers die werkloze jongeren tot 25 jaar in dienst nemen. Pater L. M. van Ulden: Identiteitsverwoesting economische waarde van die kana len is daardoor gedaald. Breken met verleden Dat dit leidde tot sluiting van vetl vaarten is niet onlogisch, vindt pa ter Van Ulden. In het kader van de toen rondwarende 'tijdgeest' pro beerden plaatsen als Hoogezand- Sappemeer, Veendam, Stadskanaal, Hoogeveen, Drachten en Surhuls- terven voorgoed met dat veenkolo niale verleden te breken. 'Het gek ke is dat ik er toen zelf ook voor was. In die tijd, aan het eind van de zestiger jaren, woonde ik in Drachten. Daar werd toen de Drachtster Compagnonsvaart ge dempt. Op een gegeven moment begon ik te twijfelen. Je zag die brede vlakte ontstaan tussen de lage huisjes die vroeger aan de vaart waren gebouwd. Drachten Een kykje op de Opsterlandsclie Compagnonsvaart doet nu zenuwachtige pogingen om daar weer wat aan te doen'. Vijf jaar geleden kwam de pater in Gorredijk en zijn ervaring in Drachten heeft er mede toe geleid dat hij nu voorvechter is van be houd van de enige kanalenroute. die de Friese meren rechtstreeks met Drenthe verbindt. In de stich ting 'De Ni je Compagnonsvaart' hebben overigens ook enkele men sen zitting, die nog zakelijk belang hebben bij het open houden van de oude turfroute. naast leden van In stellingen als plaatselijk belang. De dorpen die in de stichting verte genwoordigd zijn, zijn Gorredijk, Hemrik, Donkerbroek en Appelscha. Met allerlei andere dorpen wordt contact onderhouden. Om de turfroute in stand te houden zal medewerking van de overheid nodig zijn, ook financieel. De kana len diienen te worden onderhouden, er moeten iti de'' zomer constant brug- en sluiswachters zijn. De pro vincie Friesland zal daar warm voor gemaakt moeten worden en ook medewerking van de gemeen ten is nodig. 'Bij de gemeente Op- sterland staat men er wel positief tegenover, geloof ik. Het gemeente bestuur van Weststellingwerf houdt zich wat stil. In het veTleden ls daar al een strijd geweest 'tussen vóór- en tegenstanders van dem ping', zegt pater Van Ulden. Ook organisaties als de ANWB, de vere niging Schuttevaer e.d. tonen be langstelling. Vólgens hem bewijzen de cijfers dat de route steeds meer belangstelling trekt. De meren be ginnen vol te raken. Waterrecreatie Er is een ontwikkeling naar een nieuwe categorie watersporters. De zeilers blijven op de meren, maar de rustige toervaarders met motor bootjes zoeken tegenwoordig vaak de kanalen op, die zich door een landschap van zandruggen, bossen, met houtwallen omzoomde welden en langs gehuchten en dorpen slin geren. Vorig jaar kwamen er in de Opsterlandse Compagnonsvaart 1350 boten, tegen het jaar daarvoor 203 en ooit al eens 67. Gevaar voor een toeristenindustrie ziet de pater niet direct zitten. 'Een toeristen plaats als Appelscha zal er een extra stimulans door krijgen. De meeste andere dorpen zijn echter handelsplaatsen, die zich wel niet meer zo zullen uitbreiden en waar toerisme voor wat aan levendig heid kan zorgen'. In haar blad Metalektro Visie wijst de FME op het voorbeeld van Frank rijk. Daar heeft de regering begin juni dergelijke premies van ten hoogste vijfhonderd francs (drie honderd gulden) per maand in het vooruitzicht van de ondernemingen gesteld. Als de werkgever de jonge werknemer bovendien in werktijd zelf theoretische scholing geeft, kan de premie oplopen tot 1234 francs (740 gulden) per maand. Volgens de FME. één van de groot ste ondernemersorganisaties, moet de regering niet wachten maar nu, voordat het nieuw schooljaar be gint, de premies beschikbaar stellen. Thans heeft de regering al premies van tweehonderd gulden per maand aan werkgevers voor het in dienst nemen van zestienjarige jongeren, die per Wek twee dagen verplicht onderwijs buiten het bedrijf moe ten volgen, en dus slechts drie da gen per week voor hun werkgever beschikbaar zijn. De Franse premies worden ver strekt voor aanstellingen van jonge werklozen tot 30 november. De werkgever verplicht zich de jongere minstens een vol Jaar in dienst te houden. De premie wordt over zes maanden aan de werkgever uitbe taald. AMSTERDAM 'De sensatie van het theaterseizoen, het beruchte, befaamde, bejubelde Willem Breu ker Kollektief slaat opnieuw toe in 'Prijzenslag-Weekeudaanbieding'. Aldus de luidruchtige aankondiging van 'een doorlopend muzikaal-thea- tergebeuren' dat op de vrijdag- en zaterdagavonden van 8 tot en met 30 augustus in theater de Brakke Grond gaat plaatsvinden. Willem Breuker en zijn medewer kers zullen daar voor de reeds ge kweekte kring bewonderaars, maar ook voor wie daar nog niet toe behoren, op de beproefde manier van dik theaterhout muzikaal plan ken zagen. Het wordt naar men mag verwachten weer een specta culair gebeuren. Wil men het volle dig ondergaan dan moet men er twee avonden achter elkaar van meemaken. Het Breuker Kollektief heeft daar voor een lief prijsje gemaakt, want per concert kost het. 7,50, maar in de weekendaanbiedi'ng krijgt met twee avonden theater niet voor 15, niet voor twaalf, maar voor slechts tien guldens. Men kan vantevoren (twee dagen vooraf) kaarten halen aan de kassa. Het spektakel zelf begint elkj avond om 22.00 uur. DEN HAAGWim Kan ziet de ambtenaren van het ministerie van financien al achter de ramen zitten van het wat onpersoonlijke, beton nen nieuwbouwpand naast de Ko ninklijke Schouwburg. Of het hun op deze plaats bevalt zal Den Haag wel merken als ze straks met een lang gezicht over het Korte Voor hout lopen. In de eerste voorstelling in de Haagse Schouwburg na de vakantie van zijn bekende show 'Wim Kan alleen' had de grootmeester van ons cabaret dergelijke grappen ver werkt. Zijn conferences dde hij steeds op het actuele gebeuren weet af te stommen bleken weer bril jant. Volledig ontspannend en flitsend slingerde hij zijn kritische opmer kingen aan het adres van het kabi net de Kon. Schouwburg in, die volledig was uitverkocht. Dat Den Uyl op vakantie is in Griekenland begreep Kan niet. Was er in Sche- veningen immers niet voldoende ruimte met al die kale plekken? Minister Duysenberg van financiën heeft maar een mooie plek gekozen voor zijn nieuwe ministerie. De re cette van de schouwburg kan elke avond meteen naar hem' toe. 'Dat is wat je noemt, Innen bij de bron'. Wat hij over de andere leden van het kabinet zegt moet u zelf maar gaan horen. Na afloop van zijn onstuitbare, prikkelende woorden stroom zegt hij dat dit alles heeft 1 gediend om het publiek een gezelli ge avond te bezorgen. Want Kan is Kan niet als hij zichzelf ook niet op de korrel neemt. Buiten de conferences was het pro gramma gelijk gebleven, waarbij Corry Vonk assistentie bewees in de vorm van het Melkmeisje, het Vrouwtje van Stavoren en in een duet als Edith uit 'All in the fa mily'. Ru van Veen wist aan de vleugel weer uitstekend op Kan's liedjes en conferenteces in te spelen, zonder daarbij te domineren. Kan. Corry en deze onmisbare begeleider kre gen er terecht een ovatie voor. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6