Afgezette predikanten mogen niet meer naar conferenties U Vandaag Uit de kerkbladen Quakers beraden zich op verdeling van welvaart Een geschiedenis van verdrukking Tullio Vinay vraagt hulp aan zijn vrienden Tsjechische staat mengt zich in kerkelijke zaken Onze adressen Bisschop wijst beschuldiging Fanfani af 'Alfrink nog niet ontslagen' 'Voeg u bij deze wagen' MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 KERK/BINNENLAND 2 Van een medewerker De nog steeds toenemende spanning tussen kerk en staat in Tsjechoslowakije komt tot uitdrukking in de vergaande inmenging door de staat in kerkelijke zaken, bijvoorbeeld de aanwezigheid van par tijsecretarissen bij belangrijke kerkelijke vergaderingen, het uit hun ambt zetten van diverse predikanten, vooral onder de aanhangers van de 'Nieuwe Oriëntatie' en het steeds meer isoleren van deze dominees door onder meer de predikantenbond op te heffen. Vorig jaar werden de mensen van Nieuwe Oriëntatie voor het eerst uitgesloten van de pastorale conferenties, die bedoeld zijn voor leken en predikanten. bitflcmjIttvnSiccwj^a, mapUa,;, Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN In de jaren dertig was er een familie van quakers in Engeland, die een fortuin had verzameld met de fabricage van snoepgoed en chocoladerepen. Deze familie Cadburry zonderde een som geld af, die voldoende was om elke zes jaar een conferentie over een of ander brandend probleem te houden. De moeilijkheden begonnen in 1971. rondom de synodevergadering, waarin de irritatie zich vooral richtte op de predikanten van de Nieuwe Oriëntatie. Deze groep kwam in de jaren zestig naar voren door een actieve inzet voor de kerk. Zij hield vergaderingen en publi ceerde allerlei artikelen. Verschei dene leden van nieuwe Oriëntatie bekleedde belangrijke functies. En kele behaalden ook nog academi sche graden in andere vakken dan de theologie. Juist deze groep wilde zich niet naar de partij (communistische) schikken en de kerk een eigen be leid laten voeren. De staat richtte zich eerst tot de predikantenbond; haar voorzitter werd persoonlijk tot drie maanden veroordeeld wegens het versturen van een kerkelijk brief, en bovendien uit zijn ambt gezet. Toen de predikantenbond bleef weigeren de overigen uit hun ambt gezette leden te royeren werd de bond. door de staat, opgeheven. Dit bracht binnen de kerk weer spanningen teweeg tussen de ge matigden, die wel tot een compro mis met de staat wilden komen en de aanhangers van de 'nieuwe oriëntatie', die dit niet wilden. Het conflict tussen beide groepen spitste zich toe tijdens de synode vergadering van 1973. waarin de staat intrekking van de 'oproep aan het volk' van 1969 eiste waarin steun werd verleend aan de destali- linsatie. In tegenwoordigheid van officiële regeringsvertegenwoordi gers werd het debat gevoerd. Ten slotte kwam men tot een compro mis, waarin stond dat de kerk in elke situatie een passend woord moet spreken, wat in 1969 was ge beurd. Sommigen zagen dit als een herroeping, anderen juist niet. De staat was echter niet tevreden met het synodebesluit en richtte haar aanval nu vooral op predikanten van de Nieuwe Oriëntatie. Deze predikanten stelden eigen verkla ringen op. en lieten zich niet. zoals de kerkleiding, door de staat dwin gen. Deze verklaringen werden niet gepubliceerd door de kerkleiding en ook niet officieel besproken; wel gingen ze van hand tot hand bin nen de gemeenten. De kerkleiding probeerde, onder hevige druk van de partij weliswaar, de afgezette predikanten te bewegen te vertrek ken, maar vaak werden deze door de eigen gemeenten niet weggezon den of bleven zij toch nog m« bewer ken aan de voorbereiding v-.rn de eredienst of ander gemeentewerk. Door dit alles zijn er binnen de kerk twee groepen tegenover elkaar komen te staan, die er vroeger he lemaal niet waren en nu dooi- de staat tegen elkaar worden uitge speeld. Afgezetten Het lot van de afgezette predikan ten is niet makkelijk; van de overi gen trouwens ook niet. Van voor de tweede wereldoorlog geldt naast de beroeping door de gemeente een s taatsgoedkeuring en aanstelling, waarbij de staat het salaris betaalt. Een predikant heeft momenteel zo ongeveer het laagste inkomen dat in het land bestaat. Het geval van een afgezette predikant ergens in Tsjecho-Slowakije mag als voor beeld dienen; overigens niet alleen voor andere afgezette predikanten, maar ook voor gewone communis ten. journalisten, intellectuelen en geeestelijken die onder Husak in ongenade zijn gevallen. De bedoel de predikant was een zeer bekwaam en toegewijd medewerker aan de Nieuwe Oriëntatie en ook een echt persoonlijkheid binnen de protes tantse kerk. De partijsecretaris die aan zijn kerkdistrict was toege voegd wilde hem het liefst ook nog uit zijn district verwijderen en hem vooral van zijn vroegere gemeente isoleren. Door Inmenging van de partijsecretaris raakte de predikant zijn baan kwijt, die hij gevonden had als econoom bij een chemische fabriek in zijn district kwijt. (Hij had in de jaren zestig ook nog een academische graad in de economie behaald). Hetzelfde verliep het met vertaalwerk wat hij thuis kon toen en voor hem geld dan ook niet het grondwettelijk recht op arbeid. Na veel moeite slaagde hij erin een zeer eenvoudige kantoorbaan in een fabriekje tn een stad buiten het district te vinden: de vingers van de partijsecretaris reiken niet zo ver en niemand heeft belang stelling voor die baan. Hij moet erg vroeg op, is laat thuis, heeft daar door weinig tijd voor de gemeente en nog minder om te studeren. De partij probeert hem verder te isole ren door alle contacten met hem verdacht te maken en door het plaatsen van afluister apparatuur. Het ergste wordt hij wel getroffen in het lot van zijn kinderen, die ondanks hun briljante cijfers niet mogen studeren. Een andere afgezette predikant werkt nu als stoker in ploegen dienst bij een cementfabriek. Tus sen zijn diensten door kan hij nog wat verder studeren en zich aan muziek wijden. Zijn gezin heeft het niet makkelijk, ook al daar hij niet in zijn pastorie mocht blijven wo nen. Verdeeldheid De partij dwingt de kerkleiding thans de uit hun ambt gezette pre dikanten uit te sluiten van deelna me aan de pastorale conferenties, bestemd voor predikanten en leken. Als reden wordt opgegeven dat de uit hun plaatselijk ambt gezette predikanten geen dienaar meer zijn van hun gemeente, maar nog wel van de kerk en, hoewel zij nog veel gemeentewerk verrichten, niet als leek beschouwd worden en als zo danig ook niet voor de pastorale conferentie in saanmerking komen. De bedoeling is hen. nog verder te isoleren en een nog grotere twee spalt in de kerk te brengen. Immers degenen die niet gaan zijn wel solidair met de afgezette predikan ten, maar ondermijnen het be staansrecht van de pastorale confe rentie en geven de staat de gele genheid deze op te heffen. Degenen die wel gaan zijn niet meer solidair met de uit hun ambt gezette predi kanten. maar proberen dit overleg orgaan nog te behouden. De staat wil zo veel mogelijk de gemeenten isoleren. Zij niet graag een grote verdeeldheid binnen de kerk en die is er toch al door de verschillende politieke stellingna men. De gematigden in de kerk vinden dat hervormingen uit de communistische partij moeten ko men en niet van een verdrukte minderheidsgroepering als de kerk. Aanhangers van de Nieuwe Oriën tatie willen echter een bewust christelijke stelllngname. Intussen boet de kerk steeds meer aan vrij heid in. Het kerkelijke jeugdwerk is verboden. Er is nog godsdienstles op de scholen, waar haast niemand durft te komen, zodat de staat bin nenkort wel een reden heeft dit te stoppen. Partijsecretarissen versto- Van een medewerker De geschiedenis van de Tsjechi sche kerk gaat terug tot Jan Hus en de vereniging van de Hussie ten in 1418 onder de vier Praagse artikelen (vrije prediking van het evangelie, ook in de landstaal; bediening van het avondmaal on der twee gedaanten, brood en wijn; apostolische armoede voor de geestelijkheid; toepassing van kerkelijke tucht zonder aanzien des persoons). Een radicale groep ging dit nog niet ver genoeg en ze vestigden in Tabor een christelij ke commune, die leefde in de verwachting van de nabije toe komst; in 1452 echter viel de stad Tabor en dat betekende het einde van de commune, hoewel de toe komstverwachting bleef bestaan. In 1360 werd de Eenheid der Bo heemse broeders opgericht, die zich oriënteerden op een oor spronkelijke verkondiging binnen de kerk. In 1620. aan het begin van de dertigjarige oorlog kwam met de slag op de Witte Berg een einde aan de betrekkelijke godsdienst vrijheid en zette een felle contra reformatie zich in, waarbij de Hussieten zwaar vervolgd werden. Tot 1918 leefde de kerk in ver drukking; pas met de val van het Rooms-Habsburgse rijk kreeg de protestantse kerk meer vrijheid en verenigden het luthers en cal vinistisch deel zich tot de Evan gelisch Tsjechische Broederkerk. De kerk groeide toen sterk, ook al door afkeer van de bevolking te gen de Rooms-Habsburgse over heersing en de eigen Tsjechische aard van de kerk. Lang heeft de kerk niet van haar vrijheid kun nen genieten, want met de tweede wereldoorlog en het communis tisch regiem erna was er niet veel ruimte. Pas in 1963 toen de desta linisatie in Tsjechoslowakije in zette, kreeg de kerk meer vrijheid, kon allerlei, ook internationale, conferenties beleggen en was er een veelvuldige uitwisseling met het westen. Na het afzetten van Alexander Dubcek en de zijnen, en de zuiveringen in de partij ging de Husak-regering zich meer en meer met de kerk bemoeien en de jaren zeventig tot nu toe zijn donkere jaren voor de kerk ge worden. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Maasbach (9) Persoonlijk weet ik uit ervaring, dat de bediening van br. Maasbach die van een Gezalfde des Heren is. die aan het Woord Gods ook de daad toevoegt. Daden, die getuigen van innerlijke ontferming over mensen met een geestelijke of li chamelijke nood. Geloofsdaden ge grond op Gods Woord zijn in de HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. ogen van hen. die de werking van de Heilige Geest niet persoonlijk hebben leren kennen, veelal dwaas. Nijmegen mevr. H. Benschop-Koppenaal Kerk en politiek (2) Ds Van Roon is het niet eens met 'Vandaag' van 24 juli. M.l. is 'Van daag' van 24 juli een hele waarheid en het stukje van ds Van Roon een halve waarheid. Geborgenheid in Christus is geloof en dat geloof moet zichtbaar zijn. Zonder de wer ken is dat geloof dood en dat le vende geloof brengt kerk en poli tiek samen. Althans een politiek die gericht is op het welzijn van allen en niet op bevoordeling van bepaalde groepen. Bezit kan nog altijd diefstal zijn. Emmen H. Weggen Apartheid (5) Volgens dr Notenboom is er eigen lijk geen apartheid. Van vernede ring en uitbuiting van de Bantoe, zoals hij die noemt, is volgens hem geen sprake meer. Het is er zelfs beter dan in ons eigen land. vooral waar het de woningen betreft, want die kan de 'Bantoe' huren tegen een lage prijs en met 'modem com fort'. Maar dit alles moet wel in de fantasie van de heer Notenboom voorkomen, want die gerieflijke huizen zijn gewoonweg kleine een tonige Tuisjes in de rij. om van dat moderne comfort maar niet te spreken. Bovendien is. gezien de miljoenen van de zwarte bevolking, er altijd maar weinig kans op. Ook buiten dat wooncomfort is er nog wel het een en ander of Zuid- Afrika en zijn apartheid aan te merken. Er zijn nog altijd massale arrestaties en gedwongen tewerk stellingen voor de 'Bantoes' op boerderijen voor talrijke kleine vergrijpen, o.m. van de passenwet- ten. De kleine apartheid mag dan geschiedenis geworden zijn. de gro te bestaat nog altijd, en overtredin gen daarvan worden veelal met zeer langdurige straffen gestraft. De zogenaamde 'colour bar' blijft van kracht en treft vrijwel ieder die niet met een blanke huid gebo ren is. Trouwen met iemand van een ander ras blijft verboden, zelfs de min of meer intieme omgang wordt zwaar gestraft. Enige zeggen schap op het bestuur van het land blijft voor de gekleurde bevolking uitgesloten, want stemrecht is er voor deze meerderheid niet bij. Zij mogen hun werkkracht, veelal te gen een laag loon. ter beschikking stellen. Dieren G. van Welsum Kotalla De drie van Breda hebben, door hun bestialiteiten, voor altijd ver speeld dat ze in een mensenmaat schappij opgenomen kunnen wor den. Dit heeft niets te maken met haatgevoelens of gewetensvraag: maar als men het, zoals ik, aan den lijve heb ondervonden (3'^ jaar concentratiekamp Ravensbrück), dan pas begrijpen we waartoe deze misdadigers in staat zijn. Mijn eer ste Joodse man heeft in Amersfoort gezeten (bij Kot&lla). daarna is hij via Westerbork afgevoerd naar Auschwitz, met mijn hele schoonfa milie. en allen zijn vergast, ook de kinderen. Moet het Intense leed na dertig jaar altijd weer opgehaald worden? Nachtmerries heb ik, als het beeld van Kotalla op het televi siebeeld verschijnt. Laat men eens rekening houden met onze gevoe lens en deze drie beulen van Breda rustig daar laten sterven. Ze wor den immers goed verzorgd. Wij lij den nog. na dertig Jaar. onder het ondergane leed. Heelsum mevr. E. H. van Keeken-Coerts Johannes Hus op weg naar de brandstapel in 1415 ren verjaardagsbijeenkomsten, om dat dat 'niet veroorloofde kerkelijke vergaderingen' zijn. Het is erg moeilijk voor de Tsjechen binnen de kerk een standpunt in te ne men. Er is de staat steeds meer verdeelheld zaait. Er is nu in de Tsjechoslowaakse kerk echter veel geloof te vinden. Zoals een Tsjechi sche dominee zei: 'Wij hebben het moeilijk in een verdrukte kerk, die echter niet kleiner wordt, terwijl jullie in het westen een kerk heb ben die alle vrijheden geniet, die toch leegloopt.' ROME De bisschop van Ivrea, Luigi Bettazzi, heeft zich verweerd tegen de beschuldiging van de af gezette partijleider van de Italiaan se christen-democraten Amintore Fanfani. die sommige bisschoppen beschuldigd heeft van verraad je gens de christelijk democratische partij, die bij de laatste verkiezin gen op 15 juni een grote verkie zingsnederlaag heeft geleden. 'Een christelijke partij, die stem men wil winnen bij rechts, moet kiezen voor dingen die prettig zijn voor het electoraat dat de partij wil winnen. In dit geval', aldus bis schop Bettazzi, 'wordt het verraad niet gepleegd door de geestelijkheid die weigert steun te verlenen, maar veeleer door die geestelijken die een organisatie steunen, die zich steeds meer laat leiden door we reldse doelen en acties en door middel van hun steun zich als ex- olusdef christelijk presenteert'. De politieke keuzen die een partij, ook een christelijke, moet maken noemt bisschop Bettazzi niet nood zakelijkerwijs christelijk. Er kun nen legitieme alternatieven zijn, 'die voor het geweten van sommi gen de enige keus zijn, met name voor diegenen die delen in het lijden en in de hoop van sociale klassen, die geen belang hebben bij het voortbestaan van de status QUO*. Deze conferenties worden nog steeds gehouden en dit jaar gebeur de het voor het eerst 'in Europa', zoals het wordt uitgedrukt door de woordvoerder van de conferentie, die dit weekeinde werd besloten op Kerk en Wereld in Driebergen. Alle deelnemers waren quakers en afkomstig uit Engeland. West- en Oost-Europa en het Nabije Oosten. Uit Nederland waren er elf deelne mers afgevaardigd. Het geld van de rijke snoepjesfirma werd ditmaal gebruikt voor een bezinning over de ongelijke verdeling van de wel vaart in de wereld en de uitputting van onze materiële hulpbronnen. Stiltes De conferentie had vier hoofdgroe pen. Een groep hield zich speqiaal bezig met de eigen manier waarop de quakers hun diensten houden. Tijdens langdurige stiltes komen soms diepen gedachten op, die de deelnemers aan de dienst met el kaar delen. De tweede groep had het thema overgenomen van de laatste Kirchentag in West-Duits- land'Leren leven in angst en vrees'. De derde groep besprak de politieke situatie van het moment en de vierde groep was bezig met de opdracht van christenen in een welvarende maatschappij temidden van een arme wereld. Deze laatste groep besprak de manier waarop wij onze beperkte hulpbronnen ge bruiken en zocht naar middelen om persoonlijke en nationale rijkdom men te delen met anderen. De conferentie was geen kerkorde lij ke vergadering, die namens de quakers beslissingen kan nemen. Hiervoor hebben de quakers hun nationale en internationale jaar vergaderingen. Dit was een bezin- nlngsconferentie. Dat wil evenwel met zeggen dat hier geen concrete besluiten werden genomen. De con ferentie betoonde zich nogal be zorgd over het voortgaan van proe ven met kernwapens. Zij besloot tot een wereldwijde brievenactie te gen deze proeven. Steeds zouden zes quakers zes anderen aanzetten om brieven te zenden aan de kem- wapenmogendheden met het ver zoek geen proeven meer te nemen. Deze sneeuwbalactie kan. zo was uitgerekend, een massale stroom van brieven (Hitketenen. Een ander punt waar de conferen tie toe besloten heeft Is te pogen in samenwerking met de kerken een eigen vertegenwoordiging te krijgen bij de Europese gemeenschap in Brussel. Het streven naar beïnvloe ding van de organen waar de grote politieke en economisce beslissin- gep, worden genomen behoort lang zamerhand tot de quakertraditie. De quakers hebben naast de gewe tensvrijheid het streven naar vrede door verzoening in het vaandel ge schreven. Dit leidt er toe dat de quakers veel vertegenwoordigd zijn waar oorlog wordt gevoerd of waar beslissingen over oorlog en vrede worden genomen. Zo zijn de qua kers erkend als niet-gouvememen- tele organisatie door de Verenigde Naties. Geen bijbedoeling Maar de quakers willen in de eerste plaats een religieuze organisatie zijn, alhoewel men hen veel tegen komt dn maatschappelijk werk. Godsdienstig timmeren zij veel minder aan de weg. Hun maat schappelijk werk heeft doorgaans niet als bijbedoeling, mensen te interesseren voor hun boodschap. Wie belangstelling heeft om quaker te worden is welkom. Maar hij zal actief moeten zijn en blijven. 'We hebben geen slapende leden', merk te een van hen op. De laatste dag van de conferentie besloten de deelnemers, te zoeken naar een manier om te bevorderen dat elk land zijn eigen voedsel gaat verbouwen. Een andere aanbeveling is te streven naar het delen van de wereldvoorraden aan grondstoffen. Een consequentie hiervan is, dat ieder zijn eigen manier van leven eens op de korrel neemt. Kunnen we onze consumptie beperken, kun nen wij toe met een in plaats van twee auto's? Men hoort het: dit zijn vragen van mensen uit de middenklasse. 'Een van de betreu renswaardige dingen van de qua kers is. dat er onder ons zo weinig arbeiders zijn', zei een van de con- f erentiedeelnemers Rijkaards Weinig arbeiders, maar heel wat welvarende lieden, die grote fortui nen hebben bijeengegaard zoals de familie Cadburry. 'Dat komt door dat de quakers hun zaken eerlijk gewend zijn te drijven, aldus een conferentiedeelnemer, met wie wij spraken. Hij noemde het voorbeeld van de firma Derby, een ijzer- en staalfabrikant in de beginjaren van de vorige eeuw. Toen Napoleon En geland aanviel, was er veel geld te verdienen in de fabricage van ka nonnen en geweren. Abraham Derby besloot, omdat hij de vredes boodschap van de quakers aanhing, geen wapens te maken. Hij richtte zich geheel op de markt voor hang en sluitwerk. Zijn concurrenten ga ven de voorkeur aan snelle winst en verwaarloosden deze markt. En toen de oorlog voorbij was. had Derby de markt voor hang- en sluitwerk bijna geheel in handen. Zijn nazaten spelen op dit terrein tot de dag van vandaag een voor aanstaande rol. Met het geld dat dit soort families verdienen doen zij veel goed werk, zo werd mij verzekerd. En dat zal ook wel, want geen organisatie heeft in Vietnam zoveel voor de oorlogsslachtoffers gedaan als de quakers, ook al vor men zij maar epn kleine groep. ROME De bekende waldenzen- predikant ds Tullio Vinay roept zijn vrienden op, te protesteren te gen de aanleg van een grote weg precies op de plaats waar hij sinds veertien Jaar het internationaal be kende protestantse sociale centrum Riesl heeft opgebouwd. Het plan voor de weg is opgevat door het Italiaanse regeringsbureau voor de wegenbouw Ds. Vinay vindt dat de weg beter aangelegd kan worden doo» een nabijgelegen vallei. Hier is de grond niet geschikt voor landbouw en de vallei wordt niet bewoond. Wie dat wil kan schrijven aan: Mindstero dei Lavorl Public!, Roma. Het centrum Rlesi is een voorbeeld van christelijke sociale actie. Het doel van het centrum is nieuwe hoop te brengen ln een sterk nood lijdend gebied. Ds. Vinay tracht met het centrum de mensen ln de omgeving te helpen weer op zich zelf te vertrouwen n op deze wijze de streek voor ontvolking te behoe den. De naam van ds. Vinay is verbonden met zijn vasthoudende strijd tegen de maffia op Sicilië. OREN Het was mij eerder nog niet opge vallen wat ik vandaag las in de bekende geschiedenis van de doof stomme die door de Heer genezen wordt. We lezen in het evangelie dat blinden, kreupelen, bezetenen en allerlei gehandicapten bij de Heer genezing vinden en zo ook de stomme, de man die niet spreken kan. 't Merkwaardige is dat bij ons altijd de nadruk valt op het feit dat de betreffende mens niet goed uit zijn woorden kan komen. Dat wekt onze deernis zoals alle narig heid onze deernis kan oproepen. Maar Jezus laat duidelijk zien dat er iets meer aan de hand is. De Heer betrekt er van meetaf aan zijn oren in. De handelingen bij de genezing begonnen met het steken van zijn vingers in de oren van de man. Daarna spuwt hij, raakt zijn tong aan en ziet zuchtend op naar de hemel. Het beslissende woord waaraan wij dit verhaal onthouden heeft weer met de oren te maken. De Heer zegt: Effatha, wat zoveel betekent als: wordt geopend. De man moet; eerst leren horen en dan komt het spreken vanzelf. De men sen die het zien gebeuren zeggen dat Jezus alles wèl gemaakt heeft. Overdreven? Nee, want als het met je oren goed zit, dan komt de rest ln orde. Als een mens heeft leren luisteren dan wordt z'n spreken ook beter. Dat is het abc van het evan gelie. Eerst horen, dan geloven en dan spreken. Spreken op zichzelf is niet zoveel waard. Er zijn nog al wat mensen die gevreesd moeten worden wanneer ze gaan spreken. Want óf de woordenvloed is niet meer te stuiten - iemand hield mij eens van 's morgens negen tot 's middags twee in trpopische hitte aan de praat, toen ben ik om mijns levenswil bruut geworden en heb het 'gesprek' afgebroken - óf onze woorden zijn onwijs, - de stomme moet vooral open oren hebben. Dan komt het goed. En wie heeft dat niet nodig? (Markus 7, 31-37). Bisschop Bluyssen: Van een verslaggever HIL\ERSUM De bisschop van Den Bosch, mgr. dirs. J. Bluyssen, heeft het bericht tegengesproken dat de paus de ontslagaanvrage van kardinaal Alfrink aanvaard zou hebben. Morgen komen de Nederlandse bisschappen, zonder de kardinaal, met het kathedraal ka pittel van het aartsbisdom Den Bosch in die stad samen om te spreken over het profiel dat het kapittel gemaakt heeft over de op volger van de kardinaal. Met het oog op die bespreking heeft mgr. Bluyssen ongeveer dertien dagen geleden een vertrouwelijke brief aan de bisschoppen gezongen (mgr. Bluyssen is vice-voorzltter van de bisschoppenconferentie) en hij ver onderstelde zaterdagavond in een gesprek met KRO's actualiteitenru briek 'Brandpunt' dat het bericht, dat zaterdag gelanceerd werd (dat de paus in het ontslag bewilligd had) op die brief gebaseerd was. Mgr. Bluyssen gaf in dat gesprek toe dat hij zich in die brief wat onnauwkeurig heeft uitgedrukt. Bij het uitschrijven van de vergadering van morgen is wel verondersteld dat de ontslagaanvrage spoedig in gewilligd zou worden, aldus mgr. Bluyssen. De predikant-reisleider blijft kerk bladschrijvers bezighouden. De kro niekschrijver van De Waarheids vriend: Moet een herder nu hoognodig met een aantal mensen op stap, terwijl er in zijn gemeente toch ook zoveel geestelijke arbeid ligt te wachten? Dat is één kant van deze medaille. Mag een dominee ook eens een reisje maken als ledereen in zijn gemeente er op uittrekt en moet hij dan per se met zijn gezin of mag hij oog nog eens een keertje zich aansluiten bij een gezelschap en wat is er dan eigenlijk op tegen dat hij enige leiding geeft en de gelegenheid te baat neemt om grijp waar 't rijpt pastorale zorg te oefe nen? Is absoluut uitgesloten dat het 'Voeg u bij deze wagen' niet eens eens touringcar kan gelden? Ik dacht dat de pastor het niet moet overdrijven. Hij moet zich niet als een geknipte reisleider ont poppen. die zomers heel Europa doet. Ook moet hij niet erop uit zijn allerhande vakantietripjes vro me tintjes te geven. Vroomheid kan ook godslasterlijk gemaakt zijn, De Bijbel, die uitdrukkelijk deftig heid noemt, wil evenwel evenzeer dat wij, de dominee niet uitgeslo ten. nuxhter blijven. Ik meen op zeer bevindelijke gronden dat an derzijds juist tijdens een reis, wan neer in de natuur en op het do mein van de cultuur, plots grote perspectieven zich openen, een pre dikant heel gewoon en onopge smukt herderlijke zorg kan oefenen op een manier waarvoor hij in zijn eigen parochie lang niet altijd zo'n prachtige gelegenheid krijgt. geboden Zaliger Ds. F. de Jonge aan het begin van de wijkberichten uit Dokkum in de (gereformeerde) Friese Kerkbode: Handelingen 20 vs. 35 (vrij ver taald): Het is zaliger een ansicht kaart te versturen dan te ontvan gen. Wanneer u al deze (hier na volgende) kolommen gelezen hebt. bent u een indrukwekkende rij van namen tegen gekomen. We denken niet in de laatste plaats aan onze zieken (zie verder vier wijken). Leest u Hand. 20 vs. 35 in (b.v.) de vertaling van het N.B.G. en hérleest u nog eens de vrije vertaling van mij. U en jullie weten wat er dén te doen staat. En dan te bedenken dat hierbij zomaar een zaligspre king van onze Heer genoemd wordt Met elkaar Via In de Waagschaal citeren we uit het mededelingenblad van Nes Ammin het verslag van een forum discussie daar. Zijn er voor de kerk en voor Israël twee gelijkwaardige parallel lopende wegen naar Gods rijk? Drs. Hans Boertjens. chr. ge- ref. predikant te Tel Avlv: Naar mijn mening is het zo, dat wanneer ik het Oude en Nieuwe Testament lees, ik daarin één weg zie: die van Gods verlossend han delen ook wel aangeduid met het beeld van de heerbaan. Dan komt de vraag: wie bevinden zich op die heerbaan? Is dat alleen Israël, of is dat alleen de Kerk, of zijn ze het belde? Globaal genomen worden er op het gebied van de betrekkingen tussen Israël en de Kerk drie ant woorden gegeven. Het eerste is, dat de Kerk zou zijn gekomen in de plaats van Israël, dus na elkaar. De Kerk heeft dan Israël op de heer baan afgelost. De Kerk noemt zich dan* het nieuwe Israël. Deze ge- dachtengang Is eeuwenlang de meest gangbare geweest ln het christelijke theologische denken. Ik moet zeggen dat ik dit antwoord afwijs. Ik geloof, dat daarvoor in het Nieuwe Testament geen grond te vinden is. Het tweede antwoord is. dat zij er naast elkaar zijn. Dan rijst de vraag of er dan een weg zou zijn voor Israël en een weg voor de volkeren, de Goiiem waarbij dan Christus alleen voor de Gojiem van betekenis is, en voor het Jodendom niet. Ook dit antwoord zou ik af willen wijzen, op grond van mijn overtuiging, dat er geen twee we gen zijn die naar Gods Rijk voeren, maar slechts één. Zelf zou ik willen kiezen voor dit antwoord: Niet na elkaar, niet naast elkaar, maar met elkaar op de ene weg van Gods verlossende handelen. Maar in zo'n verhouding, dat wij elkaar voortdu rend bevragen over de bronnen, die wij gemeenschappelijk hebben en trachten te luisteren, naar elkaar hoe wij daarover denken en wat wij daarin horen. Ware kerk Ds. D. van Dijk in de (vrijgem) Gereformeerde Kerkbode voor Gro ningen. Friesland en Drenthe: Om ons heen zijn heel wat mensen, die zichzelf ook gereformeerd noe men, maar die niet met ons aan één Avondmaalstafel zitten. Zij behoren bij, wat men noemt 'een andere kerk.' Nu is het goed, ja. eis van de Heere, dat wij trachten deze mensen ook wat betreft hun inzicht in wat de Heere vraagt omtrent ons kerkelijk leven en handelen, waarlijk 'gerefor meerd' te doen worden en hen er zo toe te brengen met ons zich te voegen onder één en dezelfde be diening van Woord en Sacrament. Daartoe zullen wij ook met deze mensen rondom de tafel ons kun nen scharen om samen deze dingen te bespreken en zo te trachten hen. met 's Heeren Hulp, tot bekering te brengen. Maar nu is het oppassen. Nooit mogen wij aan zulk een ver gadering deelnemen, alsof wij daar allemaal gelijkberechtigden waren, die nu eens met elkaar gaan praten om te trachten déér tot het rechte inzicht te komen. Wij mogen ons daar nooit neerzetten, alsof wij ons standpunt, zal ik maar zeggen, naast het standpunt van anderen, als gelijkwaardig op tafel zouden leggen om nu met elkander daaro ver te gaan discussiëren. Wij zullen dan terstond, positief moeten stel len: 'De Kerk waartoe ik behoor is de Ware Kerk en naar Schrift en Belijdenis is ieder van u schuldig zich daarbij te voegen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2