I Portugese junta verdeeld Vliegtuigramp bij Agadir: 188 doden Reisje V Nieuwe Leidse Courant Nottingham geeft de auto rood licht Geweldloze machtsgreep op Comoren tn deze krant Tl ('Of* IJ met Nieuwe Haaöse Courant Vandaag tropisch - zie pagina 3 Het onderwijs waagt en met Schiphol zet heet asfalt onder water Margarine twee cent duurder Boeing met Marokkanen tegen bergwand Topdrukte aan de stranden Twintig mensen in Ethiopië terechtgesteld Klimpartij op CS Amsterdam eindigt met dodelijke val Man bij maaien van gazon onder stroom Abonneer eens iemand. Onderweg of zo. Welkomstvoordeel. '"S9v„« Trouw 33e JAARGANG NO. 9589 - MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAM MING A DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURG WAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 De stadsplanologen van Notting ham, een stad in het hartje van Groot-Brittannië, hebben beslo ten de problematiek van de door auto's verstopt rakende binnen stad rigoureus aan te pakken. Om de bewoners van de buiten wijken van de stad te dwingen de auto thuis te laten staan als ze naar het centrum willen heb ben de Nottinghamse verkeers- deskundigen besloten op de toe gangswegen verkeerslichten aan te brengen, die tien minuten achtereen op rood blijven staan. Iemand, die met zijn auto tussen half acht en half tien 's morgens naar het centrum van de stad gaat stuit op verkeerslichten, die maar heel even groen zijn. Hoe dichter men bij het centrum komt, hoe groter het aantal ver keerslichten wordt. Het openbaar vervoer heeft van de maatregel geen enkele hin der. De bussen hebben in Not tingham aparte verkeerslichten. De stad heeft al twee buslijnen naar het centrum, waarmee men zich gratis kan laten vervoeren. Voor de automobilisten zullen aan de rand van de binnenstad vier grote parkeerterreinen worden aangelegd. Vandaar zal om de zeven-en-een-halve minuut een bus naar het centrum vertrekken.De bevolking van Nottinghem zal in vlugschriften worden opgeroepen op korte af standen liever te lopen of de fiets te gebruiken. Het plan van de Nottinghamse bestuurders zal ongeveer 4,5 mil joen gulden gaan kosten. Van een verslaggever SCHIPHOL Voor het eerst in de geschiedenis is gisteren op Schiphol overgegaan tot het natspuiten van het zeer warme, hier en daar smel tende, asfalt. Twee combinaties, die normaal worden gebruikt voor het leggen van schuimbanen, spoten tienduizenden liters water over de taxibanen, die al dagenlang bloot- I gesteld waren aan een meedogen- loos brandende zon. De watertanks werden om elf uur gistermorgen ingezet. Ze bestaan uit twee tankwagens die elk 20.000 liter water kunnen bevatten, een j kleine tankwagen met een inhoud van 7000 liter en een trekker, uit- gerust met spurtkanonnen. Met de 47.000 liter water van een combina tie kan twee van de zestien kilome ter taxibaan worden natgespoten. In de tijd dat de ene combinatie spuit, wordt de andere getankt. Het zwaarst te lijden hebben de gedeelten van de taxibanen waar de vliegtuigen de bochten van en naar de start- en landingsbanen maken. De vliegtuigen beschadigen daar het door de hitte zacht gewor den oppervlak, dat bestaat uit een mengsel van asfalt en beton. De temperatuur bedroeg gisteren op Schiphol 27 graden. De temperatuur van het asfalt was vele graden ho ger. !van een verslaggever AMSTERDAM Een pakje marga rine van 250 gram wordt twee cent duurder; de prijs van halvarine istijgt met één cent per pakje. |De fabrikanten berekenen de hogere 'prijzen al. De consument zal in de winkel meeer moeten betalen als de oude voorraden daar zijn uitver kocht. De prijsverhoging is volgens de bond van Nederlandse margari nefabrikanten tot stand gekomen na overleg met het ministerie van economische zaken. Tot zeer warm VANDAAG: Aanhoudend droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met middag- temperaturen van omstreeks 30 graden, maar in het Wad dengebied enkele graden lager. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Mini mumtemperaturen circa 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Kans op een lokale onweers bui. Overigens aanhoudend zonnig en later iets minder uitzonderlijk warm. Morgen: zon op 5.07 onder: 20.24 Maan op: 2.38 onder: 18.43 Artsen 'probleemloos' op vakantie •"SHJïp'jf; 'i I 'li ^i»riii«~iïï 1 r« Treft Beelden van een warme zondag. Boven: de taxibanen van de luchthaven Schiphol moesten in ver band met de hitte voortdurend natgespoten worden. Onder: zo zag de Nederlandse kust er gisteren op veel plaatsen uit: één grote mierenhoop. -• -- .-3- - r - -5 ci5 LISSABON (Reuter, UPI, AP) Terwijl het Portugese leidende driemanschap gisteravond verga derde, verspreidde zich het anticommunistische straatgeweld, waardoor volgens politici in de hoofd stad het bestaan van de junta aan het wankelen wordt gebracht. un! Mijn man worstelt met «en probleem. Volgens gematigde politici neemt de druk tot het vertrek van premier Concalves toe en i sook de toe komst van de chef van de militaire veiligheidspolitie COPCON, gene raal Otelo Saraiva de Carvalho, twijfelachtig. De positie van het derde lid van het driemanschap, president Francisco da Gosta Go- mes, zou niet aangevochten wor den. De bekendmaking van de nieuwe regering, waarvan de presi dent had gezegd dat deze zaterdag zou plaatsvinden, is opnieuw uitge steld. De militaire leiders maakten zater dag bekend dat nog gepraat werd over de 'herstructuering van de uit voerende macht'. Politici zeiden te geloven dat dit betekende dat Con calves niet in staat was een kabi net te vormen en een geschil met Carvalho op te lossen. Bij de vor ming van de nieuwe regering doen zich onder meer problemen voor over de portefeuille van buiten landse zaken. Deze werd tot nu toe beheerd door Melo Antunes, die be schouwd wordt als de leider van de gematigde groepering binnen de beweging der strijdkrachten. Vol gens politici is de vorming van het kabinet geworden tot een machts strijd tussen Concalves en Carval ho. Concalves, die gesteund wordt door de communistische partij, wil dat Carvalho (die de steun heeft van uiterst links) onder hem dient als één van twee vice-premiers. Daartegenover wil de COPCON-lei- der Carvalho dat president da Cos ta Gomes het premierschap aan vaardt waarbij hij zelf (dus Carval ho) en Goncalves optreden als vi ce-premiers. Ongeregeldheden Gisteren circuleerden er in Lissabon berichten dat verschillende leger eenheden een motie van wantrou wen in de pro-communistische pre mier uitspraken en hun steun aan boden aan de gematigde militairen. Ook gisteren werden bij ongeregeld heden weer verschillende bureaux van de communistische partij aan gevallen. De communistische partij heeft gisteren geklaagd dat de mili tairen geen voldoende bescherming bieden tegen de menigten die haar partijkantoren aanvalt. In het noorden zouden zich zelfs militairen bij de plunderende men sen hebben aangesloten. Zo verza melde zich gisteravond een menig- AGADIR (Reuter, UPI) Een door de Marokkaanse luchtvaartmaatschappij van Jordanië ge huurd passagiersvliegtuig is gisteren met 188 mensen aan boord bij Agadir tegen een bergwand gevlogen. Niemand van de inzittenden heeft de vliegramp overleefd. Het toestel, een Boeing 707. was gistermorgen vroeg met 177 Marok kanen, vier Europeanen en 7, waar schijnlijk Jordaanse, beman ningsleden aan boord opgestegen van de Parijse luchthaven Le Bour- Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse stranden hebben gisteren de druk ste dag tot nog toe van dit seizoen beleefd. Onder de honderdduizen den strandgangers waren veel Westduitsers-: volgens de politie kwamen onze oosterburen vanaf zondagmorgen half acht met 35 voertuigen per minuut over de grens bij Bergh. 's Morgens half acht stond er bij Haarlem richting Zandvoort al een file van drie kilo meter. Van Rotterdam naar Hoek van Holland ontstond een file die tot zeven kilometer uitgroeiede. Over het algemeen kon volgens de po.itie de 'lekkere drukte' goed worden verwerkt. Nergens ontston den onoverkomenlijke moeilijkhe den. 'Tegen het einde van de mid dag ontstonden er alleen tussen Roosendaal en Breda files. te in de noordelijke stad Vila Novo de Famlico om het plaatselijke hoofdkwartier van de communisten aan te vallen. De militairen die er heen werden gezonden om de kan toren te beschermen, arresteerden 48 communisten die probeerden het gebouw te verdedigen. Ze zouden in middels zijn vrijgelaten. ADDIS ABEBA (UPI) Het militai re bewind in Ethiopië heeft 20 per sonen terechtgesteld wegens anti- regeringsactiviteiten, zo heeft radio Ethiopië gisteren bekendgemaakt. De terechtgestelden werden beschul digd van het doden van boeren en anderen die het militaire bewind trouw waren. Waarnemers schatten dat er in Ethiopië, sedert keizer Haile Selas sie werd afgezet ,al ongeveer 200 mensen werden geëxecuteerd get. De Marokkanen, die in Frank rijk werkten zouden de vakantie bij hun familieleden gaan door brengen. De ramp met de Marokkaanse Boeing was de op twee na ernstig ste in de geschiedenis van de bur gerluchtvaart. De meeste slachtof fers vielen ruim één jaar geleden toen een Turkse DC-10 met 346 passagiers kort na het opstijgen van de Parijse luchthaven Orly neerstortte. Oorzaak van dit onge luk was het wegvallen van de druk in het vrachtruim doordat een niet goed afgesloten deur het begaf. Contact Weg Eind vorig jaar vloog een DC-8 van Martin-Air op Sri Lanka met 191 passagiers tegen een bergwand. moesten twintig kilometer lopen om een telefoon te bereiken en de autoriteiten te waarschuwen. De reddingsploegen zochten uren lang met een helikopter in de dikke mist. Zij vonder de stukken van het toestel verspreid over een groot gebied en de botsing was zo hevig dat er geen wrakstuk groter dan een vierkante meter werd gevon den. De ploegen waren gisteravond nog aan het zoeken naar de zwarte doos, waarin op een bandje alle vluchtinformatie staat. Dichte mist Het ongeluk van gisteren gebeurde in dichte mist. Het toestel was be zig aan de landing op de viiegha- ven van Agadir en sloeg te pletter tegen een bergwand bij het dorpje Imizen. De inwoners van het dorp Het vloegtuig verdween twee minu ten voor het zou landen van de schermen in de controletoren van de luchthaven van Agadir. 'Wij hadden een gesprek met de gezag voerder en plotseling verloren we contact. De gezagvoerder maakte geen melding van problemen: er was geen brand of iets dergelijks', aldus een woordvoerder van de controletoren. MORONI (Reuter, UPI)Een groep, die ijvert voor nauwere banden met Frankrijk heeft gisteren op de Co- moreneilanden in de Indische Oce aan de macht gegrepen. Dit ge beurde precies vier weken nadat president Achmed Abdallah eenzij dig de onafhankelijkheid van Frankrijk uitriep. De machtsgreep is gepleegd door het Nationaal Verenigd Front. Woordvoerder is de oud-minis ter van openbare werken Ali Soilih, maar in Franse kringen wordt aan genomen dat de man a chter de coup prins Mohammed Ja ff ar is. De prins werd in juni 1972 premier maar trad af na een conflict over de onafhankelijkheid van de Como ren. Hij werd opgevolgd door de militantere Abdallah. Het Nationaal Verenigd Front zei gisteren via de radio dat de macht zonder bloedvergieten was overge nomen. In het begin van de mid dag was in Moroni machinegeweer vuur gehoord. President Abdallah was tijdens de machtsgreep niet in Moroni. Van een verslaggever AMSTERDAM Een 38-jarige man die zaterdagnacht op het dak van het Centraal Station in Amsterdam was geklommen heeft dit uitstapje met de dood moeten bekopen. Toen hij langs de dakgoot een raam wilde binenklimmen verloor hij zijn steun en viel hij van twin tig meter hoog naar beneden. De brandweer, die inmiddels gewaar schuwd was, trachtte hem nog met een zeil op te vangen maar dat mislukte. Hij kwam op de rand van het zeil en vervolgens op straat terecht. Korte tijd later overleed hij in een ziekenhuis. De politie vermoedt dat de man, de boomchi rurg C.B. uit Amsterdam, geestelijk eestoord was. Binnenland Woedende vissers blokkeren brug: verkeerschaos 3 Buitenland Verzet in Oeganda tegen Amin 5 Kerk Afgezette predikanten mogen niet naar conferenties 2 Sport Twente toch weer bij Top-Vijf 8 Italië ontneemt Nederland honkbaltitel 9 Atletes verliezen drielandenwedstrijd 10 Brieven van lezers 2 Uit (le kerkbladen 2 Even puzzelen 4 Uw probleem 7 Nieuwe boeken 7 De loopbaan van Sylvain Poons begon in de schouw burg van z(jn vader. De bijna tachtigjarige vertel de aan Fred Lammers over zijn bewogen leven. Zie pagina 7. Van een verslaggever AARDENBURG De 21-jarlge F. Standaert uit. het Zeeuwse Aarden burg ls zaterdag op slag gedood, waarschijnlijk doordat hij in aan raking kwam met de elektrische be drading van een gazonmaaier. De politie stelt een onderzoek in en heeft de maaimachine in beslag ge nomen. 't Slachtoffer was getrouwd en had één kind. Wie zijn oom Ulbe eens gaat opzoeken, komt zelden in de krant, zelfs al woont oom Ulbe in Australië. Maar als iemand dat op de motor doet, en onderweg zijn ogen openhoudt, kan het tijd zijn voor een uitzonde ring. Vandaag het eerste uitzonderlijke verhaal. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats:- -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam- Adres:_ Plaats Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder-1 weise locomotlefinodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende ricmkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1