Grens kunst-kunstambacht i/aak moeilijk te trekken Speels plakboek over vrijen en trouwen Werkwijze ICCC niet vezenlijk veranderd' Edam wordt Edam-Volendam Geen wereldraad-invloed p congres van ICCC' TC >s. Van Smeden (terug uit Nairobi): FAMILIEBERICHTEN OUW/KWARTET ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 RH9/ EURNE-ANTWERPEN Het hedendaags creatief ambacht uit België, Néderland en Luxemburg het thema voor de tentoonstelling 'Kunstambachten Benelux', die tot 21 September in Het Sterks- of te Deum-Antwerpen wordt gehouden. Het ging de samenstellers van 'cjeze expositie er vooral n aan te tonen hoe moeilijk het is geworden een duidelijke grens te trekken tussen het traditio- Ble kunstambacht en de klassieke 'schone kunsten'. aarom werden er zowel voorwer- in bijeengebracht die gemaakt erden om de artistieke expressie inder meer, als zaken die welis- aar kunstambachtelij k vervaar- igd zijn, maar die daarbij vooral k een nadrukkelijke functie heb- ■n. wordt nog steeds volop gediscus- eerd over het verschil tussen mst en kunstambacht. De meeste tistieke scheppingen, die volgens traditioneel ambachtelijke chniek gemaakt zijn, kunnen in grensgebied ondergebracht orden. Maar dat gebied is zo uit- gebreid, dat je uiteindelijk wel tot de conclusie moet komen, dat er inderdaad een breed domein be staat van een artistieke produktie, die je als kunst, maar ook kunst ambacht, kunstnijverheid kan be stempelen. Ook het gebeuren van het kunstambacht zelf is in de lan den waar het hier om gaat, zo verschillend en veelomvattend, dat een klakkeloze opsomming of een globaal overzicht nog meer ondui delijkheid zou scheppen. Daarom is er besloten een beeld te geven van de heersende tendenzen van het kunstambacht: het werken in traditionele technieken, maar met de geest van de vrije, individu ele (kunst-) expressie. Zo bestaat de meerderheid van de getoonde stuk ken uit dat van ambachtslieden die voor de vrijheid hebben gekozen èn van kurjftenaars, die werken met de keniiis en de vaardigheden van de ambachtsman. Een uitstekende gedachte want het kunstambacht als zodanig wordt nog maar al te vaak beschouwd als een vorm van onvolmaakte kunst, als iets dat er toch maar enigszins bijhangt. Maar, aldus de organisa toren van deze expositie- - waar een Plastiek ('De roddelaarsters' van Lies Cosjjn) uitgelezen collectie ceramiek, wand tapijten, juwelen en glas e.d. in velerlei technieken te zien is - tóch staan de voortbrengselen ervan vaak juist dichter bij de mens dan de niet of minder gebonden kun sten: door de natuurlijkheid en de tastbaarheid van de materialen door het functionele karakter, door de toepasbaarheid in het interieur en in de totale woon- en leefsfeer. Dagelijks van 10-17 uur. op zater dagen. zondagen en feestdagen tot 18 uur en ook nog iedere dinsdaga vond van 19 tot 21.30 uur. loor Jac. Lelsz RNHEM Sommige musea zijn bezig het muffe, steriele sfeertje an weleer ver achter zich te laten. Of getuigt het niet van een vend, bloedarm beleid om de bezoekers een speels plakboek over et vrijen en trouwen in de 17e eeuw voor te leggen? En dat is eze zomermaanden het geval in het Nederlands Openluchtmu- ium te Arnhem. Plaatjes te over hoe men in de Gouden Eeuw linde, huwde en hoe men zich in die staat gedroeg* of misdroeg. Cats, Heinsius, Hooft enz. Soms zijn ze aan de ondeugende kant, want dat behoort ook bij de werke lijkheid. verder in" het verleden terugdui kend - het wonderschone Hooglied. Spelevaren rs. C. Th. Kokke heeft er een mooi ankbeeld over samengesteld, larvan veel bezoekers zeker kun- n genieten. Hij heeft daarvoor, gt hij, een aantal musea in Ne- rland 'afgestroopt'. Er zijn dia's maakt van door grote en kleine aesters vervaardigde schilderijen er de liefde. Frans Hals, Nicolaes aes, Jan Steen, Egbert van der iel, Godfried Schalcken en Hen- ik Boogaert, en vele anderen. Er ook een reeks kostelijke tekenin- n bij van Gesina ter Borch uit t Rijksprentenkabinet te Amster- m. De plaatjes worden min of eer geschakeld met gesproken ksten van dichters als Brederode, Trouwens, onze Gouden Eeuwse schilders (en niet alleen zij) wisten van wanten op amoureus gebied. Ieder die wel eens een museum binnengaat, kan dat weten. De boe zems zijn soms zo weelderig, dat de schilderijen de neiging hebben van de muur te vallen. Ook in de litera tuur kan men voor pikanterie ver teruggaan. Denken we maar aan Boccaccio met zijn Decamerone, aan het handboek der liefde van Ovidius (Ars Amatoria) of - nog Bekend is dat spelevaren vroeger .een geliefkoosde bezigheid was van minnendejongelieden. Als we de doeken van oude meesters bekijken en de verzen van vroegere dichters beluisteren, dan zien we echter dat daarnaast ook het spelezeilen, het spelerijden! en het speleschaatsen voorkwam. Wat zien en horen we in het Openluchtmuseum? De Lief de met een kapitale L, de lichtvoe tige flirt, de intieme vrijage, het huwelijk (inclusief de perikelen) etc. Uiteraard ontbreken gedichten in de trant van 'Aan mijn Roosje' niet. Ook maken we kennis met koele vrijsters, onnozele vrijers, manzieke vrouwen en gebroken mannen. 'Adieu, Prinses van mijn hart' spreekt een afgewezen min naar, waarna hij zichzelf met een mes, altharts een vlijmscherp voor werp, het leven beneemt. Waardevol Gebruiken rond de echtverbintenis worden ook belicht. Salomon Sa- very bijvoorbeeld, tekende hoe een man zijn gelieide een pening over handigt, als teken dat hij haar zal trouwen. Het was een waardevol muntstuk, vaak van goud en speci aal voor deze gelegenheid geslagen. Een dichter rijmde op een dergelij ke gebeurtenis: 'Mijn lief. ontvang mijn brandend hert/dat Uop trou gegeven wert'. Bij het geven van een trouwring placht men deze aan de vierde vinger van de linkerhand te schuiven, omdat men meende dtt vandaaruit een ader recht streeks naar het hart leidde, de zetel van de liefde. Ook hier slaan een paar versregels op: 'Is de vin ger beringht/dan is de maget be- dinght'. Alles bijeen een leuk klankbeeld, waarvan de charme nog wordt ver groot door oude luitmuziek. an een onzer verslaggevers MSTERDAM De oude voordelen van de oude nadelen van de ternationale raad van christelijke kerken (ICCC) zijn na het Ingres in Nairobi blijven bestaan. Dat er wezenlijk iets veranderd kan ik niet zeggen. Dit zei ds. B. van Smeden uit Amersfoort, n van de gedelegeerden van de christelijke gereformeerde kerken, zijn terugkeer uit Nairobi. DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1975 is de naam van de gemeente Edam gewijzigd in: Edam-Volendam. Die beslissing heeft het ministerie van binnenlandse zaken bekend gemaakt. De gemeenteraad van Edam, waaronder Volendam ook ressorteerde, heeft eind december 1973 tot de naamsverandering besloten. Omdat de minister van binnenlandse zaken zekerheid wilmie over de vraag of de naamsverandering al dan niet in strijd was met hert' algemeen belang is het raadsbesluit tot 1 juli 1975 geschorst. In 1956 heeft de gemeente Edam ook al eens het besluit genomen de naam te veranderen in Edam-Volendam. Toen is dat raadsbesluit vernietigd we gens strijd met het openbaar belang. De reden waarom dat nu niet meer geldt is de belangrijke vordering In de Integratie tussen Edam en Volen dam op sociaal, maatschappelijk, cultureel en economisch gebied. Van Smeden woonde ook het rige congres bij in Cape May S). In de christelijke gerefor- ïerde kerken leven naast waarde- ig ook sterke bezwaren tegen de CC. De synode sprak vorig jaar t, dat het christelijke gerefor- lerde kerken ndet mogelijk zal n het lidmaatschap te continue- a, tenzij het uitvoerend comité n de ICCC zes met name ge- emde garanties zou geven, die k uit de handelwijze van de ICCC idelijk zouden moeten blijken, deze zes punten wees de synode der meer af een eenzijdig anll- mmunisme, een strijd op wereld wijze en met vleselijke wapenen een exlusivisme, voorzover de bel dat niet duidelijk voor- irijft. Ook eiste de synode, dat de houd van alle resulutics bijbels fundeerd en theologisch verant- tord zou zijn. Van Smeden: Ook nu beheerste antithetische opstelling tegen de nden van de wereldraad en de dreiging door het communisme t congres weer zo, dat het posi tieve van de eigen boodschap wel eens in de schaduw raakte. Overi gens lagen de zaken bepaald min der scherp dan op het vorie con gres, vooral omdat het congres nu beheerst werd door de politieke ontwikkeling eromheen. Dat die toegroeide naar de uitwijzing van Mclntire, voelden we al dagen van- tevoren. Ook nu ontbrak weer de nodige tijd voor een rustige bezinning over de voorgestelde resoluties. Maar er was tenminste gelegenheid om ze bij te schaven. Al zijn ze niet altijd even wichtig, ik vind, dat er geen gekke dingen in gezegd worden. Het positieve van deze congressen was ook nu weer de ontmoeting met mensen uit andere wereldde len. die vaak een eenzame strijd voeren op kleine posten. Voor hen zijn deze congressen iets geweldigs, dat zij niet alleen staan tegen mo dernistische en politiek gevaarlijke ontwikkelingen, aldus dr. Van Sme den. DANKBETUIGING Allen die hun belangstelling toonden, in welke vorm dan ook,, bij de feestelijke herdenking van ons 50- jarig huwelijksfeest, zeggen wij, mede namens onze kinderen, hartelijk dank. Het was een onvergetelijke dag. F. Paul en A. M. Paul-de Wilde Moerkapelle, Wilde Vene 73. Niet in staat allen persoonlijk te bedanken, die in welke vbrm dan ook bijgedragen hebben om de dag van ons Gouden Feest tot een onvergetelijke dag te maken, zeggen we. mede namens onze kinderen en kleinkinderen, zeer hartelijk dank. C. J. Manneke J. J. Manneke-Appel Amsterdam-Wgm., Newtonstraat 31 hs. AIROBI 'De wereldraad va kerken of welke andere oecume- sche organisatie dan ook heeft niets te maken met de uitwijzing t Kenia van de voorzitter van de internationale raad van chris- lijke kerken, dr. Carl Mclntire.' tze uitwijzing is noodzakelijk ge- irden door het gedrag van het gende ICCC-congres. De gebeur- nissan hebben dan ook geen en- Ie invloed op de voorbereidingen or de komende assemblee van de *reldraad van kerken'. Dit is ge- gd door bisschop Lawi Imathiu, leider van de methodisten in enia en voorzitter van het plaat- lljke voorbereidingscomité voor wereldraadsassemblee, bisschop heeft verder gezegd: en moet begrijpen dat Mclntire's twijzing het gevolg was van zijn gen onhoffelijkheid en het rais- uik dat hij heeft gemaakt van de stvrijneia, die de regering en het >lk van Kenia hem hadden aange ven'. De bisschop heeft voorts igemerkt dat de vrijheid van ver- Vering en van godsdienst veran- ird liggen in de grondwet van enia. enia zal niemand toestaan onder dekmantel van het christendom een ideologische oorlog te voeren en de Afrikaanse bevrijdingsbewe gingen in diskrediet te brengen. TEXEL Een prentbriefkaart heeft geieid tot de arrestatie van de verdachte van een diefstal. De 27- jarige C. W. uit Goor werd gearres teerd nadat hij een prentbriefkaart had verstuurd aan een caféhouder in De Koog op Texel. Achterop de briefkaart had hij geschreven: 'Voortaan beter op de autosleutels passen, bedankt voor het geld'. De jongeman zou begin juli uit een voor de zaak van de caféhouder geparkeeide auto elfhonderd gulden gestolen hebben Ondanks het feit dat een schrijfproef bezwarend voor hem uitviel ontkent C. W. de dader te zijn. Oe gearresteerde was eerder deze zomer betrokken ge weest bij een vechtpartij in Den Burg. Voor ons onverwacht nam de Here tot Zich, onze geliefde Vader en Opa Theunis de Ruig weduwnaar van Evertje Seijmonsbergen J. de Ruig 1 F. de Ruig-Wielenga Margalith Gerdientje Evert H. de Ruig TJ T. de Ruig-Kolk Frank Steef Joost St. de Ruig A. Veenstra Amsterdam, 1 augustus 1975. t Weteringschans 127. 1 Liever geen bezoek en geen bloemen. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden woens dag 6 augustus om 12 uur op de begraaf plaats 'Zorgvlied' aan de Amsteldijk. Veilig ln Jezus' armen Heden nam de Heer tot Zich, op de leeftijd van 84 Jaar, onze lieve Moeder, Behuwdmoeder en Groot moeder Marretje Diederix- van der Werf 's-Gravenhage: J. Dlederlx R. Diederlx- Molenkamp Voorschoten D. O. J. Dlederlx E. A. Dlederlx-Palma en kleinkinderen 's-Gravenhage, 31 Juli 1975. borr.-adres. Antonle van Dljcklaan 8, Voorschoten. De overledene ls opgebaard ln de rouwkamer van het Gem. Ziekenhuis Leyen- burg. Ley weg 275; bezoek zondag van 10 - 12 uur en maandag van 5-7 uur De begrafenis zal plaats hebben dinsdag 5 augustus om 3 uur op „Nieuw Eykenduynen". Kamper- foellestraat 2a. Met leedwezen geven wij kennis van het over- lijden van onze oud-Direkteur en -Commlssa- ris, de heer Th. de Ruig Amsterdam, 1 augustus 1975. Amsterdamse Schuttenverhuurderij B.V. Rederij IJmond B.V. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden woensdag 6 augustus om 12 uur op de begraafplaats 'Zorgvlied' aan de Amsteldijk. „Door genade zljt gij be nouden". Eph. 2 5B Heden nam God tot Zich. na een kortstondige ziekte, onze lieve Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder Maria van der Starre- van Ouwendyck weduwe van Johannes van der Starre, op de leeftijd van 88 jaar J. Zonnen berg van der Starre J. Zonnenberg A. van der Starre G. van der Starre- Prlns Kleinkinderen en achterkleinkinderen 's-Gravenhage. 1 aug. 1975. Herv. Rusthuis, Goetlljfstraat 5. De overledene ls opgebaard ln de rouwkapel van het Herv. Rusthuis. Goetlljf straat 5. Rouwbezoek zondag- en maandagavond van 7-8 uur. De begrafenis zal plaat? vinden dinsdag 5 augustus >p de begraafplaats „Nieuw Elk en Duinen" aan dt Kamperfoellestraat plm. uur. Vooraf wordt er een rouw dienst gehouden In de rouwkapel van het Herv Rusthuis, aanvangende on 2 uur. Heden pam God tot Zich, na een kortstondig ziekbed, mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, Zwager en Oom Aart van Essen op de leeftijd van 74 jaar. "Want goedertieren is de HEER: Zijn goedheid eindigt nimmermeer; Zijn trouw en waarheid houdt haar kracht, tot in het laatste nageslacht'. Ps. 100 4. Mede namens de familie: Bilthoven: M. A. van Essen-Raadsen De Bilt: W. S. Kuus-van Essen H. Kuus Jan. Aart, Roely De Bilt: A. van Essen Drachten: Aart, Inge. Dieuwke Bilthoven. 31 juli 1975 Koppellaan 21 Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen - Geen toespraken De overledene ls opgebaard ln de rouwkamer Soestdljkseweg 265 Zuid te Bilthoven. De rouwkamer is geopend zaterdag van 16.00 tot 16.30 uur en maandag van 19.00 tot 19.45 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben dinsdag 5 augustus om 11.00 uur op de algemene be graafplaats 'Brandenburg', le Brandenburger- weg te De Bilt. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats. Ps. 42 5 oude berijming. Het heeft de Heere heden behaagd tot Zich te nemen, mijn innig geliefde Vrouw en onze lieve en zorgzame Moeder en Grootmoeder Gerritje Floor-Boom ln de ouderdom van bijna 72 Jaar. Soest: G. Floor Monnlckendam: P. Schmidt-Floor J. Schmidt Ede: B. Wondergem-Floor I. Wondergem Naarden: M. A. Overeem-Floor H. C. Overeem en kleinkinderen Moeder ls opgebaard ln het Mortuarium van het ziekenhuis 'Zonnegloren'. Soesterbergse- straat 125, Soest. Bezoek aldaar: maandag 4 augustus van 19.30- 20.00 uur. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op dinsdag 5 augustus a s., om 14.00 uur op de algemene begraafplaats aan de Veldweg te Soest. Heden overleed na een geduldig gedragen lang durige ziekte mijn Schoonzoon en onze Zwa ger en Oom Lambert Cornelis Karssies echtgenoot van Janny Broekhuijsen Groningen: M. Boiten-van den Berg L. J. Nieboer-Broekhuijsen B. Nieboer M. Bosch-Broekhuijsen E. M. Bosch D. Heemstra-Broekhui j sen H. Heemstra Neven en nichten Groningen. 1 augustus 1975 Met grote droefheid geven wij kennis dat de Heere uit ons midden heeft weggenomen in de hope des eeuwigen levens, mijn innig ge liefde zorgzame Vrouw, onze Moeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Ingetje de Jong geboren van de Breevaart op de leeftijd van 85 jaar. 'Mijn genade is u genoeg' 2 Cor. 12:9 A. de Jong T. C. Bakker-de Jong en verdere familie Rotterdam. 31 juli 1975 Bejaardencentrum de Koningshof Imm. Kantstraat 90, flat 58. Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van de Koningshof. Bezoek en gelegenheid tot condoleren aldaar maandag a.s. van 19.00 19.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 5 augustus a.s. ln de zaal van de Nebokerk aan de Smeetslandsedijk, aanvang van de dienst om 11 uur waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats, Slinge 50. om 11.45 uur. Gezang 179 „Rust mijn ziel uw God is Koning" Op 30 juli ls van ons heengegaan onze lieve Man. Vader en Grootvader Kornelius Abbas Ridder in de Orde van Oranje-Nassau op de leeftijd van 75 jaar. Delfzijl: S. F. Abbas-Drenth Groningen: J. H. Abbas N. G. Abbas-Roelfsema Christlaan Emma Pauline Amsterdam: H. A. van der Slooten-Abbas A. van der Slooten Delfzijl. 2 augustus 1975. Kon. Julianalaan 67. De begrafenis heeft heden ln alle stilte plaats gevonden. Heden nam God voor mij zeer onverwacht tot Zich mijn lieve Man Pieter Veldhuis (eerder weduwnaar van H. J. van der Veen) op de leeftijd van 67 Jaar. Heerenveen, 1 augustus 1975. Mr Halbe Blnnertsstraat 38. C. Veldhuis-Buitelaar. Liever thuis geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden dinsdag 5 augustus a.s. 's middags 2.00 uur in de loka len van de Geref. kerk, Burg. Falkenaweg 14, Heerenveen. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats. Bedroefd om het verlies, maar toch ook dank baar, dat Ik haar zolang heb mogen houden, geef ik kennis dat door God tot Zich werd geroepen mijn lieve Moeder Agnes Clasina Schutte weduwe van Evert Elsenaar ln de gezegende ouderdom van 87 Jaar. De Heer was haar Herder J. Elsenaar Den Haag. 30 juli 1975. Rljswijkseweg 366. De begrafenis heeft in alle stilte plaatsgehad op 1 augustus op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen te Venray (L.). Tevens mijn hartelijke dank aan de medische staf, verplegend personeel en alle andere men sen van Huize „De Kruuze" te Venray voor de liefdevolle zorgen en verpleging aan de laatste levensjaren van mijn lieve Moeder. Namens haar zoon: J. Elsenaar Den Haag, 2 augustus 1975. Rljswijkseweg 366. Hebreeën 10 19-23 Ingegaan tot de vreugde van zijn Heer onze lieve Vader, Groot- en Overgrootvader Gerrit Hoogvliet weduwnaar van Marina Jungerius in de ouderdom van 83 jaar. Heemstede: M. Sijtsma-Hoogvliet H. D. Sijtsma Doom: A. W Hensen-Hoogvliet A. Hensen Wezep: M. J. Wijsmuller-Hoogvliet A. Wijsmuller Queenstown Nieu w-Zeeland: Gore Nieuw-Zeeland: L. Hoogvliet L. Hoogvliet-Lenaers T. Dommisse-Hoogvliet H. Dommisse Zoetermeer: M Blokland-Hoogvliet A. Blokland Klein- en Achterkleinkinderen Rotterdam. 30 Juli 1975. Dordtsestraatweg 589. De bijzetting in het familiegraf op de begraaf plaats Oud Charlois, Charloisse Lagedijk 680, zal plaatsvinden maandag 4 augustus na aan komst in de kapel om 1 uur Vertrek van het woonhuis ca. 12.20 uur. In volle verzekerdheid des geloofs is rustig van ons heengegaan onze lieve, oudste Zuster en Schoonzuster Ankje van den Akker weduwe van J. J. Stolk in de ouderdom van 83 jaar. Dordrecht: A. Spruyt-van den Akker C. G. Spruyt Capelle a. d. IJssel: A. J. van Savoyen-van den Akker Rotterdam: J. P van den Akker H. C. van den Akker-van Leeuwen Ermelo: P. H. de Bruyn-van den Akker Rotterdam: A. van den Akker W. C. van den Akker-Vermooten Schiedam: L. van den Akker C. A. van den Akker-Kool Rotterdam: J. F. van den Akker H. van den Akker-Konlngs Ermelo. 31 juli 1975. Daar mijn rechterhand verlamd ls betuig lk u langs deze weg mijn oprechte dank voor de vele blijken van hartelijk medeleven betoond bij het overlijden van mijn Zuster Johanna Kleyn J. Nederlof-Kleyn Utrecht. Juli 1975. Neckardreef 6. Het hartelijk medeleven en de belangstelling nét het overlijden van mijn lieve Man en onze Vader Tennis van den Brink betekende voor ons een grote steun. Daarvoor dan ken wij u. J. M. v.d. Brink-v. Lonkhuyzen en kinderen Oosterbeek. juli 1975. Stationsweg 37 K. Rotterdamse Begrafenis Onderneming W.H. J.van den TOORN b.v. Rouwkamer "SILENTIUM" I Sinds 1867 Mathenessertaan 486 Rotterdam Telefoon (010) 770790 Mej. H. van O. te A. Als je eenmaal mot het verzamelen van ansichtkaarten begint.ben je verloren. Je wilt steeds meer en beter. Wat heb ik toen gedaan: in één krant een kleine rubriekadvertentie gezet. Na verloop van tijd in een andere krant. Én ga zo maar door. Soms moet ik even stoppen omdat ik de kaarten met opgeborgen kan krijgen. Want het is ongelooflijk hoe veel mensen je willen helpen. Het dagblad is uw vlijtigste kontaktadres. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9