Weinig resultaat Afrikaanse top Sowjet-landbouw blijft ondoelmatig en duur Cabinda verklaart zich onafhankelijk Amerikaanse Senaat wil van embargo tegen Turkije af I Él, Nieuwe voorstellen Israël voor Sinai Anti-Israël-resolutie verworpen Smith wil regeling zonder ANC Portugal Geen erkenning Afrikaanse staten Ankara wil landingsgeld van VS Amin trouwt 'juffrouw Sarah' Veiligheidstop Kritiek op 'grote vier' TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 7 KAMPALA (Reuter, UPI) De topconferentie van de Organisatie van. Afrikaanse Eenheid (OAE) in de Oegandese hoofdstad Kampala heeft bitter weinig resultaat opgeleverd. Gisteren is de confe rentie besloten met een luchtaanval op doelen op een eiland in het Victoria-meer, die Kaapstad moesten voorstellen; een 'grapje' van de nieuwe voorzitter van de OAE,.4e Oegandese president Idi Amin. Zuid-Afrika was één van de belang rijkste strijdpunten tijdens de conferentie, maar uiteindelijk na men de Afrikaanse landen een ui termate gematigd standpunt in. Zij namen de zogenaamde verklaring van Dar-es-Salaam over, die gewa pende strijd op "grote schaal tegen Zuid-Afrika niet uitsluit maar eerst wil proberen via overleg tot een oplossing te komen. Opvallend was dat de architecten van deze verkla ring, die in april in Dar-es-Salaam werd aangenomen (Tanzania, Zam bia en Botswana), niet op de top conferentie in Kampala aanwezig waren, wegens het gebrek aan res pect voor het menselijk leven dat de Oegandese president Idi Amin toont. Volgens de verklaring moet wél steun worden gegeven aan bevrij dingsbewegingen in Zuid-Afrika en andere landen waar een blanke minderheidsregering aan de touw tjes trekt en moet de economische boycot tegenover Zuid-Afrika ge handhaafd worden. De top heeft -echter niet voorzien in strafmaat regelen tegen landen die deze boy cot aan hun laars lappen. De Centraal Afrikaanse Republiek bijvoorbeeld voert steeds intensie ver handel met Zuid-Afrika, Kenia staat toe dat haar vliegvelden wor den gebruikt voor luchtverkeer van en naar Pretoria, terwijl verschil lende Westafrikaanse landen (waaronder Liberia en Ivoorkust) steeds nauwere banden met Zuid- Afrika hebben. Het meest verhitte debat op de conferentie ging over schorsing of zelfs uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties, maar uiteindelijk werd slechts een verwaterde resolu tie aangenomen. Daarin wordt aan gedrongen op meer druk op Israël om de resoluties van de Verenigde Naties inzake terugtrekking van Is raëlische troepen uit (de) bezette gebieden uit te voeren. De gemoederen liepen op een be paald moment zo hoog op dat de Libische leider kolonel Moammer Khaddaffi Egypte beschuldigde van verraad aan de Arabische zaak. De resolutie voor onmiddellijke uitsto- LOEANDA (AP, Reuter) De zeer olierijke Portugese kolonie Angola Cabinda, die formeel tot Angola behoort, heeft gisteren de onaf hankelijkheid uitgeroepen. Deze onafhankelijkheid zal door de meerderheid van de Afrikaanse staten niet worden erkend. i ting fan Israël kwam van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO, die «oor schorsing was ingediend door* Egypte. De laatste werd door de Staatshoofden en regeringslei ders in behandeling genomen en ultelmdelijk in een verzwakte versie aangenomen. Egypt) e verzette zich, volgens zegs lieden die de besloten bijeenkomst bijwoonden, hiet tegen verzwakking van liet oorspronkelijke stuk. Vol gens 'dezelfde zegslieden had Amin de iCgyptische vertegenwoordiger Mohsimed Riad op de man af ge vraagd of zijn land uitstoting van IsraëL' uit de VN zou steunen. De buiteioiland-adviseur van president Anwaflr Sadat, die zelf de top al na de eeirste dag verliet, zou toen ge zegd {hebben dat Egypte dat zeker niet a ou doen. Het cisbat over het Midden-Oosten weerspiegelde volgens waarnemers de jp roeiende ontevredenheid in zwart;- Afrika over het uitblijven van Arabische steun. Er vloeien naar hun mening nog te weinig oliedcÉJars naar de Afrikaanse lan den, verwijl deze zwaar getroffen zijn door de gestegen olieprijzen. Een diplomaat in Kampala zei gis- teravoiqd dat de Afrikaanse landen gewooni méér willen in ruil voor steun ;ïtan de Arabische zaak. Een Afrikaa ns-Arabisch discussiestuk over sa menwerking is teruggestuurd voor txiBtudering naar de afzonder lijke sltoten. WASHINGTON, ANKARA, NICOSIA (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse Senaat heeft voor de tweede maal in korte tijd ge stemd voor gedeeltelijke opheffing van het wapenembargo tegen Turkije. Het wetsontwerp is onmiddellijk naar het huis van afge vaardigden gezonden- Een poging het voorstel gisteren ook nog door het Huis van Afgevaardigden te krijgen mislukte door ver zet van tegenstanders van hervatting van de wapenleveranties. De Oegandese president Idi Amin heeft een nieuwe vrouw getrouwd. Het is 'juffrouw Sarah' die de veld maarschalk vorige week vergezelde in de autoralley ter gelegenheid van de topconferentie van Afrikaanse staten in Oeganda. Zij is lid van 'n Oegandees zelfmoordcommando, 't Huwelijk werd voltrokken in de commandopost van de veldmaar schalk in Kampala. De staatshoof den van Somalië en Mauretanië en Yasser Arafat, de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie, woonden de ceremonie bij. Vorig jaar heeft Amin drie van de vier vrouwen die' hij als goede moslem bezat verstoten en alleen zijn laat ste echtgenote, een voormalig lid van een volksdansgroep, aangehou den. De nieuwe bruid was in het wit gekleed, terwijl de maarschalk schit terde in al zijp onderscheidingen. Het was maar een krappe overwin ning voor president Ford in zijn pogingen het geschil met Turkije op te lossen. Ankara heeft de Ame rikaanse bases gesloten zolang de wapenleverantles niet worden her vat. Het voorstel van de democrati sche fractieleider Mike Mansfield het embargo op te heffen werd met 47 tegen 46 stemmen aanvaard. Als het huis ook akkoord gaat zal Tur kije voor 185 miljoen dollar militair materiaal krijgen dat al door de regering in Ankara is betaald. Eten voorstel in het Huis van Afge vaardigden de kwestie gisteren in stemming te brengen waarbij een eenvoudige meerderheid voldoende zou zijn, werd door de voorzitter- van de commissie, diie dat bepaald van de hand gewezen. Er zou nu een tweederde meerderheid nodig zijn geweest en dat werd als on- haalbaar beschouwd. Het wapenem- 1 bar go tegen Turkije werd 5 februari ingesteld nadat Turkije door de Verenigde Staten geleverde wapens had gebruikt bij de inval op Cyprus, hetgeen in strijd ls met de Amerikaanse wet op militaire hulp. Turkse functionarissen hebben gis teren met uiterste voorzichtigheid gereageerd op het nieuws van de uitspraak van de Senaat. 'We zullen eerst maar eens afwachten wat het Huis van Afgevaardigden doet', zo werd gezegd. De functionarissen De voorzitter van de afscheidings beweging FLEC, Ranque Franque, werd ondanks aandringen van Zai re, niet toegelaten tot de topconfe rentie van Afrikaanse staatshoofd en in Kampala, die hij had willen toespreken. De Organisatie van Afri kaanse Eenheid erkent het FLEC niet als bevrijdingsbeweging, en staat evenals Portugal en de drie Angolese bevrijdingsbewegingen op het standpunt dat Cabinda een deel van Angola is. Slechts Zaire, Gabon en Kongo-Brazzaville hebben zich uitgesproken voor 'zelfbeschikking voor Cabinda'. De Oegandese presi dent Amin sloot zich bij hen aan nadat hij vorige maand in Kinsaja een gesprekmet president Moboe- toe van Zaire had. Waarnemers in Kampala menen dat het FLEC zeker niet de feitelij ke controle over Cabinda uitoefent. De-linkse bevrijdingsbeweging van Angola, de MPLA, zou de macht over Cabinda goeddeels in handen hebben. Ranque Franque, die in Kinsjasa woont, heeft steeds kun nen opereren met steun van Zaire.- Hij zou de laatste tijd een strijd macht van enkele duizenden man schappen hebben gerecruteerd. Andere vleugel Een andere vleugel van het FLEC opereert vanuit Kongo-Brazzaville onder de leiding van Augusto Tchi- oufou, tot voor kort een directeur van de franse oliemaatschappij El- ferap. De oliewinning in Cabinda is -in handen van de Amerikaanse oliemaatschappij Gulf. Behalve aan olie is de enclave rijk aan uranium, goud en diamant. Cabinda is slechts 7.000 km2 groot en telt ongeveer 80.000 Inwoners, waaronder 800 Europeanen. Het ge bied is in de vorige eeuw onder een protectoraatsverdrag bij Portugal gekomen, en in 1956 bestuurlijk bij Angola bevoegd. Ranque Franque bestrijdt de rechtmatigheid van dat besluit en zegt dat Cabinda be schouwd moet worden als een af zonderlijke kolonie, die nu los van Angola onafhankelijk' moet warden. Op de persconferentie in Kampala herinnerde hij eraan dat de inkom sten uit Cabinda zorgen voor 60 procent van de begrotingsgelden van Angola. Door de olieinkomsten zou 't inkomen per hoofd in Cabin da 5700 dollar per jaar zijn. Vorige week vormde een FLEC- groep in Frankrijk een voorlopige regering van Cabinda onder leiding van Nzita Henriques Tiago, maar die wordt doqr de vleugel van Ran que Franque niet erkend. Portugal heeft steeds verklaard niet te zullen toelaten, dat Cabinda een nieuwe Biafra, of Katanga wordt. Ook voor de machtswisseling van april 1974 in Portugal had het koloniale be stuur al maatregelen getroffen tel gen een gevreesde invasie vanuit Zaire in Cabinda. Daartoe is een serie aarden versterkingen aange legd langs de weg van het Zairese grensdorp Iema naar de hoofdstad van Cabinda. Wat betreft het op dit moment dringendste probleem in Afrika speelde de conferentie de bal terug naaT Portugal. Als koloniserende mogënd heid is Portugal, zo besloot de coi hfe rentte, verantwoordelijk voor beëindiging van de strijd tus sen de drie bevrijdingsbewegingen in Angofia. De OAE-top riep wel op tot een onmiddellijke wapenstil stand eii besloot een studiecommis sie naar' Angola te sturen, maar het ziet er inlet naar uit dat die zal worden {toegelaten. Vanuit 'Lissabon is gisteren een Portugese commissie naar Angola vertrokken. Deze bestaat uit gene raal Caitdos Fabiao, opperbevelheb ber van het leger die als gematigd wordt beschouwd, vice-admiraal Rosa Coittinho. die tot januari hoge commissi Iris van Angola was en majoor .lose Cantoue Castra. Vol gens waarnemers wijst het feit dat de linkse Coutinho deel uitmaakt van de c Kommissie erop dat Portugal het vertrouwen wil herwinnen van de lirlkse bevrijdingsbeweging MPLA. MïPLA-leider Agostinho Neto heeft het vertrek van de Portugese troepen uit Angola geëist nadat de ze in g> tvecht waren geraakt met MPLA-e<»iheden, waarbij twintig doden v'telen. Coutinho werd in ja nuari el is hoge commissaris vervan gen nacfcat de twee andere bevrij dingsbewegingen, FNLA en UNIT A hadden geprotesteerd dat hij de MPLA tjegunstigde. SALISBURY XReuter) —De Rho- desiche premier Ian Smith heeft in Salisbury verklaard dat voorberei dingen worden getroffen om tot een constitutionele regeling te' ko men met andere Afrikaanse groepe ringen, buiten de Afrikaanse Natio nale Raad (ANC) om. De ANC is de overkoepelende organisatie van de Afrikaanse nationalisten, waarin de bevrijdingsbewegingen zijn opge gaan. Smith verklaarde in het parlement dat zijn regering de pogingen om tot een regeling met de ANC te komen nog niet opgeeft, maar hij verweet de ANC 'vertragingstactie ken' omdat de ANC-leiding vas thoudt aan haar standpunt dat een grondwetgevende conferentie bul ten Rhodesië moet worden belegd. De Afrikaanse leiders voelen zich dn Rhodesië zelf niet veilig. Smith maakte niet duidelijk met wie hij nu wil gaan praten, maar hij denkt waarschijnlijk met name aan de stamhoofden, die door de overheid worden betaald en zich na et verzet ten. tegen het blanke minderheids- bewiaid in Salisbury- De Rhodesiche minister van defen sie, Pieter van der Byl, zei in het parlement dat de Zuidafrikaanse politie uroepen 'systematisch worden teruggetrokken uit Rhodesië'. CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI) De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Eilts, heeft president Sadat gisteren nieuwe Israëlische voorstellen voor een interimakkoord over de Sinai overhandigd. Hoewel president Sadat onmiddellijk heeft gereageerd, werd er niet bekendgemaakt wat die reactie precies inhield. Dit weekeinde zal ambassadeur Eilts naar Belgrado vliegen om de reacties van Sadat aan de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, mede te i delen, die op zijn beurt Israël daar over zal inlichten. Egypte wil dat Israël zich terugtrekt van de Gidi en Mitla passen en de olievelden van Aboe Rodeis in de Sinai. In ruil daarvoor belooft Egypte geen wapens te zullen gebruiken tegen Israël en de vrije doorvaart door het Suez-kanaal van ladingen, bestemd voor-Israël, die echter niet van militaire aard mogen zijn en ook niet vervoerd mogen worden door Israëlische schepen. Israël daarentegen wil de oostelijke uiteinden van de passen behouden uit het oogpunt van militaire vei ligheid. Er zou inmiddels in princi pe overeenstemming zijn over de aanwezigheid van een electronisch waarschuwingssysteem, dat bemand moet worden door Amerikanen. Volgens de gezagneobende Israëli sche krant Haaretz is ten gevolge van een vergissing van de Israëli sche premier Rabin de houding van Egypte verhard. Raoin zou tijdens WASHINGTON -p Als de Sowjet-boeijdJerijen behoorlijk gebruik zouden maken van hun tractoren dan zou de Sowjet-Unie ieder jaar twintig miljoen ton méér graan kunnen produceren. Dat is uitgerekend het cijfer van de aankopenf van 1972 in Amerika, waar- door de wereldvoedselprijzen omhoog urerden gejaagd, de inflatie graan aan de staat dan doo*r het een nieuwe impuls kreeg en de reeds S>edenkelijke voedselsituatie ?an hun veestaPei' te voeren. Zij in de wereld no<* slpchter werd kovervolgens goedkoop (want in ae wereia nog siecnter wera. gesubsidieerd) voedsel van de staat staat geleverde vlees en dat geen ervan in enige relatie staat tot de kosten van de produktie. Collectie ve boerderijen kunnen grotere Winst maken door de verkoop van Nog erger is, dat de Sowj et-bestel- ltag^n dit jaar wel eens net zo hoog zouden kunnen worden als in 1972. Het oogstnieuws uit Rusland- wordt steeds slechter. De schattin gen van de komende oogst zijn al herhaaldelijk naar beneden gegaan na het oorspronkelijke streefcijfer van 215 miljoen ton. Toen de schatting begin juli tot 195 miljoen ton zakte deden de Sowjet-aanko- pers op de Westerse markt hun aanwezigheid al sterker voelen. Maar toen leek het er nog op dat de tien miljoen ton die zij in de VS kochten en de kleinere hoeveelhe den die zij uit Canada en Australië betrokken genoeg zouden zijn. Vervolg van pagina 1 De mensen hebben behoefte aan correcte informatie, aldus de Roe meense president Ceausescu in een toespraak die ver over de gebruike lijke tijd heenging. 'Het is noodza- kelijk, zo zei hij. 'dat er een eindeDe ooestv^nrënëlüüë" is" mi'' echter moet worden gemaakt aan de ver- miljoen ton. Earl Butz, de Ameri kaanse minister van landbouw, wiens departement deze schattin gen maakt, gelooft dat als deze achteruitgang zich doorzet, de Sow- jet-aankopen net zo hoog zullen worden als in 1972. Het Kremlin schrijft zijn vaak voorkomende oogstmisJukkiingen toe aan het kli maat en dqt is tot op zekere hoogte een geldig excuus. Ma~r is daar alles mee gezegd? De berekening dat een beter ge bruik van de tractoren nog eens twintig miljoen ton aan de jaar lijkse opbrengst zou kunnen toe voegen, werd gemaakt, in het laat ste nummer van het Moskouse blad 'Problemen van de economie'. Om de haverklap staat de pers vol met verhalen over brood dat aan het schillende vormen van misleiding diie schadelijk zijn voor de samen werking en ontspanning. Ik zou wielen wijzen op onder meer bepaalde radiostations op het grondgebied van enkele staten die aan deze conferentie deelnemen'. Sprekend over humanitaire zaken zei de Roemeense president. 'Het zou misschien te wensen zijn om los van de rechten en werkomstan digheden van de pers ook te spre ken over de werkomstandigheden van de arbeiders, boeren, intellec tuelen en de middengroepen. Waar om alleen maar gesproken over een speciale categorie. Verdienen de ve le miljoenen mensen die werken in de mijnen, fabrieken, op het land ook niet onze belangstelling? Gedurende de toespraak van Ceau sescu zat de Russische partijleider Breznjnjev geagiteerd te praten met de leden van zijn delegatie. het hand staat te rotten, bergen graaici die in de openlucht bederven vanwege het tekort aan opsla gruimte. Partijleider Breznjew zei twe«i jaar geleden dat de verspilling na d e oogst zo groot was, dat 'nie- ma-fid de planafdelingen of welke autoriteiten dan ook in staat wa.'& het totaal van deze verliezen te berekenen', v Oij werkelijkheden Eetji recent bericht over een vrouw die terechtstond omdat zij twaalf broden per dag aan haar slachtvee oproerde een geval dat volgens de Prawda 'niet weinig' voorkwam j geeft een beeld van de onwerke lijk e manier waarop in de Sowjet- Urtie prijzen tot stand komen. De orijjzen zijn volkomen kunstmatig en; staan in geen enkele relatie tot de kosten. Omdat het agrarisch syi teem over het algemeen ineffi ciënt werkt en de kosten van de vo« 'dselproduktie erg hoog zijn, mei eten de prijzen van voedsel zwaar ge.1! ubsidieerd worden. De ingewikkeldheid van het systeem, de bureaucratische uitwas sen. die door staatsplanning op zo'n enq rme schaal teweeggebracht wor den blijven niet ongestraft. De vrciiw uit het Prawda-bericht vond het-, kennelijk voordeliger om ge subsidieerd brood aan haar dieren te ivoeren en vervolgens het vlees te verkopen. Een econoom reken de «voor dat er aan de staatsboer derijen vier verschillende prijzen terug voor hun vee en verkopen daarna hun veestapel aan de staat tegen een zwaar gesubsidieerde prijs. Als gevolg hiervan is de omvang van de Sowjet-prijssteun de groot ste ter wereld. Keith Bush, een specialist in de Sowjet-economie, toon' in een studie die gepubliceerd werd in de Revue de l'Est, dat ondanks die hoge subsidies de huis vrouw in de Sowjet-Unie, gerekend naar de officiële koerswaarde, bijna twee keer zoveel voor het normale pakket levensmiddelen voor haar gezin kwijt is als haar Amerikaan se, Britse. Franse of Westduitse col lega. in de Sowjet-Unie veel minder. Een van de meer loffelijke doeleinden ervan is het stimuleren van de voedselproduktie en wat dit aan gaat heeft het Breznjew-bewind opmerkelijke successen geboekt. Breznjew begon met zijn subsidie politiek in 1965 en tot het vorig jaar nam de agrarische produktie met 45 procent toe. Maar om dit te bereiken moest het bedrag aan sub sidie aan de landbouw worden ver dubbeld en een verdere vergroting van de produktie zal nog duurder worden. Hoge prijs Vergelijking vee gevoerd wordt, groente die op worden betaald voor het aan de Kapitalistische landen hebben na tuurlijk ook landbouw-subsidies die soms even onwerkelijk aandoen, maar slechts in enkele gevallen ls dat totaal aan prijssteun groter dan één percent van het bruto-natio- naal produkt. Maar in de Sowjet- Unie is het ongeveer vijf procent van het nationaal inkomen, (een ten naaste bij vergelijkbare groot heid - red.) In het Westen wordt het meestal' besteed aan het finan cieren van voeselsurplussen. maar in de Sowjet-Unie moet het een nog onregelmatige en onzekere voorziening met nauwelijks vol waardige voedingsmiddelen gaande houden. De politieke motieven waarom Westerse regeringen landbouwsub sidies willen betalen liggen ge woonlijk zeer voor de hand. maar Toch betaalt het Kremlin In feite opk subsidie om politieke redenen. Deze moet namelijk grotendeels dienen om het over het algemeen oneconomische stelsel van collec tieve- en staatsboerderijen te handhaven dat door de Sowjet-lei- ders wordt beschouwd als een poli tiek onmisbaar onderdeel van het Sow jet-systeem. Het is de ondoel matigheid van de Sowjet-landbouw en de subsidies die nodig zijn om haar aan de gang te houden zijn er maar één Illustratie van die het Kremlin herhaaldelijk noopt om zich voor graanaankopen tot het Westen te wenden. De oogstmislukkingen kunnen in derdaad aan het klimaat worden toegeschreven, maar als de Sowjet- landbouw rationeler zou worden bedreven, als de akkers beter wer den onderhouden en als de tracto ren goed werden gebruikt dan zou den de boeren zelfs in een slecht Jaar dat meerdere dat nu in het buitenland moet worden gekocht er gemakkelijk bij kunnen opbrengen. de ontmoeting, die hij vorige maand in West-Dultsland had met de Amerikaanse president Ford. een kaart op tafel hebben gebracht waarop een voorstel stond voor een Israëlische verdedigingslinie in de Sinai. Hij deed dit zonder dat hij het kabinet er in had gekend. Het voorstel dat tegemoet zou ko men aan Cairo zou via de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger bekend zijn ge raakt bij de Egyptische president Sadat. Egypte zou nu eisen dat de Gidi- en Mitlapassen onder contro le komen van Egyptische troepen èn niet zoals eerder was geopperd onder de vredestroepen van de Ver enigde Naties. Isrdël wenst een conferentie over beperking van de kernbewapening in het Midden-Oosten voordat het overweegt het verdrag tegen verde re verspreiding van kernwapens te ondertekenen. Dit heeft het minis terie van buitenlandse zaken in Je ruzalem verklaard naar aanleiding van een oproep -van het Ameri kaanse 'State Department' tot alle landen, waaronder Israël, om dit verdrag na te leven. Deze oproep hield verband met een bericht In de Amerikaanse krant The Boston Globe dat Israël a.l meer dan 10 kernwapens zou hebben vervaar digd. Israël noemde deze medede ling 'zuiver speculatief'. HELSINKI Op verzoek van Italië hebben gistermorgen de directeu ren-generaal van de ministers van buitenlandse zaken van de Europe se Gemeenschappen spoedoverleg gehad over de monetaire topconfe rentie tussen Amerika, Frankrijk. Groot-Bnttanndë. West-Dultsland en Japan, die wordt voorbereid. Het licht is op groen gezet bij een lunch in Helsinki van Ford, Wilson, Giscard d'Estaing en Schmidt. Tij dens dit onderonsje van de 'grote vier' zou men ingestemd hebben voor een grote topconferentie van deze landen met Japan over mone taire en economische vraagstukken. De landen van de gemeenschap die er niet bij waren, toonden zich erg verontrust in het licht van 'over ons en zonder ons'. Vooral van Beneluxzijde en Italië was dë ge prikkeldheid in de wandelgangen van het Finlandiahuis in Helsinki te merken. Italië voelde zich gepasseerd omdat het niet tot de kleine landen wil horen en dus geraakt is ln de nationale trots, daarnaast ls Italië gedurende de laatste helft van dit jaar voorzitter van de gemeenschap en wil dan ook geïnformeerd zijn en tenslotte is men bang dat er afspraken gemaakt worden die de sterker wordende positie van de lire in gevaar zullen brengen. Ook Nederland is achter, de scher men actief geweest, z o blee van verscheidene zijden. Men heeft nogal 'zuur' gereageerd op de ge ruchten tijdens het overleg van de directeuren-generaal. Minister Van der Stoel zei hierover: 'Nederland pleegt altijd duidelijke taal te spre ken en dat is ook nu gebeurd'. Verder ging hij er niet op in. maar van welingelichte zijde wordt ver nomen dat Nederland in het kader van 'vader ls niet boos. maar wel bedroefd' gesteld heeft dat een eventuele monetaire en economi sche top een zaak is van de Euro pese Gemeenschappen en dat dit niet zomaar door enkele leden kan worden uitgevoerd. verklaarden dat men vast blijft houden aan het sluiten van een defensieverdrag tussen Turkije en de Verenigde Staten omdat men niet weer door een wapenembargo De Turken betwijfelen of bij ge- wil worden getroffen, deelteldijke opheffing van het em bargo de van de Verenigde Staten afgenomen bases weer worden op- gengesteld omdat president Demirel niet de indruk zou willen wekken dat hij onder druk van de Amerika nen handelt. Turkije heeft de faci liteiten, die Amerikaanse militairen hadden opnieuw beperkt. De 300 Amerikaanse toestellen die per maand Turkse vliegvelden aandoen zullen 150 dollar per landing aan rechten moeten gaan betalen. De kwestie-Cyprus heeft gisteren de besprekingen in de marge van de veliigheldsconferentie weer be heerst. De Griekse premier Kara- manlis verklaarde dat er geen schot zit in het overleg met Turkije en voegde er aan toe dat het een ontwikkeling in Europees kader nog mogelijkheden bood. Karamanlis, die geen plannen had voor een, gesprek met zijn Turkse collega, sprak over de kwestie- Cyprus met de Frapse president Giscard d'Estaing. Dé Cypriotische president Makarios deed dit met de Sowjetrussische partijleider Brezn jew. De Amerikaanse president Ford sprak over Cyprus met de Italiaanse regeringsleider Moro. die namens de landen van de Europese Gemeenschap zal onderzoeken of de EG een bemiddelende rol kan spelen in de kwestie. Totale scheiding De Turkscypriotische leader Denk- tash heeft gisteren een door de Griekscyprioten op het overleg over Cyprus ingediend voorstel voor een federale staat 'niet erg realistisch' genoemd. Denktash zie inWenen dat de enige oplossing voor het probleem-Cyprus een totale schei ding is van de belde bevolkings groepen op het eiland. Volgens in gewijden zullen er nog een aantal gespreksronden moeten worden ge houden voor een voor beide partij en aanvaardbare regeling kan wor den getroffen. Vervolg van pagina 1 leiders bijwoont op uitnodiging van de Zweedse premier Olaf Palme in Stockholm heeft opmerkelijk wel willend gereageerd op de harde woorden van veiligheidschef gene raal Otelo Saraiva de Carvalho bij diens aankomst uit Cuba. Deze had Soares de hoop van de rechtse re actie genoemd en gedreigd met re pressieve maatregelen. Soares zei in Stockholm dat in veel landen de CARLOS FABIO niet ontkennen militairen vaak onderdrukking toe pasten, 'maar in Portugal hebben we nu een nieuwe variatie: een militair die zegt dat hij repressie zal toepassen maar het niet zal doen. Hij vertelde verder dat een gesprek met Carvalho op zijn ver zoek zal plaatsvinden en dat hij er niet op uit is deze generaal weg te krijgen als lid van het drieman schap. Ook het door de Beweging van de Strijdkrachten ingestelde driemanschap achtte hij niet strij dig met zijn oproep tot een rege ring van nationale redding —beide zouden namelijk naast elkaar kun nen bestaan. Voorts maakte hij duidelijk dat zijn partij zich niet wenst te laten lenen voor een anti communistische campagne. Zijn partij zou naar hij zei bijvoorbeeld vergeleken kunnen worden met de communistische partijen van Span je en Italië. Nederland blijft bezorgd over de situatie in Portugal, zo verklaarden minister Vap der Stoel en premier Den Uyl ln Helsinki nadat zij na de sluiting van de conferentie over Europese veiligheid en samenwer king toch nog een gesprek hadden 'gehad met Costa Gomes. Minister president Den Uyl. die zeven urn- eerder had verklaard geen behoefte te hebben aan een gesprek met de Portugese president zei 'bij nader inzien leek het me toch beter ook de visie van de Portugese president te horen'. Over het gesprek dat bijna een uur duurde, zei minister Van der Stoel dat hij geenszins gerustgesteld is. 'Ik ben nog even ongerust over de ontwikkeling in Portugal als voor dit gesprek'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7