'Kritiek Surinamers op begeleiding overtrokken' dichtbij mSf Commentaar Directeur centraal bureau vestigingsbeleid rijksgenoten: Na Helsinki (1) Na Helsinki (2) Kamerlid v. d. Doef betreurt duurder worden van trein 'Nultarief' BTW kranten verlengd Zomers weekeinde weerrapporten Strandverwachting 'afval'-race naar Engeland aartsbisschop aan de zwier ethiopië kostwinning TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 5 De conferentie van Helsinki is achter de rug. Een enorm spektakel heeft zich drie dagen lang volgens plan in de Finse hoofdstad voltrokken. Het gisteren ondertekende document kon geen nieuws meer opleverep. Alleen de redevoeringen van belangrijke con ferentiegangers als de Amerikaanse president Gerald Ford en de Russi sche partijleider Leonid Breznjew, maar ook regeringsleiders als presi dent Nicolae Ceausescu van Roemenië, konden nog wat spanning brengen. Wat de toespraak van Breznjew be treft, valt de nadruk op, waarmee de Russische partijleider één aspect van het ondertekende document naar vo ren haalt, nl. dat 'niemand moet pro beren om andere volken, op basis van wélke buitenlands-politieke redenen ook, voor te schrijven op welke ma nier zij hun binnenlandse aangelegen heden moeten regelen'. Alleen het volk van elke willekeurige staat en niemand anders heeft volgens Brez njew het recht, zijn binnenlandse zaken te regelen en zijn wetten te maken. De opmerking van de Russische par tijleider was bedoeld om de westelijke landen duidelijk te maken, dat zij het docóment niet moeten gebruiken om de gang van zaken in de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen te beïnvloeden. Breznjew nam echter misschien onbedoeld met .zijn uit spraak ook de (morele) verplichting op zich, de Sowjet-Unie ervan te weer houden een buitenlandse politiek te bedrijven, die in strijd zou zijn met de door hemzelf verkondigde beginselen. Ook en voorzover het nu al van toepassing Jcan zijn ten aanzien van de ontwikkelingen in Portugal. Zonder de Sowjet-Unie te noemen verklaarde Ceausescu namens Roeme nië, dat 'geen enkel land. hoe groot het is en welk sociaal systeem het heeft, werkelijk vrij kan zijn, 'tenzij het de onafhankelijkheid van andere volken respecteert'. Hij ziet de .beteke nis van het ondertekende document vooral in de 'verwerping van elke vorm van agressie of interventie in de binnenlandse aangelegenheden van an dere landen'. Grote betekenis hechten de Roemeense leiders aan het bezoek, dat president Ford dit weekeinde aan hun land brengt een bezoek dat in Moskou zeker niet op prijs wordt gesteld. Als laatste spreker in Helsinki bracht Ford onder woorden, hetgeen ook na de ondertekening van het 'veiligheids document' bij zeer velen zal blijven leven: dat 'vrede geen stukje papier is' (Peace is not a piece of paper) en dal de 'volken van Europa en ik ver zeker u de volken Van Noord- Amerika er meer dan genoeg van hebben dat eerst hun hoop wordt gewekt en dat die daarna weer de grond wordt ingeboord, door lege woorden en niet vervulde beloften'. Al eerder in de moderne geschiedenis bracht een stuk papier geen vrede. Er zou al veel gewonnen zijn als het 'document van Helsinki' er op zijn minst toe zou bijdragen dat een ern stig conflict wordt voorkomen. Van onze Heagse redactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid J. C. Th. van der Doef (PvdA) meent dat het openbaar vervoer een slechte dienst wordt bewezen met de verhoging van de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen. Deze week werd bekendgemaakt dat de tarieyen per 1 september met gemiddeld tien procent zullen stij gen. Van der Doef zegt te verwachten dat het aantal reizigers hierdoor met ongeveer twee procent zal da len. Hij betreurt dit. te meer daar het afgelopen jaar een stijging van het aantal treinreizigers te zien heeft gegeven. De tijd is. aldus Van der Doef. te kort om nog tot actie, over te gaan. Wel denkt hij erover om contact met de regering op te nemen om te voorkomen dat het overige deel van het openbaar ver voer dezelfde verhogingen te ver werken krijgt. De heer Van der Doef meent ook dat de beslissing de treintarieven met tien procent te verhogen in strijd is met de opvattingen van de Tweede-Kamer-fractie van de PvdA en met een motie, waarin deze opvattingen zijn vestgelegd. Deze motie is dit voorjaar door de Twee de Kamer aangenomen en spreekt uit dat de onvermijdelijke tariefs verhogingen van het openbaar on der de gemiddelde stijging van de kosten van levensonderhoud moe ten blijven Dezei gemiddelde stij ging is het afgelopen jaar onder de tien procent gebleven. DEN HAAG De regering heeft besloten aan het parlement voor te stellen om de periode waarin voor de abonnementsprijzen van dag en weekbladen geen BTW behoeft te worden betaald ('nul-tarief') nog maals een jaar te verlengen. Dit heeft het ministerie van CRM gis teren meegedeeld. De verlenging van deze periode is nodig omdat men dit jaar niet meer zal klaarkomen met de parle mentaire behandeling van de nota over het massa-mediabeleid. De vrijstelling van BTW duurt nu tot 1 januari '77. door Leo Kleyn Op 20 juni van dit jaar zond de in Soest woonachtige Surinamer Iwan de Vries een uitgebreide brief aan de directeur van het in Den Haag gevestigde Cen traal bureau uitvoering vesti gingsbeleid rijksgenoten, i In de brief deed hij verslag van de we derwaardigheden in Nederland van zeven jonge Surinamers van Hindoestaanse afkomst die be gin maart in het opvangcen trum van het Centraal bureau in Soest terecht waren geko men, na door landgenoten onder valse voorwendsels naar West- Duitsland te zijn gelokt- Behalve 'aanklachten tegen de ron selaars die deze jongens misbruik ten', bevatte de brief ook, zoals De Vries het zelf omschreef, 'aanklach ten tegen het optreden van bepaal de ambtenaren van het' Centraal bureau die vrijelijk valse beloften en bedreigingen hanteerden en hanteren teneinde hun eigen doel stellingen te dienen in' plaats van die hunner cliënten'. De klachten kwamen erop neer dat de zeven jongens nog steeds geen permanen te woonruimte toegewezen hadden gekregen en tegen hun zin waren overgeplaatst naar een ander op vangcentrum, in Bergen op Zoom. Was die in juni verzonden brief nog in gematigde bewoordingen ge steld. een maand later trekt Iwan de Vries aanmerkelijk feller van leer tegen het Centraal bureau, en meer in het bijzonder tegen de directeur van dat bureau, de dyna mische manager Jan Breddels, door hem zonder blikken of blozen 'een megalomaan, een machtswelluste ling' genoemd. Uit de woorden van De Vries, die in Nederland de kweekschool heeft bezocht, en daar na in de Verenigde Staten psycho logie heeft gestudeerd, valt op te maken dat de manier waarop met de zeven jonge Surinamers is om gesprongen. symptomatisch is voor de werkwijze van het Centraal bu reau. N De Vries spreekt van één absoluut wanbeleid', waarbij beloften niet worden nagekomen, met tot wan hoop gedreven mensen wordt 'ge schoven', mensen door ambtenaren van het Centraal bureau worden 'geïntimideerd" en om een volgens De Vries zo noodzakelijke remigra tie niet wordt gemaald. Daarnaast beklaagt hij zich erover dat het Centraal bureau niet samenwerkt met Surinaamse welzijnswerkers, die juist zulke, goede diensten, zou den kunnen bewiizen bij de opvang en begeleiding van hun landgeno te. waaraan het nu. naar zij zeg ge. jammerlijk schort. Fiasco Iwan de Vries is zelf sinds 1 juli verbonden aan de in Amsterdam gevestigde welzijnsstichting 'Bouw een Surinaams tehuis' (BEST)1, die sinds twee jaar wordt gesubsidieerd door het ministerie van CRM, waaronder ook het op 1 januari opgerichte Centraal bureau ressor teert. Hoewel' dus door het ministe rie erkend, komt de stichting BEST er bij het Centraal bureau niet aan te pas. Volgens De Vries hebben de opvangcentra geheime telefoon- nijmmers eh wordt de aan de stich ting BEST verbonden welzijnswer- sters slechts na schriftelijke toe stemming toegang tot zo'n centrum verleend. Het witte huis iu Soest, eeu van de ruim 25 opvangstcentra van het Centraal bureau. Het verblijf in de opvangcentra (door het Centraal bureau afge huurde failliete motels, volgens Iwan de Vries) zou ook het een en ander te wensen overlaten. Er zou veelvuldig worden geklaagd over het- voedsel en het gebrek aan re- creatiemogeli j kh edenVoorlichting over de Nederlandse samenleving zou niet of in onvoldoende mate worden gegeven. Afgaande op wat Iwan de Vries zegt. moet wel worden geconclu deerd dat het door het Centraal bureau gevoerde vestigingsbeleid van rijksgenoten een fiasco is. Vol gens De Vries zou het dan ook beter vandaag dan morgen kunnen worden opgeheven. Op enige medewerking daarbij van directeur Breddels of adjunct-di recteur Chris van Lienden mag De Vries -voorshands niet rekenen. Desgevraagd geeft Breddels; toe dat de kritiek van de Surinaamse wel zijnswerker niet peheel uit de lucht gegrepen is, maar hij hecht er wel aan die kritiek als 'overtrokken' te bestempelen. Veelvuldig roept hij uit dat waar gewerkl wordt, fouten 'worden gemaakt. Het komt hem ten slotte op een voorzichtige te rechtwijzing van adjunct-directeur Van Lienden te staan: 'Nou. ik zou het liever zo willen formuleren dat je het nu eenmaal niet iedereen naar de zin kan maken'. Breddels, die zijn sporen heeft ver diend als directeur van de Algeme ne emigratie centrale, legt in zijn uitvoerige weerwoord de nadruk op i alle moeilijkheden die hij op zijn „weg vindt, waarbij hij verzucht dat het werken hem er 'door de Surina mers zelf' niet eenvoudiger op wordt gemaakt. Wat. vraagt hij op de man af. moet hij bijvoorbeeld aan met een stichting als BEST. di^. evenals enkele andere Suri naamse welzijnsstichtingen. een andere benadering van de proble men voorstaat dan de Federatie var, Surinaamse welzijnsstichtin gen? En wat moet hij aan met. die zeven Surinaamse jongeris. als het Centraal bureau ze aan werk wil helpen en ze niet eens komen op dagen, ook nog zonder bericht van verhindering te sturen, bij een test waarvoor enkele hooggekwalificeer de krachten tijd hebben vrijge maakt? Iwan de Vries mag dan klagen over de zijns inziens onjuiste bejegening van die zeven jongens, waarover dan nog te twiste valt. Breddels heeft ook. nog te maken met. die honderden andere Surinamers die op opvang wachten, en die zich. zoals Van Lienden het formuleert, wel willen houden >an de normen en regels van het Centraal bureau' (en dus 'van de Nederlandse sa menleving.' zoals Breddels eraan toevoegt) Het. is die voortdurend wassende stoet- Surinamers (voor het over grote deel Hindoestanen) die Ne derland binnenkomt, die het Bred dels en de zijnen onmogelijk maakt een vlekkeloos en iedereen tevre den stemmend beleid te voeren. Na/ de 20.000 Surinamers die vorig jaar naar Nederland zijn gekomen, moet dit jaar .worden gerekend op de komst van op z'n minst 30.000 Suri namers. Maar hoeveel het er pre cies zullen zijn. valt onmogelijk te zeggen. Het Centraal bureau móet maar afwachten wat er komt. Het door de Surinaamse regering toege zegde instituut voor migratievraag stukken. dat in Paramaribo geves tigd zou worden en dat het Cen traal bureau met betrekking tot de aantallen immigranten enig hou vast zou kunnen bieden, is er nog steeds niet 'Vergeet niet', verzucht Breddels. 'dat ik te maken heb met een Zuidamerikaans land.' Al die mensen die hier komen, zegt Breddels. hebben recht op huisves ting. 'en dan niet zoals zij het gewend zijn. maar zoals wij vinden dat mensen gehuisvest behoren te worden'. Daarbij moet het Centraal bureau, aldus nog steeds Breddels, ook maar roeien met de riemen die het heeft, en die riemen zijn niet lang als maar vijf procent van de gesubsidiëerde woningbouw ter be schikking staat. Onderbezetting Alsof dat allemaal nog niet erg genoeg is. gaat het Centraal bureau ook nog gebukt onder een tekort aan medewerkers. Er zijn er nu een kleine veertig, van wie' een kwart Surinamer is. Een verzoek om het aantal medewerkers met tien tot veertien uit te breiden, is in be handeling. Maar ook als die er zijn, zal er volgens Breddels een onder bezetting bestaan. Door enerzijds de toevloed van Su rinamers en anderzijds het gebrek aan mensen komt het Centraal Bu reau ook niet toe aan de remigra tieprojecten, die wel tot het taken pakket behoren. Breddels zou het wel willen, zegt hij, maar heeft er eenvoudig (nog) geen tijd voor. Overigeiis gelooft hij dat er de eerste tien Jaar van remigratie geen sprake zal zijn. waarbij hij zich beroept op uitspraken van pre mier Henck Arron zelf. Van Lienden. die voornamelijk aan het woord kan komen als Breddels even het vertrek heeft verlaten, neemt de klachten over voeding en recreatie voor zijn rekening. Hij zegt dat hij daarvan in elk geval niets begrijpt. 'Ik ken alle op- vangstcentra en ik ga er ook gere geld kijken. Ik kan u verzekeren: ik hoor geen klachten, nooit. Weet u wat ik wel hoor? Ik krijg geen Jiuis. Dat is het enige'. -Of die zeven jonge Surinamers al een huis hebben', wordt niet geheel duidelijk Of en wat er op die uitvoerige brief van Iwan de Vries is geantwoord, kan Breddels niet zeggen. 'Wat denkt u?' *vraagt hij verontwaardigd. 'Ik ben niet inge huurd om op die brief te reageren.' Van Lienden laat nog weten: 'Kri tiek, daar zijn we helemaal niet bang voor. Als 't maar opbouwende "kritiek is.' Van onze weerkundige, medewerker Na een paar krachtige onweershui- en die lokaal in Zeeland 30 tot 40 millimeter regen brachten onder andere Vlissingen en Zierikzee) Bombay donderdag 400 mm op één dag! staan wij nu voor een voortreffelijk eerste augustus-week- einde. Een heerlijk levenskrachti ge hogedrukzone van de oceaan <1.030 millibar) bouwde zich over de Britse eilanden en de Noordzee op richting Oóst-Duitsland. Dit be tekent voor de komende drie dagen aanhoudend droog en zonnig weer met wind uit richtingen tussen noord en oost. De temperatuur vaart er wel bij en is op een zeer aantrekkelijk niveau van 20 tot 22 graden Celsius aan de kust en 25 tot 28 graden in het binnenland, later nog wat hoger. In Frankrijk kwam de grootste hit te gisteren niet meer in het zuid westen voor. Pau kwam niet verder dan 26 graden. Bordeaux 27 gr. Het midden, noorden en zuidoosten van Frankrijk hadden hogere waarden: Straatsburg 32, Parijs 33, Montéli- mar 34, Het KNMI-overzicht van juli 1975 is nog niet binnen. Vandaar enkele conclusies uit andere betrouwbare bronnen. De afgelopen maand is in midden-Nederland gemiddeld één graad te warm geweest. Berlijn be rekende met 21.7 graden Celsius een, gemiddelde, dat 2.3 graden bo ven normaal uitkwam. In Amers foort. station 'Bathwater', werd een gemiddelde maximum-temperatuur vastgesteld van 23.7 graden. Dat is 1.8 graden boven de normale limiet. Zomerse dagen 10 (vier teveel), da gen van 20 graden of warmer 29 (acht teveel). De totale duur van de neerslag (51 mm) was er twintig uur. De langste periode met onon derbroken neerslag was drie uur. in totaal trokken er 29 buien voorbij met een maximum van acht op één Weefrapportcn van gisteravond 19 uur, maximum temperaturen eu neersla 1 - 19 uur Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lucbth. R'dam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genèvc Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mtinchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tunis onbewolkt 26 0 onbewolkt 26 licht bewolkt 26 0 licht bewolkt 21 0 onbewolkt 26 0 onbewolkt 20 C onbewolkt 25 0 licht betfolkt 25 0 onbewolkt 24 G onbewolkt 26 1 zwaar bewolkt 25 0 onbewolkt 30 1 geheel bewolkt 31 0 half bewolkt 26 0 zwaar bewolkt 27 0 onbewolkt 27 0 onweer 30 0.1 half bewolkt 29 0 onbewolkt 25 0 onweer 26 0 licht bewolkt 20 0 licht bewolkt 27 0 onweer 30 0 onbewolkt 26 0 onbewolkt 28 0 half bewolkt 34 0 licht bewolkt 31 0 licht bewolkt 37 0 onweer 27 0.5 licht bewolkt 27 0 licht bewolkt 22 0 onbewolkt 33 0 onbewolkt 33 0 onbewolkt 31 0 Ucht bewoHtt 23 O zwaar bewolkt 27 1 half bewolkt 29 0 half bewolkt 25 0 onbewolkt 26 0 onbewolkt 32 0 dag. De gemiddelde luchtdruk toas 1.016 mb. (afwijking 1 mb.) met uitersten van 1.028 en 1.004 mb. Almkerk boekte op 8 juli een nieuw plaatselijk seizoenreöord van 30.5 gr. C. 's Middags werd dit gevolgd door zeer veel radio-krakers van onweer op afstand tot 110 per mi nuut. Waarnemer Alderliesten deelt mee met het blote oog juist nog een komeet te kunnen zien als een wazig vlekje, vlak boven de ster Mizar van de Grote Beer de middelste dubbele ster van de 'steel' van de steelpan). De komeet zou in de eerstvolgende dagen dui delijker moeten worden. Zaterdag en zondag uitstekend strandweer met zon en wind uit noord tot oost. Luchttemperatuur 20 tot 22 graden Celsius, water mogelijk iets hoger, zeewater 18 a 19 graden, kortom heerlijk water voor baden of zwemmen. V-<_ "V- O PK l A RINGEN - MIST REGEN BEWOLKING £k-. HOOGWATER voor rondag 3 augustus: Vlissingen: 10.03-22.37: Harlngvlietslulzen: 11.39-0.00; Rotterdam 12.40-0.00; Scheve- nlngen: 11.11-23.43; IJn.utden: 11.50-0.00; Den Helder: 214-15.06; Harllngen: 4.54- 17.39: Delfzijl: 7.23-19.55. onder redactie van loessmil Afval kan je in zee gooien. De kuststroken van bijvoorbeeld de Noordzee laten zien wat dan de gevolgen zijn. Een zevental Frie zen laat over enkele weken zien dat je met afval ook de zee over kunt steken. Vorig jaar timmer den ze uit sloophout en lege olievaten een vlot bij elkaar. Op 22 augustus brengen ze dat afval - althans, dat proberen ze keurig naar de andere kant van de Noordzee, waar het misschien in de vuilnisbak verdwijnt. Het lijkt op het verhaal van de vijf jongens en de oude schuip. Vorig jaar zaten de jonge Frie zen treurend in een koffiebar bij elkaar: hun vriendenclub van werkende jongeren was nage noeg uit elkaar gevallen. Om daar iets aan te doen kioam het idee een vlot te bouwen en daarmee in de vakantie door Friesland te varen. De jongeren overnachten in een oude leger tent aan boord van het vlot. dat steeds meer bekendheid kreeg. De 'Sterke Yerke' (sterke eend* werd een bezienswaardigheiddie vorig jaar zelfs de Waddenzee overstak naar Terschelling. Te midden van vele luxueuze vaar tuigen voer het Lelijke Eendje vorige maand mee in de Elfste dentocht. De 'Club van Zeven', die met cfe oxide schuit inmiddels zo veel plezier heeft gehad, zal echter toch uit elkaar vallen. De werk zaamheden nemén de vrienden teveel in beslag om regelmatige cojitacten te onderhouden. Daarom zal afscheid genomen worden van 'Sterke Yerke'. Een meubelbedrijf en een jachtwerf in Frieslaxid hebben zich bereid verklaard de laatste reis van de 'Sterke Yerke' te sponsoren. Het gevaarte (13 meter lang. 5 meter breed, twee masten. 100 vierkan te meter zeil en n buitenboordmo tor) wordt uitgerust met 'n radio zender en 'n reddingsvlot. Drie schepen zullen 't vlot over Noord zee begeleiden, waaronder 'The Great Escape': 'n zeilschip uit Sneek dat meedoet aan de Fi nancial Times Clipper Race om de wereld. De bemanning van de 'Sterke Yerke' hoopt de oversteek van IJ muiden naar Londen in twee dagen te volbrengen. Wat er daarna met het eendje gebeurt, weten de Friezen nog niet. Guus Schweigmann (in het dagelijks leven derde stuurman bij de grote vaart en op de hoogte van het drukke scheepvaartverkeer in het Kanaaldenkt dat het afval-vlot wel in Engeland zal achterblijven. 'Ik denk niet dat we het weer terug kunnen bren gen. In verband met tijdgebrek zullen we het in Engeland ver moedelijk aan iemand aanbie den.' Met Guus s/aan verder mee zijn broers Max en Chris. Wilfred de Jong. Leo vdn de Ploeg. Johan Vos en Martha Reitsma. Humbert Medeiros. de aartsbisschop van Boston, was er echt een dagje 'uit'. In Shaheens Fun-O-I'ark. het pretpark van Salisbury in de Amerikaanse staat Massachusetts vermaakte hij zich met vijftig nonnen uit zijn bisdom. De Zusters van Sint Jozef namen de kardi naal mee in de Yo-Yo en zwierden er. gezien de gezichten, vrolijk op los. De commissie vluchtelingenwerk tan het' CJF (christelijk jonge ren verbond, de Nederlandse af- deling van de wereldbond van YMCA's) is met 'Een dorp in Ethiopië' van start gegaan. Een aktie voor de vluchtelingen in dat land. waarbij de CJV-com- missie zich garant gesteld heeft voor een bedrag van 16.000. dat tussen nu en 1977 binnen moe* zijn. Driekwart daarvan is direct bestemd voor wederop bouw van de provincie Wollo' en de overige 4000 stuurt het CJF altijd al als vaste bijdrage aan de vluchtelingencommissie van de wereldbond in Genève. Het hele kapitaal moet bijeenge bracht worden door allerlei ak- ties van jeugdclubs en sociëtei ten van het CJV (samen ruim veertigduizend leden), waarmee het verbond niet alleen het fi nanciële dop] wil bereiken, maar vooral dat de jeugd hulp aan vluchtelingen als iets vanzelf sprekends gaat ervaren. Het CJV heeft over 'Een dorp in Ethiopië' een diaserie, expositie- en ander materiaal beschikbaar. Wie er meer van wil weten kan dat vragen bij het CJV. postbus 115 in Driebergen, tel. 03438- 6341. En wie zich niet mee* kan ui houden en onmiddellijk iets wil storten voor de aktie. kan dat doen op postgiro 51500 vaü het CJV in Driebergen met ver melding 'vluchtelingencommis sie. Ethiopië'. Vijf volwassen leeuwen en een afgerichte herdershond proberen in het hartje van de Zwitserse hoofdstad Bern met brullen en blaffen aan de kost te komen. De dieren waren tot voor kort alles zes eigendom van een cir cusartiest. die overstapte op een tijgernummer en dus van zijn vroegere werknemers af wilde. Dat bleek niet eenvoudig én ui teindelijk heeft de plaatselijke dierenbescherming zich over de werkloze artiesten moeten ont fermen. Daar doen ze nu alle moeite om een nieuwe eigenaar te vinden, maar intussen is er nogal wat geld voor het dage lijks onderhoud van de dieren nodig. En daarom staan de die renbeschermers nu op een plein midden in de hoofdstad-'om het Berner publiek te bewegen daar geld voor te geven. De zes wer klozen laten zich daarbij niet onbetuigd en steunen de aktie zo goed mogelijk door zich schor te blaffen en te brullen. 'Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5