Tweede titel Ponsteen Neeskens na één jaar Spanje Twijfels rond WK Voetbal in Argentinië Paul Germain leidt na knappe winst 'Hockeyers weinig last van astroturf' Nijverdaller ook sterkste op kilometer tijdrit Ajax onder protest in nacompetitie Finaleplaatsen voor kanoërs Internationaal damtoernooi Hogezand Seizoen van aanpassing en teleurstelling TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 SPORT 19 UTRECHT Herman Ponsteen haalde opgelucht adem, nadat hij de titel bij de amateurs over 1 kilometer met staande start had veroverd. Met 1.11.25 bleef hij de voor hem gestarte Ben ten Tije (1.11.83) nog net voor. Ponsteen, donderdag reeds gehuldigd als sterkste achtervolger, was tijdens zijn rit bang geweest dat zijn achterband het zou begeven. 'Kort na mijn vertrek merkte ik al in de eerste bocht, dat mijn achterwiel veerde. Ik was bang, dat de band zou springen. Gelukkig gebeurde dat niet,' aldus de man uit Nijverdal, die na afloop constateerde, dat hij inderdaad een riscante wedstrijd had gereden, want in zijn achterband was een flinke scheur ontstaan. Even later merkte de mecanicien zelfs op dat de band lek was. Het geluk had Ponsteen dus geholpen, maar waarschijnlijk had hij ook zonder de hulp van Vrouwe Fort una getriomfeerd, al had Ben ten Tije een sterke tijd op de klokken ge bracht met 1.11.83. Na 200 meter waren de tussentijden van de beide renners nagenoeg gelijk (Ponsteen 18.63 en Ten Tije 18.56), op de 600 meter-grens evenaarden zij elkaar exact: 43.99. STERKE FINISH Ponsteen finishte echter net Iets sterker en kon zijn tweede rood- AMSTERDAM Het bestuur van Ajax heeft besloten onder protest deel te nemen aan de nacompetitie van de eredivisie, met Sparta, AZ'67 en FC Twente, die op 13 augustus begint. In een brief aan de sectie betaald voetbal van de KNVB, heeft de Amsterdamse club tevens de na- drug gelegd op het behoud van alle rechten ten aanzien van de uit spraak van de arbitragecommissie voor het geval deze de UEFA in het gelijk stelt. De inhoud van de brief was als volgt: 'Mijne heren, het zal uw bestuursleden en in het bijzonder de onder u aanwezige juristen be kend zijn dat men na aantekenen van het beroep niet rustig kan doorgaan met uw omstreden com petitie. In een zaak, die onder de rechter is. onderneemt men tot na de uitspraak niets. Dienovereen komstig heeft de UEFA bij de lo ting op 8 juli 1975 te Ztirich gehan deld. Door de nacompetitie toch te laten verspelen alvorens de uitspraak af te wachten verkracht u uw eigen beroep en slaat u de UEFA weder om in haar gezicht. Ajax zal ge dwongen als zij is, daarom onder protest deelnemen aan de door u geplande wedstrijden, aanvangende 13 augustus a.s., doch met behoud van al haar rechten jegens de uit spraak van de arbitragecommissie voor het geval deze de UEFA in het gelijk stelt. Inmiddels verblijven wij, hoogachtend, het bestuur van de AFC Ajax'. t I, 4* flllli" Wr:': wlt-blauwfc tricot om zijn schouders laten glijden. Het brons ging naar Peter van Doorn, de Berlicummer, die een tijd van 1.12.84 voor zich liet afdrukken. De snelste tussen tijd op de 200 meter kwam op naam van Jacques Voet met 18.14 seconden. Maar hij moest zijn snel le opening tenslotte bekopen met een elfde plaats ln 1.15.92. Peter van Doorn was de snelste na 600 meter, die hij in 43.94 seconden aflegde. Hierdoor ls wel duidelijk geworden, dat Ten Tije en Pon steen het best met hun energie overweg konden en ook ln de laat ste meters nog optimaal konden rijden. MINNEBOO STAYERKAMPIOEN Gaby Minneboo orolongeerde zon der problemen zijn stayerstitel bij de amateurs. De enige, die hem in serieus gevaar kon brengen, Martin Venix, was niet bij machte de post bode uit Geervliet te bedreigen. Venlx, die vorig jaar nog zilver won tijdens de wereldkampioenschappen in Montreal, heeft slechts een keer de aanval geopend op Minneboo, die achter gangmaker Bruno Wal- rave voortdurend ln eerste positie reed. Tien ronden voor het einde kwam Venlx, maar het gat werd niet kleiner dan tien meter. Minne boo versnelde en Venix gaf zich gewonnen. Het brons was voor Matthe Pronk, die achter Noppie Koch ook louter om deze derde positie streed. Voor hem en de anderen waren immers bij voorbaat geen grotere prijzen weggelegd. Het feit. dat alleen Min neboo en Venlx om de titel voch ten, maakte van de stayerwedstrijd geen groots spektakel. STAM NIET AAN DE START Cees Stam startte gisteravond laat niet bijde profstayers. De wereld kampioen deelde in de middaguren mee dat hij te veel hinder onder vond van een knieblessure, die hij woensdagavond tijdens de profron de van Steenwijk opliep. Stam nam zijn beslissing na een tralningsritje van tien minuten achter gangma ker Stakenburg. Amateurs: 1 kilometer tijdrit: 1. en kam- Ïloen van Nederland: Herman Ponsteen .11.25 min.; 2. Ben ten Tije 1.11.83: 3. Peter van Doorn 1.12.84; 4. Peter Nleu- wenhuis 1.13.47; 5. Genie Slot 1.14.21; 6. Gerrle van Gerwen 1.14.24; 7. Peter van Wijk 1.14.55. Amateurstayers: 1. en Nederlands kam pioen: Gaby Mllneboo (achter Walrave) de 50 km in 43.09; 2. Martin Venlx Sta kenburg) op 120 meter; 3. Matthe Pronk (Koch) op 140 meter; 4. Van der Broek (De Graal) op 180 meter; 5. Rietveld (Dulvenbode) op 0 ronden; 8. Da Jong (Maréchal) op 7 ronden. HERMAN PONSTEEN krachtig op weg naar zyn tweede kampioenstrui. BELGRADO Arend Bloem en Lo Jacobs hebben zich op de eerste dag van de wereldkampioenschap pen kano is Belgrado, in de K-2 (1000 m) vla de herkansingen ge plaatst voor de halve finales. Het Nederlandse duo eindigde in de tweede serie van de repechages als derde achter Finland (3.43.19) en Ierland (3.44.09) ln 3.48.08. Nel Broekstra drong eveneens door tot de halve eindstrijd. Zij werd in de eerste herkansing van de K-l dames (500 meter) derde achter de Tsjechische Najna en de Franclase Bonetat. Met Ans Stormink kwalifi ceerde Nel Broekstra zich voor de halve finales K-2 (500 meter), ook al via een derde plaats in de her kansing Tjeerd Tilkema plaatste zich via de herkansingen voor de halve finales van het nummer K-l 1000 meter. De halve finales van de heren wor den vandaag gevaren, evenals die van de dames. De ploeg van de Sowjet-Unie is na de series 4 x K-l estafette gedis kwalificeerd. Bij het nawegen bleek dat een boot van deze ploeg 110 gram te licht was. HOOGEZAND Twee van de vier leiders in het achtste internationa le dam-toernooi van Hoogezand hebben na de vijfde ronde moeten afhaken. Eén van hen was Jan de Ruiter, die verrassend door Paul Germain werd verslagen. De Haitl- aan overrompelde de Deventenaar met een fraai schijf-off er en daar bevatte de stelling zoveel dreigin gen dat De Ruiter niet anders kon doen dan twee stukken offeren om het direkte gevaar te keren. In het resterende eindspel maakte Ger main met een stuk meer geen fout en won verdiend. Voor Wiersma kwam een nederlaag van De Ruiter natuurlijk niet onge legen. Door een gedecideerde over winning op Nimbi, die ln een 12 om 12 stand reeds verloren stond, verbeterde de Fries zijn positie. De man uit Zaire viel hierdoor even eens uit de leiding weg. Germain bleef aan de kop in gezelschap van Rob Clerc. die na een felle positie partij de Fransman Mostovoy ver sloeg. De Surinaamse kampioen Waldring bereikte op het nippertje remise tegen Guóchet na aanvanke lijk de gehele partij in het voordeel te zijn geweest. Ook Schotanus moest het eindspel secuur spelen om Jansen van de zege af te hou den. EREGROEP: Vijfde ronde: G&gnon (Can) - Verpoost (Bel) 0-2; MostoVoy (Fra) - Clerc (Ned) 0-2; Wiersma (Ned) - Nimbi (ZAI) 2-0. Germain (Ned) - De Ruiter (Ned) 2-0; Schotanus (Ned) - Jansen (Ned) 1-1; Waldring (Sur) - Gul- chet (Hal) 1-1. Stand: 1. Clerc en Germain 8 punten. 3. Wiersma. 7. 4. Jansen. De Ruiter. Nimb C. 7. Waldring, Schotanus Verpoest 5, 10. GuSchet 3, 31. Mostovoy 1, 12. Gagnon O. BUENOS AIRES Pedro Eladio Vazques, de Argentijnse minister van sport en toerisme, heeft in Buenos Aires verklaard dat- Ar gentinië de eindronden van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal in 1978 zal blijven organiseren. Vazquez zei dit als reactie op hardnekkige geruchten als zou Argentinië, door de economische crisis als nog van de organisatie moeten afzien. Het is in het nationaal belang. Het volk wil de WK van 1978 in Argentinië hebben en de rege ring van het volk doet wat dat volk wil. Het ls de wens van presidente Isabel Peron dat de WK ln Argentinië wordt gehou den', aldus Vazquez, die vóór zijn verklaring met Pedro Bonanni, de nieuwe minister van econo mische zaken, had gesproken. Bonanni had eerder laten weten dat in het kader van het nieuwe Argentijnse versoberingspro gramma het budget voor de WK drastisch moest worden Inge krompen. Berichten over een eventuele annulering van de WK in Ar gentinië verschenen in de Ar gentijnse kranten na het ge sprek tussen Vazques en Bonan ni. Het wel- dan niet doorgaan van de WK ln Argentinië lijkt in middels af te hangen van de vraag hoe zwaar het land ge zichtsverlies in de wereld wil laten wegen. Economisch is het haast failliete land ln ieder geval niet iri staat de hoge kosten van een wereld kampioenschap voor zijn reke ning te nemen. Alleen de bouw kosten van de te moderniseren stadions bedragen al zestig mil joen dollar. NSF-arts De Jongste: DEN HAAG Tk heb de inde ling van de medische werkruim ten in het Olympisch dorp van Montreal op papier kunnen zien. En ik moet zeggen dat het één en ander er goed uitziet.' Dokter J. L. de Jongste, chef van de medische begeleiding tijdens de volgend jaar te houden Olympi sche Spelen, is met optimistische verwachtingen van een reis naar Mntreal waar hij met fysio therapeut Ed van Breukelen de Nederlandse hockeyers bijstond teruggekeerd. 'Je moet natuurlijk wel afwachten of het ln de praktijk ook allemaal zo gaat worden zoals het nu ge schetst ls, maar voorlopig lijkt de werkruimte groter dan in Miinchen'. Er ls én opvallend ver schil ten opzichte van de indeling, die in 1972 werd gehanteerd. 'De deelnemers, de medici en de kan toortjes komen niet meer bij elkaar te zitten', aldus De Jongste. 'Er wordt een etage ln een apparte- mentenblok gedeeld met de medi sche teams van de andere ploegen, die ln dat blok zijn gehuisvest. Dat kan een verdieping met Je eigen deelnemers schelen, maar ook wel vijf of zes. Als een echt groot na deel zie ik dat echter niet'. De jongste heeft tijdens zijn ver blijf in Montreal —eind oktober, begin november reist een NOC-de- legatde naar de Olympische stad om zich te oriënteren volop gelegen heid gehad de gevolgen van het spelen op astroturf (de Olympische bodem voor de hockeyers) te bestu deren. 'Dat is me meegevallen', meende de NSF-arts. 'De vrees voor brandwonden bleek over het alge meen overdreven. Wel had vrijwel elke speler schaaf wondjes, die meer dan normale genezingstijd nodig hadden. Er traden geen specifieke beenblessures op ten gevolg van het spelen op kunstgras. Of Je zou daar de grotere enkelvermoeidheid toe moeten rekenen'. Een nog vrijwel onbekend aspect was het weerpatroon van Montreal. 'Dit blijkt een sterk wisselend ka rakter te hebben. In het begin van het hockeytoernooi Mep de tempe ratuur op tot 34 graden met een vochtigheidsgraad van 96 procent. Enkele dagen later liepen deze waarden terug tot 21 graden en rond de 60 procent Die tempera tuurdaling wordt dan als koel erva ren. Iedere deelnemer zal hier vol gend jaar ook zeker op worden gewezen. Bij het ontwerp van de Olympische kleding zal er voorts rekening mee moeten worden ge houden'. Ruim één jaar geleden wisselde Johan Neeskens het shirt van Ajax voor dat van CF Bar celona. Na Rinus Michels en Johan Cruijff vertrok Johan Neeskens als derde Nederlande naar de Spaanse havenstad om daar het kapitaal te vergaren, dat in Nederland niet voor de absolute top beschikbaar bleek. Neeskens maakte een financiële 'klapper'. Sportief bezien was er minder reden tot handenwrijven. Aartsrivaal Real Madrid bleek in de Spaanse com petitie veruit de sterkste en ook in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen be reikte Barcelona niet de top. Na een pikant succes tegen Feyenoord, bleek de Engelse kam pioen Leeds United te sterk voor de Spaanse club met buitenlandse inbreng. Neeskens vertelt in dit interview over het wel en wee van één jaar Spanje. Hoe bevalt Spanje? Neeskens: 'Goed, ik heb in Barcelo na het afgelopen jaar bijzonder fijn gewerkt. Alleen zijn de resultaten een beetje tegengevallen.' Je gaat op een gegeven ogenblik naar Spanje toe. Hoe verloopt dat, je spreekt zo'n taal niet, je komt bij nieuwe collega's en je moet je gaan waarmaken. 'Ik ben iemand, die me overal snel kan aanpassen. Daarbij kwam dat ik bijzonder veel steun heb gekre gen van de familie Cruijff en de familie Michels. Die hebben me de eerste maanden wegwijs gemaakt.' De mentaliteit van de Spanjaar den, verschilt die veel van de Ne derlandse? 'Ja, de Spanjaarden maken veel meer grapjes. De spelers zijn ook erg luidruchtig. Tijdens de voorbe reiding op een wedstrijd was het bij Ajax altijd doodstil. Dat gaat bij Barcelona heel anders. Ze zingen in de bus, maken grappen en lachen tot vlak voor het begin van de wedstrijd. Het is de Spaanse ma nier van voorbereiden. Ik stond er eerst wel erg vreemd tegenover.' In Nederland zijn er het afgelo pen seizoen nog al wat verhalen in de kranten verschenen over de Spaanse scheidsrechters, die anti- Barceiona waren. Waren dat wild west verhalen of was er Inderdaad sprake van een hetze? 'Er zijn inderdaad vier of vijf wed strijden geweest, waarin we door de scheidsrechter werden benadeeld. Barcelona was kampioen, waar het de gele kaarten betrof. Het afgelo pen jaar zijn er tegen ons meer kaarten uitgedeeld, dan ln de drie voorgaande jaren onder Michels te zamen. Er zijn hele toestanden ge weest met penalties, die we tegen kregen en uit het veld gestuurde spelers. Zoals dat geval met Johan Cruijff in de uitwedstrijd tegen Malaga. Johan wilde de scheids rechter er op attent maken, dat een grensrechter stond te vlaggen en toen werd hij van het veld ge stuurd. Heb je zelf ook gele kaarten gehad? 'Drie. Eén wedstrijd ben lk ge schorst geweest. Niets nieuws dus. want dat gebeurde in Nederland ook herhaaldelijk.' Je bent een harde voetballer. Ook gemeen? 'Ik ben inderdaad hard, maar niet gemeen. Ik zal nooit iemand schop pen als er geen bal in de buurt is. En spugen of slaan, dat hier veel wordt gedaan, zal ik ook niet doen.' Rinus Michels is weg als trainer. Hennes Weisweiler heeft aangekon digd dat hij het de komende com petitie helemaal met Barcelona gaat maken. Hij wil presteren met het elftal, waar Michels niet toe in staat was. Is dat mogelijk met het materiaal? 'Natuurlijk ls dat mogelijk. Trou wens, Michels heeft ook bewezen dat Barcelona wel Iets kan. Het vorig seizoen werd de ploeg kampi oen met veertien punten voor sprong op nummer twee. Ook nu nog is er materiaal genoeg.' Wat is de verdienste van Mi chels voor Barcelona geweest? 'Ik heb hem hier natuurlijk maar één seizoen meegemaakt, maar ik geloof dat hij goede prestaties heeft geleverd. Hij heeft het aangekund om met totaal andere karakters dan de Nederlandse te werken. Ik vind Michels een groot vakman. Persoonlijk vjnd ik het jammer, dat hij is vertrokken.' Een vreemde vraag misschien. Maakt een trainer een elftal, of maken topspelers als Van Hane- gem. Keizer, Cruijff en Neeskens de trainer? 'Spelers als Cruijff. Keizer. Pele en dergelijke weten zelf wat ze moeten doen in het veld. Maar een goede begeleiding van de spelers is toch ook noodzakelijk. Bovendien heb je iri een groep een coach nodig voor het taktisch concept'. Jouw contract met Barcelona loopt nog twee jaar door. Michels is nu vertroken, Johan Cruijff ver trekt aan het eind van het seizoen. Zie je er tegenop om als enige Nederlander in Barcelona te blij- "Nee, zeker niet. Wanneer het ko mend seizoen achter de rug is, zal ik de taal wat beter spreken en bovendien ben ik beroepsvoetballer. Ik heb voor dit vak gekozen en daar ben ik blij om. Ik zal mijn contract hier zeker uitdienen.' Blijf je eventueel langer? 'Als Barcelona er prijs op stelt.' Johan Cruijff ls na dit seizoen transfervrij. Wat moet Johan Nees kans gaan kosten? 'Dat weet ik niet. Dat zal terzijner- tijd mijn manager wel voor me regelen.' Maar ik bedoel dit: Is er voor jou ook een transervrije terugkeer geregeld? 'Ja, inderdaad. Net als bij Johan Wat betekent het Nederlands elftal voor je? JOHAN NEESKENS: Tb zal myn contract by Barcelona uitdienen, ook wanneer Cruijff vertrekt.' schap meespelen? i Dat weet ik niet. Na de Interland tegen Joegoslavië moesten er weer nieuwe afspraken worden gemaakt, maar lk weet niet ln hoeverre men ls gevorderd. Bovendien weet ik I niet hoe Weisweiler er tegenover staat. Ik hoop. dat ik in die wed- strijden mee kan spelen.' j Spreekt het jou als professional aan. dat jouw club zegt: de belan gen van dc club staan primair? 'Barcelona heeft bijzonder veel geld ln mij geïnvesteerd, natuurlijk ligt dAér mijn werk. Zo'n interland geeft trouwens wel problemen. Je speelt op zondag ln Spanje, je moet op maandag naar Nederland, op donderdag weer terug en op vrijdag weer weg voor een volgende com petitiewedstrijd.' Ondanks je leeftijd was je in de Interland tegen Joegoslavië één van de routiniers in het Nederlands elf tal. Zie Je in de nieuwe lichting mogelijkheden voor een sterk elftal voor de WK van 1978? 'In de loop der jaren kan uit deze Jonge spelers hoewel, jong, ze zijn ongeveer van mijn leeftijd best een sterk elftal worden ge vormd. Ik denk aan Jan Peters, Bobby Vosmaer, Peter Axntz, Jan Everse. Het zal overigens moeilijk worden om klassemensen als Cruijff, Van Hanegem, Suurbier, Rensenbrink en Krol te vervangen. Dat zijn topvoetballers.' Topvoetbal, Ajax was een top- ploeg. Wanneer zo'n ploeg ver weg zakt zoals nu hoe kijk je daar dan als oud-speler tegen aan? 'Dat vind ik bijzonder jammer. De club was moeilijk meer te motive ren. toen er drie, vier' topspelers wegvielen. Het hele verband was uit het elftal en overschakelen op een andere taktiek, een andere speelwijze aanleren, kost tijd. Mis schien wel enige jaren. Ik hoop dat Ajax binnen afzienbare tijd weer aan de Europese top zal komen. Zo hoog mogelijk.' Waren Cruijff en Neeskens voor Ajax te houden of niet? 'Bijzonder veel. Ik heb altijd met het Nederlands elftal uit te komen.' plezier in Oranje gespeeld. En ik hoop. dat ik ln de toekomst vaak in Kun Je de kwalificatiewedstrij- de gelegenheid zal zijn om er voor den voor het Europees kampioen- Je.hebt in Barcelona het 'grote 'Ik zelf had wel willen blijven, maar dan had er wel Iets tegenover moeten staan.' geld* gepakt. Voel je jezelf een bevoordeeld mens ten opzichte van spelers en leeftijdgenoten? 'Ik heb die kans gekregen en die heb ik met beide handen aange pakt. Ik moet voor dat geld ook veel doen. De competitie ls veel zwaarder dan ln Nederland. Ten eerste vanwege al die reizen en ten tweede door de niet zo grote krachtsverschillen. In elke wed strijd moet je negentig minuten lang knokken. Dat was ln Neder land wel eens anders.' Drukken de miljoenen op je? 'Als ik eenmaal in het veld sta, dan denk ik niet aan geld. Dan probeer ik alleen maar zo goed mogelijk mijn best te doen.' Na de wedstrijd, bulten het veld, zegt Johan Neeskens dan: een voetballer hindert niet wie is een miljoen waard? 'Ik zelf zou nooit zo veel geld voor een speler betalen. Maar Ja Barce lona is een zaak, die klanten wil binden. Ergens kan de club het zich permitteren, want dankzij de 75.000 leden zit er geld genoeg.' Is een voetballer zo'n bedrag waard. Verdient hij het eigenlijk wel? 'Dat dacht lk wel. Wanneer ver schrikkelijk goede voetballers als Cruijff en Pele steeds weer stadions vol weten te krijgen dan dacht lk dat dergelijke mensen via de recet tes grote bedragen verdienen.' Je verdient veel geld. Maar aan de andere kant ben je zeker ln Spanje wel een soort eigendom van de mensen, lijkt me. 'Ja, zo kun Je het wel stellen. Zodra lk bij het stadion kom. willen de mensen met je praten, een handte kening of Je alleen maar aanraken. Tijdens de training wachten ze bul- te rustig twee uur op Je. De toe standen die er zijn. wanneer de ploeg voor het nieuwe seizoen aan de pers wordt voorgesteld. Micro foons op het veld de voorzitter houdt een rede. en ook de trainer, de aanvoerder, de oud-voorzitter enzovoort. Dan zitten er zo'n der tien- veertienduizend mensen op de tribune. Alleen maar even om te kijken, hoe de nieuwe ploeg op de foto gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19