Openbaar v erveer in Rijnstreek behoeft dringend verbetering Kort NAAI MACH Met bouw Westeinde wordt gat gevuld NOTTET Celstraf en tbr geëist tegen exploitant uitzend bureau voor homofielen Overlegorgaan komt met serie, voorstellen Kwaliteit nu onvoldoende Noors vlootbezoek Verdachte pleegde ook zelf ontucht met jongens Afscheid van Ds. J. Seton Politie haalt vervuild huis totaal leeg Lange reis voor zwerfhond Man kraakte 88 telefooncellen Kunstagenda op pag. 14 TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 REGIO DEN HAAG en LEIDEN 6 LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De kwailïteit van het open baar vervoer in het gebied van het Intergemeentelijk Overlegor gaan Rijnstreek schiet ernstig tekort. Dat is de conclusie van een uitge breid onderzoek van het bureau verkeer van de dienst openbare werken van de gemeente Alphen aan den Rijn. waarvan de resulta ten gistermiddag bekend zijn ge maakt. De opstellers van het rapport, waarvoor het Overlegorgaan op dracht gaf. noemen het volledig juist dat de bij het onderzoek be trokken gemeentebesturen ontevre den zijn over het openbaar vervoer in de Rijnstreek, alsmede over de verbindingen naar de steden buiten het gebied. De bevolking van de tien aan het Overlegorgaan deelnemende ge meenten bedroeg 1 januari j.l. ca. 88.000 inwoners, waarvan Alphen aan den Rijn bijna de helft uit maakt. De overige gemeenten zijn Zwammerdam. Aarlanderveen. Ha- zerswoude. Nieuwkoop. Woubrugge, Ter Aar. Leimuiden. Koudekerk a.d. Rijn. Nieuwveen. Zevenhoven en Rijnsaterwoude. De bestaande openbaar vervoers voorziening zowel met binnen als met buiten het gebied van het Overlegorgaan voor de plaatsen Ze venhoven. Nieuwveen en Woubrug ge is onvoldoende en behoeft alle reerst verbetering, aldus de onder zoekers. De voorzieningen voor de plaatsen Alphen/Ridderveld, Zwam merdam. Hazerswoude Dorp. Ter Aar en Koudekerk a.d. Rijn zijn deels onvoldoende. Voor de overige plaatsen zijn enkele verbindingen voor verbeteringen vatbaar. Hierbij dient, aldus het rapport, in de eer ste plaats de verbinding met Schip hol te worden genoemd, die voor alle plaatsen in het gebied onvol doende is. Naar aanleiding van de gegevens heeft het bureau verkeer van Alp hen aan den Rijn in het rapport een aantal voorstellen geformu leerd, welke zwuden moeten worden uitgevoerd. Snelbusdiansten Op korte termen is een snelbusver- binding Alp'hen-Schiphol-Amster- da mnodig, onradat die relatie duide lijk aanwezig üs. In de loop van dit jaar zal door de Busmattschappij Centraal-Ned^rland een verbinding bestaande uJ£ twee ritten heen en terug worden ingesteld. Naar ver wachting zal deze verbinding kun nen uitgroeien tot een uurdienst over de geheOie' dag. Voorts zal een uitbreiding van de bestaande -snelbusverblnding Alp hen. Koudekerk, Hazerswoude, Zoe- termeer, Dan. Haag een belangrijke gebruikstoename tot gevolg hebben. Met ingang van november as. wordt een uitbreiding tot negen ritten heen en terug (nu: 3 inge voerd. Voorstellen De onderzoekers bepleiten verder de invoering van een snelbusdienst Alphen-RJobterdam via Koudekerk. Hazerswouide. Bleiswij k en Berg- schenhoek en realisering van lokaal openbaar vervoer in de gemeente Alphen aan den Rijn zelf. Het groeiend aantal inwoners maakt dit zeer noodzakelijk. De huidige stop plaatsen van de bussen van Cen- traal-Nederland, West-Nederland en de 1C*A.L. liggen te ver af van de woonwijken. Met ingang van okto ber voitgend jaar zou deze verbete ring kunnen worden ingevoerd. Eerst moet de Dr. Albert Schweit- zerbru.g gereed komen. (ADVERTENTIE) P' Alle merken ZIG ZAG v.a WESTEINDE if: LEYWEG 633, Overige voorstellen van het onder zoekbureau: 9 Verlegging van de busroute NAL 102-103 in Alphen. zodat winkel centrum 'De Aarhof' bereikbaar wordt. Verbetering aansluiting lijnen NAL 101 en Centraal-Nederland 4 op het kruispunt Kruisweg-Heren weg. Invoering nieuwe buslijn Alp- hen-Woubrugge. Frequentieverhoging buslijnen 102 en 103 van de NAL, waardoor Aarlanderveen, Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuwveen. Zevenhoven, Rijnsater woude en Noorden beter onderling en ook met Alphen en Woerden worden verbonden. Frequentieverhoging busdienst 101 van de NAL tussen Nieuwveen en Ter Aar. waardoor de verbindin gen met Leiden beter worden. Invoering enkele late ritten op de lijnen 101. 102-103 en 104 van de NAL. Verbetering van de aansluiting Centraal Nederland 7 en NAL 102 in Nieuwkoop, waardoor de mini male openbaar vervoersvoorzienin gen van Noorden sterk worden ver beterd. Tenslotte: invoering van fre quentieverhoging van lijn 104 van NAL tussen Ter Aaar en Zevenho ven (uurdienst). NS-halte In het rapport wordt op langere termijn aangedrongen op de open stelling van een NS-halte in Ha- zerswoude-Rijndijk, een verbetering van de frequentie van de huidige spoorwegverbindingen en de aan sluitmogelijkheden op het Inter- citynet en het realiseren van een directe treinverbinding van Alphen met Den Haag en Amsterdam. De commissie verkeer en milieube heer van de gemeente Alphen aan den Rijn behandelt het rapport op 6 augustus om 8 uur in het raad huis. Het Overlegorgaan besprekt de inhoud in het najaar. DE^I HAAG Donderdag heeft loco-burgemeester H. F. Happel door~Ket opnemen Van een hap zand met een bulldozer (daarbij eten telefoonkabel meerekkend) het officiële startsein voor de bouw van het nieuwe 'Westeinde Ziekenhuis' gegeven. 'Een goede dag voc»r Den Haag. want er wordt immer i; weer een gat gevuld, een gat zoaL? onze stad er veel te veel heeft gjekend en nog kent. Gaten ook. dieons jarenlang troosteloos hebben aangegaapt, als of ze wilden zeggen:, 'Zien jullie er geen gat meer in?'. Er gaat. aldus de heer Happel. gé-bouwd worden op een vitaal punt: Lijnbaan-Wes- temde-Kortenbos. «m stedebouw kundig knooppunt. 'Vroeger: woon plaats van tal van uer-haagse fami lies. nu: triest vootfoeeld van func tieverlies. Maar er wordt ook ge bouwd voor vitaal belang, n.l. voor de gezondheid vam onze Haagse burgers. En bij de behartiging daarvan kan "Westeinde' met 'Ursu la' niet gemist warden. Het stads bestuur heeft daar nimmer twijfel over laten bestaain en altijd de overtuiging uitgedragen, dat van ons Haags ziekenb uisnet. 'de grote drie'. Leven burg in het westen. Bronovo-Nebo in het oosten en Westeinde-Ursula in het centrum, de steunpunten rijn. Die noodzaak van het 'Westeinde' wordt vandaag keihard bevestigd in steen en be ton. De heer P. J. S. de Jong, oud- minister-president, voorzitter van het Westeinde Ziekenhuis, releveer de enkele punten uit de voorge schiedenis. Het ziekenhuis is be gonnen te functioneren op 7 augus tus 1873. In 1960 werd een opdracht verstrekt aan de sectie Sociale Ge neeskunde van het Dr. Veeger In stituut te Nijmegen om een onder zoek in te stellen naar de situatie van het ziekenhuis, met de bedoe ling dit in mei 1962 uitgebrachte rapport te gebruiken als een uitge breide medische analyse van het rayon Den Haag. maar ook als grondslag voor het ziekenhuis. Wij staan nu aan de bouw van een ziekenhuis van 593 bedden, met als totale bouwkosten 180 miljoen. In de morgenuren werd in de kapel van het ziekenhuis een oecumeni sche dienst gehouden met als the ma: Temidden van U zal ik wonen, mijn volk niet verlaten'. (1 Konin gen 6 13). Pastoor H. Bergsma zei hoe vooral op het gebied van de levensbeschouwing en de geloofsbe leving grote veranderingen hebben plaats gevonden. Men vergist zich echter, wanneer men daaruit wil concluderen dat het ziekenhuis haar doelstelling, om te werken vanuit de katholieke levensbe schouwing, heeft laten varen. Vroe- Met het opscheppen van een hap zand verrichtte loco-burgemees- ter Happel het startsein voor de bouw van het nieuwe zieken huis. ger drukte men in een naam uit wat de grondinspiratie (d.wz;. de confessionalltedt) was, n.L een christelijke grondinspiratie, uitge drukt in de werken van liefde en caritas. Ongeveer 12 jaar heeft men plannen gemaakt mt weisselend succes, worstelend met allerlei richtlijnen en wetten, trachtend de grondinspiratie als leidraad te be houden. 'Dit vraagt van ons pastores een existentiële keuze, om het zieken huis te maken tot een plaats waar- In men samen met de patiënt, durft te zoeken, naar antwoorden op levensvragen, in een sfeer en milieu waarin hij of zij zich thuis- voelt'. Een aantal Noorse oorlogsschepen brengt tot maandag, 4 augustus een bezoek aan Rotterdam. Op zaterdag, 2 augustus zijn alle schepen, die liggen afgemeerd aan de Parkkade, voor het publiek te bezichtigen van twee tol vijf uur 's middags. DEN HAAG Drie maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering eiste donderdag de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. J. P. Bouwer tegen een 45-jarige beroeploze Hagenaar J. A. van E. wegens het plegen van ontucht met minderjarige jongens en het gelegenheid geven daartoe. Verdachte exploiteerde een uitzend bureau voor homofielen en bracht de jongens daarvoor in contact met 'klanten', woonachtig in heel ons land. De 'klanten' konden zich met een formulier aanmelden. Verdach te bekende echter ook zelf wel jon gens te hebben uitgenodigd in zijn woning, waar hij ontucht met hen pleegde. Hij verklaarde in de mening te hebben verkeerd, dat bij de jongste wetswijziging, het door hem ge pleegde feit niet meer strafbaar is gesteld. De president van de recht bank corrigeerde hem op dit punt, zowel het bevorderen en gelegen heid geven tot plegen van ontucht, ook mei meerderjarigen, is nog steeds strafbaar en met minderjari gen gelden onveranderd de strafbe palingen. De officier hield bij zijn eis reke ning met het feit. dat verdachte reeds meermalen voor soortgelijke zedenmisdrijven is veroordeeld. Het laatst in 1974 toen hij vijf maan den gevangenisstraf kreeg, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hier van loopt de proeftijd nog. De offi cier deelde mee voornemens te zijn de tenuitvoerlegging van deze drie maanden te zullen vragen. NOOTDORP Op hartelijke wijze heeft de hervormde gemeente van Nootdorp afscheid genomen van haar predikant, ds. J. Seton en zijn vrouw, die na een verblijf van ruim 4 jaar (april 1971). een beroep heeft aangenomen naar de her vormde gemeente van Wanneper- veen (Overijssel), een gemeente, die sedert 1974 vacant was. Op stijlvolle wijze werden de gevoelens vertolkt, die men voor het predi kantengezin koestert, en die uit drukking vonden in het aangebo den cadeau: een prachtig franse Comptoise klok. compleet met slin ger en gewichten, benevens een schilderij, voorstellende het inte rieur ven de kerk (o.a. liturgisch centrum en kansel) en een cadeau onder couvert. Evenals Nootdorp is Wanneperveen een gemeente met ongeveer 450 pastorale eenheden (inclusief Beltschutsloot). Ds. Seton die voortaan iedere zondag zowel in Wanneperveen als Ln Beltschutsloot hoopt voor te gaan preekt a.s. zon dag 'afscheid' en hoopt op 17 au gustus a.s. intrede te doen. na tevo ren bevestigd te zijn door zijn vriend en collega, ds. G. van Asselt. uit Vollenhove (tot voor kort predi kant te Schipluiden). Vóórdat ds. Seton in Nootdorp kwam (het was zijn eerste gemeente) was hij. na cendidaat te zijn geweest in Utrecht, vicaris in de hervormde gemeente van Enkhuizen bij de be kende dichter-predikant ds. Geert Boogaard (wijkgemeente Zuider- kerk). Het rapport van de psychiaters noemde verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar en psychiatrisch toezicht gewenst. De officier con stateerde, dat verdachte ondanks de veroordelingen doorgaat met diens praktijken, zodat het in het voor uitzichtstellen van t.b.r. gewenst is. De verdediger, mr. Jansen opperde, dat dit laatste de homofiele ge steldheid van verdachte niet zal veranderen, al gaf hij toe dat be scherming van jeugdige personen noodzakelijk is. Uitspraak op 12 augustus. DEN HAAG In de Haagse Plette- rijstraat heeft de Haagse politie woensdagavond laat een giganti sche hoeveelheid rommel aange troffen. Het huis zat bijna tot aan het plafond volgestouwd met rom mel. lorren, papier en allerlei huis vuil. Omdat de rommel een on draaglijke stank begon te versprei den waarschuwden de bewoners woensdagavond de politie. Bouw en woningtoezicht noemde de situ atie in het huis abnormaal, waarna agenten van de Haagse politie pro beerden het huis binnen te komen. Het bleef bij proberen, want de voordeur kon nauwelijks open van de rommel die erachter lag. De bewoners van het huis zijn een bejaard echtpaar (bedden 72 jaar) dat er gewoonte van maakt de hele dag de stad te doorkruisen en daar bij bij asbakken en uit containers alles weg te nemen wat van hun gading is. Al deze rommel werd in het huis opgeslagen, zonder dat de bewoners er iets mee deden. Toen de politie het huis wilde binnen gaan, waren de bewoners niet thuis. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Een Spaanse zwerfhond is mevrouw E. Rötgers uit Den Helder vijfduizend kilometer per auto en een week vakantie waard geweest, om het dier uit Benidorm op te halen. Tijdens haar vakantie had ze het dier daar tot op het bot vermagerd aangetroffen en de verdere vakantie verzorgd. Zij mocht de hond echter niet per vliegtuig mee terug nemen en ging daarom op goed geluk terug. Mevrouw Rötgers vond de hond weer die inmiddels in Den Helder tien jongen op de wereld heefv gezet, waarvan er nog twee thuis zijn. Kijkduin-kunst De gemeente Den Haag heeft Donald Duk opdracht gegeven voor het maken van een kunst- objekt in het recreatiegebied Ockenburgh bij Kijkduin. Het objekt zal bestaan uit een zes meter hoge bal van beton en brokken puin aan de voet van de 'puindulnen'. Van de duintop zal een spoor van puin naar beneden leiden, alsof de 'pudn- bal' daarlangs omlaag is komen rollen. De Groep, gevormd door de kunstenaars Peter ten Hoorn, Henk van der Plas en Fred van de Walle gaat een serie bewe gende objekten maken. Het wor den vier series van elk drie me talen bollen met daarin cilin ders. De groepen, die tot vier meter hoog zijn, komen te staan bij de ingangen van het recrea tiegebied aan de Kijkduinse- straat en de Verlengde Machiel Vrijenhoeklaan, in de vijver na bij het geplande padvindersver- blijf en aan de rand van het honkbalcomplex. Voor de uitvoe ring van beide kunstobjekten Is een bedrag van 101.900 be schikbaar. 52 kunstenaars had den zich voor de kunstzinnige aankleding van Ockenburgh aangemeld. De nieuwe objekten zullen het komend voorjaar te zien zijn. Boekenmarkt De Haagse Boekenmarkt wordt maandag a.s. van de Gedempte Gracht naar de Voldersgracht verplaatst in verband met de voorgenomen nieuwbouw nabij het Markthof-terrein. Het ge deelte van de Voldersgracht tus sen de Grote Marktstraat en de Gedempte Gracht wordt daar door voor alle verkeer afgeslo-. ten. Op woensdag 6 augustus kunnen de handelaren hun ver koop weer beginnen. Ook de bloemen kraam, de groenten en frulthal en het vistentje verhui zen mee. Voor de poffertjes kraam en de vis- en dumphan- del is nog geen nieuwe stand plaats bekend. Gezocht Vierde klasser KNVB-zaterdag- voetbal DEVJO uit Voorburg zoekt voor zaterdag a.s. een te genstander voor een oefenwed strijd. DEVJO heeft geen gele genheid op eigen terrein te spe len en wil daarom het liefts bij een gastteam worden onderge bracht. De heer B. J. Ridder, elftalleider van DEVJO, is be reikbaar in Den Haag op de telefoonnummers 868214 of 832533. Bibliotheek Nog steeds in het kader van het Jaar van de Vrouw is in de Openbare Bibliotheek aan de Bilderdijkstraat in Den Haag een foto- en boekententoonstel ling te zien. De foto's zijn ge maakt door Eva Bosnyö. Tenein de het onderwerp van alle kan ten te belichten is voor de expo sitie ook een collectie boeken en pamfletten bijeen gezocht. Gege vens zijn te vinden in keuzelijs ten die gratis kunnen worden meegenomen. Zomerfeesten De Oranjevereniging 'Nederland en Oranje' in De Lier houdt op 6. 7 en 8 augustus weer de jaar lijkse zomerfeesten. Het pro gramma vermeldt op 6 augustus marsmuziek, verzorgd door mu ziekvereniging Liora, door het dorp, gevolgd door de opening van de feesten door burgemees ter Paats. Daarna vindt de start van de wielerronde voor de jeugd plaats met medewerking van de Lierse Middenstands vere niging. Op 7 augustus is er een behendigheidswedstrijd op de fiets en wordt een roei wedstrijd op de Lee gehouden. Ook die dag is er een wielerronde. Op vrijdag 8 augustus worden de feesten besloten met boegsprictlopen, skippybal en de derde ronde van de wielerwedstrijd. Gedurende alle dagen zal het Lunapark vol op in bedrijf zijn. En dan nog In de Waalse Kerk te Delft concerteert zaterdagmiddag a.s. van half vier tot half vij Arie van den Berg (Heure de recueil- lement). In het Noordwijkse JOIN-Centrum aan de St. Je- roensweg concerteert vanavond vanaf 21.00 uur het Ruud Bo- gaards Trio. Pijnacker krijgt voorlopig geen kabeltelevisie. Nog geen 50 pet va,n de huidige tv-bezitters voelt er iets voor, zo is uit een enquête gebleken. DEN HAAG De Haagse politie heeft woensdagavond een man aangehouden die bekend heeft sinds de zomer van vorig jaar in Den Haag 80 telefooncellen te heb ben gekraakt. Daarnaast ver nielde hij er nog acht in de rand gemeenten van Den Haag. De scha de aan de cellen plus de opbrengst aan kwartjes wordt door de politie geschat op rond 25 mille. De man werd gearresteerd nadat hij een telefooncel had gekraakt op het Kaapseplein, waarbij hij 160 aan kwartjes buit maakte. Buurtbewo ners hadden dat gezien en de poli tie gebeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6