Rechter noemt verbod in winkelcentrum te komen 'te ingrijpend' 'In 2175 vrouw wereldkampioen schaken' Rotterdams 'Witte Huis' verliest tegen gemeente Geul brengt wadlopen naar Schiermonnikoog in gevaar I Geldboeten voor overtredingen in Hoog-Catharijne In bijna alle provincies vogelsterfte door botulisme Onvoorzien gevolg van afsluiting Lauwerszee Obstakel wordt steeds moeilijker Pleidooi voor rookverbod in Geleense raad Lijk gestolen uit kerk Kappers op een aantal stations gaan dicht Hondsdolle vos geschoten bij grens Denekamp Roxasect Euwe opende 'meest ontspannende schaaktoernooi van' Nederland' Brit in Argentinië weer ontvoerd India begint proef met tv-satelliet Ruim 10 pet van Amerikanen is Over 50 jaar al vrouw als kampioen van Nederland geestesziek n METZLER- (TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 3 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Utrechtse kan- tonrechter mr. M. E. J. J. Bur- lage vindt het 'te ingrijpend' de toegang tot het winkelcentrum jHoog Catharijne in Utrecht te ontzeggen aan hen die zich daar aan overtredingen hebben schul dig gemaakt. Hij zei dit gisteren I tijdens een zitting waarop 44 I verdachten zich wegens versto ring van de openbare orde in Hoog Catharijne moesten ver antwoorden- De officier van justitie, mr. F. B. Falkena, wilde dat het enkelen van 'hen bij wijze van bijzondere voor waarde zou worden verboden gedu rende een deel van hun proeftijd het overdekte winkelcentrum, op de zogeheten stationstraverse na, te betreden. De rechtbank in Utrecht heeft dinsdag als bijkomende straf zo'n verbod opgelegd aan twee ver dachten die zich in Hoog Catharij ne aan diefstal schuldig hadden gemaakt. Mr. Burlage zei gisteren dat de, overheid heeft gemeend het onder- jhavige winkelcentrum als openbare weg te moeten aanmerken en dat het hem dan niet vrij staat iemand te verbieden daar te komen. Zo'n maatregel, betoogde hij, zou een te grote inbreuk op de menselijke vrijheid zijn. Verwijzend naar het vonnis van de rechtbank, merkte de kantonrechter op dat het zijne daarmee niet in strijd is, omdat de rechtbank met ernstiger overtre dingen werd geconfronteerd. De of ficier van justitie zal er zich over beraden of hij in hoger beroep zal gaan bij de rechtbank in Utrecht. Een aantal van de gisteren terecht 'staande verdachten maakte be zwaar tegen de publiciteit die van de zijde van het openbaar ministe- !rie aan de zitting van de kanton rechter is gegeven. De Utrechtse officier van justitie mr. G. W. von Meyenfeldt zei enige weken geleden dat door middel van strenge straf- ifen een eind moet worden gemaakt aan de ordeverstoringen in Hoog Catharijne. Mr. Burlage merkte gisteren op dat hij zich de 'onrust' over die publici teit bij de verdachten wel kan voorstellen. 'In het algemeen vind ik voorpubliciteit over rechtszaken een riskante zaak', aldus de Utrechtse kantonrechter, die er overigens aan toevoegde dat het het openbaar ministerie vrij staat maatregelen te nemen ter bestrij ding van uit de hand gelopen situ aties en dat daartoe ook het beleg- Voor de zitting van de Utrechtse kantonrechter, waarin overtre dingen in het winkelcentrum Hoog Catharijne behandeld werden, bestond grote belangstelling. gen van een persconferentie kan behoren. Mr. Burlage bestreed dat er sprake zou zijn van een 'monsterzitting' en dat de publiciteit ae rechter beïn vloedt. 'Er is geen rechter in Ne derland die zich van de voorpublici teit iets zal aantrekken. Dat een rechter kennis neetat van wat «er in de kranten wordt geschreven, is vanzelfsprekend. Hij leest die nou eenmaal om ontwikkelingen in de samenleving op de Voet te kunnen volgen. Maar er is geen sprake van dat hij zich daardoor laat beïnvloe den'. Geldboeten Van de door officier van justitie Von Meyenfeldt vóór de berechting aan de kaak gestelde ernstige cri minaliteit in het Utrechtse koop centrum bleek eisteren weinig. De verdachten die voor de kantonrech ter verschenen, waren gedagvaard wegens openbare dronkenschap, il legale overnachting, urineren of baldadigheid. Zij werden veroor deeld tot geldboetes, al dan niet in combinatie met voorwaardelijke vrijheidsstraffen. De Utrechtse advocaat mr. D. Hart kamp die namens twee verdachten optrad, wees erop dat de openbare orde in Hoog Catharijne een ande re is dan elders in Utrecht. Er is daar. zei hij, een op kopen gerichte eenzijdigheid geschapen, en wie de Van een verslaggever ROTTERDAM De gemeente Rotterdam mag doorgaan met het laten onderzoeken van de mogelijkheden om het Wijnhavenkwar tier tot prostitutiecentrum te maken, inplaats van Katendrecht. Dit heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. 1 Erades, gisteren beslist in een kort geding dat de eigenares van het aan de Wijnhaven staande kantoorgebouw 'Het Witte Huis' tegen de gemeente aangespannen had. De eigenares van het gebouw, een Britse beleggingsmaatschappij (Clearbrook Property Holdings Ltd) had aangevoerd dat de gemeente met deze plannen een onrechtmatige daad pleegde. Volgens mr. Erades is 'het Witte Huis' te haastig geweest. 'De mogelijkheid voor schade wordt pas reëel wanneer er een raadsbe sluit is en wanneer aan dat besluit verwerkelijking wordt gegeven', zei hij. De president meende ook dat de eigenares van het gebouw geen fei ten had meegedeeld waardoor aan nemelijk zou worden dat alleen al door die plannen van de gemeente Rotterdam schade was geleden. De beleggingsmaatschappij had ook aangevoerd dat de gemeente han delt in strijd met het artikel in het wetboek van strafrecht ondermeer dat het 'bevorderen van ontucht 'strafbaar' stelt. De president wilde zich hierover niet uitspreken, om dat hij geen beleid kan toetsen dat de gemeentelijke overheid nog aan het vormen is. Ook een derde vordering van de eigenares werd afgewezen: dat de rechter de minister van justitie zou opdragen om instructies te geven aan het openbaar ministerie in Rotterdam, waardoor zou moeten worden voorkomen dat de justiti" met twee maten meet: in het Wijnhavenkwartier het wetsartikel inzake het bevorderen van ontucht niet hanteren en in Katendrecht wél. Mr. Erades vond onder meer dat 'een rechter in Nederland geen be voegdheid heeft een minister iets op te dragen'. eenzijdigheid verbreekt, wekt on middellijke agressie en irritatie op. Dat het openbaar ministerie een verscherpt beleid heeft afgekondigd tegen hen die in liet winkelcen trum de orde verstoren, noemde hij 'buitengewoon triest'. Mr. Hartkamp, zei dit in zijn plei dooi voor de 61-jarige Evert van T., die enkele malen dronken of sla pend in Hoog Catharijne was aan getroffen. De verdachte, die on langs zijnvrouw heeft verloren, was in die tijd op zoek naar een kosthuis, dat hij inmiddels heeft gevonden. Volgens zijn verdediger behoorde hij in die tijd tot de groep thuislozen, die van hun leven niet veel meer te verwachten heb- bendan wat gezelligheid, die zij in het centrum van de stad zoeken. In Hoog Catharijne komen zij bij el kaar om wat te praten, te kaarten en te drinken. Het had Van T., aldus zijn raadsman, zeer verbaasd dat hij moest vêrschijnen op een speciale zitting waarop ordever- storders terecht staan. Een andere cliënt van mr. Hart kamp moest terecHt staan, omdat hij even buiten het overdekte win kelcentrum had geürineerd. In een uitermate kort pleidooi zei zijn ver dediger weinig meer dan dat hij het sop de kool niet waard vond. De kantonrechter, die opmerkte dat hij zich daarmee kon verenigen, veroordeelde de achttienjarige de linquent tot een boete van 25 gul den, nadat de officier 50 gulden had geëist. s In het eerste requisitoir dat hij gisteren hield, tegen de 23-jarige Maria A., die terecht stond wegens openbare dronkenschap, zette de officier uiteen waarom naar zijn mening verstoring van de orde in Hoog Catharijne strenger bestraft moet worden dan ordeverstoringen die elders worden gepleegd. Het winkelcentrum, aldus mr. Falkena. heeft een bepaalde beslotenheid, waardoor je mensen die zich hin derlijk gedragen niet of nauwelijks kunt 'omzeilen'. De zaak tegen de 23-jarige L. van H., die gisteren als eerste terecht stond, werd verdaagd, omdat de verdachte de juistheid van het pro ces-verbaal van de politie aanvocht en de kantonrechter het met de officier eens was dat de verbalise rende politre-agenten als getuigen moeten worden gehoord. Van een verslaggever UTRECHT In bijna alle provin cies is nu wel op een of meer plaatsen vogelsterfte door botulis me geconstateerd. Het zwaartepunt lag tot nog toe in Noord en Zuid- holland, maar de vergiftiging lijkt vooral op te rukken naar het oos ten. Gistermiddag nog werd om vangrijke sterfte onder watervogels op en bij de IJssel gemeld. Op het Centraal diergeneeskundig Instituut in Rotterdam worden on der leiding van bacterioloog dr. J. Haagsma met man en macht ver dachte kadavers onderzocht die door gemeenten worden ingestuurd. Veel ander werk op het CDI staat stil. Lang niet alle kadavers blijken inderdaad met de gevreesde bacte rie besmet te zijn. Anderzijds is het niet zeker of alle gemeenten ver dachte dode vogels wel naar Rot terdam sturen. Drente en Limburg zijn voor zover bekend vrij ran vergiftigingsgeval- len, en uit Brabant komen al enige tijd geen meldingen meer. Ook in het eerder ernstig getroffen Fries land ziet de situatie er nu gunstig uit. In Noord-Holland werd sedert 8 juli botulisme vastgesteld in Weesp (Vechtstree'k), Beverwijk. Naarden, Monndckendam (Gouwzee), Edam, Halfweg. Bussum. Haarlem. Zaan dam. Amsterdam. Alkemade en Alk maar. Zuid-Holland In Zuid-Holland werd de vergifti ging geconstateerd in Wateringen, VI aardingen, Hekendorp, Katwijk, Rotterdam, 's Gravenzande, Zwijn- drecht. Leiden, Wassenaar. Schie dam, Klaaswaal. Den Briel. Den Haag, Warmond. De' Lier, Alblasser- dam en Woerden. Dode vogels uit onder andere Rotterdam (Kralingse bos) en de Kagerplas bleken niet besmet tc zijn. Verder is botulisme vastgesteld in de provincies Utrecht (Loos^recht en Utrecht), Gelderland (Doetin- chem, Zutphen), Zeeland (Kloos- terzande, Krabbendijke, Verdronken land van Saaftinge) en Overijssel (Zwolle). Een onlangs onderzochte eend uit Friesland (Joure) bleek aan iets onschuldigere te zijn over leden. In het algemeen wordt in besmette gebieden uit voorzorg een zwemver- bod ingesteld. Het systematisch op ruimen van kadavers (rubberhand schoenen!) is verder ongeveer de enige zinvolle maatregel om de sterfte onder watervogels tot staan te brengen. Het warme weer van de laatste dagen speelt de vermenig vuldiging van de bacterie sterk in de kaart. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het wadlopen van Pieterburen naar Schierdmonnikoog kan wel eens een af lopende zaak zijn. Volgens de heer J. A. Dijkstra, bestuurslid van de Vereniging Milieubeheer Noord-Nederland (VMNN) en toekomstig coördinator milieudeskundigen van de stichting Friese milieuraad, is de loop van een vaargeul aan het wijzigen, en voor weinig ervaren wad lopers is dit niet zonder gevaar. Oorzaak is de afsluiting van de Lauwerszee in 1969. De vaargeul gaat een obstakel vormen, dat steeds moeilijker te 'nemen' zal zijn voor wadlopers. De wadlooproute naar Schiermon nikoog is de belangrijkste die het wadloopcentrum Pieterburen op het programma heeft staan. Volgens de directeur van het cen trum de heer Hylke Dijkstra, staat het nog allerminst vast dat de vaargeul het wadlopen naar Schiermonnikoog inderdaad hele maal onmogelijk zal maken. Di rect na de afsluiting bleek het inderdaad helemaal onmogelijk de geul over te steken. Dat was in 1969. Later kon het wel weer. Nu zijn er "echter weer moeilijkheden. Tien wadloopdagtochten zijn dit jaar voor de geul blijven steken: men moest terugkeren. De keren dat men er nog wel over kan, is het aantal wadlopers, dat kan oversteken, veel geringer dan vroeger. Toen konden er in een extreem geval wel eens vijfhon derd fegeüjk over de geul. nu kunnen er hooguit tweehonderd vijftig mee. De situatie is niet ongevaarlijk. 'We hebben veel last van zoge naamde nalopers', aldus wadloop- gids Hylke Dijkstra. 'Die weten vaak niet dat de geul er is en dat kan gevaar opleveren. We hebben in enkele gevellen al hulp moeten leveren aan zulke nalopers, die' zich niet officieel bij ons willen aansluiten maar toch het wad willen oversteken.' De kans dat de geul in de toe komst het wadlopen naar het waddeneiland geheel onmogelijk zal maken, schat hij op fifty-fifty. 'Vandaag zijn wij met honder- viji'tien militairen overgestoken én het water kwam tot navel hoogte. Soms komt het tot de lippen, maar ook tot de knieën. Het is maar net hoe het volgend jaar uitpakt.' Het wadloopcentrum-zelf, dat Jaarlijks een tienduizend wadlo pers begeleid, komt volgens hem zeker niet in gevaar. 'We hebben in totaal zes tochten. Weliswaar is Schiermonnikoog de belangrijkste, maar onze zwerftocht neemt ook in betekenis toe en verder hebben we nog tochten naar Ameland. Rottum, de Engelsmanplaat enz.' Een woordvoerder van Rijkswa terstaat zegt dat er weinig met zekerheid is te zeggen. Er hebben zich na de afsluiting van de Lau werszee inderdaad allerlei wijzi gingen voorgedaan in het geulen- gebied! Voorspellingen zijn echter niet met zekerheid te doeni Ei genlijk kun je van geen enkele waddenroute zeggen of die in de toekomst bruikbaar blijft.' Van een verslaggever GELEEN De driemans-fractie van de PvdA en PPR in de gemeenteraad van Geleen heeft b. en w. en de raad voorgesteld geen rookgerei meer te verstrekken tijdens recepties en of ficiële ontvangsten die het gemeen tebestuur van Geleen belegt. Ook stelt de fractie een wijziging voor van het reglement van orde. Raadsleden zouden de eerste ander half uur van openbare vergaderin gen niet meer mogen roken. De fractie doet haar voorstel in het ka der van het rapport van de gezond- wordt op maatregelen door de over heid, om het roken tegen te gaan. Uit een anderhalve eeuw oud graf in de Amsterdamse Zuiderkerk is dezer dagen een lijk gestolen. De onbekende daders hebben slechts het bovenste lichaam (het gr&f bevatte er méér) meege nomen. Over motieven van de daders tastte men gisteren volledig in het duister. Via de archieven zal men trachten na te gaan wiens lijk verdwenen is. De Zuiderkerk is niet meer als kerk in gebruik; het gebouw is eigendom van de gemeente. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De malaise in het kappersbedrijf begint zich langzamerhand ook te manifeste ren bij de stationskappers. Ook deze beroepscategorie begint lang zaam in aantal uit te sterven. Amsterdam, Nijmegen. Hilversum, Leiden en Bussum zijn zomaar een vijftal steden, waarin de sta tionskapper zijn zaak heeft geslo ten of dat in de komende weken gaat doen. Het meest opvallend is het ver dwijnen van de Amsterdamse sta- tionskapper Beekes, die op 27 sep tember zijn zaak sluit. Vanwege de minimale belangstelling in het kappersvak komt er geen vervan ger in zijn plaats. 'Vroeger kwa men de mensen om de drie we ken', zegt hij. 'Nu komen ze om de drie maanden. Daar kun je nu eenmaal niet van leven.' Eind 1974 bedroeg het werkloos heidscijfer in de kappersbranche 1755, terwijl dat in 1970 nog de helft was. De kappersbonden ijve ren de laatste tijd om de BTW in hun bedrijfstak afgeschaft te krij gen, wcllke maatregel volgens hen voldoende soelaas zal bieden om weer enige opleving in het vak te krijgen. Van een verslaggever DENEKAMP Een vos, die zater dag geschoten werd vlak bij de Duitse grens in Denekamp blijkt geleden te hebben aan hondsdol heid. Dat heeft het centraal dierge neeskundig instituut in Rotterdam vastgesteld. Volgens de veterinaire inspectie voor de volksgezondheid in Overijs sel zullen in de toeomst in het grensgebied nog wel meer honds dolle vossen worden aangetroffen. Vorige week was juist in een aantal gemeenten die aan Duitsland gren zen het aanlijngebod voor honden opgeheven, omdat zich in de voor gaande vier maanden geen gevallen van hondsdolheid hadden voorge daan. Het aanlijngebod zal echter niet overhaast opnieuw worden in gesteld: in dit gebied zijn zeer veel honden tegen de gevreesde ziekte ingeënt. (ADVERTENTIE) Tegen muggen en vliegen: Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum. de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. BUENOS AIRES (AP/AFP) De 67-jarige Britse zakenman Charles Agnew Lockwood is donderdag op 30 kilometer ten noordoosten van de Argentijnse hoofdstad ontvoerd, waarschijnlijk door guerilleros die zijn chauffeur en twee lijfwachten door schoten verwondden. Lock wood werd in een auto geduwd die meteen verdween, aldus meldde de politie. Op 6 juli 1973 was Lock wood ook ontvoerd qp naderhand vrijgelaten nadat er een zeer hoog losgeld was betaald, naar men zegt enige miljoenen dollars. De eerste ontvoering was het werk geweest van het linkse 'Revolutio naire Volksleger' (ERP). Toen Lockwood de eerste maal was vrijgekomen zéi hij: Ze hebben me verteld dat ze nooit tweemaal de zelfde citroen uitknijpen'. In de Argentijnse stad Cordoba zijn woensdag twee politieagenten om gekomen toen zij probeerden een door Monteneros -(linkse Peronis ten) geplaatste bom onschadelijk te maken Monteneros hebben woens dag in die stad verscheidene andere aanslagen gepleegd en auto's en winkels in brand gestoken. Sinds het begin van dit jaar zijn in Argentinië al 320 mensen aan ge welddaden ten offer gevallen. NEWy DELHI (UPI) De Ameri kaanse televisiesatelliet ATS-6 wordt vandaag officieel in gebruik genomen door de regering van In dia voor een omvangrijk voorlich- tings- en onderwijsproject. Televi sieprogramma's die worden uitge zonden door grondstations in Delhi in Ahmedabad zullen via de 'stil- hangende* stelliet rechtstreeks wor den ontvangen in 2400 dorpen in zes Indiase deelstaten. De ATS-6 heeft eerder boven Ame rika zelf gehangen, om op soortge lijke wijze contact mogelijk te ma ken met dorpen in de Rocky Moun tains en in Alaska. Het is de eerste communicatiesatelliet met een zo groot vermogen dat tv-signalen met een eenvoudige schotelantenne van luttele meters zijn op te van gen en op een aangepast televisie toestel kunnen worden bekeken. In elk deelnemend dorp in India staat zo'n ontvanger. De programma's die gericht zijn op gezo ndheldszor gla i id bo u wvoorlich - ting, onderwijs en 'bevordering van het nationale bewustzijn', worden in de dorpen door voorlichters be geleid. Voor een land van de om vang van India zou een televisie netwerk dat met straalzenders op de grond werk, onbetaalbaar zijn. De televisiesatelliet, die één jaar aan India is hitgeleend, wordt van daag in gebruik genomen met een toespraak van premier Indira Ghandi. Van een onzer verslaggevers VELP Over tweehonderd jaar kan de eerste vrouwelijke wereldkampioen scha ken worden verwacht, maar de eerste vrouwelijke kampioen schaken in Neder land kan er over vijftig jaar al zijn. Tot deze berekening is dr- Max Euwe gekomen op basis van de cijfers over de belangstelling voor het schaken zowel in de wereld als in Nederland, die hem ter beschikking staan. RITA 'Mag ik uw zakdoek even le nen? Een hond ging er met mijn poetsdoek vandoor.' Euwe vertelde dat gisteren in het sportcentrum De Dumpel te Velp, waar hij in zijn kwaliteit van president van de Wereldschaakbond het 'meest ontspannende schaaktoernooi van Neder land' opende. Aan dit toer nooi. dat tot en met 9 au gustus duurt, nemen niet al leen honderdnegentig ge harnaste schakers, onder wie 'n aantal topspelers deel, maar ook tweehonderdvijftig 'recreatie-schakers', van wie velen hun hele gezin hebben meegebracht en er tevens een vakantie aan de zuide lijke Veluwezoom van maken. Euwe ging uit van zesmil joen schakers in de wereld, onder wie driehonderddui zend vrouwelijke. De schaaksters zijn op het ogenblik in opmars: zij groeien in tal en kracht. Op grond van deze factoren kan de wereldkampioen schaken over twee eeuwen een vrouw zijn. In Nederland ligt de situatie nog wat gunstiger. Hier zijn tweeëntwintigdui zend georganiseerde scha kers. Onder hen zijn vier honderd dames. Qns land kan daarom reeds in het jaar 2025 een vrouwelijke kampioen hebben. Het 'meest ontspannende schaaktoernooi van Neder land' wordt' ook wel het Reinbouw-schaak toernooi genoemd, naar een Dierens bedrijf dat het 'sponsort'. Het wordt nu voor de zesde maal gehouden, en met een record-aantal deelnemers: bijna vierhonderdvijftig. Aan het gisteren begonnen kampioenschap van Neder land, het zuiver sportieve gedeelte van het toernooi. Dr. Max Euwe nemen ook buitenlanders deel: wat Duitsers en Bel gen. een Roemeen en een Joegoslaaf. De man, die zijn titel moet verdelgen is Fred van der Vliet. Andere be kende schakers zijn Rob Hartogh (internationaal meester) en Roy Dieks (na tionaal jeugdkampioen). Zwitsers systeem Er wordt gespeeld volgens het Zwitserse systeem, dat wil zeggen dat na iedere rondes een nieuwe inde rondes een nieuwe inde ling wordt gemaakt op grond van de uitslag van de vorige ronde. Maandag be gonnen de bondswedstrijden van de KNSB met deelne mers van elf tot vijfentach tig. In dit geval ls het systeem gesloten. Er zijn tien-, acht- en zeskampen. Daar komen dan enige win naars uit. Er is een afzon derlijke afdeling damesscb£- ken. waarmee gepreludeerd wordt op de in oktober te houden wedstrijden om het Nederlandse kampioenschap. Het recreatie-schakenis een bijzonder attractief onder deel van het toernooi. Daar aan doen mensen mee. die schaken voor hun genoegen. Waarmee "niet gezegd wil zijn dat top-schakers het voor hun verdriet doen. Evenmin als. omgekeerd, ge steld kan worden dat de plezier-schakers deze denk sport niet met grote passie zouden kunnen beoefenen. Vaak kan men hen 's a- vonds (want velen verblij ven met hun vrouw en kin deren op de nabij gelegen camping De Beemd) nog voor hun tentje aan het schaakbord aantreffen, proberend uit hun positie te komen, waarover ze overdag hun nek gebroken hebben. Belangstellend publiek kan in De Dumpel op drie de monstratieborden de beste partijen mee-volgen. WASHINGTON (DPA) Geestes ziekten kunnen volgens het 'Natio nal institute for mental health' als het dringendste gezondheidspro bleem worden beschouwd in de Verenigde Staten. Minstens tien procent van de Amerikaanse bevol king lijdt eraan. Tot deze conclusie ls het Instituut gekomen na een studie van twee jaar die gebaseerd is op onderzoe kingen en enquêtes tussen 1948 en 1973. Volgens een donderdag gepu bliceerd verslag van het departe ment van gezondheid lijden op het ogenblik circa 20 miljoen AmerLka- nen aan een of andere geestesziek te. maar slechts een zevende deel van hen wordt daarvoor regelmatig behandeld. De statistieken wijzen uit dat er ln de VS op de 100.000 burgers jaar lijks 1240 ln een .psychiatrische In richting worden opgenomen of on der behandeling van een zenuwarts komen. De voornaamste storingen zijn schizofrenie.' depressieve sto ringen en misbruik van rtemming- veranderertde middelen. (ADVERTENTIE) bril; icJers ooirmtrk'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3