Broeder Harry: beeldhouwer voor medemens Tamme Trouw in uw vakantiebrievenbus Koop nooit zomaar vliegticket - vraag eerst ITé-prijzen Varen naar Spanje: nu ook retourtjes Bezwaar tegen nieuw stadshart Zoetermeer Gelderse nota opkomst over veiligheid wegen Zestien maanden geëist voor fraude met giro's en verduisteren auto's 70.000 Nederlanders dit jaar per trein naar Frankrijk Wandeltochten over Veluwe Met ganzebord Overijssel verkennen Man in arrest verdacht van brandkastkraken NABEZ0RGING VAN DE KRANT Gelderland steunt 'gesproken krant' Subsidiëring van mime-projecten TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND Hll Wie niet voor een pakket-vakantiereis-met-een-groep voelt en er alleen vliegend op uit wil, doet er goed aan bij het reisbureau eerst te informeren naar eventuele voordeelprijzen. In ieder ge val is het nooit raadzaam zomaar een vliegticket Nice, Kopen hagen of welke andere bestemming binnen Europa dan ook te kopen, want dan doet men zichzelf tekort. Lissone Lindeman/Ruys rekent in haar reisvoorlichtingsperiodiek 'Mededelingen', voor, dat bespa ringen van tien tot veertig pro cent kunnen worden bereikt door gebruik te maken van de zoge naamde Ité (inclusive tour)-tarie ven. Dat zijn arrangementen, waarbij behalve de vliegreis ook het logies ter plaatse wordt gere geld. Aan toepassing van deze tarieven zijn echter wel voorwaarden ver bonden, die afhankelijk zijn van de bestemming, de periode waarin wórdt gereisd en de lengte van de reis. In sommige gevallen is men bijvoorbeeld verplicht meer dan een bepaald aantal dagen weg te DE Franse Toeristen Service (FTS), die pakket-treinreizen naar Frankrijk organiseert in sa menwerking met NS, heeft deze maand twee nieuwe hotels in Pa rijs geopend en wel in de catego rie één en twee sterren. Met deze hotels (Brochant la Tour en Berr thier la Tour op 1500 meter van Place Clichy) is het beddenbe stand van de organisatie met 1300 uitgebreid. FTS besloot hiertoe met het oog op de toeneming van het aantal vakantie-reizen per trein naar Frankrijk. Tot nu toe werden al achttien procent meer boekingen genoteerd dan vorig jaar om deze tijd. Uit Nederland verwacht men dit jaar zeventigduizend trein-toeris ten te ontvangen. blijven. Maar vrijwel altijd sprin gen de voordelen er duidelijk uit. Bij de door Lissone gemaakte ver gelijking is ervan uitgegaan, dat men één nacht in een goed hotel verblijft. In het ene geval rekent men de normale prijs (dus vlieg ticket en op eigen houtje geregel de overnachting) in het andere het gecombineerde tarief bij van tevoren gedane reservering. Het grootste voordeel biedt zo'n ITé-tarief dan voor Athene: nor maal 1546 gulden, Ité 960 gulden (een verschil van 38 procent). Andere bestemmingen, die er uit springen zijn Rome (26 procent), Boedapest (25 procent) en Barce lona en Milaan (beide 22 pro cent). Nóg een tip uit Mededelingen": als u nu toch op zakenreis gaat (binnen Europa en niet langer dan vijf dagen), neem dan uw vrouw eens mee. Zij betaalt dan maar vijftig procent van de nor male ticket-prijs. door Dick Ringlever Om sportief te wandelen hoef je niet persé naar Nijmegen, zegt de streek-VW-zuidwest Veluwe. De VW's van Bennekom, Ede en Ot- terlo organiseren ook wandeltoch ten, zij het niet in groepsverband. Iedereen die de benen wil strek ken, kan dat en op de dag, dat hij dat wenst. De tochten variëren van 8 tot 24 kilometer per route, een keuzemo gelijkheid, die in de twee gulden kostende map (met beschrijving van route en bezienswaardigheden onderweg) uiteen wordt gezet. De map kan bij genoemde VW's worden gekocht. Wie de route uit loopt en enkele vragen Juist heeft beantwoord, krijgt na afloop een aandenken. De Spaanse rederij Aznar Line, die deze zomer is begonnen met lijndiensten Amsterdam-Santander (noord-Spanje) peef*- met ingang van 1 augustus twintig procent reductie aan passagiers, die ook de terugreis van Spanje naar Nederland per schip maken. Tot nu toe werd daarvoor de normale enkele reis-prijs berekend. Dit betekent, dat (tot 12 septem ber) de terugreis voor pass* s 204 tot 480 gulden kost in i s van 255 tot 600 gulden (al ^...ar gelang de accommodatie). Tot 2 oktober organiseert de rede rij ook mini-cruises: een heen- en-weer-reis Amsterdam - Santan der - Amsterdam van vier dagen en een rondreis van Amsterdam naar Santander via Southampton (een week). Het eerste arrange ment kost 275 tot 756 gulden, het tweede 507 tot 1375 gulden (ex clusief maaltijden). Inlichtingen: Verenigd Carga doors Kantoor, Amsterdam. De streek-VVV Overijsselse Heu velrug en Salland in Raalte heelt een toeristisch ganzenbordspel uitgegeven, waarin alle toeristi sche trekpleisters van de streek zijn opgenomen. De VVV raadt aan het spel voordat men vakan tie gaat vieren eerst thuis te spe len om op die manier alvast wat topografische kennis op te doen. 'De confrontatie met de werke lijkheid daarna is dan des te ver rassender', schrijft de VVV. Bij voorbeeld met het ravijn in Nij- verdal, de pomp in Heino of de dijkhuisjes in Welsum, die met afbraak bedreigd worden. Aan de kaart, die 1,50 gulden kost en verkrijgbaar is bij de streek-VVV in Raalte (tel. 05720-2343) zijn bonnen gehecht, die korting ge ven op entree van toeristische at tracties en bij sommige horecabe drijven. ARNHEM Gedeputeerde staten van Gelderland streven naar een beleid dat als een van de voornaamste doelstellingen heeft verhoging van de veiligheid op de wegen. Daartoe zullen zij dezer dagen aan provinciale staten een 'nota meerjarenprogramma in vesteringen secundaire wegen' aanbieden. Dlt| blijkt uit het antwoord van gedeputeerden op vragen inzake het wegenbouwbeleid. Statenleden vroegen ondermeer of dit beleid er niet op gericht zou moeten zijn, dat het doorgaand autoverkeer zo snel mogelijk naar autosnelwegen wordt geleid en dat in het secun daire wegennet zodanige drempels worden gelegd, dat het verkeer af ziet van sluipwegen. Ook werd ge vraagd of de totale kosten van ver pleging en revalidatie zouden kun nen worden aangegeven en of deze te verwerken zijn ln een kosten- baten-analyse wat betreft bijvoor beeld de beveiliging met verkeers lichten van kruispunten. Het provinciaal bestuur deelt de statenleden mee dat de totale kos ten van verpleging en revalidatie bij ongevallen met zwaar lichame lijk letsel moeilijk zijn aan te ge ven, omdat die per geval sterk uit een kunnen lopen. Gedeputeerden zeggen oerigens ook niet in te zien hoe een op dde grondslag op te stellen kosten-baten-analyse zou kunnen functioneren in het beleid. Zij delen niet de mening van de statenleden dat een beveiliging van secundaire en tertiaire wegen ina dequaat is. Wel kan gesteld dat een autosnel- Weg relatief ongeveer tweemal zo veilig is als een enkelbaansweg met gelijkvloerse aansluitingen en krui singen. Op de autosnelweg is de gemiddelde ongevallenfrequentie 0.7 ongevallen per miljoen voer tuig-kilometers. Op de enkelbaans- wegen zonder voorzieningen voor langzaam verkeer is de ongevallen frequentie ln een aantal gevallen tussen 2,5 en drie ongevallen per miljoen voertuig-kilometers. DEN HAAG In Den Haag is de 31-jarige Haagse elektricien B. A. E aangehouden Hij wordt gezocht door de Bussumse politie, die hem be schouwt als de hoofdverdachte ln een serie brandkastkraken. Hij zou deel uitmaken van een ben de. die gebruik maakte van de dien sten van een werkneemster van een beveiligingsbureau De man is sinds de affaire aan het licht kwam on der meer in Spanje geweest. Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk. maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR- BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519. b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070- 469445. 1 Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Broeder Harry met zijn dame. een van de stukken van het open luchtschaakspel, dat hij maakte voor een bejaardencentrum in Rotterdam. door Jac. Lelsz DOETINCHEM De Benedictijn Frangois Boelaars (broeder Har ry) is beeldhouwer ter meerdere glorie Gods, ten pleziere van de medemens en ook ten gunste van de huishoudpot van zijn Orde. Hij is dezer dagen vijfenzestig jaar geworden en in verband daarmee is er, helaas maar een week lang, tot en met zondag 3 augustus, een ten toonstelling van zijn werk op de havezathe Hagen dan wel Museum De Kelder aan de rand van Doetin- chem, een luisterrijk plekje dat men uiteindelijk slechts kan berei ken door om in stijl te blijven als ware het een penitentie een hindernisbaan van een kleine kilo meter met vele diepe kuilen te nemen. Misschien komt men aan die tentoonstelling niet meer toe, maar wie om welke reden dan ook belangstelling heeft voor het werk van broeder Harry kan hem vinden in de Sint Willibrordus Abdij op het landgoed De Slangenburg te Doetinchem, maar in elk geval vijf keer per dag niet want dan hebben de monniken hun koordiensten. Openbaring Handicap ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland willen de gesproken krant voor blinden gaan subsidiëren. De krant, die om de veertien dagen verschijnt, blijkt in een grote be hoefte te voorzien. Een deel van de krant bevat algemeen nieuws, een ander deel berichten uit de ver schillende kwartieren van Gelder land. Er wordt vooral ook aandacht geschonken aan onderwerpen die voor blinden interessant zijn. Broeder Harry is kort van stuk, hoewel zijn pij hem forser doet lijken dan hij is. Als kind had hi; een handicap op het gebied van het gehoor. Die is later overwonnen, maar de zichtbare tekenen ervan zijn er nog. Uit overtuiging werd hij Benedictijn, zijn handicap was mee-bepalend voor zijn verdere le ven. Kunstacademie van de r.k.- Leergangen in Tilburg, tekenlessen bij de schilder Albert Verschuuren, onderricht in beeldhouwen door pater Van der Mey OSB. In de veertiger jaren ging hij naar de Sint Willibrordus Abdij te Doetin chem. Wat doet een monnik daar? Deelnemen aan de koordiensten, zingen, bidden en.werken. Broe der Harry heeft het toezicht op de timmerwinkel. Verder is hij een produktief beeldhouwer. Hij woe kert met zijn talent, maar maakt geen stuk zonder opdracht. De ba ten vloeien in de huishoudpot van de abdij, het is zijn bijdrage aan de communiteit. Christus-kopje Op elfjarige leeftijd boetseerde Frangois Boelaars al een Christus- kopje van klei. Aanvankelijk maakt hij in engere zin alleen religieus werk. de vormgeving was hoogst conventioneel, eigenlijk teruggaand to de middeleeuwen. Madonna kopjes, heiligenbeelden en kerststalletjes, om het simpel te zeggen. Voor dat laatste is duidelijk een hernieuwde belangstelling waar te nemen, vooral bij jonge mensen. Vóór 25 december moet broeder Harry er nog tien afleveren. Wat de jeugd thans prefereert, dat is een rut brok hout uit het bos (men zou het een 'objet trouvé' kunnen noemen), en daaruit dan de heilige familie gesneden, eventueel een andere voorstelling. Een vriend van hem. Louis Tieesen, moedigde hem aan tot het meer eigentijdse por tret. en daaraan heeft broeder Harry zich sindsdien met hart en ziel gewijd. De eerste kop, die uit zijn handen kwam, was Teilhard de Chardln, die hij 'De schouwer' noemde. Een gro te reeks volgde: Paus Joannes, ko ningin Juliana, een directeur, een dichteres, een jongen, een studente enz. Toen de studente haar conter- I I Broeder Harry streeft niet naar een portret, waarin zijn interpreatie op de ander domineert. Zijn werk is dienend, menselijk; het ontstaat vanuit een persoonlijke benadering, maar waarin het zoeken naar het wezenlijke voelbaar wordt. 'De kun stenaar werkt mee aan de epipha- nie. aan de openbaring van het gelaat', zegt hij. Ieder gezicht is een spoor van God. In de ander gaat Hij aan ons voorbij'. Over zijn omgang met het materiaal heeft hij verklaard: 'Ik haal er slechts af wat er teveel aan is'. Hij werkt alleen in opdracht, als gezegd. Dat heeft te maken met zijn monnik-zijn. Het heeft toch ooi: nog wel een andere reden. Belangrijk vindt hij te weten waar het werk naar toe gaat. Dat is parochies, gemeentehuizen, particu lieren, ziekenhuizen etc. Beelden groepen, zijn voornamelijk vervaar digd van hout, dat nauwelijks meer geheimen voor hem heeft. Portret ter worden ln brons gegoten. Aan een stil binnenplein van de abdij heeft hij zijn werkplaats en hij werkt er hard, als hij niet in gebed is. Daar maakte hij recentelijk iets heel anders ook een aantal moderne draadplastieken. Een openluchtschaakspel voor een be jaardencentrum in Rotterdam. Tot het schaakspel behoort uiteraard een dame. De Benedictijn: 'Het is de enige dame, die ik mag scha ken'. DEN HAAG Groepen die zich beroepshalve met mime-kunst be zighouden en die niet reeds vla de Vereniging van Gezelschappen op Mimegebied worden gesubsidiëerd, kunnen voor projecten op het ge bied van de mime een subsidie bij CRM aanvragen. Voor het speelsei zoen 1975-76 heeft dit ministerie in beginsel een bedrag van 200.000 gulden voor dit doel beschikbaar gesteld. Doel is het tijdelijk mogelijk ma ken van projecten op het gebied van de mime, waardoor aan de mime wellicht nieuwe impulsen kunnen worden gegeven. De in te dienen subsidie-aanvraggen moeten vergezeld gaan van een duidelijke omschrijving van de bedoeling en de opzet van het project, alsmede van een globale raming van kosten en baten. Voorts moet men erbij vermelden waar aanvullende subsi dies zijn aangevraagd, en mogelijk kunnen worden verworven. Voor de beoordeling van de aanvra gen zal de minister van CRM ad vies vragen van de Raad voor de KunSt. Alle subsidieverzoeken die nen voor 1 september 1975 in bezit te zijn van de afdeling Toneel en Letteren van het ministerie, Sir Winston Churchilllaan 362 te Rijs wijk, waar ook verdere informatie, aanvraagformulieren en begrotings- modellen verkrijgbaar zijn. ZOETERMEER De winkeliers van de Zoetermeerse Dorpsstraat en omgeving hebben een bezwaarschrift ingediend tegen het glo bale bestemmingsplan voor het nieuwe Zoetermeerse stadscentrum. De bezwaren richten zich vooral tegen het grote aantal vierkante meters dat in het nieuwe centrum voor winkels is gereserveerd. De winkels van de Dorpsstraat en omgeving hebben tot op heden al tijd een centrumfunctie voor geheel Zoetermeer gehad. Een functie die zo vrezen de winkeliers door de winkels uit het nieuwe stadscen trum zal worden overgenomen. De Dorpsstraat zou een winkel-functie moeten krijgen voor de bewoners van het oude dorp, een wijk-functie dus, terwijl nu een groot deel van de bestaande winkels juist een functie voor de gehele stad heeft. In een bezwaarschrift, dat is onder tekend door de in de Dorpcentrum Zoetermeer BV verenigde winke liers en de Samizo (Samenwerken de Middenstanders Zoetermeer), doen de winkeliers de in de toe komst te verwachten wanverhou ding uit de doeken. Momenteel kent het oude dorpscentrum ruim 20.000 vierkante meter winkelop pervlak. Van deze 20.000 zijn er 13.000 die volgens de bovengenoem de organisaties een centrumfunctie hebben. In het globale bestemmingsplan dat de afgelopen maand ter visie heeft gelegen is in het nieuwe stadscentrum 38.000 vierkante me ter winkelruimte gereserveerd. Ruim 25.000 daarvan vindt men terug in gewone winkels en 13.000 in warenhuizen. De winkeliers van de Dorpsstraat vinden nu dat de 13.000 vierkante meters met een centrumfunctie in hun straat in mindering dient te worden ge bracht op het totaal van het nieu we stadscentrum, dat dan 25.000 vierkante meter winkeloppervlak zou gaan tellen. Gebeurt dat niet dan ontstaan voor de winkeliers van de Dorpsstraat grote proble men, vooral omdat grote winkels met een centrumfunctie ineens een wijktaak zouden krijgen. Dat zou een flinke kapitaalsvernietiging tot gevolg hebben. Volgens de winkeliers is er maar één oplossing, die al deze proble men uit de wereld helpt. De boven genoemde vermindering en een in tegratie van het winkelgedeelte van het nieuwe centrum met dat van het bestaande winkelgebied. Mo menteel is het nieuw te bouwen winkelcentrum op zeker 700 meter van de Dorpsstraat gesitueerd, ten noorden van de in aanleg zijnde openbaar vervoerslijn. Eventueel zouden de winkeliers een 'omklap ping' van het winkelgebied naar ten zuiden van deze spoorlijn ac cepteren, maar zelfs dan zal het oude winkelcentrum ernstig worden benadeeld. De winkeliers hopen met hun bezwaarschrift de gemeen teraad die uiteindelijk het be stemmingsplan moet goedkeuren duidelijk te hebben gemaakt, dat de plannen hun goedkeuring niet kunnen dragen. Zij zijn eventueel bereid om de bezwaren-procedure tot bij de Kroon door te voeren. De drie landelijke middenstandsorga nisaties hebben van hun steun aan het bezwaarschrift van de winke liers in een brief aan het gemeen tebestuur laten blijken. feitsel zag, reageerde ze in een flits van zelfherkenning: 'Het is of ik in een spiegel kijk'. Van eer verslaggever AMSTERDAM De officier van justitie bij r?e rechtbank in Am sterdam, mr. L. van den Berge, heeft tegen de 24-jarige barkeeper W. de J. uit Breda wegens fraude met girokaarten en het verduis teren van gehuurde auto's zestien maanden met aftrek geëist. bij zijn oud-collega, die de bar keeper niet kende, aan en vertelde dat hij van de postale recherche was en een onderzoek deed naar de vervalsingen van de girokaarten van de familie De B. Hij was zo overtuigend, dat De B. hem een aantal girokaarten en twee kaschè- ques meegaf. Het eind van het lied je was, aldus de officier, dat de familie De B. totaal in de puree raakte. De barkeeper had 27 december vo rig jaar, toen hij in een suikerfa briek in Breda werkte, van zijn college De B. diens portefeuille met een giropas met girokaarten en een rijbewijs gestolen. Van die legiti- matiedocumenten maakte hij ge bruik om girokaarten op postkanto ren te verzilveren. Toen de kaarten van college D" B. op waren, ging de barkeeper naar Amsterdam en brak in de Bijlmer meer een aantal postbussen open om aan nieuw materiaal te komen. Ondertussen huurde hij in tal van plaatsen auto's, die hij soms onbe heerd achterliet als de benzine op was. Ook verkocht hij gehuurde auto's. In januari van dit jaar klopte hij Mr. Van den Berge zei ook. dat de ten laste gelegde feiten 'slechts een zwakke afspiegeling vormen van alle door d<> barkeeper begane malversaties. De president vulde hem aan: 'Je zou er een boekdeel mee kunnen vullen.' DEN HAAG De tarieven van het gemeentelijk ziekenhuis Leyenburg worden op 1 augustus opnieuw ver hoogd. Verpleging derde klasse 'all- in' gaat 279,70 per dag kosten, een verhoging met 24,75. Uit het strafregister van de bar keeper bleek, dat hij sinds eind 1971 vijf maal voor soortgelijke fei ten was veroordeeld. Vandaar dat mr. Van den Berge nu zestien maanden eiste. 'Misschien vallen hem dan de schellen eindelijk eens van de ogen.' Uitspraak 8 augustus. Als u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wy helaas geen vakantie-adressen aannemen). WU moeten n er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz.) over het algemeen zeer veel te wensen over laat. Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! Naam abonnee r Voorletter* r- Adreahulanr. Woonplaat* Wij rijn op ons vakantie-adres op(datum) vertrekken van ons vakantie-adres op(datum) Ons vakantie-adres Is: camping, pension. Hotel land plaats postdistrict Voor toezending zijn de portokosten: naar het buitenland 6,— per week er voor luchtpostver/ending in Europa 8,— per week. Ter voldoening van deze kosten ontvangt u een acceptgirokaart. Wilt u uitsluitend deze kaart gebruiken?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11