Carvalho dreigt: concentratiekamp Treinrit tien pet duurder Jacht V iet Nieuwe Haagse Courant emmetNieuwe Leidse Courant Sanering vleessector kost 700 plaatsen fogezegd Lid van driemanschap uit Cuba terug !n deze krant o Tto Rouwdag in Suriname? - pag. 3 Vakantie nog regelen? Duivenrel Twee ton cake Stier maakt amok erk afgebrand Ziekenhuistarieven ien procent hoger 'Onderonsjes' van gewicht Opbrengst: 46 miljoen gulden Twee Nederlanders omgekomen bij val van Zwitserse berg Nationaal inkomen zakte vorig jaar bijna een procent Van der Stoel zou bemiddelen in kwestie-Cyprus Sigaren duurder op 15 september Commissie ter begeleiding ingesteld Abonneer eens iemand. Op naam. Welkomstvoordeel. Trouw 33e JAARGANG NO 9586 - DONDERDAG 31 JULI 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. jTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van een verslaggever BARNEVELD Duivenlief- hebbers hebben gisteren op de Barneveldse markt honder den duiven de vrijheid terug gegeven toen zij bij handela ren geringde duiven ontdekten die volgens hen tijdens vluch ten zijn gevangen. Terugkopen bleek moeilijk. Daarom sleep- de liefhebbers enkele kratten naar buiten en lieten de duiven los. De Barneveldse politie kon daarna een vecht partij nog net voorkomen. LILLE HAMMER (UPI) Ko ning Olaf van Noorwegen heeft woensdag de veertiende we reldjamboree van padvinders in het Noorse Lillehammer ge opend. Ongeveer 15.000 pad vinders uit vijf werelddelen wonen de jamboree bij. Oud padvinder president Ford stuurde een boodschap ter ge legenheid van de opening, waarin hij zei dat dergelijke bijeenkomsten een beter be grip en een grotere wederzijd se waardering voor cultuur en gebruiken onder de jeugd ver breiden. Een aardige verras sing voor de padvinders was dat de 12-jarige prins Sidi Mo hammed van Marokko twee ton cake mee had genomen naar de bijeenkomst. Van een verslaggever DEN BOSCH Een woedende stier heeft gisteren op de Bos sche veemarkt zeven auto's ernstig beschadigd en een ijs cowagen vernield. Het beest, dat uit een groep vee was losgebroken, viel ook nog een vrouw en haar zoontje aan. Zij moesten door omstanders worden bevrijd en liepen lichte verwondingen op. De stier kon worden gegrepen en is< veilig opgeborgen. Eerder op de och tend had een hoofdagent van politie met een goed gericht schot een koe geveld, die (eveneens woedend) een brug was opgerend. fIJKERK In het Gelderse Nij- erk is gisteravond de historische ereformeerde Kruiskerk afgebrand, e brandweer vermoedt dat het uur is ontstaan tijdens restaura ewerkzaamheden. Gistermiddag as men bezig met teer op het dak an de kerk. Alleen de muren van kerk staan nu nog overeind. Zonnig en warm Zonnig en warm weer met een kleine kans op een lokale on weersbui. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maximum-temperaturen circa 28 graden Celsius, maar aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend droog en zonnig maar minder warm. Morgen zon op: 05.00 onder: 20.31 maan op: 23.53 onder: 15.06 Krachtig met zijn arm gebarend spreekt de Sowjetrussiche partijleider Breznjew met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Kissinger (links). Rechts de Amerikaanse president Ford en Kissingers Sowjetrussische collega Gromiko. Hetviertal sprak tijdens één van de vele 'onderonsjes' rond de veiligheidsconferentie in Helsinki. (Zie pagina 7.) Van een verslaggever UTRECHT De treinkaartjes worden met ingang van 1 septem ber gemiddeld tien procent duurder. De prijzen van de eerste klas zullen sterker worden verhoogd dan die van de tweede klas. Van een verslaggever )it kan een drama worden voor owel Turkije als de Verenigde taten. Het is in meer dan één azicht een Grieks drama.' James Schlesinger De tariefsverhoging is volgens de spoorwegen noodzakelijk om de op brengsten uit het reizigersvervoer aan te passen aan de stijging van de kosten. De NS hopen dat de opbrengst door de prijsverhoging met ongeveer 46 miljoen gulden zal stijgen. Buiten de tariefsverhoging vaUen de reizen op de korte afstanden (tot en met tien kilometer) voor de tweede klas. Ook de reductie-abon- menten 60-plus tdames) en 65- plus, alsmede het gezinsabonne ment zullen niet worden verhoogd. Het algemeen maand-abonnement voor de tweede klas komt op ƒ200,- voor de eerste klas wordt dat ongeveer 300,-. Voor een doelmatige en eenvoudi ger afwikkeling van de verkoop zijn de prijzen voor afstanden boven 28 km op 25 cent) of veelvouden daarvan afgerond. Tot nu toe was dat een dubbeltje. Enkele voorbeelden van retours en enkele reizen in de tweede klas na 1 septemberUtrecht-Amsterdam enkele reis 5 (was ƒ4,60), retour 8 (was ƒ7,20). Reizigers op het traject Amsterdam-Maastricht zul len voortaan voor hun enkele reis ƒ20,50 moeten neertellen (was ƒ18,40). Het retourtje gaat 27 kosten. Dat is drie gulden duurder dan de huidige prijs. Tot nu toe was een retour tweede klas nooit duurder dan 24 (prijsplafond). Het prijsplafond voor de eerste klas U hebt tien procent verho ging, weet u dat? Van onze economische redactie DEN HAAG Het nationaal inko men is vorig jaar per hoofd van de bevolking met bijna één procent gedaald. Dat heeft het Centraal Bu reau voor de statistiek uitgerekend, dat hierbij uitging van vaste prij zen om de ontwikkeling beter te kunnen aantonen. In geld uitge drukt (geen vaste prijzen) daalden onze gezamenlijke verdiensten van ƒ119.1 miljard tot ƒ118.9 miljard. Het nationaal produkt (dat wat we samen produceerden en aan betaal de diensten verrichten) steeg met 4 miljard tot 123,44 miljard. Dat het nationaal inkomen toch terug liep komt doordat de goederen die Nederland invoerde, meer in prijs stegen dan de goederen die uitge voerd werden. Het CBS heeft verder berekend dat de uurlonen in het particulier be drijf van eind december tot eind juni mot 7.75 piocent zijn gestegen. De loonstijging ten opzichte van eind juni 1974 bedroeg 14 procent. Berekend per week of per maand viel de loonstijging kleiner uit. nl fi procent tussen eind december en eind juni en 11 pet. vergeleken met een jaar geleden. is nu bij ƒ40,50 komen te liggen. Dat was eerst 36. Sinds 1 september 1973 zijn de treinkaartjes steeds per 1 septem ber duurder geworden. De laatste tariefsverhoging (september 1974) bedroeg gemiddeld 8.5 procent. Eer der was als rekenvoorbeeld 12.5 procent per 1 mei vorig jaar ge noemd. Dit leidde echter, ook bin nen de Tweede Kamer, tot veel verzet. Van een verslaggever HELSINKI Er bestaat een moge lijkheid dat de minister Van der Stoel van buitenlandse zaken gaat bemiddelen in het conflict tussen Griekenland en Turkije over Cyprus. De minister die uitstekende contacten heeft in Griekenland en ook een goede naam in Turkije, heeft de afgelopen dagen tijdens zijn vakantie in Griekenland nog besprekingen gevoerd met zijn Griekse cohega Dlmitrios Bitsios en zal vandaag in Helsinki de Turkse minister van buitenlandse zaken Caglayangii ontmoeten. Geruchten van Turkse zijde dat mi nister Van der Stoel als EG-bemid- delaar zou optreden werden door hem categorisch ontkend. In de wandelgangen wordt het echter niet uitgesloten geacht dat minister Van der Stoel met stilzwijgende toestemming van een aantal EG- collega's gaat proberen mee te hel pen aan de oplossing van het con flict. SION De 24-jarige P. T. Elfferich, zoon van het Eerste Kamerlid voor ue ARP, P. C. Elfferich, is dinsdag, SORFeS samen met een student uit Gronin gen, de 22-jarige Peter Tjasse, om gekomen bij de beklimming van de Zinal Rothorn in Zwitserland. De beide studenten vielen 250 meter naar beneden. Hun lijken zijn over gebracht naar Zermatt waar zij wer den geïdentificeerd. LISSABON (Reuter/UPI) General Otelo Saraiva de Car valho, commandant van het continentaal veiligheidscom mando (COPCON) en lid van driemanschap dat door de as semblee van de Portugese Bewe ging van de Strijdkrachten is ingesteld als hoogste gezagsor gaan, heeft gedreigd met massa arrestaties ter oplossing van de huidige politieke crisis. Bij zijn aankomst uit Cuba. dat hij aan Portugal ten voorbeeld stelde, herinnerde Carvalho aan een eer dere, fel aangevallen verklaring, waarin hij had betreurd dat de strijdkrachten niet meteen honderd duizenden contrarevolutionairen tegen de muur hadden gezet of gevangen hadden gezet in de arena van Lissabon. 'Ik ontving daama vele brieven waarin ik een bandiet en een moordenaar werd genoemd. In werkelijkheid had ik toen alleen gezegd dat ik hoopte dat ik hen daar zou moeten neerzetten', (in de arena - red). Maar ik ben ervan overtuigd dat we hen daar binnen kort wél moeten neerzetten. Zo ontwikkelen de zaken zich en he laas wordt het onmogelijk om een socialistische revolutie met uitslui tend vreedzame middelen door te voeren'. Op een andere vraag zei Carvalho'Ik hou er niet van te dreigen, maar de strijdkrachten zijn klaar om de harde weg van de respressie (onderdrukking - red), in te slaan die we tot nu toe hebben gemeden'. Generaal Carvalho, na z(jn terugkeer uit Cuba op het vliegveld Portela, waar hij opnieuw een geruchtmakende verklaring in petto had. Deze keer als lid van 's lands hoogste college: het drie manschap met Costa Gomes en Gongalves. Generaal Carvalho beschreef de so cialisten als de grootste vijanden vanilinks en beschuldigde hen er van 'alle rechtse en reactionaire krachten te verzamelen'. Wel ver klaarde hij dat hij altijd een vriend van Soa res is geweest en binnen- Politiemannen patrouilleren aldoor in het Utrechtse win kelgebied Hoog Catharijne. Volgens officier van justitie mr. G. W. von Meyenfeldt zou er hard opgetreden moeten worden tegen jongelui, die zich in deze wijk voortdurend zouden misdragen. Maar de Utrechtse jongerenraad is niet gelukkig met de straffen die de officier toegepast wil zien: ontzegging voor een jaar van de toegang tot deze wijk. Daarmee worden de proble men niet opgelost, vindt de jongerenraad. Fred Lammers schrijft erover op pagina 5. Binnenland Bescherming tegen colporteurs 3 Problemen met AAW 3 Buitenland Turkije-VS 7 Zwart VS lijdt zwaarder onder recessie 7 Kerk Top lutherse wereld naar Amsterdam 2 kort. een gesprek met hem hoopt te voeren om hem ervan te overtuigen dat hij zich moet matigen in zijn aanvallen op Gongalves. Generaal Carvalho werd bij zijn terugkeer in Lissabon begroet door ongeveer driehonderd mensen, on der wie de communistische partij leider Alvaro CunhaL In het Noord-Portugese Sao Joao da Madeira braken woensdag anti communistische rellen uit. Mannen in het kantoor van de communisti sche partij openden het vuur toen een menigte een militair kordon rond het gebouw dreigde te door breken. Een betoger kreeg een schotwond in de arm. In Lissabon maakte het ministerie van volksgezondheid bekend dat negen gevallen van cholera zijn ontdekt in het gebied van Oporto en Lissabon. In de bekendmaking wordt bij de gezondheidsdiensten en de bevolking aangedrongen op voorzorgsmaatregelen om uitbrei ding van de ziekte te voorkomen. Ook vorig jaar deden zich enkele tientallen gevallen van cholera voor in Portugal, met name in Oporto. DEN HAAG Op 15 september worden de sigaren een halve tot twee cent per stuk duurder. Een halve cent gaan de sprietjes (tot en met de prijsklasse van 22 cent) omhoog, een cent de senori- tas en kleine sigaartjes (van 23 tot en met 36 cent) vn twee cent de grote sigaren boven de 36 cent. De prijsverhoging is een gevolg van vooral gestegen lonen ook van ge stegen verpakkingskositen. Sport Honkbalteam verliest van Italië Economie Broodsanering onder de loep 13 KLM krimpt weer in 13 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en t.v4 Even puzzelen 1 Strips, reuilleton 1 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Weeroverzlcht 5 Wetenschap en techniek 7 Beursberichten 12 UTRECHT Volgens een eerste raming binnen het produktschap voor vee en vlees zal de herstructurering van zeven vleesverwer kende bedrijven een inkrimping van totaal zevenhonderd arbeids plaatsen meebrengen, zo is uit welingelichte bron vernomen. De betrokken bedrijven zijn: Unile ver vleesgroep in Oss. Homburg in Cuyck. Coveco in Arnhem, Gevato in Zeist, Bijvoets in Almelo. Van der Laan in Leidschendam en Niers in Epe. Een commissie van wijze mannen zal worden verzocht een bindende uitspraak te doen over de sociale begeleidingsregeling voor werkne mers die getroffen worden door de saneringsmaatregelen. De zeven be drijven zijn in moeilijkheden geko men door de sterke terugloop van de hammenexport naar de Verenig de Staten Twee weken geleden liepen de on derhandelingen tussen werkgevers en werknemers over de inhoud van de sociale begeleidingsregeling vast. In 't produktschap voor vee en vlees werd later voorgesteld een drie hoofdige commissie van wijze man nen een bindende regeling te laten vaststellen vóór 1 september aan staande. Na de voedingsbonden van NVV en CNV heeft gisteren ook de voedingsbond NKV zich hiermee akkoord verklaard, echter onder een aantal zeer nadrukkelijke voor waarden: De te treffen maatregelen diene zich te beperken tot actuele problemen van de stagnerende hammenexport, die tot overcapaci teit hebben geleid. Onderzoek Los daarvan moet er een landelijk sturctuuronderzoek komen voor de hele vleesverwerkende industrie. De voedingsbond NKV vindt het nog steeds onaanvaardbaar dat de be trokken ondernemingen het ham-r menprobleem hebben willen aan grijpen om een algehele reorgani satie door te voeren. Wie heeft dat luxe jacht besteld? De president van Nigeria? (Rekening naar Lagos). Of ex-president Gowon? (Rekening de mist in)- Voorlopig ligt het in Rotterdam. Een staatsgreep geeft ook zo'n heisa altijd. En uw krant zet alles dan weer op een rijtje. Nieuwe abonnee:_ Sf-raaf' Plflafg- frïrrr Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse loconiotlefmodeUen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rieinkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te h ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. "f V V»

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1