Bezuinigingen bedreigen club- en buurthuiswerk dichtbij Commentaar Dr. G. J. van der Top: ernstige situatie door aanzienlijke achteruitgang gewetensvraag II Dagbladen willen ook vacaturebank Nederlander als expert in Duits proces afgewezen Jongen (12) dronken op bank gevonden Beleid van CRM 'wisselvallig' het weer Zomer op z'n best weerrapporten Strandverwaehting poppen ook voor pa moe roken beloning 'RHi ROUW/KWARTET WOENSDAG 30 JULI 1975 BINNENLAND 3 minister van justitie pleegt geen mrechtmatige daad, als hij de drie irlogsmisdadigers hun levenslange ge- igenisstraf laat uitzitten tot de dood op volgt. Dit is de betekenis van iet vonnis van de president van de faagse rechtbank. ifvoltrekking tot de dood erop ilgt is in Nederland ongebruikelijk, •en levenslange gevangenisstraf wordt iij ons letterlijk niet ten uitvoer ge legd. maar op twintig jaar gesteld, itgaande van de 'regel: gelijke mon- ïiken, gelijke kappen, zou het in strijd e^bft met een goec* bestuur' wanneer t. Enpoor van Breda een uitzonde- Ver- ing gemaakt wordt, dui-pe rechtbankpresident heeft zich ech- lat^ij tOC^ Sec°nformeerd aan het meer p en menselijke dan principiële standpunt heb van de minister, die het belang van de ïb lk rechtsgelijkheid jegens de Drie heeft ^ege" afgewogen tegen het belang van hun slachtoffers of hun nabestaanden, die de vrijlating van de Drie niet zouden kunnen doorstaan. De rechter aanvaardt hiermee een uitzonderlijk uitgangspunt. Immers: in ons recht heeft het slachtoffer van een misdrijf niets te maken met de manier waarop de bedrijver ervan wordt ge straft. Dit zou een vorm van vergel ding zijn. Binnen ons rechtsbestel geldt dat als een bijna vies woord. Deze vergelding mag evenwel niet de vorm van wraak aannemen. Er is een grens tussen vergelding en wraak. Waar de vergelding ten aanzien van de Drie van Breda in wraak overgaat moeilijk te zeggen. Het is een gewetensvraag, die in de eerste plaats de direct betrokkenen' aangaat. Zolang onder dezen nog een grote groep is, die in geweten meent dat de strafvol trekking nog steeds vergelding en geen wraak is, zullen de anderen weinig anders kunnen dan zich neerleggen. Aan deze mensen zal, echter wel steeds gevraagd moeten worden of zij het eigen geweten willen blijven on derzoeken over deze kwestie. En dan met name: is na dertig jaren niet het punt gekomen om verzoend te zijn met een einde van de vergelding? Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De dagbladen wen sen een 'vacaturebank' van het mi nisterie vap sociale zaken in de krantekolommen, als alternatief of als aanvulling op de bestaande ra dio-vacaturebank, dagelijks zeven minuten op Hilversum 3. De vacaturebank via de radio kon volgens de organisatie van dagbla den. de Nederlandse Dagbladpers (NDP) niet effectief zijn. Boven dien vrezen de dagbladen concur rentie doordat bedrijven personeels advertenties in de kranten achter wege zouden laten, wanneer hun vacatures al in de radio-vacature bank komen. Een NDP-medewerker wijst erop dat sinds de uitzendin gen van de radio-vacaturebank de hoeveelheid personeelsadvertenties in de dagbladen is teruggelopen. Etherreclame is. aldus de NDP-me dewerker, blijkens de ervaringen alleen geschikt bij landelijke the ma-reclames. Het zou veel effectie ver zijn wanneer de werklozen da gelijks in hun krant een kolom aantreffen waarin de vacatures in hun stad of streek staan opgesomd. De NDP werkt een plan hiertoe uit. Dit zal over enige tijd met het ministerie van sociale zaken wor den besproken. Op het ministerie denkt men min der negatief over het ut van de radio vacaturebank. 'Volgende week gaat een radio-vacaturebank ook van start op de regionale omroep noord en oost. Als dat zinloos en zonder effect zou zijn. zouden we er niet aan hebben meegewerkt', aldus een woordvoerder van het ministe rie. De zendtijd op Hilversum 3 wordt door de NOS gratis aan het minis terie ter beschikking gesteld. De ruimte in de dagbladen zal, aldus de NDP-medewerker, echter 'zeker niet gratis' zijn, maar misschien valt er wel te praten over geredu ceerde tarieven wanneer het een landelijk gecoördineerde reclame actie wordt. Van een verslaggever STUTTGART De rechtbang in Stuttgart, waarvoor de vier leden van de 'harde kern' van de Baader- Meinhofgroep terechtstaat, heeft de Nederlandse psychiater dr. J. Theuns als deskundige afgewezen. Dr. Theuns was met twee Westduit- se collega's voorgedragen om te on derzoeken of de vier verdachten In staat zijn terecht te staan. De ver dachten zijn Adreas Baader. Ulrike Meinhof, Gudrun Ensslin en Jan- carl Raspe. De rechtbank had de artsengenootschappen vijf experts laten aanwijzen voor het onderzoek van de verdachten. Van een verslaggever ROTTERDAM Op een bank bij het Pijnackerplein in Rotterdam- Noord vond de politie een twaalfja rige jongen, die dronken bleek te zijn. De politie heeft de jongen voor behandeling naar het Berg wegziekenhuis gebracht. Voorbij gangers vertelden de politie hóe de jongen dronken geworden was: hij was gewoon om met een kijkdoos de café's langs te gaan en het zou dan nogal eens voorkomen dat zijn 'klanten' hem sterke drank geven. door Kees de Leeuw 'Het is triest om het te moeten constateren, maar weer wordt er bezuinigd op CRM. Na een jaar, waarin we dachten dat eindelijk het club- en buurthuiswerk een volwaardige voorziening was ge worden; een voorziening waarop de bevolking in zekere zin recht kon doen gelden, blijkt nu toch weer dat het geen recht is, maar een gunst van de overheid. Een gunst waar gemakkelijk op kan worden beknibbeld'. De Salco landelijke organisatie voor wijk-, buurt- en clubhuis werk is duidelijk teleurgesteld over de bezuinigingsmaatregelen van staatssecretaris Meijer van CRM. Dat blijkt wel uit het com muniqué, dat deze organisatie na het bekend worden van de maat regelen begin juni stuurde aan besturen en medewerkers van de bij haar aangesloten negenhonderd instellingen. Die maatregelen, aangekondigd, in een circulaire gedateerd op 28 april, komen globaal hierop neer, dat CRM voor 1975 de subsidies uit gezonderd die voor de personeels lasten met maar vier procent zal verhogen om zo twee miljoen te kunnen bezuinigingen. Omdat ech ter ook dc lokale (is gemeentelijke) subsidies worden beperkt, betekent dit, dat het club- en buurthuiswerk dit jaar in totaal vier miljoen min der ontvangt. Al met al reden ge noeg voor de Salco om met een noodultgave van het blad Salcofoon te komen, waarin 'van alles en nog wat over poen' uit de doeken wordt gedaan en alvast een voorlopige diagnose van de nood wordt vast gesteld door dr. G. J. van der Top, de directeur van deze organisatie, waarbij zo'n zeshonderd werkers zijn aangesloten. Dat deze maatregelen hard zijn aangekomen niet alleen bij de organisatie en de werkers in het veld, maar ook bij besturen, ge meentelijke overheid en de bevol king is op te maken uit de onrust die er de afgelopen tijd in het hele land is ontstaan. Buurt huizen die uit protest een maand hun deuren sluiten, telegrammen die op het ministerie van CRM in Rijswijk binnenstromen, een de monstratie op het Binnenhof en protestbijeenkomsten in Groningen, Rotterdam en Utrechte Die onrust heeft staatssecretaris Meijer1 ook niet weg kunnen nemen door in een bijeenkomst van de vaste Ka mercommissie van CRM op 19 juni een versoepeling aan te kondigen. Deze houdt in, dat Instellingen die in 1973 en 1974 net zijn begonnen, worden uitgezonderd van de maat regelen. dat eenmansposten er bui ten zullen vallen, evenals alle in stellingen die kunnen aantonen, dat ze buiten hun schuld door deze CRM-beslissing hetzij moeten slui ten, hetzij personeel moeten ont slaan. afkomstig van het rijk werd opge trokken tot vijftig, waarmee een subsidieregeling van honderd pro cent een feit werd, als de gemeen ten met eenzelfde percentage volg den. Hierdoor werd dit welzijnswerk uit de sfeer van liefdadigheid, liefde werk, oud papier en fancy-fairs ge haald, nodig om dit werk toch te kunnen laten doorgaan. Na jaren sappelen was er eindelijk weer een redelijke financiële basis om het club- en buutrhuiswerk op te bouwen en waar nodig ook uit te bouwen. Geen wonder, dat na anderhalf jaar van betrekkelijke luxe onder het kabinet-Den Uyl, dat liet weten het welzijnswerk hoog in het vaandel te hebben geschreven, deze bezuinigingsmaatregelen de liefde tussen de welzijnswerkers en staatssecretaris Meijer nogal heb ben bekoeld, ondanks uitlatingen van de laatste, dat in augustus opnieuw overleg zal worden gevoerd en er 'geen clubhuis dichtgaaf. Directeur Van der Top van de Sal co heeft er geen goed woord voor over. Hij noemt de hele situatie ernstig en vreest, dat deze tak van welzijnswerk weer in de hoek van de Liefdadigheid zal worden terug gedrongen. Hij noemt het een aan zienlijke achteruitgang, dat het club- en buurthuiswerk vier mil joen wordt onthouden, wat inhoudt, dat de personeelslasten volgens de CAO worden doorbetaald, dat de lasten van huisvesting en exploita tie met vier procent mogen stijgen en dat er verder geen extra geld komt voor activiteiten. 'Ongelukkig' Druppel In welzij nskringen wordt deze ver soepeling een druppel op de gloei ende plaats genoemd, die het schrijnende effect van de bezuini gingsmaatregelen van de staatsse cretaris nauwelijks zal beïnvloeden, laat staan teniet zal doen. Voorop staat., dat er op CRM, maar niet alleen daar, bezuinigd moet worden en dat het club- en buurthuiswerk dat als eerste op gevoelige wijze zal merken. Een klap die des te harder aankomt, als men beseft dat het destijds het PvdA-Kamerlid Meijer zelf uit het welzijnswerk afkom stig was, die pleitte voor een betere subsidieregeling voor de club- en buurthuizen. Eenmaal staatssecre taris geworden pakte hij deze zaak met voortvarendheid aan, ervoor zorgend dat het subsidiepercentage, 'Deze maatregelen zijn buitenge woon ongelukkig voor het bestaan de en het nieuwe werk', aldus dr. Van der Top. Hij kan zich best voorstellen, dat er in 1974 door CRM teveel is uitgegeven'. Het is echter nog steeds een onzekere zaak of dat teveel aan geld is uitgegeven in onze sector. Er wordt gezegd, dat Meijer onder meer de gestegen per soneelslasten heeft aangegrepen als argument om nu te bezuinigen, maar een echte verklaring is er nog niet geweest. Vandaar ook de vraag: waarom wij het kind van de rekening moeten zijn? En dat ter wijl we een fractie van de begro ting van CRM uitmaken; nog geen honderd miljoen voor deze sector. Begrijp me goed, wij van de Salco hebben best begrip voor de geldzor gen op CRM, maar dan moet er niet gewerkt worden met een circu laire. die op 28 mei wordt thuisbe zorgd, terwijl men al met de bezui niging is begonnen. Waarom is er geen overleg gepleegd over de ma nier, waarop er zou kunnen worden bezuinigd? Van enige planning is mijns inziens geen sprake geweest'. Salco-directeur Van der Top: 'Er is Salco-directeur G. J. van der Top: dit werk wordt kennelijk gezien als een sluitpost op de be groting. tijd en ruimte genoeg geweest om wèl overleg te voeren. Als men bij CRM de vinger aan de pols had gehouden, had men eind vorig jaar al kunnen zien aankomen, dat deze situatie zich dit jaar -zou voordoen. Ik kan het bestuursbeleid van CRM niet anders dan wisselvallig noe men. Er wordt uitgegaan van de 'modale (is gemiddelde) instelling', maar die bestaat eenvoudigweg niet, en verder kan je op je vingers uitrekenen, dat met wat dan globa le maatregelen worden genoemd de club- en buurthuizen in de sociaal- zwakke buurten het hardst worden getroffen. Je kunt gerust zeggen, dat zes van de tien instellingen het financiële gat, dat nu is ontstaan, niet kunnen vullen' Bij de Salco heeft men uitgerekend, dat de bezuinigingsmaatregelen van staatssecretaris Meijer het jeugd- en jongerenwerk en het club- en buurthuiswerk in 1975 16.5 miljoen gulden kosten. De verwachte perso neelsuitbreiding en uitbreiding van het aantal instellingen, die nu niet doorgaan, maken 12,5 miljoen van dit bedrag uit. terwijl het 't bestaan de werk onmiddellijk vier miljoen kost. De verwachting was, dat on geveer 250 man nieuw personeel kon worden aangetrokken ook uit het oogpunt van werkgelegen heid en dat er tachtig nieuwe in stellingen zouden bijkomen, waar voor bij CRM aanvragen liggen, die al jaren lopen. Misschien dat er nu nog zo'n 25 nieuwe instellingen bij zullen komen, maar dat neemt niet weg, dat directeur Van der Top het schetst als een stilstand zowel voor het bestaande als het nieuwe werk. 'Dit werk wordt kennelijk gezien als een sluitpost- op de begroting. Het is als een locomotief, die de maatschappelijke ontwikkeling moet aantrekken, maar die nu wel zonder brandstof staat. En wat de onrust onder de welzijnswerkers in het land betreft, wij zijn echt niet op een rej uit. We doen niets an ders dan praten over het zakelijk beleid en de sociale gevolgen'. Van der Top: 'Staatssecretaris Meijer zegt wel, er gaat geen club huis dicht, maar dat kan hij mak kelijk zeggen. Hij wentelt echter wel de last van het niet-dlchtgaan af op de besturen en die hebben altijd nog zoveel verantwoordelijk heidsgevoel. dat ze er hoe dan ook wel voor zullen zorgen, dat er ook inderdaad geen clubhuis dichtgaat. Daarvoor is hun verantwoordelijk heid gewoon te groot. We zijn over dit beleid echt kwaad, omdat belof ten niet zijn ingelost en onze fi nanciële positie volgend jaar door deze maatregelen nog zwakker zal worden'. Op de vraag wat er verder gaat gebeuren, zegt Salco-directeur Van der Top: 'Machtsmiddelen hebben we niet. Je moet de acties, die in het land worden gevoerd, zien als een uiting van onmacht en woede'. Juridisch medewerker Jan Verheij- den voegt daaraan toe. dat overwo gen wordt uit te zoeken of het juridikch haalbaar is een kort ge ding aan te spannen. Van der Top voorspelt wel, dat er eind van dit jaar groot maatschappelijk 'gedon der' komt, omdat hij voorziet, dat dan de bevolking, die betrokken is bij dit werk, de straat op zal gaan. 'Ik kan het alleen maar stom vin den. wat CRM nu uithaalt en be grijp niet wat men voor die paar miljoen allemaal riskeert. Men ver speelt een hoop goodwill'. 'Duidelijkheid' Hij haalt de cijfers van de afgelo pen jaren erbij en laat zien, dat daaruit niet blijkt, dat het club- en buurthuiswerk gezorgd heeft voor buitensporige stijgingen van de CRM-uiitgaven. Wat bitter merkt hij op, dat ook deze regering geïn vesteerd heeft zonder dat ze kon exploiteren. 'Het club- eri buurt huiswerk wil nu wel eens duide lijkheid. Of men moet zeggen, dat er voor dit werk geen geld meer is of er moet een wettelijke regeling annex financiële paragraaf komen, zodat er niet meer beknibbeld kan wordenen we niet steeds moeten afwachten, wat een bepaalde rege ring nu weer voor ons in petto heeft. Over een dergelijke regeling zijn we trouwens al een jaar of vijf, zes bezig'. Het gaat de Salco overigens te ver om te zeggen, dat de botte bijl van Vonhoff, die van mening was dat er veel dor hout in het welzijns werk te kappen viel. door deze re gering opnieuw uit de kast is ge haald. We kunnen ons dat althans niet voorstellen. In de tijd van Vonhoff was er geep sprake van beleid en je kunt staatssecretaris Meijer en minister Van Doorn niet ontzeggen, dat ze een bepaalde filo sofie over dit werk erop nahouden, aldus Van der Top. Dat hij alle hoop nog niet heeft laten varen, kan men opmaken uit zijn slotop merking. waarin hij zegt van het overleg met de staatssecretaris, dat nog deze maand moet plaatsvindén. 'alle goeds' te verwachten. 'Dat overleg moet er gewoon komen en persoonlijk zou ik graag zien, dat deze kwestie in de Tweede Kamer wordt behandeld, zodat ook de fracties zich hierover kunnen uit spreken'. Hulde voor de zomer! Gisteren is het kwik ten opzichte van maandag weer wat verder gestegen. De Bilt kwam op 31 graden uit, Nesbyen in Zuid-Hoorwegen 28 graden, Londen 30 graden. Pau in Zuid-Frankrijk 32 graden. Cognac. Toulouse en Bordeaux 34 graden. Een graad ho ger dan de vorige dag. Vrijwel alle weerrapporten die ons gisteravond door de handen gleden, vertelden hetzelfde verhaal: zomer, zomer. Het kost op het ogenblik een beetje moeite in Europa een station te vinden, waar de thermometer onder de 20 graden is blijven hangen. Een paar voorbeelden: Noord-Fin- land 13 tot 16 graden, Noordoost- Polen. de Hebriden en het eiland Man 17 graden, en natuurlijk Jan Mayen in de Noordelijke IJszee 7 graden en Spitsbergen 8 graden celsius. In Noordwest-N oorwegen varieerde de temperatuur van 7 tot 19 graden maximaal. Zulk allround zomerweer hebben we dit jaar nog niet in Europa meegemaakt. Daar bij valt in ons land op het boven normale aantal dagen van 20 gra den of warmer dat we gehad héb ben en tegelijk het te geringe aan tal zomerse dagen van 25 graden of warmer, in midden-Nederland nog maar circa 10 tegenover 16 of 17 normaal. Wat kunnen we u nog meer vertel len? Wel, dat de Azorenhogedruk- uitloper tot midden-Europa er goed gezond uitziet, dat het fraaie zomerweer ook vandaag voortgaat, maar dat bij toenemende warmte de atmosfeer daarna wel wat schijnt te voelen voor een onweers geintje. (Tot circa 6 kilometer hoogte was de luchtbeweging boven Londen gisteravond zuid tot zuid west, daarboven noordoostelijk). Dinsdagmiddag tussen 3 en 4 uur sloeg de wijzer van onze THP 200 sterk uit om in de vooravond weer terug te lopen. Onweer op afstand was daar de oorzaak van. Vit de weerrapporten van gisteravond ze ven uur leek ons het meest waar- Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximum temperaturen cn neer slag van 7-19 uur. onbewolkt 26 0 onbewolkt 27 0 JJeelen onbewolkt 26 0 Eelde onbewolkt 25 0 Eindhoven onbewolkt 26 0 Den Helder onbewolkt 22 0 Luchth. R'dam onbewolkt 26 0 Twente onbewolkt 25 0 Vlissingen onbewolkt 25 0 Zuid Limburg onbewolkt 26 0 Aberdeen hall bewolkt 24 0 Athene onbewolkt 30 0 Barcelona licht bewolkt 28 0 Berlijn onbewolkt 29 0 Bordeaux onbewolkt 34 0 Brussel onbewolkt 26 C Frankfort licht bewolkt 27 0 Genève hall bewolkt 28 0 Helsinki onbewolkt 21 0 Innsbrück onbewolkt 26 0.1 Kopenhagen onbewolkt 21 0 Lissabon onbewolkt 36 0 Locarno zwaar bewolkt 27 0 Londen onbewolkt 30 0 Luxemburg onbewolkt 27 0 Madrid licht bewolkt 38 0 Malaga onbewolkt 29 0 Mallorca onbewolkt 30 0 München licht bewolkt 24 0 Nice zwaar bewolkt 26 0.3 Oslc onbewolkt 20 0 Parijs hall bewolkt 29 0 Rome onbewolkt 28 0 Split onbewolkt 29 0 Stockholm onbewolkt 28 0 Wenen licht bewolkt 26 0 Zürich licht bewolkt 20 0 Casa Blanca zwaar bewolkt 37 0 Las Palmas onbewolkt 27 0 Tel Aviv half bewolkt 30 0 Tunis onbewolkt 34 0 schijnlijk dat de ontwikkelingen in Noord-Italië daarvan de oorzaak zijn geweest: in Turijn (8 mm) hield het om vijf uur op met onweren, maar om zeven uur gisteravond was het daar al opnieuw gedonder. Mi laan tapte 11 mm af. Ook uit Zuid oost-Frankrijk werd onweer ge meld, maar grotere hoeveelheden dan 2 mm kwamen ons niet onder ogen. In Calamocha (Noordoost-Spanje) donderde het na 36 graden celsius. Ook al zal er donderdag en vrijdag hier en daar een regen- of on weersbui tot ontwikkeling komen, dan nog is de zomer niet kapot. Naar alle icaarschijnlijkheid her stelt het droge en zonnige weer zich nadien, echter wel met enige verlaging van de temperatuur. Mid den op de oceaan kondigt zich een nieuw atlantisch hogedrukgebied aan dat op het door de Russen bemande weerschip Charlie de barometer gisteravond op 1029 had gebracht bij westnoordwestenwind. Vandaag fraai strandweer met zon. Weinig wind. Lucht 22 tot 23 gra den, zeewater 18 graden. Vlakke zee. Verdere vooruitzichten: in Zeeland en Holland kans op een bui. overi gens zonnige perioden. HOOGWATER voor donderdag 31 Juli Vlissingen: 6.53-19.07; Harlngvlietslulzen: 8.20-20.41; Rotterdam: 9 30-21.33: Sthe- veningen. 7.38-20.05; IJmulden: 8.27- 20 54; Den Helder: 11.55-0 00; Harhngen: 2.08-14.25; Delfzijl: 4 31-16.39. onder redactie van loessmit Heel wat vrouwen van nu zijn vroeger echt goeie poppenmoe- ders geweest. Meer dan ze ooit met een levende baby gedaan zouden hebben, sleepten ze hele dagen met hun poppen rond en zelfs 's nachts konden ze van die ene lievelingspop niet scheiden. Maar hoe gaat dat? Kleine meis jes worden groot en spelen niet meer met poppen. Lang niet al tijd omdat ze dat niet meer wil den, maar omdat grote mensen vonden dat je op een bepaalde leeftijd niet meer met poppen hoorde te spelen. En dan die mqnnen van nu die vroeger veel liever een pop dan een autootje gehad hadden, maar die niet kregen omdat jongetjes niet met poppen hóórden te spelen. Hoog stens kreeg een enkeling een beertje dat uiteindelijk net als een pop zo ongeveer werd dood geknuffeld. Dat kleine jongetjes vaak net zo graag met poppen en beertjes spelen als meisjes (en omgekeerd meisjes net zo graag met treintjes en autootjes als jongetjes) weten we nu wel. maar vroeger deed je dat ge woon niet. Mannen en vrouwen die diep in hun hart best nog eens zo'n pop van vroeger ten m.inst.e willen terugzien, kunnen dat bijna een maand lang zonder enige gene met of zonder kinderen, doen. Van 1 tot en met 23 augustus is er in alle vijf Bijenkorfen (Am sterdam. Rotterdam. Den Haag. Eindhoven en Arnhemeen spe ciale 'korf' ingericht 'In de bon te poppenkorf' waarin honder den poppen te kijk staan: oude. nieuwe, bekende en onbekende uit vreemde, verre landen, in oude en nieuwe kleertjes en kle derdrachten. en antieke poppen authentiek of net-echt nage maakt. Er is bijvoorbeeld een replica in de poppenkorf van een pop zoals die er in het stenen tijdperk uitgezien moet hebben. In Egyp te maakten ze al 2000 jaar voor onze jaartelling houten poppen met beweegbare ledematen en in Griekse kindergraven zijn mar meren popjes gevonden die de overleden kleine meekreeg 'op feis'. Poppen hebben op hun manier geschiedenis geschreven. De antieke Jumeaux-poppen (1880) geven een beeld van de opvoeding in het Frankrijk van die tijd. Nederland is lange tijd het enige land geweest waar blanke kindertjes negerpopjes kregen en aan het eind van de jaren dertig produceerde de Duitse poppenindustrie alleen nog blonde, blauwogige 'edelger- maantjes'. De poppen in de poppenkorf zijn ook te koop. Ze zijn er van vijfduizend gulden (een origine le Jumeaux-pop. zo groot als een flinke kleutermaar ook al van zes gulden (een replica van een antiek babypopje). En natuurlijk zijn er popperthuismeubeltjes. kopieën van antiek meubilair, maar ook al die dingen die een ruimte tot een echt (poppen)- huis maken. Samen wel zo'n tweehonderd miniatuur-inrich tingsstukken. van piano, secre taire. staande klok en muziek standaard tot een heuse badkuip toe. Wie lectuur over poppén zoekt vindt alles van zijn gading in de korf. en ook ivie zich op het zelf maken van alle mogelij ke poppen wil werpen, kan daar terecht. Op diverse dagen is er boven dien van alles in de poppenkctr- ven te doen wat maar met pop pen te maken heeft: poppenkast, sprekende poppen, poppenfilms. poppen- en marionettentheater, een poppendokter en alle moge lijke demonstraties. Niet op elke dag en elk uur natuurlijk maar dat weten ze in alle poppenkor- ven precies te vertellen. Een voorbeeld van wat binnenkort 'in de bonte poppenkorf' te zien is: een pop met drie gezichten, zoals die ongeveer een eeuw geleden ge maakt werd. In die tijd waren poppen met meer dan één gezicht een ware rage: een beetje draaien, mutsje andersom, en de pop keek heel anders. Je had ze huilend-lachend.slapend, maar ook als blanke, mulat en neger. Er waren ook poppen waarvan je de opgewekt ogende kop met een losse huilende kop kon verwisselen. De originele drie gezichten-poppen zijn, voor zover nog 'in leven', natuurlijk onbetaal baar geworden, maar in 'de poppenkorf is een nauwkeurige replica als defce voor zo'n 35.te koop. Vlak voordat de Gezondheids raad in ons land met adviezen over het roken bij de regering aankwam (zoals gisteren in deze krant te lezen) was ook de we reldgezondheidsorganisatie in Genève al in aktie gekomen. Deskundigen hebben ook daar een rapport met een rijtje maat regelen uitgebracht die hét ro ken moeten verminderen, maar hun regels zouden dan wel in- teriiationaal moeten .worden toe gepast. Niet alleen in Nederland, maar in alle. althans zoveel mo gelijk landen, zouden de rege ringen er volgens de WHO op moeten toezien dat er geen re clame voor tabaksverkoop meer wordt gemaakt, dat er waarschu wingen op de sigarettenpakjes worden afgedrukt, dat er geen tabakswaren meer aan kinderen worden verkocht en dat alle si garettenautomaten worden afge schaft. Dat komt allemaal dus zo'n beetje op hetzelfde neer als wat onze Gezondheidsraad aan beveelt. maar de Geneefse orga nisatie gaat nog verder: regel matig zou er meer belasting op alle rokerij moeten worden ge legd, zodat steeds minder men sen shag of sigaretten (kunnen) kopen. Een van de conclusies van het rapport: 'Het beter toe zien op het roken van sigaretten zou meer kunnen uitrichten tot het verbeteren van de gezond heid en het verlengen van het leven In de ontwikkelde landen dan alles wat tot nu toe gedaan is op het hele terrein der pre ventieve geneeskunst". De heer H. van de Hammen in het Boordbra bantse Baardwijk h^eft een groot feest achter de rug. waarvan hijzelf het middel punt was. Vijftig jaar lang heeft hij de orgels van de hervormde kerken in Baardwijk en Besoyen bespeeld en daarvoor is hij door vrieftden en familie groots ge huldigd. En niet alleen door al die goede bekenden, maar ook heel officieel: loco-burgemeester Van de Hoven van Waalwijk de gemeente waaronder Baard wijk ressorteert kwam hem de zilveren eremedaille in de orde van Oranje-Nassau opspelden, ie beloning 'voor zijn grote bij drage aan het culturele leven van Waalwijk'. De jubilerende organist is al sinds zijn zeven tiende Jaar achter het orgel te vinden. @>PI8 'Simpkins!!!!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5