Operazangeres Gerrie de Groot (51) overleden Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's 'Oltmans werkte in opdracht NOS' En da kwart miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom zit 16e nu zonder tegenstanders. Ruim zevenduizend Surinamers in ons land zonder werk Even puzzelen TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 JULI 1975 BINNENLAND/RADIO-TV P54/RH4I AMSTERDAM De Nederland se operazangeres Gerrie de Groot is in de nacht van maan dag op dinsdag in Bilthoven op 51-jarige leeftijd overleden. Gerhardina Antonia de Groot be gon haar carrière in het koor van de Nederlandse Opera in de jaren vijftig in Amsterdam. Zij debuteer de in 1958 als Marguérite in Gou nod's Faust, in 1958 in Amsterdam onder leiding van Arrigo Guarnieri. Tot 1963 bleef zij aan de Neder landse Opera verbonden waar zij een groot aantal hoofdrollen in di verse opera's vertolkte. Daarna ver trok zij naar Diisseldorf. waar zij in de laatste voorstellingen van Othel lo waaraan Hans Kaart als vertol ker van de titelrol meewerkte, de Desdemona zong. Sindsdien is Gerrie ^e Groot vast verbonden geweest aan het Opera huis van Zürich in Zwitserland, waar zij internationale roem ver wierf. Haar glansrollen waren de Marzellina in Der Rosenkavelier van Strauss, en de Isolde in Wag ners Tristan und Isolde. Met deze rollen vierde zij ook bij de Weense Staatsopera triomfen. Enkele ven de grote rollen waarmee zij in ons land bewondering oogstte zijn de Frela in Das Rheingold van Wag ner, Dorrna Elvira in Mozarts Don Giovanni, de Gravin in Mozarts Nozze di Figaro en de Tosca in Puccini's gelijknamige opera. Voor het aanstaande seizoen was zij bij de Nederlandse Opera Stichting ge- Gerrie de Groot niet Jan Derksen in Puccini's La Tosca. eontracteerd voor de titelrol in Janeceks Katja Kabanova. Het bericht van het overlijden van Gerrie de Groot heeft bij de Neder landse Opera Stichting grote ver- rabedrijf. (ADVERTENTIE) Dat waren dc spelers van F.C. Schuitershock. Die speelden samen in dc Staatsloterij. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in dc Slaatslbtcrij gemiddeld 4 op dc 10 loten prijs. Da s 'n kans van gemiddeld 1 op 2'/j op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van dc plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje'" I 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5c «Jecl van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege dc maand op woensdag, dc maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. Dc uitslagen komen op dc t.v. en in dc kranten. Dc trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof X. Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald Wanneer kunt u loten kopen? Dc vprkoóp begint elke eerste maandag van de maand en duurt andcrhalvi weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt. kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt- u zoveel maal f 25.- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van dc maand binnen is. speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor dc eerste trekking krijgt u dan uw lotnummcr(s) thuisgestuurd. Noteer hel gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. i U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 0 keer per jaar). Incassomach'tigingcn kunt u tektonisch aanvragen: 070 - 653955. Dc per giro gewonnen prijzen wordch na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij dc meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie*. 070 - 653955. slagenheid teweeg gebracht: zij was zeer geliefd bij haar collega's en onderhield, ondanks haar veel ver bintenissen elders, nog steeds rtauw contact met het Amsterdamse ope- Pelli. Pingo en hun vrienden hoppn deze week. als wat tecta- nische moeilijkheden zijn op gelost. weer verder te gaan met hun avonturen. door Vilhelm Moberg ('u|»riulil tl ui In n<t In BV. Ilnarn 111 Robert had het gevoel dat hij mis ter' moest zeggen tegen zijn oudere landgenoot. Waar ik heengegaan ben? Dat zal ik je vertellen, boy! Maar noem me toch Fred! Zo noemen al mijn vrienden me in Amerika. En ik noem jou Bob. En dan willen we samen Zweeds praten, jij en ik! Frederik Mattsson begon te vertel ler. in de taal die hij zijn moeder taal noemde: Er lag een schip in the port van New York. weet je nog? Een clip per. die naar Californlë zou gaan. Een prachtig, big schip, vol goud- seekers. De naam van het schip was Angelica, vulde Robert aan. Yes.Oh. weet je dat nog. boy. Of Robert nog wist van dat snelzei lende schip de Angelica, dat aan de voorsteven een rode wimpel had: Ho! Ho! Ho! For California! Hoe vurig had hij gewenst mee aan boord te gaan op dat schip, waar de mannen dansten, zongen en blij waren! Ze zouden goud gaan zoe ken en rijk worden. - Ik ben met de Angelica naar San Francisco gegaan, vertelde Mattsson. Ik bleef een jaar op de goudvelden, maar ik had geen ge luk. De beste tijd in Californlë was voorbij. Het was je reinste hel om daar te leven. No! No! Nooit meer digging voor mij! Ik heb het goud far behind me gelaten! For the best time was over. Verleden jaar reisde ik naar Nebraska. Hier heb ik nu eén Grand Hotel. Ik run een kroeg en een hotel in Grand City. Nu weet je het. Bob! En noem mij maar Fred...! Graag. Fred. De eigenaar van het hotel In Grand City was op een zakenreis geweest, nu was hij weer op weg naar huis met zijn kar vol ruwe buffelhuiden. En wat doe Jij hier. boy? Nu was het Roberts beurt om te vertellen: hij en een kameraad van de Charlotta waren ook op weg naar Californië geweest om goud te zoeken. Ze hadden dienst genome"n bij een Mexicaan, om op zijn muil dieren te passen. Maar zijn vriend was gestorven en de Mexicaan ook. Nu zat hij alleen ln Spring Creek, zijn baas had hem alles nagelaten wat hij bezat, hij had genoeg om van te leven. Jij hebt geboft! Je hebt dus geld? Ik heb genoeg. Good! Nu kun je dus als een vrij gentleman in Amerika leven! Mattsson zweeg even. Toen legde hij zijn hand vriendschappelijk op Roberts schouder en zei: Ik weet wat! Je gaal met mij mee naar Grand City! Als gast in mijn Grand Hotel! Waar ligt Grand City? Vijftig mijl hier vandaan naar het oosten. Jij gaat mee! Wij Zweedse countrymen moeten bij el kaar blijven! We hebben plenty of tijd om samen te praten! Het deed er niet tee. waar Robert woonde Voortaan kon het hem niets schelen, waar hij heen ging. Een paar uur later zette de wagen met huiden de tocht voort met een nieuwe passagier. Robert reed nu ln een andere richting over de vlakten van Nebraska. Hij-had het goud land de rug toegekeerd. Twee dagen lang trokken ze over de prairie. In de middag van de derde dag bereikten ze een diep dal Dat volgden ze en tegen de avond kwamen er woningen ln zicht, door mensenhanden ge bouwd: dat was Grand City. Een gezelschap mormonen, zo ver telde Frederik Mattsson. had enkele jaren geleden de stad gesticht. De mormonen waren uit Missouri ver dreven en hadden een vrijplaats ln Nebraska gezocht. Grand City kwam al gauw tot bloei, maar er ontstonden later twisten tussen de stichters en leden van andere secten die hierheen getrokken waren, en toen de inwoners elkaar dood be gonnen te schieten was het met de bloei gedaan. Verleden Jaar waren de mormonen ook van hier verdre- vei. en sindsdien was het leven in de stad er wel rustiger op gewor den. De vorige winter had er een tornado gewoed die de meeste hui zen van de stad verplaatst had, een heel eind de prairie op. Sindsdien was het met de zaken van het Grand Hotel slechter gegaan. Toen ze dichterbij kwamen, zag Robert dat Grand City op de bo dem van een grote zandkuil lag. Aan al 1 e kanten was de stad omge ven door de wanden van dc kuil, het zand had er een natuurlijke vesting van gemaakt. De hulzen, die allemaal aan één lange straat wa ren gelegen waren heel verschil lend. er waren stenen hulzen, maar ook tenten en planken hutten, hul zen met muren van gegolfd plaatij zer. hutten van takken met een dak van bladeren. De strait liep over de bodem van de kuil. en werd hier en daar onderbroken door diepe gaten: daar was de straat ingestort. In een kuil lag een hoop kapotte planken, die samen eens een huls gevormd hadden. (wordt vervolgd) KARELTJE KNETTER Goede reconstructie Enkele jaren geleden waxen er moeilijkheden bij de gerenommeerde hartkliniek van een Eindhovens zie kenhuis. De als zeer kundig bekend staande chef dr. Van der Schaar, kwam buiten spel te staan ten gunste van zijn assistent, die alleen volgens de ziekenhudsleiding capabel genoeg was. Het ziekenhuis is inmiddels van naam veranderd, maar de leiding is dezelfde gebleven en nu heeft staatssecretaris Hendriks zijn eigen verbod op het functioneren van de afdeling opgeheven. Want wat eerst onverantwoord werd geacht, mag nu wel onder leiding van de man die destijds te licht werd bevonden. Hier en Nu van de NCRV kon giste ren met eigen opnamen uit die tijd goede reconstructies geven van die gebeurtenissen. Daardoor werd het des te vreemde dat de staatssecetaris in deze rechtstreeks het leven van patiënten ralten de zaak een beslis sing heeft genomen'tegen het advies van cfe Gezondheidsraad in. Begrij pelijk. dat de heer Fievet. voorzitter van de vereniging van hartpatiënten, aan de vele op medische hulp wach tende mensen de raad gaf, zich niet in het Eindhovense ziekenhuis te laten opereren omdat er nog onvol doende vertrouwen is in de capacitei ten van de staf Er bleven na deze uitzending ver scheidene vragen openstaan. Presen tator René Eybersen somde ze zelf op. Dat Ls beter dan de kijker in het ongewisse te laten. Hij vertelde erbij, dat degenen aan wie om antwoord was gevraagd, niet konden of niet wilden reageren De-programma's van de EO waren vooreen groot deel gewijd aan Israël. Van de documentaire over de Tem pel had ik mij veel voorgesteld. Aan de in uitzicht gestelde nieuwe in zichten omtrent Salomo's schepping kwam de film echter nauwelijks toe. Veel meer lag het accent op de gang van het joodse volk door de historie en op de heilsgeschiedenis. De bena deringswijze was christo-centrisch. waardoor de indruk werd gewekt dat nu reeds het joodse en 't christelijke denken samenvloeien in Jezus Chris tus. De waarheid is echter dat de Messiaanse verwachting van de orthodoxe jood een gans andere is dan die van de christen. Ais er kijkers zijn. die na het volgen van de film Dieren in het Heilige Land meer over dit onderwerp zouden willen weten, dan heb ik een tip. Ik bezit namelijk al jaren het bijzonder informatieve boekje Dierenleven in de Bijbel van Möller- Christensen en Jordt Jörgensen. Het is (zonder jaartal) verschenen bij Bosch Keuning. Nader Bekeken vzn de EO bracht on der anderen een reportage over het congres van het ICCC in Nairobi. Veel deelnemers lieten er zich enthousiast over uit. De Nederland se dominee Westering echter, die er namens de christelijk-gereformeerde kerk was. toonde zich gereserveer der. Hij vond de leiding van het. congres niet altijd even wijs en voor zichtig 'n haar uitspraken. Dat klopte dus met het commentaar in onze krant over de uitwijzing van de voorzitter, dr. Mclntire. TOX HYDRA 117. Eelco Eelkema sprong van verbazing wel een meter omhoog in lucht. 'In een kristall'n bol kiek'n?' riep hij uit. 'Wou je mmien wies- mak'n dat je zo'n soort kristaal'n televivizier-kiek-bolletje hebt waar mee je een blik in het verleed'n kunt werp'n? En kunnen we daarop werkelijk zien wat er heeft plaats- gevond'n?' Ga mee en overtuig je veldwachter', zei Sybilla. 'Ik ben een nare heks dat weet ik. maar met deze zaak heb ik jammer ge noeg niets uit te staan. Dat zal ik je nu gaan bewijzen'. Ze naam Eelco mee naar een ander vertrek waar een grote kristallen bol stond opgesteld en maakte enkele bewe gingen met haar smalle verzorgde handjes. Toen vulde de bol zich met vage vormen die langzaam maar zeker vaste omtrekken aan namen en tenslotte duidelijk de markante figuur vormden van een heerschap met pijp en pet. Deze FERDINAND Radio vandaag Speciaal DEN HAAG Van het aantal Suri namers dat in ons landverblijft, staan er 7 220 als werkloos geregi streerd. De totale omvang van de Surinaamse beroepsbevolking is niet bekend (de werkloosheidscij fers komen van de arbeidsbureaus), maar aangenomen wordt, dat onge veer een vierde deel van de poten tiële Surinaamse werknemers geen werk hebben. Van de 5.180 werkloze Surinamers waren eind juli 3.103 minder dan een half jaar werkloos. 1985 langer dan een half jaar en 592 langer dan -één jaar. Deze cijfers waren voor de 2.040 werkloze Surinaamse vrouwen respectievelijk 1.301. 522 en 207. Hel aantal werkloze Antilli- anen bedraagt 680. zodat het totaal aantal werkloze rijksgenoten totaal 7.900 bedraagt. Een jaar geleden bedroeg het aantal werkloze rijks genoten 4 789 <4 312 Surinamers en 486 Antillianen). HILVERSUM I TROS 7,00 Nws. 7 02 (S) Ontbljt-Soos 7.30 Nws. 7.41 Aktua 8.30 Nws 8 36 Gm- nastlek voor de hulsvrouw. 9.00(S) Weg wezen met tips- voor trips. 9.30 Van heinde en verre. ÏO.OO(S) Kaboutertijd. 10.30 Nws. 10.33 SVoor de vrouw. 11.451 S) Cafe-Chantant 12.26 Mededelin gen tbv lafid- en tuinbouw. 12 30 Nws. 12.41 Aktua 13.15IS) Sport na sport. .13.45(.S). Konlnklilke Utrechtse P.T.T. Brassband 14.15(S Close-up. 15 30 Nws. 1 o.33(S) After Ses.iun. NCRV 16 00 Gere formeerde mlddagdlenst. 16.20(S) Een uur natuur OVERHEIDS VOORLICH TING 17 20 Nederland en de Derde We reld. NCRV 17 30 Nws. 17.32 iS> Hier en Nu. 18.00S> Bandstand. 18 30 Nws. 18 41 Kunst en vliegwerk. 18 46(S) Met uw Instemming. 18.55 (S) Populaire solocon certen 19 30 Theologische kroniek. TROS 20 00 Eight o'ccolk special 2.15(S) Specia liteiten a la carte. 22 30 Nws. 22 40 Aktu- a. 23.00(3) Coulissen 23.55 Nwsi WOENSDAG 30 JULI VOOR 18.00 UUR HILVERSUMII VARA 7 00 Nws. 7 11 Ochtendgymnas tiek 7.20(S) Dag .woensdag (8.00 Nws. 8.11 Dingen ran. de dag) 9.00(S). Licht orkest met zangsolisten 9 35 WAterstan- den 9 40(S) Lyrische liedjes. ÏOOO(S) Vara-k:assiek. NOS: 11.00 Nws. 11 03 Bop- thema's en swingsesslons 11.30 Spiegel van "Duitsland. VARA 12 00 Rood met en goud rangje. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25(S) Een middagje Stoomra dio. 16.00 Nws. 16 03(6) Engel ln "het harnas, hoorspel. 17 05(S) Amusements muziek. R V U. 17.35 Educatief program ma. VARA 17.55 Mededelingen. 1800 Nws. 18 11 Dingen van de dag. 18 20 De wonderlijke wereld van Qerad Rutten 17.50 (S) Brassband Mkgazlne. NOS 19 30(S Henry Wood Promenade Concert BBC Symfonie Orkest met solis ten (20 05 Nws. 20.10 Praten over mu ziek) 21.35 Horizon. 22 10 DE vrijheid van meningsuiting In Indonesië EO: 22.40 Woord der waarheid., 22.55 Klank bord. 23 05IS) Postludlum 23 45 Buenas Nuevas 23.55 Nws. HILVERSUM III KRO 7 02(5) Drie op )e boterham 9.03 Pep-op-drle. 11 03(S) Drie draalt op ver zoek. 12.03 Drie tussen de middag van 12 tot 2. 14.03 .Pop-Kontakt. 16.03 De Hitmeersters: De Vincent van Engelen Shü' Na een aflevering uit de serie Kenmerk met een reportage over Jouw wereld, mijn wereld volgt Angola. Ned. 1 19.05 De ballade van Ann is een pe dagogische familiefilm van dc Deense omroep. Ned. 2 20.20 De KRO zendt een documen taire uit over de eeuwenoude Han zestad Liibeck Ned. I 20.20 Dit een serie programma's van Openbaar Kunstbezit is een docu mentaire over bloei en verwording van kerk en maatschappij in de 'Herfsttij der middeleeuwen'. Ned. 2 22.10 In zijn l'ilm Fremde Heimat gaal haul Karalus na waarom naar West-Duitsland ook politieke emi granten komen, die in feite een afkeer van dat land zouden moeten hebben. Duitsl. 1 20.15 In de theologische kroniek van de NCRV bespreekt Hans Blauke- steijn een Duitse publicatie over de verhouding kerk en politiek. Hilv. 1 19.30 0 Engel in het harnas is een hoorspel van Theun de Vries over Louise Michel en de 'Commune van Parijs.' Hilv. 2 16.03 Het tweede deel van het VARA- programma over de filmer Gerard Rutten heeft als thema 'Verdacht van spionage!' Hilv. 2 18.20 ker). 18.10 Joost mag niet eten 19 02(8) De rock en roll methode. 20 02(S) lyoeris- •da-gavond III: sport en lichte muziek (22cno paardekoersen)0 02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02(S) Take It easy 2 02 De Meurders Methode. TROS 6.02 Drie no he boterham stond aan een horloge... 'Hela!L::n da's die Engelse kwiebus, die bie 'J smidje Verhool'n in huus woont. Envoor het is uok de werkplaats van Ver-ring hool'n. Ik herkent het allemaal dui-ne re delijk!' 'Vreemd... héél héél ,pr tn vïeemd lispelde de heks. 'Dat is hetzelfde mannetje met de pijp enmense de pet. waarvan ik gedroomd heb van d zo'n 400 jaar geleden... Of heb lkrechts dat allemaal al een keer meege- f maakt? Ik begrijp het nog niet... ,8 slacht de vr künn< De uitzoi ons r misdi waan straft iding geldt Deze vont grem Waa de I is r gew< de d ond< die trek wra; andi Aan stee het der; met pun TV vandaag NEDERLAND I VARA 15.30 Zes beren en een clown. Tsjechische filpi 17.00 De film van Ome Willem 17.35 Hans met de hoed NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw Wereld, mijn wereld IKOR-KRO-RKK 19 30 Kenmerk 20.00 Journaal KRO 20.20 Lubeck, de oude Hanzestad, film 20.45 Studio Vrij 21.45 Jaakkó Morttala. korte speelfilm NOS 22.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest en Int. Agrar. nieuws SOCUTERA 19.50 Film van de Nierstichting Nederland 20 00 Journaal NOS 20.20 De ballade van Ann. Deense tv-film 21.20 De voetstap, dok. 22.10 Herfsttij der Middeleeuwen, dok over kerk en maatschappij in de Nederlanden rond 1500 22.50 Journaal Mr. Santbrink in kort geding: AMSTERDAM Voor de Amsterdamse rechtbank liet de NOS gisteren de eigen 'huisjurist' mr. J. Santbrink, opdraven om zich te laten verdedigen tegen de eisen van de journalist Willem Oltmans die vergoeding wil hebben voor het zoekraken van een film met zijn interview dat verband hield met de moord op John F. Kenrie- dy. Toen de Amerikaanse televisie maatschappij CBS onlangs om de film vroeg bleek slechts een 'klein deel nog aanwezig te zijn, dat ook nog te slecht voor gebruik zou zijn. CBS stelt een documentaire samen die in oktober twaalf "jaar na de moord op de Amerikaanse president zal worden uitgezonden. Mr. Santbrink was uitgerust met een aantal harde argumenten, die door rechter mr. W. J. Borgerhoff Mulder zeer instemmend werden aangehoord, Re NOS-jurist voerde aan dat de'heer Oltmans'opbracht van de NOS had gekregen om een aantal interviews te maken. De Amerikaanse maatschappij CBS maakte op aanvraag de filmbeelden erbij. Het ruwe beeldmateriaal is na aan komst in Hilversum verwerkt tot twee programma's van enkele mi nuten. Mr. Santbrink: 'Er komt da gelijks ruw filmmateriaal binnen. Dat wordt dan wel uitgezonden of een deel wordt weggegooid. Wat van waarde is wordt bewaard na uitzending. Het gaat hier om een opdracht aan Oltmans en aan CBS en hij is daarvoor betaald'. Uit het antwoord van de verdediger van Oltmans, mr. F. H. Koers bleek dat het honorarium voor het gebo- dene' negenduizend gulden was in clusief de onkosten. De els van Oltmans was nu.dat voor iedere dag dat de films on vindbaar zijn vijfduizend gulden boete aan hem wordt betaald. Mr. Koers toonde zich namens zijn 'r-f KRUISWOORDPUZZEL T Willem Oltmans cliënt nogal gegriefd over het ant woord van Carel Enklaar. 'hoofd van de NOS-televisie-dienst. Dit luidde: 'Misschien hebben we het, misschien niet. Het kan me niet schelen, de mensen zijn met va kantie'. De uitspraak is donderdagmiddag. Of aan de eisen van Oltmans zal worden voldaan wordt nu al sterk betwijfeld. In ieder geval verliet een duidelijke geërgerde Oltmans gisteren gehaast het Amsterdamse gerechtsgebouw. Bij alle ergernis sen van de laatste dagen ook nog ontevreden over zijn advocaat. Horizontaal: I. vertaler. 5. foefje (Ind.). 9. tijdperk, 10. vertragings toestel. 11, godin van de toorn, 12. beleid. 14.' vogel. 15. genezing. 19. werkelijk. 21. weiland. 22. water in België. 23. elk, 26. eer bewijzen. 29. oevergewas. 31. ongaarne, 33. plaats in Gelderland, 34. keurig, 35. grondsoort, 36. meisjesnaam. 37. vulkaan. Verticaal: 1. niet goed doorbakken, 2. bid (Lat.). 3. het lacfcen, 4. water in België. 6. deel van een schip, 7. vlaktemaat, 8. scheepsla ding, 13. witte mier, 14. onder el kaar mengen. 16. ultruster van schepen, 17. innig, 18. water in Utrecht. 20. afgelegen. 24. hinderen, 25. oorlogsgod, 26. pluim van een vogel. 27. vrucht. 28. meisjesnaam, 30. gebergte op Kreta. 32. boom. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. k. 2. bal. 3. manie, 4. senator. 5. hardleers. 6. kanalisatie, 7. presse ren. 8. paraplu. 9. notie. 10. nis, 11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4