^Particulier patiënt Imoet opdraaien voor bijzondere onkosten "Kötalla blijft in gevangenis W»m/ Kasteeltje begint aan een nieuw leven >s t ic/it J AAW mogelijk pas in 1977 Soms is het handiger om Licht Romig in de koffie te doen. Op de camping bijv ritiek op vreemde nota ziekenhuis-specialist Chirurg die niet behandelt schrijft toch een rekening Uitspraak Haagse rechtbank: Kritiek Kamer op stemgedrag over zionisme Wiegel klaagt bij Den Uyl dat Pronk 'nogal kortaf was Oók handig, de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. Verzekeringsraad: 1 juli 1976 niet haalbaar Meisje verdronken 'De Olyphant' wordt steentje voor steentje 25 kilometer verplaatst In containers naar Charlois Lijsttrekker van Volksunie wil burgemeester zijn tOUW/KWARTET WOENSDAG 30 JULI 1975 BINNENLAND 3 Mis Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAAG Bij de consumentenbond bestaat de indruk dat veel specialisten ver bonden aan ziekenhuizen, aan particuliere patiënten kosten in rekening brengen die niets te maken hebben met de verpleegprijs, maar die worden gebruikt voor bestrijdingen van allerlei extra kosten, Wdzoals aanschaf van kunst en meubilair en representatie. De. zaak ds bij de consumentenbond jan het licht..gekomen door een klacht van de'moeder van een Am sterdams jongetje, dat in het bin- i nemgasthuis vijf dagen 'werd ver pleegd aan brandwonden. Hiervoor ontving zij van de chirurg prof. dr. H Brummelkamp een persoonlijke reking van, tweehonderd galden, met als omschrijving 'ligdagen 15 'tot 20 januari 1975'. Omdat prof. Brummelkamp het kind niet had behandeld, vroeg de moeder hem per brief naar de re den van de rekening. Toen zij geen antwoord kreeg nam zij de consu mentenbond in de arm die de chi rurg om opheldering vroeg. In een brief aan de consuemtenbond gaf de professor toe het- kind niet be handeld te hebben. 'Gelukig bestaat er geen behoefte diepgaand in te gaan op dit soort affaires, aange zien in vier jaar praktijk deze me vrouw de eerste is die bezwaar maakt', aldus prof. Brummelkamp in zijn brief aan de Consumenten- bond. In de brief noemt prof. Brummel- I kamp een aantal fondsen waaraan het geld is besteed'aanvulling op het salaris van vier fulltime chirur gen', 'voor dekking van onkosten bij congresbezoeken'. 'voor aanvul ling op het representaitekrediet' en. voor 'noodzakelijke verbouwingen in de kliniek'. Voor congresbezoe ken en representatie zou de Uni versiteit van Amsterdam (het Bin nengasthuis is academisch zieken huis) veel te weinig beschikbaar stellen en voo^ de verbouwingen en 'aanschaf 'van moderne kunst en/of eigentijds meubilair' zou het zie kenhuis meermalen in kranten en tijdschriften zijn geprezen'. Ik heb de overtuiging dat wij onze inkomsten goed besteden', zo be sluit de chirurg zij.ri" brief aan de bond. In de brief schreef prof. Brummel kamp verder ook dat als mevrouw ,Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Duitse oorlogsmisdadiger Kötalla komt niet vrij. De president van de Haagse rechtbank, heeft gisteren de onderbreking van Kötalla's levenslange gevangenisstraf, vorige week in kort geding geëist, afgewezen. De advocaat van Kötalla mr. Nou- vien. wist gisteren nog niet of hij teaen de uitspraak in hoger beroep zou gaan. Hij had vorige week straf onderbreking geëist omdat hij, ge zien Kötalla's zeer slechte gezond heidstoestand langere gevangen houding onaanvaardbaar vond. Mr. Blaauw heeft gisteren in zijn uitsDraak de belangen van de oor logsslachtoffers de doorslag gege ven. Die belangen waren ook be slissend in 1972. toen de regering terugkwam od een aanvankelijk voornemen de drie Duitse oorlogs misdadigers collectief gratie te ver lenen. Mr. Blaauw acht het juist dat de regering toen bij de bijzon dere gevallen van de drie van Bre da behalve juridische ook sociaal- psychologische factoren heeft laten meewegen. Volgens de rechtbankpresident dient de straf van Kötalla mede om het leed van de oorlogsslachtoffers tp. verzachten en om te voorkomen dat vrijlating extra leed voor hen •zou betekenen. Daarvan uitgaand, oordeelde mr. Blaauw. handelt de regering niet onrechtmatig door de straf te laten voortduren. Hij be streed daarmee de stelling van Kötalla's advocaat, dat verdere straf geen wettelijke doel meer zou dienen, en de grenzen van het recht zou overschrijden. Goede verzorging' Ook in de zeer slechte gezondheids toestand van de oorlogsmisdadiger zag mr. Blaauw geen reden tot strafonderbreking. Hij wees erop dat iedereen die cuder wordt, de zelfde kwalen als Kötalla kan krij gen en dat Kötalla in Breda een goede en humane verzorging kriigt. Mr. Blaauw bestrijdt ook, in navol ging van landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuyn, dat werkelijke levenslange gevangenisstraf op zichzelf in strijd met het recht zou zijn. Mr. Nouwen had benadrukt dat in andere gevallen levenslang in de praktijk op twintig jaar straf neerkomt. De rechtbankpresident wijst er echter op dat de wet wer kelijke levenslange gevangenisstraf toelaat, zodat ook op dat punt en zeker in dit geval, de regering niet onrechtmatig handelt. Tenslotte is mr. Blaauw het niet eens met de bewering van mr. Nou wen dat de drie nu nog gevangen- zittende oorlogsmisdadigers toeval lig zijn overgebleven van 'de meer dan negentig oorlogsmisdadigers die levenslang hebben gekregen. De landsadvocaat had namens minister Van Agt aangevoerd dat deze drie niet toevallig maar zeer bewust zijn overgebleven omdat zij de ergste misdaden begingen. Het hoofdbestuur van het centraal orgaan Voormalig Verzet heeft in een verklaring zijn voldoening over de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank uitgesproken. niet wilde betalen haar een herin neringsnota zou wprden gestuurd'. Maar als ook hierop geen remise volgt, wordt de zaak afgeschreven'. Tot heffing via een incassobureau wil hij niet overgaan, gezien de weinige keren dat dit gebeurt en zijn opvatting over de verhouding geneesheer patiënt 'die gekenmerkt moet zijn door enërzijds toewij ding. anderzijds erkentelijkheid'. Fondsen Zelf zei prof. Brummelkamp giste ren dat hij het geld in verschillen de fondsen met bovengenoemde be stemmingen stort, 'omdat ik zelf geen behoefte aan al dat geld heb'. Het geld zou volgens de normen via het ziekenhuis worden geïnd, zou het niet. aan deze bestemmingen worden besteed dan zou hij het zelf als honorarium ontvangen'. 'Ik heb echter geen behoefte aan dure Ca dillacs enzovoort'. aldus prof. Brummelkamp. Hij vindt dat hij genoeg verdient en wil dit geld verder besteden om de omgeving van de patiënt leefbaarder te ma ken. Volgens een woordvoerder van de Consumentenbond worden waar schijnlijk veel vaker dit soort reke ningen voor 'overhead-kosten' aan particuliere patiënten gestuurd; in ieder geval bestaat die indruk'. 'We hebben geen zekerheid, maar u weet dat het er vaak raar toe gaat met medische tarieven', aldus de woordvoerder VREEMD- Vreemd "In het geval van het jongetje had volgens de consumentenbond één rekening moeten worden gestuurd, waar dan eventueel de 'overhead kosten' in kunnen worden opgeno men. Over deze rekening is de bond zeer verbaasd omdat de particulier verzekerde op zou moeten draaien voor salarissen van chirurgen, met wie ze niets te maken hebben ge had en voor algemene kosten, waarin de overheid en ziekenfond sen kennelijk niet willen bijdragen. Dat het via 'een rekening van een chirurg gaat. waarvan de aange sprokene meestal geneigd is direct te betalen, noemt men bij de bond een vreemde toestand. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse Specialisten Vereni ging, die de rekeningen van de specialisten voor de ziekenfondsen betalen, is het onmogelijk een ver plicht verzekerde dit soort kosten in rekening te brengen'. Alles gaat via kodes en specialisten zouden hoogstens kunnen proberen geld voor dit soort zaken direct bij de ziekenfondsen los te krijgen'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ook de Tweede Ka mer heeft ernstige kritiek op de steun die de Nederlandse delegatie op de conferentie in Mexico over de rechten van de vrouw, g&f aan een declaratie waarin staat dat het zionisme moet worden uitgebannen. De fracties van de PvdA, VVD. KVP. AR en CHU en DS'70 hebben minister Van der Stoel (buiten landse zaken) gisteren zeer stekeli ge vragen over deze affaire gesteld. Zij doen dat in navolging van en kele vooraanstaande vrouwen, die vorige week de minister "een brief stuurden. Deze brief, mede onderte kend door oud-minister Klompé, de oud-Kamerleden freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU) en mr. A. Goudsmit (D'66) en mevrouw Schilthuis, commissaris der Konin gin in Drente, stelde onder meer dat Israël ook door toedoen van Nederland weer een stukje verder is geïsoleerd. In hun brief wezen de vrouwen erop dat de Nederlandse steun- voor de resolutie door de tegenstanders van Israël misbruikt zal worden. Ook de Kamerleden vragen minis ter Van der Stoel of deze zich niet gerealiseerd heeft dat de Neder landse houding in Mexico gebruikt zal worden in de anti-Israël-propa- ganda. Zij willen ook weten waar om de Nederlandse delegatie niet. zoals Denemarken tegen gestemd heeft, of zoals de andere West- Europese landen zich van stemming heeft onthouden. De vragenstellers willen opening van zaken over deze affaire en dringen erop aan dat ook aan de Israëlische regering tekst en uitleg wordt gegeven DEN HAAG VVD-fractieleider Wiegel vindt het antwoord dat mi nister Pronk gaf op zijn vragen over mogelijk ingrijpende bezuini gingen bij defensie nogal kortaf. Pronk antwoordde (als minister van defensie ad interim) dat het niet gebruikelijk is mededelingen over de begroting te doen vóór Prinsjesdag en Wiegel vraagt nu of de minister-president dit antwoord wel passend vindt tegenover 41 die genen 'die zich grote zorgen ma ken'. Den Uyl dient volgens Wiegel te bevorderen dat zowel de volksverte genwoordiging als het krijgsmacht- personeel alsnog ('ondanks het dooddoenersantwoord van drs. Pronk') op zo kort mogelijke ter mijn worden geïnformeerd over de hoofdlijnen van de bezuinigingen op defensie. Wiegel beklaagt zich er ook over dat aan regeringspartijen eerder mededelingen gedaan wor den dan aan andere: de PvdA- fractie kon al op 8 juli haar com mentaar geven op de nota over huisvesting van alleenstaanden, op de dag waarop het kabinet zijn fiat aan de nota gaf. aldus Wiegel. (ADVERTENTIE) Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen is het prettig om 'Licht Romig' koffie-creamer bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts 'Licht Romig' (op poederbasis) is ook buiten de koelkast uitstekend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes 'Licht Romig' geven een lekker wolkje in uw koffie - zonder dat de pittigheid verloren gaat. 'Licht Romig' is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin glas, Een voorraad-verpakking'Licht Romig' van 300 gram voor maar f 2,95. Daarmee kunt u uw lege 'Licht Romig'- potje - of een ander stopflesje - weer handig navullen. 200 gram a f 2,42 lekker handig in de koffie. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De algemene arbeidsongeschiktheidswet (AAW) kan onmogelijk al op 1 juli volgend jaar worden ingevoerd. Dat heeft de sociale verzekeringsraad desgevraagd per brief laten weten aan staatssecretaris Mertens van sociale zaken. WOUDRICHEM Gistermiddag is in Woudrichem (N.Br.) de zeven jarige Epatria Bom uit Breda in de Merwede verdronken. Het meisje was op een camping vlak bij de Mer wede met haar ouders. Tijdens het spel is zij te water geraakt en om gekomen. Deze raad en de bedrijfsverenigin gen, die straks de AAW-uitkeringen moeten doen, zien geen kans alle nodige regelingen tijdig rond te krijgen. Een ingewijde medewerker van de sociale verzekeringsraad acht invoering van de AAW op z'n vroegst mogelijk per 1 januari 1977. op voorwaarde dat nog dit najaar een aantal beslissingen wordt ge nomen waaraan thans hard wordt gewerkt. De AAW biedt straks een vaste maandelijkse uitkering! ter hoogte van de AOW thans ongeveer evenveel als het netto minimum loon aan alle invaliden. De AAW is vooral van belang voor arbeid songeschikt geworden zelfstandigen (middenstanders, boeren) en voor hen dief al arbeidsongeschikt (Inva lide) zijn sinds hun jeugd of ge boorte. Zij komen nn hoogstens voor een bijstandsuitkering in aan merking. Arbeidsongeschikte werk nemers krijgen thans al een vaste uitkering van de WAO, die een welvaartsvast percentage van hun laatstverdiende loon bedraagt. Voor hen brengt de AAW dus geen ver betering. Het grootste probleem vormt nog de vraag hoe moet worden vastge steld of iemand arbeidsongeschikt is, en voor welk percentage betrok kene dan arbeidsongeschikt is. De hoogte van de uitkering zal name lijk in principe van dit percentage afhangen. De regeling hiervoor zal voor het eind van dit jaar tot in detail klaar moeten zijn om de AAW nog op 1 januari 1977 te kunnen invoeren. Een tweede probleem betreft de door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Eindelijk kan op 11 au gustus worden begonnen met een specta culair karwei, dat reeds jaren is voor bereid in discussies, tekeningen, rappor ten, aanbevelingen en wat niet al: het st eentje voor steentje overbrengen van het kasteeltje 'De Olyphant' van het tot de gemeente Heenvliet behorende dorp Nieuwesluis nar de deelgemeente Charl ois in Rotterdam-Zuid, een afstand van ongeveer 25 kilometer. RITA 'Ik heb besloten om toch geen buschauffeur te worden als ik groot ben. Ik word nu tractor bestuurster Nieuwesluis bestaat niet meer. Het hele dorp is afge broken en de grond is daar na opgespoten ten behoeve van de industrie in bet Bot- lekgebied. Alleen de uit de zestiende eeuw daterende 'De Olyphant' is gespaard, hoewel van het begin af reeds vaststond, dat het kas teeltje onmogelijk op de oorspronkelijke plaats kon blijven. De oprukkende in dustrie had de grond veel te hard nodig. 'De Olyphant' komt nu in de westhoek van het Zuider park op een terrein op de hoek van dc kromme Zand weg en de Groene Kruisweg, vlak bij de bekende molen 'De Zandweg' in een park omgeving. Het is de bedoe ling. dat in deze omgeving later ook een kinderboerde rij wordt gebouwd in een stijl, die bij die van het kasteel aansluit. Die boerde rij heeft ook voor 'De Oly phant' een functie, want Cor nells van Colwyck. rent meester van de heerlijkheid Heenvliet. heeft het kasteel in de jaren 1591-1592 ge bouwd als een 'herenboer derij'. In de loop der eeuwen is deze uitgebreid, gedeelten werden vernieuwd, het ka rakter veranderde. Uiteinde lijk werd 'De Olyphant' een kasteeltje, of liever een voornaam landhuis. De bij behorende boerderij is bij de ondergang van Nieuwe sluis verdwenen. Die komt straks in Rotterdam-Zuid terug in de vorm van de kinderboerderij, die. net als vanouds, twee gebouwen zal omvatten: voorhuis met achterhuis en deel en de haaks daarop staande schuur. Natuurlijk wordt de ze kinderboerderij van bin nen géén boerenhoeve. Les lokalen in plaats van keu ken, deel en opkamer, ko nijnen, geiten, schapen, hangbuikbiggen, eenden, kippen en wat niet al in plaats van een ouderwetse veestapel. Over 'De Olyphant' spraken wij met drs-L. A. van Mont- foort van het bureau be leidszaken van de secretarie van de deelgemeente Char lois. Want 'De Olyphant' gaat in het openbare leven van Charlois een belangrijke rol spelen. 'Er is een ruime ontvangst zaal van ruim elf meter bij ruim zes meter', vertelde de heer Van Montfoort, 'er zijn een ruime hal. een grote en een kleinere kamer en daar boven vier kamers, een to renkamer en een heel grote zolderruimte. 'De Olyphant' zal in de toekomst een re presentatieve functie krij gen in de deelgemeente Charlois. bijvoorbeeld voor het sluiten van huwelijken en het houden van bepaalde recepties. Voor het eigenlij ke secretariewerk ligt het niet gunstig, te ver van het centrum van Charlois'. De secretarie van Charlois Is nu gevc-:igd ln een oud schoolgebouw dicht bij hel winkelcentrum Zuidplein. Over enkele weken verhuist zij naar een nieuw, semi permanent gebouw vlak in de buurt. Demontage De demontage en wederop bouw van 'De Olyphant' Is opgedragen aan de Firma Woudenberg te Middelburg, die in Delfshaven ook het Zakkendragershuisje heeft gerestaureerd en die ook in Dordrecht een aantal grote restauratiewerken heeft uit gevoerd. De directie berust bij de Rotterdamse stadsar chitect B.V. van den Bergh. 'Met de demontage van 'De Olyphant' is men al begon nen', vertelde de heer Van Montfoort., 'De gedemon teerde stukken gaan in con tainers en worden straks zó overgebracht. Demontage en opbouw worden een precies in elkaar vallende operatie. Een bijzonder aspect daarbij is het torentje, dat in enke le grote stukken wordt over gebracht. Wanneer dat spec taculaire verhuiskarwei ge beurt, is nog niet bekend. Het hele werk duurt een jaar of twee, in 1978 moeten wij de beschikkeng over 'De Olyphant' hebben. Het grondwerk ln Charlois zal over een maand of twee ge reed zijn, dan kan de eerste paal in de grond'. groep 'oud invaliden'. Dat zijn de genen die thans al arbeidsonge schikt zijn. en die dus vanaf de datum dat de AAW in werk- king treedt recht op uitkering krijgen. Over de omvang van dit 'stuwmeer' bestaan nog slechts schattingen. Het betreft wellicht tienduizenden personen. Zij moeten alleen worden beoordeeld en gere gistreerd. Om dit in een keer goed en met behulp van computers te doen. zullen eerst de details van de AAW bekend moeten zijn. Een der de probleem vormt de regeling voor de overgangssituatie en de in vlech ting van de WAO (werknemers) in de AAW. Tenslotte vereist de hef fing van de AAW-premie handen vol administratief werk. Deze pre mie, 1,1 procent* van loon of Inko men om te beginnen, zal worden ingehouden door werkgevers of bij zelfstandigen door de belasting dienst. Al eerder uitgesteld Invoering van de AAW is al eens eerder uitgesteld. Vooral ARP en KVP in de Tweedé Kamer hebben bij herhaling met grote klem aan gedrongen op zo spoedig mogelijk invoeren van de AAW. omdat deze wet een belangrijke voorziening verschaft aan de zelfstandigen. ARP en KVP vinden met name onaanvaardbaar dat invoering zou worden uitgesteld vanwege de enorme extra last voor de schatkist, naar schatting 700 k 800 miljoen gulden per jaar gedurende de eerste jaren. Waarschijnlijk de komende maand zal staatssecretaris Mertens ant woord geven op de eerste schrifte lijke vragen van de Kamerfracties over het wetsontwerp AAW, dat eind december bij de Tweede Ka mer werd ingediend. In het najaar kan de AAW door de Tweede Ka mer Worden afgehandeld. Het kasteel 'De Olyphant' in zyn volle gl orie in Nieuwesluis. Trots draagt de gevel rechts het bouwjaar van het oudste ged eelte: 1591. Geheel rechts onder de bo men is een aanbouw te zien, die niet mee wordt overgebracht naar Rotterdam. Die aanbouw dateert uit de twintigste eeuw en bevat keuken en garages. Gevelsteen 'De Olyphant' heeft een heel mooie gevelsteen, welke de naam verzinnebeeldt. Het is niet de bedoeling, dat in Charlois slechts de zestien- de-eeuwse herenboerderij wordt gebouwd. Charlois krijgt wel degelijk het hele kasteel. Alleen de aanbouw uit de twintigste eeuw met keukens en garages wordt niet meer overgebracht. Vlak om het huis komt in Charlois een fraaie tuin. De afdeling groenvoorziening van de gemeentelijke dienst van stadsontwikkeling is druk bezig met het ontwerp. 'Men denkt aan een tuin in Franse rococo-stljl'. zegt drs Van Moi tfoort, 'hoewel er ook stemmen opgaan, die zeggen dat zo'n landhuis heren boerderij niet in zo'n tuin behoort te staan, maar in een heel gewoon Zuidhol lands polderland'. Tuinpuzzel Aan die tuin zit een heel pikante financiële puzzel. De )kosten voor de overbrenging van 'De Olyphant' zijn ruim twee miljoen gulden. Zij ko men voor rekening van het gemeentelijk havenbedrijf, die uit het Europoort-kre diet ruim zeven ton beschik baar stelt. Dat kan, omdat dit havenbedrijf van de twee miljoen de grondwaar de in Nieuwesluis kan af trekken. want die grond komt ten behoeve van het havenbedrijf vrij. De leuke puzzel is, wie uit eindelijk de aanleg van de tuin in Charlois zal moeten betalen. Uiteraard is dit een vraagstuk, dat zich slechts afspeelt tussen vestzak en broekzak, maar voor begro- tingsde^kundigen liggen hier heel interessante en waar schijnlijk ook pittige discus sies. Waarschijnlijk wordt de tuin gefinancierd uit de openbare middelen in het kader van de gehele recon structie van dit gedeelte van het Zuiderpark. samen met de aanleg van de kinder boerderij. Plannen En tenslotte leven er ln Charlois nog allerlei plan netjes rond 'De Olyphant'. Er zijn enthousiaste Char- loisers. die denken aan een eenvoudig carillon in het torentje. Klokken daarvoor moeten nog wel ergens te vinden zijn. Ook wordt er gesproken over het vroegere bioscooporgel uit het Luxor- theater. dat in een gemeen telijke ruimte ligt opgesla gen. Daarop heeft Cor ftein vroeger nog wel gespeeld! Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er Is weer een kan didaat voor het burgermeesterschap van Den Haag. In een open brief heeft de heer J. Glimmerveen, voorzitter van de Nederlandse Volks unie, gesolliciteerd naar dit ambt. Glimmerveen kreeg vorig Jaar be kendheid toen hij bij de gemeente raadsverkiezingen in Den Haag bij na een zetel behaalde. Voor zijn ideeën (alle Surinamers weg uit Nederland) werd hij voor het Haagse gerechtshof gedaagd, maar vrijgesproken, omdat 'Surina mers' geen ras vormen en daarom tegen hen als ras ook geen discri minerende opmerkingen gemaakt kunnen worden. De Hoge Raad ver nietigde dit vonnis en verwees de zaak naar het Amsterdamse ge rechtshof. waar de zaak nu nog in behandeling ls. Glimmerveen heeft met zijn sollici tatie overigens geen enkele kans. omdat de commissaris van de Ko ningin van Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk al een advies heeft uitge bracht aan de minister van bin nenlandse zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3