De monniken van Athos sterven uit I sj ICCC vraagt Kenia om verklaring Conferentie Onze adressen Afscheid Martin Luther King sr. Uitwijzing Mcintire Athene breekt met Vaticaan TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 JULI 1975 KERK/BINNENLAND Het klooster ziet er uit als een grote vesting Een monnik van Athos door Sipke van der Land Het mooiste stukje van Griekenland is het schiereiland Athos. Het is dertig kilometer lang en vijf kilometer breed, en ligt volkomen afgesloten van de buitenwereld door zijn steile rotsen. Wa- r zou een monnik zich beter terug kunnen trekken dan in dat woeste en vergeten paradijs? moet halen in Athene of Thessalo- onder Ó-riekse souvereiniteit. Dan niki bij het ministerie van bulten- reis je naar hef vissersdorp Ouro- landse zaken. Dat komt omdat noupolis, waar elke dag een motor- Athos een zelfstandige republiek is^ bootje vertrekt. Er is strenge con trole van politie en douane; geen Je kunt er niet zomaar naar toe t reizen. Niet alleen omdat er geen wegéh of verbindingen zijn, maar ook omdat je eerst een toegangspas Korte, duidelijk geschreven, liefst an één kant getypte, brieven unnen worden gestuurd naar: "cretaris Hoofdredactie Trouw/ «wartel. Postbus 859, Amsterdam. J'-iJ publtkatle wordt de naam van tic schrijver vermeld. VA"! f Maasbac'i (2) Het valt mij steeds weer op hoe gemakkelijk het is door eenzijdige belichting iets uit zijn verband te rukken. De bijbel bv. leent zich daar uitstekend voor. evenals gees telijk opbouwende lektuur zoals Nieuw Leven, een blad waarin mis schien niet alles theologisch ver antwoord is daar wil ik niet over twisten maar waaruit wél een bewogen instelling blijkt voor Gods zaken. Onvermeld latend hoe ik over de persóón van evangelist Maasbach denk. durf ik wél te zeg gen dat de Heer hem gebruikt in Zijn dienst en dan moet lk er met mijn vieze vingers vanaf blijven- Zoetermeer D. J. M. de Metter Maasbach (3) Met verbazing heb ik ervan kennis genomen dat de heer A. J. Klei zich •kan Indenken dat Jezus aan Petrus een shaggie zóu hebben gevraagd, daarbij de bruiloft te Kana aanha lend. Gezien de gevaren van de sigaret, de doorziendheid en de zondeloosheid van Jezus is het erg ondoordacht om te veronderstellen dat Jezus zich aan een verslavings- middel zou overgeven. Wat de brui loft te Kana aangaat, de wijn die Hij aan Zijn discipelen gaf als een symbool van Zijn eigen bloed, was zuivere druivensap. Hiervan spreekt de profeet Jesaja (65 vers 8) wanneer hij spreekt van nieuwe wijn 'in een druiven tros' en zegt: 'Verderi hem .niet. want er ligt een zegen in'. Zie^ook Spreuken 20 vers 1 en 23 vers 29 tot 35. Schiedam H. van Hollen Maasbach (4) vrouwelijk wezen, zelfs geen poes of hond. geen filmapparaat, noch enige andere verleidtLng mag mee naar Athos. Twee uur later zet je voet aan wal in Dafni, het haven plaatsje en je bent in een andere wereld aangekomen. Heiliga brug straat dat de schaduw van Petrus hen zou genezen. Ook flauwe kul? Diemen Mevrouw J. P. de Bok-Grocn Maasbach (5) Hier in ons bejaardenhuis zijn er mensen die zeer verontwaardigd pnk Mowor zijn over dit stuk van de vingers DUU ivieyei van een uitverkoren kind van God. De vingers hebben op vele hoofden genezing en bekering gebracht. Die flauwe kul, zo u schreef. Is bijbels. Paulus' zweetdoeken werden door zieken gedragen en als Petrus voor bijging legden zij de zieken op de Wie iets van de bijbel afweet weet. dat de meeste wonderen, op welk terrein van het aardse bestaan ook. altijd een materiële tussenschakel hebben. Onze God is een God van hemel en aarde. De hemel kan niet zonder het aardse en de aarde kan niet zonder het hemelse. Er is van af Genesis 1 yers 1 een onverbreek bare oorsprong gefundeerd. Wat denkt de heer Klei van de volgende felter. die in de bijbel worden ver meld? Noach maakt een schip op het vasteland...: Mozes slaat met zijn staf op het water van de Schelfzee...: De Israëlieten smeren bloed aan de deurposten.Jezus smeert slijk op de ogen van de blinde.Dat Is allemaal onzin, niet waar meneer Klei? Niettemin dacht ik dat al de 'volgelingen' van Noach Mozes. Jozua. de Heere Jezus, en nog veel meer 'zielsgelukkig' moe ten zijn geweest met al dat soort onbegrijpelijke, onlogische, fanatie ke. overgeestelljke. of hoe u het ook maar noemen wilt. handelingen van hun voorgangers. Mag het meneer Klei? We zullen maar ophouden. Wat be treft dat roken, daarmee moet men voor ogen houden, dat dit soort opmerkingen gemaakt worden ten behoeve van een vaak totaal oni- redderde jeugd, die bij de Wereld- zend'mg gered wordt. Wie gesprek ken heeft met deze jeugd, weet dat dit soort dingen door hen worden gedacht, vaak in alle kinderlijkheid en onbeholpenheid. Men moet dit vooral niet zeggen op vergaderin een van kerkvorsten e d. Noordwljk aan Zee J. O. C. Meyboom. arts Bij de eerste christenen-vervolgin gen schijnen hier al christenen uit Klein Azië een goed heenkomen te hebben gezocht. En in de vierde eeuw vestigden er zich al monni ken. Het oudste klooster dateert uit het jaar 963, en in de eeuwen daarna werden er vele grote kloos ters geslicht. In de zestiende eeuw waren er al veertig gitote kloosters met in totaal veertigduizend monniken! En dat allemaal omdat ze er heilig van overtuigd waren dat hier de Verheerlijking op de berg (Mattheus 17) had plaatsge vonden. en dat hier de Wederkomst van Christus verwacht moest wor den, hoewel er voor het één noch voor het ander enige bijbelse of historische grond is Na aankomst moet je allereerst naar de hoofdplaats Karle. waar een duizelingwekkend rotspad heen voert; hét Is twee uur klimmen en lopen Je komt langs het eerste grote klooster en ziet hoe twee stieren de helling te grazen nemen, maar je mag er nog niet heen. In Karie moet je bij de Heilige Epista- sia (dagelijks bestuur) een verblijf- pas halen. Dat kóst 150 drachmen (15 gulden) maar je krijgt er een fraai papier voor met zegels, hand tekeningen en stempels. En dan heb je toegang tot alle kloosters, die enkele uren gaans van elkaar af liggen. Je begint aan een heerlijke pel grimstocht door Gods schepping, en je krijgt de prachtigste panorama's te zien over bossen, bergen en de zee. Van alle kanten zie je de top van de heilige berg. tweeduizend meter hoog. In de volmaakte rust en stilte van de natuur word je een ande mens. En je mediteert over een nieuwe manier van leven met God en met elkaar. Zoals de kloosterlingen vanouds hebben gezocht. Je kunt je best voorstellen dat Thomas Moore hier het model zag voor zijn 'Utopia'. En dat menige pelgrim hier komt zoe ken naar iets wat de harde techno cratische maatschappij hem niet kan bieden. Maar worden al die hooggestemde verwachtingen be antwoord? den en brevieren, branden kaarsen, kussen Lkonen. waaien met wierook en voltrekken de hele rite waar een buitenstaander niets aan heeft. Om acht uur eten ze wat en daarna gaan ze de hele morgen slapen. Wer ken is er niet- bij: daar hebben ze arbeiders voor in dienst genomen. Di< bewerken de akkers en kappen hout voor de export, en van die op brengst draait, het klooster, aange vuld met toelagen van bulten. Frasco's en iko:;en Athos is ook beroemd om zijn kunstschatten. De Byzantijnse fres co's waar de kerken, de portaleno en refters vol van zitten, zijn boei end. In Philoteou hebben ze een hel geschilderd vol gedrochten waar je koud van wordt, en een feestelij ke hemel vol citerspelers waar je warm van wordt. En overal zijn de drie aartsvaders te zien met een schoo" vol zaligen. Wie niet vertrouwd is met deze kunst zal het kinderlijk en bont vinden, en de gebrekkige anatomie van de figuren en de wankele com- posities van de taferelen zullen hem tegenvallen, maar toch zijn er ware meesterstukken bij. en het hele verschijnsel is op zijn minst kurieus. Nog merkwaardiger is het met de ikonen gesteld: dat ziin niet slechts schilderstukken, maar bijna sakrementen Het zijn voor werpen van verering en aanbidding waar soms wonderlijke kracht aan wordt toegekend. De 'Maagd die het Kind kust' werd in de tijd van het ikonoklasme (beeldenstorm) in de zee geworpen, maar kwam uit zich zelf terug naar het klooster. Door de rook van wierook, kachels en kaarsen, en door het veelvuldig kussen, is er niet vee! van de af beelding meer te zien. Minstens even eerbiedig gaat men om met reliquien als een stuk van het kruishout en een spijker van het kruis Deze voorwerpen z'jn in zonder schalen zevat en omkranst met edelzesteente Ook heeft men talloze 'edem^'en v'n he "zen. In elk klooster heeft men zo ziin eigen oudheden waarop a"*s gericht is,- Zodat iedereen met zijn rug naar de toekomst gekeerd 's. De mist in Waag het niet ora de bergrug over te steken van de ene kant naar de andere, als de toppen In de mist zitten. Je raakt de koers kwijt op de smalle slingerende bergpaden Het spoor van ezelvijgen helpt niet voldoende en je dwaalt de hele dag rond. en mag blij wezen als je nog voor het donker bij een klooster uitkomt. Ook Xivopotamus is een kasteel waar zeker duizend mensen kunnen wonen, en waar er nu nog twintig over zijn. Ze hebben een jongeman fn dienst HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280. Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11. Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIOEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030. Postbus 3. U betaalt mee door middel van uw kijkgeld, waardoor de VARA. NOS en consorten worden onderhouden. Zij brengen gecamoufleerd nieuws door een nieuw linkse bril bekeken, en u moet linkse hersenspoeling slikken. De ene verslaggever wil niet. de andere tv-journalist Bob Meyer weigert 't verder, een andere tv-nieuwslezeres verdwijnt. Geluk kig zijn er flinke mensen die neen durven te zeggen. Zij weigeren hand- en spandiensten voor nieuw links. Wat doet u? Rotterdam J. C. ten Cate Czn. Gastvrijheid die de gasten moet verzorgen. Hij spreekt Frans en Duits en praat honderd uit. 'Ik kom uit Thessalo niki en kon geen werk vinden. Daarom zit ik hier. Ik hou van Athos vanwege de natuur, maar verder... nee Die monniken zlln allemaal wat zielig en ziekelijk. Ze doen niet anders dan eten. drinken, slapen, zingen, eten. drinken, sla pen enzovoorts. Er gaat niets van uit.' Hij vertelde-ook nog een paar dingen over hun privé-leven die er niet om logen. Nu 'is het bekend dat i veel kloosterlingen niet eens de lagere school met goed gevolg heb ben doorlopen en dat er weinig theologen onder hen zijn, maar is het portret van de gastheer niet •wat te somber? Een monnik die onder een boom aan zijn baard zit te plukken, moet lachen om mijn serieuze vragen, en wimpelt ze af met de opmerking dat het monnikenleven de beste manier is om het evangelie te die nen. Het interesseert hem niet hoe een ander christen is of niet. Maar z'.j zitten goed. En diezelfde hou ding vind je in elk gesprek terug. Ze kennen ge*n bewogenheid met de buitenwereld en hebben geen enkele zendinssdrane. Oekumene is hen vreemd. Ze stellen zich eigen aardig en eigenzinnig op. Geen wonder dat sociale twijfelgevallen zich hier nestelen en dat er weinig of niets van het schiereiland uit gaat. Kloosters als die op Patmos hebben soms tot een opleving in de kerk bijgedragen. maaT Athos bleef in zichz'lf gekeerd. En daar heeft de wereld en de kerk steeds minder behoefte aan Vandaar dat er nog maar enkele honderden monniken over zijn gebleven, i Toerisme Veel jongeren maken de tocht naar Athos in hun vakantie. Ze zoeken ernstig naar een nieuwe beleving, maar vinden niet anders dan een gesloten gemeenschap waar geen enkele inspiratie van uitgaat. Toen de Griekse schrijver Nikos Kazant- zakis de heiige berg bezocht, had hii zich daar ook veel van voorge steld. Maar hij schreef in zijn dagboek dat de monniken zich uitsluitend bezig hielden met een gekruisigde Christus in plaats van met de opge stane Heer. 'Het is duidelijk dat Christus hier niet. leeft'. Athos zou een oord van retraite en meditatie kunnen zijn. Een centrum voor vernieuwing en verzoening. Het unieke schiereiland zou opleven. Maar zo n koerskorrektie zit er na duizend Jaar niet meer In. Athos is op sterven na dood. Slpke van der Land is auteur en presenteert regelmatig televisiepro gramma's bij de NCRV. Uitverkiezing In zijn bespreking van het boek 'Moïra' van Julien Green zegt de heer Van Doome. dat de bijbel wel het begrip uitverkiezing kent. maar dan 'altijd als uitverkiezing tot een bepaald doel en ln de tijd'. Ik geloof niet dat wij specifiek bijbel exegeten nodig hebben om aante tonen dat uitverkiezing wel degelijk in groter verband voorkomt. Zo le zen wij bv. ln Handelingen 13 vers 48b: 'en allen, die bestemd waren ten eeuwigen leven, kwamen tot geloof' Verder Romeinen 8 vers 29. 9 vers 10-13 en 18-21. Een christen weet ten diepste dat God een werk aan hem is begonnen en dat HIJ het ook voleindigen zal (FHlppen- zen 1 vers 6). Dat leidt niet tot wanhoop. Rotterdam F. L. Stolk Het klooster Karakallou ziet eruit als een grote vesting, een vaste burgt. Dat was met het oog op de vele zeerovers van vroegere eeuwen. Het kompleks is velemalen her bouwd en uitgebreid. In de poort zit een oude monnik. HIJ is vrien delijk en haalt een glas ouzo en een stukje gesuikerde loukoumi. Danzij de 'heilige philoxenie' (gast vrijheid) kun Je overal logies krij gen. maar er komt een grimmige monnik die Je met een smoesje naar een ander klooster doorstuurt, drie uur lopen. En als Je niet vóór zonsondergang binnen bent, blijft de poort dicht. In Philotheou zijn ze aardiger en Je krijgt een kamertje aangewezen in het enorme klooster, met uitzicht op de binnenplaats en de overoude kerk. Het ziet er bouwvallig uit en alle huisvuil wordt uit de ramen gemikt, dus het is een grote troep om het gebouw. Op Je kamer krijg je een bordje bonensoep en een paar hompen brood. Je komt niet bij de broeders aan tafel en ze laten je trouwens helemaal aan je lot over. De kerk mag Je bekijken, maar de bibliotheek blijft dicht, en de abt is niet te spreken. Om ne gen uur slaapt iedereen. De volgende morgen om drie uur wo-c!en de zeventien monniken wakker geklepeld en ze reppen zich met hun olielampjes over de duis tere binnenplaats naar de kerk. Uren achtereen zitten de grijsaards ineengedoken te zingen en te bid Martin Luther King sr., de vader van de vermoorde Amerikaanse neger leider. heeft afgelopen zondag na 44 jaar de kerk te hebben gediend, afscheid genomen van de kleine Ebenezer baptistenkerk in Atlanta. De 75-jarlge predikant sprak over zijn overleden zoon en vrouw. 'Ik wil dat dit geen droeve gebeurtenis is. Er is geen reden tot droefenis.' zei de bejaarde prediker ontroerd. Van een onzer redacteuren NAIROBI De internationale raad van christelijke kerken (ICCC) heeft 'n protestbrief ge stuurd aan president Kenjatta van Kenia omdat de voorzitter van de ICCC dr. Carl Mcintire, het land is uitgezet. De brief is mede-ondertekend door de Ne derlandse secretaris-generaal van de ICCC, dr. J. C. Maris. In de brief wordt de regering van Kenia om tekst en uitleg gevraagd en heftig tegen de uitwijzing ge protesteerd. Deze had plaats zonder voorafgaande waarschuwing, zonder dat dr. Mcintire kans kreeg met zijn collega's te overleggen of zelfs maar afscheid te nemen van zijn vrouw Fairy. Zonder geld en zonder bagage werd hij op het vliegtuig gezet. De nieuwsdienst van de ICCC meldt dat de deelnemers aan het congres in Nairobi onmiddellijk na dat het nieuws van de uitwijzing bekend werd samenkwamen om te bidden voor Mcintire. Spanningen Waarnemers verwachten niet dat de regering van Kenia zal reageren op de protesten van de ICCC. Na de sluiting van de conferentiè, jongst leden zaterdag, verlieten de meeste conferentiedeelnemers Kenia. Een aantal van de 3.000 durfden huh hotelkamers de laatste dagen toch al niet meer uit, gezien de span ningen rond de vergadering. De Keniase krant The Standard schreef zaterdag: 'Wij tuchtigden de- ICCC in het begin omdat hij trachtte Kenia's politiek van neu traliteit in gevaar te brengen. ZIJ wisten dat de organisatie voor Afri kaanse eenheid haar topontmoeting houdt in het naburige Oeganda'. Toch hadden deze griezelige fanati ci de euvele moed ons het spook van communisme, imperialisme en alle andere Ideologische papieren tijgers ónder onze neus te houden'. Een andere krant. Daily Nation, citeerde vice-president Mol van Kenia, die zou hebben gesproken over 'zogenaamde christenen' en 'valse profeten' in samenhang met het congres en dr. Mcintire. In The (Standard stond een -ingezonden brief met de woorden: 'Lang leve de raad van kerken van geheel Afrika en de wereldraad van ker ken ln hun morele en materlale steun aan de bevrijdingsbewegin gen.' De laatste dag tra/den achttien kerken toe tot de ICCC. De persdienst van de ICCC laat tenslotte weten dat het afgelopen congres van de ICCC algemeen be schouwd wordt als een van de meest gezegende en vruchtbare bij eenkomsten die ooit gehouden zijn. Het volgende congres wordt ln 1979 in. Cape Canaveral (Florida) gehou den. Warm applaus Aan het slot van het- congres heb ben 19 Afrikaanse afgevaardigden ln een verklaring afstand genomen van het ICCC-persbericht, dat was opgesteld door de Nederlandse pers chef Steven Paas en waarin het blanke bewind ln Rhodeslë be schreven werd als de verdediger van de christelijke beschaving te genover het communisme en de vijandige houding van zwart Afrika. Reeds eerder had dr. Mcintire het persbericht afgezwakt tot 'een ach tergrondverklaring van één man'. Toen de Keniase regering het con gres niet toestond een vlaggenpara- de te houden en tevens de raad verbood de Russische schrijver Solzjenitsin uit te nodigen te ko men spreken over de onderdruk king van de kerk In de Sowiet- Unie. zei dr. Mcintire geprikkeld dat niet hij maar de Keniase rege ring excuses zou moeten aanbieden. Het paradeverbod noemde hij een zeer ernstige Inbreuk op de vrij heid. waarover hij zou rapporteren bij de Veren'ede Naties en bij de senaat van de VS. Deze uitspraak werd de direkte aanleiding tot de uitwijzing Kenia's vice-president Moi. die na de uitwijzing een warm applaus kreeg in het parlement, typeerde de maatregel als een waarschuwing aan het adres van ledereen die de ideëen van Mcintire deelt. Kenia, aldus de vice-president, kan niet toestaan dat bezoekers misbruik maken van de gastvrijheid. ROME De orthodoxe kerk van Griekenland heeft haar betrekkin gen met het Vaticaan verbroken omdat Rome een eigen apostolische exarch heeft benoemd voor de 3.000 katholieken in Griekenland die de byzantijnse ritus volgen. Deze soort katholieken volgen de zelfde orde van dienst als de orthodoxen ln Griekenland, maar zij zijn gehoor zaamheid verschuldigd aan de paus ln Rome. De orthodoxe kerk be schouwt hen als dissidenten. De patriarch van Athene. Seraphim heeft gezegd: 'Wij stoppen elke re latie met Rome. wanneer het meent dit kerkelijke schandaal ln ons midden te kunnen laten be staan'. De beweging van geünieerde orthodoxen dateert uit de Jaren twintig en kwam in Griekenland nooit goed van de grond. Toen ln januari hun bisschop overleed, liet Rome doorschemeren ter wille van de oecumenische relatie geen nieu we te zullen benoemen. Nu dat op aandringen van de groep geunieer- den wel is gebeurd, wordt dat door de othodoxen als pijnlijk ervaren. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te 's-Hertogenbosch: J. Oudhof te Maarn-Maarsbergea Benoemd tot past. medewerker J Hasselt (buiteng.. wijkg. in dLng): G. J. Loor kand. te Harde berg. die deze benoeming hei aangenomen, tot wetenschapp. medewerker aan de Rijks Univer telt te Utrecht (opleiding dienstleraren): J. H. van de Bai^ schoolpred. chx. streeklyceum Ede. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Damwoude: de Bondt te Bant (NOP). GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Mussel: A. Snoo kand. te Zwijndnecht die tfr dankte voor Avereest-Dedemsvaa Bellen, Bergs'chenhoek. Dievi a jyj Smilde, Gramsbergen, Haulerwi Hoooghalen, Loppersum-Westerei bon den, Meppel. Rozenburg. Soest ^et comb, met Baam. Vlissingen, W( singe-Sauwerd in comb, met Wl^Z sum-Obergum. n« Rot i ner "plei Reveildag van Near East Misi on/Interkerkelijk Reveil zaterd 23 augustus aanvang 10.15 uur, de Fontelnkerk, Robert Kochstrai Amersfoort. Over de opbouw V! gebedscellen, bijbelstudiekringen gemeentekringen. Sprekers Hermi Goudswaard, ds. R. Strijker Theo van der Weele. 0 Zendingsconferentie van de Wi reldwijde Zending. 22-24 august op de Ernst Sillemhoeve te La Vuursche. Inl. mej. K. A. Bosvel Valkenboskade 500, Den Haag, Zendingsconferentie van Overzeese Zendings Gemeenscha 16 en 17 augustus op 't Brandpu. te Doom. Inl. Van Neijenrodewq in 615, Amsterdam. 'De plee killer' door Txevaniai Uitg. De Arbeiderspers te Amster dam. 292 blz. Prijs 19,50. achter het pseudoniem Trevania gaat een ln Engeland vjerkzam Amerikaanse taalkundige schu van wie niet veel meer bekend dan dat hij een ervaren bergbe klimmer is en dat hij twee supt rteure detectives heeft geschreven De Eiger killer en de Plee kille (The loo sanction). In de nu verschenen Plee Kille herhaalt Trevanlan het procédé va zijn eersteling: een ogenschljnli] gemakkelijk geschreven mengs van hard-boiled realisme parodié daarop. Zelf noemt Trev: nian zijn aanpak 'aspirine voor Intelligente lezer'. In Maatstaf vs juli '74 voegde hij daaraan toe: geef er de voorkeur aan te schrt ven voor pientere lezers, die geve hebben voor ridiculisering. Ik. bi ervan overtuigd dat ik ze een uur lang een vrolijke escape bi In die uren kunnen ze vechte zonder gevaar te lopen geraakt worden, kunnen ze moorden zondi gevaar te lopen gestraft te woiyiei en kunnen'ze vreemd gaan zonde kans op een koude douche', aldu Trevanian ln zijn onbeschelder wervende tekst. Intussen ls de oor zaak van zijn grote v succes moefllj aan te geven. Uiteraard is hij ec goede stilist. Typeringen, sfeer- eï karaktertekeningen, humor en ee: forse dosis snob-appeal, kortom alk ingrediënten, zijn vakbekwaam g« doseerd. Ver boven de middelnuft zijn zijn soms pagina lange pljnbe schrijvingen, maar het verhaal zeL - geheim agent knapt klus op stelt niet veel voor. Het bewijst d een pover gegeven In het gehet geen beletsel voor een goed verhaa behoeft te zijn. (Handboek voor milieubeheer. De* I Waterbeheer. Uitgave Vermande Zonen, IJmuiden. Maatschappelijk, juridisch, natuur wetenschappelijk en politiek heb ben zichde laatste jaren op hei gebied van het millebeheer zovee! ontwikkelingen voltrokken, dat een 'Handboek voor Milieubeheer' mee: dan welkom is. Belanghebbenden vinden een beknopt maar gedegen overzicht van het waterbeheer in Nederland in het dezer dagen uit gekomen 'Handboek voor Milieube heer Deel I Waterbeheer'. Het door Vermande Zonen BV te IJmulder. uitgegeven boek is een tot dusver ongeëvenaarde vraagbaak voor al len. die zich bezighouden met. of geïnteresseerd zijn ln, het water. Het boek ls tot stand gekomen onder redactie van ir C. B!e- mond, raadgevend ingenieur, ir. H. M. Oudshoorn, hoofdinge nieur-directeur van rijkswaterstaat en hoofd directie waterhuishouding en waterbeweging en mr. J. J. van Soest verbonden aan het dlrecto raat-generaal voor de milieuhygië ne. Het handboek geeft een beeld van de drinkwatervoorziening, de watervoorziening voor industrie en landbouw, de waterstaatsbelangen, het recreatieve zowel als het land schappelijke aspect van het water, de bestrijding van de vervuiling, de afvoer van afvalwater en het ver band tussen water en scheepvaart. Voorts vinden we in het handboei een gedetailleerd overzicht van de wetten, verordeningen en struc tuurschema's en internationale vor men van waterbeheer. Het alge meen Informatieve deel over het water, hoofdstuk een tot en met zes en het tweede deel gericht op be stuur en beleid, hoofdstuk zeven tot en met elf. zijn praktisch gereed en losbladig ln het boek te vinden. De hoofdstukken twaalf tot en met vijftien - deel drie - over de stand van wetenschap en techniek, zullen binnenkort losbladig verkrijgbaar zijn. Het boek ls te koop ln de boekhandel en kost 130 gulden. De losse bladen vijfentwintig cent per stuk. HG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2