Emilie (na ontvoering vrij) gaat voorlopig niet meer naar Afrika Ie o )r Bij ouders, broers en zusters op Schiphol Marechaussee houdt weer VVDM-ers aan Gevangenisstraffen voor inbraak bij ziekenfonds Jongen verongelukt W aar schu wingscode 2 in Rijniuondgebiet :>l0t FAMILIEBERICHTEN TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 JULI 1975 IW/I Van een verslaggever SCHIPHOL De 25-jarige Nederlandse studente Emilie van Zinnicq Bergmann uit Vught, die na door guerillastrijders in Tanzania ontvoerd te zijn onlangs werd vrijgelaten, is gisteren op Schiphol door haar ouders, broers en zusters ve rwelkomd. Emilie wilde slechts vertellen dat zij tijdens haar ontvoering in Afri ka 'goed behandeld' was, maar dat zij niets wist over het losgeld dat mogelijk voor haar vrijlating betaald zou zijn. Zij zei voorlopig niet terug te zullen gaan naar Afrika, waar zij in totaal twee-en- een-half jaar heeft doorgebracht. Zij is van plan haar studie aan de Amerikaanse Syanford-universi- teit voort te zetten. Emilie werd ontvoerd tijdens werkzaamheden in een natuuron derzoek-centrum in Tanzania. Op 28 juni werd zij, na een verblijf van 45 dagen op een haar onbe kende plaats, samen met de Ame rikaanse studente Carrie Hunter (22) vrijgelaten, nadat eerder al de Amerikaanse studente Barbara Smuts was vrijgelaten. Het wach ten was toen nog op de vrijlating van de enige mannelijke ontvoer de, de Amerikaanse student Step hen Smith, die vorige week -vrij dag door de guerilla's in vrijheid gesteld werd. Emilie kwam op Schiphol aan met haar Amerikaanse vriend David Riss, die moeilijk lopend zijn vriendin ondersteunde. Emilie en haar vriend zijn onlangs betrok ken geweest bij een auto-ongeluk: zij waren op weg naar een feestje bij de Amerikaanse ambassadeur in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar- es-Salam. David bestuurde de auto van de vrouw van de Neder landse ambassadeur bij wie zij verbleven. Bij de aanrijding brak David zijn enkel en Emilie liep drie gekneusde ribben op. Volgens berichten uit Afrika zou de Tanzaniaanse regering voor de vrijlating van de studenten twin tigduizend pond (115.000 gulden) betaald hebben. Aan andere voor waarden (meer geld, wapens en vrijlating van twee guerillastrij- ders) die de guerilla's gesteld hadden, zou niet voldaan zijn. Moed In Dar-es-Salam vertelde de Amerikaanse student Stephen Smith dat hij tijdens de ontvoe ring af en toe de moed verloren had maar dat hij wel voortdurend het idee had dat hij zou worden vrijgelaten. Smith vertelde dat hij op 19 mei 's nachts gewekt was door hard gebeuk op de deur van zijn verblijf in het onderzoek centrum, 'Er kwamen mannen binnen die me pakten en me dwongen op de grond te gaan liggen. Aanvankelijk bood hij weerstand maar hij hield daarmee op toen hij zag dat zijn aanvallers gewapend waren. 'Zij dwongen me op de grond te gaan liggen. Ik dacht eerst dat het mannen wa ren die in het kamp werkten en te veel gedronken hadden. Ik be greep er niets meer van toen ik hoorde dat ze Frans spraken.' ver telde Smith. 'Zij dwongen ons in een boot te stappen, en bonden onze handen. Toen we eenmaal op het meer waren, maakten ze ons weer los en wij sloegen de armen om el kaar heen om een beetje troost te zoeken'. Toen ze de Zairese kust van het meer bereikt hadden, werden Smith en de drie vrouwen lopend naar ccn dorpje een eindje land inwaarts gebracht. 'Een van hun leiders, generaal Nando, vertelde dat ons geen kwaad gedaan zou worden, maar de volgende dag kregen we te horen dat we de gevangenen waren van de PRP. die beweert een gedeelte van het oosten van Zaire in handen te hebben'. Zestig dagen 'Ze vertelden ons hoeveel geld voor onze vrijlating was geëist en zeiden dat als het niet binnen zestig dagen zou worden betaald, we gedood zouden worden. We waren behoorlijk terneergeslagen. Het scheen ons dat ze veel te veel geld vroegen, want we waren maar studenten. We voelden ons niet belangrijk genoeg'. 'We wisten dat er onderhandelin gen gevoerd werden, maar niet hoe ze verliepen. We kregen on derdak in twee lemen hutten in een klein dal achter het dorp. Het was comfortabel, net wat we nodig hadden om droog te blijven. We mochten naar buiten om wat rond te lopen en gymnastiekoefe ningen te doen, maar er waren &ltijd twee gewapende bewakers de buurt'. De gevangenen kregen bieten, kip, mais, rijst en oegali - een mengsel van maïsmeel en water - te eten. Later, toen de vrouwen al waren vrijgelaten, kreeg Smith ook sinaasappels. Smith vindt dat niets wees op de aanwezigheid van troepen van de Zairese regering in het gebied, tot de 24ste juni, toen kannoneerbo- ten op het Tanganyikameer ver schenen en de eerste poging om het losgeld af te leveren in de war stuurdén. 'We hoorden geweerschoten, maar wisten niet dat hierdoor een klei ne boot was afgeschrikt die geld voor onze vrijlating moest bren- Jos Lussenburg, del] schilder van de j\ Zuiderzee, overleder NUNSPEET Op 85-jarige leef! is in Nunspeet Jos Lussenbi overleden de schilder van de Zi derzee. In zijn lange leven heeft honderden doeken in een rom; tisch-impressionistische stijl, die hi vig en gepassioneerd was, aan Zuiderzee gewijd. Hij legde in zijn werk (visserssci pen op de Zuiderzee, vissersstadi en vissers) cp persoonlijke wij vast wat door de demping van i plas verloren was gegaan. Een sti protest tegen wat men met Zuiderzee had gedaan. Lussenburg werd in Enkhuizen gjep or. boren in een groot, calvinistisc .ran 1 niet welgesteld gezin. Zijn levr was nogal bewogen. Hij trad in circus op, werkte als straatmuzfciem;. kant en speelde in het buitenlui te Be van een rijke Zweed. Grieg. Bij% bel zijn hele leven heeft hij harmoni ti orkesten gedirigeerd. Hij was vi^e list. gaf les in Maastricht en krefcenoi zelfs een aanstelling bij het Coijtaat certgebouworkest. In 1920 maak zijr een hand-infectie een einde a^en oi zijn muzikale carrière. issen gew dooi Ltsvei bij teprei heb Emilie Zinnicq Bergmann (tweede van links) met haar Amerikaanse vriend- David Riss (ge heel links) en haar ouders, broers en zusters op Schiphol. gen. Toen we dit hoorden in een uitzending van de BBC, op. de radio in het kamp, voelden we ons werkelijk ellendig'. Later vertelden de ontvoerders aan Smith dat zij marxistisch- leninisten waren die de strijd hadden aangebonden om in Zaire meer gelijkheid tot stand te bren gen en er de levensstandaard te verbeteren. Ze bewereden grote delen van het land onder controle te hebben! maar het was moeilijk te constateren hoe sterk ze wer kelijk. waren'. Straattypes Dan wordt hij schilder. Met et oude vissersschuit trekt hij Zuiderzee op. In die tijd ontsta een omvangrijke reeks olieverve j zij: Naast de Zuiderzee en alles daartoe behoort, schildert straattypes, mensen van de kant, spiritusdrinkers, enz. Na de oorlog doet hij met de bijbtt^ in de hand. veel tegen de woning dir. nood. Intussen volgden zijn tentoonf stellingen elkaar snel óp. Van een verslaggever GRAVE Hoofdbestuurder Hugo Verweij en afdelingsbestuurder Ab de Leeuw van de «WDM zijn gister avond door de marechaussee opge pakt en afgevoerd van de bondska- zerne in Grave. Zij waren bezig met het verstrekken vari informatie aan de recruten en het werven van le den. Nadat de VVDM-ers geweigerd had den de dienstbevelen op te volgen, werd de militaire politie ingescha keld. Volgens de WDM. die wederom pro testeert tegen -deze 'belemmering van het vakbondswerk', zouden de bestuurders hardhandig van het ka zerneterrein zijn afgevoerd. Van een verslaggever UTRECHT De rechtbank heeft de 39-jarige autoplaatwerker J. L. Z. uit Den Haag en de 34-jarige A A. uit Wateringen wegens inbraak en diefstal bij het algemeen zie kenfonds en omstreken in Woerden veroordeeld tot een gecombineerde gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Geëist was een zelf de straf, maar dan met een proef tijd van drie jaar. Bij de inbraak (in de nacht van 16 op 17 maart) werd een brandkast opengebroken, waaruit tienduizend gulden werd gestolen. De Hagenaar ontkende de inbraak en diefstal, terwijl A. bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank zei dat hij nog nooit in zijn leven* in Woerden geweest was. Van een verslaggever HORST De 12-jarige A. P. A, Driessen is gistermiddag in de ge meente Horst (L.) om het leven ge komen, toen hij op het spatbord van een rijdende auto sprong. De jongen was op weg naar huis en zat op een met graan geladen aanhanger van een tractor. Aangekomen bij zijn ouderlijk huis sprong de jongen van de aanhanger, waarbij hij terecht kwam op de tegemoetkomende auto. Van een verslaggever ROTTERDAM De milieudien van Rijnmond heeft gistermidda 'waarschuwingscode 2' laten uitgaaTr;. aan de industrieën in het Waterwej gebied. De registratie-apparatuq van Rijnmond constateerde verhoof de zwaveldioxydewaarden in i lucht, onder andere als gevolg va het warme en vrijwel windstil! weer. Via code 2 vraagt Rijnmon 1(? de industrie de lage stankbronne ar v zoveel mogelijk af te sluiten. Rijnmond-bewoners hebben gistel overigens maar nauwelijks geklaaf over stankoverlast. Bij Rijnmoi kwamen, ondanks de voor het militi ongunstige weersomstandigheden ae slechts enkele tientallen klachtej^ binnen. aar rede oeg i bij te k; hee rlgen in wel chud iele wel ln dat ajeir Met dank aan God en droefheid in ons hart geven wij u kennis dat Hij op Zijn tijd heeft thuisgehaald Zijn moegestreden kind. mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Mama Martiiïa Adriana Unger geboren Ten Voorde op de leeftijd van 44 jaar. J. P. Unger Hans Erna H. I. Ambacht. 28 juli 1975. Van Valckensteinstraat 18. Gelegenheid tot condoleren woensdag en don derdag van 19.00 - 21.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 1 au gustus a.s. op de Algemene begraafplaats aan de Achterambachtseweg. Vertrek vanaf het woonhuis om 14.00 uur. Aankomst in de kapel om plm. 14.15 uur. Veilig in Jezus armen. Bedroefd geven wij u kennis dat God tot Zich heeft genomen na langdurig geduldig gedragen lijden onze geliefde Dochter, Zus ter, Behuwdzuster, Tante en Nicht Martina Adriana ten Voorde echtgenote van J. P. Unger in de leeftijd van 44 jaar. Namens allen: J. ten Voorde J. B. ten Voorde-Schweig Rotterdam, 28 juli 1975. „Boven de starren daar zal het eens lichten, daar ziet gij 't alles ontraadseld onthuld; daar begroeten eng'len met juichende psalmen doodmoede pelgrims aan 't einde der baan". Met droefheid in 't harte geven wij kennis van het heengaan uit dit aardse leven, na ja ren van moeizaam lijden, van onze lieve Schoondochter en Behuwdzuster Martina Adriana Unger geb. ten Voorde (wonende te H. I. Ambacht, v. Valckensteinstraat 18), op de leeftijd van 44 jaar. J. P. Unger N. H. Unger-Scheurwater Curagao (N.A.): D. Kollaard-Unger M. Kollaard Rotterdam. 28 juli 1975. Oudedijk 124c. Na slechts drie weken bij ons geweest te zijn hebben wij ons lief Dochtertje en Zusje Shérani Janine weer af moeten staan. Jaap Overeem Ina Overeem-van Herk Corine Renswoude, 28 juli 1975, Dorpsstraat 85. De crematie heeft ln alle stilte plaatsgevon- Vandaag verloren wij Thelnia voorgoed. Wij zijn erg verdrietig. Carla Ciska Dorothée Hans Lia Petra Olav Yvonne Ankle Anne-Marie Eefke Marga André Bert Bert Paedologisch Instituut, Vossiusstraat 56, Am sterdam. 28 juli 1975. Door een noodlottig ongeval is Tlielma Boekhout Wij hielden veel van haar en zijn bedroefd en verslagen. Alle kinderen, medewerkers en bestuursleden van het Paedologisch Instituut. Vossiusstraat 56, Amsterdam. 28 juli 1975. In Zijn ondoorgrondelijke wijsheid nam God plotseling tot Zich mijn geliefde Zoon, onze lieve Broer en Oom Goossen Knol echtgenoot van T. van de Berg op de leeftijd van 48 jaar. Kampen: A. Knol Kampen; J. Knol J. Knol-ten Hove Kampen: M. Glastra-Knol J. Glastra Oosterwolde (Gld.): B. Heerdink-Knol E. Heerdink Kampen: D. Knol M. Knol-Buitenhuis neven en nichten. Zwolle. 28 juü 1975. Bilderdijkstraat 13. Hoe groot is het goed, dat Gij hebt weggelegd voor wie U vrezen. (Ps. 31:20a) Uit Canada (Essex-Ontario) befeikte ons het bericht, dat na een geduldig gedragen lijden van vele jaren. God tot Zich heeft genomen onze geliefde Broer, Zwager en Oom Johannes Moraal in de ouderdom van ruim 77 Jaar, geliefde echtgenoot van F. Steenbergen. Ede: G. Schraa-Moraal Zwartsluis: H. de Goede (eerder gehuwd geweest met Katarina Moraal) J. de Goede-Van Veen Zwolle: G.-Moraal-Van Dijk. Krimpen a. d. IJssel: Na een leven in blijdschap en zorgvolle hulp en vriendschap voor velen, nam God tot Zich mijn lieve Vrouw, onze lieve Moeder en Oma. Zuster, Schoonzuster en Tante Johanna Bredemejjer-Witte op de leeftijd van 65 jaar. Zalig de barmhartigen. want hun zal barmhartigheid geschieden. Zalig de reinen van hart, want zij zullen God zien. Mattheüs 5 vers 7-8 A. K. Bredemeijer L. van der Zwart- Bredemeijer C. van der Zwart Gusta en Sybren-Jan en verdere familie Roterdam, 29 juli 1975. Karei Doormanstraat 162. Geen bezoek aan het woonhuis. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 7.30-8 uur in de rouwkamer aan de Voorscho terlaan 51 en na haar crematie in de aula van het crematorium. De crematie zal plaatsvinden vrijdag 1 augus tus om 1.30 uur in het crematorium 'Rotter dam-Zuid' aan de Maeterlinckweg 101, Rotter dam. Vertrek vanaf het woonhuis om 1 uur. Het bestuur van de Veren, voor Prot. Chr. Schoolonderwijs te Hoorn deelt met diepe ont roering mede, dat op zaterdag 26 Juli 1975 tijdens vakantie in Frankrijk plotseling is overleden zijn vice-Voorzitter de heer Wolter Bloem Vanuit een sterk gemotiveerde overtuiging heeft hij het Christelijk onderwijs gediend met inzet van zijn gehele persoon. Met grote dankbaarheid zullen wij (ïem blij ven gedenken. Moge de Here God zijn vrouw en kinderen vertroostend en bevrijdend nabij zijn. Hoorn. 28 juli 1975. Namens het bestuur: Ing. J. P. Brinksma, voorzitter. M. J. Veldhuyzen van Zanten-de Kok. secretaresse. 'Mijn genade is U genoeg' God bevrijdde Zijn moegestreden Kind, mijn innig geliefde Man, onze lieve Vader en Opa Cornelis den Boer op de leeftijd van 82 jaar. Haamstede: M. S. den Boer-Hanse Nieuwerkerk aan de IJssel: M. Lavooij-den- Boer J. Lavooij Caroline Jaap Saskia Haamstede. 29 juli 1975, Kloosterweg 34. Geen bezoek en geen bloemen. De begrafenis zal plaatshebben a.s. vrijdag 1 augustus op de Algemene Begraafplaats te Haamstede om 15.00 uur. Vooraf zal een rouwdienst worden opgedragen in de Ned. Herv. kerk aldaar, welke aanvangt om 14.15 uur. Een ieder die met ons de laatste eer wil be wijzen is van harte welkom. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in bovengenoemd gebouw. GEMEENTE BEVERWIJK Het Gemeentebestuur van Beverwijk geeft met groot leedwezen kennis van het onver wachte overlijden op 27 juli 1975 van de heer J. G. S. Bruinsma burgemeester van Beverwijk: Op woensdag 30 juli is er voor de burgerij van 14.00 - 20.30 uur gelegenheid tot afscheid- nemen in de Raadszaal van het Stadskantoor. In het Stadskantoor ligt een condoleance register ter tekening op woensdag van 10 uur tot 20.30 uur. De uitvaartmis wordt opgedragen op donder dag 31 juli om 13.30 uur in de St. Agathakerk aan de Breestraat te Beverwijk. Daaraanvolgend zal de crematie plaatshebben om 15.00 uur in het crematorium te Driehuis (gem. Velsen). Vertrek van het Stadskantoor voor familie en genodigden om 13.00 uur. Beverwijk. 30 juli 1975. Het Gemeentebestuur van Beverwijk: J. Camfferman, l.b. M. H. Siepman, l.s. 'Veilig in Jezus armen' Heden nam God, na een leven van ziekte en benauwdheid, van onze zijde weg mijri lieve Man, en voor de kinderen en kleinkinderen een heel zorgzame Vader en Grootvader Geert Arends op de leeftijd van 73 jaar De diepbedroefden: Doorn: Canada, Bowmanville: Peterborough.: Doorn. 28 juli 1975. Emmalaan 5. S. Arends-Bakker Tei en Diny Arends Ed en Liz, Clarence, Ron Hans en Peta Arends Gerald, Paul, Hans, Ralph, Jannette, Monique Bert en Cobi Arends Rob en Vivian Geen bloemen. De crematie zal plaatsvinden op vrijdag 1 au gustus 1975 in het crematorium 'Daelwijck', Floridadreef 7, Utrecht om 13.30 uur, aula 2. Vertrek vanaf de Geref. kerk aan de Kampweg om 12.15 uur. k De rouwdienst wordt gehouden in één der za len van de Gereformeerde kerk aan de Kamp weg om 11.30 uur. U wordt verzocht om 11 uur aanwezig te wil len zijn. Psalm 84:12b Plotseling werd(van ons weggenomen onze lie ve Vadei en Grootvader Klaas M. Kramer op de leeftijd van 75 jaar. weduwnaar van Grietje Romkes Urk. 29 Juli 1975. Burg. v. Suchtelenlaan 14. Kinderen en kleinkinderen. De teraardebestelling zal plaatsvinden op don derdag 31 juli a.s. Aanvang van de rouwdienst om 15.00 uur in de Petra-kerk, De. rouwdienst wordt geleid door de Wel- eerw. heer Ds. H. Veenstra. lar m p de istot Had ik'niet vertrouwd op GOD, in dit moeilijk le ven. Wist ik elke draad van 't lot. toch door Hem ge weven. Al konden wij vaak de draad van GODS plannen niet volgen die HIJ met Zijn kinderen gaat. toch heeft GOD op Zijn tijd de weg des levens voltooid van mijn geliefde Schoon dochter en onze Schoon zus Adriana Monster echtgenote van P. H. de Leeuw van Weenen, in de leeftijd van 51 jaar. A. J. de Leeuw van Weenen Jozina en Gerrlt, Mina Leen en Truus Henk en Corry Jan en Riet Janny en Jan Ploon en Jaap Suus en Jan Nel en Arie Aart en Riet Zuidland. 20 Juli 1975. Namens het College van Bestuur geven wij met leedwezen kennis van het overlijden van de heer prof. mr. Th. A. Versteeg emeritus hoogleraar in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid op de leeftijd van 69 jaar Vanaf 1941 tot 1971 was hij werkzaam aan de Vrije Universiteit, laatstelijk als gewoon hoog leraar in het Notarieel Recht. Met dankbaarheid gedenken wij zijn ver diensten voor onze Universiteit. Amsterdam. 24 juli 1975. De Boelelaan 1105. K. van Nes, voorzitter. H. J. Brinkman, plv. voorzitter. Na een langdurige ziekte werd uit ons midden weg genomen, onze mede ambtsdrager, Zuster A. de Leeuw van Wccnen-Monster Voor hetgeen zij als dia ken ln onze gemeente heeft mogen doen zijn wij de Here dankbaar. Wij wensen haar man. kinderen en ouders de na bijheid des Heren ln dit grote verlies. Namens de kerkeraad van de Geref. Kerk te Rotterdam-Charlols, Ds. E. J. Duursema, h.t. praeses. G. Roelfzema. scriba. Namens de diakonle, P. C Bobeldijk, voorzitter. A. Bakker, secr. Rotterdam. 26 Juli 1975. HST n d :voi: mts ag n d lam or et d rent an tnty verlf lie m nzic li ind Michiei Amsterdam, 28 Juli 1975. Van der Pekstraat 70 I Gelegenheid tot afscheid |TOS nemen bij de Coöperatie n PC te Amsterdam, P. C. Hooftstraat 183, donder dag van 18.00 - 20.00 uur. ..Hij is verlost God heeft hem wel daan'. Het behaagde de Here Zich te nemen mijir innig geliefde Man, onze zorg zame Vader en Grootvader Pieter Hendericus Jacobs in de leeftijd van 52 Jaar. A. Jacobs-Roos A. Broekzltter-Jacobs A. J. Broekzltter H. J. Jacobs J. Jacobs-Baan De teraardebestelling zal plaats hebben vrijdag 1 augustus a.s. tegen 12.00 uur op de Noorderbegraaf plaats (Bulkslotermeer- dljk). Ind ItUi Voor de vele blijken van medeleven en belangstel ling, die wij mochten ontvangen tijdens de ziekte ei 01 na het overlijden van onze lieve zorgzame Vade r en Grootvader Pieter Jouwsma weduwnaar van Trijntje Gietema betuigen wij U onze hartelijke dank. G. Jouwsma Bilthoven: A. Repelaer van Driel-Jouwsma H. J. Repelaer van Driel Willemijn. Enschede, juli 1975, Joh. van Reesstraat 20. ijk- Bi St RO con vil tot ten ree op 'ed ter be< stu

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10