onger teistert oorden Angola Amin brengt geweld en verdeeldheid in Afrika ussen zouden YS -killen isoleren van est van de wereld Regering Turkije krijgt geen beheer over kernwapens fartijen snijden eikaars aanvoer af jord Chalfont: geheim plan Advocaten junta liepen zaal uit Functionaris VS verzekert: Costa Gomes gaat niet naar Helsinki 'Rode pastoor' in Venezuela vermoord pegandese president voorzitter van de OAE hUW/KWARTET DINSDAG 29 JULI 1975 BUITENLAND (UPI/Reuter/AP) In het Noorden van Angola worden bijna een half miljoen uit Zaire ïkeerde Angolese vluchtelingen en uit Loeanda gevluchte inwoners met de hongerdood be- Volgens woordvoerders van de zending sterven in het Carmonadistrict 350 km ten noor- Loéanda dagelijks tussen'de veertig en vijftig mensen van honger. MPLA, die Loeanda beheerst, geen verzending van voedsel het noorden toe. Een baptis- ds. Har- zei pogingen aan te om een Dakota in Kenia te om voedseldroppings uit de boven Carmona te organise- want de MPLA heeft de wegen het noorden afgezet. Carmona namelijk tevens een van de con- van JHolden Ro- door Zaire gesteunde en be- FLNA, die tegen de MPLA naar Loeanda. Bij de op is de FLNA er reeds in ge- twee strategische spoorweg- wegknooppunten naar Loeanda te veroveren als gevolg waarvan iedere aanvoer over land van voed sel of versterkingen voor Loeanda onmogelijk is geworden,. Het is dui delijk dat de strijdende partijen tot de taktiek van wederzijdse uithon gering proberen over te gaan. In Loeanda is het nu weer tamelijk rustig, maar er is gisteren fel ge vochten op 400 kpi ten Oosten van Loeanda, in de belangrijke markt plaats Malange. De Portugese luchtmacht stuurde twee vliegtui gen met voedsel voor honderden vluchtelingen, die daar in Portuge se legenbarakken waren geconcen treerd, maar één van de toestellen raakte in de wederzijdse salvo's be- ONDEN, HELSINKI-(Reuter, UPI) De Sowjet-Unie heeft het lan de Verenigde Staten te isoleren van Europa en de ontwikke- ngslanden om daarna de bewapeningswedloop te verhevigen. Dit eeft de voormalige Blitse minister van buitenlandse zaken Lord halfont gezegd in het Britse dagblad The Times. tbourminister en sinds vorig jaar [afhankelijk hogerhuislid, verwijst >rd Chalfont, van 1964 tot 1970 ar een geheim document, dat in 168 zou zijn meegebracht door de 'ergelopen medewerker van de ijechische geheime dienst Jan ;jna. Dit document verdeelt, aldus Drd Chalfont de doelstellingen ten inzien van het buitenlandse be tid In vier fasen. e eerste is van 1956 tot 1959 en in ize periode overtuigt de Sowjet- nie het Westen ervan dat de mili- ire confrontatie heeft plaatsge- aakt voor economische samen- erking.In de tweede fase, van 10 tot 1972, moet de verdeeldheid het Westen worden bevorderd en lient de maatschappelijke ont- nrichtlng te worden versneld. Dit ebeurt onder meer door Frans en >uits nationalisme te gebruiken en loor vakbonden en Studentenorga- isaties de wanorde te laten ver roten. het Westen in slaap worden gesust. In de periode van 'globale demo cratische vrede', die als slotfase aan het eind van de jaren tachtig volgt, worden de Amerikanen van Europa en de ontwikkelingslanden geïso leerd, iets wat hen kwetsbaar maakt voor economische druk. Het Warschaupact verhevigt dan de be- wapningswedloop en krijgt zo een overweldigende overmachtige posi tie, aldus Lord Chalfont. Veiligheidstop Ontworteling 'ase drie bestrijkt de jaren 1972 tot 185 en volgens het document ('De rategie op lange termijn voor de Dmende tien tot vijftien jaar en e jaren daarna') moet in deze eriode de algemene ontworteling tn het Westen plaats hebben. De owj et-Unie probeert haar vriend- :hapsverdragen met de Verenigde taten op technisch en economisch errein zoveel mogelijk uit te bui en. Wat de defensie betreft moet President Makarios van Cyprus is gisteren als eerste van de vertegen woordigers van de 35 deelnemende landen voor de Europese veilig heidsstop in Helsinki aangekomen. Diverse regeringsleiders hebben be sloten van de aanwezigheid in de Finse hoofdstad gebruik te maken en besprekingen te voeren. Zo zal de Franse president Valéry G-iscard d'Estaing met de Sowjet-Russische partijleider Leondd Breznjew praten over meer samenwerking tussen de twee landen. Verwacht wordt dat ook de Ameri kaanse president Ford besprekingen zal voeren met Breznjew met name over het verdrag over de beperking van het aantal strategische wapens (SALT). Ford zal tevens gesprekken hebben met .premier Karamanlis van Griekenland en diens collega Demirel van Turkije. Verwacht wordt dat de president er bij beide regeringsleiders op zal aandringen haast te maken met een regeling van de kwestie-Cyprus. schadigd en werd onklaar gemaakt. Een lid van de bemanning raakte daarbij gewond. Men had de vluch telingen per vliegtuig willen afvoe ren, maar daar werd toen van afge zien en nu zijn 700 vluchtelingen onder Portugese militaire begelei ding uit Malange vertrokken - naar rustiger oorden. Brits consulaat dicht Het Britse consulaat-generaal in Loeanda is gesloten en ongeveer vijftig Britten en personen van an dere nationaliteit, onder wie ook enige Nederlanders werden zondag door een toestel van de RAF uit Loenada weggehaald. De Westduit sers zullen morgen een vliegtuig sturen om landgenoten die uit An gola wegwillen op te halen. Het Amerikaanse consulaat in Loeanda heeft er bij Amerikanen die geen dringende redenen hebben om te blijven op aangedrongen om Ango la te verlaten gezien het toenemen de geweld. De familieleden van het Amerikaanse overheidspersoneel in Angola zijn eind mei al geëvacu eerd. Er zijn naar schatting nog 225 Amerikanen in het land, van wie 160 in Loeanda. De verhoudin gen tussen de Portugese militairen en de MPLA in Loeanda liggen ook niet al te gemakelijk meer sinds .gen bloedig incident dat zondag twintig doden kostte. De Portuge zen hadden een MPLA-post omsin geld en uitlevering geëist van enige MPLA-soldaten die een' dag tevoren een jeep van de Portugese militaire politie hadden aangehouden, de in zittenden hadden ontwapend en vervolgens het vuur op hen hadden geopend, waarbij twee Portugezen werden gewond. De MPLA voldeed niet aan het Portugese verzoek om uitlevering waarna het vuurgevecht uitbrak.De MPLA laat in Loeanda foto's circuleren van soldaten wier hart uit hun lichaam was gesneden, gruwelen die door haar aan de FLNA worden toegeschreven. Men verwacht dat de oprukkende FLNA weldra met de MPLA in ge vecht zal zijn om het vliegveld van Loeanda een van de redenen die door de Britten zijn opgegeven om hun vertegenwoordiging in de Am- golese hoofdstad op te heffen. 'On ze diplomatieke koeriers naar het vliegveld moesten al machinege weervuur en mortiervuur trotseren', zei een van de teruggekeerde Brit ten in Engeland. Waarschuwing Bij de opening van de vergadering van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Kampala heeft de Nige- riaanse president Go won een drin gend beroep om eenheid op de par tijen in Angola gedaan en het bui tenland gewaarschuwd niet in woorden of daden 'in de troebele wateren van Angola te vissen'. Op de voorafgegane ministersconferen tie had Zaire, dat de FLNA steunt, om een veroordeling van Portugal gevraagd omdat dit al zijn militaire kracht achter de MPLA zou hebben gezet. Deze veroordeling ging ech ter niet door wegens gebrek aan steun van de andere landen. De voormalige Griekse dictator Pappadopoulos (staand) heeft gisteren tijdens het proces op be schuldiging van hoogverraad alle verantwoordelijkheid voor de staatsgreep van april 1967 op zich genomen. Even later deed één van de andere aangeklaagden, Pattakos (tweede van rechts) het zelfde. ATHENE (AP) De advocaten van 16 van 21 vroegere hoge Griekse officieren die voor de rechtbank zijn gebracht wegens hun aandeel in de staatsgreep van april 1967 hebben gisteren, op de eerste dag van het proces tegen de 21, de rechtzaal ver laten. Zij legden een gezamenlijke verkla ring af waarin zij zeiden dat 'de rechters geen andere keuze over blijft dan het besluit van het parle ment te eerbiedigen, dat in januari van dit jaar heeft vastgesteld dat de militaire machtsovername in 1967 een staatsgreep was en geen revolutie die haar eigen wettelijke basiS had geschapen'. De verklaring vervolgde: 'Daarom kan deze recht bank dit besluit slechts volgen en Proces in Athene de verdachten schuldig bevinden. De rechtbank rest slechts het von nis'. De rechtbank wees één van de vier overgebleven advocaten aan om de belangen van de 16. wier advocaten zich hadden teruggetrokken te ver dedigen. De vroegere dictator Geor ge Papadopoulos weigerde echter, zich door een advocaat te laten vertegenwoordigen. Hij verklaarde: -'Ik wil categorisch verklaren dat ik geen verdediger verlang. Ik verbied een ieder ter mijner verdediging het woord te nemen of deel te nemen aan de procesgang in dit hof terzake mijn persoon. Teneinde elke twijfel weg te nemen verklaar ik eens en voor altijd dat ik de leider van de revolutie ben geweest. Ik heb besloten tot de revolutie en heb mij van de steun van mijn medewerkers verzekerd. Ik neem daarom ook de volledige verant woordelijkheid op mij voor de re volutie en voor hen die zich achter mij geschaard hebben. Ik wacht slechts op de uitspraak van de rechtbank. U zult mij nu niet meer horen spreken in deze zaal'. De rechtbank besloot de zitting te verdagen tot morgen teneinde zich te kunnen beraden over de laatste ontwikkelingen. De openbare aan klager heeft later verklaard, dat hij de advocaten die de verdediging van de 16 hebben opgegeven, zal vervolgen 'wegens belediging van gezag en recht'. ANKARA, NICOSIA (UPI, Reuter) Het is uitgesloten dat Tur kije door de overname van de Amerikaanse bases in het land het beheer krijgt over kernwapens. Dit heeft een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris gisteren gezegd. De leider van de Republikeinen in de Amerikaanse Senaat Scott had dit weekeinde gewezen op het ge vaar van de mogelijkheid dat Tur kije het beheer zou krijgen over de kernwapens. De woordvoerder noemde "het besluit van het Huis van Afgevaardigden om het wapen embargo tegen Turkije niet op te heffen 'een ramp voor de nationale veiligheid'. Het Amerikaanse personeel op de bases heeft op verzoek van de Turkse regering alle activiteiten gestaakt. Het gaat hierbij ook om het gebruik van de radarapparatuur en andere vormen van waarne ming. De Turken hebben gisteren reeds het commando over vijf van de ruim twintig bases gekregen. Regeringsfunctionarissen hebben gezegd dat de overige bases van daag zullen worden overgenomen. Turkije heeft nog een aantal voor de Amerikanen ongunstige maatre gelen genomen. Zo zal het Ameri kaanse militaire personeel geen be lastingvrije artikelen meer kunnen kopen in de speciale supermarkten, die hiervoor waren ingericht. Een andere maatregeL is dat het vrij invoeren van brandstof voor de Amerikaanse luchtmacht aan ban den is gelegd. De NAVO-raad komt vandaag In Brussel bijeen om zich te beraden over de Turkse maatregel. De NA-' VO heeft al zijn bezorgdheid uitge sproken over de situatie in het bijzonder daar Griekenland zich militair terugtrok uit de organisa tie. Turkse troepen hebben gisteren een Grieks-Cyprioot doodgeschoten toen deze een winkel binnenging. De man betrad een timmerwinkel in het grensgebied van het Turkscypriotische en het Grieks- cypriotische deel van het eiland. Volgens een communiqué werd de man van achter uit de winkel met automatische wapens neergescho ten. Naar aanleiding van het inci dent is de Griekscypriotische natio nale garde in staat van paraatheid gebracht maar volgens woordvoer ders mogen zij slechts schieten als ze worden aangevallen. LISSABON (Reuter) Presi dent Costa Gomes van Portugal heeft besloten niet naar de Europese topconferentie in Hel sinki te gaan, zo wordt officieel in Lissabon meegedeeld. Een re den is niet vermeld, maar aan genomen wordt dat het besluit van de president verband houdt met de politieke crisis in het land. Aanvankelijk was door een andere zegsman meegedeeld dat de presi dent toch zou gaan. vergezeld van een nieuwe minister van buiten landse zaken, opvolger van majoor Ernesto Melo Antunes, die onenig heid heeft met de revolutionaire raad. Een van de meest genoemde kandidaten voor deze portefeuille is admiraal Antonio Rosa Continho, die bekend staat als de 'rode admi raal'. Het is moeilijk om een juist beeld te krijgen van de strijd die om deze portefeuille achter de schermen woedt, al zou het maar zijn doordat Melo Antunes en vier andere offi cieren, die de zittingen van de Be weging van de Strijdkrachten boy cotten. in alle talen zwijgen. Van dit vijftal, helden van de 25ste april 1974, is niets meer vernomen sinds de macht in Portugal drie dagen geleden im handen werd ge legd van het triumviraat Gongalves, Costa Gomes en Carvalho. Nog steeds komen er berichten bin nen over geweldpleging tegen com munistische partijkantoren binnen. Op Madeira werden vijf mensen door militairen onder vuur geno men en gewond toen zij in hun auto weigerden te stoppen bij een door soldaten en burgers bemande doorlaatpost. Deze doorlaatposten werden opgericht nadat er op het eiland linkse en gematigde groepe ringen slaags waren geraakt. De Portugese premier, Vasco Gon- calves. heeft zondagavond verklaard dat het uiteindelijke doel van de revolutie is het einde van het par ticulier eigendom. In zijn eerste openbare rede sedert hij benoemd werd in het nieuwe driemanschap zei hij dat het op dit ogenblik niet mogeslijk was het particulier eigen dom geheel op te heffen maar dat de tijd daarvoor zou komen. Hij maakte zijn opmerkingen op een communistische vakbondsbijeen komst. waarop hij toegaf dat grote delen van de Portugese samenle ving niet achter de- revolutie ston den en dat het een moeilijke taak was hen daarvoor te winnen. De leider van de socialistische par tij, Mario Soares, heeft in een vraaggesprek met 'Der Spiegel' verklaard dat zijn organisatie niet gebroken heeft met de militaire leiders, de Breuk gaat tussen de socialistische partij en de commu nisten. In een persconferentie ver oordeelde Soares gisteravond alle daden van geweld. Hij waarschuw de met name zijn partijgenoten ertegen. CARACAS (AFP) Zondag Is in zijn huis in Caracas het lijk gevon den van pater Martin Soto Ojeda, bekend als de 'rode pastoor'. De 62- jarige geestelijke stelde zich bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen die ln 1960 in Venezuela zijn ge houden kandidaat voor de commu nistische partij in het stadsbestuur van Caracas. Hij sprak herhaalde lijk zijn sympathie uit met de Cu baanse revolutie, hetgeen hem in conflict bracht met de leiding van de rooms-katholieke kerk in Vene zuela. loor Nico Kussendrager (orige week verplaatste de Jegandese president Idi Amin rich op een draagstoel, getorst loor vier blanken. Het leek een ymbolische wraak voor wat de danken Afrika in de loop der feuwen hebben aangedaan. min wil afrekenen met het kolo- lale verleden en eist erkenning oor geminacht Afrika. Hij fungeert olgens sommigen als uitlaatklep oor opgekropte vernedering. Dat ou wel eens de reden kunnen zijn faarom Amin zo weinig in de weg gelegd om het komende jaar de Irganlsatie voor Afrikaanse Een- leid (OAE) voor te zitten. Gisteren egon de OAE-topconferentie in de legandese hoofdstad Kampala en ebruik is dat de gastheer van de onferentie in het daarop volgende sar de OAE leidt. kennelijk gaan de meeste OAE- iden liever voorbij aan het feit dat 'Hitler van Afrika' tienduizenden loorden op zijn geweten heeft en at hij Oeganda economisch heeft erüineerd. jilleen de gematigde landen Zambi- Tanzania en Botswana verzetten ich tegen zijn benoeming. Deze tnden zijn, tesamen met het jonge Mozambique, ook niet aanwezig op 'e topconferentie van de OAE. Vooral Tanzania heeft fel uitge laaid naar Amin en naar de overi- >e OAE-landen. Tanzania vindt de anden die aan de top in Kampala eelnemen huichelachtig' zij ver- lordelen wel de onderdrukking in Afrikaanse landen waar blanke minderheidsregeringen aan de macht zijn, maar zwijgen over de massamoorden en wreedheden die worden begaan in Oeganda. Amin lijkt zich van dit alles weinig te hoeven aantrekken. Hij noemt zichzelf nu al, de president van Afrika', verwelkomde tal van belang rijke Afrikaanse staatshoofden en VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim voor het bijwonen van de OAE-top, organiseerde een miss verkiezing, 'won' een autorally ver gezeld door een negentienjarige soldate van een Oegandees zelf moordcommando, opende de kleu rentelevisiestudio's in zijn berooide land onthulde een standbeeld van zichzelf dat hij vervolgens aan het hart drukte en organiseerde een gefingeerde aanval op Zuidafri- kaanse doelen. Zuid-Afrika De vier OAE-landen die niet in Kampala vertegenwoord zullen zijn waren in april de architecten van een gematigde OAE-verklaring over Zuid-Afrika. Deze werd opgesteld na en ministersbijèenkomst in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-sa- laam. Geweld om de blanke min derheidsregering van John Vorster in Zuid-Afrika ten val te brengen sluit het gema tigde blok niet bij voorbaat uit, maar het wil éérst proberen door overleg tot een oplossing te komen. Een historische foto van de eerste en tot nu toe laatste ontmoeting tussen de twee aartsvijanden, president Idi Amin van Oeganda (staand) en zijn ^mbtgenoot Julius Nyerere van Tanzania. Zij vond plaats tijdens de OAE-topconferentie in Addis Abeba in 1973. 'Nyerere is mijn broeder, van nu af aan zal ik nooit meer tegen hem zijn', sprak Amin bij die gelegenheid. De ex-korporaal en ex-bokser Idi Amin ziet daarin geen enkel heil: hij gelooft in de macht van het geweer, niet in die van de redelijk heid. Hij beschuldigde de Zambi- aanse president Kenneth Kaoeda en zijn Tanzaniaanse ambtgenoot Julius Nyerere van 'racisme', noem de hen 'spionnen van Zuid-Afrika' en riep op tot een gewapend ingrij- AflCIOla pen ln Zuid-Afrika om de zwarten 3 de macht te geven waar zij recht op hebben. wordt op voortgezet 'contact' met Zuid-Afrika door de buurlanden Tanzania. Zambia en Botswana, zo lang daarin "ooruitgang zit naar een uiteindelijk zwart bewind, hoe wel anderzijds opgepoepen wordt tot verheviging van de guerrilla strijd. Dit is een overwinning van de meer gematigde OAE-leden op Mogelijk hebben Nigeria en Kenia tot deze opstelling bijgedragen. Het hoofdgebouw van de OAE in Addis Abeba. Gevaarlijk is dat Amins dreigemen- sen meer dan bluf kunnen zijn: het Oegandese leger groeit ijzingwek kend snel. De Sowjet-Unie levert Migs en Frankrijk Mirages en an der wapentuig ln de hoop, op meer Invloed in Afrika. Het lijkt er echter op dat Amin moet inbinden. De ministers die de afgelopen week de top in Kampala voorbereiden schaarden zich zondag avond achter de verklaring van Dar-es-salaam. Aangedrongen Behalve naar Zuid-Afrika stelde Amin vorige week ook voor een leger te sturen naar Angola. Het zou de drie elkaar bestrijdende na tionalistische bewegingen (MPLA, FNLA en UNITA) moeten verzoe nen. Het voorstel kon geen genade vinden bij de overige OAE-leden. Zij zagen meer heil in het uitnodi gen van de leiders der drie bewe gingen naar Kampala, om daar te proberen hen nader tot elkaar 'te brengen. De uitnodiging komt enkele dagen te laat. De FNLA-troepen rukken momenteel in snel tempo op naar de Angolese hoofdstad Loeanda, die in handen is van de MPLA. Het FNLA-leger staat onder com mando van de leider van de bewe ging Roberto Holden, die daarom zeker niet naar Kampala zal ko men. Voor MPLA-leider Agostinho de militante staten die onmiddellij ke strijd op grote schaal willen. Neto geldt met de dreiging van een grootscheepse aanval op Loe anda binnen enkele dagen het zelfde. Alleen voorzitter Jonas Sa- vimbi van de UNITA. die niet aan de strijd deelneemt, is in de Oe gandese hoofdstad. Het is overigens de vraag wat OAE- bemiddeling zou hebben uitgehaald. De organisatie is verdeeld over An gola. De Zaïrese president Moboe- toe Seko Seko steunt zijn zwager Roberto Holden van de westers ge oriënteerde FNLA. meer vooruit strevende Afrikaanse landen sympathiseren met de linkse MPLA. De. .staatshoofden en regeringslei ders' zullen deze week in Kampala een door de ministers opgestelde resolutie voorgelegd krijgen waarin wordt opgeroepen tot een bestand in Angola. Veel meer zullen zij ook niet kunnen doen. Israël Veel verstrekkender gevolgen heeft een Egyptische ontwerpresolutie die aandringt op schorsing van Israël als lid van de Verenigde Naties, totdat dit land zich houdt aan alle door de VN genomen besluiten In zake het Midden-Oosten. Deze werd door de ministers aangenomen met de stemmen van Ethiopië, Ghana. Ivoorkust, Sierra Leone en Zaire tegen. Volledige uitstoting zoals door de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) voorgesteld haalde het tijdens de ministersbijeenkomst niet. Afrikaanse en Arabische landen groeien steeds dichter naar elkaar toe: politieke steun wordt geruild tegen economische hulp. Tot nu toe zijn de Arabieren echter naar de mening van veel Afrikaanse landen te traag geweest hun oliedollars over te hevelen naar het zwarte continent. Nu de OAE zo'n felle anti-resolutie heeft aangenomen moet daarmee maar eens meer haast worden gemaakt, vinden zij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7