Dorp van het Paard Ds. H. J. Spier (66)jr te Rijswijk overleden Nieuwe kabelroute in deel van Leiden Bejaardenwoningen aan Newtonstraat en boomsluiterskade Werkweek kerkmuziek afgesloten Flinke uitbreiding voor kassenbouw- bedrijf in monster Oude tracé wordt verwijderd Automatisch' parkeren aan Hofstraat Plannen ingediend bij gemeente Begin nieuwbouw Westeinde ziekenhuis Symposium over stadsvernieuwing 't Wapen bleef dicht TROUW/KWARTET DINSDAG 29 JULI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN )UV RIJSWIJK Op 66-jarige leeftijd is plotseling overleden ds. H. J. Spier, emeritus-predikant van de gereformeerde kerk van Ten Boer (Gr.) en oud-predikant van de gereformeerde kerk te,Rijswijk en West-IJsselmonde. Medio 1973 nam ds. Spier wegens pen de bladen 'Bezinning, 'De Spie bekomen emeritaat afscheid van Ten Boer, om zich opnieuw te Rijs wijk te vestigen, waar hij van 1947 tot 1969 aan de gereformeerde kerk verbonden is geweest. Voor zijn komst in Rijswijk stond ds. Spier van 1944 tot 1947 in Helpman, waar hij de scheuring in de gereformeerde kerken meemaak te. Eens heeft hij opgemerkt dat deze tijd VQor hem niet gemakke lijk was. Volgens ds. Spier waren het Indische ja ren... en die tellen dubbel. In Rijswijk maakte hij de onstuimige groei van de gemeente mee. Toen hij hier kwam stonden er twee predikanten. Bij zijn intre de waren er 1500 zielen. Ds. Spier was een veelzijdig man. Twee maal was hij bij de emigran ten in Canada. Over zijn belevenis sen daar hield hij steeds drukbe zochte lezingen. Op. publiciteltsge- bied heeft hij zich met grote toe wijding en trouw Ingezet voor het evangelisatieblad 'De Goede Tij ding'. Voorts profiteerden van zijn gel' en 'Elsevier'. In Rijswijk nam hij het initiatief tot de oprichting van een christelijke leeszaal en - bibliotheek. Voorts schreef hij vele schetsen \toor de Geref. Jongelings- bond. Bij de viering van zijn zilveren ambtsjubileum in de Rijswijkse Messiaskerk eind 1962 kreeg ds. Spier een reis naar Rome aangebo den. De toenmalige praeses van de kerkeraad voor algemene zaken ds. S. A. Boonstra noemde hem bij die gelegenheid 'een met talenten be genadigde man, iemand die blij is te weten, dat het Evangelie waarde aan het leven geeft, iemand die ervaren heeft dat God telkens op nieuw een toenaderend gebaar maakt. Ds. Spier begon zijn loopbaan in 1937 bij de geref. kerk te West- IJsselmonde. Hij was Hagenaar v: i geboorte. Zijn vader H. J. C. Spier was onderwijzer aan de Keuchen iusschool. De rouwdienst wordt hedenmiddag Het oude kabeltracé dat van het EZH-station via het, Zwarte Pad, benoorden de Willem de Zwijger- laan naar het opstelpunt loopt wordt verwijderd. Dit houdt ver band met de aanleg van de toe komstige Gooimeerlaan. De aannemer is begonnen met het opbreken van het eerste deel van de route over een lengte van onge- ver 500 meter. Dit loopt van het terrein achter de Van Hogendorp- straat, via de ventweg Willem de Zwijgerlaan richting Koningstraat en oversteek Willem de Zwijgerlaan naar het terrein van de Groenoord- hal. Vervolgens worden zes elektri citeitskabels van elk 150.000 volt aangebracht, waarna het wegdek weer wordt hersteld. Een en ander neemt vier weken in beslag. Het. verkeer over de Willem de Zwijgerlaan zal van deze werk zaamheden hinder kunnen onder vinden. In overleg met de politie zal het verkeer op bepaalde mo- "meniten over één rijbaan geleid worden. Het is wel de bedoeling, dat beide rijbanen 's avonds en 's nachts normaal berijdbaar zijn. Fietsers zullen zo veel mogelijk over de ventweg worden geleld. Als het eerste deel van het karwei is afgerond wordt het tweede deel van het tracé aangepakt. Dit loopt vanaf de Groenoordhalterrein. on der het oude Herensingelspoorlijn- LEIDEN De firma Visser en Smit uit Papend recht is gisteren begonnen met de aanleg van een nieuwe kabelroute van het sta tion van het Elektriciteitsbedrijf'Zuid-Holland aan de Koning straat naar het opstelpunt van de bovengrondse leiding naar Sas- senheim, ter hoogte van de rioolwaterzuiveringsinstallatie bij de Stinksloot. tje door naar het opstelpunt voor dc bovengrondde leiding nabij de Stinksloot. Vandaar loopt de ver binding naar Sassenheim (Vijfhui zen) en de koppeling met het lan delijke net. Medio oktober hoopt men het gehele werk te hebben voltooid. Ds. H. J. Spier om half drie in de Licht der Wereld Kerk aan de Steenvoordelaan in Rijswijk gehouden, waarna de be grafenis plaats vindt op de begraaf plaats 'Eikelenburg'. DEN HAAG Met ingang van 1 augustus wordt een parkeerauto maat in werking gesteld op het terrein aan de Hofstraat bij het Binnenhof. Het innen van parkeer- geld met de hand behoort dan tot het verleden. De automobilisten kunnen bij de automaat een par- keerkaart 'trekken' voor maximaal vier uur parkeren. De kosten zijn één gulden per uur of een deel daarvan. Het is de bedoeling in het najaar een parkeerautomaat op de aangrenzende parkeerplaats te in stalleren. De dagen dat er voor parkeren- moet worden betaald, zijn van maandag tot en met zaterdag van 's morgens acht uur tot 's avonds zes uur. Na zes uur kost het parke ren een gulden per keer, uitsluitend voor de donderdagse koopavond. De parkeermogelijkheden voor par ticulieren op het terrein aan de Hofstraat, dat kortgeleden is uitge breid van 60 tot 100 plaatsen, zijn beperkt. Dit terrein is bestemd voor de leden van het parlement. Op de dagen dat de Kamer vergadert wordt het terrein met een slagboom afgesloten. Wanneer de Kamer vrij is en in de weekeinden kunnen er particulieren parkeren. Van een-onzer verslaggevers DE NHAAG Bij de gemeente zijn twee plannen ingediend voor de bouw van in totaal 193 bejaardenwoningen in de Haagse New ton- en Rivierenbuurt. De Stichting Huisvesting, Service verlening. Verpleging en Verzorging Jonker-Frans te 's-Gravenhage wil een projekt van 94 bejaardenwo ningen realiseren aan de Newton straat. De woningen zijn gesitueerd in één blok van vijf lagen. Alle woningen bevatten een woon- en slaapkamer, een keuken, een ber ging en een badkamer. Twee wo ningen op de begane grond worden aangepast voor gebruik door licha melijk gehandicapten. De woningen op deze laag krijgen terrassen, daarboven een balkon. Het blok krijgt een centrale Ingang. De wo ningen zullen gelegen zijn aan weerszijden van gangen, welke op het centrale trappenhuis uitkomen (met twee Liften). De Stichtings- kosten voor dit projekt komen op 6.050.000, met inbegrip van de voor bejaardenwoningen nodige voorzieningen en van de tuinaan leg. De Stichting kan het plan uit voeren, indien de gemeente bereid is een geldlening tot dit bedrag te garanderen. De huurprijs zal op ca. 240 per maand komen, inclusief centrale verwarming en ldft-kosten. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verle nen, mede gelet op de nog steeds bestaande behoefte aan bejaarden- woningen. Boven apotheek De Algemene Woningbouwvereni ging wil 99 bej aai denwoningen bouwen aan de Boomsluiterskade, Willem Silvlusstraat en Maasstraat. Een nieuwe centrale apotheek van het Algemeen Ziekenfonds De Vol harding maakt deel uit van dit plan. De woningen worden op de apotheek gebouwd en wel in twee lagen aan de Boomsluiterskade en acht lagen aan de Willem Silvlus straat. De woonlagen aan de Boomsluiterskade zullen door mid del van een brede gang worden verbonden met die aan de Silvlus straat. Op de eerste etage en de tussenverdieping zijn tevens een hulppost voor bejaarden en een medische hulppost geprojekteerd. In de vleugel van acht lagen liggen de woningen aan een middengang, iavde vleugel van twee lagen aan een gesloten galerij. Ten behoeve van de bewoners is in het plan een dakterras opgenomen, waarop naar behoefte abri's en planten kunnen worden aangebracht. De woningen bevatten een woon- en een slaap kamer, een keuken, een berging en een badkamer en worden alle voor zien van een balkon. In het sou terrain zijn een rijwielstalling en bergingen opgenomen. Het plan vls in overleg met het buurtberaaö tot stand gekomen en is opgenomen in het bestemmings plan Centrum Zuid-Oost. De stichtingskosten komen inclu sief de medische hulppost en"" de hulppost voor bejaarden op 6.799.534. B. en W. stellen de raad voor een geldlening hiertoe te ver strekken; De gemiddelde huur ls inclusief de vaste lasteri geraamd op 257 per maand. Het ministerie is gevraagd aan dot projekt het' predikaat 'goed en goedkoop' toe te kennen. DEN HAAG Loco-burgemeester H F. Happel maakt donderdagmid dag 31 juli om half vijf een offi cieel begin met de bouw van het nieuwe Westeinde Ziekenhuis. Om half elf 's morgens wordt in de kapel van het ziekenhuis een oecu menische dienst gehouden ten te ken vain dit gebeuren door E. J. Besier De kerk blijkt zich in een toenemende belangstelling te mogen verheugen. Dit zou men in ieder geval mogen afleiden uit het feit dat er 160 geïnteresseerden deelnamen aan de 25e werkweek voor kerkmuziek die van 19 tot 26 juli te Kerkrade, onder auspiciën van de Stichting Lutherse Werk groep voor Kerkmuziek, werd gehouden. De deelnemers aan deze sedert 1950 gehouden weken, dragen binnen de koren van hun eigen kerken de verworven Inzichten omtrent de goede kerkmuziek als een vorm van evangelie-verkondiging verder. Slemvorming en koorscholing staan daartoe centraal gedurende deze werkweken. Als elk jaar wordt de week met een slotuitvoering in de Haagse Lutherse Kerk besloten. De leiding hiervan berustte bij Meti Smit Duyzenkunst en drs. Willem Mudde. Medewerking verleende te vens het 'Kleiner Chor des Posau- nen Werks' uit Wuppertal o.l.v. Wilfried Rittau. Zij openden de uitvoering, waarvan het programma de medewerkende cursisten pas op de dag van de uitvoering wordt meegedeeld, met een statig geblazen 'Intrada' van Grableli. Hun bekwaamheid werd nog beter gedemonstreerd in de drie scherp geprofileerde moderne stukken van Stockmeier. Gezongen werd een zevental werken van oude meesters als Praetorius, Schütz en Schein terwijl de twintigste eeuw vertegenwoordigd was met Pepping en een drie maanden oud motet 'Zingt de Heer een nieuw Lied' van Willem Mudde. Mudde speelde zelf een echo-fantasie van Scheidt en een Pastorale van Michelsen en dwong met zijn evenwichtig bezon ken spel veel respekt af. Het koor, dat met name bij de mannen over een verheugend aan tal jongeren bleek te beschikken, zong enigszins voorzichtig, maar zeer zuiver en nauwkeurig waar het aanwijzingen van de dirigent be trof. Indien de veronderstelde 'con cert voorzichtigheid' bij het zingen in de eigen kerkkoren plaats kan maken voor meer overtuigings kracht en openheid, is de evange lieverkondiging middels kerkmuziek zonder meer gebaat bij deze men sen die hoorbaar geprofiteerd heb ben van hetgeen hun deze week is geleerd. Trouwens in de bepaald niet ge makkelijk te zingen muziek van Mudde, die overigens bijzonder goed in het gehoor bleek te liggen, gaven de koorleden reeds een veel persoonlijker geluid en deden daar mee de dirigerende componist recht. DEN HAAG De International Federation for Housing and Planning (IFHP) houdt van 1 tot en met 4 september in Den Haag een inter nationaal symposium over stadsver nieuwing in Nederland. Het symposium wordt juist in Den Haag gehouden, aldus de organisatie, omdat Den Haag als unicum in Nederland drie kernen heeft, die elk verschillende aspec ten van de stadsvernieuwing te zien geven. De Federation noemt dan: de binnenstad, de badplaats annex visserdorp Scheveningen en Loosduinen. B. en W. van Den Haag willen de gemeenteraad voorstellen het symposium te subsidiëren met 27.000. Het doorgaan van het symposium is weliswaar afhankelijk van het aantal deelnemers (mini maal 45), maar de voorbereidingen moeten nu al ter hand worden genomen. De totale begroting van het symposium is 53.000, waarvan 27.000 is bestemd voor het drieta lig maken van het symposium (tol ken, vertalen van verslagen, e.d.). De organisatie verwacht dit bedrag tekort te komen. De gemeente Den Haag subsidieert de IFHP jaarlijks met 7.500. VOORSCHOTEN Een kleine 700 jaar nadat Graaf Floris V aan de Voorschotense paarden markt officiële marktrechten Foto's: Rob Hendriksen toekende (1282) herleefden de dagen van weleer gisteren hele maal, tien in dit zuidhollandse dorp traditiegetrouw de jaar lijkse paardenmarkt werd ge houden, compleet met schand paal, het kruis en niet te ver geten het koekslaan. Uit alle windstreken van het land waren de handelaren al in alle vroegte komen opdraven. Er waren er zelfs met paarden uit België en Frankrijk. Datzelfde was het geval met de bezoekers van de markt: het Nederlands in allerlei toonaar den werd nog al eens afgewisseld met Duits. Frans en Engels. In de ochtenduren was de Wereldomroep aanwezig om enkeie bezoekers, handelaren en standwerkers voor de microfoon te halen in een uit zending over het gebeuren, bedoeld als service voor de Nederlandse va kantiegangers in den vreemde. Ook burgemeester Van der Haar kreeg de gelegenheid zijn zegje over de paardenmarkt en zijn dorp te doen. Tevoren had hij om tien uur de opening verricht door een kruis De oude smidse aan de Havenstraat van het Monsterse kas- senbouwbedryf KUBO. Daarachter de huidige vestiging van Kustèma. MONSTER Het bekende Westlandse kassenbouwbedrijf KUBO b.v. neemt donderdag 7 augustus een nieuwe bedrijfs hal aan de Havenstraat (55 meter lang, 20 meter breed) in gebruik. De totale bedrijfsoppervlakte komt hiermee op 7.500 i?i2. KUBO is met name bekend door zijn aluminium dekken en gevels voor de toenmalige, vooral hou ten, later gegalvaniseerd ijzeren kassen. Een kantine maakt o.a. deel uit van de nieuwe werkruimte. Aan de isolatie van het gebouw is bijzondere aandacht besteed. Zo zijn wanden en dak dubbel uit gevoerd. Bijzonder in deze ruim te is een zelf ontworpen zeskop- pige boormachine voor het boren van gaten in de kokerprofielen, die voor de kassenbouw worden gebruikt. De dag na de opening, door de 2-jarige Casper Kuiper, kleinzoon van directeur A. G. Kuiper, wordt in het Monsterse bedrijf van 13-18 uur 'open huis' gehouden voor belangstellenden. Als gevolg van het in gebruik nemen van de nieuwbouw kan Kustéma b.v. nu ook ruimer worden gehuisvest in het pand aan de Havenstraat, waar KUBO in 1948 begon. De smidse van weller is daar nog te zien. Vijf tien jaar geleden begon men met het vervaardigen van stem pels waartoe een complete ge reedschapsmakerij is ingericht. Kustéma is een snelgroeiende nevenactiviteit van het kassen bouwbedrijf. Volgens directeur A. G. Kuiper en zijn zoon, adunct-directeur E. Kuiper zal de kassen bouwmarkt zich in belangrijke mate stabili seren. Het komt volgens hen op het in de hand houden van de kosten en op het voorzichtig vergroten van het eigen markt aandeel neer. KUBO heeft met name in het Zuidhollandse Glas district naam gemaakt met een ontworpen kasconstructie, waar bij gebruik wordt gemaakt van vierkante buizen en schetspla- ten. met enig ceremonieel in een daar voor bestemde marktpaal te plaat sen ten teken van het feit dat de Voorschotense paardenmarkt de ^endge nog bestaande 'kruismarkt' ls. In vroeger tijd waren de burgers beschermd tegen het optreden van de schout en zijn rakkers, zolang men zich tussen de beide kruizen op de markt bevond. Het kruis was overigens niet het enige wat op de paardenmarkt deed herinneren aan vervlogen tijden. Ook de schand paal was aanwezig, en dit jaar wer den er ook yeek wedstrijden ge houden in het koekslaan.. Dit ge beuren stamt uit de tijd, dat vroe ger markten werden gehouden na dat de oogst was binnengehaald. De Hollandse boerenjongens konden na deze uitputtingsslag dan nog eens opnieuw hun krachten meten door te proberen als eerste de taaie Voorschoter koek stuk te slaan: wie won mocht naast zijn eigen koek ook die van zijn tegenstander ver orberen. Hoewel andere lekkernijen de Voorschoter koek al lang hebben verdrongen vond het koekslaan gretig aftrek bij jong en oud. Het belangrijkste element wat aan vroeger deed herinneren waren en bleven toch de paarden. Al vroeg in de morgen waren de eerste hande laren al op de oude rustieke Voor straat aanwezig. Net als 700 jaar geleden speelde zich ook gisteren onder het groen van de eeuwenou de linden de handel nabij het bin nenkort te restaureren Baljuwhuis af. Enkele honderden paarden wis selden hier van eigenaar ate in de tijd dat de datum van de paarden markt in Voorschoten bepalend was voor het betalen en aflossen van hypotheken in de middeleeuwen. Een aantal wat voor de organisato ren een reden te meer is om hun streven naar een weekmarkt (wat deze Voorschotense dag van het paard van oudsher is geweest) nog meer kracht bij te zetten. Voor schoten wil dat hoe dan ook de paardenmarkt in de eerste plaats een mérkt blijft, hoeveel welkome bijkomstige attracties en handel (standwerkersconcours, ponny-rij- den voor kinderen, kermis en kunstmarkt) zo'n paardenmarkt ook aantrekt. De paarden bleven dan ook de hele dag een centrale paats innemen, ook 's middags, toen op de Prins Bernhardlaan nog een kortebaan- draverij werd gehouden, een 500 meter van het oude dorpscentrum waar de eigenlijke markt werd ge houden, verwijderd. Voorschoten kan al ine! al terug zien op een geslaagde paardenmarkt: ook dit jaar gold weer, zoals een der orga nisatoren zei: 'Omvallen doet er geen mens, want je kunt over de hoofden lopen'. Tijdens de paardenmarkt deed het gerucht de ronde dat de eigenaar van het fameuze eta blissement 'Het Wapen van Voorschoten' aan de Voorstraat bewust met vakantie was gegaan tijdens de paardenmarkt. Deor zijn zaak gesloten te houden zou hij willen voorkomen dat zich nog eens dezelfde- taferelen her halen als in 1973. Toen zouden na afloop van de paardenmarkt enkele vrolijke lieden in het bomvolle café een aantal paar den naar binnen hebben geleid. De chaos die daarop ontstond was met geen pen te beschrijven en de schade zou éanzienlijk ge- weest zijn. Vandaar het besluit van de eigenaar van 'Het Wa pen' de zaak tijdens de paarden markt dicht te houden. Dit was in 1974 al het geval en nu ook weer. Althans zo gaan de ge ruchten

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6