Aangepast fietsje voor gehandicapte patiëntjes dichtbij jommentaar irkije (1) Ferdinand Beumer: Nederlands enige 'orthopedische fietsenmaker' furkije (2) Kostbare schilderijen in Maastricht gestolen daar blijft'n mens gezond bij! Bijna tweeduizend rijksgenoten per maand land in het weer - Warmer leerrapporten Strandverwachting een vizito na 't vesperman go diêrenplezier rekenfout ondergronds PS4/ )UW/KWARTET DINSDAG 29 JULI 1975 BINNENLAND voortduren van de crisis op en om y# prus, opnieuw onderstreept door geschil over de vertegenwoordi- van de eiland-staat op de slotbij- komst van de Conferentie voor veiligheid en samenwerking Helsinki maakt de kans op een gelijk tussen Griekenland en Tur- steeds kleiner. Ook wordt de [houding tussen Turkije en de Vere- [de Staten er nadelig door beïn- ted. i meerderheid van het Amerikaanse lis van Afgevaardigden wil zich niet P'n juior de regering in Ankara laten hadd'n jjnideren, die op haar beurt wil 6n Pj| ntonen dat het bondgenootschap trou\ itie he s® beide landen niet alleen in het i te mj lang van Turkije is. Het besluit om >f jij s Amerikaanse bases over te nemen, niets"0 voora' bedoeld om de afgevaardig- m in Washington op het hart te e te 1 nden, dat handhaving van het ver mijn i om wapens aan Turkije te leve- o, niet zonder gevolgen zal blijven, iden h t NAVO-raad neemt de zaak ernstig I en zal vandaag speciaal in Brussel jeenkomen om de gevolgen van het merikaans-Turkse conflict te bespre- o. Er lijkt voorlopig echter nog reden tot ongerustheid, omdat veiligheidssysteem, waarin de ba- een belangrijke schakel vormen, y/¥>g niet in gevaar hoeft te komen. Op igere termijn kan de verwijdering -«ossen Washington en Ankara echter (jÊgk rel degelijk een schadelijke uitwer- ing hebben. fet de Turkse maatregelen wordt nog i onherstelbare schade aangericht, e Turken weten dat zij de Verenigde v laten moeilijker onder druk kunnen itten, sinds de Aiperikanen met hun ^-^Intercontinentale raketten alle gewen- e doelen kunnen bereiken. Hetzelfde eldt voor Griekenland, dat om takti- che en voor een deel electorale Bdenen liet weten, geen behoefte neer te hebben aan de Amerikaanse resentie op Grieks grondgebied. Hij ft echter de vraag of het voortdu- en van het conflict tussen Washing- on en Ankara zal bijdragen tot oplos ing van het probleem Cyprus. Van -de kieken kan moeilijk worden ver dacht dat zij de situatie op het eiland Is definitief aanvaarden. Turkije neent zich nog altijd te kunnen ver- (orloven om met machtsvertoon dui- lelijk te maken dat gedane zaken een keer nemen en dat het eventueel tok wapens kan kopen van andere inden dan de Verenigde Staten. nd: >aar komt nog bij dat de huidige 'urkse regering onder leiding van 'Suleyman Demirel (van de Gerechtig- heidspartij) zich geen concessies op Cyprus kan veroorloven, obdat deze partij bij vervroegde verkiezingen de rekening daarvoor gepresenteerd zou krijgen. Demirel zal zeker geen druk uitoefenen op de militaire leiders van Turkije (die als toeziende voogden de eigenlijke beslissingen nemen), om aan de eisen van Griekenland en de Vere nigde Staten tegemoet te komen. Mogelijk zal (naarmate de situatie binnen het NAVO-bondgenootschap verder verslechtert) het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zich ge noopt zien, zijn houding te wijzigen. Dit zou dan nog deze week moeten gebeuren, want volgende week gaat het Huis voor een maand op reces. Tegen deze achtergrond bezien mag men zich afvragen of de afgevaardig- y den in Washington de verantwoorde lijkheid willen dragen, het conflict zo lang op zijn beloop te laten. Tenzij zij reden hebben om aan te nemen, dat het reces gebruikt kan worden om een aanvaardbare regeling met Turken en Grieken uit te werken. (ADVERTENTIE) poffertjes eten Vakantie kinderland is dagelijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Zondag gesloten. Ook geopend tijdens (je koopavonden op donderdag tot 20.30 uur. Entrée vakantie kinderland ft.— voor groot en klein. Van een verslaggever MAASTRICHT Tijdens het week einde zijn uit het kantoor van de B.V. bouwproject Melchior in Maas tricht acht schilderijen met een ge zamenlijke waarde van 190.500 gul den gestolen. Ook werd 590 gulden kasgeld, drie zilveren aanstekers en een cassette met zilveren schrijfge rei met een totale waarde van 800 gulden meegenomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse rijwielhandelaar Ferdinand Beumer mag zich er op beroepen de enige 'orthopedische fietsen maker' van Nederland te zijn. Een vak, waarin hij acht jaar gele den bij toeval belandde en waarin hij zoveel kennis en ervaring heeft opgedaan, dat hij er op Zijn zevenenzestigste nog geen mo ment over denkt om ermee op te houden. Al was het alleen maar uit medeleven met de vele gehandicapten, die de komende jaren ongetwijfeld nog bij hem zullen aankloppen. Want Beumer is een kei in zijn vak. Dat moet hij ook wel. want hij is de enige in Nederland die zich de moeite getroost om maandenlang denk- en precisiewerk te verrichten teneinde een gehandicapt patiëntje een fiets af te leveren, die In krin gen van doctoren en fysiotherapeu ten niet alleen volledig geaccep teerd wordt, maar bovenal 'grote bewondering oogsten. 'Het pro bleem trekt mij aan', mijmert Beu mer als hij probeert een antwoord te vinden op de vraag wat hem ertoe bewogen heeft een dagtaak te maken van een hobby, die hem nauwelijks enig materieel voordeel oplevert. Als zijn zoon Fred ook al behoorlijk bedreven in het afle veren van orthopedisch maatwerk niet als waarnemer kon funge ren voor de 'normale rijwielhandel' aan de Amsterdamse Stadionkade, dan was het gauw gebeurd met Beumers onvolprezen werkzaamhe den. Dan zouden het Goois Kinder ziekenhuis, de Arnhemse Johanne- stichting, het Nieuwe 'Reumacen trum in Amsterdam en noem al die instanties maar op in het vervolg" weer nul op het request krijgen als ze aanbelden voor een fietsje, waarmee een spastisch- of poliopatiëntje een beetje uit de weg kan. Zelfs remmen en claxonneren met de kin... maal aangepast aan de individuele tekortkomingen van de patiënt. Nooit was het antwoord nee, al bleken de wensen absurd. Vandaar dat Beumer er een beetje trots op is als enige in de wereld een drie wieler te hebben gefabriceerd voor een patiëntje met spitsvoeten, dat tegelijkertijd dient als uitstekend revalidatiemiddel. Hij bedacht een systeem, waarmee het fietsje aan zienlijk stabieler op de weg ligt dan een traditionele driewieler, maar het geniale zat hem in de pedalen, die bij elke trapbeweging één be paalde hoek aanhouden waarbij voorkomen wordt dat in de voet van de patiënt zg. clondsche trillin gen optreden. Vakpers Trots 'Het probleem trekt mij aan', her haalt Beumer. 'Of eigenlijk lijkt het wel of ikzelf de problemen aan trek. Het begon allemaal al in 1957, toen een medisch instrumenten- handelaar naar me toekwam met het verzoek een fiets met stabilise- tors te vervaardigen, omdat geen fabrikant eraan begon. Overal had hij nul op het request gekregen, omdat er geen brood inzat. Een insider had de man gezegd: 'Als Beumer er geen raad mee weet, dan kun je het voor de rest wel vergé- ten'. Dit scheutje trots moet Ferdinand Beumer op dat moment geïnspi reerd hebben. Hetzelfde jaar kwam zijn eeréte polio-fiets gereed, com pleet met aangepast stuur, aange paste trappers en stabilisatorwiel tjes. Het uitgangspunt was een ge wone fiets, door het patiëntje zelf uitgezocht, maar voor het meren deel opnieuw gemonteerd, gelast en gesmeed. Sindsdien heeft Beumer zo'n zeshonderd exemplaren afgele verd. Allemaal verschillend, alle- Beumer lag er een paar nachtjes wakker van, dacht aan problemen met kettingtransmissies en andere technische ingewikkeldheden, maar vond tenslotte de oplossing in een dubbele trapas, waardoor ineens al zijn wensen mogelijk bleken. Zijn vinding haalde niet alleen de nati onale. maar ook de Amerikaanse vakpers. Daarna werd de vraag naar Beu- mer-fietjes groot. Een groot aantal ansichtkaarten van gehandicapten spreekt in zijn werkplaats klare taal over de dankbaarheid van zijn werk. Beumer: 'Bij mijn ontwerp houd ik altijd rekening met vijf vragen. Wat kan een kind wel, en wat niet? Wat mag een kind wel, en wat niet? En tenslotte: hoe moet het revalideren? Dat laatste vind ik even belangrijk, anders kan zo'n kind net zo goed op een home trainer gaan zitten. Een ander be langrijk punt vind ik, dat het fiets je er zoveel mogelijk gewoon als een fietsje moet blijven uitzien Stuur die handicap nou eens ge woon om de hoek. en laat ze ook eens gewoon een fietsje hebben, net als andere kinderen'. 'Nee, ik heb zelf geen gehandicap ten in mijn familiekring. Zoiets Ferdinand Beumer: het is een ziekte, maar wel een leuke... (ADVERTENTIE) ontstaat gewoon, doordat je ziet dat die kinderen je ongelooflijk dankbaar zijn. Ik zal nooit de dag vergeten, waarop ik een aangepast fietsje afleverde voor een debiele jongen, die onmiddellijk zo goed en zo kwaad als dat ging 'Peter Post' begoyi te roepen toen hij erop ging zitten. Dan krijg je een brok 'in de keel. Dan weet je dat het goed is geweest'. Normale fiets 'Je moet niet vergeten dat die kin deren altijd gewend zijn tegen me dische autoriteiten met witte jassen aan te kijken. Bij mij gebeurt dat niet. Ik krijg ze meestal binnen anderhalve minuut aan het lachen. Op dat moment begin ik met ze'. Beumer blijft zijn principe trouw. Het kind moet niet verder in zijn bestaan worden geïsoleerd door hem een fietsje te geven dat zich totaal onderscheidt van het gewone model. Dat was ook zijn uitgang model. Dat was ook zijn uitgangs punt toen hem gevraagd werd een softenonpatiëntje met korte arm pjes direct onder de schouders. Het ding kwam er, en zag eruit als een gewoon fietsje, waarop het kind kon remmen en claxonneren met de kin. Hetzelfde resultaat kwam uit de bus toen Beumer aan het denken ging voor een dwergmeisje met een normaal bovenlichaam maar met erg korte benen. Weder om een zeer bruikbare fiets, die er zoveel mogelijk normaal uitzag. 'Het is een ziekte', zegt Beumer. 'maar wel een leuke. Ik kan er gewoon niet mee ophouden. Een tijdje geleden heb ik hier in de buurt een showroom geopend waar ik rustig met patiëntjes kan praten als ik-aan mijn werk, begin. Dat haal je er financieel' natuurlijk nooit uit, maar ik wil dat nu een maal. Voorlopig probeer ik er nog drie jaar mee door te gaan. Dan bestaat mijn zaak 45 jaar en zal ik ermee moeten ophouden. Dat be angstigt me wel eens. Want dan ben ik zeventig, en komt er een tijd dat dit werk wel eens zou kunnen gaan uitsterven'. Van een verslaggever DEN HAAG In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 9102 rijksgenoten uit Suriname en de Nederlandse Antillen naar Neder land gekomen. Vorig jaar waren dat er in dezelfde periode 6038, zo blijkt uit gegevens van het Cen traal bureau voor de .statistiek. Uit ons land keerden in de eerste vijf maanden 1386 rijksgenoten naar hun land terug. (In de eerste vijf maanden van vorig jaar waren dat er 1272). Eind mei dit jaar bedroeg de Ne derlandse bevolking 13.642.530 zie len, zo blijkt verder uit de cijfers. Dit ondermeer als gevolg van het feit dat in genoemde periode 15.361 meer mensen naar Nederland kwa men dan er vertrokken. De bevolkingsgroei bedroeg in de eerste vijf maanden van dit jaar 43.438 tegen verleden jaar 40.048. Het weer van gisteren was in feite een kopie van dat van zondag. In de noordelijke kustgebieden hand haafden zich hardnekkige wolken velden, terwijl in het binnenland en ook aan ons westerstrand een vriendelijke zon scheen. De hoogste temperaturen kwamen in het cen trum van Nederland voor: De Bilt 25 graden. Rotterdam bracht het tot 24, Vlissingen en Beelen 22. Maastricht 22, Twente en Eelde 21 en Leeuwarden 20 graden celsius. De gangmaker van het mooie weer is een hogedrukcentrum van 1023 millibar boven Zuidoost-Engeland. De kern verplaatst zich naar het continent, waardoor het in de Lage Landen de komende dagen warmer kan worden bij wind uit zuidelijk tot zuidwestelijke richtingen. Het maximum verhindert dat oceaan storingen dichterbij komen dan Noord-Ierland en Schotland, waar plaatselijk regen valt (Hebriden 1 tot 2 mm). Die storingen trekken in oostnoordoostelijke richting van Newfoundland naar Noordwest-Eu ropa. In deze toestand komt weinig verandering. Op grond hiervan verwachten wij ook voor woensdag en donderdag gunstig zomer weer met aangename middagtemper atur en, aanvankelijk tot circa 25 graden, maar vervol gens hoger, namelijk van 25 tot 30 graden celsius, dat is tropisch. Deze laatste hoge waarden zullen vooral binnen bereik van Zuidoost-Neder land liggen. Voor onweer behoeven we vooreerst niet in te zitten. Naar alle waarschijnlijkheid zal de be wolking vandaag ook in het noor den verdwenen zijn. De wind in de bovenlucht ruimde gisteren al van noord naar oost en de benedenwind ging naar het noordoosten. Om 7 uur gisteravond was het overal in Nederland licht bewolkt of onbe wolkt. Bloedheet was het gistermiddag in Spanje. Hier een keuze van de maximumtemperaturen: Valladolid 26 "V 30 yv 97 nuu "V,< >^30 r TW«S< 'ANP/KNMI 28-7-75 13 «ur Weerrapporten weer, maximum t 7—19 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth R'dam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Ztlrlch Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt 1 licht bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt 1 zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 34 graden, Madrid 37 graden, Sevil- la en Cordova 40 graden celsius. Overal in Spanje was het stralend weer. Veèl koeler was het door vrij krachtige instroming van Atlanti sche lucht in La Coruna in Noord- west-Spanje, te weten 22 graden. In Lissabon was^ het ook erg heet met 36 graden. Horta op de Azoren had zomers weer met 26 graden, Lages zelfs 28 graden bij een baro meterstand van circa 1026 millibar. In Zuid-Frankrijk waren Bordeaux en Toulouse de uitverkoren stations met 33 graden celsius. Alleen in de Rhöne-vallei, bij Embrun in de Franse Alpen en vlak ten noorden van de Pyreneeën werd gisteravond lokaal onweer waargenomen. Mar- rakesj in Marokko registreerde 42 graden celsius. Dichterbij hij huis bereikten binnen het centrale ho- gedrukgebied Birmingham 28 gra den en het vliegveld Heathrow bij Londen zelfs 29 graden celsius. Het was daar de warmste dag sinds 2 jaar. Vandaag opnieuw fraaie stranddag met zon. Wind naar zuid tot zuid west, iets warmer, luchttemperatuur circa 22 graden, zeewater 17 tot 18 graden. Verdere vooruitzichten: Woensdag zomers strandweer. IIOOG WATER voor woensdag 30 juli: Vlissingen: 6.07-18.18: Harlngvlletsiuizen: 7 38-19.59: Rotterdam: 8.50-20.51; Scheve- ningen 6.55-19.19; IJmulden: 7.42-20.06; Den Helder; 11.24-23.25; Harllngen: 1.37- 13.51; Delfzijl; 3.56-15 58. onder redactie van loessmil Vandaag staat er na het vesper mango een vizito al Madurodam op het programo, en zelfs wie de vreemde taal waarin dit zinnetje gedeeltelijk geschreven is niet beheerst, zal het toch wel duide lijk zijn dat er 'na het avonde ten een bezoek aan Madurodam op het programma' staat. Voor de mensen die deze hele week in Den Haag het 48ste internatio nale Esperantocongres van de Wereldbond van Arbeiders-Espe rantisten meemaken, is dat na tuurlijk gesneden koek. Uiter aard zijn dat allemaal Esperan tisten en^of ze nou uit Lapland of het Zeeuwse Snabbeldorp af komstig zijn, ze kunnen elkaar allemaal verstaan en met elkaar praten. Daar is geen woord Frans bij, omdat het van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat Es peranto is wat de klok slaat. Esperanto, de schepping van de Pool dr. Ludwig Lazarus Zamen- hof, is niet de enige kunsttaal ter wereld (Ido, Volapük en In- terlingua zijn er bijvoorbeeld ook nog), maar Esperanto is wel de meest verbreide: naar schat ting zijn er vijftien miljoen mensen op de wereld die het vloeiend spreken of zich er mee kunnen redden, en de taal wordt meestal facultatief, maar soms verplicht, op zeshonderd scho len onderwezen. Sinds de Franse wijsgeer en wiskundige Descar tes zo'n drie eeuwen geleden met het idee kwtim een univer sele taal te ontwerpen, voor hoog en laag van overal makke lijk te leren, uit te spreken en te schrijven, zijn er volgens prof. Mario Pei van de Columbia uni versiteit wel duizend voorstellen voor zo'n kunstmatige taal ge daan. Een paar voorbeelden. De Bo heemse geleerde Comenius wilde het met bestaande talen doen, die regionaal moesten worden gesproken: Engels en Frans bij voorbeeld in heel West-Europa en Russisch in Oost-Europa; ve len, onder wie Stalin, waren en zijn daar nog steeds voor, maar, zegt prof. Pei. 'dat maakt alleen de huidige taalvericarring iets dragelijker'. Een John Wilkins hetende bisschop bedacht een systeem waarin de Z voor alle dieren stond. Zo begonnen alle vissen met Za en wat daaraan toegevoegd werd duidde de ver schillende vissoorten aan. Solre- sol (negentiende eeuw) was Je- an-Frangois Sudré's ontwerp, ge baseerd op de namen van de muzieknoten. Alle woorden be stonden uit combinaties van do- re-mi-fa-sol-la-si, waarmee je 7 woorden van één lettergreep, 49 van tiqee lettergrepen, 336 van drie, 2258 van vier, 9072 van vijf en ga zo maar .door kunt vor men. Totale mogelijkheid: 11732 primaire woorden, nogal veel en nogal verwarrend voor één taal. Solresol kreeg grote aanhang, maar is in het begin van deze eeuw geheel verdwenen. Afgezien van de vraag of Espe ranto dé oplossing is voor het taalprobleem, is het zo klaar als een klontje dat het gebruik van één taal bij verschillende gele genheden veel kosten en moeite kan sparen. Op een Esperanto congres als dat in Den Haag hebben ze, ondanks zoveel nati onaliteiten, geen tolk nodig, ter wijl bijvoorbeeld de Verenigde Naties alleen al. voor tolken en vertalers die simultaan of schrif telijk redevoeringen en docu menten moeten vertalen, elk jaar meer dan vijftig miljoen gulden kwijt zijn. Het woord es- veranto betekent letterlijk: 'Hij die hoopt', en professor dr. H. Brugmans is zo'n hopende. 'Ik heb in mijn leven veel mensen gekend', zegt hij. 'die niet in Esperanto 'geloofden' en ikzelf ben ook maar een twijfelaar. Kan het? Is het niet té redelijk? Dat is de vraag. Maar een rede lijk argument ertégen heb ik nooit gehoord'. Er zijn natuurlijk veel m?er mensen die hun huisdier net als zichzelf een plezierige vakantie bezorgen, maar na de slager die 300 kilometer heen en weer reed om zijn poes op de camping te krijgen, wisten we Zoiets nu ook zeker van de familie Spaans uit Wijchen. Die zijn met z'n vieren ouders, zoon en schoondoch ter met twee honden gaan zeilen. Eén klein hondje, maar ook de kolossale Newfoundlander van de zoon kwam aan boord. Die hond bleek zo moeilijk on der te brengen, dat de familie besloot ook hem op zeilvakantie mee te nemen. Een riskant gok je misschien, maar de honden blijken er net zo van genoten te hebben als de mensen. 'Ze had den het erg naar hun zin, alleen het uitlaten van de 'dikke' was wat rtioeilijk', schrijft mevrouw Spaans. De kolos durfde de stei ger niet op en moest door zijn baas van de boot afgedragen worden. Hing de boot schuin, dan zetten ook de honden hun poten scheef, maar hielden' hun lijven rechtop en als het zeil schip overstag ging rolden ze over de bodem. 'We hebben ook nog een storm op het Haring vliet meegemaakt. Wat dat be treft leken ze wel ervaren zeelui. Denk niet dat het zielig voor ze was: ze vraten als wolven en kregen ook hun oorlam (alco holvrij) op tijd. Mens en dier hadden veel plezier'. En dat alle maal' met z'n zevenen (vier ménsen en twee honden die voor drie telden) op een zeil jacht van negen meter, een hele vakantie lang. De ingang van een kinderziekenhuis in München is opgevrolijkt met beelden uit sprookjesfiguren, zoals hier Roodkapje en de wolf. Op deze manier hopen ze daar de gang naar het ziekenhuis wat 'aan trekkelijker' voor kinderen te maken, althans minder eng. ZoGra de patiëntjes de grote deuren door zijn gegaan, is alles wel weer even eng als altijd. Om het nieuwe ondergrondse aquarium in Ouwerhands dieren park zo perfect mogelijk te doen worden is aquariumexpert Rade- ma al een paar keer in buiten landse dierentuinen zijn licht gaan opsteken. Het waterdieren verblijf wordt onder de grond gebouwd de fundamenten lig gen er inmiddels al wegens ruimtegebrek boven de grond. Zo wordt er op de plaats van het oude aquarium ruimte voor an dere dieren geschapen en ook op het dak van het nieuwe onder grondse verblijf- zal een gebouw worden gezet waar nog een be stemming voor wordt bedacht. Altijd geloofd dat de Mount Everest 8880 meter hoog is? Van- radio Peking mag u dat onmid dellijk vergeten. Chinese des kundigen hebben vanaf tien punten tussen de 5600 en 6300 meter boven de zeespiegel een hele reeks waarnemingen ge daan en zijn toen tot de conclu sie gekomen dat 'het dak van de wereld', zoals de Mount Everest wel genoemd wordt niet hoger dan 'slechts' 8848,13 meter kan zijn. Volgens radio Peking is de ze verschrikkelijk domme reken fout gemaakt door onderzoekers in het begin van onze eeuw, maar 'dat waren dan ook bui tenlanders'. 'Vroeger wilde bij al kapitein op een schoener worden, zei hij.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5