Onderwijs-tv voor kleuters KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's Buitenbusactie in Overijssel drie maanden uitgesteld Burgemeester van Beverwijk o vérleden Vlak Akkoord over CAO dagbladjournalisten Oltmans in kort geding tegen NOS Drukte in sluis bij Lelystad ru: morgen naar beekse bergen! Even puzzelen s 'Geen harde actie tegen verlaging van tarweprijzen' TROUW KWARTET DINSDAG 29 JULI 1975 'SpelraarrT begint in september Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG Met de serie 'Spelraam' gaat de Nederlandse On derwijs Televisie (NOT) in september voor het eerst programma's maken, 4ie ook bestemd zijn voor de oudste groep kleuters. 'Spel raam' is eveneens bestemd voor de eerste klas van het basisonder wijs. In de programma's worden ver schillende spelvormen gehanteerd, zoals imitatiespelen. spelliedjes, fantasieverhalen, kringspelen. en vraag- en antwoordspelen. De jeug dige kijkers kunnen er actief aan deelnemen. Via een aantal thema's worden spelenderwijs basisbegrip?- pen uit de moedertaal en zelfs voorbereidende wiskunde aan de man gebracht. De eerste van acht programma's wordt uitgezonden op dinsdag 9 september om twee uur. Ook de serie 'Dieren om je heen', die in december zal worden uitge zonden. is voor deze leeftijdsgroep bestemd. Het is de bedoeling op den duur op basis van de ervaring van deze beide series meer speci- Van een verslaggever ZWOLLE De buitenbussenactie die de Overijsselse boeren op 31 Juli zouden voeren is drie maanden uitgesteld. De bedoeling was dat zij de buitenbussen, die in veel geval len ver van hun woningen staan, op die dag dichter naar hun huis zouden verplaatsen. Het uitstel is door de Overijsselse T^andbouwmaatschappij overeenge komen met de twee andere land bouworganisaties. ABTB en CBTB. Wel verwachten de organisaties dat de PTT in die maanden vorderin gen zal maken met het verplaatsen. De organisaties hebben hun leden geadviseerd de PTT individueel op de hoogte te stellen van mogelijke onredelijke plaatsing van de bus. Volgens de OLM zal de actie beslist doorgaan als de komende drie maanden de plaatsing van de bus sen niet verbetert. Overeengekomen is wel dat de bus sen die een paar weken geleden door boeren in Markelo. Diepenheim. Goor en Delden zijn verplaatst, voorlopig op hun nieuwe plaats mogen blij ven. Een dergelijk 'akkoord' was al eerder bereikt door de boeren in het noordelijk deel van de Achter hoek en de PTT De directeur van het postdistrict Zwolle, de heer J. J A. Korteweg. zal over deze kwestie in contact blijven met zijn collega In Arnhem. fiek op de kleuterleeftijd gerichte programma's te maken. Naast de genoemde series heeft de NOT vijf projecten samengesteld voor de tweede tot en met zesde klas van het basisonderwijs met onderwerpen op (het gebied van we reldoriëntatie. achtergronden van de bijbel, biologie, aardrijkskunde, wiskunde en rekenen, sexuele op voeding en beeldende vorming. Wiskunde Voor het voortgezet onderwijs wordt voor het eerst een project wiskunde aangeboden, met als ti tel: Wiskunde voor de brugklas' Het is bedoeld voor de brugklas leerlingen gedurende hun eerste paar weken in het brugjaar als een inleidende cursus. Ruim driekwart van de basisscho len en de helft van de scholen voor voortgezet onderwijs beschikken thans over één of meer televisie ontvangers. Ongeveer negentig pro cent van de scholen voor basison derwijs die over een televisie-ont vanger beschikken, maakten het afgelopen jaar gebruik van één of meerdere series. De gemiddelde deelname per serie lag rond de 25 procent van de scholen Bij het voortgezet onderwijs lag de gemiddelde deelname per serie rond vijftien procent der scholen, waarbij in ongeveer drie van de vijf gevallen van de programma's gebruik werd gemaakt door inscha keling van een video(cassette) re corder. Van een verslaggever BEVERWIJK Op 62-jarige leef tijd is in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk overleden de burge meester van deze gemeente, de heer J. G. S. Bruinsma. De heer Bruinsma is sinds 1957 burgemeester van Beverwijk ge weest. Daarvoor was hij bijna tien jaar burgemeester van Bolsward. Tijdens de oorlogsjaren maakte hij zich zeer verdienstelijk als verzets strijder. Onder de naam 'Joost van Rijn' leidde hij toen een verzets groep in Zuid-Holland. Albert West Helemaal uit Oostenrijk om idool té zien Van een onzer verslaggevers ROSMALEN Het Neder landse popidool Albert West heeft het afgelopen weekein de een zeventienjarig Oosten rijks meisje gerust moeten stellen, dat vanuit haar ge boorteland op de trein was gestapt om haar favoriete zanger in zijn woonplaats Rosmalen inlevenden lijve te ontmoeten. Toen zij bij zijn woning aan kwam, bleek alleen de echt genote van zijn manager aan wezig te zijn. Deze waar schuwde haar man. die geen andere oplossing zag dan het meisje naar het politiebureau te brengen. omdat Albert West in geen velden of wegen te bekennen was. Het meisje, dal na een nacht op het poli tiebureau in Den Bosch al onverrichte zake wilde terug keren, zag tenslotte toch nog haar droom werkelijkheid worden. Albert West, inmid dels door zijn manager opge spoord. kwam haar vlak voor het vertrek een langspeel plaat en een poster aanbie den. 'Ze ging in de zevende hemel weer naar huis', aldus een woordvoerder, van de po litie. Van een verslaggever UTRECHT De delegaties van de Vereniging De Nederlandse Dag- bladpe-s NDP) en de Ned. Vereni ging van Journalisten nebben giste ren overeenstemming bereikt over de CAO voor dagbladjournalisten. De belangrijkste punten uit deze CAO voor 1975 zijn: een initiële salarisverhoging van 1.9 procent: prijscompensatie twee keer per jaar. waarbij voor volwassenen een minimum zal gelden van 182 50 per procent prijsstijging: een extra salarisverhoging voor leerling-journalisten en bijzonder gekwalificeerde foto-journalisten een geleidelijke beperking van de werktijd voor 6ü- tot en met 64- jarigen met 7 tot 38 dagen per jaar. boven de al bestaande leeftijdsva kantie van 6 dagen. Bovendien zijn er in de nieuwe CAO bepalingen opgenomen met betreking tot het auteursrecht (een ander gebruik van voor het dagblad geschreven artikelen) Onder de CAO voor dagbladjourna listen. die met terugwerkende krach' tot 1 januari geldt, vallen ruim weedi'izend werknemers Medewerkers vin AVRO's Sportr panorama presenteerden een documentaire over de 75 jaar be staande Amsterdamse voetbalclub Ajax. Als titel koos men de eerste regel van het verenigingslied 'Een juichtoon davre langs de velden'. Ondanks deze opdracht uit het verleden, gaf maandagavond het buisgebeuren weinig reden tot jui chen. Alles was net zo vlak als het Hollandse landschap; nergens 'iets verhevens ertussen'. Voor de enige uitschieter -— maar dan in negatieve zin zorgde de redactie van Aktua TV. Men bracht een interview op het scherm met een van Soekarno's weduwen. De niet meer zo popperig-mooie Dewi hing een onsamenhangend verhaal op over de opstand van 1965. Allemaal het werk van de Amerikaanse CIA Andere schuldigen achter de scher men zijn volgens Dewi Soekarno, Japan (en zij kan het weten, want ze heeft Japans bloed in haar aderen) en Nederland De TROS-medewerkers deden geen enkele moeite om de gebeurtenissen in Indonesië voor de kijker op een rijtje te zetten en dachten er hele maal niet aan om elders commentaar te vragen op de beschuldigingen van mevrouw Soekarno. Een aanpak die de vakbekwame en integere meerderheid van'de Nedrelandse journalistik in discrediet kan bren gen. Maar. hoeveel kijkers hebben dét in de gaten? Ik heb er een hekel aan. mensen te 'katten'. Sommige leden van Wibo van de Linden's staf schijnen er echter om te vragen. Er komen een paar Nederlandse burgers terug uit Angola. Ze hebben de laatste tijd in de zenuwen geleefd, vanwege de gevechten tussen twee bevrijdings bewegingen, maar gezien hebben ze natuurlijk nier, veel, want bij zoiets waag je je niét op straat Ze zijn er dus niet aan toegekomen, het aantal doden en gewonden te gaan tellen. Daar vroeg Marcel Bruins'dan ook niet naar. Wel wilde hij weten hoeveel slachtoffers te verwachten zijn wanneer het tot een beslissend treffen komt tussen de elkaar bestrijdende Afri kanen. Wie zoiets vraagt, mag eigen lijk niet als interviewer worden losgelaten. De AVRO heeft de man naar voren gehaald, die zo'n 40 jaar lang de roemruchte stripfiguurtjes Sjors en Sjimmie gestalte heeft gegeven: Frans Piët. Veel acpecten van zijn bestaan bleven op de achtergrond, onder andere deze dat free-lance tekenaars met dergelijke langdurige populariteit schatrijk zouden zijn geworden en dat Frans er geen cent wijzer van is geworden dan er als employée van de uitgeverij in zijn loonzakje zat. TON HYDRA Pelli, Pingo en hun vrienden hoppn deze week, als wat tech nische moeilijkheden zijn op gelost. weer verder te gaan met hun avonturen. AMSTERDAM De Amsterdamse journalist Willem Oltmans heeft een kort geding aangespanrten tegen de NOS. dat vanmiddag zal dienen voor de president van de rechtbank te Amsterdam. Oltmans eist van de NOS de film van een door hem in 1967 in Amerika gemaakt interview terug De film handelt over de moord op president John Kennedy 22 noVember 1963 Oltmans wil de film terug hebben omdat de Amerikaanse televisie maatschappij CBS er in verband mei de twaalfde herdenkingsdag van de moord gebruik van wil maken Vol gers een woordvoerder van de NOS is de film niet het eigendom van Dl mans. ADVERTENTIE) Het was gisteren druk in één van de Houtribsluizen hij Lelvsla die in gebruik zijn genomen nu doorvaart door de opening in de djjk Lelystad-Enkhuizen voor de scheepvaart verboden is. Medio september wordt de djjk gesloten. Spaar de Esveha Multo garantiemerken voor zo n fraaie Ballograf door Vilhelm Moberg ruilt llnllnnillrt B.V. U iorn 110 Vijfde nacht -Roberts oor vertelt (Je was van plan geweest op te blijven tot Karl Oskar terugkwam van Stillwater. Maar hij heeft zich verlaat, het is al bijna nacht en je bent moe. Ga naar bed! Je ziet hem morgen wel. Ik begnjp het wel je had graag vanavond al met hém willen pra ten. Hij kijkt zo beteuterd, sinds jij maandagavond je zwartleren buidel geopend hebt. Daar had hij niet van terug. Maar hij was altijd al achterdochtig, en hij vertrouwt je geschenk niet. Maar vandaag krijgt hij te horen dat hij -niet bedrogen is. Morgen schudt hij je de hand en zegt: Neem me niet kwhlijk. Robert, dat ik eraan getwijfeld heb! Van nu af aan zal Ik altijd op je vertrouwen! Je had gewild dat Karl Oskar dat vanavond al deed. maar je moet nog tot morgen wachten Nu wil je slapen, ae enige wens die je nog hebt: slapen. Een geweldige moe heid drukt zwaar op Je maar toch kun je niet slapen. Terwijl Je het toch zo graag zou willen. Maar ook vannacht houd ik de slaap ver van je Nachts, als alles stil is. dan heb ik het te zeggen! Ik heb je nog een heleboel te vertellen, en jij moet wakker blijven om er naar te luisteren. Ik wil je herinneren aan de spookstad in de zandvlakte, waar je zo lang gebleven bent. Hoe lang ook weer Het begon met een slem die je meende te herkennen Het gebeurde in Spring Creek op een dag in september. Robert liep langs de Trading Post. waar mannen die met ossewagens op doortocht waren, even rustten en waar altijd veel volk bijeen zat. Er waren die dag heel wat wagens over de prairie aangekomen. Hij liep tussen de wagens door. als Iemand die niets beters te doen heeft, toen hij een stem hoorde, die hem bekend voorkwam. Het was een man. die juist van een wagen sprong, die volgeladen was met buffelhuiden en door vier ossen ge trokken werd. Hij bestudeerde het gezicht van die man eens wat be ter .Hij zag zo, dat het een goud zoekersgezicht was. zoals alle man nen hadden die door Spring Creek kwamen Maar ei was nog iets meer iets dat hij herkende: die opgezwollen, roodgevlekte wangen, die plaile neus. die grote bloed doorlopen ogen onder dikke, ge zwollen oogleden. Dat was een ge zicht dat hij moest kennen —hei was het gezicht van een landge noot! Hij droeg een vuurrode flannel jas en een gele leren bioek met zwarte biezen op zij. Maar toen Robert zijn gezicht eenmaal herkend had. zag hij hem in heel andere kleren: lichtbruine, geruite jas en een ge ruite broek die strak om zijn benen zat. Uit zijn achterzak hing een witte zakdoek en aan zijn voeten had hij lakschoenen. En die man staat over de reling geleund in het water te spuwen, terwijl hij verha len vertelt aan de andere passa giers van het schip en onder die passagiers bevindt zich ook Robert: De Amerikaan: de Amerikaan van de Charlotta! Robert-had ziin stem herkend, hij had zoveel verhalen over de Nieuwe Wereld van hem genoord. Hij stapte op hem af en vroeg in het Zweeds: Is dat niet Frederik Mattson? De man draaide zich naar hem om. met wijdopen mond van verbazing: Een Zweedse fellow! Ben jij niet die Mattson die met de Charlotta overgestoken is? Yes. That's right. En ik geloof, ik heb Jou ook wel eerder ontmoet, boy! Ja. op het schip. 16. Mejuffrouw Sybilla van Sor- cieren wierp een woedende blik op de bekwame veldwachter en zei: 'Waarom denk je eigenlijk dat ik iets met die malle verdwijning heb uit te staan? Ik weet van niks. Berg je boekje dus maar weer op en vertel me liever wat er aan het handje is Ik zal het nogmaals herhaal'n vertelde Eelco. 'Smidje Verhool'n, kleine Kareltje en de hele smidse benn'n binn'n het ver loop van één nacht spoorloos |Van de aardbood'm verdween'n. Dat liekt op hekserij voel je wel? En nou- zou ik je één ding will'n aan- rad'n juffrouw Geen smoesjes. Kom maar voo- de dag met je verhaaltje, als ie d'r wat van' weet. Waar benn'n de smid en Kareltje. Vertel maar gauw op!' Sybilla van Sorcieren schudde haar bloijde lok ken en zei peinzend: Je bent niet de eerste, veldwachter, die me vraagt naar smidje Verholen en Kareltje Nee nee niet de eer ste Er staat me iets van bij. dat er 400 jaar geleden óók al iemand naar ze heeft gevraagd.Een raar iemand met een pijp en een pet je Of heb ik het gedroomd? Ik weet het echt niet...' 'Dreum'n benn'n bedrog', stelde Eelco vast. 'Dat kan je wel snapp'n ju want 400 jaar geleed'n hadd'r. jmide mens'n nog geen petjes en pi; Droom'n interesser'n ons trom1 ook niet. Wij van de politie he sen l alleen met keiharde feit'n te mi lang En daarorvraag ik je of jij s iets van die geheimzinnige verd ning weet'. 'Ik weet er niets bekende Sybilla geheel naar y n heid Doch toen begon ze te li nden, ten. 'Wij zouden eens in mijn on tallen bol kunnen kijken' hen ze. 'Misschien kunnen we da zien wat er in het verleden NA plaatsgevonden'. Am voor Raciio vanoaag HILVERSUM I KRO 7 00 Nws 7 02 Het levende woord 707 (S) Badlnerie (7 30 Nws. 7 41 Echo" 8 J4 Overweging 8 30 Nws 8 36 Gymn. vd huisvrouw 8 45 De wonderüj ke letter M 1000 cS> Aubade (10.30 Nws 11 30 Bejaardenprogramma 11.55 Scheepspraat 12 00 (SI Van twaalf tot vijf. met om 12 30 en 15.30 Nws 12 41 E:ho. OVERHEIDSVOORL 17 00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen KRO: 17 10 De hutsgeklutste kinderspelen 17.30 Nws 17 32 Echo. KRO 18 30 Nws 18 41 Echo 18 50 (Si Lichte grammofoonmuzlek 19 00 (S) Bel Canto op een zomeravond. AVRO: 20.00 Vanavond, muziek, vrolijkheid en ver strooiing. 22 30 Nws 22 40 Radiojournaal 22 50 (Si Vanavond laat nieuws 23 05 <3" Los Rancheros 23 20 SEr floot geen vogel ln de wei 23 55-24 00 Nws HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws 7 11 Ochtendgymn 7 20 (Si Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8 11 Rariiolournaa! 8 50 Morgenwijding. NOS: 9 00 Reportage 9 35 VVaterst AVRO: 9 40 (Si Internationaal Beiaard Concours 1975. 10 00 (S> Voorde kleuters 1010 (S en mono) Arbeidsvitaminen (11.00 Nws 1103 Radiojournaal.) 1130 (S) Rondom twaalf (1155 Beursberich ten) OVERHEIDSVOORL 12.30 Uitzen ding voor de landbouw AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken muziek 13 00 Nws 13 11 Radiojournaal. 13 21 (S) Rondom de prestanten vait de hoofdstad 14.00 (S> Home sweet home 14 30 (S) Met het oog op luisteren 15 20 (S) Essay 16 00 Nws '6 03 Radiojournaal 16 05 (S) Gebakken vensterbanken In de zon 17.00 (S) Mo biel 1-7-55 Mededelingen AVRO: 18 00 Nws 18 00 Radiojournaal. 18 21 (S) M"tropole Orkest 18 45 Toppers van toen 19.25 (S> Ik hoor. ik hoor wat u wellicht niet hoort NOS: 19 50 Den Haag vandaag KRO 20 00 Nws 20 05 Overweging 20.15 (S) Die Drelgroscheno- per van Kurt Weill. 21 30 Theater- Het Uurwerk hoorspel 22 25 (S) Moderne pianomuziek 23.00 Babelkalender. 23 10 iS" Amsterdam Slnfonletta. 23.55-24 00 Nws HILVERSUM III V^RA: 7 02 Drie op )e boterham 9 03 (Si Pep-op-drie. 1103 (S) Drie draalt op verzoek. 12 03 (Si Drie draalt tussen de middag. 14 03 Gesodemeurriers 16 03 (S) Mix NOS: 18 03 De vakaturebank 18 10 •Joost mag niet eten VARA- 1902 Drie loopt achter 20.02 (S> Nashville 21.02 (S> Jazz en Ritjes 22 02 (SI (Piopdon- der 23 02 (S) Wachten op middernacht Truck KRO 6 02-7.00 (S) Scheer je 0.02 (S Nacht drie-draal 2 02 Help. 4 02 weg 'J-e:iaal De EO zendt een documentaire uit over de tempel van Salomo eu wat recente opgravingen daarover aan het licht hebben gebracht. Ned. 1/19.30 Voor en na Spel zonder gren zen (uit Nancy), belicht Hier en Nu van de NCBiV actualiteiten, o.a. de conferentie in Helsinki, de kwestie van de hartoperaties in Eindhoven en de betrekkingen tussen Israël en Egypte. Ned. 2/20.45 en 22.25 In Nader Bekeken van de EO uitvoerig aandacht voor de ICCC- conferentie in Nairobi en verder voor de conferentie in Helsinki. Ned. 1/21.05 0 De VPRO vertoont de Ameri kaanse oorlogsfilm The Fighting Lady met fel realistische opnamen van gevechten in de Stille Oceaan. Ned. 1/22.00 0 Die Schwedischc Xachtigall. een Duitse film uit 1941, vertelt een liefdeservaring van de Deense schrijver Hans Christian Andersen. Duitsl. 2/19.30 9 Ter afronding vaa de AVRO- serie Rondom de prestanten van de hoofdstad bespeelt Bernard Winse- mius het koororgel van de Oude Kerk. r Hilv. 2/13.21 Mia Smelt presenteert het Be jaardenprogramma van de IvRO. Hilv. 1/11.30 0 In de avonduitzending van de KRO kan men luisteren naar een Berlijnse uitvoering van de Drie- stuiversopera van Brecht op muziek van Kurt Weil. Hilv. 2/20.15 TV vandaag NEDERLAND I VPRO 14.00 Een programma over Winnie-de-Poeh Kijft en jn e ing 14 45 Grote Klaas en kleine Klaas, Jriel speelfilm yach EO 15.30 Van hart tot hart NOS 18 45 Minimolen 18.55 Journaal EO 19.05 Land van de deel III 19.30 De Tempel, doc. over Israël 20 00 Journaal 20.21 Dieren in het Heilige Land: natuurfilm 21.05 Nader bekeken 21.30 Moody Chorale óp tournee 21.55 Tenslotte D VPRO 22.00 Propagandafilms Wereldomroep II: 9. Firghting Lady 23 15 Journaal neer lorlc lelijl een ook andi )aai :uri Su\e NEDERLAND II NOS 18 45 Minimolen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Bonqy. jeugdserie 19.30 De geheimen van de dierenwereld 20 00 Journaal 20.21 Denkend aanFriesland 20.45 Hier en nu 21 05 Spel zonder grenzen 22 25 Hier en nu 22 45 Tot besluit 22 55 Journaal ADVERTENTIE Veel plezier voor weinig geld. Tussen Tilburg en Hilvarenbeek |Cyp part reke irijj uito Tur eige le nigc Moi bini verc Hui noo Dit geb het Tee me: der lijk lan red hel Zeker, we reisden samen Ik recognize je heel goed. Je heette Kom; hoe heettje je ook weer? Robert, noemde zijn naam. waarop Frederik Mattson zijn hand drukte - Very glad je weer te ontmoeten.- Robert Nelson Dat had ik niet gedacht dat ik een Zweedse country man in dit territory zou ontmoeten' ten! Frederik Mattson kwam van Asa rum in Blekinge en had op het schip de bijnaam 'de Amerikaan'. Bij het ontschepen in New York was hij ineens vercjwenen. Robert, die steeds gretig naar zijn verhalen had geluisterd, had zich vaak afge vraagd wat er van de man gewor den zou zijn. En nu zagen ze elkaar onverwacht terug, diep in Nebraska. Mattson zei hij tot nu toe nog niemand van zijn reisgenoten Ijad ontmoet: het land ,was Immers ook groot en de Zweedse landgenoten zaten verspreid. Maar nu had hij dan een jonge vriend van het schip getroffen. Van onze oude. verrotte kuip Charlotta, ja ja! Die zal nu wel op de bodem van de zee liggen! Toen we geland waren, waar bent u toen heengegaan, mister Mattson? (wordt vervolgd Figuur-puzzel 4 2 1' l 7 9 10 U Horizontaal woorden invullen die betekenen I. medeklinker. 2. danspartij. 3. dwaze gewoonte. 4. lid van de se naat, 5. moeilijk lerend, 6. het be vaarbaar maken van een rivier, 7. dringen. 8. regenscherm. 9. begrip. 10. holte in een muur. 11. klinker. Bij Juiste invulling leest men verti caal l hetzelfde als horizontaal 6. Oplossing van gisteren Hor. 2. leest. 6. me. 8. at.. 10. Ira. II. Mei. 12. rem. 14. antiek. 16. tram. 17. dans. 18. eer. 19. sela. 21. mier. 23. rit, 25. Tiel. 26. Gera. 27. koepel. 29. tik, 30. ert. 31. neg. 33. Sé. 34. as, 35. belet. Vert. 1. marter. 3. el. 4. era, 5. sander. 6 mees. 7. elk. 9. terre, 11. minaret. 13. marmiet. 15. tal. 19 Selene, 20 staket. 22. iep. 24. iris, 25. tors. 2*7 Kea. 28 lel, 32. ge. Van, een onzer verslaggevers GRONINGEN 'Er is op het ogenblik in Nederland geen adres om een protest in te leve ren tegen de EG-voorstellen voor lagere tarweprijzen. In afwij-i king van de andere acht land bouwministers heeft onze eigen minister van Landbouw néé te gen die landbouwprijzen gezegd'. Dit meent de heer P. Faber, voorzit ter van de Groninger christelijke boeren- en tuindersband. De heer Faber ziet op dit moment dan ook geen reden om met harde acties te dreigen. De Groninger maatschappij van Landbouw heeft dat wel ge daan. Volgens de heer Faber is dit in stilte voorbereid. Hij is er weinig gelukkig mee dat de Groninger maatschappij zich eenzijdig opstelt. Volgens hem hééft de Groninger mij. verzuimd om deze zaak aan de orde te stellen binnen 't samenwerkings- orgaan van de drie standsorganisa ties. 'We hadden kunnen proberen het over bepaalde dingen eens te worden, dan hadden we sterker ge staan'. aldus de heer Faber. Deze deelt namelijk wel de mening van de Groninger maatschappij dat yerlaging van de tarweprijs een felechte zaak is. vooral voor een pro vincie als Groningen'-met zijn vele graanboeren. De gezamenlijke lan delijke landbouworganisaties en het Landbouwschap hebben, evenals de Groninger maatschappij, een brief gezonden naar Brussel, zonder ech ter met harde acties te dreigen. Men wil eerst proberen langs de bestaan de EG-kanalen tot een oplossing te RONO komt met vakaturebank Van een verslaggever HILVERSUM De Radio OmriJ Noord en Oost (RONO) zal maand 4 augustus beginnen met het uitza den van een op eigen gebied gerici vakaturebank In samenwerking a het ministerie van sociale zaken t len op elke werkdag tussen 18.27 18 30 uur tien 4 vijftien werkaanbj dingen worden doorgegeven. komen. De heer Faber meent d indringende internationale actie b nen de EG-landen op dit momf ook nog niet aan de orde i vindt suggesties voor boycot voor aflevering van meelprodukten. zetting van meelfabrieken en der) lijke op dit moment te ver gaaa De heer T. Meijer Jzn.. voorzit van de Groninger maatschappij V Landbouw zegt te hopen in ie< geval de Noordduitse graanboei mee te krijgen. Hij gaf gisteravo toe dat landbouwminister Van Stee niet de man is tegen wie acties zich zouden moeten richt* Wel meent hij echter dat de min ter er in laatste instantie door hl de acties toe gedwongen kan w( den eventueel een veto uit te spi ken over de EG-voorstellen. Dan is er echter wel een landeli actie nodig. 'Als we het als Groni ger en Zeeuwse graanboeren alle moeten doen. blijven we nergeï aldus de heer Meijer. Dat er ge overleg was geweest met de and< landbouworganisaties weet hij het onverwachte van de situatie, zal volgens hem echter niet da8 werkelijk tot actie worden overf gaan zonder overleg met die andt standsorganisaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4