Kerkliedcongres vindt het Nederlandse Liedboek uniek fllsillalll Vandaag Hj Kerklied voor leger van Verenigde Staten Eredoctoraat VU voor Dom Helder Camara Commentaar Uitwijzing (1) Uitwijzing (2) Graham stelt Oost- Europa ten voorbeeld Moratorium leidt tot gezonde kerk Ds. H. J. Spier overleden Beroepingswerhi }ïo ra Onze adressen Nieuwe boekerfe TROUW KWARTET DINSDAG 29 JULI 1975 KERK/BINNENLAND Ian Smith verdedigt Afrika tegen de communistische horden; de bevrij dingsbewegingen zijn door Moskou geïnfiltreerd; de wereldraad van ker ken is een werktuig van de anti-christ of van de duivel. Dit soort weinig geargumenteerde uitspraken zijn de leider van de internationale raad van christelijke kerken (ICC), dr. Carl Mclntire te staan gekomen op een smadelijke uitwijzing uit Kenia, waar de ICCC een congres hield. Het is verwonderlijk en hoewel tiet onverdiend toch wel jammer dat de regering in Nairobi deze drastische maatregel tegen Mclntire heeft geno men. Wat hij. in Nairobi heeft gezegd en de uitingen waar hij verantwoorde lijk voor was liggen hem in de ipond bestorven. Het 'nonconformisme'van Mclntire en zijn club kunnen onmoge lijk nieuw geweest zijn voor Nairobi, waar een van de heftigste critici van de ICCC woont, kanunnik Burgess Carr, de secretaris van de raad van kerken van geheel Afrika, die een prima relatie onderhoudt met de auto riteiten in eigen land. Het lijkt er nu op dat Nairobi wel de lusten (tien dagen huur van het Ken- jatta-conferentiecentrum plus zo'n dui zend hotelkamers) maar niet de lasten van de ICCC (rare uitspraken, zie boven, het uitnodigen van minder wel kome gasten *en een wat decadente vlaggenparade) wilde aanvaarden. En wat betekent het gebeurde voor de wereldraad van kerken? Toen de we reldraad vorig jaar besloot zijn vijfde assemblee niet in Djakarta maar in Nairobi te houden, zat de ICCC de wereldraad als het ware in de weg, omdat de vijfde assemblee ongeveer in dezelfde periode gehouden zou wor den als het ICCC-congres. De regering van Kenia was bereid de ICCC dan maar af te zeggen. De wereldraad heeft dat geweigerd en heeft de datum voor de assemblee naar de late herfst verschoven. Dat was niet ajléén een juist maar ook een wijs besluit. Een reden waarom de wereldraad niet naar Djakarta ging was gelegen in de omstandigheid dat er tvyjfel bestond aan de volkomen vrijheid voor de assemblee om naar eer en geweten te doen (en te laten), wat haar goeddunk- te. In Nairobi zou deze vrijheid wel gegarandeerd zijn. De uitwijzing van Mclntire uit Kenia doet hieraan nu weer lichte twijfel rijzen. Zou de wereldraad bijvoor beeld niet Solzjenitsin mogen laten komen? Een man van grote humane standing, maar met weinig politiek gevoel. En zou de wereldraadassemblee geen politieke uitspraken mogen doen, die een regering in Nairobi onwelgevallig zijn? Het lijkt zaak dat de wereldraad het geval Mclntire niet Iaat passeren in de waarji dat zoiets de veel grotere wereld raad niet kan overkomen. En als de vereiste garantie niet te krijgen is dan zouden de kerken nogmaals mobten overwegen of in de huidige wereld nog wel plaats is voor dit soort vergaderingen, die zo afhankelijk zijn van de vrije uitwisseling van de harte- roerselen van zoveel verschillende BRUSSEL De bekende Ameri kaanse evangelist Billy Graham heeft in het Brusselse Heizelstadion 20.000 mensen toegesproken, die daar heengekomen waren voor de evangelisatiebijeenkomst Eurotest •75. Tevoren had Graham in een vraag gesprek gezegd dat het westen zich wat de moraal betreft zou kunnen spiegelen aan communistische re geringen. die volgens hem inzien dat men geen sterke maatschappij opbouwt als men zaken als drugs laat voortwoekeren. Graham citeer de zelfs Lenin. waar deze heeft gezegd dat een land aan zijn on dergang werkt als het het niet zo nauw neemt met de zeden. De evangelist sprak ook nog over ho mofilie. die hij 'zondig' vindt, 'zoals elke vorm van sexualiteit buiten het huwelijk zondig is'. Overigens worden ook homofielen door God bemind, zei Graham, en is er ook voor hen vergiffenis als ze tot be rouw bereid zijn. ON De Birmese baptis- i yai door A. G. Soeting Dit weekeinde is in Groningen het congres besloten dat de Interna tionale Werkgemeenschap voor Hymnologie daar de vorige week week heeft gehouden. Aan het congres deden tachtig taalgeleer den en theologen, historici en musici mee, die allen eenzelfde be langstelling hebben: de studie van het kerklied. Het congres ging over 'Het gezangboek, nu'- Tevoren hadden dertig deelnemers hun bijdragen ingezonden. Aan ge sprekstof was dus geen gebrek. Een bijdrage, uit een land van het Oostblok, kwam niet aan: deze was in beslag genomen vanwege de inhoud? Het betrof een oproep om nieuwe gezangboeken toch vooral oecumenisch te doen zijn en om termen aan oorlog en leger ont leend in het kerklied te mijden. De problemen bij nieuwe gezang boeken blijken overal dezelfde te zijn; technische, zoals de notatie van de liederen, maar ook kwesties zoals invoering van het nieuwe lied in een gemeente, die gehecht is aan' het oude. de begeleiding van deze invoering enz. Twee nieuwe gezangboeken werden nauwkeurig onder de loep geno men: het Nederlandse Liedboek voor de. kerken, en het nieuwe r.k. gezangboek 'Gotteslob', een 'Ein- heitsgesangbuch' voor het hele Duitstalige gebied in Midden-Euro pa. Liedboek De situatie, waarin het liedboek voor de kerken tot stand kwam, bleek eens te meer uniek te zijn: de aanwezigheid van een dichters bent, de erkenning van de kerken van het dichterlijk charisma, een groot aantal creatieve musici, dat weer in staat bleek een goed lied te maken. In geen enkel ander land bleek men tot deze creativiteit in staat te zijn! In tegenstelling tot vele andere landen als Duitsland, waar men alleen uit eigen verlden put, kon den Nederlandse dichters rustig ge bruik maken van het voorhanden materiaal uit andere cultuurgebie den. De vertalingen van oude liede ren hebben daarbij het voordeel, dat zij in woordgebruik bij heden daagse taaleigen kunnen aanslui ten. terwijl dezelfde liederen in het land van herkomst soms onzingbaar worden omdat ze zo langzamerhand onbegrijpelijk zijn geworden: maar oude liederen van Gerhardt kan of durft men niet te wijzigen. Eenheids-gezangboek 'Gotteslob' is een 'Stammausgabe': elke diocees kan een 'vervolgbundel' daaraan toevoegen, zoals ook het Evangelisches Kirchengesangbuch voor de Duitse, protestantse kerken een 'Stammbuch' is. waaraan elke Landeskirche een grotere of kleinere bijlage kan voegen. In tegenstelling tot het Nederlandse Liedboek, dat voor verschillende kerkgenoot schappen bestemd is. bevat het r.k. Einheitsgesangbuch ook veel litur gisch materiaal: niet-strofische ge zangen voor de Eucharistie-viering. maar ook veel gebeden voor gezin en persoonlijk gebedsleven, voor getijdediensten als vespers. Vele liederen in 'Gotteslob' zijn geken merkt met de letter als aandui ding van een oecumenisch lied. meestal een lied van Reformato risch erf. De vraag naar een een heids-gezangboek werd eigenlijk al in de vorige eeuw gesteld, maar een dergelijk liedboek kwam nooit eer der tot stand: men had immers al een eenheids-liturgie. Nu de een heid van de liturgische teksten na het Tweede Vaticaans Concilie is doorbroken, werd de behoefte aan eenheid in het liedmateriaal des te groter. Het Taatst gaf de Oosten rijkse kerk zich gewonnen. Dit jaar verscheen de Stammausgabe van 'Gotteslob'. waarin ook een twaalf tal liederen van de Nederlandse dichter Huub Oosterhuis is opgeno men. Discussie Er is veel gepraat: ook heel zwaar wichtig en deutsch-gründlich. Duit se deelnemers hadden behoefte aan preciese definities van 'gezang' en 'gezangboek'. Die definities bleken niet gegeven te kunnen worden en eigenlijk niet nodig te zijn. Som mige discussies zouden op buiten staanders stellig de indruk maken van pietepeuterigheid, zoals die over het punt van de 'rusten' tus sen de regels. Toch is dit punt bepaald niet van belang ontbloot: een gemeente die. als in vorige eeuwen, het metrum der liederen totaal verwaarloost, zingt als een lingen; daar zingt men ieder voor zich. van zichzelf uit. Maar daar waar de ritmiek der liederen, waar in de 'rusten' een essentiële rol spelen, goed in acht wordt 'geno men. worden de zangers in de ge meenschap ingevoegd, daar ont.-} staat een gemeenschap. Andere problemen die zich overal voordoen: De gezangen worden tegenwoordig veelal 'te hoog' gevonden. De ook ons bekende liederen zijn in 'Got teslob' veelal lager genoteerd dan in het Liedboek voor de kerken. Wordt dit probleem veroorzaakt, doordat de mensen tegenwoordig zoveel langer zijn dan vroeger? Denk aan de orgelpijp: hoe langer de pijp. hoe lager de voortgebrach te toon. Over orgels gesproken: die waren vroeger bijna een toon hoger geïntoneerd. Ook is geconstateerd, dat gemeenten op het platteland hoger zingen kunnen dan in de steden: houdt dit verband .met spanning en slapte der spieren? 150 psalmen Het viel de Nederlandse deelnemers moeilijk, de buitenlandse diets te maken, waarom alle 150 psalmen in ons Liedboek zijn opgenomen. Dit laatste kwam bv. de Duitsers en Zwitsers onbegrijpelijk voor: als ze toch niet alle gezongen worden! Waarom dan niet volstaan met een exemplarische 'Auswahl'? Meer hout sneèd de kritiek op de Neder landse protestantse traditie, waar bij de psalmen alleen in berijmde vorm gezongen worden. Rijmpsal men werden toch eigenlijk niet meer als 'psalmen' gezien. Men zou dan moeten spreken van 'psalmlie deren', die in principe weinig ver schillen van 'gezangen' en helemaal niet van de andere bij belliederen. Overigens had juist de Nederlander Gerrit de Marez Oyens een bijdrage ingediend met muziek voor ónbe- rijmde psalmen. Kritiek Herman Verbeek uit Groningen le verde kritiek op de kerkelijke lied boeken in het algemèen. Jonge mensen zouden de kerkliederen nauwelijks meer verstaan. Dat geldt ook .voor de meeste liturgi sche teksten. En waarom zijn er zoveel lofliederen en is er geën plaats voor de 'protest-song'9 Jezus was niet alleen goed, maar gevaar lijk goed. Daarom werd Hij er uit gegooid. Wat betekent dat litur gisch? Moeten liederen altijd de instemming van de gemeente heb ben of mogen er ook liederen zijn die onszelf en de ander onder kri tiek stellen? De kerken zingen 'Lo be den Herren, der alles so herrlich regiert' (zo niet in Nederlandse vertaling), maar Dat God zo heer lijk regeert wordt althans door mil joenen mensen zo niet ervaren! De demonstratie die Verbeek gaf van zijn eigen gemaakte liederen was echter teleurstellend. Zijn kri tiek op de consumptie-mentaliteit, die bij de vraag naar bepaalde geestelijke liederen tot uiting komt is stellig juist. Zijn eigen liederen liggen echter volledig ln deze consumptieve sfeer! Begeleiding Een unieke instelling als de Prof. Dr. G. van der Leeuw-stichting die alle nieuwe gezangen op een set LP's uitbrengt, voor een zo lage prijs, kent men elders niet. Moge lijk verschijnen in het Duitse taal gebied hooguit twee grammofoon platen met liederen uit 'Gotteslob'. Ook het IKOR bleek een instelling te zijn. waarop men in het buiten land jaloers is. vanwege de moge lijkheden die deze stichting te bie den heeft bij de invoering van het nieuwe lied. Overal elders zijn de omroepen staatsomroepen, die geen zendtijd beschikbaar stellen voor de toerusting van de gemeente. Wel verschijnt in het Duitse taal gebied een serie van acht werkboe ken ter toelichting van de liederen in 'Gotteslob'. vergelijkbaar met de Nederlandse uitgave 'Compendium' bij het Liedboek voor de kerken. Nederland De canto/ij van het Groninger stu dentenpastoraat en deorganist Klaas Bolt en Sjef Tuinstra gaven concerten waarop specifiek Neder landse muziek werd gebracht. Daar bij kwam weer eens op verrassende wijze tot uiting, hoe rijk de Neder landse. kerkmuziek toch is. al moet onmiddellijk daaraan worden toe gevoegd dat de bron van alle pro testantse Nederlandse kerkmuziek gevormd wordt door de melodieën van het psalmboek, die In Genève. althans buiten Nederland zijn tot standgekomen. Het volgende congres zal over twee 1 jaar gaan over 'Het Oude Testa ment en het kerklied' een uiterst belangrijk thema, niet alleen om dat het Oude Testament de bron moet zijn van alle theologie, maar ook omdat hiermee de relatie van het vak hymnologie tot nu toe zo stiefmoederlijk bedeeld aan.de uni versiteiten. met de andere vakken van de theologische faculteit duide lijk gemaakt kan worden. (De schrijver van dit verslag A. G. Soeting, is predikant van de her vormde gemeente te Assen). RANGOON ten. een yan de eerste kerken, die ervaringen opdeed met het zgn. moratorium, groeit snel. Vorig jaar werden 10.000 mensen gedoopt. De kerk heeft nu 600.000 leden. De baptistenkerk van Birma heeft reeds in 1966 geld en mensen uit het buitenland afgewezen. Zende lingen werden naar huis gezonden en de buitenlandse financiële hulp werd teruggebracht tot ongeveer Men procent van het voordien ge bruikelijke bedrag. Dit betekent niet dat men nu alle hulp rigoreus afwijst. De president van de raad van kerken van Birma zegt daaro ver. dat zelfs als men geen buiten lands geld 'nodig zou hebben, men er toch om zou vragen en als het mogelijk zou zijn zendelingen te sturen, men zeker een of twee op prijs zou stellen, maar deze hulp zou dan staan in het teken van de broederschap in de kerk. Isolatie acht men verwerpelijk. De kerk heeft veel leken ingezet. In het begin was dat niet eenvoudig. Maar het aantal mensen dat actief is in de kerk neemt sterk toe. Er wordt veel aandacht aan de toerustong van de gemeenteleden besteed.~ om dat men hun inzet belangrijk acht voor de ontwikkeling van de sa menleving. Hoog op de lijst van prioriteiten staat de toerusting van plattelandspredikanten in dit over wegend agrarische land. Men ver wacht van de kerkelijke leiders, dat zij een constructieve bijdrage leve ren aan de ontwikkeling daarvan. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Op 66-jarige leeftijd is plotseling overleden ds. H. J. Spier emeritus-predikant van de gereformeerde kerk van Ten Boer (Gr.) en oud-predikant van de ge- ref. kerk te Rijswijk en West-ÏJs- sëlmonde (thans Rotterdam-IJssel- monde). De langste tijd heeft hij in Rijswijk gewerkt, van 1947-1969. Op publici- teitsgebied is ds. Spier zeer actief geweest. Zo was hij gedurende vele jaren verbonden aan het evangeli satieblad De Goede Tijding en schreef hij artikelen voor de Spie gel. Bezinning en Elsevier. In Rijs wijk nam hij destijds het initiatief voor de oprichting van een christe lijke leeszaal en bibliotheek. Voorts schreef hij vele schetsen voor de Geref. Jongelingenbond. Na zijn emeritaat bij de geref. kerk in Ten Boer (1973) vestigde hij zich weer in zijn oude gemeente Rijswijk, waar hij een grote be kendheid genoot. De begrafenis vindt hedenmiddag plaats op Eike lenburg te Rijswijk. Tevoren wordt om half drie een rouwdienst gehou den in de Licht der Wereld Kerk aan de Steenvoordelaan. ROME Tijdens een korte pauze in Rome op zijn thuisreis uit Nairo bi heeft dr. Carl Mclntire. de uit Kenia uitgewezen voorzitter van de Internationale raad vari christelijke kerken, gezegd dat Kenia de maat regel heeft genomen omdat het vreesde dat zijn aanwezigheid de vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie in gevaar zou brengen. IEDER MENS HEEFT RECHT OM TE STINKEN Vorige week had Leen van Ginke'l!" het voor de radio over Afrika en hij haalde daarbij een klacht van een dame aan die vond dat negers stin ken en dat je daarom maar moei lijk al te dicht bij ze kunt leven. Hij ging erop in en vertelde en passant, wat ik niet wist, dat Chi nezen vinden dat wij blanken stin ken naar zoete aardappels. Thuii noemden wij dat vroeger glazen aardappels omdat ze zo doorschlj-l nend waren en je je wel eend vergiste in je hap. Hij vroeg ookft aan de mensen in de zaal of ze wel, eens naast iemand gezeten haddei die net knoflook gegeten had. Ei ging een gichelend geroezemoes door de zaal. Ja, wie stinkt er op z'n tijd niet? Die vent stinkt naar parfum, hoorde ik eens iemand zeg- gen. 't Is maar wat je stinken noemt. Iedereen heeft z'n eigen t geur. U kent die angstogen van deze televisie wel. Vroeger noemden de r( verleiders van de reclame dat: B.O., lichaam'sgeur. en dan in negatieven, zin! Iedereen heeft recht op z'n >n eigen geur. En of een ander dat g: vindt stinken doet niet zoveel ter-Vi zake. .Van Ginkel wees er ook op lij hoe zindelijk de Afrikanen in 'f algemeen Zijn. Ze gaan waarschijn- g; lijk vaker in 't bad dan heel watk€ kouwelijke noorderlingen. En als je t denkt aan die kleding uit de zeven- ,n tiende eeuw. dan krijg je ook geenrs verhevener gedachten. Maar weet u w wat het is. als wij zeggen dat ne-1 gers stinken? Dan geven we ze een hi etiket. We geven ze een stereotiep en dan zijn we ervan af. Zulke dingen gebruiken wij om van ei- ai kaar af te komen en de verant- or woordelijkheid voor elkaar weg tem duwen. Iemand die stinkt mag je mijden. Als dat waar zou zijn zou •de wereld nog onherbergzamer wor den. Gelukkig dat er mensen zija oi die dergelijke slimmigheidjes door fa hebben en zich een beetje kunnen )rt voorstellen dat ze zelf ook zoveel dingen hebben waar een. ander ,iLc overheen moet om bij hem te ko- ,r£ men. NED HERVORMDE KERK Aangenomen naar Amsterdam 'et (Amstelkerkgemeente als part-time et4 pred.) J. M. Deenik-Moolhuizen; naar Schoonhoven: (buiteng. wijkg, in i wording): drs. P. Lootsma te11®' Silvolde; naar Bennebroek: J. van Winterswijk te Zeist. Bedankt voor Nieuw-Vennep-Abbe- nes (toez.): J. Wolswinkel te Arkel. oc rljl UIT HOOFDKANTOOR: fslieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. VAN LEZERS Bejaarden en peuters Zover is het al in onze leefgemeen schap. Als de bejaarden willen bil jarten moetèn ze dat maar 's mid dags doen. die moeten dus maar aan de kant gezet worden vanwege de peuters. Zou het niet beter zijn dat de moeder van de peuters maar eens niet gaan tennissen o.' wer ken. koffiedrinken (leuten) en de zorg voor de peuters zelf op zich nemen, uitzonderingen daargelaten. Prof. mr. Van Dijk, zit uw vrouw misschien zelf met dit probleem? Ik zou me schamen deze uitspraak te durven doen, maar a als presi dent van de rechtbank schijnt dit te móeten doen. Veel menselijkheid schuilt er niet in. verre van dat. Mensen laten we toch wakker blij ven en waken over deze ongehoor de uitspraken. Gun de bejaarden dit plezier die vaak zoveel moeten missen. Misschien wordt u zelf nog eens bejaarde, prof. Van Dijk. Hoevelaken Mevr. G. Vlleger-Walinga (geen bejaarde) Jehovah Getuigen De wervingskracht van de Jehova s Getuigen is de angst en onwetend heid van de mensen die zij overla den met bijbelteksten. H'ti nieuwe were ld ver taling is ingepast n. hun leerboek der 'waarheid'. Hun voor spellingen en uitspraken komen uit het menselijk brein van Ie heren Rutherford en N. II. Kncrr (Brooklyn. New York). Da Godheid van Jezus Christus wordt ontkend. Zijn bloedoffer als enige \erzo?r.ng met God de Vader gelooch >n i. De drie getuigen in de hemel. God. bet Woord en de Heilige Geest, staan Korte, duidelijk geschreven, liefst aan écn kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubükatle wordt de naam van de schrijver vermeld. r.iet in hun bijbel. Zij erkennen geen drieëenheid. Jezus Christus is ook niet opgestaan uit de d)od. In hun nieuwe testament vervangen zij de naam Jezus door God of Jehovah en maken zo Gods woord krachteloos. Het zijn geen christe nen, daar zij Jezus Christus niet als de alléén zaligmaker erkennen. 'Hun ijver voor God is zonder ver stand. Rijsbergen H. J. Glasbergen Apartheid In de krant van 22 Juli geeft u commentaar op een rapport van een commissie van de Canadese anglicaanse kerk over 'apartheid' of zoals men het in Zuid-Afrika noemt 'eigensoortige ontwikkeling'. Van vernedering en uitbuiting mag men niet spreken, als loon naar productiviteit betaald wordt. Iedere Bantoe, die dat wil, kan kosteloos geschoold worden in hetvak van zijn keuze. Hun lonen zijn veel hoger dan elders in Afrika. Inder tijd gaf u in deze krant daarvan een vergelijking. De z.g. thuislanden, die op weg zijn naar volledige zelfstandigheid, zon der bloedvergieten!!!, hebben zeer vruchtbare streken i.v.m. de op de landbouw gerichte Bantoe b.v. in de Transkei, dat in 1976 een geheel zelfstandige staat wordt. Het Tswa- na gebied in Transvaal, waar hoofd kapitein Lucas Hangope regeert, is rijk aan bodemschatten. Men leidt daar de Bantoes op die zelf t° ontginnen. In de Transkei werden de blanke boeren gedwongen hun landerijen en hulzen te verlaten ten gunste van de Bantoes. Omgekeerd moes ten Bantoe boeren uit de. overigens weinig vruchtbare, blanke gebieden daarheen. Men zou het kunnen ver gelijken met de ruilverkaveling ten onzent, maar dan op groter schaal. De Bantoe boe r ontvangt ruime landbouwvoorlichting. Soweto,de Bantoe stad van Johannesburg, heeft gdede en goedkope verbindin gen met de industrieën, waar de Bantoes werken. Huh woningen met modern comfort zijn beter dan die van vele arbeiders in Neder land. Wèl kost het vaak moeite om de traditoneel denkende Bantoe naar die betere behuizing te krij gen. Hij betaalt er een lage huur. De medische verzorging steekt zeer gunstig af tegenover andere Afri kaanse landen en ook met Ne derland. Bij ons vier ziekenhuisbed den per duizend inwoners, daar acht, ook voor de Bantoes. Voor ziekenhuisverpleging betaalt de Bantoe 50 cent (rand) all in. Blan ke dokters praktiseren er zij aan zij met hun zwarte collega's, die gaan deweg ln aantal toenemen. De tu berculose onder de Bantoes is in verband met de mindere hygiëne en onwetendheid groter dan bij de blanken. De ziekte wordt met goed succes bestreden. Zuid-Afrika is een natuurlijk sanatorium. De legi timatie. de z.g. pasjeswetten, voor blank èn zwart is nodig vanwege ongewenste infiltratie. Jaarlijks trachten vele blanken en duizenden zwarten Illegaal Zuid-Afrika binnen te komen. Bewaking van de zeer lange grenzen is uiterst moeilijk. Men kan daar heus n iet iedereen toelaten, evenals elders is in de wereld. Die mensen komen werke lijk niet naar Zuid Afrika, omdat ze het daar zo slecht krijgen. Wolfheze Dr. A. Notenboom. Maasbach Het stukje van A. J. Klei over de vingers van Johan Maasbach is nogal ironisch geschreven. Zal de nodige wrevels wel weer wekken. Maar er staat geschreven: de ge zonden hebben de medicijnmeester niet van node. Hilversum WASHINGTON Het Amerikaanse leger heeft zijn eigen kerklied. Het zal nog dit jaar een plaats krijgen in het 'Boek voor de ere-dienst van de Amerikaanse strijdkrachten'. Het lied heet: 'Machtig is ons leger' (Mighty is our army) en bezit drie coupletten. Het lied is een compositie van sergeant eerste klas Ralph L. Bowerman, die daarmee een prijsvraag won. die onder verantwoordelijkheid stond van de hoofdlegerpredikant. De prijsvraag was uitgeschreven ter gele genheid van het feest van het 200-jarig bestaan van de Verfenigde Staten. Er waren 1.200 inzendingen van burgers en militairen. De drie coupletten van het winnende kerklied hebben een'refrein dat luidt: 'een natie, een leger, een volk sterk en vrij, hoewel Hem erend op ver schillende manier, voor eeuwig, amen! Dom Helder Camara AMSTERDAM De Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara uit Recife krijgt een eredoctoraat van de Vrije Universiteit in Amsterdam wegens zijn uitzonderlijke verdiensten voor de bestrijding van de armoede in Zuid- Amerika en wegens zijn inspanning ter verbetering van opvoeding en on derwijs. Promotor is prof. dr. J. W. van Hulst. Twee andere eredoctoraten zijn bestemd voor de kerngeleerde prof. dr. C. F. van Welzsacker uit Hamburg wegens zijn bijdrage aan de polemologie en voor de heer H. C. Bijvoet, die verbonden is aan het KNMI te De Bilt, wegens zijn verdiensten voor het ontwikkelen van de dynamische meteo rologie. De erepromoties vinden plaats op 20 oktober bij gelegenheid van de vie ring van het 19e lustrum van de Vrije Universiteit. 'De koninklijke familie in huiselij ke kring', Lenie Schenk, Uitg. De 1 Boekerij. B.V. Baarn, prijs 16.90. Dit boek. dat zoals op het omslai staat 'een blik gunt in de huiska- ers van de Oranjes' is stellig voof ig degenen die in dit soort zaken zijnpco geïnteresseerd plezierige lees- kijkstof. Ook aan de illustraties is^nei grote aandacht geschonken, het isjHei daarom jammer dat de foto op blz_ 21 in spiegelbeeld is afgedrukt. Hoewel Lenie Schenk vele dingen vertelt die min of meer bekend zijn. staan in het boek ook tal van onbekende anekdotes. We lezen da» prinses Christina op Soestdijk een flatje heeft met een eigen bel en naambordje en dat prins Bernhard er voor gezorgd heeft dat kreeft van het menu op Soestdijk werd geschrapt, nadat hij bij een onver wachte visite in de keuken van het paleis zag hoe deze delicatesse moet worden bereid. Het koninklijk paar houdt het nu maar bij .kaas als nagerecht. Over Willem-Alexan- der wordt vermeld dat hij graag zijn fiets en die van zijn broertjes repareert als dat nodig is. Prins Bernhard was het volgens Lenie Schenk die op Soestdijk d«' sfeer wist te scheppen. Hij organi seerde toen zijn dochters klein wa- ren de feesties. Hij kan heel goed met kinderen omgaan, hetgeen nu blijkt uit de stapels prentbriefkaar ten. die hij zijn kleinzoons stuurt als hij op reis is. Koningin Juliana blijft altijd aan haar werk denken. Zij kan soms een hele dag in haar werkkamer zitten of als er proble men zijn urenlang door het park van Soestdijk lopen. Ook redevoe ringen ontstaan daar vaak. Alle leden van de koninklijke fami lie passeren de revue. De schrijfster heeft duidelijk niet met allen even veel op. Van Pieter van Vollenho- ven vertelt zij dat hij de gewoonte heeft na een geslaagd dinertje de kokkin te roepen en haar dan een applaus van de gasten in ontvangst laat nemen. Verder vindt zij dat 'de graaf van Het Loo' niet gesteld is op het nemen van veel verantwoor delijkheid en dat hij het doorzet tingsvermogen mist dat kenmer kend is voor' veel van de familiele den van Margriet. Tot slot nog een leuke anekdote over prinses Christina, die het in 1969 in haar hoofd kreeg samen met haar secretaresse Nora de Vlie ger te gaan kamperen in Canada. Er is toen haastig een getrouwde marechaussee - met zijn vrouw overgevlogen naar Montreal om belden te begeleiden. De kampeer- tocht was zo primitief, dat de prin ses weigerde van een camping ge bruik te maken, maar haar tentje1 zo maar ergens opzette en dan ging koken op een houtvuürtje- F. J. L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2