kandidatuur voor Olympische Spelen Jiistaiette-ploeg vrije slag stelt wSïTn Record Wij da Mazereeuw goed voor tweede zilver Poloploeg mist kwalificatie voor spelen Hannelore Anke ook op 200 meter schoolslag sneller Uitslagen finales Angelika Hoensbeek vijfde bij solo's Nederlands record in snelste race aller tijden Enith BrigitlfT" CALI (ANP) Op de la^ze h dag van het wereldkampitaLOF schap zwemmen doet Enith githa een poging de Nederla t oogst aan medailles (tweei kamp Van een verslaggever CALI De kans is groot, dat Nederland volgend jaar bij de Olympische zwemwedstrijden in Montreal vertegenwoordigd zal zijn door twee dames-estafette-equipes. Op voorwaarde dat Enith Brigitha nog enige tijd haar huidige rol blijft vervullen, zijn er de mogelijkheden voor de Oranje-zwemploeg om naast het 'bronzen' WK-wisselslagestafette-kwartet een viertal zwemsters op het num mer 4 x 100 meter vrije slag op de Olympische Spelen te krijgen. Want zaterdag greep de vrije slag- aquipe bestaande uit Annelies Maas, Johanna Wijnands. Landa Faber en Enith Brigitha voor de half bezette tribunes van het Pan American-bad een vierde plaats in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 3.56.76. Een goed resultaat, be vochten in de snelste race aller tijden, waarin Kornelia Ender als startzwemster het wereldrecord op de 100 meter brak (56.22 tegen 56.38). De Oostduitse ploeg ontfut selde het wereldrecord aan de VS (3.49.37). .Enith Brigitha zelf had als enig overgebleven zwemster van de es tafette. die vorig jaar bij de Euro pese kampioenschappen in Wenen zilver veroverde, de taak het werk van Annelies Maas (1.00.05). Jo hanna Wijnands (1.00.57) en Linda Faber (59.11) af fe ronden. Ze deed dat in 57.03. een tijd die overigens weinig indruk maakte tegenover Enders 'wereldrecord van 56.22* en Shirley Babashoffs' 56.71. De tekenen zijn er dat de 20-jarige Amsterdamse zwemster mogelijk aan de grens van haar mogelijkhe den is gekomen, een gevolg wel licht van de voorhoofdsholteontste king. die haar in het voorjaar we ken uit het water hield. De overige meisjes kwamen uit op persoonlijke records. De grootste verrassing was de vijftien jarige Linda Faber die in de series als derde zwemster zelfs een tijd liet afdrukken van 58.96. Ook haar clubgenote de veer tienjarige Johanna Wijnands duw de haar persoonlijke recordtijd een volle sec. omlaag. Met dit resultaat heeft zwemcoach Bert Sitters dege nen. die kritiek hadden op de uit zending van de estafette-ploegen in het ongelijk gesteld, terwijl het N.O.C. te zijner tijd in overweging zal moeten nemen, dat Sitters met terdaad heeft aangetoond in veer tien dagen trainingskamp een fikse prestatie-stijging te kunnen be werkstelligen. REALITEIT Toch verloor Bert Sitters zaterdag avond de realiteit niet uit het oog. "We zouden zeven meisjes moeten hebben zoals Linda Faber. In Oost- Duitsland en ook Canada hebben ze die. Dan schieten er vanzelf een paar door naar tijden onder de 58 sec. In feite hebben wij die meisjes ook. Denk maar eens aan Anke zilver en tweemaal brons) wat op te voeren. In de efcyalif strijd van 's werelds snelste _3 e: mesnummer: de 100 meter slag, start ze op baan vijf nijijfer: Kornelia Ender, als bek» irope voor het feit dat de Amsterd se als één na snelste uit de CALI Het Nederlandse waterpo lo team heeft in Ca li de kwalificatie voor de Olympische Spelen uitein delijk op een haar gemist. De dolle vreugde, waarmee zaterdag de tref fer van Gijs Stroboer werd begroet, die Nederland een 54-zege op de Verenigde Staten bezorgde, had nauwelijks vierentwintig uur later plaatsgemaakt voor stille berusting. /De eerste tekenen van ongerustheid 'in het Nederlandse officialkamp werden voelbaar, toen Roemenië in de eerstvolgende wedstrijd West- Du itsland de zege schonk. Hadden beide landen het op een akkoordje gegooid om Nederland alsnog te wippen? Vlugge geesten rekenden uit dat zoiets alleen mogelijk was als Nederland op de laatste dag van Roemenië zou verliezen en West- Duitsland van de Verenigde Staten zou winnen. Dit onwaarschijnlijke nu geschiedde. Het team van Trumbic liet zich in de luren leg gen door Roemenië (24) en West-Duitsland pakte de Verenigde Staten met 8—7. In de poule van rijf tot en met acht eindigden op die manier drie ploegen bovenaan met rier punten: Roemenië, West- Du itsland en Nederland. Volgens het doelsaldo eindigde Roemenië als eerste, terwijl via het tweede criterium, het aantal gescoorde doelpunten, het gehavende West- Duitsland langs Nederland wipte. Een uiterst bizarre gang van zaken, die het toch reeds ernstig gedevalu eerde waterpolo-toernooi nog tot een grotere farce maakte dan het al was. Beschuldigingen van combi ne en omkoping klonken op in het Nederlandse kamp. Maar wat in eerste instantie minder werd on derkend. was, dat het team van Trumbic naar vermogen heeft mee gewerkt aan de eigen uitschakeling. Trumbic. die in de laatste wedstrij den in zijn eentje evenveel lawaai maakte als het duo Van Feggelen- Janssen een decennium terug, doemde zijn spelers tot schotloos heid door steeds te schreeuwen dat de combinatie moest worden inge zet. Wat daar ook onder verstaan mocht worden, feilloos is het vrij wel nooit uitgevoerd. Voorts haalde hij in de wedstrijd tegen Roemenië de falende Van Zeeland pas aan de kant. toen de situatie er met een achterstand van 30 hopeloos uit zag. Van Zeeland zwom twee wed strijden lang in een soort luchtledi ge. omdat Mart Bras hem van de midvoorplaats verdreef. Dat was niet erg geweest, als Bras in die positie iets positiefs had kunnen uitrichten. Maar diens slimme op zetjes stuitten af op een gebrek aan techniek. De Veenenda'.er miste in de slot fase bovendien twee straf worpen. Vooral de bal die hij bij een ach terstand van 13 in de ontmoeting met Roemenië tegen de paal ran selde. was van doorslaggevende be tekenis. Weliswaar herstelde hij zich even later met een doeltref fend schot uit een pass van Nico Landeweerd. maar toen laatstge noemde eruit werd gestuurd was Corneliu Rus-u een koel voltrekker van het vonnis (24). Gijs Stro- boer. de hardwerkende Hilversum mer. die de dag tevoren hartstoch telijk was toegejuicht als de redder van het nationale waterpolo, liet zich in de slotfase eruit sturen, zodat van een eindoffensief van Oranje niets meer terecht kwam. Zaterdagavond was de situatie zo. dat Joegoslavië zelf. West-Duitsland en Bulgarije schriftelijk protest hadden aangetekend tegen de be slissing van de FINA om Joegosla vië in te delen in het kwalificatie toernooi van volgend jaar dat de laatste Europese deelnemer aan de Olympische Spelen moet opleveren. Nederland had mondeling zijn be zwaren kenbaar gemaakt. NU Ne derland bulten de eerste zes is ge vallen. is het uiterst waarschijnlijk dat Nederland zich bij dat protest zal aansluiten. Een kwalificatie toernooi samen, met Joegoslavië, dat hier in Cali bij velen favoriet was voor de wereldtitel, is niet erg aanlokkelijk. De Joegoslavische chef d'equipe dr. Muskatirovic houdt vol dat de spe ler Ratko Rudic ten onrechte door de FINA is beschuldigd van doping. In een zaterdag gehouden perscon ferentie zei hij dat het onderzoek niet geheel volgens de reglementen is uitgevoerd. In het rapport staat dat bij de eerste controle het sti mulerend middel paramethoyphe- namine werd gevonden en bij de tweede controle van hetzelfde uri ne-monster het stimulerend middel chlorphentermine. Daarbij wordt echter de aantekening gemaakt dat deze stof niet voor honderd procent is aangetoond. De Joegoslaven wij zen er op dat het geen enkel nut had om naar dope te grijpen in de wedstrijd tegen West-Duitsland, omdat deze ontmoeting er niet toe deed. Het Oostduitse kwartet Korelia Ender, Claudia Hempel, Barbara Krauze, Ute Bruckner, dat de wereldtitel op de 4 x 100 meter vrije slag veroverde. Nederland stelde op dat nummer de kandidatuur voor de Olympische Spelen. Rijnders en Veronica Stel. Maar die zijn gestopt toen ze een jaar of zeventien waren." Van de jorigste lichting heeft Linda Faber nu de meeste kans als twee de Nederlandse zwemster op de 100 meter vrije slag onder de minuut te komen. Haar vooruitgaan is zo plotseling opgekomen, dat hier in Cali Annelies Maas nog staat inge schreven voor het persoonlijke nummer. Na haar veelbelovende optreden bij de wereldkampioenschappen in Belgrado van twee jaar geleden, heeft Linda Faber twee jaar lang geen vooruitgang geboekt. Ook al omdat haar vereniging VZC-Rit- meester met vaak hele jonge kin deren werkt en daarom het trai ningsprogramma niet hoger wil op voeren dan tot vier kilometer per dag. Linda miste vorig jaar de Eu ropese kampioenschappen in We nen. maar ging door en kwalifi ceerde zich voor Cali. 'Daar heb ik bewondering voor', aldus Bert Sitters.' Al moet ik zeg gen dat zij in haar vereniging erg goed is opgevangen.' De nationale coach strooit wat dat betreft niet enkel complimenten rond. Bij het betrekkelijke falen van José Damen op de 200 meter vlinderslag' (twaalfde in 2.23.04) wees hij de clubcoach als verantwoordelijk aan. 'Ze heeft te weinig ingezwommen. Dat wijzen haar tussentijden wel uit. Een zwemster moet leren, dat een start 's middags in Rotterdam een andere voorbereiding eist dan een race 's morgens in Cali. Pas als een trainer zijn meisjes dat leert, maakt hij van zijn zwemsters vol wassen mensen.' STEMPEL Sitters rekent het bijbrengen van dit soort zaken een typische taak voor de clubtrainers, die immers in de huidige KNZB-constellatie, het uiteindelijk voor het zeggen heb ben. Zelf geeft hij advies, maar legt zijn wil niet op. Overigens had José Damen in top vorm ook geen belangrijke rol kun nen spelen. Naarmate de deelne mers meer geakklimatiseerd begin nen te raken; drukken de Oostduit se meisjes steeds meer hun stempel op het dameszwemmen. Tot dusver re meestal door de ouderen, maar zaterdag kwam ook de jongste lich ting aardig mee. Nieuwelinge Ga- brielle Wuschek pakte achter Rose- marie Kother, die haar wereldtitel van Belgrado verdedigde met een tijd die nauwelijks boven haar we reldrecord lag (2.13.82 tegen 2.13.76) en de Amerikaanse kampi oene Valerie Lee de derde plaats op de 200 meter vlinderslag. Barbara Krause (57.41), Claudia Hempel (57.97) en Ute Bruckner (57.77) de drie nieuwe assistentes van Kornelia Ender in de vrijeslag estafette, zet- CALI (ANP) Twee seconden sneller dan ooit, een wereldre- cordhpudster achter zich gela ten en toch heeft Wijda Maze reeuw zich bij de wereldkam pioenschappen in Cali opnieuw tevreden moeten stellen met een tweede plaats. Evenals op de 100 meter schoolslag was op de dubbele afstand Hannelore Anke degene die voorkwam dat de hier als de verrassing van het kampioenschap aangemerkte Enkhuizense met de hoofdprijs op de loop ging. De Oostduitse ploegleiding heeft de gehele race in angst gezeten of Hannelore Anke de hoofdrol, die zij van de minder gedisponeerde we reldrecordhoudster Karla Linke moest overnemen wel tot het einde toe naar behoren zou vervullen. De zeventienjarige Anke is in te genstelling tot Linke namelijk in hoofdzaak opgeleid voor de korte afstanden en de kans was aanwe zig. dat zij op de laatste meters de tol zou moeten betelen voor het hoge aanvangstempo. Wijda Maze reeuw, die na 150 meter zelfs even tot in de derde positie was terugge vallen achter Anke en Linke, haal de inderdaad op, maar aan het eind resteerde toch nog het verschil dat Hannelore Anke door haar bliksem- start had geschapen: 2.37.25 tegen 2.37.50. "Een kwestie van trainen en bij kleine wedstrijden veel starts ma ken'. was de verklaring, die Anke gaf voor het feit dat de Oostduitse meisjes beter dan wie ook in het startschot vallen. Wijda Mazereeuw deed er alles aan om haar pas verworven faam ais meest verrassende zwemster van het wereldkampioenschap waar te maken. Met haar sterke lange slag hield ze een nagenoeg ideale baan- verdeling aan: 35.90, 40.99, 40.76. en 39.85. Goed voor een nieuw Neder lands record van 2.37.50. Een voor uitgang van twee seconden ten op zichte van de eigenlijk nog gloed nieuwe topverrichting uit de series en een totale winst- van meer dan zes seconden in één jaar. En dat op een leeftijd (21) waarop de meeste meisjes ajileen nog maar de herin neringen aan hun lang vervlogen zwemcarrière ophalen. Voor dat verschijnsel hebben noch Bert Sit ters, noch Wijda zzelf een verkla ring. Waarschijnlijk heeft het- te maken met een goede basisconditie, de financiële hulp die N.S.F. sinds twee maanden aan Wijda biedt en de centrale trainingen in Amers foort en in Cali zelf. Wijda zelf gelooft niet dat Amersfoort heeft geholpen: 'Ik kwam er met zere knieën vandaan'. Zij verwijst naar een reeks voor gangsters, die ook pas op latere leeftijd deze krachten vretende slag leerden beheersen. Daar kan Sitters het mee eens zijn, als hij zegt: 'Wijda zwemt als /een Jongen. Ze komt met de schouders ver uit het water. Daardoor glijdt ze minder, maar doordat ze meer kracht aanwendt, gaat ze toch harder'. Wijda kan zich sinds vrijdagnacht tooien met de titel van snelste niet-Ooetduitse schoolslagzwemster uit de geschiedenis. Ze is - om de gedachten te bepalen - een volle seconde sneller gegaan dan het we reldrecord van de Amerikaanse Cathy BalL dat zes jaar (tot 1974) heeft standgehouden. Zelfs in het Oostduitse kamp zijn er maar twee zwemsters ooit sneller geweest: Karla Linke, de nu door Wijda verslagen wereldrecordhoud ster met 2.34.99. en de nieuwe we reldkampioene Hannelore Anke. Nederland speelde trouwens toch een opvallendé rol op de vierde dag van het zwemprogramma. VCZ-rit- meester-trainer Anton Demuth stak als keerpuntcommissaris het op een wereldrecord jagende Amerikaanse kwartet Backhaus, Montgomery, Furniss en Shaw een stok tussen de benen door een valse wissel te con stateren, waarbij hij door de elek tronische apparatuur in het gelijk werd gesteld. Diskwalificatie dus voor de Amerikanen en goud voor de Westduitsers die nimmer hadden gedroomd ooit verder te kunnen komen dan zilver. NIEUWE LICHTING Enith Brigitha, die wegens een lichte schouderblessure een extra vrije dag had genomen, zal het wel betreuren dat zij de laatste maan den de ontwikkeling op de rugslag niet heeft kunnen bijhouden. De 200 meter rugslag het nummer waarop Enith twee jaar geleden in Belgrado zilver veroverde heeft namelijk een nieuwe lichting top zwemmers gekregen. Twee van hen: de vijftienjarige Oostduitse Birgit Treiber en de twee jaar jongere Canadese Nancy Garapick Joegen elkaar op naar tij den. die binnen het bestaande we reldrecord liggen: 2.15.46 en 2.16.09 tegenover de 2.16.10 waarmee Trei ber enkele weken geleden haar naam voor het eerst op de record- lijst plaatste. Van het trio Treiber, Ulrike Richter en Karla Linke, die allmeaal in dezelfde klas zitten van de Kindersportschiile Arthur Becker in Dresden, lijken de laatste twee nu al over het hoogtepunt van hun carrière. Topzwemsters gaan nu een maal niet zo lang mee in Oost- Duitsland. Richter, de dubbele kampioene van de Europese titelstrijd van vorig jaar in Wenen, eindigde op de der de plaats. Evenals Roland Matthes met wie ze zo goed als verloofd is. heeft ze nog alleen de 100 meter rugslag op zich aan vast te houden. In het het verdere programma voegden Shirley Babashoff en An dreas Hargitay een tweede gouden medaille aan hun verzameling toe. 't Amerikaanse meisje, nam op de 400 meter vrije slag iets eerder de leiding dan de bedoeling was ge weest. omdat ze schrok van het stro vuur dat de Oostduitse Sabine Kahle ontstak op baan één. Ze bleek voldoende reserves te hebben om het tempo vol te houden en de kleine Australische Jenny Turrall niet dichterbij te laten komen. Hargitay zegevierde in een dolle race over Steve Fumiss op de 200 meter wisselslag. Wqda Mazereeuw op weg naar haar tweede zilveren medaille. CALI De uitslagen van de fina les op het wereldkampioenschap zwemmen luidden: 200 meter vlinderslag: 1. Ro6ema- rie Kother (Odl) 2.13.82) 2. Vale rie Lee (Vst) 2.14.89 (Nat. record). 3. Gabrlele Wuschek (Odl) 2.15.96), 4. Camllle Wright (Vst) 2.17.21. 5. Natalia Popova (Sow) 2.18.31. 6. Wendy Quirk (Can) 2.18.63, 7. Nlra Ostova (Aus) 2.18.67. 8. Becky Smith (Can) 2.18.96. Dames 4 x 100 meter vrije slag estafette: 1. Oost-Dultsland 3.49.37; (Wereldrecord) 2. VS 3.50.74 (Nationaal record) 3. Cana da 3.53.37. 4. Nederland 3.56.76, 5. West Duitsland 3.58 19. 6. Zweden 3.59.58. 7. Frankrijk 3.59.80, 8. Sow- Jet Unie 4.00.67. Heren: 100 meter vlinderslag: 1. Greg Jagenburg (Vst) 55.63, 2. Ro ger Pyttel (56.04). 3. Bill Forester (Vst) 56.07. 4. Bruce Robertson (Can) 56.39. 5. Jorge Delgado (E- cu) 56.66, 7. Brian Brinkley (Gbr) 56.68, 7. Byron McDonald (Can) 57.03, 8. Hldeakl Hara (Jap) 57.19. 150O meter vrije slag: lm Shaw (Vst) 13 28.92. 2. Brian Goodell (Vst) 15.39.00, 3. David Parker (Eng) 15,58.21, 4. Frank Pfutze (Odl) 16.05.32. 5. Ralner Stroh- bach (Odl) 16.09.75, 6. Mark Tref fers (N. Zeeland) 16.11.17, 7. Igor Evgrafov (Sow) 16.22.20, 8. Max Metzker (Australië) 16.16.02. 200 meter wisselslag: 1. Andras Hargitay (Hon) 2.07.72, 2. Steve Furniss (Vst) 2.07.75. 3. And re J Smirnov (Sov) 2.08.52. 4. Fred Tyler (Vst) 2.09.12, 5 Zoltan Ver- raszto (Hong) 2.09.44. 6. SergeJ Sacharov (Sow) 2.10.75. 7. Graham Wtndeatt (Aus) 2.12.66, 8. Santia go Esteva (Spa) 2.15.4. 4 x 200 meter vrije slag estafette 1. West-Du itsland 7.39.44; (Euro- pees record), 2. Groot Brittannlë 7.42.55. 3. Sowjet Unie 7.43.58. 4. Zweden 7.47.05. 5. Oost-Duitsland 7.52.24. 6. Canada 7.53.21. 7. Fran krijk 7.57.61, De ploeg van de VS werd gediskwalificeerd. Dames: 400 meter vrije slag: 1. Shirley Babashoff (Vst) 4.16.87. 2. Jenny Turrall (Aus) 4.17.88, 3. Kathy Heddy (Vst) 4.18.03. 4. Sa bine Kahle (Odl) 4.20.27. 5. Sonya Gray (Aus) 4.23.72. 6. Call Amun- drud (Can 4.23.99. 7. Ute Bruckner (Odl) 4.25.33. 8. Shannon Smith (Can) 4.29.18. 200 meter rugslag: 1. Blrglt Trei ber (Odl) 2.15.46: (wereldrecord) 2. Nancy Garapick (Can) 2.16.09, 3. Ulrike Richter (Odl) 2.18.76, 4. Enen Wallace (Vst) 220.42; 5. Mo nique Rohdal (Nzl) 221.62. 6. Na- desjda Stavko (Sow) 2.22.81. 7. Sylvle Le Noach (Fra) 2.23.54. 8. Wendy Cook (Can) 2.26.19. 200 meter schoolslag: 1. Hannelore Anke (Odl) 2.37.25. 2. Wijda Maze reeuw (Ned) 2.37.50 (Nederlands red 3. Karla Linke (Odl) 2.38.28. 4. Lauri Slerlng (Vst) 2.39.55. 5. LJoebov Roes6anova (Sow) 2.40.80, 6. Joan Baker (Can) 2.42.55. 7. Margaret Kelly (Gbr) 2.42.78, 8. Irena Fledssnerova (TsJ) Dames kunstzwemmen solo: 1. Gall Buzonas (Vs) 133.083 pnt. 2. Sylvle Fortler (Can) 131.366. 3. Yasuko Unesaki (Jap) 126616. 4. Jane Holland (GB) 114.850; 5. An- gellka Hons beek (Ned) 114.817, 6. Donella Burridge (Aus) 111.833. Dames torensprtngen: 1. Janet Ely (VS) 403.89 pnt. 2. Irina Kalinava (Sow) 387.99; pnt. 3. Ulrike Knape (Zwe) 387.90. 4. Elena Vaytsek- novskaja (Sow) 373 98. 5. Mllena Duchkova (Tsj) 373 98 pnt. Dames: kunstzwemmen: duetten: 1. Robin Curren en Amanda Nor- rts Vs) 129 433 pnt. 2. Laura Wilkin en Carole Stuart (Can) 127.733, 3. Yasuko en Massako Fu ji wara (Jap) 126.099, 4. Jane Hol land en Helma Mitchell (GB) 115.783, 5. Ajigellka Honsbeek en Helma Gluvers (Ned) 110.725. 6. Donella Burridge en Lisa Steames (Aus) 108.450. implii dier Zelde ries tevoorschijn is gekome m t: oens Die positie is minder gunstig het lijkt, omdat Ender de gewc i-Aquj heeft haar tegenstandsters inj 'vuile water' van haar blakse: te laten ploeteren. Dat komt i omdat de lijnen in het Pan cana-bad de golven minder dei dan was verondersteld. Dit heeft de Amerikaanse kampi Shirley Babashoff genoegen men met een startpositie in van de buitenbanen. NIET SNEL De serie-tijden waren niet^ sproken snel: Ender 57.36, 58.14, Karuse 58.20, Heddy 58.5!^ Cali de medallleverdeling bij reldkampioenschap zwemmen een volgens goucj. zllvei, brons Verenigde Staten 1 Oost-Dultsland 1 Hongarije Groot-Brittannlë Sowjet-Unle spor var jule; mïï W itrati. zijl speel 3 ecl •alië inden d Sp: e. Sp iet 9- ;gen inn: hei nninj (ac wee tot en i ten het werk van de ont ketende wereldkampioene voort met het breken van een grens in de zwemsport: die van 3 minuten 50 sec (3.49.37). Ender zelf volvoerde een schitte rende strafexpeditie tegen Kathy Heddy, die haar vorig jaar bij de superconfrontatie in Concord in de estafette had afgebluft. Nog voor de nieuwe kampioene van de 200 me ter wisselslag het startblok had verlaten, lag Ender-al meters ver der in het water. Toen de Oostduit se de benen tegen de wand sloeg voor de afzet van de terugweg, stond het elektronisch scorebord stil op 26.99 sec. Het verbaasde toen niemand meer dat; een nieuw wereldrecord: 56.22 tegenover En ders' vorige toptijd van 56.38 een feit werd. Babashoff 58.82. Hoeveel harder kan, bewezen de Westduitse Ji Weber en de Canadese B« Smith. Bij het overzwemmen or ste plaats beiden ra genoteerd kwaftr We|i en werd Becky Smith xm ondanks een tijd van "58,88. Annelies Maas. de tweede 'Ned landse vertegenwoordigster in dit gezelschap met een 1.00.55 weinig indruk. In ge-strijd tussen de ten en Oost-Duitsland meter vrije slag een rol doorslaggevend belang, vier nummers te zwemmen Oost-Duitsland een minieme sprong in gouden medailles: 10 gen 9. De Verenigde Staten winiet zeker de 100 meter vrije slag hei1 ee waarop Andy Cmoan in de ries slechts dertienhonderdste het wereldrecord verwijderd b! e alsmede de 4x100 meter wissels sn Oost-Duitsland moet om de ba) t 7' enigszins in evenwicht te hoi wel de 100 meter vrije slag da ïm palmen. ovei INTERESSANT Dat maakt de confrontatie tus bui Kornelia Ender en Shirley Bat ne, hoff zo interessant. Ender heeft dusverre driemaal goud verovi coa< maar de rechtstreekse confront met Babashoff op de 200 m< ïing vrije slag verloren. Het grote Oostduits-Amerikaaènfri duel heeft meer interessante asp ten. Ender demonstreert in Oostduitse ploeg gewoonlijk minste trainingsijver. In Amerlkal er geen zwemster, die meer kilor mei ters maakt dan Shirley Babashi ;rla Het is talent tegen doorzettJngst I01 mogen, waarbij beide zwémsters kaar wat de mentale'Instelling 1 treft, weinig ontlopen. Alle tof vechten ze graag. Hoe spanne» een race des te liever hebben het. slai en ïr is) itsi CALI In het kunstzwemwereldlJ gaat men er prat op Internationa j te denken. Gail Johnson Buzon (VS), met afstand wereldkampio) bij het solo-zwemmen, ge brult voor haar technisch ongelofeüjl 0] knappe uitvoering de muziek vi de Noorse componist Grieg. Sylv Fortier, de Canadese met de oris neelste presentatie, laat haar bew gingen samenvallen met de contr punten in de compositie van i Rus Sjostakovtsj. De Japanse'1 Yasi ko Unesaki, die derde werd, zwen op een combinatie van Amerikaai Jg se volksliedjes. Maar als het jureren aankomt, Is men op uitzondering na zo nationalistisch1- ingesteld als het maar kan. Drfw kostte de Nederlandse kampioei M Angelika Honsbeek de vierde plaat,., in het eindklassement. Het Nedef landse jury-lid Geesink u-aardeer?et in het duel tussen Angelika Hons es beek en de Britse Europese kampi ot oene Jane Holland beide zwemstö a, even hóóg. Het Britse jurylid stop'! haar landgenootje een half purr meer toe. Een half puntje slecht 10 maar het had op de kleine Nedef landse kunstzwemvertegenwoord) n ging in Cali meer uitwerking da* de tropische regenbui, die vergezelde van bliksemschichten plotseling u*n de tropische hemel kwam vallech Want door die Britse geste werd minieme voorsprong, die Angelilc w in de verplichte oefeningen hal opgebouwd, omgezet in een eva minieme maar ditmaal wel defl ij nitieve achterstand. 'Ik heb alia 0 gegeven en dan gebeurt er zoiets' reageerde Angelika teleurgesteld En ploegleidster Matty Go vers* 'Technisch gezien vond ik Angelik ronduit beter. Maar bij een Jury sport weet Je het nooit. Het is eet hard gelach als je op zo'n mania verliest'. TROUW/KWARTET MAANDAG 28 JULI 1975 SPORT P7l Ï/KW j P j i 1 1 jIj naast Ender

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8