■en film maken: 'n berg vaar je tegenop moet Recreatie Uw probleem ook het onze ert Haanstra: Het hangt altijd van kleinigheden af Een vak met veel financieel risico Minister Vorrink 'Popvrouw van het jaar' 'Betrekken bij plan industrie-eiland' V/KWARTET MAANDAG 28 JULI 1975 BINNENLAND P6/RH7 or Fred Lammers IN 'Het is een verschrik- }jk zwaar werk en een ontzet- Ie opgave om een film tot ügoed einde te brengen. Het leen berg waar je tegenop jet. Als je de machine een- lal in beweging hebt gezet, n je niet meer "stoppen. Dan et je doorgaan'. cineast Bert Haanstra (59) Laren kan het weten. Hij zit a tientallen jaren in het vak. nlijk is het al begonnen toen :iü een jongen van een jaar of tien was. Toen was lk al gek film en alles wat ermee te en had. Mijn vader was hoofd- j frwijzer in Goor, eigenlijk te- I zijn zin. Hij had kunstschilder en worden, maar dat mocht hij van thuis. Later heeft hij die ip d ;diwens toch nog gerealiseerd. heeft veel geschilderd. Sand- ieKSig heeït hem zelfs nog eens een •lstik n expositie gegeven in het Ste- jk Museum in Amsterdam. Dat 'e ei de kroon op zijn werk'. Goor ben ik geboren en opge- e:d samen met drie broers, ■^^ed hadden we het thuis niet, it er maar een enkele keer geld i om naar de film te gaan. Elk keind was er in Goor een film nflsien in de grote sociëteit. Als ik ■Hl naar toe mocht, keken- mijn ■fliers van te:/voren terdege wat er fd gedraai» Ik mocht alleen ir onschuldige films, zoals van O/ rlie Chaplin. Ze vonden dan *aM nèlijk dat ik optimaal waar Sa|r mijn geld kreeg. Nu, ik genoot teke ook van Als er foto's van films jrl1i.de vitrine lagen, kon ik er niet oeg vdh krijgen. Vaak heb ik eer gedacht de avond tevoren etJ€s naar binnen te sluipen en Jn er een stoel te gaan zltten- 20 Win ik zonder geld toch de film zou s frieh zien'. 1 se ter ging het allemaal gemakke- ad lér. Ik mocht toen in de cabine abrie de operateur - de fietsenmaker jroo:, dorp - zitten. Dat vond ik ame chtig en het kostte mij geen ligin f, vertelt Bert Haanstra mij in va% Larejse woning, een mooi opge dhuis aan een lommerrijke, heef dlopende laan. In de bomen zit beeli vol vogels, die zich in dit bos- i me tige stukje Laren, waar alleen veed enen komen die er beslist moe- t ee zijn. ondanks de zomerse tem- ceer»ruur best op hun gemak voelen, edei De salarissen bij het onderwijs wa ren in die crisisjaren maar karig. Twee broers zijn naar de tekenaca demie gegaan, ze geven nu les als tekenleraar, een andere broer is econoom geworden en ik ging naar de kweekschool. Onderwijzer ben ik echter nooit geweest. Ik wilde nu eenmaal milmen'. Persfotograaf Rantaarnplaatjes irt Haanstra was altijd in de fc°jer. eerst met lantaarnplaatjes en dan»edig met films. 'Ik bouwde zelf i projector, de onderdelen haalde aerl in Amsterdam op het Waterloo- ;tsW in. Al gauw ging ik filmvoorstel- e.eigen geven voor familieleden en 'tolf endjes. Ik mocht de oude bioscoop- 1 z*' rnaals lenen, die in Goor 1 ren vertoond, en bij een drogist V0<( Hengelo kocht ik regelmatig ou- >nai Dining films voor een gulden of "an e per titel. Hoe die man daar spe i was gekomen weet ik ook niet, gaa ar hij had een doos vol. Voor j was dat in die tijd het einde. kwam aan geld door karweitjes ,i?® te knappen. In het najaar ging eikels zoeken. Als ik voldoende bij elkaar had stapte ik op de aez<ts naar Hengelo. Ik kon nauwe- ,eer'is mijn ongeduld bedwingen om kijken wat er op zo'n film stond. wachtte daarmee dan ook nooit ik thuis was. Dat geheim van n rol boeide mij zo. dat ik ge- lon moest kijken. Ik kan nog de |tk aanwijzen, tussen Delden en ior, waar ik op een bankje zit- ïd die films gedeeltelijk afrolde', t geschenk dat Bert Haanstra op Stienjarige leeftijd kreeg, een ge likte, maar nog heel goede film- mera, was dan ook wel aan hem ;ed. 'Dat cadeau kwam van een erijsselse textielfabrikant, de idoener van ons gezin. Hij heeft ook voor gezorgd dat mijn broers lk konden studeren. Dat was ders, omdat we in leeftijd vlak elkaar kwamen, voor mijn ou- Ts niet te financieren geweest. 'In 1973 ben ik persfotograaf ge worden bij de Verenigde Fotobu- reaux in Amsterdam. Een paar jaar lang heb ik van alles en nog wat gefotografeerd. Ik kwam er ook met allerlei mensen in aanraking bij wie ik mijn licht kon opsteken over het filmen'. Kort voor de oorlog begon Bert Haanstra op het Rokin een eigen foto bureautje. In de oorlog maakte hij zich verdienstelijk voor de ille galiteit. Hij leverde micro-foto's van te bombarderen objecten en ook foto's voor vervalste documen ten. In 1948 maakte Haanstra als cameraman samen met een Duitse vriend, die hij in de oorlog had ontmoet, een film: 'Myrthe en de demonen'. Het was een flop. 'De mislukking was zodanig dat ik eerst dacht: dat is je eerste en tevens je laatste film geweest', ver telt Bert Haanstra. en hij kijkt nog somber als hij daaraan terugdenkt. Nadat hij over de schrik heen was. probeerde hij het nog eens, nu met een film die helemaal eigen werk was. Het werd 'De Muiderkring her leeft'. Deze keer ging het beter. 'Wij hebben er heel hard aan ge werkt. Mijn vrouw naaide alle his torische kostuums, die in die film werden gedragen. We hebben veel plezier er aan beleefd. Onlangs heb ik die film teruggezien. In de regel kijk ik nooit meer naar mijn oude films of het moet eens een keer zo uitkomen. Je lacht je dan wild na zoveel jaren. Maar we hebben in die film toch leuke dingen gedaan. Ik schaam me er echt niet voor, hoewel die film nu is verouderd'. Eigenlijk schaamt Bert Haanstra zich voor geen van zijn produkten, al heeft hij ook zijn voorkeuren. 'De voorlichtingsfilm 'Glas' vind ik persoonlijk geslaagd. 'Delta' is als pure documentaire een goede film en 'Alleman' is goed als tijdsbeeld. 'De zaak M.P.' is mijn film waar ik het minst gelukkig mee ben'. De film 'Alleman' werd heel be faamd. Die leverde Bert Haanstra financieel ook het meeste op. 'Ik wil niet verzwijgen, dat ik dit huis in Laren en mijn studio, hier in de tuin, aan die film heb te danken', bekent hij. 'Overigens is dat filmen een vak met grote financiëlerisico's. Vooral als je zoals ik op eigen initiatief werkt. Je moet dan altijd maar afwachten of het geld dat je er in steekt er weer uitkomt. De maker van de film is de man diehet laatst zijn geld krijgt. En het is geen klein bedrag dat met zo'n film is gemoeid'. Zo kost de film, waaraan Bert Haanstra nu de laatste hand legt, naar hij vertelt ruim een miljoen gulden. Het is de verfilming van het boek 'De nagel achter het be hang' van Anton Koolhaas. De filmversie gaat eind september in première tijdens de Arnhemse film- week en zal 'Dokter Pulder zaait papavers' gaan heten. 'Anton Koolhaas heeft het boek voor deze filmversie bijna geheel herschreven. Degenen die het boek kennen zullen er in de film niet vel van terug vinden. Het wordt geen film die steunt T>p de pijlers waarmee je tegenwoordig van succes bent verzekerd: sex en geweld. Toch verwacht ik dat deze film goed zal worden ontvangen. Het gaat over een heel actueel ge geven': een beroemd chirurg, die aan morfine is verslaafd, probeert daar aan te komen door oude stu diegenoten. die als dorpsartsen een apotheek aan huis hebben, te be stelen. Ik heb mij er volledig in gegeven. Dat doe lk trouwens al tijd. Als je een film maakt moet je je voor honderd procent inzetten, want het hangt altijd van kleinig heden al of een film slaagt. Dat principe geldt trouwens voor elk gebied van kunst. Ik kan niet met twee dingen tegelijk bezig zijn. Je hoort wel eens van cineasten, die als ze hun ene film nog niet klaar hebben toch al druk in de weer zijn met een volgende. Dat vind ik 'een benijdenswaardige eigenschap'. Spanning Ofschoon Bert Haanstra gelooft in zijn nieuwe film. zal hij toch met spanning naar de première gaan. 'Pas dan zie je zo'n film voor het eerst compleet en, wat heel belang rijk is, op de plaats waarvoor hij is gemaakt. Als er publiek bij is merk je of overkomt wat je er voor boodschap in hebt willen leggen. Voor kritieken ben ik daarom erg gevoelig. Erv zijn wel mensen die zeggen dat het niet belangrijk is wat critici beweren. Nu, het is wel degelijk van belang. Maar soms denk ik wel eens: zouden die criti ci, die toch allen naar ik aanneem voorstanders zijn van een goede film, er het honderste deel voor over hebben van hetgeen de man die de film heeft gemaakt ervoor heeft geriskeerd, om tot een goede film te komen? Het is wel wat anders om te pleiten voor een goe de film, dan om die goede film zelf te maken'. Bert Haanstra ondervindt dat er behalve inspiratie veel transpiratie aan te pas komt om een goed produkt af te leveren. Zo beseffen buitenstaanders niet dat hetgeen men te zien krijgt een fractie is van wat er allemaal is opgenomen. Voor Haanstra's nieuwe film die een speelduur krijgt van zeven kwartier werd bijvoorbeeld 30.000 meter opgenomen, waarvan 2900 meter is gebruikt. 'Vrije tijd heb lk bijna niet. In de regel werk ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Werkdagen van twaalf uur zijn voor mij korte da gen. Mijn grootste ontspanning is naar een voetbalweestrijd tegaan. Ajax is mijn club, ik mis als het even kan geen thuiswedstrijd. Ver der heb ik een motorboot in Hil versum liggen, daarin trek ik er af en toe op uit, maar zeker niet elk weekeind. Aan boord wordt meestal ook nog gewerkt. Daar is het lekker rustig en word ik niet door de telefoon gestoord'. Familie Wie mocht denken, dat Bert Haan stra zijn familie regelmatig deskun dig op film vastlegt heeft het mis. 'Daar komt eigenlijk nooit wat van. De apparatuur die ik hanteer voor mijn films is zo kostbaar dat ik er geen familiefilms mee kan maken. Een gewone filmcamera 'heb ik niet. Daar ik-niets van gekomen, en ik hecht er ook niet zo aan, hoewel ik het. nu mijn twee zoons volwas sen zijn, wel jammer vind dat ik zo weinig van hun jeugd heb vastge legd. In mijn vakanties maak ik wel eens dia's, maar dan wil lk dat ook weer zo perfect doen,, om niet met stomme plaatjes voor de dag te komen, dat ik er aldoor mee iir de weer ben. Daarom laat ik mijn camera meestal thuis'. Wat die zoons van Bert Haanstra betreft, zij treden engiszins in de voetsporen van hun vader. Rimko (26) ook als cineast en Jurre (23) als componist onder meer van filmmuziek. Sport door Mink van Rijsdijk Sinds enkele jaren houden wij vakantie op een tjalk, eens een kloek beurtschip. Als het een beetje meezit koersen we richting Waddenzee. Dat klinkt goed en simpel, wat het voor mij ook zeker is. Maar onze schipper een vrouw, jawel raad pleegt eerst allerlei ingewikkelde tabellen, prevelt we tenswaardigheden over stroom mee of juist tegen, over eb en vloed. Er worden kaarten bestudeerd, en eerbiedig luisteren we naar radio Scheveningen. Dan kan het gebeuren, dat ze zegt: 'okee, morgenoch tend halfvijf varen we'. Nou is dat niet zo'n uitbundig feest, want om vier uur is het voor mij nog het holst van de nacht en toeft het nog prima in de slaapzak. Als je kleumerig je koffie drinkt, vraag je je wel af wat je toch bezielt dit alles te ondernemen, uit eigen vrije wil nog wel. Maar als de eerste zonnestralen een beetje gaan stoeien met de grauwe lucht en die omtovert tot "bnwaarschijn- lijke tinten oranje, verbaas je je over de dwaasheid van langslapers. Na een paar uur varen en dat is ieder jaar wéér een wonder gaat de enorme plas water een ommetje maken. Langzaam maar zeker komen de zandbanken, die droog vallen, boven. De smalle vaargeul tussen de tonnen wordt steeds ondieper. De zeilen worden gestreken, het schip glijdt door het laatste restje water en ligt dan tenslotte machteloos. Als je de scheppingsdagen een beeje door elkaar husselt, waan je je in het oerbegin der tijden. Land en water gescheiden. Vergeet maar, vergeet vooral wat er sindsdien uitgevre ten is op die drooggevallen aardkorst. Verbeeld je maar dat het allemaal net begonnen is. Het klopt natuurlijk niet, er zijn immers acht mensen op het schip en ze zitten nog Detjes in de kleren ook. Bovendien waar komen al die honderden vogels vandaan? nu het water nog maar even verdwenen is? Mensen en vogels in een splinternieuwe scheppiing van golvend zand onder een wolkenloze, blauwe lucht. Het is zo onwaarschijnlijk en indrukwekkend dat niemand zegt dat het mooi is. Toen wij daar zo genoten van het spel van water en land, waren ver van ons vandaan ruimtevaarders op weg naar elkaar. Zij zouden in de onmetelijke ruimte van het heelal elkaar vriendschappelijk begroeten. Hallo jongens. Een show van vrede en verbroedering, waar de hele wereld getuige van kon zijn. Frontpaginanieuws. Wat is vergeleken met die techni sche stunt van menselijk vernuft het droogvallen van een oude tjalk op de Waddenzee? In het wereldgebeur- tcn betekent dat niets. Maar acht mensen beleefden in een paar uur vakantie opnieuw het ondoorgrondelijke en grandioze van de schepping. Dat is geen frontpaginanieuws. Maar recreatie in de diepste betekenis van het woord. Wat lijkt het leven fijn en gemakkelijk en houden van elkaar ongecompliceerd op zulke monfenten. Plichten verweg -ach kom, hadden we het daar moeilijk mee? Mal hoor. Waren er zorgen, die ons uit de slaap hielden? Hoe vreemd. Een verrukkelijke overmoed verdoezelt oude onmacht, doet je plannen maken. Je raakt een beetje dronken van dat herboren gevoel. Je gluurt naar de anderen en ziet dat zij zich even sterk weten als jij- En dan wie weet waar vandaan komt het water weer. Zandbank na zandbank geeft zich over, laat zich verstoppen door water, meer water. De vaargeul loopt langzaamaan vol. Ons schip wordt weer vaartuig, het roer herkrijgt zijn functie. De donkerbruine zeilen worden weer gehesen. De verwor ven zekerheid van nieuw opgedane kracht verlaat je niet. Acht mensen varen naar een nieuw begin. Totdat er met het opkomende water ineens een lege spuitbus langszij dobbert. Ach het is mooi dromen van een nieuwe schepping. Een lege spuitbus brengt je met een' schok bij de werkelijkheid terug. Zo'n dobbe rend ding is een signaal uit een allang door mensen in beslag genomen wereld, waar het allemaal niet zo erg pluis is. Dromen over het begin der mensheid doe het maar, zei het water. Maar de opdracht de aarde bewoonbaar te maken, staat nog helemaal overeind. En dat zei de spuitbus. Bert Haanstra maakt nooit film plannen voor een iets verdere toe komst. Als men hem er naar vraagt geeft hij toe al een tijd rond te lo pen met de gedachte een speelfilm te maken over de mens achter de sport, hoe sportfiguren hun gevecht om kampioen te worden beleven.' 'Aan het maken van zo'n film zit één groot technisch probleem. Ik wil dan de sportfiguren, die ik film, een zendertje omhangen, zodat zo'n film een menselijke blik achter de schermen geeft. De dingen die zij in zichzelf of tegen elkaar zeggen en die je anders als toeschouwer niet hoort, zijn dan van belang. Ik heb er wel eens met sportmensen over gepraat. Hun reactie was dat zij altijd het recht van veto willen houden op die opnamen. Dat is het nu Juist. Je kunt er natuurlijk niet in knippen, omdat dan een vals beeld wordt gegeven'. Aan dat laatste heeft Bert Haanstra gruwelijk het land. Alles moet kloppen. 'Ik ben nu eenmaal erg precies en daarom niet gemakkelijk voor mijn medewerkers'. Minister Irene Vorrink kreeg zaterdagmiddag tijdens het popfestival op de Nijverdalse Berg de oorkonde Topvrouw van het jaar' uit handen van organisator Leo ten Brinke. Zij ontving deze onder scheiding, omdat zij erin geslaagd is het kabinet met zijn ernstige en voorname heren een menselijk gezicht te geven. Vooral door haar inzet voor een humane aanpak van hangijzers als abortus en soft drugs. ROTTERDAM Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil ten nauwste betrokken worden bij eventuele verdere ontwikkelingen rond de aanleg van een industrie eiland voor de kust van Hoek van Holland. In een brief aan minister Wester terp van verkeer en waterstaat zeg gen gedeputeerde staten van Zuid- Holland. dat een dergelijk eiland ingrijpende veranderingen teweeg zal brengen ln de ruimtelijke orde- Staten Zuid-Holland: ning en de sociaal-economische ontwikkeling van de provincie. Gedeputeerde staten wijzen in het bijzonder op de benodigde infra structuur op het vasteland, de mi lieu-aspecten en de gevolgen voor de arbeidsmarkt. De reactie van GS staat lijnrecht tegenover de mening die binnen de PvdA-Rotterdam heeft postgevat. Deze partij zou niets liever zien dan dat Rotterdam niet recht streeks betrokken zou worden bij de plannenmakerij. Volgens een aantal PvdA-raadsleden zou inmen ging hoe gering ook uitgelegd kunnen worden als goedkeuring van het plan. Schietmot en Suikergast zijn drie van de vele namen. Een iets groter. aag: Uit welke gedichten stam an de volgende zinnen en wat wil dichter er mee zeggen: 'Toen lam Eva nam. waar was toen de elman?' en 'Eeuwig gaat vóór enblik?' itwoord: Het vers: Als vader lam spitte en moeder Eva span, is een straatdichtje uit de 16de Het had heel veel coupletten, en weet, zoals bij veel volksvers- niet wie de dichter is. Ieder tzlnt er wel eens wat bij: 'alles van de boer afhankelijk, van begin van de schepping af en afkomst van alle mensen is de lfde.' et tweede citaat is het slot van gedicht, dat Joost van den >ndel gemaakt heeft bij de dood >n zijn zoontje Constantijn. De doeling van dit vers is. dat de uwige heerlijkheid belangrijker is in het aardse leven, raag: Kan -men de zeer oude, irdgeworden huid van een kaai- ian of krokodil nog verwerken bv. t portemonnaies of een handtas? ntwoord: Een 'Jonge' huid kan len nog wel eens soepel krijgen oor de huid aan de achterkant te Tij ven met talkpoeder en heen en T weer te trekken over de ronde kant van een stoelleuning of van een aanrecht. Een vele jaren geleden geprepareerde huis is m.i. al zodanig van structuur veranderd, dat deze vrij ruwe behandeling tot vernieti ging zou leiden. Vraag: Hoeveel mag een vrouw van een 100% Invalide man bijverdie nen, zonder dat zijn toelage wordt verminderd? Antwoord: De wet Arbeidsonge schiktheid geeft aan de man een uitkering, waarvoor premie is be taald. Het maakt geen verschil of de vrouw door werken geld verdient of niet. Zij hoeft dus niet bang te zijn dat de uitkering van de man door haar arbeidsinkomen vermin deren zaL Hulp van lezers: Enige tijd geleden was er een vraag over gesprongen en ontstoken lippen. Een lezeres die heel lang geleden heeft aan dit ongemak, heeft veel baat gevonden bij het gebruik van levertraanzelf. Wij geven dit gaarne door. Vraag: Wie is de auteur van de z.g. Bijenbijbel? Antwoord: Bijenbijbel is de niet officiële, maar algemeen gangbare naam voor een dik boek over bij enteelt van Wedmore, dat in 1946 in het Nederlands werd vertaald, maar sedert ongeveer 1950 niet meer te krijgen is. Er wordt scherp geadverteerd om exemplaren te krijgen of te verkopen. Verder wij zen wij op de gebruikelijke manie ren om tweedehands-boeken te vinden. Vraag: Wat kan ik doen aan de aantasting van de plant, waarvan ik u een blad zend? Antwoord: De beschrijving wijst op meeldauw of luis. Het blad was tengevolge van de warmte en de verzeridlng niet meer te onderzoe ken. Wij vestigen de aandacht van onz e plantenhoudende lezers erop dat ziekten van hun planten be sproken kunnen worden met de Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Plantenziektekundige dienst te Wa gen in gen. De bespuiting met zeep- spiritus (zie recept in een vorige rubriek) is om te beginnen heel doelmatig voor de bestrijding van luis. Vraag: Beestjes van dit soort zien we tegenwoordig in grote getalen in ons huis. Ik hoop dat dit diertje, dat de vorm van een visje heeft, nog enigszins herkenbaar is. We hebben het natuurlijk niet levend u toegezonden. Antwoord: Voor het laatste ver dient u een pluimpje: Men moet zelfs onsympathieke ongenode gas ten niet nodeloos pijnigen en tege lijkertijd hetzelfde gedierte niet de kans geven zich in postzakken en redactiekantoren onuitroeibaar te vermenigvuldigen. Nu was dit dier tje niet zo gevaarlijk, maar toch in huis minder gewenst. Zilvervisje, bruiner gekleurd soort heet Oven- visje. De zilvervisjes hebben voor keur voor ietwat klamme omgeving. Niet nauwkeurig afgedroogd ser viesgoed is een plaats waar ze graag zijn. Het voedsel bestaat uit meel, suiker, stijfsel (IJ.v. achter het behang, onder zeil en dergelijke vloerbekleding, boekenruggen, soms gesteven kleding). Men kan ze ver zamelen met lokaas in doosjes of potjes, bv bananenschil, rauwe aard appel of gekookt stijfel. Zijn er veel. dan zal men wel toevlucht moeten nemen tot een spuitbus met insectisdde of insectenpoeder. Vraag: Een weduwnaar met kinde ren is hertrouwd in gemeenschap van goederen. Er zijn geen kinde ren uit dit tweede huwelijk. Hoe kunnen we het geld. dat er is voor de langstlevende behouden. Moeten we dan ook bij de notaris opgeven hoeveel geld er nu is? Wilt u eens in de krant zetten, hoe dat in zijn werk gaat? Antwoord: Een tweede huwelijk in gemeenschap van goederen sluiten brengt in de regel mee dat er moeilijkheden komen, na het over lijden van een van de ouders. Het is het verstandigste dat u 6amen eens naar de notaris gaat en daar met algehele openhartigheid uw geldzaken bespreekt. Hij zal u gaar ne van advies dienen. Zonder ver dere gegevens is dat voor ons niet mogelijk. Vraag: Kan een afgeknipte haar vlecht nog gebruikt worden? Kan men die zelf verven in de tegen woordige kleur van het haar van de eigenares? Antwoord: Uw probleem hebben we besproken met een van de beste vaklieden op het gebied van coiffu res en wat deze zaken aangaat: Haar dat afgeknipt werd en zonder verdere behandeling opgeborgen wordt in doos of (nog erger) plas tic zak wordt glansloos en dood. Een vlecht kan slechts dan ge bruikt-wórden als er inderdaad een vlecht of streng van gemaakt is. die gereinigd geborrsteld of gekamd kan worden. Zoiets kan slechts een goede haarwerker of pruikemaker doen. Wat zelf verven betreft, van eigen haaren van een dergelijke vlecht: Ook dat vereist een grote vaardigheid en kennis van materi aal. Onze expert ziet voor een leek geen groot succes op zo'n experi ment. Vraag: In een oude vestinggracht zag ik een donkerbruin-grijze wa tervogel zwemmen met twee Jongen op de rug. Wat kan dit voor een vogel geweest zijn en welk boek raad u mij aan over watervogels? Antwoord: Hoogstwaarschijnlijk zag u een Fuut met Jongen, de jongen zijn vrij hulpeloos en op deze manier zijn ze gemakkelijker naar een andere plaats te brengen. Zo worden de jongen ook weer opgevangen als ae leren zwemmen. Voor ons zijn het Vogeljaar van Thysse. en het prachtige Verkadeal- bum Het Naardermeer wel de beste boeken, maar als u in uw biblio theek en boekhandel eens gaaf kij ken. zijn daar zoveel boeken over (water)vogels te zien dat u daaruit 'zelf een keuze moet maken. Wilt u direct een vogel herkennen, dan zijn daar gidsen voor. zoals die van Kist bv. Handige meeneem boekjes met uitnodigende titels als: 'Zien is kennen' of 'Wat vliegt daar' be staan al jaren en zijn nog steeds goed. Steeds komen er nieuwe uit gaven bij: Heerlijk om in te neu zen en niet minder heerlijk om steeds weer een nieuwe erbij te kopen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7