Ford en Kremlin stellen hun achterban gerust Nieuwe Leidse Courant Revolutionaire raad Portugal gescheurd Turkse overname Amerikaanse bases verloopt langzaam Wacht cf Tto flf et Nieuwe Haagse Courant Op weg naar Helsinki L West-Nederland Het onderwijs vraagt verzakt - pag. 3 en met Gelderse Tram nog iet verlies Rustig slot van bouwvakvakantie Moord in Eindhoven Landnaasting in Ethiopië Instelling driemanschap gehekeld Hanoi: U-2's blijven ons bespioneren Voetbalrumoer f-f Abonneer eens iemand. Zachtjes. Welkomstvoordeel. hoort bij u. -4 Trouw 33e JAAARGANG NO. 9583 - MAANDAG 28 JULI 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons- bezit zijn. 3AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA j)NNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 - - NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 BONN (UPI/Reuter/AP) —.Terwijl zij over hun schouders heen geruststellende opmerkingen ma ken naar hun bepaald niet' jubelende achterbannen, begeven de wereldleiders zich op weg naar de spectaculaire bezegeling van de conferentie over de Europese veiligheid en samenwerking in Hel sinki. De Amerikaanse president Gerald Ford inspecteert de erewacht na zijn aankomst in Bonn. Fred Laramers sprak met ci neast Bert Haanstra, die rilms maken blijft zien als een berg waar je tegen op moet'. Verdere bijzonderhe den over dit vak met veel risico staan uitgebreid op pagina 7. (als de wereld niet de Tien (boden opzij schuift omdat èt allen ernaar leven, zo moe- n niet de beginselen van de Iropese veiligheidsconferentie (rden afgewezen omdat enkele hden zich er niet aan zullen Juden. Wllly Brandt Mooi weer Droog weer met zonnige pe rioden. vooral aan zee. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Maximumtempera turen 20 graden vlak aan zee. 25 graden in het zuiden en oosten van het land. MORGEN" EN OVERMORGEN: zonnig en vrij warm. 'Morgen zon op: 04.56 onder: 20.36 maan op: 22.26 onder: 11.49 .|DEN HAAG -Het einde van de i bouwvakkantie heeft volgens de 1 verkeerscebtrale va,n de rijkspolitie |i in Driebergen geen grote proble- ij men op de wegen gegeven. Er was wel veel verkeersaanbod van gaan- i de en terugkomende vakantiegan- gers, maar juist door de vakantie in jj de bouw- en nevenbedrijven ont ij brak veel werk- en vrachtverkeer. I zodat het extra vakantieverkeer 8 geen grote problemen opleverde. Op de autoweg Bergh-Arnhem ont- j stond vrijdag omstreeks vier uur lenige filevorming voor het verkeers.- jplein Velperbroek. Ook in het be- igin van de zaterdagmorgen zorgden terugkerende vakantiegangers hier •enkele uren voor een hoge verkeers- 1 intensiteit, maar de files waren i volgens de rijkspolitie niet langer j dan vier kilometer. Later op de ochtend was er vanuit de randstad vrij veel verkeer. Dit leidde enkele uren tot stremming op de wegen Rotterdam-Goes en Den Haag-Utrecht. Ook was er eni ge filevorming aan het einde van de Afsluitdijk, juist voor Friesland. EINDHOVEN In de Steenbok straat in de Eindhovense wijk Woen- sel heeft zich gisteravond een fa miliedrama voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 32-jarige Turkse gastarbeider Nevzat Kahveci. Kahveci werd gedood door schoten uit een jachtgeweer, die door de 18- jarige Mustafa K. op hem werden gelost. Het slachtoffer, vader van zes kinderen, werd verscheidene ke ren in het hoofd en in het lichaam geraakt. Kahveci werd het slacht offer van een familievete, die don derdag opnieuw oplaaide toen zijn broer plotseling uit Turkije in Eind hoven terugkeerde. ADDIS ABEBA (AP) De militaire leiders in Ethiopië hebben alle land in stedelijke gebieden dat iin parti culiere handen was', genaast. Een groot deel van deze grond was vroe ger eigendom van de afgezette kei zer Haile Selassie en zijn familie. Grootgrondbezit is verboden bij een radicaal hervormingsprogramma. De leiders deelden mee dat geen en kele persoon, familie of organisatie behalve de stedelijke samenwer kingsverbanden die men wil opzet ten, in stadjes en steden pacht mag vragen voor land of huizen. Niemand behalve de coöperatieve or ganisaties zal meer dan één huis mogen bezitten of meer dan 500 vierkante meter grond. LISSABON (AP/UPI/Reuter) In hun vernietigende kritiek op de assemblee van de beweging van de strijdkrachten (MFA) die besloot de leiding van het land in handen te leggen van een mili tair driemanschap, hebben de socialisten hun aanhankelijkheid uitgesproken aan één van deze drie, president Costa Gomes. President Ford zei voor zijn vertrek uit Washington nadrukkelijk dat Helsinki géén stilzwijgende erken ning inhoudt van de Sowjet-heer- schappij over Oost-Europa, zoals zijn critici hebben gesteld. Aan het adres van een groep Baltische vluchtelingen werd een stencil ver strekt, waarin staat dat de VS de Russische inlijving van Litouwen, Estland en Letland nooit hebben erkend en dat ook in Helsinki ook niet zullen doen. Het persbureau AP merkte echter op dat Ford toen hij de verklaring voorlas de passage over de Baltische staten wegliet. Ford juichte als concessie van de Sowjet-Unie toe, dat deze verande ring van de grenzen langs vreedza me weg bij het verdrag niet heeft willen uitsluiten. Toen hij zondag de jaarlijkse pick- Hij is volgens hen 'op dit moment waarschijnlijk de enige man met autoriteit, en prestige, die de ver schillende stromingen binnen de Beweging van de Strijdkrachten en de verantwoordelijke democratische partijen kan verenigen met het doel een regering van nationale redding te vormen', aldus een soci alistisch communiqué. Het werd zondag uitgegeven voor een nieuwe demonstratie begon in het noorde lijke havenstadje Figureira da Foz Zaterdag waren bij een socialisti sche demonstratie in het stadje Evora de demonstranten op de vuist gegaan met communisten, die door in de lucht schietende militai ren ontzet moesten worden Afzijdig Inmiddels is bekend geworden dat zeven leden van Portugals revoluti onaire raad vrijdag niet hebben deelgenomen aan de vergadering van de assemblee van de MFA. Het zijn o.m. de minister van buiten landse zaken xvlelo Antunes dé-rond reizende ambassadeur majoor Vi- tor Alves, majoor Vitor Crespo - de laatste Portugese hoge commissaris in Mozambique - en enkele andere gematigde leden van de raad. Zij hebben alle grote aanhang in leger en marine. Zij vergaderden tijdens de assemblee afzonderlijk In het ministerie van buitenlandse zaken. Een functionaris van dit ministerie zei zaterdag niét te weten of Antu nes nog als minister kan worden beschouwd. Een van de briljantste bewindslieden is uit protest tegen de gang van zaken afgetreden, hef. is de minister van overzeese gebie den Antonio Almeida Santos, die als advocaat in Mozambique al sa menspande met de Beweging van de Strijdkrachten. De vorming van het driemanschap betekent volgens her.i een totale breuk tussen dp MFA en het Portugese volk. In zijn ontslagbrief beschuldigde Almeida Santos de militairen ervan "het so cialisme te verdraaien en de men sen slechts haat voor zulk een systeem bij te brengen door hun schending van wettige en democra tische rechten'. De leden van het nieuwe drieman schap zijn: president Costa Gomes, premier Congalves en veiligheids- chef Otelo Saraiva de Carvalho, het brein achter de machtsoverne ming van vorig jaar. De laatste is op het ogenblik in Cuba en nam de complimenten voor de MFA in ont vangst van Fidel Castro, die Portu gal ten voorbeeld stelde voor de wereld. Tegelijk met de instelling van Let driemanschap heeft de as semblee van de MFA de revolutio naire raad teruggebracht tot advi serend orgaan. De socialistische partij van Portu gal is van mening dat 'niet Marx het land verdeelt .maar Stalin De laatstgenoemde staat dan voor de conceptie van een totalitaire staat, een enkele almachtige partij en de schending van de openbare vrijheden en de rechten van de mens. HONGKONG (Reuter) - Volgens Noord-Vietnam voeren Amerikaanse spionagevliegtuigen van het type U-2 vluchten uit boven Vietnam. De Verenigde Staten blijven deze toe stellen sturen voor spionage-activi- teit tegen Vietnam en andere lan den in Indo-China, aldus de ver klaring. Daar de U-2's van de luchtmacht basis Utapao in Thailand zouden opstijgen, veroordeelt het Noord- vietnamese bewind zowel de Ver enigde Staten als Thailand en eist een onmiddellijke stopzetting van de vluchten. Turkse militairen hebben slechts de Amerikaanse vlaggen neergehaald en wachtposten bij de hoofdingan gen geplaatst. Minister van binnen- we moeten nieer 'Tram- ram' maken AMSTERDAM Hoewel de nieuwe voetbalcompetitie nog niet is begonnen, was er het afgelopen weekeinde toch al weer het nodige rumoer op de velden. Zaterdag in Zandvoort (foto) ging het bij FC Amster dam— Beienenses niet altijd even vriendelijk toe en moesten de Portugezen het in de tweede helft zelfs met tien man doen. Positievere opwinding was er gisteren in Arnhem, waar bij Feyenoord de Zuidafrikaanse broertjes Wegerie debuteerden. nick van de Amerikaanse en West- du itse soldaten in Kirchgöns bij woonde, zei Ford dat zijn land 'vast als een rots achter zijn verplichtin gen inzake Berlijn staat'. Maar de Westduitse pers heeft ai gespecu leerd dat Ford een bezoek aan Ber lijn thans overslaat om de sfeer op de topconferentie niet te bederven. Bezoeken van Amerikaanse presi- G66I1 FUSt denten aan West-Berlijn zijn er altijd in geslaagd de Russen wreve lig te maken. schilderen die anders is dan deze. maar we moeten het met deze doen. En ervaring leert, dat er nu meer handel, meer wetenschappe lijke uitwisseling en (hoewel het langzaam gaat) een betere situatie bases op zijn grondgebied aan het jaar geleden.' Forse kritiek Veel forsere kritiek krijgt de West duitse Bondsregering inzake haar rol in Helsinki. Helmut Schmidt en minister van buitenlandse zaken Genscher hebben vrijdag in de Bondsdag niet nagelaten het ko men en gaan van de Westelijke leiders in de Bondsrepubliek tegen over de oppositie te benadrukken (achtereenvolgens Wilson. Giscard 'Estaing en thans Ford). Zij willen daarmee aantonen dat de Bondsre publiek ten aanzien van Oost-Euro pa bepaald geen eenzaam avon tuur tegemoet gaat in Helsinki. Volgens de woordvoerder van de CDU Werner Marx, heeft de Bonds regering de 'Duitse belangen' doen verdrinken in een zee van woorden en duiden dubbelzinnigheden in de Helsinki-tekst op nieuwe bronnen van conflicten. Een christen-demo cratische motie om Helsinki niet te ondertekenen werd met 239 tegen 162 stemmen verworpen. Franz Jo sef Strauss legde zelfs verband met de conferentie van München in 1938 toen de Westelijke landen Tsjechoslowakije opofferden om de vrede met Hitier te bewaren. De oud-kanselier Willy Brandt zei over het verdrag van Helsinki: 'Zo als de wereld niet de Tien Geboden opzij schuift omdat niet allen er naar leven, zo moeten ook de be ginselen van de Europese veilig heidsconferentie niet worden afge wezen omdat enkele landen zich er niet aan zullen houden.' Hij zei verder: 'Het is zinloos om ons hoofd in het zand te steken. Ik zou een beeld van een wereld kunnen Een rustig bezoek aan Europa heeft president Ford op doorreis naar Helsinki bepaald niet. In het vliegtuig boven de Atlantische Oce aan bleef hij eindeloos telefoneren met zijn raadgevers in Washington over het gat dat in de zuidelijke NAVO-gordel dreigt te vallen nu Turkije op één na alle Amerikaanse basis op zijn grondgebied aan het Amerikaanse commando heeft ont trokken. Daarna had hij een slech te nacht op het kasteel van Gymmich. Zijn slaap werd ver stoord door brullende motoren, de sirene van een ziekenwagen en vooral door de erewacht, die bij wijze van oefening reeds bij het krieken begon te trommelen. Hij heeft gisteren met Bondskanselier Helmut Schmidt plannen besproken voor een gezamenlijke aanpak van de economische recessie en hij moet vóór Helsinki ook nog Polen, Roemenië en Joegoslaivë bezoeken. Gisteravond maakte hij met de Westduitse Bondskanselier Walter Scheel een reisje langs de Rijn op de rivierboot 'Drachenfels.' 'Illusie' Ook de Russen hebben er behoefte aan hun achterban gerust te stel len. getuige een verklaring van een woordvoerder van het Kremlin, Zamjatin, dat het 'een illusie is te menen dat wij voor de ontspanning met het Westen betalen met veran deringen in onze politiek.' Hij legde er de nadruk op hoe de westerse nadruk op 'liberalisatie' was weer staan omdat de Sowjet-onderhan- delaars heel goed begrepen dat het hier om een 'erosie van het socia lisme' ging. tm. -SS*. m Het Portugese driemanschap: Costa Gomes, Sariva de Carvalho en Goncalves. ANKARA WASHINGTON (Reuter/UPI/AP) Hoewel de Turkse regering vrijdag heft besloten de Amerikaanse bases in het land over te nemen was er gisteren nog geen enkele in Turkse handen overgegaan. Eindelijk begrijpen wij wat de rol van een erewacht is: het te eren staatshoofd uit de slaap liouden met trommeloefeningen voor de Grote Gelegenheid. Jerry Ford kan ervan meepraten en wij melden het mee dogenloos. De feiten achter de feiten zijn ons sterke punt. Nieuwe abonnee:- Straat Plaats:. -Giro: Betaalt per kwartaal landse zaken Asilturk heeft gezegd dat de generale staf kan besluiten operaties te laten doorgaan voorzo ver deze In Turkse behoeften voor zien. De democratische leider in het Amerikaanse huis van afgevaardig den Neill heeft inmiddels weinig hoop laten bestaan op snelle ophef fing van het Amerikaanse wapen embargo tegen Turkije, de aanlei ding voor de overname van de ba- De Amerikaanse president Ford zei dit weekeinde dat hij contact had gehad met congresleden om de be slissing de wapenleveranties te sta ken herzien. O'Neill 'zei dat hem daarvan niets bekend was en dat het bovendien onmogelijk is de be- slissing te herzien voor het einde van deze week. als het congres een maand op reces gaat. Overiggns noemde O'Neill, die zelf voor hand having van het embargo stemde, de overname van de Amerikaanse ba ses door de Turken 'chantage'. I I Opgegeven door: I Naam: Adres: Plaats: ïk ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefmodcllcn. Werkelijk een sieraad op utv tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalcndcr. Modern, ori glneel. Voor de^iuderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn Schrijf op de envelop: De Christelijke Pen 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. antwoordnummer X 1 'H Tm,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1