De mensen van de Amro Bank weten er alles van Hoe krijg je je salaris? Alles in de Spijkermap Betaal niet te veel belasting amro baufc Minimumloon 7 Solliciteren rfm Kan je geen baan vinden? Wat hou je over? Als je wilt sparen Waar je ouders even aanmoetendenken Waar je zelf even aan moet denken Nico Bijl begint te werken. „Het viel eerst knap tegen om werk te vinden, ondanks m'n MTS," vertelt de 21-jarige Nico Bijl. „Ik ben al begonnen met solliciteren toen ik nog in de Generaal Spoor kazerne lag, in Ermelo. En eigenlijk wilde ik meteen na m'n diensttijd met vakantie, maar dat heb ik maar uitgesteld tot ik iets had. Achteraf bezien heb ik waarschijnlijk best gemazzeld met deze baan." Nico werkt nu ruim een maand op een groot ingenieurs bureau, dat zich vooral bezighoudt met waterwerken, waaronder vrij veel buitenlandse havenprojecten. „Het is een kant die ik graag op wilde. Ik moest alleen wel hier een kamer zoeken, want m'n ouders wonen in Eindhoven. Gelukkig zaten er bijna - 2 maanden tussen solliciteren en beginnen. Dus ik had de tijd om iets te zoeken en kon ook nog naar Ibiza." Hoe bevalt 't hem, zo'n eerste baan en dan nog gelijk 't huis uit? „Nou, ik was al 't huis uit, hè, tijdens dienst was ik ook alleen 't weekend in Eindhoven. Tja, je voelt je natuurlijk nog wel wat eenzaam, je kent nog zo weinig mensen. Ik leef erg naar 't weekend toe, vooral ook omdat Ingrid, m'n vriendin, nog in Vriendin Ingridop zoek naar een kleuterleidster-vacature bij Nico in de buurt. Eindhoven werkt. Ze is kleuter leidster. Maar ze gaat proberen om hier in de buurt een baan te vinden. Ik loop er ook wel over te denken om aan m'n avond-HTS te beginnen." En 't werk? „Ach, 't is natuurlijk nog afwachten geblazen, wat kun je ervan zeggen na een maand? Je krijgt nog de kleine klusjes, hè, Het is vandaag de dag lang niet makkelijk om de baan te vinden die je zoekt. Wanneer dat ook jouw persoonlijke ervaring is, heb je misschien iets aan de volgende tips: In elke wat grotere plaats in ons land vind je een arbeidsbureau. Daar houdt men zich o.a. bezig met bemiddelen tussen werkgevers en werkzoekers. Verder wordt er voorlichting gegeven over beroepen en hun opleidingen en zelfs kan men je helpen bij het maken van een beroepskeuze. 't Is trouwens ook helemaal niet gek om gewoon op eigen initiatief diverse bedrijven aan te schrijven. Het is echt niet nodig om thuis te blijven afwachten of je misschien een geschikte advertentie \n de krant tegenkomt. Noomnr informatie voor iemand die m loondienst temt, |s te vindei in de pocket 11 'Wowijzer voor Werkende fjonKrenVan 't ffimstene voor Sociale ^atai. De poctet zit ook in de ümro Spijkermap da's logisch. Maar m'n directe chef is een erg goeie kerel, heel rustig en vakkundig. En ik heb een stel prettige collega's, er zijn nog 2 andere nieuwe jongens ook." Is hij nog te spréken over z'n salaris? „Ja hoor, best wel en ze betalen ons met de computer. Mijn salaris komt via de Amro Bank. Dat leek me gewoon de beste, de modernste. Bovendien zitten ze hier vlakbij, twee straten verder op. Wel zo gemakkelijk met tussen-de-middag geld- opnemen. Toen ik daar kwam om m'n rekening te openen, kreeg ik gelijk een heel pakket mee. Een soort spijkermap, waar al je paperassen in kunnen, best aardig. Met boekjes en folders d'r bij, waar keurig in staat hoe 't allemaal werkt. Kwam me best goed uit, want ik wist er eerlijk gezegd geen bal van. D'r was een ontzettend vriendelijke juffrouw die me vlot hielp. Trouwens, nog even over m'n salaris, 't viel wel tegen wat ik schoon overhield. Maar m'n huur lis vrij laag en met eten rommel ik meestal zelf een beetje, dus ik denk wel dat ik nog wat kan sparen. We willen graag een tweedehands autootje. Da's natuurlijk lekker voor heen-en-weer naar Eindhoven. Ingrid is er ook voor aan 't sparen, dus 't moet gewoon lukken." Het gebeurt tegenwoordig niet vaak mèer dat men je salaris gewoon in 't handje uitbetaalt. Daarmee is ook 't fameuze loon zakje al bijna legende geworden. Meestal vraagt men naar welke rekening je salaris moet worden overgemaakt en de Amro Privérekening is dan een heel geschikte oplossing. Niet voor niets wordt die Privérekening vaak salarisrekening genoemd. Wat je eraan hebt? Wel, natuurlijk kun je er gewoon geld van opnemen. Niet alleen bij de bank waar je je rekening hebt geopend, maar ook bij alle 800 andere Amro Banken in Nederland. Verder kun je er al je rekeningen, dus ook de bekende acceptgirokaarten, van betalen. De Amro zorgt dan dat 't geld wordt overgemaakt. Van alle veranderingen op je rekening krijg je keurig een afschrift thuis, zodat je steeds snel kunt zien hoe je ervoor staat. ')j En nog een voordeel van de Iedereen met een vaste, volledige baan heeft tenminste recht op het wettelijk minimumloon. Dit zijn dè bedragen zoals ze vanaf 1 juli gelden: Amro Privérekening is, dat je over groene betaalcheques of over blauwe Eurocheques kunt beschikken. Daar kun je - zonder ook maar één cent contant op zak - overal in Nederland mee betalen. En Eurocheques zijn daarnaast ook te gebruiken in onze buurlanden. Zeker als je maar een deel van het kalenderjaar gewerkt hebt, is de kans groot dat er in feite te veel aan belasting en misschien ook aan sociale premies wördt ingehouden op je salaris. Wanneer dat 't geval is, moet je het terugvragen door middel van een zogenaamd t-biljet. Dat kun je krijgen bij de Inspectie der Directe Belastingen. Als men 't over salaris heeft dan wordt meestal 't bruto-salaris bedoeld. Maar 't is voorstelbaar dat je 't belangrijker vindt om te weten wat daarvan overblijft. Vandaar 't voorbeeld, waarbij je moet bedenken dat er natuurlijk méér belasting afgaat naarmate je meer verdient. Neem een salaris van 1.100,— bruto per maand voor een ongehuwde. Dit gaat eraf: Alg. Ouder- doms Wet 10,4% Alg. Wed. Wezenwet 1,5% Ziektewet 1,25% Wet Arb. Ongeschikth. 3,05% Werkloosh. \VëTÖ^5% Ziekenfondswet 4,6% Sociale premies totaal Loonbelasting Totale inhouding 114,40 16,50 13,75 33,55 7,15 50,60+ 235,95 126,40+ f 362,35 Dus je houdt dan als je nog niet bent getrouwd, van een bruto- maandsalaris van f 1100, precies f 737,65 over. Maar wist je dat je werkgever ook nog allerlei premies uit eigen portempnnee betaalt? Over een salaris van f 1.100.— betaalt hij zelf nog eens ruim f 280,-. Hoe je 't precies moet invullen vertelt de toelichting di$ erbij zit. En anders is er op je wérk vast wel iemand te vinden, die je een handje kan helpen. Hieronder een voorbeeldje van dat terugkrijgen: 4 maanden werken voor f 1.250, bruto per maand is f 5.000,—. Aan loonbelasting wordt in dit geval ingehouden: v 4x f 143,50 f 574,-. Maar per jaar mag je f 4.517, belastingvrij verdienen als ongehuwde, dus je hoeft alleen maar belasting te betalen over f5.000,- minus f4.517,-. Een groot deel van die f574,— kun je dus terugkrijgen. 't Zit erin dat je niet meteen met sparen wilt of kunt beginnen. Maar mocht dat wel 't geval zijn, dan heb je waarschijnlijk een speciaal doel voor ogen. En juist omdat je eeri speciaal spaardoel hebt, kun je dan ft beste ook een speciaal spaarsysteem kiezen. De mensen van de Amro Bank zullen altijd proberen om uit de diverse spaarmogelijkheden juist die te kiezen, die 't beste bij je persoonlijke omstandigheden en wensen past. Wat als voordeel heeft, dat je sneller resultaat boekt. Niet alleen doordat je de hoogst haalbare rente krijgt, maar ook doordat je niet zo gauw van apart gezet spaargeld zult „snoepen". Er zijn bij de Amro trouwens ook mogelijkheden om Nico Bijlsalaris via de Amro Bank. automatisch te sparen. Dat wil zeggen: elke maand automatisch iets laten overboeken van je salarisrekening naar je spaarrekening. „AmrOmaat" sparen heet Ook die stok achter de deur kom^^l^i maar al te vaak goed van pas. J Het kan ook zijn dat je al een tijd Zilvervloot-spaarder was. Dan raden we je aan om eerst zoveel mogelijk van dat systeem te profiteren. En wel door elk jaar de maximaal toegestane f 300,— te storten. Want je weet, met die Zilvervlpot krijg je niet alleen hoge rente van de bank, maar ook nog eens een extra premie van de overheid (op dit moment 10%). bruto bruto loon loon leeftijd per maand per week 15 jaar 537,70 124,10 16 - 638,50 147,30 17 - 739,30 170,60 18 - 840,10 193,60 19 - 940,90 217,10 20 - 1.041,80 240,40 21 - 1.142,60 263,70 22 - 1.243,40 280,90 23 t/m 64 jaar 1.344,20 310,20 Waarbij 't wel zo is, dat er voor partieel leerplichtigen altijd iets afgaat. En wel een bedrag dat gebaseerd is op 't aantal dagen dat je leert en dus niet rechtstreeks voor je baas werkt. 1. Door de zenuwen f tijdens sollicitatie gesprekken vergeet je maar wat gauw allerlei belangrijke vragen te stellen. Maak daarom van tevoren even een lijstje met dingen die je persé wilt weten. En neem dat gerust mee. Niemand vindt dat gek. 2. Stop nooit originele documenten bij je sollicitatiebrieven. Maak daarom van je diploma's en zo altijd een paar fotokopieën die je voor je sollicitaties kunt gebruiken. 3. Zorg ervoor dat je goed voorbereid aan een sollicitatiegesprek begint. Probeer van tevoren al to veel mogelijk te weten te komen over het bedrijf waar je gaat solliciteren. 4. Als je tijdens een sollicitatie bij een psycho technisch onderzoek bureau getest wordt, kun je in het algemeen een gesprek aanvragen waarin je geïnformeerd wordt over de testresultaten. j Ook als je niet bent V^aangenomen^ Als zoon ot dochter gaat werken, dan komt hij of zij meest al verplicht in het ziekenfonds. Dat is voor Pa reden om - als-hij met z'n gezin in het ziekenfonds zit - even een berichtje te sturen. Zit Pa vrijwillig in het ziekenfonds of heeft-ie een particuliere ziektekosten verzekering, dan is 't niet alleem beleefd om z'n kind af te melden, dan spaart het hem ook premie uit. Natuurlijk moet je worden aangemeld bij 't ziekenfonds, maar daar zal je van je werkgever wel een formulier voor krijgen. Daarnaast is 't goed om even de gezins-aansprakelijkheids- verzekering te bekijken. Want misschien moet je wel een eigen verzekering nemen. En als je 't huis uitgaat, heb je meestal ook wel een eigen inboedelverzekering nodig. Hoe dan ook, weet dat de mensen van de Amro Bank je met al dat soort zaken kunnen helpej Wat gebeurt er nou eigenlijk als je één van de vele Amro Banken binnenstapt om je eigen salarisrekening te openen? Wel, dat gaat heel snel en makkelijk, want degene die je aan de andere kant van de balie treft, maakt even een paar notities en overhandigt je dan de Amro „Spijkermap". Dat is 't ei van Columbus. Want ten eerste kun je daar in 't vervolg alle papieren in opbergen, die met je financiën te maken hebben. En ten tweede zitten er diverse extraatjes in. Zoals een overzichtelijke en vrolijk geïllustreerde handleiding van de Amro salarisrekening. Plus een wegwijzende pocket voor werkende jongeren. Plus inlegvellen over allerlei andere bankdiensten. Plus een vouwblad over jongeren-reizen. Plus een Amro balpen, zo maar, voor de aardigheid. En als je vragen hebt, stel ze gerust. De mensen van de Amro Bank zijn er om je te helpen. Hoe gaat dat? Je hoort of ziet over een baan die je wel lijkt en je denkt daar wil ik best iets meer over horen. Dan kun je gewoon de telefoon pakken om je eerst 'ns nader te laten informeren. Maar 't gebeurt ook vaak dat men om een sollicitatiebrief vraagt. Gelukkig is de tijd voorbij dat er strenge regels waren voor 't opstellen van zo'n brief. Ingewikkelde zinsconstructies en moeilijke woorden maken tegenwoordig veel minder indruk op personeelsmensen Zo'n eerste baan, dat is toch eigenlijk een hele gebeurtenis: nieuwe omgeving, nieuwe mensen, nieuwe mogelijkheden, nieuwe dingen die je doet. De Amro Bank meent dat ze je daarin best een handje kunnen helpen. Want goed met geld omgaan is 'n vak apart. Deze pagina wil daar een bewijs van zijn. Beschouw 'm dan ook duidelijk als een uitnodiging om binnen te stappen. Er-zijn op 't ogenblik al meer dan 800 Amro Banken verspreid over heel Nederland. Dus is er altijd wel één in de buurt van je huis of je werk. Kom gewoon 'ns langs om over jouw wensen en mogelijkheden te praten. Want voor iedereen heeft de Amro Bank een advies dat is afgestemd op ieders persoonlijke omstandig heden. De Amro bankdiensten zij n j er gewoon voor iedereen. En wat we voor je kunnen doen, zal altijd snel en vriendelijk worden geregeld. Want de mensen van de Amro Bank staan altijd voor je klaar. dan een brief in je eigen taal. Schrijf daarom ook gerust in de „ik"-vorm. Er zijn natuurlijk meer „trucjes" om zonder al te veel tobben tot een goeie brief te komen. En ook voor de sollicitatie-zelf zijn er altijd een paar dingen die je goed moet onthouden. Om je tijdens die hele procedure te helpen, heeft het Ministerie van Sociale Zaken een klein boekje laten samenstellen. Dat heet „Hoe schrijf je een sollicitatiebrief? Hoe voer je een sollicitatiegesprek?" \Bij elk arbeidsbureau ^kun je dat boekje ^gratis krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8