frikaanse landen illen uitstoting an Israël uit VN 'Portugese volk kan revolutie niet bijhouden' Communisten na Helsinki de in Portugal vrije hand? Ford en Kissinger: veiligheidstop wijzigt beleid niet fscheidingsbeweging ;tn Cabinda vormt lorlopige regering eer ruimte [)or handel et Cuba iderzoek van beschuldigingen aan Amin LA rukt op in Angola President maant militairen: 'Geen blijvende verdeling Europa' Kremlin wil veiligheidstop mooi houden O AS-bi j eenkomst Ruimtetrio ademde gevaarlijk gas in Griekse regering verbiedt betogingen Midden-Oosten V/KWARTET ZATERDAG 26 JULI 1975 BUITENLAND [PALA (Reuter, UPI) De ministerraad van de Organisatie van - Afrikaanse Eenheid (OAE) lat Israël, uit de Verenigde Naties wordt gestoten en dat krachtige sancties tegen de joodse staat en ingesteld. In de Oegandese hoofdstad Kampala kwamen de ministers tot een oproep in deze lie nu wordt bewerkt tot een ontwerpresolutie voor de topconferentie van de OAE die maandag it. dagen geleden besloot de itlsche wereld reeds op te roe- ot uitstoting van Israël uit de 5en besluit hiertoe werd geno- tijdens een conferentie van sters van buitenlandse zaken )jèddah (Saoedië-Arabië). Aan onferentie namen veertig Is-la- che landen deel. ussie jesluit van de OAE-ministers een discussie van meer dan acht uur waarbij de sleuteltoespra ken werden gehouden door Egypte en de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO. Volgens functionaris sen van de OAE in Kampala be staat er weinig twijfel dat de OAE- top de optwerp-resolutie volgende week zal goedkeuren. Zij spraken van de felste anti-Israëlische ver klaring in de 12-jarige geschiedenis van de Afrikaanse organisatie. De PLO-vertegenwoordiger Garnal Surani had in zijn toespraak niet meer of minder geeist dan de volle dige uitstoting van Israël uit de VN. De afgevaardigde van Egypte, MOmammed Raid, bepleitte dat aan Israël het VN-lidmaatschap wordt 'ontnomen' totdat het alle VN-reso luties inzake het Midden-Oosten naleeft. Een Egyptische functiona ris lichtte toe dat het standpunt van Cairo iets meer flexibel is dan dat van de PLO en dat het niet zonder meer neerkomt op uitsto ting. 'Dit is onderdeel van het ara- bische beleid vanuit allé richtingen zoveel mogelijk druk op Israël uit te oefenen', zei hij. •r i Boycot ;en die ANDA/PARIJS (Reuter, AP) In Parijs is de vorming be- !jg gemaakt van een voorlopige revlutionaire regering van Cabin- ;ne te enclave ten noorden van Angola in Afrika, irk 1 )0_ a Balloe minister van budten- 1(j3 te zaken in deze regering, zei ia. eei persconferentie dat de rege- ip 16 juli in Cabinda is ge en ëen kwart van het rebied van de enclave be- rsl Hij verwacht dat weldra de ffcnkelijkheid zal worden uit oefen redering' is gevormd door het at voor de bevrijding van de avï -Cabinda (FLEC). Doelen de; bevrijding van het hele an éd. het organiseren van verkie- het uitroepen van de haakelijkheid. oè zei dat vier landen, waarbij buurlanden van Cabinda, het C en het recht op zelf beschik- ram Cabinda hebben erkend, jpden zijn Gabon, Kongo-Braz- Zaïre en Oeganda. Hij de zijn beweging 'rechts noch 'Wij behoren tot de vrije d en (de Amerikaanse) Gulf ti< al- enige andere internationale isatschappij zullên toesteni- krijgen hun operaties voor de. £7. ömische ontwikkeling van Ca- voort te zetten. ieJ perwijt wordt de FLEC gemaakt de Angolese bevrijdingsbewe- MPLA die evenals Portugal en neeste Afrikaanse landen van »g is dat Cabinda een onver- ébaar deel van Angola is. De ve is behalve aan olie rijk aan um en andere mineralén. LEC onderhoudt banden met ndere Angolese bevrijdingsbe lgen FNLA, wier troepen in- éls de plaats Calixto in Angola Ferde op eenheden van de de linkse tegenstander van pNLA. Calixto is een belangrijk ppunt van wegen, op 65 km de hoofdstad Loeanda. nda zelf is nog grotendeels in en "van de MPLA, behalve een eeuws fort aan de haven in het FNLA-nog steeds stand t. Sinds drie dagen geleden Hieuw bestand van kracht werd -oeanda niet meer op grote al gevochten. el Chipenda, de tweede man nd De OAE, die alle onafhankelijke Afrikaanse landen omvat, werd het tevens eens over de aanbeveling tot economische sancties tegen Israël. De Arabische landen hebben al ja renlang de' hand-el met Israël ge boycot. Mocht de aanbeveling van de OAE-ministers echter volgende week door de top worden goedge keurd dan wordt dat de eerste keer dat de OAE als orgaan instemt met ^en dergelijke maatregel. Israël on derhield nauwe banden met vele OAE-landen tot de oktober-oorlog van 1973 toen Afrikaanse landen bijna en bloc de betrekkingen met Tel Aviv terugschroefden. De oproep tot uitstoting van Israël geldt volgens de OAE-ministers voor alle internationale conferen ties en gespecialiseerde bureaus van de Verenigde Naties. Ze plaatsten zich achter de rechten van het Palestijnse volk en zelden dat de onverzoenlijkheid van Israël de we reldvrede in 'gevaar brengt. De OAE-conferentie was het eens dat de PLO bureaus moet vestigen in alle onafhankelijke Afrikaanse sta ten. Tot de oorlog tussen Israël en de Arabische landen in 1973 waren de betrekkingen tussen Israël en Afri ka goed. Daarna verslechterden zij omdat de Afrikaanse landen meer en meer in het kamp der Arabieren trokken, ook al vanwege hun eigen .economische belang. LISSABON (Reuter, UPI, AP) President Francisco da Costa Gomes van Portugal heeft zich gevoegd bij de gematigde elemen ten in de Beweging van de strijdkrachten, toen hij gisteren in een rede aan het begin van deze vergadering van de assemblee van de beweging die door alle 240 leden wordt bijgewoond, waarschuwde dat de strijdkrachten hun sympathie op het platteland aan het verspelen waren. 'Met het opzij schuiven van ideologieën moeten wij nederig erkennen dat vrijwel het hele volk achter onze revo lutie stond en dat we nu moeten vaststellen dat dat niet meer zo is. De opmars van de revolutie is sneller gegaan dan het volk heeft kunnen bijhouden', aldus generaal Da Costa Gomes. Carlos Fabiao, chef van de generale staf van het Portugese leger, heeft laten weten dat het leger achter premier Gon^alves staat. Diens positie is niet in het geding, zo zei hij. WASHINGTON (Reuter, AP) President Ford en zijn minister van buitenlandse zaken Kissinger hebben verklaard, dat de slot documenten van de Europese veiligheidsconferentie die volgende week in Helsinki worden getekend geen wijziging brengen in het beleid van de Verenigde Staten. Tanzania wyt van het FNLA, heeft gezegd dat zijn troepen op-rukken na-ar Loean da, 'niet om daar te gaan onder handelen, maar om de leiding van het land in handen te nemen.' Hij- verwacht niiet dat het Portugese leger werkelijk za-1 proberen het FNLA tegen te houden, hoewel de Portugese regering heeft verklaard dat het leger een niieuwe 'machts strijd om de hoofdstad zal verhin deren. Chipenda zed dat het FNLA van de drie bevrijdingsbewegingen beschikt over het grootste leger. Chipenda heeft nu zijn hoofdkwar tier ln Carmonoa, 345 kilometer ten noordoosten van Loeanda. De MPLA is uit diit gebied verdreven. De ministerbijeenkomst van de OAE besloot gisteren ook tot een onderzoek naar de beschuldigingen van Tanzania dat' de Oegandese presidentIdi Amin schuldig is aan de moord op duizenden mensen. Tanzania alsook Botswana en Zam bia zullen de oAE-top niet bijwo nen vanwege het gebrek aan res pect dat Amin toont voor het men selijk leven. Zegslieden in Kampala noemdeft de verklaring van Tanzania en het thuisblijven der drie landen de ernstigste bedreiging voor de OAE sinds de oprichting van de organi satie. De Tanzanlaanse minister van buitenlandse zaken Malecela zei donderdag dat de top in Kam pala 'Afrika onteert*. Zij wezen er op dat de stukken juridisch onverbindend zijn, maar dat in elk geval het leven van de mensen in Oost-Europa er door zal worden verlicht en dat zo een bij drage wordt geleverd tot de inter nationale ontspanning. Tégenover een groep congresleden en Amerikanen van Oosteuropese afkomst verzekerde Ford, dat de topbijeenkomst in de Finse hoofd stad niet de blijvende verdeling van^ Europa betekent fen ook niet de opneming van de Baltische staten in de Sow jet-Unie bezegelt. Hij zei dat de verklaring die 35 staten in Helsinki zullen tekenen, niet van Invloed is op de weigering van de VS om Litauen, Letland en Estland als deel van de Sowjet-Unie' te erkennen. Hij legde er de nadruk op dat Amerika steun blijft geven aan het streven naar vrijheid en onafhankelijkheid van de volkeren van Oost-Europa met vreedzame middelen. Geen verdrag In antwoord op het verzoek van de groep om niet naar Helsinki te gaan, zei Ford dat hij ging omdat hij niet wilde dat de Europese pers met vette koppen zou melden dat Amerika de hoop op vrede boycot. Het document dat volgende week wordt getekend, is géén verdrag, maar het resultaat van politiek overleg tusseri Europeanen van oost en west, waarvan gehoopt wordt dat het zal bijdragen tot ontspan ning en een vrijer verkeer van personen en informatie over de grenzen. 'Als dit alles mislukt, zal Europa er niet slechter aan toe zijn dan nu', aldus het Amerikaanse staatshoofd. De vergadering van de assemblee is bijeengeroepen om te proberen een einde te maken aan een acht dagen oude politieke crisis die is geken merkt door toenemende anti-mili taire betogingen en anti-commu nistische gewelddadigheden in ver schillende delen van het land. Da Costa Gomes zei dat de militai ren zich teveel richtten op het poli tieke centrum .Lissabon en dat zij een groter deel van de Portugese samenleving in de kou lieten staan. De president wees er met nadruk op dat Portugal aardrijkskundig en politiek deel is van West-Europa en kwetsbaar voor pressies vanuit die richting. 'Het wil mij voorkomen dat natio nale onafhankelijkheid niet op kor te 'termijn verkregen kan worden door het inslaan van een weg die vijandschap met het westen bete kent', zei hij. Derde wereld Da Costa Gomes zei dat Portugal moest proberen zijn banden met Oost-Europa en de derde wereld nauwer aan-te halen, maar tegelij kertijd moest beseffen dat het tot op een tijdstip in de toekomst wan neer Portugal een positie tussen de twee blokken kan innemen, afhan kelijk is van het westen. De rede van de president viel sa men met berichten dat meer dan zeven leden van de 30 man tellende revolutionaire raad van de bewe ging van de strijdkrachten, met ontslag dreigden vanwege het af glijden naar uiterst links. Het besluit van deze gematigde ele menten is waarschijnlijk ingegeven door de achtdaagse regeringscrisis, ontstaan door het uit het coalitie kabinet treden van socialisten en volksdemocraten. Inmiddels hebben de Verenigde Staten de Sowjet-Unie gewaar schuwd dait 'inmenging in de bin nenlandse politiek van Portugal onverenigbaar is met een geest van verminderde spanningen, zo heeft minister van buitenlandse zaken Kissinger op een persconferentie in Washingtonverklaard. Hij zei dat president Ford dit standpunt opnieuw onder de, aan dacht van partijleider Leonid Breznjew zal brengen, als zij elkaar in Helsinki ontmoeten. Kissinger zei dit naar aanleiding van berichten dat Moskou in de afgelopen 15 maanden ongeveer 10 miljoen dollar zou hebben doen toekomen aan de Portugese com munistische partij. De minister merkte op dat dit hem aan de hoge kant leek op grond van de hem bekende gegevens. Overigens vond JOSE (AP/Reuter) Het lhaven van de diplomatieke en omische sancties tegen Cuba ^naf volgende week waar- nlijk worden overgelaten aan 'ersehillende leden van de Or- satie van Amerikaanse staten ens een speciale ministerbij- tomst volgende week ln San (Costa Rica) zullen veertien ndslieden vóór een resolutie imen die aan de leden-landen overlaat of zij al dan niet de ikkingen met Cuba willen her en. Veertien stemmen zijn vol- ïde voor de vereiste tweederde rderheid. De OAS-landen zullen het aannemen van de resolutie leid van handelen krijgen; het kent geen officiële opheffing de sancties die in 1964 zijn steld. Naar verwacht wordt zul- behalve de Verenigdfe Staten |ïntinië, Colombia, Costa Rica, ezuela, Mexico, Panama, Peru, Dominicaanse Republiek, Ecua- Trinidad, El Salvador en Hon- is voor de resolutie stemmen, i, Uruguay en Paraguya zijn 1 terwijl Brazilië Nigaragua, via en Guatamala zich waar- jnlijk zullen onthouden, ministers zijn op het ogenblik en voor een vernieuwing van verdrag van Rio de Janeiro, ■ke defensie. Tevens schaarden itig van 21 leden (niet de Vere- le Staten) zich achter een iw verdrag over onderlinge eco- ïische betrekkingen. Het begint er meer en meer op te lijken dat de communistische doelstellingen in Portugal met geweld veilig gesteld zullen worden, Nu de socialisten hebben duidelijk gemaakt dat zij zich de ver kiezingsoverwinning zo maar niet zullen laten ontnemen zal de communistische leider Alvaro Cunhal op zijn beurt een duidelijke keuze moeten maken. Of hij geeft toe dat de socialisten en hun bondgenoten, methun 67 procent van dé stemmen, recht hebben op een evenredig deel van de politieke macht, of hij legt het land zijn eigen wil op en vergeet dan maar even dat de communis ten en hun bondgenoten maar 17 procent van de stemmen haalden. Cunhal heeft er nooit een geheim van gemaakt dat verkiezingen en 'electoralismè', zoals hij het min achtend noemt, voor hem niets be tekenen. Hij heeft zich gedistantieerd van het interview dat hij weggaf aan de Italiaanse journaliste Oriana Falla- ci, die van hem de uitspraak no teerde dat 'wij communisten het spel van verkiezingen niet aanvaar den' en verder dat 'er geen parle ment komt ln Portugal'. Volgens Cunhal had zij zijn woorden ver draaid en dat zou duidelijk blijken als men het interview vergeleek ;net de redevoeringen die hij in het openbaar had gehouden. Hij ging evenwel niet in op het aanbod van de Italiaanse journaliste om eens te komen luisteren naar een bandop name die zij van het gesprek ge maakt had. Maar de suggestie van Cunhal dat men zijn redevoeringen eens zou moeten nalezen verdient toch wel enige aandacht. Paniek Zo heeft hij in één er van gezegd dat verkiezingen niet de koers en de vorm van democratische veran deringen in Portugal kunnen bepa len. Hij voegde daar aan toe dat het volk nog steeds onder invloed hij dat men niet de Sowjet-Uniie de schuld moet geven voor de huidige onrust in Portugal. Deze was zijns inziens te wijten aan het feit dat het land lange tijd gewikkeld is geweest in een onpopulaire koloni ale oorlog en aan de fouten van het autoritaire bewind waaraan in april van bet vorig jaar een einde werd gemaakt. Hij voegde hier ech ter aan toe: 'Voor zover de Sowjet- Unie actief is in Portugal, beschou wen wij dit onverenigbaar met de geest van ontspanning. Wij zullen dit onder de aandacht van de Sow- jet-leiders brengen wanneer wij hen ontmoeten.' HOUSTON (UPI) De drie Ameri kaanse ruimtevaarders waren gister avond nog onder zorgvuldige me dische bewaking nadat gebleken was dat zij tijdens de afdaling don derdag een giftig gas hadden inge ademd. Omdat zij nog steeds geen symptomen van longafwijkingen vertoonden, toonden de artsen zich optimistisch over de afloop. Pas tijdens het medisch onderzoek na de welkomstceremonie op het vliegdeischip New Orleans, deelden de mannen mee dat zij tijdens de afdaling last hadden gehad van een geel prikkend gas, dat brandende ogen veroorzaakte. Zij hadden zuustofmaksers opgezet. Na de lan ding in zee ihoeten zeker twee en misschien drie man korte tijd bui ten bewustzijn zijn geweest. Het gele gas is waarschijnlijk stdk- stoftetroxide geweest, een van de stoffen die voor de aandrijving van de stuurraketjes worden gebruikt. In kontakt met vocht ontstaat hieruit salpeterzuur1. Bij inademing ook van kleine hoeveelheden kan daardoor, meestal met een vertra ging van 12 tot 24 uur longoedeem optreden: de longblaasjes vullen zich met vocht, waardoor ernstige benauwdheid optreedt. Toen dit risco duidelijk werd, staakten de artsen het medisch on derzoek onmiddellijk en stopten de ruimtevaarders in bed. Rust kan bijdragen om eventuele gevolgen te voorkomen. In de Apolocabine kon overigens bij een eerste onderzoek geen gaslek worden gevonden. ATHENE (UPI) De Griekse re gering heeft betogingen en openba re bijeenkomsten in de open lucht waarvoor geen vergunning is gege ven, verboden. Dit naar aanleiding van de straatgevechten van woens dag waarbij 111 gewonden vielen. Een regeringswoordvoerder zei dat het verbod ook was opgelegd om processen tegen leidende figuren uit de tijd van het kolonelsbewind in alle rust te doen plaatshebben. Deze week opende het eerste proces tegen 21 ex-officieren. stond van anti-communistische vooroordelen, en dat het nog steeds 'de vrijheid tot denken' ontzegd werd. Hij vond de verklaring van de sterk anti-communistische ver kiezingsuitslag in de 'atmosfeer van paniek bij de, mogelijkheid van een overwinning van links in Portugal' waarschijnlijk een juiste be schrijving van de gevoelens van de meerderheid der Portugezen. Ver kiezingen die onder deze omstan digheden, nu of in de toekomst, gehouden zouden worden, zouden niet in overeenstemming zijn met het 'revolutionaire proces, maar zouden het eerder belemmeren, te genhouden of zelfs helemaal teniet doen.' Cunhal definieerde 'electorallsme' als het met overdreven haast blij ven aandringen op verkiezingen zonder dat je er zeker van bent dat de 'anti-democratische situatie' die nog in veel delen van het land hoogtij viert, veranderd ls. Met an dere woorden, hij wil dat de com munisten eerst de macht grijpen en dat er daarna verkiezingen worden gehouden, zoals ze dat bij voorbeeld in Oost-Europa gedaan hebben. Revolutionair geweld Er zijn redenen te over om aan te nemen dat het Kremlin de Portu gese communisten in het verleden gewaarschuwd heeft tegen een plotselinge en gewelddadige machts overname, terwijl Moskou ze ver der wel op alle manieren gesteund heeft. Het Kremlin heeft echter in principe niets tegen het gebruik van revolutionair geweld, hoewel Moskou er minder de nadruk op legt wanneer het de vreedzame coëxistentie begint te prediken. Maar 'communisten zijn ook in staat van fouten te leren', zo ver telt ons Boris Ponomarew, lid van het Sowjet Politburo, die voor het Kremlin de banden met andere communistische partijen in de ga ten houdt. De les die hij uit de nederlaag van de revolutie in Chili trekt en die hij nu de andere com munistische partijen voorhoudt, luidt dat geweld ten slotte noodza kelijk kan zijn. Chili, zo zegt hij, herinnert de communisten ,er aan dat zij 'de wijze waarop de strijd gevoerd wordt' snel moeten kunnen veranderen en dat zij snel moeten kunnen overgaan tot het gebruik van 'revolutionair geweld' als dit noodzakelijk wordt. Het kan zijn dat het nu in Portugal zover is. Communisten moeten klaar zijn voor het gebruik van geweld 'óm het contra-revolutionai re geweld van de bourgeoisie tegen te kunnen gaan', aldus Ponomarew. Maar aangezien marxisten vaak re deneren dat de bourgeoisie altijd zijn macht handhaaft door contra revolutionair geweld, kan_deze doc trine zodanig aangepast worden dat hij op elk moment in Portugal ge bruikt kan worden. Alvaro Cunhal hoeft alleen maar te verklaren dat de aanvallen op de communisten, waarvan anti-communisten zeggen dat ze een vorm van zelfverdedi ging zijn, nu het begin inluiden van het 'contra-revolutionaire ge weld.' Om dit dan te onderdrukken kun nen die leden van de Beweging der Strijdkrachten die Cunhals advies overnemen, het gebruik van krachtdadige middelen tegen anti communisten in hoge mate opvoe ren. En dan maakt het niets uit of deze anti-communisten nu de soci alistische of de rooms-katholieke overtuiging zijn toegedaan. Revolu tionair geweld zou dus zijn ifitrede kunnen doen na een reeks maatre gelen die wel eens onvermijdelijk zouden kunnen zijn. Parlementaire weg Het is juist deze schijn van onver mijdelijkheid die andere Westeuro- pese communistische partijen zo graag willen ontkennen. Deze zijn namelijk net tot de conclusie geko men dat ze een deel van de macht kunnen krijgen door middel van verkiezingen. Het artikel van Ponomarew werd vorig jaar gepubliceerd in The World Marxist Review, het orgaan van de wereldomvattende commu nistische beweging dat in een aan tal talen verschijnt. Maar elke communistische partij behoudt zich het recht voor elk artikel van het blad waarmee ze het niet eens is uit de editie te schrappen die in het eigen land circuleert. Zoals Ge orge Marchais, de Franse commu nistische leider onlangs nog ver klaarde dat het artikel van Pono marew uit de Franse editie gehou den werd omdat 'het naar onze mening eerder de oplossing van de problemen in Frankrijk verduistert dan verheldert.' Voor zover Ponomarew het gebruik van geweld onder bepaalde omstan digheden zou aanmoedigen, ls het zeker mogelijk dat zijn artikel de communistische partijen in bij voorbeeld Frankrijk en Italië in verlegenheid gebracht heeft. Deze zijn namelijk net bezig het kiezers volk te overtuigen van hun strikt democratische bedoelingen. Ponomarew riep op tot 'konstante paraatheid bij de revolutionaire voorhoede en de massa's, om de meest resolute strijdmethodes aan te grijpen als de situatie dat ver eist.' En hiermee wordt wel degelijk de praktijk bedoeld, het' zijn niet alleen maar theoretische termen. Deze praktische, dus niet louter verbale'paraatheid zou vermoedelijk van die partijen, die het hier mee eens zijn, eisen dat zij hun leden vast gaan oefenen iji het gebruik van geweld en hen daartoe de geëi gende middelen verschaffen, terwijl de meeste Westeuropese communis tische partijen hier niets van moe ten hebben, daar ze vasthouden aan de 'parlementaire weg naar het socialisme.' Alternatief De weigering van de Portugese communisten om mee te doen aan het 'electorallsme' laat hen naast het gebruik van geweld maar wei nig alternatieven over. Eén zo'n alternatief is de Beweging der strijdkrachten ertoe te brengen om alle oppositie, zo nodig met geweld, de kof) in te drukken, in plaats dat de communistische partij dat zelf doet. Er bestaat geen twljfeP over dat Moskou Cunhal duidelijkheeft ge maakt dat het Kremlin zoiets niet zou aanmoedigen dat wil zeggen, niet voordat president Ford en 34 andere regeringsleiders bij elkaar zijn gekomen op de topconferentie over Europese veiligheid in Helsin ki. Het Kremlin zou niet toestaan dat wie dan ook de diplomatieke composities waaraan Breznjew zo lang gewerkt heeft in de war zou sturen. Maar het te langen leste bijeenroe pen van de c- nferentie in Helsinki, nu het samenvalt met de nieuwe vastbeslotenheid van de gematigde krachten in Portugal zich te verzet ten tegen communistische^ over heersing, zou wel eens kunnen bij dragen tot' de. ontketening van het 'revolutionaire geweld',' dat in Lis sabon al lang bezig is zijn krachten te verzamelen. Vervolg van pagina 1 De Egyptische president Sadat heeft gisteren voor het congres van de Arabische Socialistische Unie gezegd dat het geen verschil maakt of de vredesonderhandelingen sla gen of mislukken omdat de Egypti sche strijdkrachten op peil zijn. Het maakt niets uit: onze soldaten staan klaar en we hebben een gToot vertrouwen in onszelf. Op zekere dag zullen we elkaar ontmoeten na het behalen van een overwinning, aldus Sadat tot de gedelegeerden. Diep teleurgesteld Israel is 'diep teleurgesteld' over de bewoordingen van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin de verlenging van het mandaat voor de VN-vredesmacht in de Sinaï is vastgelegd. De resolutie negeert volkomen de 'positieve houding van Israël, dat op 14 Juli al voorstelde het mandaat met zes maanden te verlengen. In plaats daarvan acht de Veiligheidsraad het nodig Egypte te prijzen omdat het een verlen ging van het mandaat met drie maanden toelaat, aldus een verkla ring van het ministerie van buiten landse zaken ln Jeruzalem. In de resolutie van de Veiligheids raad. wordt met 'tevredenheid' ken nis genomen van het positieve Egyptische antwoord op het verzoek van de Veiligheidsraad in te stem men met een verlenging van het mandaat. Over die formulering is urenlang beraadslaagd. Egypte wenste aanvankelijk dat het woord 'waardering' gebruikt zou worden, maar daar waren de VS niet toe bereid. Ulteltoindelljk werd een compromis bereikt, waarbij in de resolutie 'tevredenheid' bleef staan, maar de voorzitter van de Veilig heidsraad bij de presentatie van de resolutie zijn 'waardering' uitsprak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7