Beiaardkunst herleeft in Scheveningen 80 jaar cabaret op de Pier Paardenmarkt maandag open Den Haag krijgt met Calgpso eerste 'drieling-bioscoop' Orgelleerlingen met overladen programma Kerkdiensten zie pag. 11 Bromfietser omgekomen Beeld 'De Redding' wordt onthuld in Katwijk aan Zee Maison Leibier Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog dit jaar de geplande openingsdatum is 30 oktober wordt het Haagse bioscoopbestand uitgebreid met Calypso, een gloednieuw filmtheater in het Asta-complex aan het Spui. Het grote 1100 plaatsen tellende filmpaleis wordt daartoe in tweeën gesplitst. Door loskoppeling van het hoge. amfitheatervormige balkon en het aanbrengen van een ver laagd plafond in de Asta-zaal ont staat een nieuwe ruimte, waarin Calypso wordt gebouwd. De nieuwe bioscoop krijgt 350 ge rieflijke fauteuils. Asta zal dan ca. 750 plaatsen over hebben. Het to taal aantal plaatsen van de nieuwe drieling-bioscoop Asta-Bijou-Calyp- so komt op ca. 1350. De bouw van Calypso past volledig in het nieuwe beleid van de bio scoop-ondernemers. In steden als Amsterdam en Rotterdam vindt men in oude bioscoop-complexen drie tot vier theaters, immers de voorkeur van het publiek gaat uit naar kleinere bioscopen. En hoe meer filmtheaters er zijn. hoe meer verschillende films er kunnen draaien. Den Haag heeft dringend behoefte aan een uitbreiding van het bioscoopbestand, opdat meer nieuwe films kunnen worden ver toond. Het is een oude klacht, die we in dit verband maar weer eens moeten herhalen, dat Den Haag talrijke klasse-films die in Amsterdam al lang zijn vertoond, nog steeds niet heeft kunner zien. Een verbetering git in de lucht met het nieuwe Calypso en, zoals bekend, in een later stadium met de uitbreiding van Odeon aan de Herengracht met één of twee kleinere theaters en de bouw van een bioscoop in het Ba bylon-complex bij station Den Haag-Centraal. Asta gaat op 14 augustus dicht, om personeel van aannemersbedrijf v.h. Spee uit Rotterdam de gelegen heid te geven met de (in)bouw van Calypso te beginnen. Bijou draait gewoon door. De verbouwingswerk zaamheden zullen voor het grootste deel 's morgens en 's avonds plaats vinden, zodat dé overlast voor de bezoekers van dit kleine theater, zoveel mogelijk wordt beperkt. Volgens archltekt J. R. Koning uit Den Haag. ontwerper van de nieu we bioscoop komt de aan te bren gen vloer in Asta op twee stalen 21 meter lange hoofdliggers te rusten. Deze liggers zullen In stukken naar binnen worden getakeld, een heel karwei dat volgens hem moet luk ken. De heer Koning heeft ter wille van het ruimtelijk effek* in zijn opzet voor Calypso de kleur van het ta pijt gedeeltelijk in de wanden laten overlopen. De dominerende kleur van het interieur wordt 'empire- green'. Het filmscherm heeft een wat gebogen vorm en is geschikt voor de vertoning van zowel cine mascope als wide screen. Voor Calypso wordt een nieuwe# filmkabine gebouwd die vanuit de Asta-kabine kan worden bediend (vol-automatisch). In enkele be staande" garderobes wordt een buf fet gebouwd. De kaartjes voor Calypso zal men in de kassa voor Bijou kunnen kopen. Asta gaat me dio oktober weer films vertonen. Calypso kost de eigenaresse, de BV Nationale Bioscooponderneming, onderdeel van de Meerburg-groep, ca. 600.000 exclusief de inrich- Deze tekening geeft een beeld van de drieling-bioscoop aan het Haagse Spui. Links de entree met op de «erste verdieping de foyer, daarboven Bijou, Rechts de huidige Asta-zaal met daarboven het nieuwe Calypso. t Paul van Vliet Na zondagavond a.s. afscheid te hebben genomen van het oudf Kurhaus, dat gerestaureerd gaat worden, treedt cabaretier Paul van Vliet met ingang van 30 juli op in het Circustheater met zijn; 'Avond aan zee'. Ook in dit ge bouw wordt een café du théatre ingericht, waar men in nostalgi sche sfeer na afloop van de show wat kan napraten. Van Vliet blijft tot 1 september in Scheveningen, daarna gaat hij naar de West. Jongveedag In het landelijke Nootdorp wordt zaterdag 2 augustus vanaf half elf de twintigste Jongveedag ge houden. De dieren worden van- tevoren gekeurd door een jury. Er worden 88 kalveren en melk- vaarzen' en tachtig geiten voor de keuring verwacht. Na de ope ning van het festijn door burge meester Winkel defileren de fok kers met hun dieren voor het kei publiek. Ook Toggenburgergei- ten, gefokt door de Leidschen- damse geitenvereniging lopen mee. Er zijn ook vertegenwoor digers te zien van het Franse |ezi vleesras Charlois en Limousin. Degene die het gewicht raadt van een zware rode stier, die ter plekke aanwezig zal zijn. kan een mooie prijs winnen. De bur gemeester reikt de prijs uit om 12.30 uur in 'Het Witte Paard'. ting. Bij de opening zijn er drie theaters van deze naam in ons land. Er is ook een Calypso Amsterdam en Rotterdam. ekl en ide rd< h< iel TROUW/KWARTET ZATERDAG 26 JULI 1975 door Frank Delboy SCHEVENINGEN Op zaterdag 16 augustus zal het er dan toch' van komen. Dan zal de toren van de Oude Kerk-'te Scheveningen voor 't eerst zijn bronzen stem laten horen, verklankt door dertig klokken, die bij de firma Eijsbouts in Asten tussen mantel en kern vandaan getoverd zijn. Beiaardierse is Heieen van der Weel, die in de oude Visserskerk maar 75 treden behoeft te klim men, tegen 321 in de toren van de Grote Kerk. waar haar speelcabine elke maandag, woensdag en vrijdag een waaier van feestelijke klanken op de Haagse stadskern laat neer dalen. Op haar eerste speeldag in Scheveningen dan wordt tevens de zogeheten Keizerpromenade ge houden met veel feestvertoon in de dan voor het verkeer afgesloten Keizerstraat, waardoorheen verle den jaar nog het rijdend carillon met Henk Herzog op de bok reed zal wethouder Vink met Heieen mee naar boven klimmen. Eerst tot de torentrans, vanwaar hij dit tweede gemeentelijke carijlon offi cieel in gebruik zal laten stellen. Maar daarna klimt de muzikale magistraat nog hoger, naar de Scheveningse speelcabine, waar de Jclokkeniste hem wacht en onder wier hardhandige leiding de wet- USQUERT Bij een botsing op de provinciale weg tussen Uithuizen en Usquert werd de zestienjarige bromfietser Marten Roze boom uit Usquert op slag gedood. Het slacht offer stak zonder voorrang te'ver lenen de weg over en werd daarbij geschept door een personenauto. De jongen, die tientallen meters werd meegesleurd en een helm droeg overleed aan hersenletsel. houder ook zelf zal proberen een muziekje te produceren. Nieuwe compositie Op die muzikale feestdag zal ook voor 't eerst een nieuwe compositie van de gepensioneerde Haagse bei aardier Henk Herzog ten gehore worden gebracht. Hij schrijft er momenteel nog druk aan en het wordt een werk voor klokken en trompetten. Heieen van der Weel streeft er naar herkenbare melodie ën te laten horen, van uitstekend muzikaal gehalte en uiteraard ge schikt voor deze dertig klokken) waarvan zij en anderen niet zonder reden verwachten, dat het "er in een niet te verre toekomst wel 37 zullen worden. Ook weer van Eijs bouts natuurlijk, waar campanoloog een fraai woord voor klokken- deskundige André Lehr de zelfde die in 1950 bij metingen van de beiaard van Delft de stemming van de historische Hemony's her ontdekte dan weer het nodige zal hebben verricht aan denk-, re ken— giet- én stemwérk. Automatisch A.s. maandag, 28 juli. zal met de montage van de Scheveningse bei aard worden begonnen. Ondanks de vakantie van de fabriek in Asten, kreeg Heieen van der Weel er toch een aankondigend telegram over en met haar verheugt zich uiteraard heel de vissers- en badplaats. De klokkeniste musiceert alleen op de Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN 19 augus tus 1895 was de dag waarop in Amsterdam het eerste Neder landse sabaret van start ging. 19 augustus 1975 is de dag, waarop in Scheveningen de unieke tentoonstelling '30.000 dagen historie van het Neder landse cabaret' zijn laatste dag draait. Een laatste dag is natuurlijk niet belangrijk, dat ls wél de eerste: vandaag. Want vanmiddag om streeks vier uur zal de chroniiqeur Van het Nederlandse cabaret. Wim lbo, samen met Paul van Vliet de openingsceremonie van deze expo sitie voor zijn rekening nemen. Een expositie, die op zeer uitvoerige wijze de complete geschiedenis van het Nederlandse cabaret, in al zijn verschijningsvormen, laat zien. En niet alleen laat zien. maar ook horen. Want de tentoonstelling, die wordt gehouden op het Nautica- eiland van de Scheveningse Pier. bestaat naast' tal van foto's, pren ten. dia's en filmbeelden, natuurlijk ook uit veel geluid, waarvan men onder meer via koptelefoons (zoals op de foto) kan genieten. Voor deze tentoonstelling die is gebaseerd op de 'cabaret-bijbel' van Wim lbo heeft men de cabaret geschiedenis ingedeeld in drie peri odes. Zo is er uit de glorietijd van 1895 tot 1936 een serie van 200 foto's té zien en een film met o.a. Pisuisse. De periode tot 1957 is wat kleiner met o.a. een dia-klankbeeld over Sonne veld, Kan en Annie M. G. Schmidt. De laatste periode om vat Paul van Vliet, Seth Gaaikema, Cox en Halsema, Van der Merwe en vele anderen. In het voormalige Naitica-restaurant is een kunste naarscafé la Montmartre 1881 in gericht. De expositie '30000 dagen Neder lands cabaret' heeft al eerder in Van onze correspondent, VOORSCHOTEN Nauwelijks een week na de bijzonder ge slaagde Dag van het paard op Duindigt staat paardenminnend Nederland een nieuwe attractie te wachten, en wel in de vorm. van de traditionele 'paarden markt die maandag aanstaande weer in Voorschoten wordt ge houden. Vanaf 's morgens «1 heel vroeg kunnen alle paardenliefhebbers dan weer volop genieten van de aanvoer en de handel van naar men verwacht mmeer dan 400 paarden, 's Middags is er verder een korte-baandraverij, die doorgaat voor een der grootste van Nederland en waaraan naast een toto ook een flinke prijzen- pot is verbonden. Het geheel speelt zich af in het oude dorps centrum van Voorschoten, met als middelpunt de prachtige en rustieke Voorstraat. Overigens is er meer dan handel in paarden alleen: naast de naar verwach ting 125 paardenkopers en ver kopers zullen nog eens 65 ande ren trachten hun waar aan het publiek te slijten. Dat alles wordt dan nog eens opgeluisterd door een standwerkersconcours en een "kermis op het parkeer terrein aan de Treubstraat. Deze kermis draait trouwens al sinds gistermiddag, toen tradi tiegetrouw een soort voor-cere monie werd gehouden in gebouw de Werf van de Gereformeerde Kerk van Voorschoten, speciaal bestemd voor de bejaarde bevol king van het dorp. Tijdens deze bijeenkomst, die werd bijge woond door de burgemeester en zijn echtegnote, werd één be- jaardee Voorschotenaar bijzonder in het zonnetje gezet: de 72- jarige fameuze oliebollenbakker Melle de Vries, die maandag a.s. voor de vijftigste keer met zijn kraam op de paardenmarkt van de partij zal zijn. Voor deze trouwe diensten aan dit eeuwe noud gebeuren kreeg hij een oorkonde compleet met een wandplaat met daarop het hoofd van een volgens kenners volbloed paard overhandigd. On der aanvoering van de burge meester trok ieder vervolgens in de richting van het markterrein om het pretpark te openen. Voor de paarden moet men nog even wachten tot maandag, maar dan kan iedere liefhebber volop aan zijn trekken komen. RüiGlü DEN HAAG en LEIDEN door Adr. Hager De Oude Kerk aan de Keizerstraat, straks carilloncentrum in Scheveningen. zaterdagen 'life* en de rest van de dagen wordt gevuld met het auto matische speelwerk, dat later-wordt ingebouwd. Men onderschatte dit niet, want op de hele uren zal Psalm 150 'Looft God, looft Hem overal', beluisterd kunnen worden, terwijl de halve uren meer op de folkloretoer gaan met 'Zeg ken jij die mosselman, die komt van Sche veningen'. Zeer toepasselijk natuur lijk. Elk kwartier laat het automa tisch speelwerk enkele maten mu ziek horen en daarmede is dan voor Scheveningen de herleving van de Nederlandse beiaardkunst, die voor al na de Tweede Wereldoorlog'" in zette, een klinkend feit. geworden. DELFT Het is de vraag of 'hoe meer, hoe beter' ook van toe passing is op een leerlingenconcert. De organist, van de Nieuwe Kerk. Jan J. van den Berg, stelde donder dagavond naet minder dan elf leer lingen aan het publiek voor en het programma telde evenzovele onder delen. Zoiets is eigenlijk meer ten dienste van de leerlingen dan van de toehoorders. Bij een dergelijk concert kan som tijds de programmakeuze verrassin gen met zich brengen. Doch deze organisten die als zodanig reeds werkzaam zijn in Delft en omge ving kwamen niet buiten de paden van het doorsnee-program ma. Men kreeg werken voorgezet van Pachelbed, Walther, Bach (drie maal), Reger, Karg-Elért, Mendels sohn, Franck Hendrik Andriessen en van leermeester Van den Berg. Was dit nu niet de gelegenheid bij uitstek om wat meer originaliteit en durf ten toon te spreiden? Het is uiteraard ondoenlijk nader in te gaan op de uitvoeringen te meer ook omdat hier geen sprake was van een competitie. Niet alle vertolkers kregen een gelijksoortig aandeel, de één een koraal voorspel, de ander Franck's Prelude, Fugue et Variation., De beluisterde' orga nisten .maakten een vastberaden- indruk, zeker van tyun zaak en over 't algemeen uitbundig van allure. Bij een volgend leerlingenconcert zal 't aanbeveling verdienen het programma minder te versnipperen en slechts enkelé leerlingen meer uitgebreid aan het Nvoord' te laten. Volgende concerten in de Delftse Nieuwe Kerk: 31 juli Henk Klop, 7 augustus Jan J. v. d. Berg en 13 augustus Feike Asma. (ADVERTENTIE) Confectiemaat 58! KATWIJK Op het plateau nabij restaurant 'De Zwaan' zal op zater dag 2 augustus 'het beeld 'De Red ding'. dat' in opdracht van het Kat- wijks gemeentebestuur werd ver vaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Eric Claus, worden onthuld door de schipper van de Katwijkse reddingboot, de heer C. Krpijt. Het Katwijkse gemeentebestuur gaf de opdracht voor de vervaardiging van het beeld ter gelegenheid van de expositie van de 150 jaar be staande Nederlandse reddingsmaat schappijen, die in maart jl. eindig de. Het beeld, dat voorstelt een door paarden getrokken reddings- Zeist gedraaid. Maar de opzet op de Pier is geheel anders, volgens de samenstellers zelf veel beter. Tien medewerkers zijn een maand lang bezig geweest om de tentoonstelling op de Pier in te richten. Bij de feestelijke opening van van middag zullen vele beroemdheden van het hedendaagse cabaret aan wezig zijn, zoals Connie Stuart, Frans Halsema. Willy Corsari, Mi chel van der Plas. Teddy en Henk Scholten, Henk Elsïnk en ook de dochter van Nederlands grootste cabaretier uit de afgelopen 80 jaar, Jenneke Pisuisse. Voor het publiek gaan de deuren van de expositie zondagmorgen pas open. De tentoonstelling blijft, zo als in het begin gezegd, tot 19 augustus. Voor de belangstellenden is a 7,90 een speciaal boekwerkje verkrijgbaar, waarin de 30000 dagen uit de doeken worden gedaan. viet geplaatst op een soKKei met het opschrift '1824-1974 150 jaar reddingwezen', is na de expositie in gereedheid gebracht voor de vaste standplaats op het plateau. Na de onthulling vinden de jaar lijkse reddiingsdemonstraties plaats van de Katwijkse reddingsbrigade In samenwerking met de redding boot van de KNZHRM en de opspo- rings- en reddingsdienst van de Marine Luchtvaart Dienst. en toch elegant! heeft CORSELETS etc. voor u in voorraad t.m. maat 58, ook met buikbanden. Grote keuze in de nieuwste CAMP-CORSETTEN CAMP-HERENBU1KBANDEN BORSTPROTHESES SUPP-HOSE PANTY'S STEUNKOUSEN, etc. JAPONNEN van lste klas huizen ook tot maat 58. Thans ook een afdeling voor de OUDERE DAMES Extra lengte en heupwijdte. Zuiver wollen. ANTI-RHEUMA ONDERKLEDING "THERMOLANA" waarvan hemdjes met ronde hals en broekjes met pijpje Anna Paulownastraaf 69. Telefoon 070-64.21.51. a Cecile Dreesmann In Hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee zijn vanaf morgen tot en met 10 augustus jr 52 kunstborduurwerken te zien van de bekende Cécile Drees- 1 mann (dagelijks 11-17 en 19-21 uur). Het werk is opgespannen^ en achter glas 4n lijsten gemon- f1? teerd, hetgeen het aparte ka rak- CI ter van het werk benadrukt. In de loop der jaren werd haar 'spelen met steekjes' geleidelijk aan tot een steeds duidelijker herkenbaar, vofkomen eigen en 'a uniek borduurhandschrift, dat u nu algemeen naaldsculptuur wordt genoemd. Cécile Drees mann kan terugzien op meer dan honderd tentoonstellingen. Dierenpark In het Gorillahuis van Wassfe-j naars Dierenpark zijn tot ein- september tekeningen en olie verfschilderijen te zien van Ja cob de Nooyer. Deze kunstenaar heeft bèkendheid gekregen door zijn boeiende uitbeelding van dieren in de natuur. Hij beeldt landstreken en diersoorten (vooral de Katachtigen) uit, die men over het algemeen slechts kent van televisie, film, boeken 3 en dierenparken. Verscheidene bewoners van het dierenpark hebben módel gestaan. De Noo yer heeft het Wereldnatuurfonds aangeboden reprodukties te ma ken van zijn werk. De expositie' is dagelijks van 8-30-18 uur geo pend. Duinrell Graaf van Zuylen van Ni je velt, direkteur van Duinrell laat we ten dat zijn recreatiepark gedu rende de eerste drie weken van juli al meer recreanten heeft getrokken dan de gehele maand juli 1974. Duinrell wordt dage lijks bezocht door 5.000 6000 mensen. Op de camping verblijft bovendien nog zo'n zelfde aantal personen (zestien nationalitei ten). Circus Boltini Circus Toni Boltini treedt vol-, gende week in de omgeving van Den Haag op. Hoogtepunten zijn L. een voetbalwedstrijd tussen hon-ia den (en dat gaat er woest aai toe), een op een motorfiets rij dende beer en roofvogels di»i stuntjes uithalen. Boltini is 3« juli om 15 en 19.30 uur op hei^ei parkeerterrein van 'In de Bog aard' in Rijswijk, 31 juli om 15 en 19.30 uur op het terrein van de Simca-garage te Wateringen en 2 en 3 augustus aan de Jo- linkstraat in Hoek van Holland om 15 en 19.30 uur. In Waterin gen wordt het programma opge nomen door de NOS-tv voor uit zending op Oudejaarsavond. In dien u het nog niet wist: ook vader Abraham is in de circus piste, in Hoek van Holland al leen in de middagvoorstellingen; Het Duitse Circus Krone is van af volgende week vrijdag op het Malieveld, maar daarover vol gende week meer. Fiets-vierdaagse Toerclub 'De Kampioen' houdt van 29 juli tot en met 1 augus tus 's avonds vanaf 18 uur een fiets-vierdaagse. De afstand is 25 kilometer per avond. Informatie verstrekt de heer J. H. Witman, Drebbelstraat 311, Den Haag, teL

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6