Vaak stinkt het niet naar het konijn, maar naar zijn baas dichtbij I Helsinki 'Artsenopleiding niet alleen in academische ziekenhuizen' Commentaar or. Tentoonstelling over huisdieren Termijn verlengd voor opvragen van Zilvervloot-premie Langzaam herstel weerrapporten Strandverwachting alternatief ovrmrrpljcatie sla-dood denim-omslag twaalf jasjes wijze woorden -ROUW.'KWARTET ZATERDAG 26 JULI 1975 BINNENLAND 5 STUOll iienst t erf Ver- vaakt ik de ïolin. i zijn ar dt g •Mooi Het feit dat 35 landen in Helsinki een document willen ondertekenen dat niet Ir meer (maar ook niet minder) bevat dan een groot aantal goede voorne- mens, rechtvaardigt de veronderstel ling dat zij er wel wat in zien en het zeker niet als waardeloos beschouwen. jNiettemin moet toch de vraag worden gesteld of het resultaat van de tweede fase van de Conferentie voor Europe se veiligheid en samenwerking (CEyS), die in Genève werd gehou den, de groots 'opgezette onderteke ningsplechtigheid rechtvaardigt, die volgende week in de Finse hoofdstad op het programma staat. Inderdaad is het allemaal niet indruk^ wekkend en lijken degenen die zeg gen dat de berg een muis heeft ge baard het bij het rechte eind hebben. Er is geen bindend verdrag tot stand gekomen en juridisch bestaat er geen enkele mogelijkheid om naleving van de ondertekenaars af te dwingen. Kanselier Helmut Schmidt van de Bondsrepubliek Duitsland zocht in de dnur van de conferentie (22 maanden) aen vergelijking met hetgeen vooraf gaat aan de geboorte van een oliefant: Ijet speelt zich op hoog niveau af, het doet veel stof opwaaien en het duurt lang voordat er iets uitkomt. Wat er tenslotte uit de bus is geko- jnen, heeft niet iedereen enthousiast cunnen maken. Veel van wat in het lijvige document met de ene hand wordt gegeven, lijkt met de andere hand te worden teruggenomen. Ook van de door de westelijke landen sterk naar voren gebrachte tyens dat een vrij verkeer van personen en informa tie in Rusland mogelijk wordt ge maakt is helaas weinig terecht geko men. Toch bestaat er voor de regeringslei ders geerf steekhoudend argument om niet naar Helsinki te gaan. Het gaat hier voornamelijk om de afsluiting van fien fase in onderhandelingen, die nog lang niet zijn afgerond. Helsinki is geen eindstation. De politiek van de kleine stappen wordt voortgezet, ter wijl de waakzaamheid niet uit het oog zal (en mag) worden verloren. naat- vee! loss's vrij eigen een knagen kan het konijn niet laten door Edith Witzleb ROTTERDAM Een dier in huis is leuk, maar wie aan zijn dierlijke makker plezier wil blijven be leven moet hem de juiste verzorging geven en dat; vraagt begrip en moeite. Een gezond dier zit meestal niet stil en maakt er wel eens een beestenboel van. Om de liefhebbers van huisdieren wegwijs te maken in de levenswijze van zijn huisgenoot wordt door diverse verenigingen, die zich het lot van huisdieren aantrekken, in het Bouwcentrum in Rotterdam de tentoonstelling 'Beestenboel' gehou den. Op deze keurig verzorgde tentoonstelling, waar ook de meest gevoelige neus geen dierenluchtje kan waarnemen, is tot en met 23 augustus alle mogelijke informatie over de meest uitzonderlijke huisdieren te krijgen. ren,, slangen, kikkers en hagedissen wel niet zo gauw worden, maar huisdieren wel. Ze zijn interessant om naar te kijken en op dé ten toonstelling is dan ook veel aan dacht besteed aan de verzorging van deze wel .wat uitzonderlijke 'huisgenoten'. Mekkeraar Wie op; het balkon van zijn flatje rr"— konijnen wil houden kan dat. Mits »-• de huisbaas er niets op tegen heeft. tlQ6ll33r mOBl Maar een hok op het'balkon moet aan bepaalde eisen voldoen wil een' gf \/gg| X/OOT konijn gezond bliven. Niettegen- staande zijn bontjasje kan deze ril/PI* hohhon huppelaar niet.tegen tocht. Een ko- UVCI IICUUCII nijn binnenshuis houden in een - hok gaat ook best. Het hok moet dan wel elke dag schoongemaakt worden. Geen dier stinkt uit zich- bijvoorbeeld, moet geen dier ln zelf. Wie zegt 'wat stinkt het hier kuis nemen. Laat u niet verleiden naar konijnen' heeft het mis. Het £00r zon 'knuffelbeest' dat er op stinkt dan namelijk naar de eige- eers!:e gezicht zo vertederend naar van de konijnen, die het met uitziet. maar overdenk de conse steeds op de juiste temperatuur Wie het jeuk vindt om voor de verzorging 'van zijn tuin geen gras machine maar een geitje te nemen, kan natuurlijk zo'n viervoetige mekkeraar als tuinkabouter nemen. en de verlichting ïnag ook niet Maar ook hier: bezin eer ge begint. quenties. die onherroepelijk aan een huisdier verbonden zijn. De eigenaar moet veel, soms zelfs heel veel, voor zijn dier overhebben. vergeten worden. Maar de ware liefhebber zal zich er niet van laten weerhouden zo'n pronkstukje in zijn huiskamer te zetten. Lieve ratten Welig tiert op het ogenblik in Ne derland de muskusrat. Een gevrees de vijand van Neerlands dijken en van de mensen, die achter deze dijken moeten leven. Maar ook de gewone "huisrat' kon het nooit zo ver brengen dat ze een vriend van mensen werd. Wie krijgt bij het zien van zo'n akelige langstaart, geen koude rillingen? Wie kent niet de verhalen van 'ratten bijten kind' of 'ratten brengen de meest gevaarlijke ziekten'? Maar op de expositie 'Beestenboel' liggen in de schoonmaak van het hok niet zo pauw neemt. De meeste hokken, die te koop zijn blijken te klein. Zeiheen hok in de goéde maat timmeren is de oplos- n sing. Als een konijn zich lekker AqUBFIUm voelt gaat het graag languit liggen. tti - Verder is - het van huis uit een ,-Hél veel moet iemand ervoor over een hokje, vredig op een kluitje, hardloper, dat is nodig' in de na- hebben als hij een tropisch» aquari- een" paar allerliefste ratten. Het 'tuuur om het vege lijf te redden. um wil aanschaffen. Een tropisch Wie een konijntje eens door het aquarium met gekleurde fotspartij- huis laat lopen zal zich verbazen <?n. zachtjes wuivende plantengroei over de bokkesprongen die zo'n en de meest sprookjesachtige vissen paashaas maakt. Maar het heeft en visjes is een schitterend en ook in een oogwenk een stoelpoot steeds weer fascinerend gezicht, aangeknaagd. Knagen kan een ko zijn tamme ratten, die bestemd zijn om huisdier te worden. Het- raakt steeds meer in zoals dat al geruime tijd met muizen het geval is ook de rat een huiselijk leven te geven. En de rat doet het als Een geitje maalt niet alleen het grfrs tussen zijn kiezen fijn, het is ook beslist niet afkerig van een geurig bloembed. Zielig is het als het beestje 's nachts in kou en re gen moet staan. Het heeft een hok je. een onderkomen om te schuilen, nodig. De expositie 'Beestenboel' Is niet uit sentimentele dierenliefde geor ganiseerd. Wel wil men door goede voorlichting de misverstanden, die vaak door onkunde over. de juiste verzorging van. huisdieren bestaan, wegnemen en zodoende ook de misstanden. Helaas maar dat is de natuurlij ke gang van zaken zijn'bij 'Beestenboel' ook levende wezens te zien, die geen lang leven beschoren is. Sprinkhanen, kleine vliegen, muggen en anderen, dartelen opge sloten achter glas. tot zij als diner moeten dienen voor andere dier soorten. Alle dieren, die men om en in het huis kan houden, zijn op de ten toonstelling te zien. Reeds op de EEN HAAG Jeugdige spaarders, cie hebben gespaard in de 'Zilver vloot' maar die hebben vergeten ïun spaarpremie van tien procent jp te vragen, kunnen alsnog hun premie opvragen. Minister Boersma heeft beslotén de opvraag termij h te verlengen. Gedurende drie jaar na afloop van de spaarperiode blijft voortaan het recht op de premie bestaan. Deze versoepeling in de jeugdspaarregeling heeft terugwer kende kracht tot 1 januari 1974. Bij het ministerie van sociale za ken, dat gaat over de jeugdspaarre geling, waren al tientallen gevallen binnengekomen van 'te late' zllver- vlootspaarders, die achter het net visten. Vermoedelijk zijn er hon derden die uit onwetendheid hun premie nog niet hebben opge vraagd. In totaal zijn er 700.000 jeugdspaarders in de zilvervloot. nijn niet laten, omdat het diertje zijn tanden moet slijpen, die an ders steeds maar doorgroeien. Een knaagdier is ook de cavia, die vaak ten onrechte marmot ge noemd wordt. Maar ook hij wil graag af en toe eens op zijn korte pootjes de kleine wereld, waarin hij in eenhuisgezin leeft, verkennen. Altijd in een hok betekent levens lang met geen enkele kans op gratie, gratie. in het Bouwcentrum is te'zien hoe een dier in gevangenschap toch een optimale vrijheid kan hebben, waarbij wel vooropgesteld wordt, dat hij of zij die in een dier in huis. neemt, ook een dierenliefhebber moet zijn. Een dier is geen slaaf. Een poes zal nooit een slaaf wor den. Ze heeft een trots zonder weerga. Is ze bezig haar nagels aan het bankstel |te scherpen en ze krijgt een scherpe uitbrander van baas of bazin? Poes vergeet dat niet zo gauw! Ze zal trots haar schouders ophalen en voorlopig ie dereen negeren. Wie het bezit van een gaaf bank stel meer waard is dan het bezit van een levend wezen, een poes Maar de verzorging ervan kost huisdier best. Ze is zeer intelligent eerste dagen, de expositie werd op werk. Handenvol werk. Het kost en leert gauw. 24 juli -geopend, was er erg veel ook wel wat geld. Het water moet Knuffeldieren zullen bijen, posmie- belangstelling. j Discussicnotu: monopoliepositie voor deel opgeven Van een onzer verslaggevers UTRECHT De academisqhe ziekenhuizen zullen hun monopoliepositie bij de opleiding van artsen voor een deel moeten opgeven en meer als een gewoon ziekenhuis moeten gaan werken, als onder deel in het totale systeem van de gezondheidszorg. Tot die conclusie komt secretaris dr. H. Roelink van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot be vordering der geneeskunst, in een namens, het hoofdbestuur van de KNMG uitgebrachte discussienota. Hij gaat daarbij uit van "bepaalde te yerwachten ontwikkelingen in gezondheidszorg en opleiding'. Zwaar weegt daarbij met naine de wens van de medische- studenten zelf, hun praktische vorming niet alleen op te doen in hooggespecia liseerde topziekenhuizen, maar ook daarbuiten, tot in de eejste lijn toe. Daarom moeten- ook andere alge mene ziekenhuizen (nog meer dan tot nu toe), verpleeghuizen en ge- Van onze weerkundige medewerker Deze hele week hebben we in de koelte gezeten 'met af en toe storm achtige winden en ook buien. Nu tekent zich in de luchtdrukverde ling gelukkig een langzaam herstel af. Denk echter niet, dat we er dit weekeinde al helemaal zullen zijn. Na een vrij zonnige start zal er in de loop van vandaag al weer be wolking opkomen, plaatselijk ge volgd door wat regen of motregen, ln de eerste plaats in het noorden en westen. De komst en uitbreiding over onze omgeving van een rug van hogere druk biedt namelijk nog geen garantie voor waterdichte weersomstandigheden. De lichte regen, die zich gistera vond voordeed ondermeer bij Bel fast en boven de Ierse Zee. even eens in Schotland, kotiit met een krachtige noordwestelijke circulatie in de bovenlucht onze kant op Ierland gisteravond 3 a 4 mm/. Nattigheid dus, maar.tevens de voorbode van warmere luchtstro men uit het zuidwesten. De komen de dagen vindt er inderdaad een v overgang plaats in de richting van warmer weer met middagtempera- turen van 20 tot 25 graden. Het zuiden en oosten van Nederland kunnen zondag wat dit betreft al op de eerste rang zitten, de andere ge bieden zullen wel volgen. En dit is dan te danken aan de realisering van de goede bedoelin gen van een hogedrukgebied van 1025 mb tussen de Azoren en Ier land. Boven noord Rusland ligt eveneens een maximum van 1025 mb. Als wij er wat aan konden doen. zou er direkt een verbinding tussen deze twee tot stand wórden- gebracht, maar.de mens wikt nu eenmaal alleen. Tussen beide hoog- jes bevindt zich een langgerekte trogvormige storing met talrijke onweersbuien van de Oostzee over Duitsland. Oostenrijk, Hongarije, Polen naar de Alpen. Weerrapporten van gisteravond 19 uur: 'weer, maximum temperaturen eu neer slag 7—19 uur. licht bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 19 0.2 zwaar bewolkt 19 0.3 half bewolkt 18 7 zwaar bewolkt 19 4 zwaar bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 18 0 hall bewolkt 19 2 onbewolkt 18 C Jicht bewolkt 18 6 zwaar bewolkt 18 0 onbewolkt 24 0 onbewolkt 22 0 half bewolkt 17 4 onbewolkt 28 0 onbewolkt 28 C onbewolkt 27 0 licht bewolkt 33 0 onbewolkt 28 0 licht bewolkt 22 0 licht bewolkt 30 0 half bewolkt 29 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eeldc Eindhoven Den Helder Luchlh. R'dam Twente Viissingen Zuid Limburg Aberdeen Bordeaux Genève Innsbrilck Lissabon Locarno Malaga Mallorca Nice Parijs Rome Split Vandaag eerst vrij zonnig, daarna toenemende bewolking en plaatse lijk wat regen. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot zuid west. Luchttemperatuur 18 tot 19 graden, zeewater 17 tot 18 graden Verdere vooruitzichten: Geleidelijk warmer. zachter Hier een paar waterige resultaten van gisteravond 7 uur zijnde een aftapping óver de voorafgaande twaalf uur: Poprad Tatry in hei oosten van Tsjechoslowakije 37 mm, vliegveld Hof in Beieren 14 mm. Kwikkjokk in noord-Zweden 27 mm. Zeer warm is het momen teel in Spanje via Italië en Grie kenland naar Turkije: 30 tot 35 graden. Op Duitslands hoogste berg Zugspitze vroor het gisteren stevig voor de tijd van het jaar: het maximum was daar minus 3 gra den. gisteravond wees de thermo meter minus 4 graden. Dat gebeur de bij lichte sneeuwval (3 mm) en een harde noordelijke wind. Er werd eerder op de dag een uitschie ter van bijna 100 kilometer per uur geregistreerd oftewel 10 Beaufort. Wat een ijzige tocht daar in hartje zomer. O PK L «RINGEN BEWOLKING h A WINDRICHTING IIOOG WATER 27 JULI Vlissfngen: 4.23-16.33; Harlngvlletslulzen: 5,55-18.17; Rotterdam: 7.10-19 08; Sche- venlngen: 5.22-17 44; IJmuiden: 6.00- 18.22. Den Helder: 10 10-22 Q4r Harllngen: 0.09-12.25: Delfzijl: 2 21-14.23. HOOG WATER 28 JULI Viissingen: 4.56-17.03; Harlngvlletslulzen: 6.28-18.48; Rotterdam; 7 43-19 40; Sche. Veilingen: 5 51-18.12; IJmuiden 6.31-18.52; Den Helder: 10.37-22 30; Harlingen: 0.39- 12.56; Delfzijl: 2.52-14.53. zoiidheidscentra een deel van de artsenopleiding gaan verzorgen. In een commentaar op de nota in Medisch Contact, spreken' prof. D. C. den Haan en drs. R. Naaborg van een 'warrig betoog waarin oor zaak en gevolg een enkele keer worden verwisseld.' De praktische opleiding dient volgens hen tot en met het doctoraal examen binnen de muren van een academisch zie kenhuis plaatsvinden. Prof. Den Haan ls buitengewoon hoogleraar in 'de leer van de rol en functie van het academisch ziekenhuis ln de gezondheidszorg' aan de Eras- musuniversiteit in Rotterdam. Volgens dr. Roelink moet het nu maar eens afgelopen zijn met de aparte positie die de academische ziekenhuizen volgens de Wet Zie kenhuisvoorzieningen innemen. (Volgens die wet stelt uiteindelijk de minister van volksgezondheid een landelijk ziekenhuisplan vast. voor zover het de academische zie kenhuizen betreft 'ln overeenstem ming met' zijn collega van onder wijs. die voor die sector de hoofd verantwoordelijkheid behoudt.) ONDUIDELIJK Dat systeem werkt niet best. con stateert Roelink in voorzichtige termen. Hij noemt het 'vreemd' dat in Amsterdam met. de bouw van een academisch ziekenhuis wordt begonnen (onderwijs) voordat de regionale planning (volksgezond heid) is voltooid. Voor een samen hangend systeem van ziekenhuis voorzieningen, aldus de nota, is een duidelijk gezamenlijk beleid nodig, dat berust op een door beide minis teries onderschreven filosofie. Om aan de onduidelijke verdeling van verantwoordelijkheden een eind te maken, dienen de rechten en plich ten over en weer in de wet te worden vastgelegd. Want individue le overeenkomsten tussen regeren de bewindslieden, bieden te weinig waarborgen. OVERSCHOT Daarop aansluitend noteert hoofd redacteur Bol van Medisch Contact in een commentaar dat staatssecre taris Klein (onderwijs) onlangs een uiteenzetting gaf van zijn ideeën over de aard van een academisch ziekenhuis. Daarbij kwam hij tot 'een schromelijke overschatting van de mogelijkheden van welk zieken huis dan ook', aldus de heer Bol. Hij noemt het 'voor de menings vorming noodzakelijk' dat nu ook staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) zich. duidelijk naar bui ten uitspreekt over dit onderwerp. onder redactie van loessmil EEN schoolagenda EN bbn cpnfqontwie: EEN CONFRONTATIE V/W Ce BEZITTER. VAN DE ZE schoolagenda met JEZUS. Dezer dagen gaan er een dikke anderhalf miljoen schoolagenda's over de toonbank. Als de voorspellingen uitkomen, zal in september blijken dat er nog zo'n goeie half miljoen agenda's onder de toonbank zijn blijven liggen. Dat is dan de prijs die de vele uitgevers van school agenda's moeten betalen voor hun mededinging naar de gunst van de scholieren op de steeds chaotischer wordende agendamarkt. Het re clame-tijdschrift Adformatie verwacht dat dit jaar zeker negen van de vijfentwintig agenda-uitgevers het loodje zullen leggen. Dan is er volgend jaar weer ruimte voor nieuwe andere alternatieve, kritische, linkse, rechtse pop opwekkingsagenda's. Op de illustratie hierboven stuit je meteen zodra je de agenda open slaat van Jong en Vrij in Abbenes: helemaal achterin een advertentie van een Vlissinger pension: 'Hoera.' Eindelijk een pension waar kinde ren Gods bij elkaar kunnen komen in het gewest Zeeland'! Hieronder een stripje uit 'de andere agenda' van De Bezige Bij en Van Gennep. De tekening, hooft bij een verhaaltje over schoolkeuze. Het jongptje dat naar het gymnasium wil. moet een paar vragen beant woorden om zijn capaciteiten te beivijzen. Eerste vraag: 'waar woon je en wal do$t je vader?' Nee. dan de echte alternatieve agenda. Dat is nog altijd die van VarK Genpep. samen met de Be zige Bij. 'volgeschreven door re dacteuren van de Volkskrant en verlucht met fraaie strips. Een goede poging om te ontsnappen aan de tot handelswaar gedegra deerde jeugdcultuur. 1 Maar toch doet het allemaal wat kwasire- volutionair aan. Lange verhalen over de zegeningen van de in alle kapitalistische landen op stapel staande middenschool bieden de door onvoldoendes ge plaagde leerling waarschijnlijk weinig troost. De sociaal-demo cratische visioenen van Van Ke- menade staan bovendien op ge spannen voet met de revolutio naire ideeën van de revisionis- ten-vseters die met zoveel eer bied in de adreslijst zijn opge nomen (de vierde internationale bijvoorbeeld). Wel de verjaardag van Marx en Lenin (op Neder landse scholen toch gewone werkdagen), niet de verjaardag van koningin Juliana (zelfs in Rotterdam nog een vrije dag). Wel 2 mei: Berlijn bevrijd door de Russen, niet 6 juni: D-da.v. 'Een kropje sla zoals dat bij dc gewone groenteman ligt. is zo'n 15 x met insekticiden bespoten' (ooi» uit de Rijam). Wie echt een heel ander jasje voor zijn agenda wil, moet naar een Lois-winkel, daar een broek kopen en voor twee gulden een Lois-agénda op de koop toe ne men. Lois is vorig jaar begonnen met de verkoop van agenda's met denim-omslag en dat is een groot commercieel succes gewor den. Dit jaar is de vraag zo groot, zegt Lois zelf. dat men besloten heeft de produktie wat af te remmen om de markt niet teveel te verstoren. Lois heeft waarschijnlijk de meest spijker harde formule om bij de school jeugd in het gevlei te komen. Panels op vijf scholen en dui zenden enquêteformulieren, ge koppeld aan kaarten voor pop concerten hebben Lois een rede lijk beeld-gegeven van de denk sfeer anno 1975. Ongeveer de sfeer van het Simplisties Ver bond. Temidden van alle agenda's is eigenlijk alleen de schoolagenda die 'de bezitter met Jezus wil confronteren' een echt alterna tief. Het persoonlijk memo biedt behalve voor het bromfietsnum mer ook plaats voor je lieve lingsbijbeltekst. Jong en Vrij te Abbenes probeert vla deze agen da vol bijbelteksten een stuk schoolevangelisatie te bedrijven. De agenda is duurder dan alle andere 7,50), maar de geboor tedag van Lenin zul je er tever geefs in zoeken. Wie de keus tussen Jesus People. Marx en Lois te moeilijk vindt, doet er voorlopig verstandig aan een eewoon opschrijfboekje te kopen zonder ideologische of commerciële opsmuk. Want ook die zijn op de markt. De grootste agenda-producent is nog altijd Van Rijmenam. De traditionele Ryam-agenda is dit jaar ln twaalf verschillende jas jes te koop. Je kunt hem krijgen met ingebouwd grammofoon plaatje (Kayak. Brainbox, Dizzy Man's Band en Focus) en dan kosf hij op een stuiver na zes gulden. Zonder deze kwalitatief niet al te beste single is de Rijam-agenda voor 4,25 te koop. Beide uitvoeringen zijn met zes verschillende kaften verkrijgbaar. Dat is een kwestie van smaak. De een wil liever een jaar lang tegen Qat Stevens aankijken, de ander heeft liever Thijs van Leer op het kaft van zijn huiswerkboekje. Maar met die twaalf uitvoeringen is Rijam nog niet aan het eind van zijn Latijn. Je hebt ook nog een wat soberder 'nieuwe agenda' en een 'universeel agenda', alweer in verschillende jasjes. Rijam heeft inmiddels de con clusie getrokken dat de, jeugd niet bij pop alleen leeft en een redelijke dosis alternatieve spreuken tussen de nog maagde lijke h u iswe rk regeltj es gezet. Wijze woorden van grote man nen over de ondergang van deze aarde. over milieuvervuiling, overbevolking en meer van dat soort narigheid. De overigens zo naar commercie ruikende Rijam- agenda is zelfs niet vies van 'maatschappijkritische' cabaret teksten over geld waar bloed aan kleeft. Je kunt er echt alles in vinden: van de verjaardag van prins Bernhard tot en met de ongein van ir. Evert van der Pik. 'Als ik jou was. me strikt aan het voorbeeld. Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5