onflict in ver steun PvdA Soares 'Israël is weer wat verder geïsoleerd' Mussenplaag bedreigt de Zeeuwse oogst amerleden solidair met VARA-medewerkers Voorlopig geen actie bij VARA jZuidmolukkers in hoger beroep Boersma: soepeler met WW-uitkering illegale arbeiders Man die leek op overvaller zat onschuldig vast Weer wat groei in buitenlands vakantiebezoek Boersma akkoord met advies voor vakantiespreiding J. Aantjes tot burgemeester Bussum benoemd Jacht na aanvaring gezonken: drie mensen verdronken n METZLER- Waarom vrouwen protesteren tegen Nederlands stemgedrag in Mexico 'Gastarbeiders deels oorzaak werkloosheid' Apotheek duurder Hongerstaking opgegeven, nu een 'grijsboek' ~Van een, verslaggever - Van een verslaggever GOES In Zeeland gaan stem men op om de 'Mussengildes' te laten herleven. Die gildes hielden zich voor en vlak na de tweede wereldoorlog bezig met het af schieten van mussen en bosdui- ven, die grote schade aanrichtten op de akkers. Deze methode is in onbruik ge raakt eri de boeren zijn zich gaan bedienen van moderne afschrik middelen. zoals ronddraaiende lichtgevende kegels en stroken zilverpapier. Doordat er de laatste jaren geen strenge winter meer is geweest wordt het aantal mussen en bosduiven zo groot, dat vele Hoop op strenge winter boeren ze als een ware plaag be schouwen. Volgens ir. D. Luteijn, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, hebben vooral de bedrij ven in de buurt van dorpen met ver fan onze verslaggevers ns )EN HAAG/HILVERSUM Het PvdA-Tweede Kamerlid ir. A. Voortman en de socialistische senator ïvoi V. Kweksilber hebben gisteren openlijk hun steun betuigd aan de VARA-programmamakers in hun onflict met het VARA-bestuur over Portugal. Beide Kamerleden zijn het oneens met he^t standpunt j teg lat premier Den Uyl, minister Van der Stoel en het VARA-bestuur ten aanzien van Portugal in- diemen. :on Cweksilber (beter bekend onder >m ijn schrijversnaam H. Wielek) waarschuwde de premier, al in ïaai't per brief, tegen de onvoor- raardelijke steun van de Neder- i andse regering aan Soares. Voort- in is het oneens met het beleid - ,i>de regering en zal dit beleid op eerstkomende fractievergadering wan de PvdA op 21 augustus aan de irde stellen. XJVI 'ormeie systeem i' Den Uyl en Van der Stoel kijken veel naar het formele systeem n an parlementaire democratie, zoals lat bij ons bestaat. Alles wat daar- fan afwijkt is niet goed. Met hun iie! ^voorwaardelijke steun aan Soares -ragen zij zich niet af of de socia-- isten wel op de goede weg zijn: daardoor keren zij zich tegen - de •yyibeweging der strijdkrachten, die op een andere manier toch ook pro beert het volk bij de omwenteling te betrekken. De soclailisten hebben latuurlijk het recht te proberen Dns democratisch systeem te copië- ren maar in die enge politiek be- hoeven wij hen toch niet onvoor- jwaar|Ielijk te steunen', meent ir. ri poortman. v\De heer Kweksilber- ziet grote geva- .A- ion ARNHEM Twaalf van de zeven- ien Zuidmolukkers, die door de rechtbank in Arnhem tot gevange- nisstraffen zijn veroordeeld, omdat idehj koningin Juliana in het paleis sSoestdijk wilden gijzelen, zijn bij ise het gerechtshof te Arnhem in Ho- beroep gegaan. De overige vijf vr lebben hiervan afgezien. Hetzijn en de verdachten die veroordeeld zijn rei tot een jaar gevangenisstraf na een kr< eis van drie jaar. In deze gevallen Is ook het openhaar ministerie niet in hoger beroep gegaan. Wel is dat %et geval in vier van de twaalf hoger beroepzaken. •ec or ren in het verzet van de socialisten tegen de militairen. 'Portugal kan na vijftig jaaif facisme ons demo cratisch systeem nog niet velen. De communisten worden gebruikt door Moskou, de socialisten laten zich onbewust door rechts 'gebruiken. Als de militairen zich zouden terug trekken, valt het ergste te vrezen. Nederland is in zijn buitenlands beleid altijd erg voorzichtig en ge nuanceerd. behalve ten aanzien van Portugal. Naarmate de militairen zich daardoor meer geïsoleerd voe len, gaan zij de socialisten steeds meer als vijanden zien. Nederland had meer voor Portugal kunnen doen door ook goede contacten met de militaire raad op te bouwen.' Het PvdA-bëstuur heeft zich giste ren gedistancieerd van de opvattin gen van ir. Voortmart. In een ver klaring stelt het bestuur zich volle dig achter de strijd van de Portu gese socialisten voor het' behoud van de democratische vrijheden. 'Op dit moment hebben de socialis ten in Portugal geen ander middel dan dempnstraties om hun mening te uiten', aldus de verklaring. Het be stuur vindt dat de uitslag van de voor de socialisten zo succesvolle verkiezingen dit voorjaar, haar weerslag moet vinden in de wijze waarop Portugal wordt bestuurd. Het PvdA-bestuur wil geen stelling nemen in het principieel 'journalis tieke meningsverschil binnen de VARA over Portugal. Niet op spits drijven Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Vereniging van Journa listen heeft zich in een telegram aan het hoofdbestuur van de VARA opgesteld achter de leden van de informatiegroep van de VARA radio.' 'Standpunten voorschrijven is een ernstige aanslag op de jour nalistieke integriteit', meent het N-VJ-bestuur. 'Betrouwbare bericht geving over Portugal, waaraan juist onder de huidige omstandigheden grote behoefte bestaat, kan alleen worden gegeten wanneer de daar voor aangewezen journalisten in kritische onafhankelijkheid hun werk kunnen doen Het dagelijks bestuur en de direc teuren van de VARA hebben giste ren in een spoedvergadering be raadslaagd over de meningsver schillen met de medewerkers aan informatieve radio-programma's. Een delegatie van de Info-groep is tot die vergadering toegelaten. Na een discussie over de wederzijdse verklarngen is met ieders instem ming besloten zoi spoedig mogelijk een extra bijeenkomst van het hoofdbestuur te beleggen. De Info- groep verwacht van het hoofdbe stuur het antwoord op het protest van donderdag. Wanneer deze bijzondere, vergade ring zal worden gehouden is afhan kelijk van de tijd die nodig zal zijn om een voldoende aantal met va kantie zijnde hoofdbestuursleden in Hilversum rond de tafel te krijgen. Het ziet er naar uit dat dit niet vóór 1 augustus het geval zal zijn.' Voor die datum is een gewone hoofdbestuursvergadering uitge schreven. Afgesproken is dat de leiding van de VARA en de radio-medewerkers, in afwachting van die vergadering geen verdere acties zullen onderne men. De medewerkers van de infor matieve programma's zullen hun werk normaal voortzetten. Als de situatie in Portugal dit ver eist, zal commentaar worden gege- Na afloop van de vermoeiende vergadering van het dagelijks- en hoofdbestuur van de VARA over de Portugal-berichtge- ving nemen Leen Röttger (links), bestuurslid van de vakbond Mercurius, en David de Lange, personeelchef bij de VARA, afscheid voor het VARA-gebouw. Voorzitter Kloos komt net aanwandelen. ven, maar op grond van een eerder aanbod van de groep mag worden aangenomen dat dit niet extreem afwijkend zal zijn. De indruk na de besprekingen van gisteren is dat niemand op dit mo ment behoefte heeft de zaken op de spits te drijven. Zo zullen de verde re verklaringen zo is afgesproken via de persdienst van de VARA lopen. Van een verslaggever AMSTERDAM. De 25-jarige ver pleger Gerrie N. heeft wekenlang onschuldig in voorarrest gezeten. Hij werd verdacht van een overval die op '11 december vorig jaar ge pleegd werd op een tachtigjarige vrouw, van wie opder bedreiging met een vuurwapen vijftienduizend gulden werd gestolen. Een van de vijf mannen die de Amsterdamse politie dezer dagen arresteerde omdat zij verdacht wor den van een zestigtal inbraken heeft nu 'bekend aan de overval meegewerkt te hebben. Hij lijkt erg veel op Gerrie N. De tachtigjarige vrouw woonde bo- ven een café waar de verpleger stamgast was. Toen twee gemasker de mannen haar woning binnen drongen en geld eisten zou de vrouw geroepen hebben 'Ben jij het Gerrie?' wat door anderen gehoord was. Daarop afgaande arresteerde de politie de verpleger. Gerrie N. heeft vastgezeten tot eind januari, toen de politie hem wegens gebrek aan bewijs vrijliet. De man die bekend heeft aan de overval mee gewerkt te hebben is de 26-jarige A. van de B. Ook de tweede over valler. de 29-jarige N. L. H., is in middels aangehouden. AMSTERDAM Na de stagnatie van vorig jaar (door de energiecri sis) lijkt er dit 'jaar weer enige groei te zitten in het buitenlands vakantiebezoek aan ons land. Hoe wel het Nationaal Bureau voor Toe risme nog niet over exacte cijfers beschikt, schat het de toename in de maanden januari tot en met mei op 7 procent. Dit percentage is afgeleid van de groei, die de VVV van Amsterdam heeft genoteerd: 7,6 procent meer overnachtingen en 6,8 procent meer buitenlanders. Of deze ontwikkeling zich zal voortzetten is echter nog een vraag. In Amsterdam zakte het toeristisch bezoek in juni al weer in. Men rekent daar echter op een sterke stimulans van de manifestatie Sail. '700 van 15 tot 19 augustus, waarbij enkele honderden buitenlandse schepen op het IJ te zien. zullen zijn. Voor heel Nederland daalde van •maart tot augustus vorig jaar het. aantal buitenlanders, dat in hotels overnachtte van 1,7 miljoen tot 1.5 miloen en het aantal overnachtin gen van 4 miljoen naar 3,6 miljoen, zo blijkt uit het jaarverslag van het NBT. Over cijfers van andere accommo datie-vormen (campings, bunga lows, zomerhuisjes) beschikt het bu reau nog niet. 'Het kan best zijn', aldus een woordvoerder, 'dat de be zetting daar de teruggang in de hotels enigszins- compenseert, maar dat weten we pas als het CBS de gegevens hierover bij elkaar heeft'. DEN HAAG Minister Boersma ls akkoord gegaan met het advies van de Stichting van de arbeid ovër de bedrijfsvakantiespreiding voor vol gend jaar. Het advies sluit aan bij de door de coördinatiecommissie vakantie- spreiddng bedrijfsleven en onder wijs aanbevolen regionale spreiding van de zesweekse zomervakantie van de lagere- en kleuterscholen. In Noord- en Zuid-Holland is in 1976 volgens he% schema de vakan tieperiode van 19 juni tot 31 juli. Zeeland. Noord-Brabant en Lim burg van 26 Juni tot 7 augystus en in Groningen, Friesland, Drente. Overijssel, Gelderland. Utrecht en de zuidelijke IJsselmeerpolder van 3 juli tot 14 augustus. De collectieve bouwvakvakantie valt tussen 3 en 24 juli.Volgens minister Boersma zal de Stichting van de arbeid aanbevelen, dat de werknemers, die niet aan de bouw vakvakantie zijn gebonden, zoveel mogelijk die periode van 3 tot 24 juli mijden. DEN HAAG Minister Boersma wil een soepeler - behandeling van illegale buitenlandse werknemers :d die een werkloosheidsultering vra gen. Hij gaat eij bij de bedrijfsvere- prfndgingen, die de uitkeringen moe de ten doen, op aandringen niet al te kritisch te oordelen, wanneer niet t geheel duidelijk wordt of de illegale buitenlander al dan niet door eigen ill toedoen werkloos is geworden. Illegalen, diie 'legaal' willen worden en zich bij de politie melden, krij gen een stempel in hun paspoort als zij aan bepaalde voorwaarden Van een onzer verslaggevers voldoen. Met name moeten zij vóór november vorig jaar Nederland zijn binnengekomen. Zijn zij werkloos geworden, dan kunnen zij op het politiestempel zich laten inschrij ven bij een arbeidsbureau om be middeld te worden naar een nieuwe baan. Het arbeidsbureau versterkt i echter niet de werkloosheidsudtke- ring, dat doen de bedrijfsverenigin gen. Die bleken in sommige geval len moeilijkheden te maken wan neer niet kon worden aangetoond dat de illegale buitenlander onvrij willig werkloos was geworden. Wie door eigen toedoen zijn baan ver liest, heeft namelijk geen recht op uitkering. (ADVERTENTIE) Met 'n kriskraskaart kan Pa Spoor voor f52,- alle kanten uit. Da's nou het leuke van een NS kris kraskaart. Kost maar f 52,-. En toch mag je acht dagen lang treinen waarheen je wilt. Zo ver je wilt. Door heel Nederland. En met de kaart krijg je bovendien nog 'ns 50% reduktie op interlokale bussen. Anders gezegd!' een prima manier om in uw vakantie veel te zien. Voor erg weinig geld. Kriskraskaart: onbeperkt reizen voor'n schappelijke prijs. Van een verslaggever, BUSSUM De heer J. Aantjes. nu burgemeester van Oud-Beijerland, is benoemd tot burgemeester van Bussum. Hij volgt daar de heer IJ. H. de Zeeuw op, die in mei plotse ling is overleden. De heer J. Aantjes (54), is vroeger burgemeester van Brakel geweest. Sinds 1966 bekleedt hij de functie in Oud-Beijerland. Voordat hij bur gemeester werd, was de heer Aan tjes (die een broer is van de AR- fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, mr. W. Aantjes) secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond in West-Nederland. Daar naast bekleedt hij functies op ve lerlei gebied. Zo is hij voorzitter van het overlegorgaan Hoekse Waard voor de/ veertien gemeenten in dit gebied en viéë-voorzitter van de sectie Nederland van de I^aad van Europese gemeenten. Oud-Bei erland telt 13.900 inwoners, Bus sum heeft er bijna 39.000. Van een verslaggever MAASBRACHT Het uit drie per sonen bestaande gezin Zondag uit Geldermalsen is gisteren door ver drinking om het leven gekomen, toen hun jacht 'Nelfry' in de voor haven van het Julianakanaal in Maasbracht zonk na een aanvaring met een duizend ton metend vrachtschip. Het jacht werd door nog onbekende oorzaak aan de achtersteven ge ramd door het vrachtschip. Het werd daarbij zo zwaar beschadigd dat het ogenblikkelijk zonk, De op varenden slaagden er niet in zich in veiligheid te brengen. De familie Zondag, bestaande uit vader (49), moeder (41) en een 15- jarige zoon was na een vakantie in België op weg naar huis. Het ge zonken jacht is gisteravond gelicht. De slachtoffers zijn geborgen. Een van de twee hondies die aan boord waren, heeft het ongeluk overleefd Dat werd door een passe rende boot aan boord genomen. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! AMSTERDAM 'Israël is weer een klein stapje verder geïsoleerd, mede door toe doen van Nederland'. Dit schrijven onder meer oud-minister dr. Marga Klompé, commissaris van de Koningin in Drente mr. Tineke Schilthuis, en de oud-Tweede Kamerlidleden mr. Anneke Goudsmit en C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen in een brief aan de ministers Van der Stoel. Van Doorn en Pronk. Rectificatie in het onder schrift van een foto van een onge luk niet een KLM-toestel in 1961 in Egypte (bij het artikel: 'Piloot moest ook kleine voorvallen mel den') werd deze week abusievelijk vermeld dat de 'Sirius' na een vlie- gersfeest neerstortte. Bedoeld was: een viiegersfout. De brief van een aantal vooraanstaande Nederlandse vrouwen is een protest te gen het stemgedrag van de Nederlandse afvaardiging op het congres 'Jaar van de vrouw' in Mexico. De brief schrijfsters vinden het on aanvaardbaar dat Nederland vóór de declaratie heeft ge stemd, waarin de zinsnede voorkomt dat het zionisme moet worden uitgebannen en waarin het zionisme op één lijn wordt gesteld met imperialisme en kolonialis me. In een toelichting zei dr. Klompé ons gisteren dat het haar heeft verwonderd dat tot mj toe geen enkel Ka merlid vragen over de Ne derlandse houding heeft ge steld. Op onze vraag waarm de protesterende vrouwen nogal laat hebben gerea geerd op de anti-zionistische houding van de Nederlandse delegatie (het congres in Mexico werd 2 juli afgeslo ten), antwoordde mevrouw Klompé dat het ,in de va- kantietijd nogal moeilijkhe den opleverde vele vrou wen zijn afwezig een brief op te stellen Volgens de briefschrijfsters zal het Nederlandse argu ment om vóór te stemmen, namelijk het grote belang dat Nederland hecht aan de paragrafen van de declaratie waarover het op de confe rentie in de eerste plaats ging, wegvallen. 'De toelich ting waarom Nederland heeft voorgestemd zal geen effect hebben buiten Neder land en wegvallen tegen het belang, dat in het openbaar aan het stemmen vóór de verklaring (die dus tevens bet zionisme veroordeelde, red.) wordt gehecht', aldus de briefschrijfsters. Zij vragen de ministers of deze niet mét hen van me ning zijn, dat de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO en de Arabische landen in hun politieke propaganda de Ne derlandse toelichting zullen weglaten en zullen zeggen dat Nederland vóór de ver klaring heeft gestemd, die het zionisme uitbant. Neder land is voor de emancipatie en probeert dat in zijn be leid waar te maken. Het zou volgens de ondertekenaars van de brief consequent zijn geweest als dit in een stem verklaring uitdrukkelijk naar voren zouzijn ge bracht. Stemming Oud-minister dr. Klompé 'Er zou' in Nederland en de wereld niets zijn veranderd, als Nederland tégen had ge stemd, zoals de EG-partner Denemarken heeft gedaan. Nederland had ziich des noods, evenals alle andere EG-landen. van stemming kunnen onthouden. Er is nu echter wel iets in de wereld veranderd. Israël is weer een klein stapje verder geï soleerd, mede door toedoen, van Nederland', aldus de brief. De brief werd aan de minis ters van buitenlandse zaken, CRM en ontwikkelingssa menwerking gericht, omdat zij als eerst-verantwoordelij ken voor de wijze van stem men werden beschouwd. De ministeries van CRM en ontwikkelingssamenwer king wilden ons gisteren geen commentaar leveren op de brlëf, omdat zij het ministerie van buitenlandse saken verantwoordelijk achtten. Een woordvoerder van buitenlandse zaken wil de geen commentaar geven, •omdat minister Van der Stoel buitenslands is. 2 lOUW KWARTET ZATERDAG 26 JULI 1975 BINNENLAND S veel bos last van de mussenplaag. De vogels storten zich massaal op het rijpende koren en tikken de aren leeg. Daardoor verlagen zij de hectare-opbrengst, die in Zee land door de oogstramp van het afgelopen najaar toch al gemid deld 25 procent lager zal liggen dan in de rest van Nederland, nog eens met een aanzienlijk percen tage. De heer Luteijn zegt overigens van een strenge winter meer te verwachten dan van het weer op richten van de mussengildes. Een strenge winter zal de gelederen van de vraatzuchtige mussen en bosduiven namelijk aanzienlijk uitdunnen, meent hij. Dr. Drees sr.: Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De helft van de werkloosheid ln ons land is. vol gens oud-premier dr. W. Drees Sr. 'eenvoudig het gevolg van het ver blijf van de rond 100.000 buiten landse werknemers in Nederland plus nog eens duizenden illegale buitenlanders.' Drees Sr. acht de regering 'door haar houding ten opzichte van buitenlandse vreemde lingen en Surinamers' mede aan sprakelijk voor de 1 grote werkloos heid. De voormalige minister-president schrijft dit in een artikel in Het Parool. In plaats van doeltreffende maatregelen te nemen om de ille gale buitenlanders 'het land te doen verlaten en Nederlandse werk lozen hun plaats te doen innemen, gaat de regering ze zo royaal moge lijk alsnog vergunningen geven', aldus dr. Drees. Overigens stelt Drees Sr. ook dat de internationale verhoudingen voor een groot deel de huidige (economische) toestand hebben veroorzaakt. In zijnVartikel betoogt dr. Drees dat er van de vele plannen uit heti regeerprogram Keerpunt '72' van PvdA. PPR en D'66 niet veel te recht komt. doordat de financiële mogelijkheden zo geheel anders blijken te zijn dan de opstellers van Keerpunt, mede door falende berekeningen hadden gedacht, De heer Drees Sr. ziet thans een nieuw keerpunt komen, nu het kabinet- Den Uyl de stijging van de uitga ven zal moeten afremmen. Van een verslaggever DEN HAAG De apothekers mogen acht procent meer in rekening bren gen voor het bereiden van genees middelen voor particuliere patiënten. De bewindslieden van economische zaken, van -sociale zpken en van volksgezondheid en milieuhygiëne hebben hier toestemming voor gege ven na overleg met de koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevor dering vap de pharmacie. Bij de toe gestane verhoging is rekening ge houden met de produktiviteitsstij- gingen en de stijging van loonkosten van apothekersassistenten, aldus het ministerie 'van economische zaken. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De sociale dienst van Dordrecht heeft de heer B. J. W. Sarton de grond onder-zijn hongerstaking ont nomen. Men heeft hem een regeling aangeboden, die hem voorlopig uit de narigheid haalt. De hongerstaker die zijn actie vier weken had willen vol houden om te protesteren te gen het gebrek aan mense lijkheid in de sociale wetge ving acht nu voor zichzelf g^en termen meer aanwezig ✓om te blijven vasten, maar hij houdt onverkort vast aan zijn oordeel dat de sociale wetten geen uitwijkmogelijk heden bieden en dat zij bo vendien vaak bureaucratisch worden toegepast. Heeft hij het hongeren opge geven, hij blijft bezig met de samenstelling van een 'grijs boek' dat getiteld zal zijn 'Tussen wal en schip'. In dit geschrift zal hij verslag doen van zijn ervaringen met be stuurlijke en ambtelijke in stanties en wijzen op de star heid, waarmee men in moei lijkheden geraakte mensen, die geen aanwijsbare rechten kunnen ontlenen aan de wet, vaak tegemoettreedt of moet treden,'omdat de wet in som mige gevallen onmenselijk is. 'Tussen wal en schip' zal als ondertitel hebben 'grijsboek over maatschappelijke wan hoop'. 'We spelen verstoppertje en hier zullen ze me nooit zoe ken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3