OPERATIE SUPERMENS Een roepende in de woestijn Vandaag De vingers van Johan Maasbach /y Onze adressen Belgische pats werkte in Chili voor CIAr u In juni minder woningen voltooid TROUW KWARTET ZATERDAG 26 JULI 1975 KERK 2 door prof. dr. K. H. Voous Weinigen zullen de grote gevaren ontkennen die een verkeerde ma nipulatie van biochemische experimenten op mensen en men selijke voortplanting met zich kunnen meebrengen. En het is goed, dat die gevaren van ontmenselijking van de individuele mens uit voerig worden beschreven door een biochemisch deskundige die zelf in een Utrechts laboratorium experimenteel onderzoek ver richt. Evenzeer is het .een goede zaak na te denken over de vraag welk type 'supermens' de huidige mensheid in zijn streven naar godsdienstige en sociale her-oriëntatie voor ogen staat. Aan al deze zaken wordt door dr. Willem J. Ouweneel in zijn boek 'Operatie Supermens' reen bijbels- biologische blik op de toekomst) uitvoerig aandacht geschonken. Er gaat een wonderlijke tweespalt door dit boek heen. die eigenlijk al op de eerste bladzijde wordt aange kondigd. De auteur schrijft van zichzelf dat 'zijn leven in spanning staat tussen twee polen: het ver richten van ontwikkel in gsgen et isch onderzoek enerzijds en de prediking van het Woord van God anderzijds'. En hij voegt er aan toe. dat hij voortdurend te maken heeft met de vraag 'hoe deze twee activiteiten met elkaar verweven zijn in zijn houding tegenover de wereld en het. leven'. Evolutie De auteur keert zich tegen het 'e- volutionisme' dat. schijnbaar als een biologische theorie begonnen, alle westerse denken heeft door- woekerd. Het is niet duidelijk of hij de evolutiegeschiedenis van de le vende natuur als menselijke fictie beschouwt, maar in ieder 'geval wijst hij de organische evolutie van de mens af en als 'creationist' (gelovend in goddelijke schepping en niet in evolutie) stelt hij vast. dat alle nu levende mensen af stammen van één enkel door God geschapen mensenpaar 'en dat er daarnaast nog andere mensenras sen geleefd hebben die eveneens van Adam en Eva afstamden en nu zijn uitgestorven' (p.196). Voorts is er volgens hem geen ge gronde aanleiding te veronderstel len 'dat de mensheid veel ouder is dan laten we zeggen 8 a 10.000 jaar. Vanaf het begin had de mens minstens dezelfde verstandelijke vermogens als wij. Hij is zonder zonde door God geschapen, is in het kwaad gevallen, heeft zich na de zondvloed in volken en taalge bieden verspreid, ontwikkelde op verschillende plaatsen verschillende beschavingen, die alle weer verdwe nen en hier en daar zelfs tot 'ste nen tijdperken' degenereerden' (p. 204). Ontsporingen o psychische activiteiten 6 8 10 levens vatbaarheid leven skern Sixtus V PiusXII Art. 295 W.V.S. Aristoteles Augustinus Gregorius XIV Innocentius XI Gen. 2:7 de ziel is in het bloed de ziel is de zetel van het gevoel de ziel is het zelfstandige Teven de ziel is de levensadem aanc Illustratie uit 'Operatie supermens'. Bij alle ongetwijfeld goede bedoe lingen doet de auteur naar mijn oordeel onrecht aan zowel de biolo gische theorieën (die interpretaties zijn van vastgestelde feiten of ge vonden fossielen) als aan het bij bels getuigenis dat niet op één lijn met natuurwetenschappelijk den ken mag worden geplaatst zoals de auteur veronderstelt dat dit door vele wetenschapsmensen wordt ge daan. Hier en daar raak ik de samenhang in vele betogen kwijt. Op andere plaatsen is het betoog onbegrijpe lijk zwak. zoals bij.de gemakkelijke wijze waarop de auteur de (ver meende) aanwezigheid van ver steende menselijke voetsporen en de sporen van dinosauriërs in de zelfde gesteenten als een aanwij zing wil beschouwen van de onvol komenheid van de gangbare geolo gische dateringen met hun opeen volging van perioden van miljoe nen jaren. Zulke ontsporingen zijn er overi gens heel wat in dit boek en deze zullen ongetwijfeld afbreuk doen aan de ernst en de helderheid waarmee andere hoofdstukken ge schreven zijn. Het verwerpen van de evolutiegedachte doet in deze tijd wonderlijk aan en de bewijs voering daartoe is dan ook op zijn best genomen uitermate zwak. Dat met name het ontstaan van de mens als tegenover God verant woordelijk wezen (ook in evolutio nistische zin is de mens een schep sel Gods. al ontkent de auteur deze gedachte!) het grote mysterie van de mens is, is niettemin duidelijk en dit wordt door de meeste huidi ge biologen wel erkend. Het Is na tuurlijk gemakkelijk om verschil lende extreme auteurs, die het te gendeel beweren, te citeren, vooral wanneer het uitspraken betreft die uit de beginperiode van het darwi nisme stammen (Herbert Spencer. Thomas H. Huxley, Ernst Haeckel. Nietzsche), maar de discussie over hun uitspraken kan niet nalaten de indruk te wekken dat de auteur tegen windmolens vecht. De auteur is overigens moedig ge noeg om zich tegen vroegere en hedendaagse mode-voorstellingen te verzetten en hij doet dat in vele gevallen naar mijn oordeel terecht en op uitstekende wijze. En bij het zich afvragen naar welke 'super mens' de mensheid heeft gestrèefd. signaleert hij talrijke duidelijke an ti-christelijke en atheïstische voor ingenomenheden. Maar zijn verzet geldt in overgrote n^eerderheid gedachten van tussen en vóór de wereldoorlogen. Niette min is het terecht, dat hij zij hèt op polemische wijze op de grote verschillen in mensheidsver wachting wijst, die, hoewel vroeger geformuleerd, ook thans nog be staan. Om de auteur te citeren: 'Tanden knarsend stelt hij (Nietsche) vast-dat het-Christendom püncipeel gekozen heeft vóór de slavenmoraal (de mo raal van de nederigen, de krulperi- gen, de nietigen, die al die akelige deugden als ootmoed, geduld, vriendelijkheid, medelijden, liefde en geloof geïmporteerd hebben) en tégen de herenmoraal (de. moraal van de harden, de voornamen, de trotsen, die het werkelijk 'goede' najagen, dat is alles wat sterk maakt en het machtsgevoel ver hoogt)' (p.209). Ook tegen de huidige verwachting van een vervlakte, uniforme, mon diale mensheid waarin voor indivi duen en voor het recht op indivi dualiteit geen plaats is. laat de auteur, zij het meer in het voorbij gaan. waarschuwende woorden ho ren. Daar is thans, moed voor nodig en het is goed in de huidige mode- tendenzen der massa-media, die de voortgang v^n de biologische we tenschap en hun toepassing op de mens veelal oppervlakkig belichten of misbruiken, de atheïstische ach tergronden of drijfveren te herken- Spanning Voor wie zich zou willen laten voorlichten over de organismale .'Nooit vergeet ik naar uw radi o-uitzending te luisteren iedere zondagmiddagmiddag over radio Apintie. Wanneer u ons uitnodigt om in het gebed de hand op de radio te leggen ais u in de studio de mikrofoon vasthoudt, doe ik dit dan ook en ik bid het geloofs- gebed met u mee en ontvang nieuwe kracht en genezing' Mevr. J. II. P. te D. SURINAME .'Op een zondagmorgen, verle den maand, zette ik de radio aan om de boodschap van Br. Joh. Maasbach te horen, terwijl hij sprak over genezing. Ik legde mijn handen op de radio tijdens zijn uitnodiging in hel gebed. Zonder dat ik het merkte werd ik gezond aan mijn been dat ik zeer bezeerd had en dat opgezwollen was' Dhr. J. U. te Mechelen, BELGIë .'Elke morgen begin ik de dag met het aanzetten van de platen speler of bandrecorder en beluis ter dan een prediking van u. In alle eerbied en geloof leg ik dan mijn hand op het toestel wanneer u ons daartoe uitnodigt en ik kniel dan ook neer: dit heeft mij altijd grote zegen gebracht' Mej. L. M. M te Goodwood. AUSTRALIë Deze drie getuigenissen haal ik uit het blad 'Nieuw leven' van de bekende evangelist en gebedsge nezer Johan Maasbach. Sinds jaar en dag nodigt hij door de radio, via de geluidsband of op een grammofoonplaat zijn luisteraars op een bepaald moment uit. hun hand op de radio, de bandrecorder of de platenspeler te leggen en dan... (zie de getuigenissen). Deze werkwijze heeft in het jull- nummer van 'Nieuw leven' een uitbreiding gevonden. Je kunt nu door A. J. Klei je vingers drukken op die van Maasbach. zoals ze afgebeeld staan in het blad, links onder óp pagina 5. Maasbach schrijft daar over: 'Als ik voor u bid, druk dan uw vingers op mijn vingers en gebruik het als een punt van kon- takt om tezamen door het geloof van God te ontvangen'." Dat ik hierbij de tekening van 's heren Maasbachs vingers uit 'Nieuw leven' overneem, is louter ter illustratie van mijn waarne ming. Het betekent geen opwek king aan het adres van de lezers van onze krant, het ook eens te proberen en hun vingers op de bijgaande vingers van Maasbach te drukken. Ik weet trouwens niet eens of het via Trouw-papier wel geldig is. maar ook los van deze overweging zou ik nimmer een dergelijke uitnodiging doen uit gaan. Ik vind het namelijk flau wekul. Toch zal ik niet in schaterlachen uitbarsten of hoofdschuddend neerzien op de volgelingen van Maasbach die zielsgelukkig met die, papieren vingers zijn. Want van ordentelijke kerkmensen maak je dingen mee die net zo vreemd zijn als het gedoe met die vingers. Als iemand zegt (en ik heb het iemand horen zeggen) dat z'n zegen weg was omdat de dominee geen toga. maar een spijkerpak aanhad, is dat net zo gek als wanneer iemand beweert dat hij zegen ontvangt door z'n vingers op een bepaalde plek in een bepaald blad neer te drukken. Als ik mijn hoofd al heb geschud tijdens de lectuur van het juli- nummer van 'Nieuw leven' was dat bij de vragenrubriek. Daarin werd het probleem behandeld of roken zonde is. Nu rook ik zelf niet. dus sta ik bijzonder onbe vangen tegenover deze kwestie. Bij Maasbach zijn ze t,egen roken. Akkoord. Maar van de argumenta tie keek ik wel op. Nadat gewezen was op het nicotine-gevaar (waaraan een gelovige zijn li chaam, dat Gods eigendom is. niet mag blootstellen), kregen we dit: De eenvoudigste manier voor een christen om op dergelijke vragen een antwoord te krijgen is altijd weer door zich af te vragen: Wat zou Christus gedaan hebben? Zou Jezus gevraagd hebben: 'Petrus, heb je een shaggie of een sigaar?' Het is duidelijk dat de redactie van 'Nieuw leven' verwacht dat je zult antwoorden: nee, dat zou Je zus nooit gedaan hebben, dat kan ik me niet van hem voorstéllen. Ik kan me dat echter wel voor stellen. Niet letterlijk natuurlijk, want destijds was de tabaksindus trie nog niet zo op gang, maar gezien de gebeurtenissen op de bruiloft te Kana, kan ik me le vendig indenken dat Jezus wel eens gezegd zal hebben: Petrus, schenk me nog eens in! Hij was een mens van gelijke bewegingen al wij. Nu kom ik toch weer op die vin gers terug. Ik vraag me af of mensen die van Jezus zo'n 'on grijpbare' figuur maken dat ze zich van hem geen gewone zin netjes kunnen voorstellen, niet extra snel geneigd zijn naar wat anders te grijpen. Naar een af beelding van vingers bijvoorbeeld, een nieuw soort 'boek der leken'. Jeugdkoor uit VS AMSTERDAM Zondagavond 27 juli werkt het Lutheran Highschool uit St. Louis (VS) mee aan een interkerkelijke dienst, belegd door het Actief Evangelisatieteam. De dienst heeft plaats in de hervormde kerk aan het Brede kerkepad in Nieuwendam. aanvang 19 uur. Voorganger is ds L. de Ru. toegang vrij. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Onlangs stond in een fikse kop in onze krant te lezen van iemand dat hij zich een roepende in de woes tijn voelde. Dit gaf de heer A. C. Prinzen. public relations counsellor te Rotterdam, aanleiding het vol gende te schrijven: Dat in een christelijke courant als TROUW krachttermen in de ver slaggeving ontbreken is kennelijk meer vanzelfsprekend dan het fou tief gebruik van een bijbeltekst. Het gaat hier om de steeds verkeerd geciteerde uitdrukking (nota be ne): een roepende in de woes tijn'. Laat het u bij deze gezegd zijn dat de nieuw-testa men tische teksten Mattheus 3 vers 2 - Marcus 1 vers 3 - Lucas 3 vers 4 en Johannes 1 vers 23 alle aanhalingen zijn uit Jesaja 40 vers 3. In al onze hedendaagse Nederland se bijbelvertalingen, dus ook de nieuwe vertaling van het Neder lands Bijbel Genootschap, de Canl- sius-vertaling uit 1948 en de nieuw ste r.k.-vertaling van de St. Willi- brord Stichting uit 1961. is gebruik gemaakt van de grondtekst, dus van de oudste hebreeuwse en pales- tijns-aramese. Maar in het Nieuwe Testament ko men heel wat aanhalingen voor uit het Oude Testament en deze zijn dan ontleend aan de uit ca. 250 voor chr. daterende in Alexandrië ontstane griekse vertaling die als Septuaginta bekend staat. Deze was in de tijd dat de evangelies werden geschreven de gangbare. In al onze Nederlandse vertalingen vinden we dus stukjes Septuagint in aanhalingen uit het Oude Testament. De later zo beroemd geworden latijnse vertaling van Hieronymus steunde, voor wat be treft het OT. ook op de Septuagint. Voor het Nieuwe Testament had hij de beschikking over handschriften in het hebreeuws. Nu de 'woestijn-tekst' in de prak tijk: in de Canisius-vertaling staat onder Mattheus 3 vers 3: 'Welnu, deze is het. van wie de profeet Jesaja gesproken heeft toen hij zei- de: de stem van een roepende in de woestijn: bereidt de weg des Heren. Maak recht zijn paden'. Een paar honderd bladzijden terug vinden we in dezelfde Canisius- vertaling bij Jesaja 40 vers 3: 'Daar roept men: baant Jaweh een weg in de steppe, effent een pad in de woestijn voor onze God'. Dezelfde tekst in de vertaling van het NBG luidt: 'Hoor. iemand roept: bereidt in de woestijn den weg des HEREN, effent in de wildernis een baan voor onze God'. Deze beide laatste vertalingen, rechtstreeks uit de grondtekst en niet steunend op de Septuaginta, zijn ongetwijfeld de Juiste. De pas sage: 'Hoor. iemand roeptwordt in de nieuwtestamentische aanha- Uit de prentbijbel van Pieter H. Schut van 1659 ling tot: 'Een stem van iemand die roept in de woestijn'. De zgn. r.k. Pro fessoren bij bel uit 1894 in het Latijn en Nederlands, steunt voor het OT op de Septua gint en voor het Nieuwe-Testament of de Vulgaat, geen van belde dus rechtstreeks op de grondteksten. De passage bij Jesaja wordt hier dan ook vertaald in: 'De stem eens roepende in de woestijn. Bereidt den weg des Heren, maakt recht in de wildernis de paden van onze God'. Aldus zijn er heel wat aanhalingen in het Nieuwe Testament uit het Oude-Testament die bij controle ter plaatse daar wel enigszins an- ontwikkeling van de 'oermens' via de hedendaagse 'mens' tot de 'su permens' van de toekomst zou ik de lezing van dit boek niet in de eerste plaats willen aanbevelen. Voor wie over de spanning tussen christelijk geloven en wereld- en levensbeschouwelijke problemen nog eens wil nadenken, biedt dit boek rijke, zij het eenzijdige en strijdlustig geschreven stof. Het boek begint en - eindigt met spanning en strijd. Op mij heeft het de indruk gemaakt, dat de au teur aan de Geest van de God en wereld met elkaar verzoenende Christus te weinig ruimte en te weinig reële toekomstverwachting heeft gegeven. Prof. dr. K. H. Voous, hoogleraar in de dierkunde aan dë Vrije Univer siteit te Amsterdam, bespreekt: 'O- peratie supermens' door dr. W. J. Ouweneel. Uitg. Buyten Schip- perheyn, Amsterdam, en De Vuur baak, Groningen. Geïllustreerd. Prijs 29,75. ders luiden. Was er wat meer een dracht in het verleden geweest tus- sene de verschillende christelijke stromingen dan was de storende, paradoxale aanhaling nooit tot een te pas en te onpas gebruikte uit drukking geworden. Al zal boven staande uiteenzetting er wel geen einde aan kunnen maken. SALOMO'S PRIORITEIT Salomo heeft een droom, droom waarin de Heer hem schijnt, 'tls geen wonder dat .droomt, want er staan belang dingen te gebeuren. Hij is kc geworden in de plaats van vader David en hoe moet dat weet nog niet wat ik doen of 7 moet, dat is zo ongeveer zijn stelling. Hij voelt zich onzeker, gj kan' een goed ding zijn, want r" sta je tenminste open voor g raad. (Helaas ook vaak voor de). De Heer vraagt hem wa: hebben wil. We weten niet of fh mo een keus heeft moeten m s, uit een soort verlanglijstje, vertelt het verhaal niets over. g. in ieder geval is zijn keuze beslist. Hij vraagt om een opn fl zame geest om recht te ku spreken 'voor uw volk'. Het vei is zo ingekleed dat de Heer '7 dit verzoek van Salomo prijs dan de andere mogelijkheden zien. Salomo had tenslotte ook lang leven, rijkdom of de doodL zijn vijanden kunnen vragen. |f verhaal dat al meteen Salq wijsheid prijst. En waarom we ons dat niet aantrekken? bidden wij om? 'tGaat er mijl om dat u mij antwoord geeft, kan trouwens nauwelijks. Maar gewoon een vraag die je jezell eens kritisch kunt stellen. Vra f soms ook om rijkdom, 'bewarln zegen voor dit en dat, of den aan precies datgene waartoe roepen ben en om dat goe< mogen doen? 't Verhaal heeft van het woord van Jezus over fa: zoeken van het koninkrijk God dat al die andere dingen ons )E wel toegeworpen zullen woi y. Dat -is bij Salomo heel lette gebeurd. Hij werd rijk, leefde en kende vrede. Een gewoon gilat om je werk goed te mogen diei eerlijk en met toewijding en i heid. dat is zoiets als het kon rijk .Gods zoeken. (1 Koningen 7-12). 01' Ui NED. IIERV. KERK Bedankt: voor Oldebroek J.I Gijsbertsen te Boven-Hardinxvf Overleden: J. Breeuwsma (58 J te Kollum. Stond voordien te huizèn. Nieuw-Vennep, Zevenl gen. Waalwijk en te Hogeveen.[ Afscheid: van Oudewoude (hijst. i.h. past.) B. J. Liet Peerbolte wegens vertrek naar ehaske c.a. Tbijst. i.h. past.). GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen: te Stoenwijk T. kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Ede J. van Amst^i Enschede-W. WASHINGTON (UPI. AP) Va: Amerikaanse inlichtingendl CIA heeft een Belgische missioi in 1963 in het geheim 5 mil ie: dollar gegeven, waarvan een Irec was bestemd om de verkiezi nis campagne van de christende tij craat Eduardo Frei in Chili te sBoi nen. Dit heeft de Amerikaanse hel zuietfenpater James Vizzard geze gei De pater zei dat 'zijn goede vr iel en collega' pater Roger Veken fle uit België hem indertijd vei tot had dat hij het geld had gekrieis na een bespreking met de toen Is lige president John. F. Kenn in minister van justitie Robert I hei nedy. CIA-directeur John. Mc( ho en Sargent Shriver, de direc van het Ai ïrikaanse Vredescor Daarna had de pater nog een miljoen dollar gekregen van bureau voor internationale ontvn keling (AID), aldus pater Vizz II Beide paters waren op dat monJ»i betrokken bij missieprogrammal Latijns Amerika. De huidige directeur van de Willam Colby heeft tegenover Amerikaanse Congres verklaard de CIA (geslaagde) campagne Frei tegen de marxistische prt'ni dentskandiaat Salvador Allende 1964 had gesteund met niet nfkr dan 3 miljoen dollar. 'Op dat ment was ik het er mee eens'. pater Vizzard. 'We vonden all to< dat het verstandig was (van m Amerikaanse regering) om Edua en Frei en de anti-communistis ge vakbonden in Latijns Amerika steunen, maar nu ij: er op terug geloof ik dat het een ongeoorloc nc vermenging van de activiteiten kerk en staat was.' DEN HAAG In de juni werd de bouw van 10.033 woningen gonnen. tegen 10.329 in juni q Het aantal voltooide woningen droeg in juni 10.390 (waarvan 5. of 53 pet. huurwoningen), 1 13.498 (waarvan 7.498 of 56 huurwoningen) in de overeenki stige maand van 1974, dit blijkt gegevens van het Centraal. Bi voor de Statistiek. In de periode januari t.e.m. Ji werd met de bouw van 56.594 T ningen begonnen, tegen 59.703 de overeenkomstige periode van rlg jaar. Voltooid werden 60. woningen, tegen 74.524 in de de januari t.e.m. juni 1974. ec rii g€ le

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2