evanche van Kornelia Ender et record op vlinderslag Waterpoloploeg nog één zege van Spelen Deense spits Claus Larsen naar Sparta Hockey afgelast 'nd van tijd-perk Matthes lijkt in Cali aangebroken EFA-team erliest slotfase eilers in oorhoede Toptijd Wijda Mazereeuw Mogelijk geen meesterresultaat in IBM-toernooi lUW/KWARTET ZATERDAG 26 JULI 1975 SPORT 19 J Op de dag, dat de gevestigde grootheden de zaken bij het ïldkampioenschap zwemmen in Cali weer enigszins onder con- je kregen, heeft Abdul Karim Ressang van nabij het einde van zeven vette jaren van Roland Matthes mogen meemaken. Na iop van de zes finales in het vrijwel uitverkocht Pan Americana maakte de Oostduitse ploegleiding met gemengde gevoelens de ans op. Aan de positieve kant stonden natuurlijk de verrichtin- van Ulrike Tauber en Kornelia Ender, die wraak namen voor der geleden nederlagen en waarbij Ender zelfs voor het eerste ividuele wereldrecord van deze wereldkampioenschappen zorg eg: 1.01.24 op de 100 meter vlinderslag. Maar daarnaast was er efheid om Matthes. banen verwijderd van de ver- 3 worstelende wonderzwemmer weleer, behoorde Ressang in de enbaan tot de omlijsting van van de meest dramatische ra- op de 200 meter rugslag uit de ihiedenis van de zwemsport. Als tste de finale binnengestapt, de in' Amerika studerende mstedenaar er als zevende uit. had de kaalgeschoren Canadees ïes Cartor achter zich gelaten, der overigens in de buurt van eigen nationale record te ko- hetgeen wél de opzet was eest. KOUD werkelijke drama speelde zich op de binnenbanen. Roland tthes, onder meer wereld-. Euro- en viervoudig Olympisch kam- a, van wie het verhaal gaat dat Oostduitse ploegleiding hem ft gedwongen door te gaan tot ïbreal, kon geen kracht meer jen in zijn als vanouds vloeien- start. De 100 meter had hij twee en eerder nog net kunnen win- op zijn routine. De dubbele and was teveel voor hem. 'Het is hier in Cali te koud', weerde de pijnlijk getroffen we- recordhouder zich na afloop, koelt 's avonds af tot 22 gra- terwijl 24 graden is voorge le ven.' ithes moet zich hebben gevoeld een Rolls Royce, die door een niswagen wordt aangereden, it het vel'd, waarin hij roemloos Dnder ging, telde met uitzon- ng van de nieuwe wereldkampi- Zolitan Verraszto weinig sezwemmers. Verraszto, die op nJt(LENDAM (ANP) Het Neder- JSririse UEFA-elftal heeft in Volen- |r.m tijdens het vierlanden-jeugd- B srnooi verloren van Denemarken 1—2 (rust 00). Nederland m een voorsprong door Ursem a AZ'67, doch in de slotfase kwa- n de aandringende Denen door snelle spitsen Berggreeii en wchosen (strafschop) aan de 1st. Het Oranje-elftal bleek nog it helemaal ingespeeld en de hbinaties waren op het midden- d door de snelle Denen vaak te tregelen. De Nederlandse achter- êde opereerde onzeker, en won int 2—1 (rust 1—0) b Noorwegen door twee doelpun- van Okonskl. Florhomen scoor- voor de Noren uit een straf- op. De Polen waren conditioneel technisch beter. twee wedstrijdronden ls de id in het vierlandentoemood: 2 2 erland 2 1 em arken 2 1 rwegen 2 0 5—1 3—2 2-4 1—4 de middelbare school in dezelfde klas zit als wisselsiagkampioen An dras Hargdtay en zich van zijn meer bekende landgenoot onder scheidt doordat hij in Pest woont en Hargitay in Boeda, voerde het veld van start tot finish aan. Nu Matthes het niet meer kan opbren gen, was er niemand, die hem kon bedreigen John Naber, de Ameri kaanse tempobeul, die vorig jaar in Concord Matthes al versloeg, heeft zich niet in Cali laten zien. Tim Shaw, een goede winnaar bij de Amerikaanse trials, koos de meer lucratieve vrijeslagafstanden. In de race van Cali ontbraken nu verder nog Oost-Duitslands tweede zwem mer Lutz Wan ja en de Canadese reus Steve Pickell, die op onver klaarbare wijze in de series waren blijven steken. WIND Abdul Karim Ressang, die in zijn serie alleen de Amerikaan Paul Ho ve voor zich had moeten dulden en tegen de verwachting de veel snel ler geachte Steve Pickell was voor gebleven, besefte terdege dat hij op nogal gelukkige wijze tot de finale was doorgedrongen. Zijn opzet om als een soort van tegenprestatie een Nederlands re cord te zwemmen, mislukte echter. 'Teveel wind', aldus de Heemstede- naar. Daarmee hetzelfde argument aanvoerend, dat de Amerikanen ge bruiken ter verontschuldiging van het feit dat de door hen in vele toonaarden aangekondigde wereld records alsmaar uitblijven. •NORMAAL* Het tweede wereldkampioenschap nam overigens eindelijk enigszins de contouren aan van het top- evenement, dat vooral ,de Ameri kaanse trainers voor ogen heeft ge staan. Met dien verstande dat de eerste individuele recordverrichtin- gfen uit het kamp van de grote tegenstander Oost-Duitóland kwa men. De Europese kampioen Frank Pfütze legde achter het ongenaak bare duo Shaw-Furniss beslag op de derde plaats van de 400 meter vrije slag in de nieuwe Europese recordtijd van 4.01.10. Kornelia En der, de dag tevoren op de 200 meter vrije slag verslagen door Shirley Babashoff, nam schitterend revan che op de 100 meter vlinderslag, een afstand, die jarenlang tot de Amerikaanse invloedssfeer heeft behoord. Nk de bekende katapult start liet 'Konnie' de armen op onnavolgende wijze hoog over het water scheren zonder éèn moment te verslappen. Zo geconcentreerd dat zij later verklaarde niets te hebben bemerkt van de hinderlijke tegenwind op de terugweg. Na een tussentijd van 28.58 finishte ze in 1.01.24 negen honderdste van een seconde onder haar eigen wereldre cord. Rosemarie Kother volgde in tweede positie, zodat bij het dames- zwemmen de gebeurtenissen wat Oost-Duitsland betreft weer in nor male banen zijn geleid. Daarvoor zorgde ook Ulrike Tauber, die op de 400 meter wisselslag overtuigend revanche nam voor de op de halve afstand geleden :nederlaag tegen Kathy Heddy. Tussen de wereldre cordhoudster en de Amerikaanse plaatste zich ook de tweede Oost duitse vertegenwoordigster Karla Lunke. GEWENNING Het feit dat op de derde avond de verrichtingen dichter in de buurt van de wereldrecords kwamen te liggen, heeft weinig te maken met de weersomstandigheden. De wind blijft nog steeds een hinderlijke Vreugde na de revanche. Kornelia Ender, die de wereldtitel op de 100 meter vlinderslag met een nieuw wereldrecord greep, wordt gelukgewenst door haar trainer. 3.57.71; 3. Frank Pfutze (DDR) 4.01.10; 4. Graham Wlndeatt (Aus 4.02.72 5. Gordon Downie (Gbr) 4.02.88; 6. Rainer Strohbach (Odl) 4.Q5.37: 8 AndreJ Krilov (Sov) 4.09.00; Dames 400 meter wisselslag: 1. Ulrike Tauber (Odl) 4.52.76; 2. Karla Linke (Odl) 4.57.83; 3. Kathy Heddy (Vst) 5.00.46: 4. Jenny Franks (Vst) 5.03.15: 5.- Liz McKlnnon (Can) 5.03.81; 6. Susan Hunter (Nzl) 5.03.85 7. Cheryl Gibson (Can) 5.04.04 8. Judy Hudson (Aus) 5.04.99: Heren 200 meter rugslag: 1 Zoltan Ver- raszfco (Hon) 2.05.05 2. Mark Tonelll (Aus) 2.05.78 3. Paul Hove (Vst) 2.0649; 4. Roland Matthes (Odl) 2.07.15; 5. Zol tan iRudolf (Hon) 2.07.15; 6. Santiago Esfceva (Spa) 2.09.78; 7. Karim Ressang (Ned) 2.09.78; 8. James Carter (Gbr) 2.11.67. Heren 200 meter schoolslag: 1. David Wllkle (Gbr) 2.18.23; 2. Rick Colélla.. (Vst) 2.21.60; 3. Nikolai Pankin (Sov) 2.21.75; 4. Walter Kusch (Wdl) 2.22.68; 5. David Leigh (Gbr) 2.23 38 6. Nobutaka Tagucta! (Jap) 2 24.08; 7. Gra ham Smith (Can) 2.24.13: 8. Giorgio Lalle (Ita) 2.24.98 Dames, 100 meter vlinderslag: 1. Korne lia Ender (Odl) 1.01.24 (nieuw wereldre cord) 2. Rosemarie Kother .(Odl) 1. CamiUle Wright (Vst) 1.02.79; 4. Jill Symoni (V~*v - (Cos) 1.03.8 Roland Matthes Cali hegin van het einde? (Vst) 1.03 51; 5. Maria Paris 6. Barbara Clarke (Can) i.04.06; 7. Gudirun Beekman (Wdl) 1.04.29; 8. Lynda Hanel (Aus) 1.04.33; Heren 200 meter vlinderslag: 1. Bill For rester (Vst) 2.01.95; 2. Roger Pyttel (Odl) 2.02.22; 3. Brian Brink-ley (Gbr) 2.02.47 4. Greg Jagenburg (Vst) 2.02.9?; 5. Jore Delgado (Ecu) 2.03.18; 6. Michael Kruas (Wdl) 2.03.47; 7. Folkert Meeuw (Wdl) 2.05.88 8. Bruce Rogers (Can) 2.07.00. factor. Bij de ereceremonie waaide zelfs het diploma van Mark Tonelli in het water. Maar de deelnemers beginnen eraan te wennen, dat vanaf het- moment dat ze uit het keerpunt' omhoog komen tot aan de finish een verraderlijke bries ze dieper in het water drukt. 'Zonder die wind en op zeeniveau, zou ik het wereldrecord met tenminste twee séconden hebben verbeterd', reageerde David Wiilkie boos, toen hij bij het veroveren van de tweede gouden medaille voor Groot-Brit- tannië op tweehonderdste van het wereldrecord op de 200 meter schoolslag was blijven steken. Ook Tim Shaw demonstreerde dat zijn ritmegevdël, dat - teamgenoot Bruce Furniss vergeefs probeerde te ontregelen, is afgesteld op nieuwe topverrichtingen. Furniss bleer ver- JGSTON (ANP) De voor- mpische zeilwedstrijden bij ïgston hadden gisteren te leiden slecht weer. Er stond een chtlge zuidwestenwind en re- 1 V'lagen teisterden de deelnemers voortduring. De zesde race voor Finnjoiien en de 470-ers wenien Na overwinning op West-Duitsland (53) zesde plaats bmnen bereik ier deze omstandigheden afge- de Tornado's fihdshten slechts van de 39 boten. Van enkele epen waren de masten gebro- ttemin was het voor Nederland goede dag. Beer Willemsen kte met zijn zesde plaats de te klassering tot dusver. Fred hoff was bij de FD's de gebroe- s Vollebregt nu eens te snel af tegen 12) en bij de Solings cht de vierde plaats van Heike k er zeer wel zijn. Bakker blijft stant rond de eerste tien zeilen. heeft nu achtereenvolgens de ais en 21-13-14-9-8-9 behaald en at achtste in het klassement. de Tempest-klasse viel Ben art j es uit met een gebroken g. Hier zeilden 22 van de 39 inemers de wedstrijd uit, bij de s 23 van de 54. nado's. zesde race: 1. Smith (Vst) 2. ngler (Wdl) 3. Crane (Vst) 6. Willem- r^Ned) ssement: 1. Allen (Vst) 13.0 pnt. 2. yth 35.0, 3. Spengler 36.0; 20. Willem- 114.7; lng Dutchman: zesde race: 1. Fogh n) 2. Pattlsson (Gbr) 3. Pajot (Fr) 8. lofr (Ned) 12. Vollenbregt (Ned), asemen t; 1. Pajot 8.7 pnt. 2. Diesch dl) 19 0. 3. Pattlsson 44.4. 8. Volle- gt 69 0 18. Imboff 126.0. ïpest, zesde race: 1. Albreohtson 2. Mares (Wdl). 3. Mllone (It) artjes (Ned) viel uit. tement: 1. Albrechtsson 0. 2 Mares 3, Mllone 33.1. 31. Staartjes 151 O Ipg zesde race: 1 Costas (Spa) 2 Imtdt (Bra) 3. Buchan (Vst) 4. Blok ed) 9. Bakker (Ned) 29. Rozendaal «b. N der achter dan zijn gewoonte is, maar Shaw trok zich er niets van aan. Met de precisie van een gepro- -rrr\r\x* grammeerde computer legde de V OOI zwemmer van Long Beach, die er in het gewone leven uitziet als een archiefbediende, die zonlicht te kort komt, zijn banen af en zorgde er zorgvuldig voor dat de laatste tweehonderd meter sneller waren dan de eerste. Zijn eindtijd van 3.54.88 was nog geen seconde van zijn eigen wereldrecord van 3.53.95 verwijderd. Bruce Furniss, wie het huilen nader stond dan het lachen werd door coach Jochums tevens de trainer van Shaw getroost met de opmerking: .'Jouw tijd komt nog wel.' CALI De kans, dat het Neder lands waterpolo-team alsnog bij de eerste zes van het wereld kampioenschap in Cali eindigt, is groter geworden. Het team van coach Trumbic zegevierde in de sfeerrijke accommodatie van het Pan-Americana bad met 5-3 (1-1, 1-0, 2-1, 1-1) over 'erf vijand' West-Duitsland. Het was de eerste wedstrijd in de groep, die speelt om de vijfde tot en met de achtste plaats. West-Duitsland, dat eerst de grote winnaar leek, toen Joegoslavië we gens een geval van doping werd teruggezet, is uiteindelijk de grote verliezer gebleken. Bij de derde wedstrijd binnen vierentwintig uur het speelschema was immers volkomen door elkaar gegooid traden de Westduitsers aan met drie geblesseerde spelers. Simon had een klap op de neus gehad. Wolf was aan de neus gewond en Weeke speelde met een verbonden arm. Daarmee was de ruggegraat van het team gebroken. Nederland deed de rest. Met veel zwemmen ert voortdurend bewegen werden zoveel kansen gereëerd dat er ondanks op nieuw zwak schieten voldoende bal len achter Gunther Killan terecht kwamen. De man die vaart in de ploeg bracht, was Andy Hoepelman, door Trumbic verkozen boven Rick Toonen. Uit de vele positie-wisselingen werd echter niet het volle rendement ge haald, omdat Hans van Zeeland, gewend als hij is aan het stociwerk op de middenvoorplaats zich moei lijk kon aanpassen en Mart Bras enkele malen te traag aansloot. Maar over het geheel domineerde Nederland, ondanks een vroeg ope ningsdoelpunt van Wolf. Buunk zorgde met één man meer voor 1 1 en vanaf het moment dat Hoe pelman een strafworp versierde, die door Bras werd benut (21), deden de vermoeide Duitsers niet veel meer dan de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Dat luk.e aar dig tot Buunk zoveel ruimte kreeg, dat zijn ploegmaten hem konden toeschreeuwen, 'draai je om, draai je om.' Hij deed het en scoorde 3 1. Wolf braqht de Duitse achter stand via een strafworp terug tot 3—2, maar onmiddellijk daarna maakte Stroboer 42. Dat hij zich daarbij afzette van een tegenstan der ontging de Joegoslavische scheidsrechter Ivkovic. In het begin van de vierde periode maakte Nico Landeweerd aan alle onzekerheid een einde door met één man meer doel te treffen (5 2). In de allerlaatste seconden kwam West-Duitsland vla een oud trucje nog terug tot 53. Wolf liet zijn bewaker bij een medespeler achter maar daarmee kwam Oranje's eerste overwinning na de nederlagen tegen Italië, de Verenig de Staten en Rusland niet meer in gevaar. Er resteren nu nog de ont moetingen tegen de Verenigde Sta ten en Roemenië. Een overwinning zal naar alle waarschijnlijkheid voldoende zijn voor de bezetting van de zesde plaats in het eind klassement; de laatste plaats die rechtstreeks toegang geeft tot de Olympische Spelen van volgend jaar. CALI Wijda Mazereeuw, reeds gekroond met het zilver op de 100 meter schoolslag, heeft opnieuw een uitstekende kans op eremetaal tijdens de wereldkampioenschappen in Cali. Tijdens de series van de 200 meter schoolslag maakte de Ne derlandse zwemster met 2.39.51 de snelste tijd. De Oostduitse Hanne- lore Anke zwom in een andere serie met 2.42.04 de tweede tijd. Wijda Mazereeuw vestigde met 2.39.51 niet alleen een nieuw Ne derlands record (het oude stond sinds 28 juni in Utrecht ook al op haar naam met 2.40.57) maar liet tevens de snelste tijd ooit tijdens een - wereldkampioenschap (dit is het tweede) noteren. Naast Wijda Mazereeuw (overigens ook deel uitmakend van de wissel slagestafetteploeg die brons verover de) slaagde ook Annelies Maas erin zich voor de finale te klasseren. In de eerste serie van de 400 meter vrije slag eindigde zij achter de Au stralische Jenny Turrall (4.22.80). de Canadese Gail Amundrud (4.25.55) en de Nieuwzeelandse Re becca Perrott (4.28.05) in een tijd van 4.28.07 weliswaar als vierde, maar in de overige twee séries ble ken slechts vier zwemsters sneller te zijn, wat haar tenslotte dus de achtste en laatste finaleplaats bracht. Snelste in de series was de favoriete Shirley Babashoff (VS) die in 4.22.70 juist 0.1 sec onder de tijd van Turrall dook. Paula van Eyk stelde op de 200 meter rugslag teleur. Met een vijfde plaats in de series van 2.27.68 bleef Van onze spo rtcorrespond ent ROTTERDAM —Het is Sparta drie weken voor de aanvang van het nieuwe seizoen toch nog ge lukt een spitsspeler aan te trek ken als vervanger voor de naar Frankrijk vertrokken Hans Ven- neker. De Rotterdammers heb ben voor een periode van twee jaar de Deense international Claus Larsen (21) gecontrac teerd. Larsen is afkomstig van de Deense lijstaanvoerder Köge. de club waar ook örgen Kris- tensen door de scouts van de Rotterdamse club werd ontdekt. Op korte termijn zal de Deen naar Rotterdam afreizen waar hij volgende week in de Interto- towedstrtjd tegen Standard Luik zijn debuut zal maken. Vandalisme IPSWICH De voetbalvereni ging Ipswich heeft een uit vier punten bestaand plan geopen baard ter voorkoming van daden van vandalisme door haar aan hang te plegen als er op het Euro-pese vasteland wordt ge speeld. Oj 17 september komt Ips wich in Rotterdam uit tegen Feyenoord in het kader van de strijd om de UEFA-beker. Volgens het plan zullen: 1. op reizen naar het buitenland personen van nog geen 18 jaar alleen dan mogen meegaan, wanneer zij door een volwassene worden vergezeld. 2. geen vlaggen, spandoeken en alcoholhoudende dranken mogen worden meegenomen op reizen door de club georganiseerd, 3. aanhangers die op eigen gele genheid reizen een verklaring moeten ondertekenen dat zij zich verantwoordelijk stellen voor alle door hen aangerichte schade, en 4. aan aanhangers 'Europese reiskaarten' worden verstrekt die zullen worden ingetrokken zodra er iets mis mocht gaan. Ndgenoeg alle "aanhangers van Britse clubs die meegaan naar het buitenland als er een wed strijd wordt gespeeld betrekken de toegangskaarten via hun ei gen vereniging. Op die manier denkt Ipswich de zaak in de hand te kunnen houden. Ondertussen' heeft de aanhang van Ispwioh al de naam tot de 'netste' van Groot-Brittannië te behoren wat haar gedrag betreft. Omzettingen ZURICH In de volgende be kertoernooien zijn wijzigingen aangebracht wat betreft speelda- ta en welke club het eerst thuis speelt, dit vanuit concur rentie oogpunt: Europa Cup 2: de eerstgenoemde club speelt thuis: FC Basel-Atle- tico Madrid. Sla via Sofia-Sturm Graz, Roemeense bekerwinnaar- Anderlecht. wijziging datum uit wedstrijd: Celtic Glasgow-Valur Reykjavik. UEFA beker: de eerst genoemde club speelt thuis: Tsjernomorez Odessa-Lazio Roma, Everton-AC Milan, Rapid Wenen-Galatasary Istanboel, Torpedo Moskou-AS Napoli, wijziging datum thuis wedstrijd: Inter Bratislava-Real Zaragoza, Levski Spartak Sofia- Rode Ster-, Belgrado, Sliema Wanderers-Sporting Lissabon, wijziging datum uitwedstrijd: FC Brugge-Olympique Lyon, FC Porto-Avenir Beggen, MSV Duis- burg-Paramlimni Famagusta. Pele NEW YORK Edson Arantes de Nascimento. In de wandeling en de voetbalstadions Pele gehe ten, is een friendelijkheidsof- fensief begonnen ten opzichte van zijn landgenoten. Pele die thans een van de pijlers is waarop de nieuwe poging steunt om het voetbal in Amerika van de gTond te krijgen, heeft name lijk aangekondigd dat hij 'met genoegen' deel wil uitmaken van het Braziliaanse elftal dat in 1978 eventueel deelneemt aan het wereldkampioenschap in Ar gentinië. Pele, miljonair inmiddels door inkomsten uit de voetbalsport en dure bijverdiensten, heeft wel iets goed te maken in zijn ge boorteland Brazilië. Hij kondigde vijf jaar geleden aan dat hij nooit meer aan een toernooi om de wereldtitel zou deelnemen. Liet Brazilië, althans zo voelden zijn landgenoten het, conse quent in de steek en verscheen dus ondanks zeer emotionele smeekbeden niet als aktief voet baller vorig jaar in Duitsland. Maar ja, geld maakt stramme benen soepel. En Pele zwichtte na lange aandrang en nadat er steeds meer geld werd geboden, voor een aanbieding van de Amerikaanse club New York Cosmos. Tot woede van de Bra zilianen. Maar Pele verklaarde onmiddellijk dat hij 't eigenlijk uit vaderlandsliefde dead, omdat hij nu 'n uitstekend soort ambas sadeur was voor Brazilië, terwijl de voetbalsport er ook zeer wel bij zou varen. Dat werd maar door weinig Bra zilianen geloofd. De meeste mensen gingen er, niet ten on rechte, van uit, dat Pele een forse slag aan het slaan was en zijn eigen portemonnee aanmer kelijk belangrijker achtte dan het vaderland. In hoeverre de fans huilend van ontroering Pele's mededeling hebben vernomen moet nog maar worden afgewacht. Pele is thans 34. In 1978 is hij dus 37 jaar en mogelijk te oud om een uitputtingsslag als een toernooi om de wereldtitel vol te houden. Pele heeft dat onderkend. Hij hield, toen hij zijn laatste ver klaring in New York aflegde, een slag om de arm. 'Als ik lichamelijk fit ben dan zal ik met genoegen spelen. Maar er zijn nog drie jaar te gaan. er kan heel wat gebeuren in die tijd'. Wembley LONDEN De Engelse voetbal bond heeft besloten een hek te laten plaatsen rond het veld van Wembley, dit na de ongeregeld heden bij de Engelse bekerfinale ?n En geland-Schotland. De se cretaris van de Engelse voetbal bond. Ted Croker, zei op dit besluit: 'Ons doel is Wembley te herstellen in zijn oude waardig heid. Willen we in de toekomst een Europa Cup-finale naar Wembley halen dan kan dat al leen als we het veld omheinen want zo gelden nu eenmaal de voorschriften van de UEFA'. Oorsprong BELGRADO Een Joegoslavi sche archeoloog is van mening dat het voetbalspel voor het eerst is gespeeld in Sinj, een plaatsje ten noorden van Bel grado. De archeoloog Jbsip Brit- vic, heeft in Sinj een uit het jaar zeven voor Christus date rend relief gevonden waarop de Romein Gaius Laberius een bal letje trapt. Britvic zegt dat hij van de inter nationale voetbalfederatie, FIFA, een oorkonde heeft ontvangen waarin zijn bevinding wordt er kend. Overigens zegt het be faamde Guiness'boek van de we reldrecords dat er gedurende de 3e en 4e eeuw voor Christus in China reeds een sterk op voetbal gelijkend spel werd gespeeld, het zogenaamde Tsjoe-Tsjin. Het wachten is nu op het fossiel van ren Neanderthaler met de bal aan zijn voet. AMSTERDAM (ANP) In de dezer dagen geëindigde IBM-meester- groep moest voor het behalen van een meesterresultaat van de we reldschaakbond een totaal van 7 punt worden gescoord. Onder ande re voldeed de Nederlander Gert Ligterlnk aan de desbetreffende eis. Thans ls twijfel gerezen aan de juiste interpretatie van de FIDE- reglementen. Daaruit zou men kun nen concluderen, dat er in een groep van 12 spelers niet meer dan 3 deelnemers uit hetzelfde land mogen uitkomen. In de IBM-mees- tergroep speelden 5 Nederlanders. Aan te nemen valt, dat een en ander een punt van bespreking zal worden in de speciale FIDE-com- missie. zij ver van de eindstrijd verwijderd. De achtste tijd (van de in de serie van Paula van Eyk als derde eindi gende Francadse Sylvie le Noach was 2.23.86. Ook voor Henk Elzerman was er op zijn favoriete 1500 meter geen fina leplaats weggelegd. In 16.32.54 ein digde hij in zijn serie als vierde. Igor Evgrafov, tweede in dezelfde serie, klasseerde zich als achtste met 16.19.23. MONTREAL Tengevolge van hevige regenval moest gisteren in Montreal een wedstrijd in het Voor-Olympische hockeytoernooi worden onderbroken, 'n andere werd afgelast. Het waren ontmoetin gen voor de bezetting van de 5e tot en met de 8e plaats in 'e eindrangschikking van het toernooi. Canada versloeg met 3-0 Mexico. De ontmoeting Groot BrittanniëKenia werd uitgesteld en zal zaterdag worden gespeeld. ATLETIEK De Keniaanse atleet Mlke Bolt heelt tijdens de Paavo Nurmi-SpeJen In de Finse stad Turku een sterk bezette 800 meer gewonnen In de uitstekende tijd van i minuut en 45 seconden rond. De weede plaats was1 voor de Joegoslavische Eu ropese kampioen Luciano SusanJ in 1.45.4. de Amerikaanse wereldrecord houder op de 880 yards. Rick Wohl- huter, noteerde als derde dezelfde tijd. Hordenspeclallst Jim Bolding; kwam ditmaal uit op de 400 meter .Tlak. De Amerikaan liep de afstand in 45.8 seconden. De Fin Markku Kukko- aho kwam tot 45.9. De 5000 meter was voor de Fin Pekka Palvarlnta in 13.29.8 seconden. HIJ had een voor sprong van 0.2 seconden op de Keni- aa.n Jlm Ngeno. De wereldrecordhou der hoogspringen Dwlght Stones (VS) versloeg na een aantal nederlagen zijn landgenoot Tom Woods weer eens: 235 tegen 2.22 meter. BASKETBAL Het Nederlandse bas ketbalteam heeft ln Athene bij de Europese Jeugdkampioenschappen in de strijd om de vijfde plaats verloren van Spanje met 9249. De ruststand was 4320. Nederland eindigde hier door op de zesde plaats voor landen als West-Duitsland en Bulgarije. Win naar werd de Sowjet-Unle. In de fina le versloeg het Griekenland met 64 61 (34—31). TENNIS De uitslagen van de kwartfinales van het Internationale •badgasten-toernooi', dat ln Noordwljk wordt gehouden, zijn: heren enkel spel: John Mill (NZe)Chris Lewes (V6) 5-7, 6-2, 63; Michael Newberry (VS)—Paul van Min (Ned) 6-1, 4-6. 6- 2: Fred Hemmes (Ned)—Nick Fleury (Ned) 6-2, 6-0; David Dick (VS)—Jan Hordijk (Ned) 6-2. 3-6. 6-3. Dames enkelspel: Elly Appel (Ned)—Annete van deT Mey (Ned) 6-4. 6-4; Kim Ruddell (Aus)Lldy Jooste (ZAf) 6- 3. 6-3: Judith Salomé NedSusan- ne VlUaverda (Arg) 7-5. 6-3; Judy Hanraren (Aus)—Patricia Blanchl (Arg) 6-3, 6-1. VOLLEYBAL De Nederlandse raels- Jesploeg Is tijdens een toernooi ln Stuttgart achter Joegoslavië, West- Dulsland en Roemenië op de vierde plaats geëindigd. De Nederlandse meisjes verloren met 03 van West- Duitsland dh Joegoslavië en met 23 van Roemenië. Vandaag begint het toernooi om het Europees kampioen schap. uveneens ln West-Duitsland. WIELRENNEN De Zwitser Ivan Schmld heeft de vierde etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen Frlts Schür was met een vijfde plaats do beste Nederlander. De Noor Andors- sen heeft de eerste plaats ln het algemeen klassement overgenomen van de Westduitser Trott. Schür st-iat vierde op 1.09.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19