'Top in Kampala onteert Afrika' apan moet laveren tussen hina en de Sowjet :-Unie oncalves rint strijd im de macht Kissinger: nieuwe eis Israël geen obstakel Geleidelijke opheffing Zuidoostaziatische verdragsorganisatie Tanzaniaanse minister over OAE: Filippijnen en Thailand: ndaag vergadering strijdkrachten itse minister entice uit de delingsgunst Fanfani kiest nieuwe voorman Tel Aviv noemt gesprek 'vanzelfsprekend' Isabel Peron moet 'Niet begrepen' 't kalmer aan doen [W/KWARTET VRIJDAG 25 JULI 1975 BUITENLAND 7 DAR ES SALAAM (Reuter) Tanzania zal de topconferentie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) in Kam pala niet bijwonen omdat dit zou gelijkstaan aan het vergoe lijken van de moord op verschei dene duizenden mensen door de Oegandese regering van presi dent Amin. Dit heeft de Tanza niaanse minister van buiten landse zaken John Malecela in Dar es Salaam gezegd. 'Het houden van de top in Kampala heeft de OAE onteerd benevens Afri ka al geheel Het is de grootste grap van het Jaar', aldus de be windsman. Malecela zei in een toespraak tot studenten dat Tanzania heeft be sloten de top niet bij te wonen uit respect voor de doelstellingen van de OAE. Malecela liet zich niet uit over de vraag of vice-president Aboud Jum- be van Tanzania (tevens president van het tot Tanzania behorende Zanzibar) wèl naar de top zou gaan. Amin zou hem hebben uitgenodigd in een kennelijke poging verdeeld heid te zaaien in Tanzania. Gisteravond verluidde in Dar-es-sa- laam dat ook president Samora Ma- chel van Mozambique niet naar Kampala zal reizen. Dit wordt ge zien als een ernstige tegenslag voor Amin die gehoopt had de president van de jongste Afrikaanse republiek te verwelkomen. Zeker is dat be halve president Nyerere van Tanza nia, president Kenneth Kaoenda van Zambia en Sertse Khama van Botswana niet op de topconferentie van de OAE zullen zijn. De organisatie werd 12 Jaar geleden opgericht om achting te verlenen aan de Afrikanen onder koloniaal bewind en in landen die werden geleid door onafhankelijke Afri kaanse regeringen. 'Maar de erva ring heeft geleerd dat de OAE zich heeft stilgehouden als gruweldaden werden begaan tegen Afrikanen in onafhankelijke landen, onder het voorwendsel dat dit interne zaken waren van een lidstaat', aldus de minister. 'In Oeganda hebben ver scheidene duizenden mensen hun leven verloren. Als Afrikaanse rege ringsleiders daarheen gaan voor een topconferentie dan staat dat gelijk aan het verlenen van goed keuring aan deze moorden. Tanza nia zal niet aan zo'n goedkeuring meedoen.' Malecela zei te hopen dat in weer wil van allerlei soorten beschuldi gingen van Kampala aan het adres van Dar es Salaam de vrienden en vijanden van Tanzania begrip zul len hebben voor het standpunt van zijn regering. De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO heeft ondertussen een op roep gestuurd aan de Afrikaanse leiders steun te verlenen aan de Arabische campagne tot uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties. Een document waarin de oproep is vervat circuleert momenteel op de bijeenkomst van de OAE-ministers in Kampala. De Palestijnen eisen de uitstoting van Israël uit het wereldorgaan en vragen de steun van de Afrikaanse landen voor de Palestijnse zaak. De topconferentie van islamit.sche landen die eerder deze maand in F die-Arabië werd gehouden hi fit de Arabische campagne tot uitstoting van Israël op gang ge bracht. De OAE-topconferentie in Kampala, die volgende week begint en waaraan meer dan 40 landen deelnemen, zal voor de eerste keer de Palestijnse zaak afzonderlijk be handelen, naast een algemeen de bat over het midden-oosten. De Oegandese president Idi Amin heeft gisteren gezegd dat hij niet alleen Afrika maar ook Israël kan bevrijden. MANILLA (UPI) De Filippijnen en Thailand zijn voor geleide lijke opheffing van de de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie, de ZOAVO. Dit is bekendgemaakt in een communique aan het einde van een bezoek van premier Kukrit Pramoj van Thaland aan president Marcos. Kukrit en Marcos 'kwamen In be ginsel overeen dat de organisatie geleidelijk dient te verdwijnen om in overeenstemming te komen met de nieuwe realiteiten in het gebied', aldus het communiqué. Een periode is niet genoemd, maar Marcos zei dat dit zou gebeuren in overeen stemming met de omstandigheden. Andere ZOAVO-leden zijn de Vere nigde Staten, Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland. Frankrijk en Pakistan traden al eerder uit. De ZOAVO is sedert de oprichting 20 jaar geleden van een militaire steeds meer een burgerlijke organi satie geworden. In het gezamenlijke communique wordt voorts gezegd dat buitenlandse bases op hun grondgebieden moeten worden be schouwd als van 'tijdelijk karakter' en dat de betrekkingen met grote mogendheden 'vruchtbaar moeten blijven en gebaseerd op wederzijds belang'. De regeringsleiders dringen aan op versterking van de associatie van Zuidoostaziatische naties (ASEAN), waarvan, behalve Thailand en de Filippijnen, ook deel uitmaken Sin gapore, Indonesië en Maleisië en dus géén wester-se landen. China heeft opgeroepen van de In dische Oceaan een 'vredesoceaan' te maken. China riep op de Indi sche Oceaan te demilitairiseren en liet weten dat de oceaan behoort aan de landen die eraan liggen. Volgens de Chinese vice-premier Ku Mu aan een banket in Malaga- sië, verspreidt de rivaliteit tussen de Sowjet-Unle en de Verenigde Staten zich vanuit de Middellandse Zee via het Midden-Oosten naar de Indische Oceaan. 'Zij ver groten hun militaire macht en ver menigvuldigen in rap tempo hun militaire installaties. Dat alles be dreigt de veiligheid rond de Indis che Oceaan', zei hij. Bert Feringa if>AKA Na het vertrek van de Amerikanen uit Indo-China is Peking een soort bedevaartsoord worden voor de regeringsleiders van diverse Aziatische landen. Binnen ee i kort tijdsbestek hebben jaleisië, de Philippijnen en Thailand vriendschappelijke betrekkingen aangeknoopt met communis- Jch China. Angst is de belangrijkste drijfveer v,oor deze plotselinge trek naar Peking, want al deze den hebben problemen met communistische guerrillagroepen binnen hun grenzen. Peking's warme onthaal voor reactionaire regimes lijkt in leven door angst. Angst voor een dominante positie in Azië van ina's aartsvijand de Sowjet-Unle. ting's belangrijke nabuur Japan echter aanzienlijk minder toe- lietelijk. De al geruime tijd lo lde Chinees-Japanse onderhan- ingen over een vredes- en endschapsverdrag verlopen ui- st stroef. De belangrijkste oor- ik hiervan is dot Peking d.m.v. vriendschapsverdrag probeert )an in te lijven in het anti- ssische kamp. Een poging die wel van Russische als Japanse de nogal op weerstand stuit, t keerpunt in de naoorlogse Chi- es-Japanse betrekkingen vond lats in 1972 toen de toenmalige panse premier Tanaka. onmiddel- k in het kielzog van Nixon, dlplo- itieke betrekkingen aanknoopte het regime in Peking. De on- rwachte ommekeer in de Ameri- anse China-politiek kwam voor Japanners destijds als een schok ïdat ze sinds het einde van de ftiger jaren al bij de Amerikanen dden aangedrongen op betere be- ikkingen met communistisch lina. Deze voorliefde van Japan or China is niet louter gebaseerd zijn gebruikelijke economisch iportunisme maar zit dieper. Door eeuwen heen heeft Japan perio- ek brokken Chinese beschaving geïmporteerd en verwerkt in zijn eigen cultuur. De Japanse taal is ten dele ontleend aan het Chinees en zelfs heden ten dage vindt men in het stratenplan van Kyoto (dé vroegere hoofdstad van Japan) Chinese invloeden terug. Uiteraard spelen naast deze culturele ver wantschap ook economische motle ven een rol. Reeds in de zestiger jaren onderhielden Japan en China op informeel niveau al weer han delscontacten, zeer tegen de zin van de Verenigde Staten. Clausule Met het bezoek van Tanaka aan Peking kwam er formeel een einde aan de staat van oorlog tussen beide landen en werd besloten de hernieuwde vriendschap te bekro nen met een officieel vredes- en vriendschapsverdrag. De onderhan delingen over dit verdrag zijn op dit moment gaande en dreigen de prille Japans-Chinese vriendschap aanzienlijk te verkoelen. Het belang rijkste geschilpunt in de Chinees- Japanse onderhandelingen vormt de zgn. anti-hegemonie clausule. Deze clausule houdt in dat geen van beide landen zal sterven naar de heerschappij in Azië en dat bel de landen zich verzetten tegen po gingen van enig ander land om een dergelijke heerschappij te vestigen. Deze clausule is voorgesteld door Peking en met name het laatste deel van de clausule is duidelijk geïnspireerd door Peking's bijkans patha logische angst voor de Sow- jet-Unie. Vooral nu de Verenigde Staten zich teruggetrokken hebben uit Indo-China is Peking's buiten landse politiek in de eerste plaats gericht op het indammen van Rus- land's Invloed in Azië. Peking maakt er dan ook geen geheim van dat met dat andere land de Sowjet- Unle bedoeld wordt. Moskou heeft via officiële kanalen al laten weten dat ze de opneming van de clausule in het verdrag be schouwd als een onvriendelijke daad jegens de Sowjet-Unle, tege lijkertijd met klem ontkennend dat ze zou streven naar hegemonie in Azië. Ze beschuldigt China ervan Japan te willen gebruiken voor haar anti-Russische politiek en heeft Japan gewaarschuwd dat de vriendschap tussen beide landen in gevaar komt indien Japan accoord gaat met de anti-hegemonie clau sule. Compromis De Japanse regering is hierdoor in een bijzonder moeilijke positie ge manoeuvreerd. Enerzijds stelt ze bij zonder veel prijs op het vriend schapsverdrag met China maar ze voelt er weinig voor dit ten koste te laten gaan van haar relatie met haar belangrijke nabuur de Sowjet- Unie. Temeer daar er nog een aan tal Russisch-Japanse problemen om een oplossing vragen, (visserijpro blemen en een vredesverdrag) To kio heeft zich dan ook van het begin af aan verzet tegen opne ming van de gewraakte clausule, omdat het volgens haar niet juist is om in een bilateraal vriendschaps verdrag bepalingen op te nemen die derden -raken. De publieke in terventies van Moskou worden door Japan echter allerminst op prijs gesteld omdat deze het onderhan delingsklimaat alleen maar verhar den. Bij wijze van compromis heeft Tokio voorgesteld om de anti-hege monie clausule wel op te nemen in de preambule van het verdrag maar niet in de tekst van het verdrag zelf. Peking's houding is echter bij zonder star. Tot nu toe is Ze niet bereid tot enige concessie. In feite eist ze van Japan een vierkante anti-Sowjet verklaring in ruil voor haar vriendschap. Chinese olie Peking's onderhandelingspositie is vrij sterk. Veel Japanse onderne mers kunnen 's nachts niet slapen bij de gedachte aan de schier ein deloze mogelijkheden van de Chi nese markt voor de export van hun elndprodukten. Maar het belan- rijkste onderhandelingswapen van de Chinezen is olie. Volgens gege vens bekendgemaakt op het on langs in Tokio gehouden. Werelde nergiecongres beschikt communis tisch China over de grootste olie voorraden in geheel Azië (56 pro cent van de totale voorraad in Azië). Van de nog niet ontdekte olievoorraden ih Azië wordt China's aandeel op 76 procent geschat. Sinds de oliecrisis zoekt Japan koortsachtig naar nieuwe alterria- De vroegere Japanse premier Kakoeei Tanaka bracht eind '72 een bezoek aan China en had onder andere een ontmoeting met partij voorzitter Mao Tse-toeng. tieven voor haar olievoorziening om minder afhankelijk te worden van de Arabische landen, tot nu toe de belangrijkste leveranciers van Ja pan. Communistisch China ls voor Japan een ideale olieleverancier, het ligt in de onmiddellijke nabij heid en het beschikt tevens over zwavelarme olie, wat de voorkeur heeft van Japan in haar strijd te gen de luchtvervuiling. Op dit mo ment neemt Japan al driekwart van China's bescheiden olie export af, hetgeen vooral ten koste gaat van Indonesië dat ook over zwavel arme olie beschikt. China is echter druk bezig haar olieproduktie op te voeren en heeft min of meer toege zegd de leveranties aan Japan in de toekomst aanzienlijk te vergroten. Aan de andere kant is ook de Sowjet-Unie een aantrekkelijke partner voor Japan. Reeds enkele Jaren onderhandelen de Russen en de Japanners over de gezamenlijke openlegging van het grondstoffen- rijke Siberië. Japan moet daarbij kapitaal en technische kennis in brengen met als tegenprestatie Russische leveranties van grond-, stoffen en olie. Deze onderhande lingen verlopen echter niet erg vlot. In juni is bekend geworden dat het Russisch-Japanse Tryumen olieproject (een miljarden vergend project ter ontsluiting van zwavely arme olievelden in West-Siberië) na 5 jaar onderhandelen definitief niet doorgaat. Volgens politieke waarnemers hier houdt dit niet doorgaan van het Tryumen olieproject direkt verband met de impasse in de Japans-Chi nese onderhandelingen. Japan wei gerde accoord te gaan'met het Rus sische voorstel om in plaats van 'n geplande pijplijn een tweede Trans Siberische spoorlijn aan te leggen langs de Chinees-Russische grens. Tokio vreesde door acceptatie van dit voorstel China tegen zich in harnas te jagen omdat een derge lijke spoorlijn Ruslands militaire positie in het Verre Oosten aan zienlijk zou versterken. Japan overstag? Dit niet doorgaan van het Tyumen olieproject lijkt er op te wijzen dat Japan de voorkeur geeft aan China. De meeste recente ontwikkelingen wijzen eveneens in deze richting. De Japanse premier Takeo Mlki die tot nu toe niet vferder wilde gaan dan opneming van de anti-hegemo nie clausule In de preambule van het verdrag heeft nu zijn visie op IABON (AP, UPI) Premier Vasco Gongalves is als winnaar de machtsstrijd in Portugal te voorschijn gekomen. Zijn plan voor een nieuw landsbestuur moeten echter nog door de Be ing van de strijdkrachten worden goedgekeurd. iad voor het leger, ifwloedrijk- an drie van dergelijke raden In jrtugese krijgsmacht, sloot zich aan bij het rijzend getij steun voor Gongalves, van wie zegd dat hij gematigde kritiek jn naar het commundsnie zwe- beleid binnen het régime overwonnen. raai Carlos Fabiao, chef van snerale staf van de landmacht, zich in vergadering met de deling dat het leger achter de der staat en dat de politieke le van Vasco Gongalves 'niet in jedïng' was. iemanschap DEN (AFP) Het partijbe- r van de Labourafdeling in het londense district Newham I;h-East heeft met 29 tegen 19 ïmen zijn vertrouwen opgezegd le Britse minister voor ontwik- ïgssamenwerking, Reginald itice. Dit betekent dat Prentice bij de volgende verkiezingen it district niet meer voor Labour lidaat kan stellen. heeft 18 jaar Newham ;h-East in het Britse Lagerhuis fegenwoordigd. Volgens aanhan- I van de linkervleugel van La- r zou de minister onvoldoende ten voor uitvoering van het siezingsmanifest van de partij, wel premier Harold Wilson hem ge maand na het EG-referen- m degradeerde van minister van erwijs tot bewindsman voor vikke.ingssamenwerking, kan itice in zijn conflict met de calen in zijn kiesdistrict reke- op de steun van Wilson en zijn ste medeministers, terwijl ook neerderheid van de Labourfrac- op zijn hand is. uitspraak van het Labourbestuur Newham North-East waar itice bij de laatste verkiezingen met een meerderheid van 00 stemmen werd gekozen ongedaan worden gemaakt r het nationale partijbestuur, itice, die zei zeer bedroefd en rTurgesteldte zijn over de uit- kondigde aan dat hij zijn erhuiszetel blijft bezettenen in >ep zal gaan bij het nationale ,ij bestuur. 240 leden van de assemblee de beweging van de strijd- >og op kten komen vandaag bijeen om uit te spreken over het plan Jongalves voor ogen zou staan: vormen van een driemanschap 'het bestuur van heit land. Deze zou niet alleen boven de utionaire raad van de bewe- van de strijdkrachten en de nblee staan, maar zou ook te vertellen hebben dan een tueel nieuwr, coalitiekabinet met burgermdnisters. Het plan van Gongalves zou de macht in Portugal in handen leg gen van de president, de premier en het hoofd van de veiligheids dienst COPCON: Gongalves zelf, Francisco da Costa Gomes en gene raal Otelo Saraiva de Carvalho. Sommige leden van de Beweging van de strijdkrachten zouden niet in hun eigen woningen hebben overnacht uit vrees voor arrestatie in verband met hun oppositie tegen het driemanschap, maar regerings- en militaire functionarissen hebben dergelijke berichten als onzin be stempeld. Voorwaarden De socialisten en vo lksdemo craten hebben voorwaarden gesteld aan hun terugkeer in een coalitiekabi net. In het afgelopen weekeinde hebben ze betoogd tegen commu nistische invloed op de strijdkrach ten. De socialistische leider Mario Soares eiste het aftreden van Gon galves en scheen daarbij sympa thie voor de premier te hebben losgeslagen. De volksdemocraten eisten democratische hervormingen. De socialisten en volksdemocraten hebben voor1 het komende weekein de nieuwe betogingen georgani seerd. In Braganca in het noord westen van Portugal zullen de volksdemocraten een sympathiebe toging houden voor de rooms-ka- tholieke kerk. Gisteren hebben zich weer ongere geldheden voorgedaan. In het dorp je Ansao in de buurt van Coimbra vielen burgers de kantoren van de communistische partij en de linkse Portugese democratische beweging (MDP) aan. Twee auto's die eigen dom van de communistische partij en een andere groepering waren, werden in de buurt van Oporto in brand gestoken. De Italiaanse christen-democratische partij is gisteren begonnen met de verkiezing van een nieuwe partyleider. De fractievoorzitter in het Lagerhuis Piccoli lijkt de beste papieren te hebben. Op de foto de aankomst bij het partijbureau van de uit de gratie geraakte ex-leider Amintore Fanfani (links op de voorgrond)die deze week een motie van wantrouwen te verwerken kreeg. WASHINGTON, NEW YORK, TEL AVIV, CAIRO (UPI, Reuter, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteren verklaard dat de eis van een rechtstreeks gesprek, die Israël verbindt aan een vredesregeling met Egypte voor de Sinai geen struikelblok van betekenis is. Rabin, de Israëlische premier, had deze eis gesteld. Ook regeringskringen in Tel Aviv beschou wen de voorwaarde niet als een obstakel. Kissinger zei tegenover journalisten na afloop van een bijeenkomst van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen niet de indruk te hebben dat het om een toege voegde eis gaat. 'Bij iedere onder handelingen volgt er een recht streeks-gesprek tussen de betrokke nen', aldus de bewindsman. Kissin ger verklaarde dat beide partijen hun best doen tot een regeling te komen. De bewindsman zei geen nieuwe pendel in het Midden-Oos ten te zullen beginnen tenzij er een redelijke kans is op succes. BUENOS AIRES (AP .Reuter) Mevrouw Isabel Peron, president van Argentinië, heeft van haar art sen de raad gekregen rust te ne men en het kalmer aan te doen, aldus is van regeringszijde bekend gemaakt. De geruchten dat zij gedurende betrekkelijk lange tijd helemaal het werk zal neerleggen zijn hierdoor weer aangewakkerd. Mevrouw Peron is 44 jaar oud. Laatst heeft zij griep gehad. Naar men zegt begint zij, als gevolg van de slopende politieke en economi sche crisis die nu al weken duurt, uitgeput te raken en gewicht te verliezen. Intussen heeft de aorstconservatie- ve groep van de maandag naar Spanje vertrokken Lopez Rega nog een gevoelig verlies geleden door het gedwongen aftreden van Raul Lastini, een schoonzoon van Rega, als voorzitter van het parlement. Israëls eis tot een rechtstreeks on derhandelingen met Egypte in het slotstadium van besprekingen over een tussentijds vredesakkoord werd niet tevoren met Cairo opgenomen daar deze zaak vanzelfsprekend was, zo is in Israëlische regerings kringen meegedeeld. 'Het gaat om een vanzelfsprekende zaak en dit hoeft dus nooit een voorwaarde te zijn.' Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken kende het Israë lische standpunt. Maar of de Egyp- tenaren dit begrepen weet ik niet', zo werd gezegd. 'Wij hebben geen nieuw obstakel in onze onderhan delingen met Egypte geïntrodu ceerd.' Rechtstreekse contacten met Israëlische en Arabische functiona rissen zijn nieuw nieuw. Officieren van beide zijden onderhandelden vorig jaar over bijzonderheden van de troepenscheidingsakkoord met Egypte en Syrië. De vraag of militaire of politieke vertegenwoordigers zouden deelne- Minister Kissinger men In de nieuwe rechtstreekse contacten die Israël eiste, was niet besproken. Israël zou mogelijk ak koord gaan met besprekingen op militair niveau evenals vorig jaar, aldus genoemde kringen. Over de huidige diplomatieke contacten werd gezegd dat vorderingen wer den gemaakt, maar dat er nog veel bijzonderheden moeten worden be sproken. Sommige opvattingen zijn aanvaard, maar zijn nog niet afge rond. Jordanië De Amerikaanse regering zal niet instemmen met een beknotting door het congres van een voorge stelde verkoop van luchtdoelwapens aan Jordanië ter waarde van 350 miljoen dollar. Dit heeft minister Kissinger, gisteren verklaard, nadat hij twee uur achter gesloten deuren had gesproken met de leden van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken. Op de vraag of dit betekende dat de regering heeft besloten niet meer te pogen tot een compromis te komen met het, Congres, ant woordde Kissinger dat een compro mis afhangt van de vraag of de andere partij er mee instemt. Ko ning Hoessein heeft duidelijk ge maakt dat hij niet zal instemmen met enige besnoeiing van de over eenkomst die hij tijdens zijn jong ste bezoek aan de VS heeft geslo ten. Het Congres heeft tot 31 juli de tijd om het akkoord af te wijzen. Tegenstanders vinden dat de leve ring van o.a. verbeterde Hawk-ra- ketten het militaire evenwicht in het Midden-Oosten zal verstoren. Zij willen het voorgestelde aantal van 14 Hawk-batterijen verminde ren tot zes, terwijl volgens hen ook het aantal stukken luchtdoelge schut van het type Vulcan zou moeten worden beperkt. Verder gaat het om de levering van lichte luchtdoelraketten van het type Re deye die vanaf de schouder worden afgeschoten. De huidige premier van Japan Takeo Miki. de antihegemonie clausule 'verdui delijkt'. Volgens de nieuwe visie van Miki is de anti-hegemonie clausule een universeel erkend vre- desprincipe dat in haar toepassing niet beperkt is tot bepaalde naties of specifieke gebieden. Het Is vol gens hem vergelijkbaar met de vre- desprincipes in het handvest van de Verenigde Naties. Volgens poli tieke commentatoren hier kan dat betekenen dat Miki bezig is de weg vrij te maken voor opneming van de clausule in de tekst van het vredesverdrag. In het begin van deze eeuw heeft een Russische monnik in een soort visionaire toestand een aantal openbaringen gedaan die nu in brochurevorm nog circuleren in Europa. Volgens deze openbaringen zouden China en Japan in de twee de helft van deze eeuw een verbond aangaan en vervolgens eerst Rus land en daarna Europa aan zich onderwerpen. Deze profetie die In de volksmond nogal eens aangeduid wordt als het 'gele gevaar', lijkt vooralsnog nogal voorbarig. Wel lijkt het duidelijk dat een op han den zijnde nauwere Chinees-Japan se samenwerking diep zal ingrijpen in de politieke verhoudingen ln Azië en zelfs het politieke wereldto neel niet onberoerd zal laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7