Gemeenten krijgen logere uitkering 'Financiën' verlaat Haagse Kneuterdijk Kamerfracties achter Suriname's onafhankelijkheid Maker van film over slag om Arnhem kreeg vijfduizend brieven Dr. L. de Jong herroept beschuldiging aan adres voorzitter Joodse Raad )k voor lager onderwijs meer geld in 1976 Fortman {een ongekende littocht Suriname CDA hoopt op eenstemmigheid Opnamen bij brug in Deventer? Leverde prof. Cohen kinderen uit? Twee mannen bekennen moord öp bejaarde man METZLER- -II Tegen muggen en vliegen: o, Roxasect Dertienhonderd ambtenaren naar kolossale nieuwbouw aan Korte Voorhout Slaapkamertje voor minister Vrouw verdronken in zee bij Frankrijk Voor Nederlanders in Angola geen evacuatieplannen Vrouw laat zoontje van negen alleen in tentje achter "bUW,'KWARTET VRIJDAG 25 JULI 1975 BINNENLAND n onze parlementsredactie d<!N HAAG Het rijk gaat de uitkeringen aan de gemeenten voor 1976 verhogen. Dit geldt zowel onv*)r de algemene uitkeringen (die worden berekend op basis van het aantal inwoners), als voor de 1 renaamde doel-uitkeringen voor het lager onderwijs. Deze verhogingen komen naast de dit jaar al ei/ igekondigde verhogingen ten behoeve van de werkgelegenheid, die ook in volgende jaren door- da* rken. /and verhoging van de algemene uit- ing komt hoofdzakelijk neer op: deldi compensatie van de stijging van re r kosten voor de sociale zorg :"gev vergoeding van de salarisverho- id vtgen van overheidspersoneel ■eeni prijscompensatie voor de overige deli derdelen van de uitkeringen Isr stijging van het uitkeringsper- ïr itage. eka: or de doeluitkeringen voor het er onderwijs betekent de verho- voe ig: verhoging van het bedrag per dat ïrling met tien gulden naast de 1 nirgoedingen voor loon- en prijs- omi jgingen Mi verhoging van de vergoeding voor exploitatiekosten met 180 gul den per lokaal verbetering van de vergoedings regeling voor gymnastiekloken Rode cijfers Gemeenten die in de rode cijfers komen, kunnen op grond van arti kel 12 van de gemeentewet een aanvullende bijdrage van het rijk krijgen. Deze zogenaamde 'artikel 12-gemeenten' moeten dan wel vol doen aan een bepaald minimumpeil voor de gemeentelijke belastingen. De staatssecretarissen Polak en De Goede hanteren voor het bepalen van dit minimum een nieuw stelsel dat voorlopig alleen voor 1976 zal gelden. Dit stelsel komt erop neer dat 'artikel 12-gemeenten' het to taal van hun belastingen, voor zo ver geheven van woningen, dienen te brengen op een- bepaald gemid delde per woning. Dit gemiddelde is vastgesteld op 160 gulden per wo ning voor gemeenten die de onroe rend goed-belasting al in 1976 zul len heffen. Voor gemeenten die dit niet doen geldt een miminum-ge- middelde van 140 gulden. Boven dien zullen de minima voor de ri ool- en reinigingsrechten met tien procent worden verhoogd. "1 au onze Haagse redactie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De onafhankelijkheid van Suriname per 25 novem ber aanstaande stuit in het Nederlandse parlement op geen enkel verzet. Uit het gisteren ingediende voorlopige verslag van de kamerfracties blijkt zelfs dat de christen-democratische fracties (ARP, CHU en KVP, die samen één verslag inbrachten) hopen op eenstemmigheid, zowel in het parlement in Den Haag als in dat van Paramaribo en Willemstad. 'Dat zou de meest koninklijke be nadering zijn', aldus het verslag. AifEN HAAG Minister De Gaay fortman (binnenlandse zaken) oemt het 'volstrekt onjuist' dat de van Surinamers naar ederland momenteel ongekende ormen heeft aangenomen. Volgens et centraal bureau voor de opvang je an Surinamers is van een bijzon- jere toeneming van het aantal mi viranten geen sprake. 'Er komen er r- ngeveer driehonderd per maand het bureau', aldus de minister, voorzitter van de ministerraad GfOIldwct ar isteren. ft linister De Gaay Fortman wees rop dat er in de zomertijdaltijd t* ieer verkeer tussen Suriname en sslederland' is omdat nu veel Surina b Over de ontwikkelingssamenwer king bepleiten de drie christen democratische fracties het opne men van een inflatiecorrectie in de overeenkomst om op die manier de reële waarde van het beschikbaarge- stelde bedrag gewaarborgd te laten. Dat bedrag (3.2 miljard guldens in tien tot vijftien jaar) is volgens de CDA-fractie inderdaad 'erg hoog'. 'Nog nimmer is in een dekolonisa tieproces een zo omvangrijk bedrag beschikbaar gesteld.' Wat de uitvoering van het pro gramma betreft: deze fracties drin gen aan op een sterker accent op de sociale, educatieve en gezond heidsprojecten en de plannen voor de 'kleine werkgelegenheidsprojec ten', die nu eenmaal sneller kun nen beginnen. finitief standpunt bepaling 'eigen lijk eerst goed mogelijk' als het ontwerp van die nieuwe Surinaam se grondwet bekend is. De PvdA-fractie wijst op de nood zaak gezien de mislukkingen In het verleden dat een programma voor ontwikkelingshulp, dat zich uitstrekt over meer jaren, zijn basis in de samenleving moet hebben en niet alleen maar een stuk van de regering kan zijn. Belasting: ïers op vakantie in ons land ko- ïen om hun familie op te zoeken, lij voegde eraan toe dat er, ter foorbereiding .'van de onafhanke- lijkheid ook véél ambtelijk verkeer (ivér en weer is, waardoor de statis tieken van het reizigers van Suri name naar ons land worden om- nooggeschroefd. 'Zo kom ik zelf ook %1 drie keer in de statistieken voor', de minister. Bij de WD ontmoet de overdracht van de souvereindteit aan Suriname al evenmin bezwaar, al heerst daar enige zorg over de inhoud van de nieuwe Surinaamse grondwet. De inhoud en de manier waarop die wet wordt vastgesteld is natuurlijk een Surinaamse zaak en het is zelfs volgens de VVD-fractie 'ondenk baar' dat in die grondwet de rech ten en vrijheden van het Individu en de rechtszekerheid niet zouden worden vastgelegd. Toch is een de- Verder is de PvdA-fractle benieuwd hoe het zal gaan met de Surinaam se bepsparingen met de Neder landse hulp toch een van de belang rijkste peilers die het ontwikke lingsprogramma moet dragen. Is er kans op een betere belastinghef fing in Suriname en een efficiënter functioneren van het (beperktere) ambtenarenapparaat, zo vraagt de PvdA zich kennelijk een beetje sceptisch af. Een zekere bezorgdheid voor de toekomst valt af te lezen in de zeer korte notitie die het GPV-fractie aan de regering heeft gezonden. Daarin wordt ondermeer de vraag gesteld of Nederland wel morele medeverantwoordelijkheid voor de gang van zaken kan dragen, nu grote groepen van de Surinaamse bevolking bang zijn straks gediscri mineerd te worden in eisen land. Joseph E. Levine (rechts) met Richard Attenborough, die de directie bij de veelzijdige opnamen zal voeren. Ze bestuderen het boek 'Een brug te ver', dat inmiddels in meer dan tien talen is verschenen. (Correspondentie voor Joseph Levine kan men richten aan het Sonesta-hotel, Hekel veld, Amsterdam-C.) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Sinds bekend is geworden dat de Ameri kaanse filmmagnaat Joseph E. Levine (die ook heeft 'gete kend' voor de oorlogsfilms 'De langste dag', over de invasie in Normandië), voorbereidingen treft voor de verfilming van 'de slag om Arnhem', heeft hij ongeveer vijfduizend brieven uit Nederland ontvangen. De brieven bevatten onder meer verslagen van eigen ervaringen in de septemberdagen van 1944. aanbiedingen van filmfragmen ten. aanbiedingen van jeeps, en zelfs zijn er mensen die als parachutist willen meewerken. Uit al die "eacties zou een nieuw boek te schrijven zijn. nadat 'Een brug te ver' van Cornelis Ryan een internationale bestsel ler geworden is. De vitale Joseph Levine (69) vertelde gisteren in Amsterdam dat het script voor twee uur du rende film. die het karakter van een anti-oorlogsfilm zal krijgen, tegen het eind van dit jaar ge reed zal komen. Eerst dan zullen uit de vele officieuze aanbiedin gen meer dan vijftig topsterren gekozen worden. Een aantal van hen zal de rol van hoge militaire leiders (Eisenhower. Montgo mery. leden van de Duitse staf) moeten vervullen maar ook die van de commandanten van de ondergrondse strijdkrachten, van soldéten en burgers. Levine die onlangs per helicop ter de locaties van de strijd van 31 jaar geleden in ogenschouw heeft genomen, zei dat de film zeker vijftien miljoen dollar zal kosten. Nieuwbouw Een probleem is. dat de Rijnsbrug van Arnhem zich minder goed leent om in de film te worden opgenomen: de brug wordt aan beide oevers geflankeerd door veel nieuwbouw. De filmmakers denken er over om het deel van de opnamen, die op de brug betrekking hebben (mede om verkeerstechnische redenen, de Rijnburg zou een beduidend aantal uren voor het verkeer moeten worden afgesloten), op. .te nemen in Deventer. De brug over de IJssel daar lijkt in vele opzichten op de Arnhemse Rijn brug. Prins De filmmagnaat, die Soestdijk heeft bezocht, is bijzonder con tent met de toezegging van Prins Bernhard om voor honderd procent medewerking aan de totstandkoming var. de film te verlenen. 'We hebben de Prins nog niet benaderd inzake de vraag of hij in de film zou wil len optreden', aldus de Ameri kaan. Vliegtuigen Het mobiele oorlogsmateriaal, dat destijds in beide kampen" is gebruikt zal geen overgrote moeilijkheden opleveren. Er is, zowel bij de geallieerde legers van die tijd als in West-Duits- land nog materieel beschikbaar. Veel hoofdbrekens vormt de luchtvloot, dde opnieuw in actie moet komen om de duizenden parachutisten ten westen van Nijmegen te 'droppen'. Er zijn nauwelijks meer vijf 'gliders' in de wereld over. Zij zullen nieuw moeten worden gebouwd. Levine denkt vier a vijf Hurricanes, twee Typhoons en twee Mosqui to's nodig te hebben. De film wordt volledig in Neder land opgenomen en begint in Eindhoven, met de opmars van de geallieerden naar Nijmegen. In het invasiegebied van, Arn hem. bijvoorbeeld in de omge ving van Oosterbeek zal een stu dio gebouwd worden. In totaal zullen duizend medewerkenden nodig zijn. Van een medewerker AMSTERDAM Dr. L. de Jong heeft de vermelding (in het zesde reldoorlog) dat prof. David Cohen en de vertegenwoordiging van deel van zijn geschiedschrijving over Nederland in de tweede we de Joodse Raad in Den Haag in een aantal gevallen de Duitsers onderduikadressen gegeven hebben van joodse kinderen herroepen De rectificatie van dr. De Jong is opgenomen in een ingezonden stuk in het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Dr. De Jong trekt ook een uitlating in. dl? hij eerder tegenover het weekblad gedaan had: dat hem een geval bekend was waarin prof. Co- hen (de voorzitter van de Joodse Raad) een joods kind van zijn on derduikadres heeft weggehaald ten einde'het bij de deportatiecentra in te leveren. Dr. De Jong schrijft nu dat nadere bestudering van dit ge geven hem tot de conclusie heeft gebracht 'dat er een element van onzekerheid in steekt ten aanzien vaii de motivatie van prof. Cohen, zodat ik deze uitlating thans als vervallen beschouwd wil zien.' Het weekhlad meldt dat het inge zonden stuk van dr. De Jong is opgesteld jn overleg 'metde Am sterdamse mr. H. R. Eyl, die de belangen behartigt van mevrouw V. R. Oudkerk-Cohen. een dochter van wijlen prof. David Cohen. Het blad wijst er tevens op, dat er verschil zit in formulering in' het rechtzet ten tussen het feit, dat prof. Cohen onderduikadressen van joodse kin deren aan de Duitsers zou hebben doorgegeven en het feit, dat prof. Cohen .zelf kinderen van onderduik adressen zou hebben gehaald om ze bij de Duitsers af te leveren. Tegenover het weekblad motiveert prof. De Jong: 'Er zijn goede rede- .UTRECHT /.HEERLEN Twee •mannen--hebben woensdag de roof moord bekëhd"bp de 86-jarige boer G. Termaten uit het Utrechtse Ach terberg op 23 mei. Termaten over leed op 3 juni aan de gevolgen ervan. De daders zijn de 44-jarige Anton V.. die een kwartier na de overval werd aangehouden, en de 24-jarige H. A. beiden inwoners van een woonwagenkamp bij Heer len. A. en een derde verdachte, de 26- jarige R. N., ook uit Heerlen, wer den ongeveer een week na de over val in Achterberg aangehouden om dat ze een gestolen Duitse auto hadden. De Heerlense politie ver moedde toen al dat ze bij de over val betrokken waren geweest. N. ontkent iets met de zaak van doen te hebben. Op 23 mei probeerden drie mannen ln te breken bij een boer in Lunte- ren. maar dat mislukte. De politie zetten met drie auto's de achtervol ging in, maar raakte de daders kwijt. Even later kwam een mel ding binnen uit Achterberg, waar een buurvrouw van Termaten de oude man hoorde gillen. Toen de politie aankwam bij de boerderij vluchtten drie mannen, van wie V. ha een schietpartij, werd aangehou den. Volgens een woordvoerder van de Utreehtse- Fecherche was Termaten 'vrijwel doodgeschopt.' Hij bleek verbrljzfelde botten te hebben. In de boerde/fr trüf de politie enkele leeggeroofde portemonnees aan. ADVERTENTIE brilieders ootrmerk ADVERTENTIE Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. J® Van een verslaggever BORDEAUX De 36-jarige me vrouw W. van der Veen-Van 't Hoff uit Zwolle is verdronken bij Sou- ij lac-sur-Mer. ongeveer honderd ki- j lometer boven Bordeaux in Fran krijk. Zij zwom met haar man tn zee op een paar honderd meter van een reddingsstation. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De dertienhonderd ambtenaren van het ministerie van financiën ruilen in de komende weken hun statige onderkomen aan de Haagse Kneuterdijk voor de kolossale nieuwbouw van hun ministerie aan het Korte Voorhout. Van daag wordt begonnen met de verhuizing, terwijl de officiële opening is vastgesteld op woensdag 22 oktober. bouw Is dat vrijwel het ge hele gebouw opgetrokken is uit geprefabriceerde elemen ten, iets wat bij een gebouw van een dergelijke grootte (de totale inhoud is 300.000 kubieke meter nog niet eer der is toegepast. Hoofdaan nemer was de Ballast-Ne- dam groep. Onder het ge bouw bevinden zich een tweetal parkeerkelders met een totale ruimte voor vier honderd auto's. Daarnaast is er een grote zaal. die voor lezingen, maar ook voor sportevenementen gebruikt kan worden. Kantine Aan de zijde van het Voor hout, naast de Koninklijke Schouwburg, bevindt zich een uitstulping, waarin on der meer de kantine is on dergebracht. Deze betonnen uitstulping was door de ont werpers rood geschilderd. Maar nadat dit was gebeurd, keurde de Haagse schoon heidscommissie deze kleur af. Er wordt nog gezocht naar een kleur die beter bij de historische omge ving past. Overigens blijft de hoofdkleur van de rest van het gebouw wel rood. Het oude onderkomen van Het nieuwe ministerie van financiën staat op de hoek van Voorhout en Prinsesse- gracht, tegenover de Ameri kaanse en Franse ambassa de, op de plaats waar zich vroeger het paleis van Justi tie, het huis van bewaring, een ziekenhuis en een kerk bevonden. Al in 1950 werden de eerste plannen gemaakt voor de nieuwbouw van het ministerie op deze plaats, zij het in een veel kleinere vorm. Doordat veel van de bestaande bebouwing lang zaamaan verdween en fi nanciën meer ruimte nodig had. groeide het bouwplan. In 1971 is begonnen met de bouw van het complex, dat maar liefst 150 bij honderd meter groot is. Het ontwerp is van de vroegere rijks bouwmeester ir. J, J. M. Vegter en de architecten ir M. Bolten en ir. J. C. M. Franken van de rijksgebou wendienst. Het gebouw dat honderd miljoen gul den heeft gekost telt vijf verdiepingen, even hoog als de omringende bebouwing De hoofdingang van het complex bevindt zich aan de zijde van het Korte Voor hout. Het gebouw kent twee bin nenplaatsen, waar de amb tenaren in de pauzes verpo zing kunnen vinden. De ene plaats wordt aangekleed door de kunstenaar Onno van Dokkum. de andere wordt beplant met veel groen naar een ontwerp van mejuffrouw Polak Daniëls. Negenhonderd Het gebouw telt zo'n negen honderd kamers. Het was de uitdrukkelijke wens van de ambtenaren niet in grote zalen te worden onderge bracht. De meeste medewer kers op financiën zijn 'al leenwerkers' die eigen ka mers hebben. Bijzonder veel aandacht is besteed aan de werkruimte van de bewinds man. zijn staatssecretarissen en de secretaris-generaal. Deze vier mensen beschik ken over zeer grote kamers, compleet met een kleine badkamer, terwijl de minis ter ook nog over een slaap kamertje beschikt. Een bijzonderheid bij de Het nieuwe gebouw van het ministerie van financiën met op de voorgrond een be tonnen versiering die in de volksmond al de naam 'het gat van Duisenbcrg' heeft gekregen. nen waarom het is geformuleerd zoals het is geformuleerd. Ik kan geen antwoord geven op vragen daarover. Dan kom ik in strijd met datgene wat ik in dit opzicht als wenselijk en noodzakelijk be schouw.' Evenmin wenst dr. De Jong in te gaan op de vraag wat de nieuwe bestudering opleverde die tot intrekking van zijn beschuldi gingen hebben geleid. In het eerst volgende (zevende) deel van zijn geschiedwerk zal dr. De Jong zijn beschuldiging eveneens rechtzetten. Aan de slotbeschouwing over de Joodse Raad en zijn voorzitters Co- hen en Asscher zal echter ondanks de nieuwe bestudering van enige feiten niets behoeven te worden veranderd, zei dr. De Jong. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In de Portugese kolonie Angola, waar de strijd tus sen de drie bevrijdingsbewegingen steeds weer oplaait nu de onafhan kelijkheid (in het najaar) nadert, bevinden zich honderd Nederlan ders. De ministerraad heeft zich gisteren beraden over de vraag of deze Nederlanders niet het land zouden moeten verlaten in navol ging van de vele Portugezen die de wijk nemen. De ministerraad is echter tot de conclusie .gekomen dat voorlopig geen voorbereidingen voor een eventuele evacuatie be hoeven te worden gemaakt. De Ne derlandse consul-generaal heeft namelijk laten weten dat er geen reden tot ongerustheid is over het lot van de Nederlanders ter plekke. Minister De Gaay Fortman, bij af wezigheid van premier Den Uyl en minister Van Agt voorzitter van de ministerraad, deelde dit gisteren mee. De ministerraad heeft ook de ont wikkelingen in Portugal zelf be sproken en ziet daarin wel grote reden tot ongerustheid. De minis terraad meent echter dat het voor barig zou zijn het voorbeeld van enkele andere landen te volgen en de evacuatie v,an het Nederlandse ambassadepersoneel uit Lissabon voor te bereiden. Schertsend merk te minister De Gaay Fortman op dat zijn zoon. de PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman, die met va kantie in het Portuegese Oporto is. hem net had gemeld dat ter plaatse alles rustig is. 'Maar', zo zei de minister, 'de invloed van PPR-frac- tieleider in Portugal is nog beperk- ter dan in ons land'. Van een onzer verslaggevers WEST-TERSCHELLING Alsof het de gewoonste zaak van de we reld was heeft een 39-jarige vrouw uit Den Haag haar zoontje van negen jaar drie dagen aan zijn lot overgelaten in een tentje op een camping op Terschelling. De vrouw, die met een vriend en de jongen in twee tenten verblijf houdt op de camping, vertrok met haar vriend. Ze gaf haar zoontje twee gulden en het restant van een wittebrood en zei dat hij maar wat patat moest kopen, omdat zij on verwacht naar Den Haag moest om papieren te halen. 'Maar ik ben vanavond weer terug' aldus de vrouw. Het werd drie dagen later. Medecampingbewoners hadden zich inmiddels het lot van de jongen aangetrokken en ze schakelden de politie in. De moeder toonde zich nogal verbaasd dat de politie 'zo veel drukte' van het voorval maak te. Bij een onderzoek bleek dat de jongen de Amerikaanse nationali teit heeft. Mevrouw Van 't S, die op het politiebureau in West-Terschel ling flink de les is gelezen, zal nu eerst moeten aantonen dat de jon gen inderdaad haar zoon is. Om dat te bewijzen is zij opnieuw naar Den Haag vertrokken om geboortebewij zen en andere documenten te ha len. maar gisteren toen er weer drie dagen verlopen waren, had men haar nog niet teruggezien. De jongen is nu voorlopig onderge bracht bij een plaatselijke predi kant. het ministerie van financiën aan de Kneuterdijk, onder meer omvattend het 'witte palels' van Koning Willem II en de gothische zaal aan de Paleisstraat, zal worden betrokken door de Raad van State. De Raad zit nu nog verspreid over drie gebouwen in Den Haag. Het zal overigens no'g wel enkele jaren duren voor de 150 ambtenaren van de Raad van State naar de Kneuterdijk verhulzen, want de historische panden moe ten eerst een grondige res tauratie ondergaan. RITA 'Hopelijk wordt u nooit zó ma ger, tante

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3