Doopsgezinden melden zich gelukkig weer Synode Namibië hekelt geweldpolitiek Vorster r\ VJ 1 fllBÉslll Vandaag Mclntire herkozen als leider ICCC Zuidafrikaanse kerken in verzet tegen Vorster lo' Onze adressen mm Nieuwe boeken TROUW/KWARTET VRIJDAG 25 JULI 1975 KERK /BINNENLAND door dr. W. Nijenhuis Nederlanders en buitenlanders hebben veelal een voorstelling van ons land en volk, waarin de calvinistische trekken overheersen. Men verbaast zich, wanneer men ontdekt dat deze voorstelling niet klopt met de werkelijkheid. Oorzaak van de kortsluiting is meestal een gebrek aan gewone historische kennis. Men is zich er niet van bewust, dat in onze zestiende-eeuwse Reformatie het Calvinisme aan laatkomer was. Voordat Calvijn in de Nederlanden aan het woord kwam. hadden Lu ther en vooral Zwingli hun invloed reeds lang doen gelden. Toen nog niemand hier van Calvijn gehoord had. namen de doperse christenen de belangrijkste plaats in onder hen die met Rome gebroken had den. Na de mislukte gewelddadige po ging in 1534-1535, in Mlinster het koninkrijk Gods te vestigen, leid den zij een tamelijk onopgemerkt leven terzijde van de grote staat kundige conflicten van die eeuw. Maar juist door de gebeurtenissen in Münster werden zij door room sen. luthersen en calvinisten gelij kelijk gevreesd als een oproerige sekte. Als mikpunt van de inquisitie hebben veel doperse martelaren het leven gelaten. Wat weet men in het algemeen van hen? Weinig bekend Van de mennisten, zoals zij ge noemd worden als volgelingen van Menno Simonsz. is meestal niet meer bekend dan dat zij de kinder doop verwerpen en de doop van de volwassene op diens persoonlijke geloofsbelijdenis praktiseren. Maar wat weet men van hun ideaal: her- stel der nieuwtestamentische ge- VörhöUQGnd meente, eenvoudig in liturgie, sober van levensstijl, uiterst tolerant in dogmatisch opzicht en daarom ge meenschap zonder leertuchtproces- sen maar ook voor anderen in hun belijden soms moeilijk herkenbaar, streng in de zedelijke tucht én daardoor menigmaal afschuwelijk verdeeld? De historicus J. Huizinga heeft ge zegd, dat de doopsgezinden voor de staat als een gelukkig volk zonder geschiedenis waren. Nu, zijaelf zijn hiermee steeds minder gelukkig. Zij beginnen zich steeds meer bewust te worden van hun belangrijke ge schiedenis. Zij hebben hun histori sche bronnen uit de zestiende eeuw ontdekt en zijn begonnen, ze uit te geven. Zij onderzoeken de inhoud van hun oorspronkelijke theologie. Kortom: zij zijn intens met hun verleden bezig. Daarmee bewijzen zij zichzelf en anderen een goede dienst. Want een beweging die haar geschiedenis verzaakt, zal haar profiel steeds meer verliezen en onherkenbaar worden. Voor de oecumene sou dit een ramp Zijn. Want hét doperse christendom heeft naast het luther se en het gereformeerde (calvinisti sche) een eigen in Nederland ook nog een specifiek Nederlans gezicht en daarmee een eigen in breng in de familie der reformato rische kerken. Het verschijnen van de eènsta afle vering van een nieuwe reeks onder de oude titel Doopsgezinde Bijdra gen, uitgegeven vanwege de Doops gezinde Historische Kring, is dan ook een verheugde zaak. Genoemde kring, vorig Jaar opgericht, telt thans reeds 350 leden. Met deze uitgave, die als jaarboek is opgezet, heeft men tweeërlei bedoeling. In de eerste plaats wil men de lezer op de hoogte brengen van de ontwik keling en resultaten van het histo risch onderzoek betreffende de do pers. In de tweede plaats wil men aan het onderzoek een eigen bij drage leveren. Om met het tweede aspect te begin nen: dit eerste nummer bevat drie bijdragen, die betrekking hebben op de locale of regionale geschiede nis der Nederlandse doopsgezinden. Dr. S. L. Verheus vermeldt in een (te) kort bestek enige interessante gegevens over de gemeente te Amersfoort, Mevrouw M. N. Door- nlk-Hoogenraad schreef een be knopte geschiedenis der gemeente te Zutfen. Een donkere toon werd aangeslagen door de historicus S. Groenveld, niet zozeer door zijn informaties over de Franse Anna- les-hlstorici (te wenig voor de niet- ingewijde: in dit verband niet al te zeer van belang voor de des kundige), maar door zijn ver slag van de teruggang der doopsge zinden in de 18e en 19e eeuw. vooral In Nrd.-Holland benoorden 't IJ en in Friesland. Het ledenverlies aan de bevoorrechte gereformeerde kerk zou O.i. nog doorzichtiger gemaakt moeten worden da Groeneveld deed, door ook hervormde archiva lia uit die periode te onderzoeken. Onderzoek De geschiedenis der dopers is geen louter Nederlandse aangelegenheid. In Duitsland en Amerika is reeds lang veel onderzoek gedaan. Wie wil weten wat het heeft opgeleverd, beginnen met het fraaie artikel van dé Amsterdamse prof. I. B. Horst Dominee Joannes Deknatei (ill. uit 'Doopsgezinde Bijdragen') over 'Brandpunten in de geschiede nis van de Radicale Reformatie te lezen. Hierin is een aantal thema's, die uit het onderzoek naar voren zijn gekomen, beschreven. Van het grootste belang lijkt ons de relatie van de dopers met enerzijds spiri tualistische en mysticistische be wegingen, anderzijds de reformatie van Luther. Ds. H. W. Meihuizen, lector te Amsterdam, heeft het on derzoek in ons eigen land beschre ven en de Haarlemse predikant Ja- cobszoon toont zich een betrouwba re gids in een overzicht van de bronnenuitgaven en de literatuur, gepubliceerd in de eerste tien jaren na de oorlog. De vakman moet soms ervaren dat de lee k er geen flauw idee van heeft, hoe men aan historische kennis komthoe en waar zoekt men? Wat vindt men (of: vindt men niet)? Welke conclusie trekt men, en op welke gronden? Mei huizen en Jacobszoon laten de lezer even in de keuken kijken, de eerste met een bijdrage over de bronnen van onze kennis van de eerste 'do perse doopsbediening' in 1525 te Ziirich, de tweede aan d ehand van de vondst in de doopsgezinde bibli otheek te Hamburg van preken van de doopsgezinde piëtistische predi kant uit de 18e eeuw Johannes Deknatei. Vakkennis Op grondige vakkennis berustend, is deze bundel zo geschreven dat iedere historisch-geïnteresseerde 'leek' (wat een on-doopsgezind woord!) er door gevoeld zal wor den. De geschiedenis, ook het on derdeel dat wij doorgaans 'kerkge schiedenis' noemen, is één en on deelbaar. De geschiedenis der do pers is ons aller geschiedenis, voor al ons land. Daarom is het te ho pen, dat ook veel niet-doopsgezin den van deze uitgave kennisnemen. He t is verheugend, dat de dopers zich op deze wijze opnieuw melden. Wij wensen ze toe, dat het een lange reeks zal worden ophet ni veau van deze eerste aflevering. Dr. W. Nijenhuis. hervormd theo loog en als kerkhistoricus verbon den aan de Universiteit van Am sterdam, schrijft naar aanleiding van het verschijnen van 'Doopsge zinde Bijdragen/nieuwe reeks 1 (1975).' Uitg. Doopsgez. Hist. Kring, Singel 454, Amsterdam. Van een onzer redacteuren OTJIMBINGWE 'Terwijl Zuid-Afrika overzee luid opgeeft over ontspanning en verbetering van mensenrechten, wordt in dit land niets daarvan gemerkt en wordt er intern een politiek van geweld gevolgd'. Dit is de opvatting van de evangelisch lutherse kerk in Zuid-West-Afrika, die bijeen is ge weest in Otjimbingwe. Dè synode heeft de verklaring bijna unaniem aanvaard. De synode hekelt de uitwijzing van buitenlandse kerkelijke werkers en beperkingen die worden opgelegd aan kerkleden. Ook wijst de verkla ring op het steeds gewelddadiger dreigend optreden van de politie en van gewone blanke burgers tegen over zwarten. De Zuidafrikaanse re gering wordt opgeroepen te erken nen dat vrede niet door geweld kan worden tot stand gebracht en ge hoor te schenken aan christenen die vrijheid willen in hun land. Tijdens de bespreking van de ver klaring in de synode vertelde een van de leden, dat de directeur van het theologisch seminarie, ds. Z. Kameeta, op 26 juni door een lo ketbediende in het station van Ka- rabib met een revolver werd be dreigd, toen hij de eerder bestelde treinkaartjes kwam afhalen. Andere UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Angola Nu het Angola-comlté die boycot actie enige tijd kan staken, advi seer ik het comité ernstig om met spoed naar Angola te gaan om te helpen voorkomen dat de bevolking aldaar, mi de bevrijding in zicht is. alvast er toe overgaat elkaar te vermoorden. H. Boeve CDA Graag wil ik mijn instemming be tuigen met het artikel van de heer R. Zijlstra in Trouw van dinsdag Jl. over het CDA. Het is voor mij, na de overtuigende meerderheid, die ook de AR-kles- veremigdngen gaven aan de statuten van het CDA. een raadsel, dat de heer Aantjes. waar ik overigens veel waardering voor heb, in dit stadium opnieuw een dogmatische discussie op touw zet over de grondslag van het CDA. Laten de chr. democratische politici nu s.v.p. aan de slag gaan voor het CDA. De tijd voor het berijden van allerlei persoonlijke stokpaardjes is naar mijn oordeel definitief voorbij. Ik wil graag de eerstvolgende keer mijn stem uitbrengen op een geza menlijke CDA-lijst - Of anders ge zegd. voor mij is op dit punt de geloofwaardigheid van de chr. dem. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. politiek in het geding. Heren politi ci van de KVP, ARP en CttU. kom nu eens royaal en met overtuiging voor het CDA over de brug. Den Helder P. J. de Kool ICCC-congres (3) De heer GJalt de Jong schijnt tpch wel wat argeloos te stellen: "Van de ICCC krijg je telkens de Indruk: doel is schelden op de Wereldraad van Kerken'. Hij geeft daarmee toch wel duide lijk blijk met op de hoogte te zijn met de doelstelling van de I.C.C.C. Het gaat de I.C.C.C. om het woord Gods en om het getuige nis van Jezus Christus. Helaas kan dat niet gezegd worden van de Wereldraad van Kerken. Al heeft deze nog zo klinkende basisformule En als de I.C.C.C. dan meent t« moeten getuigen tegen de dwalin gen ls dat toch met schelden op de Wereldraad, maar zuiver zijn op dracht. Om het Woord en de getui genis van Jezus Christus kan en mag de I.C.C.C. niet anders spreken. Ik vind het jammer dot U rich nu van de domme houdt en het profe tisch getuigenis van het congres afzwakt tot een schelden. Toe. wees toch wijzer en toets zelf de uitingen van de wereldraad aan zijn basisformule en zult eerlijk moeten zeggen: Hij is er ver van afgeweken. U haalt het negende gebod aan. Ik vrees dat U zelf (misschien on bewust uit onkunde) er zich schuldig aan maakt. Veenendaal Joh. VefwaHus- ICCC-congres (2) De I.C.C.C. in Nairobi bijeen ver weet de Wereldraad van kerken, dat. deze door de Invloed der kelken uit Rusland en Oost-Europa, de communistische georiënteerde be vrijdingsbewegingen steunt. (Freli- mo. A.N.C.. MP LA, en SWAPO, die door de Chinese militaire Instruc teurs. worden opgeleid). Ook sprak de Afrikaanse kerkleider Burgrese Carr, deze wees op het feit, dat uit de z.g. vrije staten een miljoen vluchtelingen komen, gevlucht voor de daar heersende onderdrukking. De wereldraad van kerken stuurt nog steeds geld voor deae bevrij- dingsgroepen. Aanhang: Betaald antwoord. antie-apartheids-groe pen. prof. Verkuyl en vele kerklei ders. Zij allen hebben hun mond vol over Zuid-Afrika. maar over het feit dat in andere staten een mil joen mensen verdreven zijn, om hun geloof, hun ras, of hun over tuiging, spreken zij niet. Amsterdam A. v.d. Vlugt synodeleden vertelden van christe nen die hun baantjes kwijtraakten omdat zij lid zijn van de kerk. Tegen de militante toon van de verklaring werd in de synode be zwaar gemaakt door de afgevaar digde uit Rehoboth, J. Fransman, die de verklaring omschreef als een oorlogsverklaring en de synode er van beschuldigde de 'Moskou-lijn' te volgen. Frustratie De evangelisch lutherse kerk ls de op een na grootste kerk in Nami bië. De leiders van de kerk betonen zich steeds vijandiger tegenover de politiek van premier Vorster. In 1972 zonden zij een open brief aan de blanke regeringsleider, waarna zij enkele gesprekken met Vorster voerden. Deze discussie leidde on der andere tot de toezegging door Vorster, dat hij een onderzoek zou (laten) instellen naar beweerde ge welddaden tegen kerkleden in Namibië. Van dit onderzoek is niets terecht gekomen, hetgeen geleld heeft tot toenemende teleurstelling onder de leden van de synode. Deze synode werd aanvankelijk van al te radicale standpunten afgehouden, doordat er een evenwicht bestond tussen de kleurlingen (zgn 'Basters') uit Rehoboth die een conservatieve lijn voorstonden en de jongere kerk leden. die graag zagen dat de ker kelijke werkers zich zouden bege ven op het terrein van de politiek. De middengroep ln de synode heeft pu de doorslag gegeven in de aan genomen verklaring, waarin ener zijds het geweld van de huidige machthebbers ln Namibië wordt veroordeeld, maar waarin ander zijds aan kerkleden verboden wordt deel te nemen aan partijpolitieke activiteiten. Kerkleden die zich verkiesbaar willen stellen, dienen eeret instemming te vragen aan hun kerkeraden. HAMMANSKRAAL De Zuidafrikaanse raad van kerken beschul digt de regering in een verklaring dat zij kerken vervolgt, critici terroriseert en aanstuurt op een gewelddadige confrontatie tus sen de rassen. De in Hammanskraal aangenomen verklaring is tot dusver de sterkste kerkelijke oppositie tegen de rege ring Vorster. De raad van kerken vertegenwoordigt alle kerken in het land, met uitzondering van de blanke Afrikaans-talige gerefor meerde kerken. In de verklaring zegt de raad van kerken dat er geen vrede kan ko men als de regering haar rassenpo litiek niet snel verandert. 'Het ge weld van blanke onderdrukking zal onvermijdelijkerwijs leiden tot de gewelddadige verwerping van deze onderdrukking'. De kerken veroordelen de terreur tegen critici van de regering. Ge noemd worden een aantal personen die zonder proces gevangen gehou den worden. 'Wij denken ook aan de voortdurende vervolging van de Racisme De spanning in de synode bereikte haar hoogtepunt na de toespraak van de genoemde heer Fransman, die gevolgd werd door een bestrij ding door de Baster-delegatle van de politieke uitspraken, die de synode eerder had aangenomen. 'Als Jullie er zo over denken', zei (ADVERTENTIE) GS dagje hoogeatliai'ijne N" utrecht Het vrtenüe feetfln voor het hele gaan in het winkelhart van Nederland, van 7 M |/m 2 augustus «tb Premier John Vorster een van de andere synodeleden, 'dan kunnen wij maar één ding zeg gen: vaarwel en een goede reis naar huis terug!' De heer Fransman be schuldigde de synode van 'racisme, nazisme en communisme'. De voor zitter van de synode, dr. J. L. de Vries, riep de heer Fransman op de ze woorden terug te nemen, hetgeen deze tenslotte met tegenzin deed. In zijn openingstoespraak voor de synode had dr. De Vries gezegd dat geweldloze weerbaarheid dichter bij de geest van het evangelie staat dan geweld. De synodevoorzitter legde de nadruk op de evangelische oproep tot verzoening en zei: 'Ik geloof dat geweldloze weerbaarheid tenslotte zal leiden tot vreedzaam naast elkaar wonen van de volken in dit land.' De synode besloot voortaan niet meer de naam Zuid-West Afrika te gebruiken, maar 'Namibië' als de naam van het land aan te houden. De synode legde er de nadruk op dat in de keuze voor het woord Namibië de afwijzing van het on wettige Zuidafrikaanse gezag over het land wordt benadrukt. Hoewel de synode zich niet uitsprak voor een directe identificatie van de kerk met de bevrijdingsbewegingen, gaven de meeste synodeleden te kennen dat zij voorstanders zijn van een vrij. verenigd Namibië. Joden en christenen in één gebouw WASHINGTON De episco- paalse kerk en de joodse ge meenschap in het zuidweste lijk stadsdeel van Washington zijn overeengekomen om voortaan samen verantwoor delijk te zijn voor het gebouw waar ze beiden hun godsdien stige samenkomsten houden. De samenwoning tussen de twee groepen begon negen jaar geleden als een experi ment. Zij delen dezelfde zaal voor de erediensten, gebrui ken dezelfde ontmoetings ruimten en hetzelfde kantoor gedeelte. De eigenaar van het gebouw is de episcopaalse kerk. De kosten worden nu gezamenlijk gedragen. In de zaal zijn geen permanente godsdienstige symbolen aan gebracht. Het Maltheser kruis van de episcopaalse groep is tijdens de joodse diensten af gedekt. De joodse thorark is altijd zichtbaar. Beide partij en zeggen dat dit geen aan loop is tot de vorming van een derde religie. De episco paalse dominee vindt de zin in de samenwerking liggen in het feit dat het christendom uit het jodendom is voortge komen. Joden en episcopalen hebben een boom geplant die de gezamenlijke groei moet symboliseren. kerk door de regering, in het bij zonder aan de onteigening van het federale theologisch seminarie in Alice; de pogingen om het Christe lijke Instituut tegen te werken en de uitwijzing van bisschop Richard Wood uit Zuid-West, Afrika', aldus de verklaring. De raad waarschuwde dat dergelij ke akties en andere pogingen om het Zuidafrikaanse volk een totali tair bestuur op te leggen een 'ge welddadige confrontatie in ons land' zullen bespoedigen. Dc leden-kerken van de raad spre ken zich uit voor het delen van de macht en de verantwoordelijkheid in Zuid-Afrika. Zij pleiten voor een spoedig einde aan de trekarbeid, die gezinnen uiteenrukt. De kerken willen dat Afrikanen het recht krij gen huizen en onroerend goed te kopen en winkels en bedrijven op te zetten waar zij dat willen. De staat moet volgens de kerken voor het onderwijs aan kinderen van alle rassen een evenredige hoeveel heid geld uittrekken en beroeps opleidingen openstellen voor alle rassen. Telegram Potter aan Angolese leiders GENEVE De secretaris generaal van de wereldraad van kerken, dr. Philip A. Potter heeft aan de voor lopige regering van Angola en aan de leiders van de drie bevrijdings bewegingen in dat land gelijklui dende telegrammen gezonden, waarin hij deze oproept alles te doen om een burgeroorlog te voor komen en daarmee de bevrijdings- strijd van andere volken in zuide lijk Afrika te verzwakken. 'Wij ei sen van u dat u de Angolezen leidt tot onafhankelijkheid in gerechtig heid en onderlinge achting.' Het telegram is geadresseerd aan de voorlopige regering, aan Augustino Neto van de MPLA, Holden Roberto van de FLNA en Jonas Savimbi van Unita. PERSONALIA Burgemeester Bij koninklijk be sluit is met ingang van 16 augustus benoemd tot burgeester van de Bennebroek de heer J. de Widt uit Zwolle. De heer De Wist. die 36 jaar wekzaam is op het kabinet van de commissaris der koningin in Overijssel. Hij is doopsgezind en lid van de WD. ko PSALM 137 Wie zo 't een en ander in rubriek 'Brieven van lezers' gevo n heeft met betrekking tot het p van een koor om een toumée di N Zuid-Afrika te maken denkt omfor lekeurig aan Psalm 137. U weet 1 rgr die psalm van de lier aan de gen. Aan Babels stromen zaten en weenden als we aan Sion da$rk< ten. We hingen de citers aan wilgen, want die ons gevangl hielden wilden een lied van 'ini horen, en zij die ons mishandeld co: wilden wel eens horen of we 'vreugdebetoon' konden afgev Maar hoe zouden wij een lied v ige de eer kunnen zingen op vreen pr grond? Dat is allemaal duideli ier taal. Het gaat over het volk Isi st in de ballingschap. De dichter 2 ita het als een groot concentratiekai or en de bewakers tarten de gevan^er nen om te zingen. Maar ze voe ig: er niets voor. Dat gaat eenvoui v< niet. Een lied van de Heer, dat een loflied. Dat gaat helemaal nfrgo Nu kan je zo'n psalm niet zomijjgi. 'overbrengen', zoals dat heet. Mi 't is natuurlijk wel frappant hier ook gesproken wordt van z gen in een vreemd land. Er blijkbaar situaties waarin dat et voudig niet kan, nl. wanneer onderdrukking en gevangen -h« ding is. Prof. Kraus zegt dan: I land is onrein en dan gaat zoi als een Cultisch zingen voor Heer niet -ou. Dat wil niet zegg dat je er helemaal niet mag zing Psalm 137 is tenslotte juist lied in een vreemd land. Maar is een klaaglied: De dichter vloekt zichzelf als-hij zich zou lat verleiden om Sion, dat is de Goi stad. waar het heijwheerst en dusl vrijheid voor dè»V)Ensen en"} ruimte voor iedereen|5em te -ievj te vergeten. Z'n recl®charid nj verlammen en z'n toi^^g blijv vastzitten aan zijm^®jhemel Geer. kleine dingen. Missci je wel overal zingen en 'k< dan vooral op aan wa( Want zingen is nooit En wie dat dan doen vooral psalmen zingen, kan niemand onderuit niet en het gehoor niet. Excuses aan Kenia NAIROBI Dr. Carl Mclntire, de voorzitter van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC), die in Nairobi een congres houdt, heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor een stuk van de persdienst van de ICCC, waarin de blanke minderheids regering in Rhodesië wordt omschreven als de verdedigster van de christelijke beschaving tegenover het communisme. Vakantie kinderland la dagelijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Zondag gesloten. Ook geopend tijdens de koopavonden op donderdag tot 20.30 uur. Entréo vakantie kinderland fl,- voor groot en klein. Volgens Mclntire was het stuk. dat overigens hoofdzakelijk over Noord- Ierland ging, geen officieel con gresdocument, maar slechts een achtergrondverklaring van één man in verband met de aankomst van ds. Ian Paisley, de Noordierse acti vist. Na de verklaring over Rhodesië en de Afrikaanse bevrijdingsbewegin gen, die volgens de ICCC onder communistische invloed staan, had de Keniase vice-president Daniël Arap Moi verontschuldigingen van de ICCC geëist. De ICCC had beter in Rhodesië kunnen vergaderen, had hij gezegd. Mclntire heeft na der gezegd, dat hij niet tegen de bevrijdingsbewegingen is, maar al leen tegen het misbruik dat de communisten er van maken. Hij maakte bekend dat de kerken, die bij de ICCC zijn aangesloten hon derd miljoen dollar gaan inzamelen voor hulp aan de armen in Afrika. Dr. Mclntire ls Inmiddels herkozen als voorzitter van de ICCC. Dr. Carl Mclntire, president van de internationale raad van christelijke kerken. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Numansdorp: J. Wo winkel te Arkel. - lil Bedankt voor Wilnis: J. den Di ken te Benthuizen. m Overleden: dr. J. J. Stam (84) Rotterdam, stond te Welsuni, AiF^ sterdam ben. het IJ (evang.) tori van 1925 tot zijn emeritaat in l£|oe te Rotterdam. Nadien van 1958 t. 1960 te Sao Paulo, Braz. (Ned. Pren Gem). ed GEREF. KERKEN Afscheid op 27 juli: van Leeuw^et den: A. Plaatsman wegens, eme an taat. Na zijn emeritaat zal hij kerk van Hijlaard nog diéhen i 6n predikant in tijdelijke dienst: virai Kootstertille; H. van Tilburg ber. ng Zwartsluis: van Westerlee (cl. Wil schoten): J. Knol ber. te Old broekl van Noordscharwoude dils A. V. de Nooij ber. te Rotterdai 1st Hillegersberg. speciaal voor h |in vormings- en toerustingswerjt vo rekening van de herv. gemeente de geref. kerk: van Pieterburen tIe' vens als ev. pred. in de classket Warffum: M. v.d. Werfftwegens b ,ei noeming full time leraar aan chr. scholengemeenschap HAV(ie MAVO te Katwijk aan Zee. lij GEREF. KERKEN VRIJG. B.V. ^oo Intrede te Wapenveld: S. A. v.- jjfc Veen uit Hardinxyeld-Giessendam.v« CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zeist; R. van Beek 1' IJmuiden. »i GEREF. GEMEENTEN hex Bedankt voor, .Meliskerke: A. Bac ii Boskoop. Tj Ellen Mac Gillavry: Mensen, juli zijn knettergek. Uitg. Andries Blit BV Laren 73 blz. 9,90. Door Fra; van Marsbergen uit de mond v; fluitiste Ellen Mac Gillavry opgete) kende 'malle gevallen' uit haar dei tigjarige podiumervaring. De titt behoeft alleen de aanvulling Je dit boek koopt. Peter Camenzind, door H. Hessa Uitg. Arbeiderspers. Amsterdam 17» blz - ƒ18,50. Hone, een trilogie waarin Hans Ha be het leven beschrijft van he Hongaarse meisje Ilona Horvath geboren in 1886, tot haar 70st jaar. Uitg. Bruna, Utrecht. AO-boekje 1571: Apollo Sojoes door P. Smolders. Uitg. Stichtim IVIO, Lelystad. 20 blz - 1,40. Gevleugeld verleden, een documen taire over cl 200 neergeschote: RAF-vliegtuigen en hun bemannin gen boven Nederland door A. Jan sen. Uitg. Zuldhollandsche uitge versmaatschappij, Den Haag. 44( blz - 38,75. Inleiding tot de groepsdynamika door J. Remmerswaal. Uitg. NeliS' sen. Bloemendaal 201 blz - ƒ24.90. i 'Geheim dossier: Odessa' door Fre derick Forsyth. Uitg. Bruna Utrecht. 319 blz. Prijs 5.50. Geheim dossier: Odessa is de tweel 1 de thriller van Forsyth. Evenalij zijn eersteling de dag van dév Jakhals is het een spannende mengeling van fictie en documenn B tatie. met dit keer als hoofdthema v een geheime organisatie van voor-l malige ss-ers, die naast hulp aanju oude kameraden, ook graag bereidl zijn de joden, en vooral Israël te i< benadelen. Het boek is inmiddeli i. verfilmd. e'l te

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2